Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym w erze cyfrowej

Ostatnio aktualizowane: 12.11.24

 

Technologia nieubłaganie cały czas mknie naprzód i to w zatrważającym tempie. Płatności online, platformy streamingowe, roboty sprzątające, coraz bardziej zaawansowane smartfony, zakupy przez internet czy w końcu hazard online, dzięki któremu w kasynach internetowych takich jak Syndicate Casino możemy zagrać w tysiące gier hazardowych bez wychodzenia z domu — te wszystkie innowacje technologiczne mamy na wyciągnięcie ręki i w dużym stopniu ułatwiają nam życie we współczesnym świecie.

Nie da się ukryć, że technologia zrewolucjonizowała nasze życie i to w wielu aspektach, bo dziś żyjemy, pracujemy i odpoczywamy zupełnie inaczej niż jeszcze jakiś czas temu. Dodając do tego fakt, że praca zdalna w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularna, granice pomiędzy życiem osobistym a pracą coraz bardziej się zacierają. Dziś co prawda możemy doświadczyć sporej wolności, bo możemy pracować z dowolnego miejsca i o dowolnej porze, jednak wraz z tą wolnością pojawia się spore wyzwanie — znalezienie zdrowej równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.

To obecnie duży problem, bo era cyfrowa sprawiła, że ludzie nie potrafią się dziś „wyłączyć”. Praca depcze im po piętach i podąża za nimi wszędzie — od domu po wakacje. Wielu z nich doświadcza przez to skutków stresu oraz wewnętrznego wypalenia. To sprawia, że odnalezienie balansu między pracą a życiem osobistym jest kluczowe, aby w erze cyfrowej zachować zdrowie mentalne i fizyczne. Jak jednak tego dokonać? To nieustanna podróż, która wymaga rzetelnego i celowego podejścia oraz wdrożenia do swojego życia kilku istotnych zasad.

 

Naucz się „odłączać”

Najważniejszym aspektem w walce o równowagę między pracą a życiem osobistym jest nabycia umiejętności odłączania się od wszelkiej technologii i  elementów, które są związane z wykonywaną przez nas pracą. Takie odłączenie polega na tym, że w ciągu dnia staramy się w określonych godzinach nie korzystać z komputera, smartfona czy każdego innego urządzenia, które na co dzień używamy w zakresie pracy. Wyrobienie takiego nawyku jest kluczowe, jednak jeszcze ważniejsze jest skrupulatne trzymanie się go — nawet gdy mamy jakiś ważny projekt lub gonią nas terminy.

Odłączając się w ten sposób od technologii, możemy liczyć na wiele korzyści. Przede wszystkim możemy znacząco obniżyć poziom stresu. Możemy też w wyraźny sposób poprawić jakość snu. To wszystko przełoży się na to, że nasze ogólne samopoczucie również z pewnością ulegnie dużej poprawie. By zacząć „odłączanie się” najlepiej zacząć od kilku godzin każdego dnia i w wygospodarowanych godzinach zrezygnować z takich rzeczy jak:

sprawdzanie maila,

odbieranie telefonów,

czytanie treści związanych z pracą,

przeglądanie mediów społecznościowych.

 

Stwórz silne granice

Era cyfrowa bardzo mocno wpływa na zacieranie się granic pomiędzy życiem prywatnym a osobistym. To sprawia, że bez wyznaczenia konkretnych granic nie ma szans, byśmy mogli doświadczyć zdrowego balansu. Strategia w tym zakresie jest bardzo prosta: należy jasno i klarownie ustalić ze współpracownikami i pracodawcą, kiedy jesteśmy do ich dyspozycji i kiedy możemy wykonywać wszelkie zadania związane z pracą. Musimy też jasno stwierdzić, kiedy jesteśmy całkowicie niedostępni i w 100% „wyłączeni” na pracę.

W ten sposób stworzymy silne i wyraźne granice pomiędzy zadaniami w zakresie pracy i życiem osobistym. Ustanawiając takie granice, możemy spodziewać się wielu zalet, przede wszystkim w kwestii zarządzania czasem. Możemy też w dużym stopniu zredukować stres oraz wewnętrzny niepokój, który bardzo często pojawia się, gdy nie mamy takiego rozgraniczenia i cały czas mamy z tyłu głowy, że w każdej chwili możemy otrzymać jakieś zadanie do wykonania.

Oczekuj nieoczekiwanego

Choć wyznaczanie silnych granic jest bardzo ważne, to jednak bycie elastycznym i nieustanne dążenie do balansu jest równie istotne. To oznacza, że zawsze należy spodziewać się nieoczekiwanych zdarzeń i starać się do nich na bieżąco dostosowywać. Zawsze może się zdarzyć tak, że któregoś dnia będziemy musieli pracować w innych godzinach niż zwykle a kolejnego obowiązki osobiste lub nieoczekiwany wyjazd wypadną w czasie założonych godzin pracy.

Trzeba zawsze mieć na uwadze, że nie wszystko jest zależne od nas i często nasz harmonogram dnia musi ulec zmianie nie z naszej winy. Dlatego podchodzenie do harmonogramu w sposób elastyczny i zbalansowany kosztem idealnego rozgraniczenia pracy i życia osobistego jest bardzo istotne. Umiejętność adaptacji do zaistniałych, nieoczekiwanych sytuacji jest bowiem bardzo ważna, bo pozwala lepiej sobie radzić ze wszystkimi wymaganiami — zarówno w aspekcie życia prywatnego, jak i zawodowego.

 

Ciesz się wakacjami

Praca zdalna sprawia, że pracować możemy dziś dosłownie wszędzie — nawet na wakacjach. To duży błąd i zdecydowanie nie warto tak robić, bo może to prowadzić do przewlekłego stresu, wypalenia oraz uczucia, że nie jesteśmy w stanie odciąć się od pracy.

Dlatego, aby odnaleźć zdrową równowagę między pracą a życiem osobistym trzeba pamiętać, że wakacje to wakacje, a nie czas na pracę. By cieszyć się wakacjami w 100%, warto przed wyjazdem jasno poinformować współpracowników i pracodawcę, że jesteśmy w tym okresie zupełnie niedostępni i dokładnie ustalić, kto przejmie nasze obowiązki podczas naszej nieobecności.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ