Ranking 5 najlepszych odkurzaczy piorących w 2021

Ostatnio aktualizowane: 28.09.21

 

Odkurzacz piorący – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Sprawdzając poziom zadowolenia klientów z zakupionych odkurzaczy piorących, oraz tego, które odkurzacze przez klientów są wybierane najczęściej, zauważyliśmy, że najlepszym odkurzaczem piorącym roku 2021 okazał się model Karcher SE 5100. Jest to urządzenie, które służy do dogłębnego czyszczenia na mokro dywanów, podłóg twardych, ścian, mebli a także tapicerki samochodowej. Przy zastosowaniu środka czyszczącego RM512 model ten jest w stanie usunąć 99% roztoczy z dywanów i tapicerek. Odkurzacz ten również można używać, jako tradycyjne urządzenie do czyszczenia na sucho. Wymiary tego modelu wynoszą 370 × 290 × 470 mm, a waga to 7 kg, a moc maksymalna wynosi 1400W. Długość kabla zasilającego urządzenie wynosi 5 m. Odkurzacz jest wyposażony we wskaźnik napełnienia filtra, a także ma wbudowany schowek na dołączone wyposażenie. Na to wyposażenie składają się: wąż spryskująco-odsysający z uchwytem, dysza spryskująco-odsysająca z nasadką do podłóg twardych, dysza podłogowa, ssawka szczelinowa i druga do tapicerki. Kolejnym modelem, który został uznany za klientów na bardzo dobry to Zelmer Aquawelt Plus ZVC762ZT. Opinie o tym urządzeniu również są bardzo pochlebne.

5 najlepszych odkurzaczy piorących. Opinie w 2021 roku

 

Sprzątamy nasze domy codziennie. Tylko czy samo odkurzanie odpowiednio zadba o czystość naszych dywanów? Może warto zastanowić się nad odkurzaczem piorącym? Przeczytaj nasz ranking by dowiedzieć się, jaki dobry i tani odkurzacz piorący można znaleźć w sklepach.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Odkurzacz pozwala na pracę, jako zwykły model lub model piorący. Również zanieczyszczenia suche trafiają do papierowego worka, a mokre do pojemnika. Jest to niewielkie, kompaktowe urządzenie o dużej mocy. Bogate wyposażenie pozwala na różnorodność wykorzystania.

Difetto

Model ze względu na kompaktowy charakter nie ma schowka na kabel. Dołączona instrukcja obsługi jest mało czytelna. Również hałas towarzyszący w sprzątaniu może być dla wielu użytkowników irytujący.

Conclusione

Odkurzacz z funkcją prania nadaje się do zwykłych domowych porządków, jak i odświeżania dywanów, czy tapicerki mebli. W połączeniu z antyalergicznym środkiem czyszczącym RM512 doskonale działa, jako antyalergiczne urządzenie oczyszczając powierzchnię z uczulających substancji.

Drugi wybór

Pregio

Model z funkcją prania pozwala na wykorzystanie pojemnika na śmieci lub worka papierowego. Dokładnie sprząta sierść dzięki turboszczotce, zbiera błoto i wodę za pomocą specjalnej końcówki. Funkcja prania czyści zarówno dywany, jak i tapicerkę mebli.

Difetto

Brak regulacji mocy odkurzania, zatem podczas całego procesu sprzątania siła ssania jest ta sama. Dla osób, które mają schody w domu niekomfortowa jest waga urządzenia wynosząca 14.3 kg.

Conclusione

Odkurzacz o sporej wadze i wielu funkcjach. Możliwość odkurzania bezworkowego, skutecznego sprzątania sierści zwierząt i rozlanych płynów czy błota. Funkcja prania skutecznie wyczyści dywan, jak i tapicerkę mebli. Zasięg odkurzania wynosi 9 metrów.

Rozważ też

Pregio

Model dedykowany właścicielom zwierząt, jako że jest to specjalista od usuwania zwierzęcej sierści. Model może służyć, jako zwykły odkurzacz, lub odkurzacz piorący. Duża ilość akcesoriów pozwala na skuteczne sprzątanie różnorodnych powierzchni. A HygieneBox, to specjalne pudełko do przechowywania worka na odpady.

Difetto

Jest to model, który pracując jest hałaśliwy, a ponadto ma nie za wielki pojemnik na środek piorący, co zmusza użytkownika do jego uzupełniania podczas pracy. Duże gabaryty urządzenia mogą stanowić trudność w jego przechowywaniu.

Conclusione

Odkurzacz z tradycyjnym i piorącym trybem o mocy 1700 W. Zaopatrzony w mikrofiltr i duże pojemniki na odpady suche i mokre. Doskonale usuwa z wszelkich powierzchni sierść zwierzęcą z zastosowaniem 3 poziomów regulacji siły ssania z funkcją ECO. Dwie pozycje parkowania ułatwiają przechowywanie.

 

Odkurzacz piorący Karcher

 

1. Odkurzacz z funkcja prania Karcher SE 5.100

 

1.Karcher SE 5.100Rozpoczniemy od odkurzacza piorącego Karcher SE 5100. Firma Karcher jest znana z produkcji urządzeń czyszczących wykorzystujących wodę. Zobaczmy jak prezentuje się ich odkurzacz piorący. Nie jest to duże urządzenie, ma ono wymiary 37 x 29 x 47 cm. A jego mocy wynosi 1400 W. Najważniejszą cechą tego produktu jest to, że możemy nim zarówno odkurzyć dywan, czy podłogę na sucho, jak i ją wyprać na mokro.

Dodatkowo model ten posiada funkcje zbierania wody. W standardowym wyposażeniu znajdują się dwie plastikowe rury, wąż ssący, dysza do podłóg, ssawka do tapicerki, ssawka szczelinowa oraz ssawko-szczotka z przełącznikiem parkiet – dywan. Samo urządzenie, luźny brud zbiera do papierowego worka o pojemności 4 litrów.

Natomiast podczas uruchomienia funkcji prania brudna woda jest zbierana do osobnego pojemnika. Odkurzacz został wyposażony również w filtr antypianowy. Miłym gestem producenta jest uzupełnienie zestawu detergentem do prania. Jakie są więc opinie o odkurzaczach piorących firmy Karcher?

Zdecydowanie pozytywne. Wszyscy użytkownicy są zadowoleni z pracy, jaką ten odkurzacz wykonuje. Podkreślają również łatwość jego obsługi i bardzo dobre wykonanie.

Gdy w domu mieszka duża rodzina, podłogi brudzą się dużo szybciej. Dlatego musimy zdecydowanie częściej sprzątać. Problemem są jednak dywany – stanowią siedlisko roztoczy i bakterii. Aby dobrze je wyczyścić należy sięgnąć po odpowiedni sprzęt, jakim jest odkurzacz piorący. Takie urządzenie pozwala w warunkach domowych dokładnie wyczyścić dywany. Za najlepszy odkurzacz piorący w 2021 roku uważany jest model Karcher SE 5100. Jest to propozycja lidera w produkcji urządzeń czyszczących – marki Karcher.

 

Zalety

Wielofunkcyjność: Produkt ten został zaprojektowany w taki sposób, aby pracować zarówno na sucho, jak i na mokro. W pierwszym trybie możemy odkurzyć podłogi, panele, dywany i wykładzinę w naszym mieszkaniu, a w drugim, wszystkie te powierzchnie możemy wyprać.

Wymiary: Prezentowane urządzenie jest bardzo kompaktowe, a więc idealnie sprawdzi się w każdym domu. Co więcej, dzięki swoim niedużym gabarytom 37 cm x 29 cm x 47 cm, nie będzie problemu z jego przechowywaniem.

Moc: Choć jest to urządzenie niewielkie, posiada dość dużą moc – 1400 W, dzięki czemu jest niezwykle wydajne podczas pracy.

Efektywność: Dzięki dużej mocy ssania, sprzęt ten wyczyści nawet duży brud. W czasie sprzątania luźne zabrudzenia trafiają do papierowego worka o pojemności 4 litry. Co istotne, zabrudzenia suche i mokre nie mieszają się. W funkcji prania brudna woda trafia do osobnego pojemnika.

Bogate wyposażenie zestawu: Przy zakupie produktu otrzymamy wiele ciekawych i pomocnych dodatków, które ułatwią nam sprzątanie. W wyposażeniu znajduje się: dysza do podłóg, wąż ssący, ssawka do tapicerki, dwie plastikowe rury, ssawka szczelinowa a także ssawko-szczotka z przełącznikiem parkiet-dywan.

 

Wady

Głośność pracy: Niestety prezentowany produkt działa dość głośno, co może irytować resztę domowników w czasie sprzątania.

 

 

 

 

2. Zelmer Odkurzacz piorący Aquawelt Plus ZVC762ZT

 

Zelmer Aquawelt Plus ZVC762ZT to odkurzacz wyposażony w filtr EPA, który doskonale radzi sobie z wszelkiego rodzaju kurzem, bakteriami czy roztoczami. Gdy wykorzystujesz sprzęt do zwykłego odkurzania, możesz użyć worka jednorazowego do śmieci, lub zebrać zanieczyszczenia do pojemnika, w zależności od własnych potrzeb i upodobań.

Model ten ma też skuteczne funkcje czyszczenia dywanów z sierści, jego truboszczotka z obracającym się wałkiem jest znacznie lepsza w tym zakresie od innych szczotek i zbiera niemal wszystkie włosy wczepione w powierzchnię dywanu. Model ten został również zaopatrzony w końcówkę do zbierania wody i błota. A funkcja piorąca zadba nie tylko o czystość dywanów, ale także tapicerki mebli domowych. Moc silnika odkurzacza wynosi 1500 W, wymiary zewnętrzne to głębokość 49,2 cm, szerokość 35 cm, wysokość 36 cm, a waga wynosi 14,3 kg.

Zasięg pracy sprzętu wynosi 9 m, bowiem jego przewód elektryczny ma długość 6 m. Sterowanie odkurzaczem jest łatwe, bo został on wyposażony w gumowe kółka, które nie tylko nie stwarzają oporu przy przemieszczaniu sprzętu, ale też nie powodują zarysowań na delikatnych podłogach. Zauważyli to użytkownicy, którzy w swoich komentarzach podkreślają również, że model ten bardzo dokładnie zbiera zanieczyszczenia.

Zelmer Aquawelt Plus ZVC762ZT to odkurzacz z funkcją prania polecany dla alergików ze względu na posiadany, skutecznie filtrujący bakterie, roztocza i wszelki kurz, filtr EPA.

 

Zalety

Filtr EPA: Filtr ten zatrzymuje niemal wszystkie cząsteczki kurzu. Poradzi sobie również z większością bakterii czy roztoczy, dlatego jest polecany do wykorzystania w domach, w których żyją alergicy.

Turboszczotka: Turboszczotka wyposażona w obracający się wałek skutecznie usuwa wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia zalegające na dywanie. Szczotka taka szczególnie przydaje się do sprzątania wczepionych w powierzchnię dywanu włosów zwierzęcia mieszkającego z domownikami.

Funkcja prania: Funkcja prania odkurzacza pozwala na szybkie i łatwe pozbycie się bardziej trwałych zabrudzeń dywanu czy tapicerki kanapy albo fotela.

Łatwe prowadzenie: Podczas sprzątania odkurzacz łatwo się prowadzi, został bowiem wyposażony w miękkie kółka, które ułatwiają przesuwanie urządzenia, jednocześnie kołka nie pozostawiają na podłodze żadnych śladów.

Sprzątanie błota i wody: Specjalna końcówka dołączona w wyposażeniu pozwala na wciągnięcie rozlanych płynów, czy sprzątnięcie naniesionego z dworu błota.

 

Wady

Duża waga: Niestety bogate wyposażenie i wielorakie funkcje odkurzacza zwiększają jego wagę, która wynosi 14,3 kg. Nie będzie to problemem przy sprzątaniu płaskich powierzchni, jednak gdy mamy w domu schody, przenoszenie odkurzacza może okazać się trudne.

 

 

 

 

Odkurzacz piorący Thomas

 

3. Aqua+ Pet & Family Plus Thomas Odkurzacz piorący z turboszczotką

 

3.Thomas Aqua+ Pet & FamilyKolejną naszą propozycją jest Thomas Aqua+ Pet & Family. Urządzenie o mocy 1700 W i rozmiarze 48,6 x 31,8 x 30,6 cm. Jest to model dedykowany dla właścicieli zwierząt domowych. Również w tym modelu mamy możliwość tradycyjnego odkurzania, oraz prania dywanów. W standardowym wyposażeniu tego modela znajdziemy: rurę teleskopową, wąż natryskowy i ssący oraz torbę do przechowywania akcesoriów.

Dodatkowo dołączone są końcówki: ssawka do czyszczenia na mokro dywanów i podłóg twardych, ssawka do tapicerki, szczotka szczelinowa oraz, bardzo ważna dla właścicieli zwierząt, szczotka do sierści zwierząt z przełącznikiem parkiet – dywan.

Producent zapewnia, że zastosowane specjalne ssawki skuteczniej wyczesują sierść zwierząt z dywanów i tapicerki w domu. Osoby cierpiące na alergię powinny być zadowolone z możliwości użycia HygineBox®. Jest to pojemnik, w którym możemy przechowywać worek odkurzacza.

Jest on szczelny, więc żadne alergeny czy zapachy nie wydobędą się z niego. Zastosowanie automatycznego zwijania się kabla zapewne ułatwi przechowywanie urządzenia. Wielu użytkowników wskazuje, że jest to najlepszy odkurzacz piorący dla osób posiadających w domu zwierzęta. Mówią również, że odpowiednia długość kabla ułatwia użytkowanie.

Kolejnym urządzeniem w naszym zestawieniu jest odkurzacz parowy z filtrem wodnym, Thomas Aqua+ Pet & Family. Został on stworzony z myślą o właścicielach zwierząt domowych, dlatego też specjalizuje się w usuwaniu sierści z różnych powierzchni.

 

Zalety

Dodatek HygineBox®: Z myślą o alergikach dołączono do zestawu specjalny pojemnik, w którym możesz przechowywać worek odkurzacza. Jest on szczelnie zamykany, zatem żadne alergeny czy zapachy nie wydostają się na zewnątrz.

Dodatkowe końcówki: Na wyposażeniu znajdują się standardowe akcesoria, jak: wąż natryskowy i ssący, torba do przechowywania akcesoriów oraz rura teleskopowa. Dodatkowo dołączono wymienne końcówki: ssawkę do tapicerek, szczotkę szczelinowa oraz ssawkę do czyszczenia na mokro dywanów i podłóg twardych. Co więcej, w zestawie znajdziemy też szczotkę do sierści zwierząt z przełącznikiem parkiet-dywan.

Łatwe przechowywanie: Dzięki możliwości automatycznego zwijania kabla, której nie posiadały dwa poprzednie modele, dużo łatwiej jest przechowywać urządzenie.

 

Wady

Wymiary: Mimo ułatwienia w postaci zwijanego kabla, urządzenie jest dość trudne w przechowywaniu ze względu na swoje gabaryty. Jego wymiary to: 48,6 x 31,8 x 30,6 cm.

 

 

 

 

4. Vax odkurzacz pionowy Dual Power W85-DP-B-E

 

4.VAX Dual Power W850DP-B-EVAX Dual Power W850DP-B- E to urządzenie, które chcieliśmy Państwu przybliżyć. Odkurzacz piorący o mocy 800 W oraz wymiarach 30 x 33 x 110 cm. Jest to urządzenie o innej konstrukcji niż opisywane wcześniej modele. Nie znajdziemy w tym modelu węża, czy rury teleskopowej. Całość odkurzacza to tak naprawdę jeden element. Urządzenie czyści dzięki dwóm wbudowanym szczotkom obrotowym.

Jest to tak zwany system „Dual Power”, gdzie szczotki obracają się wokół osi poziomej. Model ten został wyposażony w dwa zbiorniki: jeden do czystej wody o pojemności 2,7 litra, oraz drugi do wody brudnej o pojemności 1,5 litra. Urządzenie pierze i suszy prane dywany jednocześnie.

Producent dla zapewnienia lepszego suszenia w tym modelu zastosował technologię Dual V. Dodatkowo odkurzacz jest zwrotny, więc bez problemu wyczyścimy powierzchnię pod łóżkiem czy stołem. Natomiast przechowywanie powinien ułatwić zaczep przeznaczony do nawijania kabla zasilającego.

Konsumenci wskazują, że urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze, oraz, że jego moc jest wystarczająca do porządnego wyprania dywanów w domu.

Kolejny produkt to odkurzacz piorący VAX Dual Power W850DP-B-E. Jest to bardzo nowoczesne urządzenie, które można wykorzystać przy każdym rodzaju powierzchni.

 

Zalety

Innowacyjna konstrukcja: Prezentowany model różni się od wcześniej opisywanych urządzeń. W przeciwieństwie do nich nie posiada ani węża, ani rury teleskopowej. Odkurzacz to jeden, stały element.

System „Dual Power”: W czasie pracy umieszczone u dołu urządzenia szczotki obracają się wokół osi poziomej. Zwiększa to efektywność sprzętu.

Technologia Dual V: W czasie użytkowania prezentowany model pierze i suszy dywan w tym samym czasie. Ponadto, dzięki zastosowanej innowacyjnej technologii Dual V wyprane powierzchnie schną dużo szybciej.

 

Wady

Moc: Jest to urządzenie o najmniejszej mocy w naszym zestawieniu. W zależności od osobistych potrzeb, może to stanowić duży problem. Jeśli masz do wyprania duży dywan z długim i grubym włosiem, na którym znajdują się zabrudzenia sprzed kilku lat, urządzenie może temu nie podołać.

Głośność pracy: Niestety w czasie pracy sprzęt generuje dość dużo hałasu, co może denerwować pozostałych domowników lub sąsiadów.

 

 

 

 

Odkurzacz piorący do tapicerki

 

5. Odkurzacz Piorący Hyundai VC 5750

 

Odkurzacz piorący Hyundai VC 5750 ma moc 1500 W. Model ten jest przeznaczony do użytku zarówno w domach, jak i niewielkich sklepach. Urządzenie może odkurzać na sucho i mokro. Wyposażono je w 9 l pojemnik na wodę oraz 15 l pojemnik na zanieczyszczenia. Sprzęt ma też 6 l zbiornik na szampon.

Produkt waży 8 kg, a jego wymiary to: wysokość – 51 cm, szerokość – 44 cm i głębokość – 42 cm. Z uwagi na to, że sprzęt ma 5 m przewód zasilający nie powinniśmy narzekać na ograniczenie swobody ruchów. Urządzenie ma w komplecie przydatne akcesoria: dyszę do tapicerki, do podłogi i dywanów, szczelinową oraz dwie dysze do prania – wąską i szeroką.

Odkurzacz nie jest zbyt hałaśliwy, a w dodatku pomaga w pozbyciu się plam z dywanów i tapicerek. Sprzęt ma niewielkie kółka podstawie, więc możemy go swobodnie przesuwać po podłodze. Urządzenie ma czarno-czerwoną, błyszczącą obudowę, która wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Hyundai VC 5750 to urządzenie o wymiarach: 51 cm x 44 cm x 42 cm. Moc odkurzacza wynosi 1500 W. Produkt waży 8 kg.

 

Zalety

Funkcjonalność: Sprzęt może odkurzać na mokro i sucho, jest idealny do użytku w domu, jak też w sklepie o niewielkim metrażu. W zestawie znajdziemy niezbędne do sprzątania akcesoria, takie jak: dysze do prania (wąska i szeroka), dysza szczelinowa, dysza do podłóg i dywanów oraz dysza do tapicerki.

Duży zasięg pracy: Odkurzacz ma 5 m przewód zasilający, a to zapewnia 6 m zasięg pracy. Możemy więc posprzątać w całym domu bez konieczności przepinania kabla do gniazdek w kolejnych, odkurzanych pomieszczeniach.

 

Wady

Brak filtra HEPA: Ze względu na to, że model nie ma filtra HEPA nie jest to najlepszy wybór dla alergików. Sprzęt nie oczyszcza dokładnie powietrza z bakterii, wirusów, roztoczy i innych alergenów.

Hałaśliwe kółka: Kółka w podstawie odkurzacza piszczą i trzeszczą podczas przesuwania urządzenia po podłodze.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki odkurzacz piorący kupić?

 

Jeśli posiadamy dużo dywanów i wykładzin w domu powinniśmy pomyśleć, jak o nie najlepiej zadbać. Możemy okresowo wzywać firmę sprzątającą specjalizującą się w praniu dywanów. Jednak takie rozwiązanie jest nie tylko kosztowne, wymaga również przemeblowania całego domu. A po wypraniu naszych dywanów musimy poczekać aż wyschną. Tym samym musimy wyłączyć z użytkowania część mieszkania na kilka godzin.

Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwolą nam dbać o wykładziny i dywany, wtedy, gdy nam to najbardziej odpowiada. Producenci sprzętów AGD prześcigają się oferując rozwiązania, które ułatwią nam prace domowe. Takim sprzętem są właśnie odkurzacze piorące. Dbanie o dywany nie tylko powoduje, że będą one dłużej ładnie wyglądać. Jest to też kwestia zdrowia. Odkurzanie nie usuwa wszystkich bakterii i zarazków, które kryją się we włóknach. Częste pranie dywanów powinno mieć miejsce w domach, gdzie mieszkają alergicy, gdyż takie sprzątanie usuwa wszystkie bakterie i alergeny.

Problem pojawia się, gdy chcemy wybrać model do zakupu. Ze względu na dużą ofertę producentów długo możemy zastanawiać się nad tym, jaki odkurzacz piorący wybrać. Dlatego opiszemy kilka parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, gdy wybieramy odpowiedni sprzęt do naszego domu. Pamiętaj, jeśli poświęcisz trochę czasu na prześledzenie dostępnych modeli to na pewno będziesz bardziej zadowolony ze swojej decyzji.

 

Moc i siła ssąca

Zazwyczaj jest tak, że im większa moc urządzenia, tym większa jego siła. W przypadku odkurzaczy, również tych piorących, oferują one większą siłę ssącą. Obecnie, nie zawsze jest to prawdą. Producenci sprzętów AGD, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, są w stanie zaoferować dużą siłę ssącą przy niższej mocy urządzenia. Użytkownicy mogą więc korzystać z silnego sprzętu, który jest bardziej ekonomiczny, ponieważ zużywa mniej energii elektrycznej podczas pracy.

 

Odkurzacze 2w1

Jeśli decydujemy się na zakup odkurzacza piorącego, możemy pomyśleć o zakupie urządzenia 2w1. Sprzęt taki możemy wykorzystać do tradycyjnego odkurzania, jak również do prania dywanów, wykładzin oraz tapicerki. Takie rozwiązanie powinno szczególnie przypaść do gustu osobom mającym małe mieszkania, lub takim, które mają tylko kilka dywanów w domu. Funkcję odkurzacza piorącego możemy używać sporadycznie, a na co dzień korzystać z tradycyjnego odkurzania. Często też tego typu sprzęty są wyposażone w filtry antyalergiczne, więc odkurzając możemy zadbać o nasze zdrowie. Znajdziemy również takie odkurzacze, które dodatkowo pozwolą nam zadbać o nasz parkiet, ponieważ posiadają funkcję mopa.

Gdy jednak mieszkamy w dużym domu, a większość naszych podłóg jest pokryta wykładzinami i dywanami to powinniśmy raczej zdecydować się na zakup odkurzacza, który specjalizuje się w praniu. A to dlatego, że urządzenia takie będą w stanie poradzić sobie z każdym brudem, w każdej ilości.

 

Zbiorniki wodne

Przed zakupem urządzenia powinniśmy dokładnie zapoznać się z działaniem modelu, którym jesteśmy zainteresowani. Szczegółowo sprawdźmy, jak działa funkcja prania. Ważne jest, by wybrany sprzęt posiadał dwa zbiorniki: na czystą i brudną wodę. Na szczęście odkurzacze piorące w dobrych cenach najczęściej są wyposażone w dwa pojemniki.

Zazwyczaj odkurzacze piorące działają w taki sposób, że zasysają wodę z jednego kontenera, do którego wlewamy wodę z szamponem piorącym. Woda ta używana jest do wyprania dywanu. Po przeprowadzeniu fazy czyszczącej, odkurzacz powinien zebrać brudną wodę z czyszczonej powierzchni. Powinna ona zostać zassana do osobnego pojemnika. W przypadku, gdy model posiada tylko jeden zbiornik będziemy zmuszeni podczas prania dywanu używania wody zbrudzonej. Tak więc efekt całego sprzątania może nie być satysfakcjonujący. Nie mówiąc już o tym, że raz zebrane brudy i bakterie ponownie trafiają na nasze podłogi.

 

Pojemność zbiorników

Ten parametr będzie szczególnie ważny dla tych, którzy mają duże przestrzenie do sprzątania. Nie ma nic bardziej irytującego niż ciągłe wypróżnianie pojemników podczas pracy. Nie tylko wydłuża to całe sprzątanie. Dodatkowo wpływa na zmęczenie osoby sprzątającej, gdyż zmuszona ona jest dźwigać ciężkie zbiorniki z wodą.

Dodatkowe akcesoria

Jak często zdarza się nam przy odkurzaniu stwierdzić, że nie mamy jak dotrzeć końcówką ssącą do zakątka, który chcemy odkurzyć? By uniknąć tego typu frustracji z nowym odkurzaczem piorącym dokładnie sprawdźmy, jakie elementy wyposażenia producent oferuje w zestawie. Oczywiście akcesoria będą różnić się w zależności od producenta, modelu oraz funkcji urządzenia. Jednak są elementy, które znajdziemy w każdym sprzęcie.

Najważniejsze jest, by upewnić się, że mamy odpowiednie końcówki, które pozwolą nam na pranie i dywanów oraz wykładzin, i tapicerek. Często spotkamy w wyposażeniu właśnie specjalne ssawki do dywanów, tapicerek czy zbierania wody. W urządzeniach 2w1 spotkamy natomiast turboszczotki, szczotki z przełącznikiem parkiet-dywan czy szczotki szczelinowe.

 

Jaki jest najlepszy odkurzacz piorący?

Zapewne najlepszy odkurzacz piorący to taki, który spełnia nasze oczekiwania. Działa tak, że jesteśmy zadowoleni z efektów jego pracy. Ważne jest również przechowywanie sprzętu, zwłaszcza dla osoby z małym mieszkaniem. Upewnijmy się, szczególnie robiąc zakupy przez Internet, że nabywamy urządzenie o odpowiedniej wielkości. Na pewno nie będziemy zadowoleni z nowego nabytku, jak się okaże, że będziemy musieli przeznaczyć na jego przechowywanie całą szafę.

 

 

Jak prać dywany odkurzaczem piorącym?

 

Odkąd na rynku pojawiły się odkurzacze piorące, osoby mające w domu dywany zyskały możliwość ich samodzielnego czyszczenia w domu. Wbrew pozorom, czynność ta nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy dowiedzieć się, jaki odkurzacz piorący jest polecany do wywabiania plam z chodników i dywanów oraz jak go używać. Zebraliśmy na ten temat kilka praktycznych wskazówek.

Usunięcie tzw. luźnych zanieczyszczeń

Pierwszym krokiem do tego, aby wyprać dywan przy użyciu odkurzacza piorącego jest usunięcie „luźnych” zanieczyszczeń – mowa tu głównie o zalegających we włosiu okruchach, cząsteczkach kurzu czy zaschniętym błocie. Nie powinniśmy pomijać tej czynności, nawet jeśli wydaje nam się, że dywan jest jedynie poplamiony. Jeżeli go dokładnie nie odkurzymy, możemy mieć problem z dokładnym wypraniem włosia. Czasem zdarza się też, że zalegające na dywanie zanieczyszczenia doprowadzają do awarii urządzenia (konieczność naprawy zwykle okazuje się dużym wydatkiem).

W przypadku małych chodników i dywanów możemy spróbować wytrzepać je na zewnątrz. W tym celu warto sięgnąć po trzepaczkę, gdyż znacząco ułatwi nam pozbycie się cząsteczek brudu. Przy trzepaniu nie możemy pominąć żadnego fragmentu dywanu, a zwłaszcza rogów.

Usuwanie tzw. luźnych zabrudzeń pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń, które nie wymagają czyszczenia na mokro. W ten sposób zwiększamy efektywność działania naszego odkurzacza piorącego i wybranego detergentu. Jeśli nie usuniemy z dywanu drobinek piasku i pyłu, w czasie prania będziemy wcierać je we włosie z dość dużą siłą, a to może doprowadzić do mikrouszkodzeń runa. To z kolei negatywnie wpływa na wygląd dywanu i może przyspieszyć jego zużycie.

 

Przygotowanie odkurzacza do prania

Przed praniem dywanu musimy odpowiednio przygotować odkurzacz. Do zbierania zanieczyszczeń na sucho należy używać zwykłego worka, z kolei do pracy na mokro trzeba zastosować dołączony do sprzętu filtr piankowy. Do zbiornika wlewa się dodatkowo wodę z odrobiną detergentu. Potem wystarczy podłączyć przewody i założyć właściwą dyszę piorącą.

 

Wstępne namoczenie zabrudzeń

Po odkurzeniu dywanu musimy go spryskać wodą z detergentem ze zbiornika sprzętu przy pomocy dyszy o odpowiedniej szerokości. W ten sposób możliwe jest rozpuszczenie zanieczyszczeń. Do prania powinniśmy użyć odpowiedniego środka chemicznego, który nie pieni się nadmiernie i nie uszkodzi czyszczonej powierzchni. Kiedy wykorzystamy nieodpowiedni detergent, również możemy doprowadzić do awarii odkurzacza albo spowodować trwałe odbarwienia włosia, co najczęściej wymusza zakup nowego dywanu. Ważne jest, aby uruchomić nie tylko silnik odkurzacza, ale również pompę (w niektórych modelach włącza się ją osobnym przyciskiem), gdyż inaczej woda nie będzie podawana przez przewody do dyszy.

Jak zebrać rozpuszczone zabrudzenia?

Po spryskaniu dywanu detergentem możemy odczekać kilka minut, aby zastosowany środek mógł zadziałać (zwłaszcza jeśli chcemy pozbyć się wyjątkowo uporczywych zabrudzeń). Później wystarczy wyłączyć opcję spryskiwania i uruchomić tryb ssania (nie zdejmując wybranej wcześniej dyszy). Dywan musimy odkurzać powoli i równomiernie, aby dokładnie zebrać wszystkie rozpuszczone zanieczyszczenia. Jednocześnie pamiętajmy, aby kontrolować poziom brudnej wody w zbiorniku. Kiedy pojemnik się napełni, urządzenie zacznie pracować głośniej – należy odczytać to jako znak, aby na chwilę przerwać odkurzanie i wylać zgromadzoną w zbiorniku wodę.

Po zebraniu zanieczyszczeń z włosia dywan nadal będzie lekko wilgotny. Z tego względu najlepiej położyć go w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzać żadnemu z domowników. Jeśli mamy taką możliwość, dywan możemy wywiesić na zewnątrz.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ