Ranking 10 najlepszych odkurzaczy piorących w 2024

Ostatnio aktualizowane: 16.06.24

 

Odkurzacz piorący – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Sprawdzając poziom zadowolenia klientów z zakupionych odkurzaczy piorących, oraz tego, które odkurzacze przez klientów są wybierane najczęściej, zauważyliśmy, że najlepszym odkurzaczem piorącym roku 2024 okazał się model Karcher SE 5100. Jest to urządzenie, które służy do dogłębnego czyszczenia na mokro dywanów, podłóg twardych, ścian, mebli a także tapicerki samochodowej. Przy zastosowaniu środka czyszczącego RM512 model ten jest w stanie usunąć 99% roztoczy z dywanów i tapicerek. Odkurzacz wodny piorący również można używać jako tradycyjne urządzenie do czyszczenia na sucho. Wymiary tego modelu wynoszą 370 × 290 × 470 mm, waga to 7 kg, a moc maksymalna wynosi 1400W. Długość kabla zasilającego urządzenie wynosi 5 m. Odkurzacz jest wyposażony we wskaźnik napełnienia filtra, a także ma wbudowany schowek na dołączone wyposażenie. Na to wyposażenie składają się: wąż spryskująco-odsysający z uchwytem, dysza spryskująco-odsysająca z nasadką do podłóg twardych, dysza podłogowa, ssawka szczelinowa i druga do tapicerki. Kolejnym modelem, który został uznany za klientów na bardzo dobry to Thomas Aqua+ Pet & Family. Opinie o tym urządzeniu również są bardzo pochlebne.

10 najlepszych odkurzaczy piorących. Opinie w 2024 roku

 

Sprzątamy nasze domy codziennie. Tylko czy samo odkurzanie odpowiednio zadba o czystość naszych dywanów? Może warto zastanowić się nad odkurzaczem piorącym? Przeczytaj nasz ranking by dowiedzieć się, jaki dobry i tani odkurzacz piorący można znaleźć w sklepach.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Odkurzacz pozwala na pracę, jako zwykły model lub model piorący. Również zanieczyszczenia suche trafiają do papierowego worka, a mokre do pojemnika. Jest to niewielkie, kompaktowe urządzenie o dużej mocy. Bogate wyposażenie pozwala na różnorodność wykorzystania.

Difetto

Model ze względu na kompaktowy charakter nie ma schowka na kabel. Dołączona instrukcja obsługi jest mało czytelna. Również hałas towarzyszący w sprzątaniu może być dla wielu użytkowników irytujący.

Conclusione

Odkurzacz z funkcją prania nadaje się do zwykłych domowych porządków, jak i odświeżania dywanów, czy tapicerki mebli. W połączeniu z antyalergicznym środkiem czyszczącym RM512 doskonale działa, jako antyalergiczne urządzenie oczyszczając powierzchnię z uczulających substancji.

Drugi wybór

Pregio

Model dedykowany właścicielom zwierząt, jako że jest to specjalista od usuwania zwierzęcej sierści. Model może służyć, jako zwykły odkurzacz, lub odkurzacz piorący. Duża ilość akcesoriów pozwala na skuteczne sprzątanie różnorodnych powierzchni. A HygieneBox, to specjalne pudełko do przechowywania worka na odpady.

Difetto

Jest to model, który pracując jest hałaśliwy, a ponadto ma nie za wielki pojemnik na środek piorący, co zmusza użytkownika do jego uzupełniania podczas pracy. Duże gabaryty urządzenia mogą stanowić trudność w jego przechowywaniu.

Conclusione

Odkurzacz z tradycyjnym i piorącym trybem o mocy 1700 W. Zaopatrzony w mikrofiltr i duże pojemniki na odpady suche i mokre. Doskonale usuwa z wszelkich powierzchni sierść zwierzęcą z zastosowaniem 3 poziomów regulacji siły ssania z funkcją ECO. Dwie pozycje parkowania ułatwiają przechowywanie.

Rozważ też

Pregio

To sprzęt, który zda egzamin w niewielkim sklepie czy biurze, ale też i w domu. Odkurzacz waży 8 kg i wyposażono go w 3 zbiorniki: Do wody czystej, brudnej i na szampon do prania. Co ważne Hyundai może pracować w trybie mokrym i suchym.

Difetto

Model nie został wyposażony w filtr HEPA, zatem osoby z uczuleniami powinny poszukać innego sprzętu, bo ten nie oczyści ich otoczenia z roztoczy, bakterii i wirusów. Ponadto w opiniach klientów przewija się informacja, że podczas przesuwania sprzętu, jego kółka piszczą i trzeszczą.

Conclusione

Odkurzacz o mocy 1500 W wyposażono w szereg końcówek do wykorzystania mokrego i na sucho. Długi przewód zasilający 5 m zabezpiecza duży zasięg sprzątania. Wymiary odkurzacza to: Wysokość 51,5 cm, szerokość 43,5 cm i głębokość 46 cm.

 

Odkurzacz piorący Karcher

 

1. Odkurzacz z funkcja prania Karcher SE 5.100

 

1.Karcher SE 5.100Rozpoczniemy od odkurzacza piorącego Karcher SE 5100. Firma Karcher jest znana z produkcji urządzeń czyszczących wykorzystujących wodę. Zobaczmy jak prezentuje się ich odkurzacz piorący do domu. Nie jest to duże urządzenie, ma ono wymiary 37 x 29 x 47 cm. A jego mocy wynosi 1400 W. Najważniejszą cechą tego produktu jest to, że możemy nim zarówno odkurzyć dywan, czy podłogę na sucho, jak i ją wyprać na mokro.

Dodatkowo model ten posiada funkcje zbierania wody. W standardowym wyposażeniu znajdują się dwie plastikowe rury, wąż ssący, dysza do podłóg, ssawka do tapicerki, ssawka szczelinowa oraz ssawko-szczotka z przełącznikiem parkiet – dywan. Samo urządzenie, luźny brud zbiera do papierowego worka o pojemności 4 litrów.

Natomiast podczas uruchomienia funkcji prania brudna woda jest zbierana do osobnego pojemnika. Odkurzacz został wyposażony również w filtr antypianowy. Miłym gestem producenta jest uzupełnienie zestawu detergentem do prania. Jakie są więc opinie o odkurzaczach piorących firmy Karcher?

Zdecydowanie pozytywne. Wszyscy użytkownicy są zadowoleni z pracy, jaką ten odkurzacz wykonuje. Podkreślają również łatwość jego obsługi i bardzo dobre wykonanie.

Gdy w domu mieszka duża rodzina, podłogi brudzą się dużo szybciej. Dlatego musimy zdecydowanie częściej sprzątać. Problemem są jednak dywany – stanowią siedlisko roztoczy i bakterii. Aby dobrze je wyczyścić należy sięgnąć po odpowiedni sprzęt, jakim jest odkurzacz piorący. Takie urządzenie pozwala w warunkach domowych dokładnie wyczyścić dywany.

 

Za najlepszy odkurzacz piorący w 2024 roku uważany jest model Karcher SE 5100. Jest to propozycja lidera w produkcji urządzeń czyszczących – marki Karcher. Test tych odkurzaczy piorących zawsze potwierdza ich wysoką jakość.

 

Zalety

Wielofunkcyjność: Produkt ten został zaprojektowany w taki sposób, aby pracować zarówno na sucho, jak i na mokro. W pierwszym trybie możemy odkurzyć podłogi, panele, dywany i wykładzinę w naszym mieszkaniu, a w drugim, wszystkie te powierzchnie możemy wyprać.

Wymiary: Prezentowane urządzenie jest bardzo kompaktowe, a więc idealnie sprawdzi się w każdym domu. Co więcej, dzięki swoim niedużym gabarytom 37 cm x 29 cm x 47 cm, nie będzie problemu z jego przechowywaniem.

Moc: Choć jest to urządzenie niewielkie, posiada dość dużą moc – 1400 W, dzięki czemu jest niezwykle wydajne podczas pracy.

Efektywność: Dzięki dużej mocy ssania, sprzęt ten wyczyści nawet duży brud. W czasie sprzątania luźne zabrudzenia trafiają do papierowego worka o pojemności 4 litry. Co istotne, zabrudzenia suche i mokre nie mieszają się. W funkcji prania brudna woda trafia do osobnego pojemnika.

Bogate wyposażenie zestawu: Przy zakupie produktu otrzymamy wiele ciekawych i pomocnych dodatków, które ułatwią nam sprzątanie. W wyposażeniu znajduje się: dysza do podłóg, wąż ssący, ssawka do tapicerki, dwie plastikowe rury, ssawka szczelinowa a także ssawko-szczotka z przełącznikiem parkiet-dywan.

 

Wady

Głośność pracy: Niestety prezentowany produkt działa dość głośno, co może irytować resztę domowników w czasie sprzątania.

 

 

 

 

Odkurzacz piorący Thomas

 

2. Aqua+ Pet & Family Plus Thomas Odkurzacz piorący z turboszczotką

 

3.Thomas Aqua+ Pet & FamilyKolejną naszą propozycją jest Thomas Aqua+ Pet & Family. Urządzenie o mocy 1700 W i rozmiarze 48,6 x 31,8 x 30,6 cm. Jest to model dedykowany dla właścicieli zwierząt domowych. Również w tym modelu mamy możliwość tradycyjnego odkurzania, oraz prania dywanów. W standardowym wyposażeniu tego modela znajdziemy: rurę teleskopową, wąż natryskowy i ssący oraz torbę do przechowywania akcesoriów.

Dodatkowo ten  mały odkurzacz piorący ma dołączone końcówki: Ssawka do czyszczenia na mokro dywanów i podłóg twardych, ssawka do tapicerki, szczotka szczelinowa oraz, bardzo ważna dla właścicieli zwierząt, szczotka do sierści zwierząt z przełącznikiem parkiet – dywan.

Producent zapewnia, że zastosowane specjalne ssawki skuteczniej wyczesują sierść zwierząt z dywanów i tapicerki w domu. Osoby cierpiące na alergię powinny być zadowolone z możliwości użycia HygineBox®. Jest to pojemnik, w którym możemy przechowywać worek odkurzacza.

Jest on szczelny, więc żadne alergeny czy zapachy nie wydobędą się z niego. Zastosowanie automatycznego zwijania się kabla zapewne ułatwi przechowywanie urządzenia. Wielu użytkowników wskazuje, że jest to najlepszy odkurzacz piorący dla osób posiadających w domu zwierzęta. Mówią również, że odpowiednia długość kabla ułatwia użytkowanie.

 Thomas Aqua+ Pet & Family został  stworzony z myślą o właścicielach zwierząt domowych, dlatego też specjalizuje się w usuwaniu sierści z różnych powierzchni.

 

Zalety

Dodatek HygineBox®: Z myślą o alergikach dołączono do zestawu specjalny pojemnik, w którym możesz przechowywać worek odkurzacza. Jest on szczelnie zamykany, zatem żadne alergeny czy zapachy nie wydostają się na zewnątrz.

Dodatkowe końcówki: Na wyposażeniu znajdują się standardowe akcesoria, jak: wąż natryskowy i ssący, torba do przechowywania akcesoriów oraz rura teleskopowa. Dodatkowo dołączono wymienne końcówki: ssawkę do tapicerek, szczotkę szczelinowa oraz ssawkę do czyszczenia na mokro dywanów i podłóg twardych. Co więcej, w zestawie znajdziemy też szczotkę do sierści zwierząt z przełącznikiem parkiet-dywan.

Łatwe przechowywanie: Dzięki możliwości automatycznego zwijania kabla, której nie posiadały dwa poprzednie modele, dużo łatwiej jest przechowywać urządzenie.

 

Wady

Wymiary: Mimo ułatwienia w postaci zwijanego kabla, urządzenie jest dość trudne w przechowywaniu ze względu na swoje gabaryty. Jego wymiary to: 48,6 x 31,8 x 30,6 cm.

 

 

 

 

Odkurzacz piorący do tapicerki

 

3. Odkurzacz Piorący Hyundai VC 5750

 

Odkurzacz piorący Hyundai VC 5750 ma moc 1500 W. Model ten jest przeznaczony do użytku zarówno w domach, jak i niewielkich sklepach. Urządzenie może odkurzać na sucho i mokro. Wyposażono je w 9 l pojemnik na wodę oraz 15 l pojemnik na zanieczyszczenia. Sprzęt ma też 6 l zbiornik na szampon.

Produkt waży 8 kg, a jego wymiary to: wysokość – 51 cm, szerokość – 44 cm i głębokość – 42 cm. Z uwagi na to, że sprzęt ma 5 m przewód zasilający nie powinniśmy narzekać na ograniczenie swobody ruchów. Urządzenie ma w komplecie przydatne akcesoria: dyszę do tapicerki, do podłogi i dywanów, szczelinową oraz dwie dysze do prania – wąską i szeroką.

Ten odkurzacz piorący pionowy nie jest zbyt hałaśliwy, a w dodatku pomaga w pozbyciu się plam z dywanów i tapicerek. Sprzęt ma niewielkie kółka podstawie, więc możemy go swobodnie przesuwać po podłodze. Urządzenie ma czarno-czerwoną, błyszczącą obudowę, która wykazuje odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Hyundai VC 5750 to urządzenie o wymiarach: 51 cm x 44 cm x 42 cm. Moc odkurzacza wynosi 1500 W. Produkt waży 8 kg.

 

Zalety

Funkcjonalność: Sprzęt może odkurzać na mokro i sucho, jest idealny do użytku w domu, jak też w sklepie o niewielkim metrażu. W zestawie znajdziemy niezbędne do sprzątania akcesoria, takie jak: dysze do prania (wąska i szeroka), dysza szczelinowa, dysza do podłóg i dywanów oraz dysza do tapicerki.

Duży zasięg pracy: Odkurzacz ma 5 m przewód zasilający, a to zapewnia 6 m zasięg pracy. Możemy więc posprzątać w całym domu bez konieczności przepinania kabla do gniazdek w kolejnych, odkurzanych pomieszczeniach.

 

Wady

Brak filtra HEPA: Ze względu na to, że model nie ma filtra HEPA nie jest to najlepszy wybór dla alergików. Sprzęt nie oczyszcza dokładnie powietrza z bakterii, wirusów, roztoczy i innych alergenów.

Hałaśliwe kółka: Kółka w podstawie odkurzacza piszczą i trzeszczą podczas przesuwania urządzenia po podłodze.

 

 

 

 

Odkurzacz piorący Bosch

 

4. Odkurzacz piorący Bosch Serie 4 AquaWash&Clean BWD421PET

 

Gdy w domu pożądana jest obecność odkurzacza piorącego, warto rozważyć zakup Bosch Serie 4 AquaWash&Clean BWD421PET. To wielofunkcyjny model, który wystarczy podłączyć do spryskiwacza ze specjalną końcówką i można rozpocząć pranie dywanu. odkurzacz piorący Bosch pozwala na pracę z filtrem wodnym bądź z workiem, jak tradycyjny model. Pracując w funkcji mopa pozwala na zbieranie rozlanych płynów, pozwala na to dołączona ssawka do prania dywanów. Jako zwykły odkurzacz model zyskał wyposażenie w małą ssawkę, ssawkę do tapicerki, ssawkę podłogową i szczelinową, wąż ssący oraz rurę teleskopową.

Pełna moc odkurzacza wynosi 2100W, jednak użytkownik może ją dostosować do swoich potrzeb, co zostaje zwizualizowane na wyświetlaczu. Ten odkurzacz piorący do dywanów dba także o alergików. Wyposażono go w podwójną filtrację wodną i HEPA rozprawiającą się nawet z substancjami z dymu papierosowego, roztoczami i zarodnikami grzybów. Odkurzacz z funkcją prania wyposażono też w długi, 12 metrowy przewód elektryczny, zatem odkurzymy prawdopodobnie większość mieszkania bez przełączania się do drugiego gniazdka. 

 

 

 

 

Ręczny odkurzacz piorący

 

5. Odkurzacz piorący do dywanów, wykładzin tapicerki 500W

 

Niewielka moc 500 W, ale też i niewielka cena to charakterystyka odkurzacza piorącego do dywanów, wykładzin tapicerki 500W. To urządzenie ręczne o niewielkich wymiarach, za pomocą którego wyczyścimy krzesło, fotel samochodowy czy kanapę. Jednak ze względu na swoje wymiary, raczej może służyć jako podręczny wywabiacz plam niż model pozwalający na wyczyszczenie całego dywanu. Ręczny odkurzacz piorący charakteryzuje prosta obsługa i dobrze spełni swoją funkcję jako odkurzacz piorący do auta.

Mamy tu 2 zbiorniki na wodę, jeden na czystą, drugi na zużytą. Pierwszy z nich ma pojemność 500 ml, drugi 900 ml. Zbiornik z tyłu urządzenia napełniamy czystą wodą z dodatkiem odrobiny płynu do prania tapicerki. Obok zbiornika na brudną wodę, znajdującego się z przodu urządzenia, umieszczono spryskiwacz dozujący mieszankę na czyszczoną powierzchnię. Szczotka umieszczona u wylotu ssawki wciera mieszankę wody i płynu w tapicerkę, czyszcząc zabrudzenia, a ssawka wyciąga brud wraz z pozostałą wodą do zbiornika wewnątrz. Moc silnika, jak wspomniano wynosi 500 W i sprzęt jest zasilany z domowego gniazdka. Przewód przyłączeniowy ma długość 5 m.

 

 

 

 

Profesjonalny odkurzacz piorący

 

6. Karcher Puzzi 8/1 C 1.100-225.0

 

Karcher Puzzi 8/1 C 1.100-225.0 to profesjonalny odkurzacz piorący z systemem spryskująco- odsysającym, specjalista do czyszczenia wykładzin podłogowych, dywanów i tapicerek meblowych. Czytając dane techniczne dowiadujemy się, że jego wydajność wynosi od 12 do 18 m2 na godzinę, w tym wydajność spryskiwacza liczy się na 1 litr na minutę. Podczas pracy sprzęt wytwarza 23,6 bar ciśnienia. Moc pompy wynosi 40 W a turbiny 1200 W. Karcher Puzzi 8/1 ma wymiary: 53 cm x 33 cm x 44 cm i waży 9,8 kg.

Jako wyposażenie standardowe odkurzacz piorący przemysłowy jest zaopatrzony w wąż do ekstrakcji ze zintegrowanym złączem o długości 2.5 m, uchwyt do przechowywania dyszy ręcznej, ssawka do tapicerki, hak na przewód zasilający i rękojeść. Przewód zasilający jest długości 7,5 m. Ze względu na kompaktowe rozmiary, sprzęt nadaje się do czyszczenia tapicerki w takich miejscach jak autokary czy samoloty. Zbiornik na brudną wodę jest łatwo demontowany, zatem nie ma problemu z jego opróżnianiem, a przeźroczysta pokrywa sprawia, ze użytkownik ma kontrolę w jego napełnianiu się. Przy takich parametrach nie dziwi, że wiele osób modele Karcher Puzzi 8/1 C 1.100-225.0 określa jako najlepsze odkurzacze piorące.

 

 

 

 

Odkurzacz piorący Kanwod

 

7. Odkurzacz piorący Kanwod Super Wash 1400W

 

Odkurzacz piorący Kanwod Super Wash 1400W ma konstrukcję pionową i został umieszczony na 4, ułatwiających przemieszczanie, kółkach. Sprzęt waży 10 kg i oferuje przepływ powietrza na poziomie 33,3 l/s, a podczas pracy wytwarza ciśnienie wynoszące do 18 kPa. Odkurzacz piorący Kanwod pozwala na wypranie dywanu, jak i tapicerki samochodowej. Czyszczenie metodą ekstrakcji zapewnia najpierw spryskanie czyszczonego materiału środkiem czyszczącym rozpuszczonym w wodzie (zbiornik na płyn czyszczący ma 3,5 litra) i kolejno odessaniu go wraz z rozpuszczonym brudem. Model ten ma zastosowanie również jako tradycyjna wersja odkurzacza.

Pełne wyposażenie obejmuje szeroką ssawkę podłogową, ssawkę spryskująco – piorącą, ssawkę wąską 2w1, a także wąż ssąco-spryskujący, rury aluminiowe i zbiornik na środek piorący. Ponadto urządzenie wyposażono w worek filtracyjny, filtr HEPA, gąbkowy i wylotowy. Regulacja mocy jest możliwa od wartości 700 W do maksymalnych 1400 W. Wymiary sprzętu to 330 x 370 x 500 mm, zaopatrzono go też w duży wyłącznik na górnej części obudowy, więc uruchomienie sprzętu nie wymaga schylania.

 

 

 

 

Odkurzacz piorący samochodowy

 

8. Odkurzacz Piorący Karcher SE 4001 Plus 1.081-133.0

 

Odkurzacz piorący Karcher SE 4001 Plus 1.081-133.0 ma pionową budowę i charakterystyczną kolorystykę dla firmy Karcher, czyli jest żółto-czarny. Jest to odkurzacz bezworkowy, służący do prania tapicerki, dywanów i czyszczenia innych powierzchni, dobrze się spisuje jako odkurzacz piorący do samochodu. Moc silnika wynosi tu 1400 W, a wymiary sprzętu to: Wysokość 48 cm, szerokość 38,6 cm, długość 44,1 cm, odkurzacz waży 7,8 kg. Długość przewodu wynosząca 7,5 metra pozwala na zasięg pracy licząc rury ssące – 10 m.

Odkurzacz piorący czyści powierzchnie metodą ekstrakcji, co oznacza, że po wstępnym spryskaniu i namoczeniu czyszczonej powierzchni środkiem czyszczącym, odsysa go wraz z rozpuszczonym brudem. Zbiornik, w którym przechowuje się środek czyszczący ma pojemność 4 litry i jest wykonany z przeźroczystego tworzywa, więc użytkownik bez problemu kontroluje stan jego napełnienia. Według użytkowników to dobry odkurzacz piorący samochodowy jak i sprzęt do domowego wykorzystania.

Doposażony w filtr kartridżowy może pełnić też rolę zwykłego odkurzacza i zbierać suche śmieci, do pracy w takim charakterze należy stosować worki filtracyjne. Sprzęt jest dobrą propozycją dla alergików, bo skutecznie usuwa wszelkie alergeny, jest to również dobre rozwiązanie dla posiadaczy zwierząt domowych. 

 

 

 

 

Odkurzacz piorący do dywanów

 

9. Odkurzacz piorący MPM MOD-2

 

Do czyszczenia dywanów dobrze sprawdzi się odkurzacz piorący MPM MOD-2 o mocy silnika 2400 W. Wymiary zewnętrzne tego modelu kształtują się następująco: Wysokość 70 cm, średnica 40 cm, waga wynosi 11 kg. Jak podaje producent, sprzęt ten nadaje się nie tylko do czyszczenia dywanów i mebli tapicerowanych, ale też glazury i terakoty. Główne ustawienia pracy użytkownik wykonuje za pomocą panelu umieszczonego w rączce rury ssącej.

Zbiornik na wodę ma pojemność 10 litrów, a zbiornik na płyn czyszczący 4,5 litra. Dzięki długiemu przewodowi zasilającemu, wynoszącemu 6 m odkurzacz ma zasięg pracy 9,5 m. Na uwagę zasługuje 4 stopniowy system filtracji, na który składa się woda, filtr gąbkowy, piankowy i filtr HEPA. Dzięki temu ostatniemu sprzęt pozbywa się 99,98% zanieczyszczeń z otoczenia.

Na wyposażenie sprzętu składa się duża i mała przyssawka piorąca, głowica dywanowo – podłogowa, przystawka szczelinowa oraz kosmetyki: szampon do prania, antyspieniacz i odświeżacz powietrza. Podczas pracy urządzenie emituje 81 dB hałasu.

 

 

 

 

Bissell odkurzacz piorący

 

10. Bissell Odkurzacz Piorący Multiclean Spot ‘ Stain

 

Bissell odkurzacz piorący Multiclean Spot ‘ Stain sprawdza się zarówno jako sprzęt domowy, jak i ten do czyszczenia samochodowej tapicerki. Zaopatrzony w specjalne nasadki i opracowane formuły BISSELL sprzęt doskonale wyczyści wszelkie plamy i zabrudzenia. Bissell odkurzacz piorący zaopatrzono w dwa zbiorniki, jeden do wody brudnej o pojemności 1,4 litra, drugi do wody czystej o pojemności 1,1 litra.

Przeźroczysty materiał z jakiego zbiorniki wykonano, pozwala śledzić ich stan napełniania się i opróżniania i tym samym zapewnia to kontrolę nad pracą urządzenia. Oba zbiorniki łatwo się demontuje, więc ich opróżnianie i napełnianie nie jest kłopotliwe. Co ważne odkurzacz to lekki, kompaktowy model, który waży zaledwie 3.86 kg, a rączka umieszczona na górze znacznie ułatwia jego przenoszenie. Kompaktowe wymiary pozwalają go też łatwo przechować.

Podczas pracy sprzęt emituje hałas na poziomie 74,04 dB, a moc 330 W jest wystarczająca do domowego i około domowego wykorzystania. Rura ssąca o długości 2,2 m zapewnia dotarcie do wielu zakamarków.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki odkurzacz piorący kupić?

 

Jeśli posiadamy dużo dywanów i wykładzin w domu powinniśmy pomyśleć, jak o nie najlepiej zadbać. Możemy okresowo wzywać firmę sprzątającą specjalizującą się w praniu dywanów. Jednak takie rozwiązanie jest nie tylko kosztowne, wymaga również przemeblowania całego domu. A po wypraniu naszych dywanów musimy poczekać aż wyschną. Tym samym musimy wyłączyć z użytkowania część mieszkania na kilka godzin.

Na szczęście istnieją rozwiązania, które pozwolą nam dbać o wykładziny i dywany, wtedy, gdy nam to najbardziej odpowiada. Producenci sprzętów AGD prześcigają się oferując rozwiązania, które ułatwią nam prace domowe. Takim sprzętem są właśnie odkurzacze piorące. Dbanie o dywany nie tylko powoduje, że będą one dłużej ładnie wyglądać. Jest to też kwestia zdrowia. Odkurzanie nie usuwa wszystkich bakterii i zarazków, które kryją się we włóknach. Częste pranie dywanów powinno mieć miejsce w domach, gdzie mieszkają alergicy, gdyż takie sprzątanie usuwa wszystkie bakterie i alergeny.

Problem pojawia się, gdy chcemy wybrać model do zakupu. Ze względu na dużą ofertę producentów długo możemy zastanawiać się nad tym, jaki odkurzacz piorący wybrać. Dlatego opiszemy kilka parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, gdy wybieramy odpowiedni sprzęt do naszego domu. Pamiętaj, jeśli poświęcisz trochę czasu na prześledzenie dostępnych modeli to na pewno będziesz bardziej zadowolony ze swojej decyzji. Błędnie też wielu klientów szukając modelu dla siebie szuka frazy: “odkurzacz parowy piorący”. Trzeba wyrażnie powiedzieć, że odkurzacz piorący to ten, który wykorzystuje wodę z detergentem do prania. Tam czysta woda z detergentem działa na tapicerkę, pierze ją i jako brudną odprowadza do innego zbiornika. Natomiast odkurzacz parowy, nie jest piorącym w sensie stricte. To urządzenie czyszczące, gdzie czynnikiem odpowiedzianym za zmiękczenie, rozpuszczenie i czyszczenie brudu jest para wodna.

 

Moc i siła ssąca

Zazwyczaj jest tak, że im większa moc urządzenia, tym większa jego siła. W przypadku odkurzaczy, również tych piorących, oferują one większą siłę ssącą. Obecnie, nie zawsze jest to prawdą. Producenci sprzętów AGD, dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, są w stanie zaoferować dużą siłę ssącą przy niższej mocy urządzenia. Użytkownicy mogą więc korzystać z silnego sprzętu, który jest bardziej ekonomiczny, ponieważ zużywa mniej energii elektrycznej podczas pracy. Coraz częściej pojawiają się też modele pionowe z funkcją mycia, taki odkurzacz piorący bezprzewodowy daje sobie radę na parkiecie czy płytkach kuchennych. 

 

Odkurzacze 2w1

Jeśli decydujemy się na zakup odkurzacza piorącego, możemy pomyśleć o zakupie urządzenia 2w1. Sprzęt taki możemy wykorzystać do tradycyjnego odkurzania, jak również do prania dywanów, wykładzin oraz tapicerki. Takie rozwiązanie powinno szczególnie przypaść do gustu osobom mającym małe mieszkania, lub takim, które mają tylko kilka dywanów w domu. Funkcję odkurzacza piorącego możemy używać sporadycznie, a na co dzień korzystać z tradycyjnego odkurzania. Często też tego typu sprzęty są wyposażone w filtry antyalergiczne, więc odkurzając możemy zadbać o nasze zdrowie. Znajdziemy również takie odkurzacze, które dodatkowo pozwolą nam zadbać o nasz parkiet, ponieważ posiadają funkcję mopa.

Gdy jednak mieszkamy w dużym domu, a większość naszych podłóg jest pokryta wykładzinami i dywanami to powinniśmy raczej zdecydować się na zakup odkurzacza, który specjalizuje się w praniu. A to dlatego, że urządzenia takie będą w stanie poradzić sobie z każdym brudem, w każdej ilości.

 

Zbiorniki wodne

Przed zakupem urządzenia powinniśmy dokładnie zapoznać się z działaniem modelu, którym jesteśmy zainteresowani. Szczegółowo sprawdźmy, jak działa funkcja prania. Ważne jest, by wybrany sprzęt posiadał dwa zbiorniki: na czystą i brudną wodę. Na szczęście odkurzacze piorące w dobrych cenach najczęściej są wyposażone w dwa pojemniki.

Zazwyczaj odkurzacze piorące działają w taki sposób, że zasysają wodę z jednego kontenera, do którego wlewamy wodę z szamponem piorącym. Woda ta używana jest do wyprania dywanu. Po przeprowadzeniu fazy czyszczącej, odkurzacz powinien zebrać brudną wodę z czyszczonej powierzchni. Powinna ona zostać zassana do osobnego pojemnika. W przypadku, gdy model posiada tylko jeden zbiornik będziemy zmuszeni podczas prania dywanu używania wody zbrudzonej. Tak więc efekt całego sprzątania może nie być satysfakcjonujący. Nie mówiąc już o tym, że raz zebrane brudy i bakterie ponownie trafiają na nasze podłogi.

 

Pojemność zbiorników

Ten parametr będzie szczególnie ważny dla tych, którzy mają duże przestrzenie do sprzątania. Nie ma nic bardziej irytującego niż ciągłe wypróżnianie pojemników podczas pracy. Nie tylko wydłuża to całe sprzątanie. Dodatkowo wpływa na zmęczenie osoby sprzątającej, gdyż zmuszona ona jest dźwigać ciężkie zbiorniki z wodą.

Dodatkowe akcesoria

Jak często zdarza się nam przy odkurzaniu stwierdzić, że nie mamy jak dotrzeć końcówką ssącą do zakątka, który chcemy odkurzyć? By uniknąć tego typu frustracji z nowym odkurzaczem piorącym dokładnie sprawdźmy, jakie elementy wyposażenia producent oferuje w zestawie. Oczywiście akcesoria będą różnić się w zależności od producenta, modelu oraz funkcji urządzenia. Jednak są elementy, które znajdziemy w każdym sprzęcie.

Najważniejsze jest, by upewnić się, że mamy odpowiednie końcówki, które pozwolą nam na pranie i dywanów oraz wykładzin, i tapicerek. Często spotkamy w wyposażeniu właśnie specjalne ssawki do dywanów, tapicerek czy zbierania wody. W urządzeniach 2w1 spotkamy natomiast turboszczotki, szczotki z przełącznikiem parkiet-dywan czy szczotki szczelinowe.

 

Jaki jest najlepszy odkurzacz piorący?

Zapewne najlepszy odkurzacz piorący to taki, który spełnia nasze oczekiwania. Działa tak, że jesteśmy zadowoleni z efektów jego pracy. Ważne jest również przechowywanie sprzętu, zwłaszcza dla osoby z małym mieszkaniem. Upewnijmy się, szczególnie robiąc zakupy przez Internet, że nabywamy urządzenie o odpowiedniej wielkości. Na pewno nie będziemy zadowoleni z nowego nabytku, jak się okaże, że będziemy musieli przeznaczyć na jego przechowywanie całą szafę. Zatem jeśli nie dycydujemy się na to, aby zakupić odkurzacz piorący w serwisie Allegro, to możemy się wybrać do takich sklepów jak: Media Markt, Media Expert, Castorama czy Lidl, aby na żywo ogladnąć kilka modeli i się do nich “przymierzyć”. 

 

 

Jak prać dywany odkurzaczem piorącym?

 

Odkąd na rynku pojawiły się odkurzacze piorące, osoby mające w domu dywany zyskały możliwość ich samodzielnego czyszczenia w domu. Wbrew pozorom, czynność ta nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy dowiedzieć się, jaki odkurzacz piorący jest polecany do wywabiania plam z chodników i dywanów oraz jak go używać. Zebraliśmy na ten temat kilka praktycznych wskazówek.

Usunięcie tzw. luźnych zanieczyszczeń

Pierwszym krokiem do tego, aby wyprać dywan przy użyciu odkurzacza piorącego jest usunięcie „luźnych” zanieczyszczeń – mowa tu głównie o zalegających we włosiu okruchach, cząsteczkach kurzu czy zaschniętym błocie. Nie powinniśmy pomijać tej czynności, nawet jeśli wydaje nam się, że dywan jest jedynie poplamiony. Jeżeli go dokładnie nie odkurzymy, możemy mieć problem z dokładnym wypraniem włosia. Czasem zdarza się też, że zalegające na dywanie zanieczyszczenia doprowadzają do awarii urządzenia (konieczność naprawy zwykle okazuje się dużym wydatkiem).

W przypadku małych chodników i dywanów możemy spróbować wytrzepać je na zewnątrz. W tym celu warto sięgnąć po trzepaczkę, gdyż znacząco ułatwi nam pozbycie się cząsteczek brudu. Przy trzepaniu nie możemy pominąć żadnego fragmentu dywanu, a zwłaszcza rogów.

Usuwanie tzw. luźnych zabrudzeń pozwala na pozbycie się zanieczyszczeń, które nie wymagają czyszczenia na mokro. W ten sposób zwiększamy efektywność działania naszego odkurzacza piorącego i wybranego detergentu. Jeśli nie usuniemy z dywanu drobinek piasku i pyłu, w czasie prania będziemy wcierać je we włosie z dość dużą siłą, a to może doprowadzić do mikrouszkodzeń runa. To z kolei negatywnie wpływa na wygląd dywanu i może przyspieszyć jego zużycie.

 

Przygotowanie odkurzacza do prania

Przed praniem dywanu musimy odpowiednio przygotować odkurzacz. Do zbierania zanieczyszczeń na sucho należy używać zwykłego worka, z kolei do pracy na mokro trzeba zastosować dołączony do sprzętu filtr piankowy. Do zbiornika wlewa się dodatkowo wodę z odrobiną detergentu. Potem wystarczy podłączyć przewody i założyć właściwą dyszę piorącą.

 

Wstępne namoczenie zabrudzeń

Po odkurzeniu dywanu musimy go spryskać wodą z detergentem ze zbiornika sprzętu przy pomocy dyszy o odpowiedniej szerokości. W ten sposób możliwe jest rozpuszczenie zanieczyszczeń. Do prania powinniśmy użyć odpowiedniego środka chemicznego, który nie pieni się nadmiernie i nie uszkodzi czyszczonej powierzchni. Kiedy wykorzystamy nieodpowiedni detergent, również możemy doprowadzić do awarii odkurzacza albo spowodować trwałe odbarwienia włosia, co najczęściej wymusza zakup nowego dywanu. Ważne jest, aby uruchomić nie tylko silnik odkurzacza, ale również pompę (w niektórych modelach włącza się ją osobnym przyciskiem), gdyż inaczej woda nie będzie podawana przez przewody do dyszy.

Jak zebrać rozpuszczone zabrudzenia?

Po spryskaniu dywanu detergentem możemy odczekać kilka minut, aby zastosowany środek mógł zadziałać (zwłaszcza jeśli chcemy pozbyć się wyjątkowo uporczywych zabrudzeń). Później wystarczy wyłączyć opcję spryskiwania i uruchomić tryb ssania (nie zdejmując wybranej wcześniej dyszy). Dywan musimy odkurzać powoli i równomiernie, aby dokładnie zebrać wszystkie rozpuszczone zanieczyszczenia. Jednocześnie pamiętajmy, aby kontrolować poziom brudnej wody w zbiorniku. Kiedy pojemnik się napełni, urządzenie zacznie pracować głośniej – należy odczytać to jako znak, aby na chwilę przerwać odkurzanie i wylać zgromadzoną w zbiorniku wodę.

Po zebraniu zanieczyszczeń z włosia dywan nadal będzie lekko wilgotny. Z tego względu najlepiej położyć go w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzać żadnemu z domowników. Jeśli mamy taką możliwość, dywan możemy wywiesić na zewnątrz.

 

 

Dodaj komentarz

1 KOMENTARZ

Marcel

November 12, 2021 at 3:31 pm

a George to bardzo dobry odkurzacz piorący!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 🤬

Odpowiadać