Ranking 6 najlepszych odkurzaczy w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Odkurzacze – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli szukasz nowego odkurzacza, który pozwoli Ci lepiej zadbać o porządek w domu, powinieneś zapoznać się z przygotowanym przez nas rankingiem. Znajdują się w nim opisy urządzeń, które są uznawane za funkcjonalne, ciche i komfortowe w użytkowaniu. Najczęściej chwalonym modelem jest Xiaomi MiJia Mi. Ponieważ to odkurzacz automatyczny, usuwa zanieczyszczenia z podłóg samodzielnie, bez naszej pomocy. Sprzęt jest zasilany akumulatorem działającym do 2,5 godziny. Kiedy bateria jest bliska rozładowania, urządzenie wraca do stacji dokującej, aby ją naładować. Nie ma więc ryzyka, że domownicy potkną się o zatrzymany nagle odkurzacz. Produkt ma elegancką, białą obudowę, która wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Zależy Ci na zakupie bardziej praktycznego i nowoczesnego modelu? W takim razie na pewno zainteresuje Cię urządzenie zajmujące drugie miejsce – Thomas Aqua+ Multiclean X10 Parquet. Sprzęt nie tylko odkurza, ale również pozwala na czyszczenie podłóg na mokro. Model nadaje się do wszystkich powierzchni – parkietów, dywanów, a nawet płytek.

6 najlepszych odkurzaczy. Opinie w 2024 roku

 

Szukasz idealnego odkurzacza, ale mnogość wyboru przyprawia Cię o zawrót głowy? Zadajesz sobie pytanie jaki odkurzacz kupić? Poniżej znajdziesz ranking odkurzaczy 2024. Przedstawiliśmy w nim warte uwagi modele, które dokładnie posprzątają mieszkanie i posłużą Ci na lata.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Sprzęt odkurza podłogi samodzielnie, bez naszej pomocy. Urządzenie jest niewielkie i mieści się pod meblami, dlatego możemy mieć pewność, że dotrze do wszystkich zakamarków. Odkurzacz ma czujniki zapobiegające m.in. uderzeniom o ścianę i meble.

Difetto

Produktem można sterować smartfonem po zainstalowaniu aplikacji. Nie została ona jednak przetłumaczona na język polski (część opcji jest po angielsku, a reszta po chińsku).

Conclusione

Odkurzacz jest zasilany akumulatorem gwarantującym do 2,5 godziny pracy. Urządzenie ładuje się w stacji dokującej (znajdziemy ją w zestawie). Sprzęt jest funkcjonalny. To świetny wybór dla osób, które nie lubią odkurzać lub nie mają na to wystarczająco dużo czasu. Urządzenie pozwala cieszyć się czystymi podłogami.

Drugi wybór

Pregio

Model przeznaczony głównie do podłóg twardych z funkcją ich mycia, a także czyszczenia i prania dywanów. Filtr wodny zatrzymuje skutecznie wszelkie zanieczyszczenia. Model możliwy do użycia zarówno z filtrem wodnym, jak i zwykłym workiem.

Difetto

Odkurzacz jest niełatwy do wyczyszczenia po sprzątaniu. Wyczyszczenie wszystkich filtrów, a także opróżnienie pojemnika na śmieci to czynności, które towarzyszą każdemu sprzątaniu. Ponadto podczas sprzątania rura ssąca lubi się niewygodnie skręcać, co utrudnia wszelkie czynności.

Conclusione

Odkurzacz piorący o mocy 1700 W, który skutecznie sprzątnie i umyje podłogi twarde, dywany czy tapicerkę mebli. Bogate wyposażenie pozwala na wszechstronne zastosowanie. Możliwość pracy, jako zwykły odkurzacz. Wygodne sterowanie w rączce.

Rozważ też

Pregio

Odkurzacz ma mocny silnik oraz technologię Airflow Max. To zapewnia efektywne działanie i łatwe pozbycie się zalegających na podłodze zanieczyszczeń. Sprzęt wyposażono w filtr HEPA13, który wyłapuje nawet najdrobniejsze cząsteczki kurzu, roztocza i pyłki.

Difetto

To urządzenie workowe i część konsumentów uważa, że przez to nie jest zbyt higieniczne. Umieszczony w środku worek jest pojemny i nie trzeba go często wymieniać, przez co w środku mogą namnażać się bakterie i inne drobnoustroje.

Conclusione

Model ma obrotowe gniazdo węża, dlatego możemy swobodnie manewrować nim podczas sprzątania. To ułatwia odkurzanie narożników i innych, trudno dostępnych miejsc. W komplecie otrzymujemy nasadkę TriActiveMax 3 skutecznie zasysającą kurz.

 

1. Xiaomi Mi Robot Vacuum Cleaner SDJQR02RR

 

Xiaomi Mi Vacuum Cleaner to automatyczny odkurzacz, a więc samodzielnie usuwa z podłóg zanieczyszczenia. Produkt ma wymiary: 38 cm x 33 cm x 8 cm i mieści się pod meblami. Sprzęt jest zasilany litowo-jonowym akumulatorem, który ładuje się po podłączeniu do stacji dokującej.

Ze względu na to, że produkt został wyposażony w 12 różnych czujników nie musimy się martwić o upadek odkurzacza ze schodów czy mocne uderzenie o ścianę (co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia obudowy). Sprzętem można sterować przy pomocy smartfona pod warunkiem, że zainstalujemy specjalną aplikację (Mi Home).

Model Xiaomi Mi Vacuum Cleaner ma wiele zalet, a do najważniejszych zalicza się: łatwe programowanie, efektywne działanie oraz elegancki design. Z opinii konsumentów wynika też, że sprzęt nie jest zbyt hałaśliwy, dlatego nie powinien zakłócać naszego spokoju. Poza tym urządzenie ma 3 wyspecjalizowane procesory, które śledzą jego ruch w czasie rzeczywistym i określają optymalną ścieżkę poruszania się.

Urządzenie Xiaomi Mi Vacuum Cleaner jest zasilane litowo-jonowym akumulatorem. To odkurzacz automatyczny, który ma moc 55 W. Wymiary produktu to: 38 cm x 33 cm x 8 cm.

 

Zalety

Sterowanie aplikacją: Sprzętem możemy sterować zdalnie z dowolnego miejsca. Pozwala nam na to aplikacja Mi Home na smartfony i tablety.

Łatwe opróżnianie zbiornika: Żeby opróżnić zbiornik na zanieczyszczenia wystarczy otworzyć pokrywę, wyjąć pojemnik i lekko potrząsnąć, aby wysypać zebrany kurz.

Odkurza wzdłuż krawędzi: Sprzęt zbiera zanieczyszczenia nawet wzdłuż krawędzi ścian (bez ryzyka, że o nie uderzy, zapobiega temu wbudowany czujnik).

Bezszczotkowy silnik: Wewnątrz obudowy jest bezszczotkowy silnik, który cicho pracuje, a przy tym wytwarza moc ssania o wartości do 1800 Pa.

Automatyczny powrót do stacji dokującej: Kiedy akumulator jest bliski rozładowania odkurzacz sam wraca do stacji dokującej. Nie ma ryzyka, że potkniemy się o niedziałający sprzęt.

 

Wady

Nie odkurza dywanów: Urządzenie nie radzi sobie zbyt dobrze z odkurzaniem dywanów, zwłaszcza tych z długim włosiem.

 

 

 

 

2. Odkurzacz piorący z filtrem wodnym Thomas Aqua+ Multiclean X10 Parquet

 

Gdy szukamy odkurzacza piorącego dobrym rozwiązaniem może być Thomas Aqua+ Multiclean X10 Parquet. Jest to model o mocy 1700 W z zasięgiem pracy 11 metrów. Wymiary jego kształtują się następująco: długość 486 mm, szerokość 318 mm, wysokość 306 mm, a waga jego wynosi 8,2 kg.

Urządzenie to jest przystosowane do odkurzania na sucho, przy zastosowaniu worka na kurz, lub na mokro ze specjalnym układem mycia ciśnieniowego. Mamy tu w wyposażeniu szereg ssawek do czyszczenia dywanów i tapicerki, a także szczotek do parkietu, czy specjalną do zbierania sierści. Produkt wyposażono również w moduł sterowania umieszczony w uchwycie odkurzacza, trzystopniową moc ssania oraz wysokiej jakości wąż tekstylny.

Dla łatwiejszego manipulowania urządzeniem zostało ono wyposażone w 2 kółka stałe i 2 skrętne. Warto zauważyć również zastosowany system filtracji składający się z filtra wodnego AQUA+, filtra higienicznego i MICRO-filtra powietrza wylotowego. Użytkownicy tego modelu są pod wrażeniem, z jaką dokładnością szczotki zbierają sierść zwierzęcą. A także doskonałego odświeżania dywanów i tapicerki.

Thomas Aqua+ Multiclean X10 Parquet to odkurzacz, który łatwo się prowadzi dzięki dwóm skrętnym kółkom. Jest idealny dla właścicieli czworonogów, bo dokładnie zbiera sierść.

 

Zalety

Funkcja piorąca: Odkurzacz może pracować, jako urządzenie piorące czyszcząc w ten sposób dywany, tapicerkę, a także podłogi twarde. W tym celu ma specjalny układ mycia ciśnieniowego. Lub też może pracować, jako zwykły odkurzacz zbierając kurz do worka.

Sterowanie w rączce: W uchwycie producent zamontował panel sterowania, za pomocą którego można odkurzacz włączyć czy wyłączyć, a także regulować siłę ssania.

Automatyczne zwijania kabla: Po zakończeniu pracy, za pomocą jednego przycisku, można zwinąć i schować kabel we wnętrzu urządzenia. Takie rozwiązanie ułatwia przechowywanie urządzenia.

Doskonały system filtracji: Producent wyposażył swoje urządzenie w system filtrów wodnych AQUA+, specjalny filtr higieniczny oraz do powietrza wylotowego MICRO-filtr.

Sposób przechowywania: Model ma dwie możliwości parkowania. Można go przechowywać w pozycji roboczej lub w pionie. W takim wypadku łatwiej znaleźć dla niego odpowiednią szafkę.

 

Wady

Kłopotliwe czyszczenie: Po procesie prania tapicerki, dywanu czy mycia podłogi odkurzacz ma wiele elementów do dokładnego wyczyszczenia i wysuszenia. Wydłuża to i komplikuje proces sprzątania.

Duża waga: Odkurzacz waży 8,2 kg. Może być więc kłopotliwe, gdy mamy duży dom ze schodami, aby model ten po nich przenosić.

 

 

 

 

3. Odkurzacz workowy Philips PerformerPro FC9197/91

 

Urządzenie Philips PerformerPro FC9197/91 ma moc 650 W. To tradycyjny odkurzacz workowy, który generuje hałas na poziomie 78 dB. Sprzęt ma długi kabel gwarantujący 11 m zasięg pracy. Oznacza to, że w czasie odkurzania kolejnych pomieszczeń w domu nie musimy wciąż przepinać wtyczki do najbliższego gniazdka.

Za atut produktu uznaje się filtr HEPA13, który neutralizuje większość krążących w powietrzu alergenów, bakterii i roztoczy. Pojemność umieszczonego w obudowie worka to 5 l, dlatego nie musimy pamiętać o jego częstej wymianie. Sprzęt wyposażono w długi uchwyt zapobiegający nadmiernemu pochylaniu się w czasie sprzątania. Obrotowe złącze węża gwarantuje komfortowe manewrowanie odkurzaczem.

Po zapoznaniu się z opiniami na temat prezentowanego modelu możemy wywnioskować, że to niezawodnie działające urządzenie pozwalające na szybkie pozbycie się zalegających na podłodze okruszków i innych zanieczyszczeń. Sprzęt marki Philips wykorzystuje technologię AirflowMax, która zapewnia maksymalną moc ssania. W komplecie dostajemy nasadkę TriActiveMax 3w1, która skutecznie zbiera kurz z dywanów i podłóg.

Philips PerformerPro FC9197/91 to tradycyjny odkurzacz workowy o mocy 650 W. Model ten ma wymiary: 30 cm x 31 cm x 50 cm. Urządzenie jest zasilane sieciowo, ma 8 m kabel gwarantujący 11 m zasięg pracy.

 

Zalety

Przyjazny alergikom: Odkurzacz dobrze sprawdza się w domu zamieszkiwanym przez alergików. Wszystko ze względu na to, że wyposażono go w filtr HEPA13 pochłaniający krążące w powietrzu cząsteczki kurzu, roztocza, pleśń i bakterie.

Pojemny worek: Wewnątrz urządzenia jest 5-litrowy worek na zanieczyszczenia. Nawet jeśli odkurzamy kilka razy w tygodniu, nie ma potrzeby zbyt częstego wymieniania go na nowy.

Nasadka TriActiveMax 3w1: Dołączona do zestawu nasadka TriActiveMax 3w1 zapewnia dobre przyleganie do podłogi, w efekcie czego uda nam się pozbyć kurzu i innych zanieczyszczeń (dotyczy to również dywanów).

 

Wady

Za głośno pracuje: Głośność pracy modelu to 78 dB. Konsumenci uważają, że sprzęt jest zbyt hałaśliwy, a generowane przez niego dźwięki drażnią nie tylko ludzi, ale i domowe zwierzęta, w szczególności psy oraz koty.

 

 

 

 

4. Bezworkowy odkurzacz z filtrem wodym Thomas Perfect Air Allergy Pure+

 

1.Thomas Perfect Air Allergy Pure+ (wodne, z filtrem wodny)Świetny odkurzacz niemieckiej firmy Thomas. Rekomendowany w szczególności dla alergików. W komplecie znalazło się aż 5 filtrów. Filtr HEPA H13 jest niezwykle skuteczny i zatrzymuje aż 99,95% zanieczyszczeń. Jest to najnowocześniejszy filtr na rynku. Jest tak dokładny, że zatrzymuje nawet cząsteczki dymu papierosowego. Ponadto w zestawie znajdziemy dwa filtry osuszające, filtr z węglem aktywowanym oraz mikrofiltr, który dba o czystość powietrza wylotowego.

Filtr wodny jeszcze bardziej podnosi skuteczność właściwości antyalergicznych odkurzacza. Sprzęt jest bardzo ekonomiczny w użytkowaniu. Nie ma potrzeby kupowania wymiennych worków, gdyż w odkurzaczu został zamontowany pojemnik, który wystarczy regularnie opróżniać i czyścić.

Warto zaznaczyć, że pojemnik ma pojemność prawie 2 litrów. Model ten został wyposażony w elektroniczną regulację siły ssania. W konsekwencji z łatwością dopasujemy moc ssania do sprzątanej powierzchni. 11 metrowy kabel sprawia, że dotrzemy w każde miejsce bez konieczności przełączania odkurzacza do różnych gniazdek.

Odkurzacz ma same pozytywne opinie. Ma bardzo dużą moc i rzadko używa się go na maksymalnych obrotach. Filtry spełniają swoją rolę i nie mamy do czynienia z sytuacją, w której pyłki kurzu unoszą się po sprzątaniu.

Następnym modelem w naszym zestawieniu jest urządzenie Thomas Perfect Air Allergy Pure+. Jest to świetny odkurzacz znanej niemieckiej firmy Thomas. Jego zakup polecany jest głównie alergikom. Dzięki wyjątkowo dużej efektywności będzie idealny zarówno do małych, jak i dużych mieszkań.

 

Zalety

Długi kabel: Urządzenie zostało wyposażone w zwijany kabel, który ma aż 11 metrów. Gwarantuje on nam dużą mobilność.

Filtr wodny: Filtr wodny, który jest jedną z największych zalet urządzenia, podnosi skuteczność usuwania alergenów.

Pojemność zbiornika: W odkurzaczu zamontowany został specjalny pojemnik, w którym zebrane zostają wszelkie nieczystości. Należy go regularnie opróżniać. Warto jednak zaznaczyć, że jego pojemność to aż 2 litry. Dlatego nie trzeba tej czynności wykonywać zbyt często.

Antyalergiczne filtry: Produkt wyposażony jest w aż 5 filtrów. Są to między innymi Filtr HEPA H13, które dzięki swojej niezwykłej skuteczności zatrzymują aż do 99,95% zanieczyszczeń. Warto nadmienić, że są to najnowocześniejsze filtry dostępne na rynku.

 

Wady

Brak turboszczotki w zestawie: Konsumenci w swoich ocenach podkreślają, że jedną z największych wad sprzętu jest brak turboszczotki w zestawie. Biorąc pod uwagę cenę odkurzacza, w istocie jest to duży minus.

 

 

 

 

5. Odkurzacz samochodowy Black & Decker Dustbuster ADV1220-XK

 

7.Black & Decker Dustbuster ADV1220-XK (akumulatorowy, samochodowy)Kolejny prezentowany model to odkurzacz samochodowy marki Black & Decker. Jest on przeznaczony do sprzątania samochodów. Zasilany jest za pośrednictwem gniazda zapalniczki. Odkurzacz jest bardzo skuteczny. Technologia Cyclonic sprawia, że odkurzacz oddziela zanieczyszczenia od filtra, dzięki czemu urządzenie zachowuje płynną i wysoką siłę ssania przez cały czas.

Model ten został wyposażony w długi 5 metrowy przewód, który umożliwia na swobodne odkurzenie całego samochodu, łącznie z bagażnikiem. Funkcjonalne końcówki, które zostały dołączone do kompletu pozwalają na dotarcie w ciężko dostępne miejsca. Długa końcówka szczelinowa pozwala dotrzeć do problematycznych przestrzeni, np. między fotelami.

Jest to model bezworkowy. Cały brud gromadzi się w plastikowym pojemniku. Jego opróżnianie i czyszczenie jest bardzo łatwe. Wystarczy odłączyć zbiornik od odkurzacza i wyrzucić jego zwartość do śmieci.

Odkurzacz jest bardzo dobrze oceniany przez użytkowników. Bardzo przyjemnie i szybko odkurza się nim auto. Jest solidnie wykonany. Długi kabel pozwala na posprzątanie nawet dużego samochodu.

Kolejny, godny uwagi model to odkurzacz samochodowy marki Black & Decker. Powstał on z myślą o sprzątaniu samochodów. Zasilany jest poprzez gniazda zapalniczki. Cechuje go duża skuteczność. Jest to dobry odkurzacz do 400 zł.

 

Zalety

Technologia Cyclonic: Jest to specjalna funkcja, dzięki której zanieczyszczenia są oddzielone od filtra, co gwarantuje płynną i wysoką siłę ssania przez cały czas.

Małe gabaryty: Ze względu na swoje przeznaczenie model ten jest stosunkowo niewielki, co ułatwia jego przenoszenie.

Łatwość czyszczenia: Ponieważ jest to model bezworkowy, to nagromadzony brud odkłada się w plastikowym pojemniku. Jego opróżnianie i czyszczenie jest wyjątkowo łatwe. Należy jedynie odłączyć zbiornik od odkurzacza, a jego zawartość wyrzucić do śmieci.

 

Wady

Ograniczone użycie: Niestety ze względu na małe gabaryty oraz małą moc ssania, urządzenie nie nadaje się do sprzątania większych przestrzeni.

 

 

 

 

6. Odkurzacz piorący Karcher SE 5.100

 

9.Karcher SE 5.100 (wielofunkcyjny)Ostatnia propozycja to model SE 5.100 niemieckiej marki Karcher. Jest to urządzenie wielofunkcyjne. Jego pomoc w zachowaniu porządku w domu będzie nieoceniona. Odkurzacz ma funkcję prania. Urządzenie świetnie radzi sobie z czyszczeniem dywanów, wykładzin a także tapicerek.

Używając tego urządzenia możemy szybko i tanio odświeżyć wygląd naszego ulubionego fotela czy kanapy. Odkurzacz zbiera także rozlane płyny, co jest niezwykle pomocne, gdy mamy małe dzieci. Świetnie sprawa się także w domu pełnym zwierząt. Doskonale usuwa sierść pupili. Suche odpady zasysane są do papierowych worków.

Mokre płyny natomiast gromadzą się w plastikowym pojemniku. Urządzenie będzie również pomocne przy myciu podłóg. Jego moc wejściowa to 1440 w. W komplecie producent dołącza wiele gadżetów takich jak ssawko-szczotka, końcówka do czyszczenia podłóg, ssawka szczelinowa oraz płyn do prania tapicerki.

Karcher oceniany jest przez klientów bardzo wysoko. Jego nieco głośne działanie rekompensowane jest efektami czyszczenia. Produkt jest bardzo łatwy w obsłudze, korzysta się z niego intuicyjnie.

Ostatnim produktem na naszej liście najlepszych odkurzaczy jest model SE 5.100, wyprodukowany przez niemiecką firmę Karcher. Jest to urządzenie wielofunkcyjne, dzięki któremu zachowanie porządku w domu będzie niezwykle proste.

 

Zalety

Moc: Moc wejściowa urządzenia to aż 1440 W. Dzięki temu korzystanie z odkurzacza jest niezwykle wydajne.

Wielofunkcyjność: Urządzenie świetnie nadaje się do zbierania rozlanych płynów, sierści zwierząt i innych suchych odpadów.

Funkcja prania: Poza możliwością zwykłego odkurzania, urządzenie posiada opcję prania, czyszczenia dywanów oraz tapicerek.

 

Wady

Hałas: Podczas pracy odkurzacza generowany jest dość duży poziom hałasu, co przy dłuższym sprzątaniu może przeszkadzać reszcie domowników.

Stabilność: W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że jest to niezbyt wygodny i dość wywrotny sprzęt.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki odkurzacz kupić?

 

W dzisiejszych czasach bez odkurzacza jak bez ręki. Gdy pomyślimy, że przed popularyzacją tego urządzenia Panie Domu musiały ręcznie, za pomocą zwykłej miotły sprzątać to niejedną z nich może przejść dreszcz. Teraz jednak pojawia się kolejny kłopot. Na rynku dostępne są różne modele, w różnych cenach i o różnych parametrach. Wybór odpowiedniego modelu może okazać się nie lada wyzwaniem. By być zadowolonym ze swojego wyboru i by zakupiony odkurzacz służył nam lata, to warto przejrzeć dostępną ofertę. Odpowiedź na pytanie, jaki odkurzacz wybrać, wymaga przeanalizowania najważniejszych ich parametrów.

Gdy mówimy odkurzacz zazwyczaj myślimy o odkurzaczach domowych. Jednak obecnie są dostępne również modele industrialne, które możemy wykorzystać do prac około domowych. Taki sprzęt przyda się w szczególności osobom mieszkającym w domach, gdzie jest więcej zajęć porządkowych na podwórzu. Zaczynając nasze rozważania dotyczące zakupu nowego odkurzacza powinniśmy zastanowić się, jaką funkcję nowy nabytek ma spełniać. A to dlatego, że zupełnie inne urządzenie powinniśmy nabyć do sprzątania w domu, samochodu czy obejścia domowego. Jakie jeszcze aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze odkurzacza?

1-thomas-perfect-air-allergy-pure

Przenaczenie

Jak już pisaliśmy, pierwszy aspekt, który powinniśmy rozważyć to przeznaczenie nowego odkurzacza. Trudno nam będzie odkurzyć całe mieszkanie, lub dom małym, bezprzewodowym urządzeniem, które pracuje pół godziny na jednym ładowaniu. Jednak o wiele łatwiej będzie nam sprzątnąć takim podręcznym sprzętem samochód, lub zebrać rozsypaną mąkę w kuchni. Taki zabieg wymagać będzie tylko chwycenia sprzętu, a nie, tak jak jest w przypadku domowych odkurzaczy, wyciągania z szafy poszczególnych elementów i ich skręcania razem. Dla tych, którzy szukają rozwiązań kompleksowych powstały odkurzacze, które dodatkowo pomogą nam wyprać dywany czy tapicerkę. Są to urządzenia droższe od zwykłych odkurzaczy, lecz zyskujemy tutaj dwa sprzęty w jednym.

 

Rodzaje odkurzaczy

W ofercie producentów sprzętu AGD znajdziemy wiele typów odkurzaczy. Zobaczmy, w czym możemy wybierać.

Odkurzacze samochodowe. Małe poręczne urządzenia, które zazwyczaj zasilane są akumulatorowo. Długość pracy na jednym ładowaniu zależy od modelu, jednak nie możemy oczekiwać, że urządzenie będzie pracować nieprzerwanie dłużej niż 30 – 40 minut. Na rynku dostępne są również odkurzacze samochodowe zasilane poprzez gniazdo zapalniczki. Tracą one trochę na swojej mobilności. Nie będziemy też mogli ich używać do drobnych prac w domu. Jednak mamy tutaj nielimitowany czas pracy, gdyż nie musimy się martwić o wyładowanie baterii. Takie modele mają też większą moc ssącą od wersji bezprzewodowych.

Odkurzacze tradycyjne. Ta kategoria jest mocno rozrośnięta. Dla niektórych dobranie odpowiedniego modelu to nie lada wyzwanie. Planując zakup sprzętu w tego typu musimy się zastanowić nad tym, czy preferujemy urządzenie, które zbiera brud do worka, czy bezworkowe. Mamy też szereg różnych filtrów do wyboru: tekstylne, antyalergiczne czy wodne. Możemy się też zdecydować na odkurzacz cyklonowy, gdzie zassane powietrze wprowadzane jest w wir w celu wytrącenia z niego kurzu, lub taki, którego system ssący przebiega w prostej linii.

Odkurzacze kolumnowe. Taki model może w szczególności przypaść do gustu osobom mieszkającym w małych mieszkankach, lub mających bardzo mało przestrzeni do przechowywania. Odkurzacze tego typu zasilane są akumulatorowo, więc podczas sprzątania nie ciągnie się za nami kabel. Dodatkowo, zarówno pojemnik na kurz, jak i motor są umieszczone w jednej kolumnie wraz ze szczotką czyszczącą. Sprzęt taki jest również lżejszy od odkurzaczy tradycyjnych.

Odkurzacze centralne. To wspaniałe rozwiązanie dla osób mieszkających w domach. Zbiornik i silnik znajdują się zazwyczaj w pomieszczeniu gospodarczym. W każdym z pomieszczeń znajdują się tylko gniazda ssące, do których podłączamy rurę z końcówką. Rury, gdzie wędruje kurz do zbiornika ukryte są za ścianami. Wielkim plusem takiego rozwiązania jest to, że nie musimy walczyć z ciężkim odkurzaczem, który po całym domu ciągniemy za sobą po wszystkich pomieszczeniach i piętrach. Nie mamy też problemu z szukaniem źródła prądu.

Roboty sprzątające. Są to takie odkurzacze, że gdy zostaną zaprogramowane, samoistnie sprzątają powierzchnie. Tego typu maszyna będzie przydana w mieszkaniach jednopoziomowych. Urządzenia takie najlepiej sprawdzają się podczas regularnego sprzątania. Nie są one w stanie zebrać grubego, lub zaschłego brudu. Nie tylko ze względu na mały pojemnik na zanieczyszczenia, lecz również zbyt słabe szczotki. Roboty sprzątające będą miały również problem z grubymi dywanami typu shaggy. Jeśli jednak w naszym mieszkaniu przeważają podłogi twarde to takie urządzenie zdecydowanie zmniejszy listę obowiązków domowych, a nasze podłogi dzięki codziennemu odkurzaniu będą zawsze czyste.

Odkurzacze piorące. Taki model może zainteresować szczególnie tych, którzy posiadają duża ilość dywanów. Pranie ich zazwyczaj to wielkie wyzwanie. Albo musimy wołać specjalistyczną firmę i przemeblowywać całe pomieszczenie. Lub sami próbujemy zawieźć do pralni mniejsze dywany. Takie urządzenie możemy wykorzystać nie tylko do prania dywanów, lecz również i tapicerki. Zaletą takiego sprzętu jest też to, że zabiera mniej miejsca, niż gdybyśmy chcieli kupić osobny sprzęt do wykonywania każdej z czynności.

2-zelmer-jupiter

Parametry urządzenia

Gdy już zdecydujemy, jaki jest najlepszy odkurzacz do naszych potrzeb, możemy zastanowić się nad odpowiednimi parametrami, które nasz nowy sprzęt powinien posiadać. Powinniśmy zastanowić się nad mocą ssania i mocą silnika. Warto również zwrócić uwagę na wydajność urządzenia. Obecnie wszyscy producenci muszą podawać wydajność produkowanych modeli w skali, która jest łatwo porównywalna. Dodatkowo zyskujemy informacje jak dany sprzęt sprawuje się podczas odkurzania podłóg twardych, czy dywanów. Zarówno moc ssania i silnika oraz wydajność powinnyśmy rozpatrywać wspólnie. A to dlatego, że wysoka moc silnika i ssania nie zawsze oznacza lepszą wydajność urządzenia. Dzięki nowym technologiom producenci są w stanie zaoferować odkurzacze o niższej mocy lecz wysokiej wydajności.

Zwróćmy również uwagę na rodzaj filtra użytego w odkurzaczu. Ten aspekt jest szczególnie ważny, jeśli jesteśmy alergikami, lub ktoś w naszym domu cierpi na uczulenie. Obecnie najbardziej skuteczne filtry na rynku to filtr wodny i HEPA. Jednak wszystkie odkurzacze w dobrych cenach posiadają filtry, które ograniczą emisję kurzu.

Ponieważ odkurzacz jest dosyć często używanym sprzętem AGD w domu. Dlatego warto zaopatrzyć się w urządzenie, które nie będzie emitowało dużo hałasu podczas pracy. Większość modeli emituje hałas na poziomie 70 – 80 decybeli. Możemy jednak znaleźć na rynku produkty, których poziom hałasu nie przekracza 56 decybeli. Dodatkowo, cichsze odkurzacze dadzą nam swobodę ich użytkowania. Nie będziemy musieli obawiać się obudzenia członków rodziny, czy irytowania sąsiadów naszym sprzątaniem. Natomiast, jeśli przy sprzątaniu mamy do pokonania szereg schodów, to ważne jest by dobrać odpowiednią wagę urządzenia. Pamiętaj również, że waga odkurzacza będzie wzrastać w miarę napełniania się pojemnika. Zazwyczaj do samej maszyny dochodzą również rury, które też dodają wagi całości urządzenia.

 

 

Jak funkcjonuje odkurzacz?

 

Niemal w każdym domu możemy znaleźć odkurzacz. To niezwykle przydatny sprzęt ułatwiający sprzątanie. Zastanawiałeś się kiedyś, na czym polega działanie takiego urządzenia i skuteczność pracy? Okazuje się, że nie każdy potrafi odpowiedzieć na to pytanie. Wielu konsumentów szuka również informacji o tym, jaki odkurzacz jest polecany do użytku w domu. Poniżej umieściliśmy wyjaśnienie wszystkich interesujących Cię w tym temacie kwestii.

Zasada działania tradycyjnego odkurzacza

W odkurzaczu możemy znaleźć sprężarkę odśrodkową, która odpowiada za wytwarzanie ssania. Element ten napędza wbudowany silnik, który obraca się nawet kilkadziesiąt tysięcy razy na minutę. To właśnie dzięki sile ssania zanieczyszczenia trafiają do rury, a następnie do worka lub pojemnika na zanieczyszczenia. W obudowie sprzętu znajdują się także specjalne filtry, które hamują wydostawanie się niewielkich cząsteczek z powrotem na zewnątrz. Nie musimy się więc obawiać, że mimo odkurzania powietrze w pomieszczeniu w dalszym ciągu jest zanieczyszczone drobinkami kurzu, pyłków lub bakterii.

 

Jak działa odkurzacz cyklonowy?

Urządzenie cyklonowe podczas pracy wytwarza cyklony, a to powoduje, że zassane cząsteczki brudu zostają oddzielone od powietrza. Wszystkie zebrane zanieczyszczenia trafiają do przeznaczonego w tym celu pojemnika, z kolei oczyszczone powietrze jest ponownie wydmuchiwane na zewnątrz. Odkurzacze cyklonowe zwykle są wyposażone dodatkowo w specjalistyczne filtry HEPA (High Efficiency Particulate Air), które wykonywane są ze spiekanego szkła i składają się z kilku warstw. Zbudowane w ten sposób sprzęty są idealne dla alergików, ponieważ neutralizują niemal 100% krążących w pomieszczeniu roztoczy, wirusów, pyłków oraz innych cząsteczek, które mogłyby nasilać reakcje alergiczne.

 

Na czym oparta jest praca urządzenia z filtrem wodnym?

Mówiąc o odkurzaczach, nie należy pomijać sprzętów z filtrem wodnym, które wciąż zyskują na popularności. Urządzenia te nie mają tradycyjnego worka na zanieczyszczenia. Zamiast niego, wewnątrz obudowy znajdziemy zbiornik na wodę. To właśnie tutaj trafiają zalegające na podłodze okruchy, sierść domowych zwierząt oraz kurz (w tym przypadku również oddziałuje siła odśrodkowa). Po wstępnym oddzieleniu zanieczyszczeń następuje kolejny, jednocześnie ostatni etap oczyszczania powietrza, w czym pomagają filtry wylotowe.

Działanie pozostałych rodzajów odkurzaczy

Poza wymienionymi wcześniej typami odkurzaczy wyróżniamy też m.in. modele piorące i parowe. Te pierwsze to produkty 2w1, które pozwalają na usuwanie zanieczyszczeń, jak też wypranie dywanów, tapicerek i podobnych powierzchni. Jest to możliwe, ponieważ urządzenia piorące mają dwa pojemniki – w pierwszym z nich brud oddziela się od powietrza, a w drugim znajduje się woda wymieszana z odpowiednim detergentem. Poza przyciskiem uruchamiającym silnik, na obudowie sprzętu znajdziemy włącznik pompy doprowadzającej wodę do wężyka i ssawki piorącej. Taki odkurzacz jest funkcjonalny i niezwykle praktyczny.

Sprzęty parowe dają nam z kolei możliwość szybkiego i skutecznego wyczyszczenia zabrudzonej powierzchni z wykorzystaniem pary wodnej. To również doskonała metoda na zneutralizowanie bakterii oraz innych mikroorganizmów. W odkurzaczu parowym znajduje się zbiornik, który jest podgrzewany do wysokiej temperatury. Kiedy wlana do pojemnika woda zaczyna wrzeć, wytwarza się para wodna, która kierowana jest do rury urządzenia i wyrzucana na zewnątrz pod dużym ciśnieniem. Zanieczyszczenia pod wpływem pary odchodzą od powierzchni i są zasysane do środka odkurzacza, prosto na powierzchnię wodnego filtra. Warto podkreślić, że myte w ten sposób podłogi niemal od razu schną. Tego typu odkurzacze możemy spotkać m.in. na stacjach benzynowych i samoobsługowych myjniach samochodowych.

 

 

Dodaj komentarz

7 KOMENTARZ

Maria

October 20, 2021 at 9:34 am

ja sobie bardzo chwalę swojego irobota. wygoda i dokładność. 🙂

Odpowiadać
Agnieszka Sawik

October 18, 2021 at 10:37 am

Bardzo fajny artykuł, właśnie czytam komentarze i ja też zakupiłam roombe mam model e6 no i jestem zachwycona. Nie wyobrażam sobie już spędzać czasu na odkurzaniu 🙂 Jak on sprząta ja idę z dziećmi na plac zabaw. Pozdrawiam cieplutko

Odpowiadać
Minerva

October 18, 2021 at 4:21 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać
Oscar

September 29, 2021 at 10:36 am

Jakiś czas temu zakupiłem roombe i nie żałuję w ogóle wyboru. Lecę do pracy i w tym czasie robot odkurzy mi wszystkie pokoju i jak wracam jest czyściutko. Coś pieknego.

Odpowiadać
Minerva

September 30, 2021 at 6:26 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać
Agnieszka

September 25, 2021 at 9:59 pm

Świetnym rozwiązaniem są odkurzacze bezprzewodowe. Ostatnio dostałam w prezencie Well Q6 electroluxa i jestem nim zachwycona. Ma bardzo ładny design jest wygodny i praktyczny. Bateria wystarcza na posprzątanie całego mieszkania 100m2

Odpowiadać
Minerva

September 26, 2021 at 10:08 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać