Ranking 5 najlepszych pralko-suszarek w 2022

Ostatnio aktualizowane: 01.12.22

 

Pralko-suszarki – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Pralko-suszarka potrafi ułatwić życie rodziny, nie zajmuje dużo miejsca i jest funkcjonalna. Dlatego postanowiliśmy przygotować ranking najlepszych na rynku produktów. Po dogłębnej analizie tego segmentu, uwzględnieniu cech, jakie powinna posiadać dobra pralko-suszarka, jak również ocen konsumentów, wybraliśmy 5 najlepszych produktów. Wśród nich znalazła się pralko-suszarka Bosch WVH28420PL, która została zaprojektowana w ten sposób, aby ograniczyć wibracje i zmniejszyć poziom generowanego hałasu. Urządzenie ma kilka programów prania i suszenia, więc można łatwo dopasować je do aktualnych potrzeb. Funkcja czyszczenia bębna pozwala łatwiej utrzymać sprzęt w czystości. Korzystając z przycisku Start/Pauza można zatrzymać urządzenie i dołożyć do bębna brudne ubrania. Jeśli ten model z jakiś przyczyn nie wydaje Ci się atrakcyjny, Twojej uwadze polecamy model Amica AWDG7512CL z technologią Aqua Ball, różnymi funkcjami prania i innymi, ciekawymi rozwiązaniami. Jeśli chcesz poznać cechy tego produktu, polecamy Ci dalszą część naszego artykułu.

5 najlepszych pralko-suszarek. Opinie w 2022 roku

 

Aby ułatwić Ci zakup, przygotowaliśmy ranking pralko-suszarek. Przy wyborze urządzeń do naszego zestawienia, uwzględniliśmy cechy poszczególnych modeli oraz oceny konsumentów.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Produkt postrzegany przez klientów jako bardzo udany model z intuicyjnym programatorem, efektywną pracą i cichym działaniem. Pranie łatwo ładuje się przez duży otwór wsadowy. Jakość wykończenia na wysokim poziomie.

Difetto

Użytkownicy zwracają uwagę, że pralko-suszarka jest bardzo ciężka Praktycznie nie jest możliwe wniesienia jej do mieszkania przez jedną osobę, zwłaszcza gdy do pokonania są schody lub inne przeszkody.

Conclusione

To model o klasie energetycznej, prania i wirowania oznaczonej jako „A”. Maksymalny wsad prania wynosi 7 kg (suszenia 4 kg). Pralko-suszarka wyposażona jest w 9 programów. Jest to stabilny model o minimalnych wibracjach.

Drugi wybór

Pregio

Pojemność pralki to 7 kg, a suszarki 5 kg , ma ona 15 programów do dyspozycji użytkownika. Wirowanie odbywa się z prędkością 1200 obr/min, a pranie można przeprowadzić w temperaturach od 30 do 90 stopni, najkrótsze pranie trwa 15 min.

Difetto

Według osób używających tego modelu jest on głośny podczas wirowania (klasa „B”), co bywa uciążliwe. Również otwór wsadowy nie jest tak duży jak pokazują zdjęcia – duże są drzwiczki, natomiast otwór już nie.

Conclusione

Amica AWDG7512CL jest wyposażona w wiele programów prania i 3 programy suszenia. Wszystkie ustawienia widać na wyświetlaczu LCD, a obsługa samego zarządzenia jest intuicyjna i odbywa się za pomocą praktycznego pokrętła.

Rozważ też

Pregio

To wyjątkowo pojemny model. Wsad do prania to nawet 10 kg, suszenie jednorazowo można wykonać dla 8 kg odzieży. Wirowanie odbywa się z prędkością 1400 obr/min, a całe sterowanie wykonuje się przy pomocy elektroniki. Do wyboru jest 16 programów.

Difetto

Jak zauważyliśmy, model ten wyposażony w niemal niezliczona ilość programów, nie ma krótkiego prania do odświeżenia odzieży. Również panie domu narzekają na bardzo długi proces suszenia.

Conclusione

Pralko-suszarka o tak dużym wsadzie pozwala na zredukowanie ilości prań dużej rodziny do połowy. Klasa energetyczna, prania i wirowania to „A”. 16 programów jest wystarczającym wyborem do wyprania każdej tkaniny.

 

1. Pralko Suszarka Bosch WVH28420PL

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć pralko-suszarki Bosch WVH28420PL, która jest jednym z najlepiej ocenianych modeli. Dokładne wymiary urządzenia to: wysokość – 84,8 cm, szerokość – 59,8 cm i głębokość 59 cm. Pojemność bębna wynosi 56 l. Ładowność w przypadku prania jest równa 7 kg, a w przypadku suszenia 4 kg. Prędkość wirowania można ustawić maksymalnie na 1400 obrotów na minutę.

Prezentowana pralko-suszarka wykorzystuje zaawansowane technologie, które gwarantują zadowolenie z użytkowania. Na uwagę zasługuje EcoSilence, czyli rozwiązanie pozwalające zdecydowanie zmniejszyć głośność pracy sprzętu, co docenią osoby mające niewielkie mieszkania czy rodzice małych dzieci. Do wyboru użytkownik ma wiele programów pracy.

Dlaczego sprzęt cieszy się popularnością wśród konsumentów? Wynika to z tego, że jest solidnie wykonany, łatwy w obsłudze i efektywnie działa. Ubrania po wyjęciu z bębna są czyste i suche. Na uwagę zasługuje też prosty design sprzętu. Biała obudowa dobrze komponuje się z każdym wnętrzem.

Pralko-suszarka Bosch WVH28420PL ma ładowność odpowiednio 7 kg (pranie) i 4 kg (suszenie). Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1400 obrotów na minutę.

 

Zalety

Przemyślana konstrukcja: Pralko-suszarka została tak zaprojektowana, aby generować możliwie najmniejszy hałas w trakcie pracy. Ścianki boczne są tak zrobione, aby skutecznie redukować wibracje i zwiększać stabilność. Mają one dobrą izolację.

Możliwość dołożenia prania: Użytkownik może w każdej chwili skorzystać z przycisku Start/Pauza i dzięki temu zyskać możliwość dołożenia ubrań, które zapomniał włożyć do bębna (opcja nie jest dostępna w trakcie wirowania).

Technologia EcoSilence: Sprzęt wykorzystuje technologię EcoSilence, więc pranie można zrobić, nawet kiedy nasze małe dziecko śpi.

Program czyszczenia bębna: Urządzenie ma specjalny program przeznaczony do czyszczenia bębna, który działa w temperaturze 90 st. C. i pozwala skutecznie usunąć różnego rodzaju zanieczyszczenia z wnętrza sprzętu.

Łatwa obsługa: Pralko-suszarka ma intuicyjny system obsługi, więc łatwo się ją ustawia.

 

Wady

Pogniecione ubrania: Część użytkowników zwraca uwagę na to, że wyjęte z bębna ubrania po suszeniu są mocno pogniecione i trzeba je prasować. Jak wiadomo, w przypadku dużej ilości odzieży zajmuje to sporo czasu.

 

 

 

 

2. Pralko-suszarka Amica AWDG7512CL

 

Amica AWDG7512CL to funkcjonalny sprzęt z dużą ilością ciekawych programów. Z całą pewnością każdy znajdzie ten, który najbardziej odpowiada pranym przez niego ubraniom. Co istotne, urządzenie ma specjalny sensor, który sam automatycznie dobiera ilość wody do rodzaju odzieży i jej ilości.

Wśród ciekawych rozwiązań możemy wymienić funkcję Child Lock. To za jej sprawą dziecko samo nie otworzy urządzenia i nie zmieni też ustawień prania.

Na uwagę zasługuje również Aqua Ball. To nowa technologia, która odpowiednio wykorzystuje detergent, tak aby skutecznie czyścić ubrania. Poza tym pozwala nam to zmniejszyć zużycie proszków i płynów.

Urządzenie posiada wiele ciekawych funkcji prania, w tym opóźnienie startu nawet do 24 godzin, ale nie można zapomnieć o jednej z bardziej innowacyjnych funkcji, czyli zaledwie 15 minutowego prania. To idealna opcja dla tych, którym się spieszy, a ubranie, które chcą włożyć nie jest zbyt świeże.

Ta dobra i tania pralko-suszarka ma bęben o pojemności 7 kg, ale jeśli suszymy ubrania, możemy włożyć maksymalnie 5 kg prania. Warto podkreślić, że suszarka ma trzy tryby pracy. Maksymalne wirowanie to 1200 obr/min. Konsumenci w swoich ocenach zauważają, że za sprawą dużego wyświetlacza LED obsługa tej pralko-suszarki jest bardzo prosta. Poza tym sprzęt jest bardzo wydajny.

Amica AWDG7512CL to pralko-suszarka w klasie energetycznej A. Ładowność sprzętu to 7 kg. Prędkość pracy wynosi do 1200 obrotów na minutę.

 

Zalety

Program antyalergiczny: Na uwagę zasługuje to, że model ma specjalny program antyalergiczny, więc można go z powodzeniem wykorzystać do pielęgnacji ubrań dziecięcych i osób mających problemy skórne.

Czujnik: Pralko-suszarka ma specjalny Auto Sensor, który automatycznie dobiera ilość wody w zależności od tego, jakie pranie wykonujemy i w jakim stopniu bęben jest zapełniony.

Funkcja opóźnionego startu: Użytkownik ma możliwość skorzystania z funkcji opóźnionego startu. Urządzenie można zaprogramować do 24 h w przód.

Łatwe sterowanie: Dla wielu osób duże znaczenie ma to, że pralko-suszarka jest łatwa w obsłudze. Ma ona System Navigator zapewniający łatwą obsługę, a na obudowie znajdują się dobrze opisane nazwy poszczególnych funkcji.

 

Wady

Hałas: Użytkownicy zwracają uwagę na to, że urządzenie generuje stosunkowo duży hałas, dlatego też korzystanie z niego np. późnym wieczorem nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem.

 

 

 

 

3. Hotpoint-Ariston AQD 1070 D 49 EU B

 

Pralko-suszarka Hotpoint-Ariston AQD 1070 D 49 EU B w klasie energetycznej A, to urządzenie energooszczędne. Posiada ono bardzo duży i czytelny wyświetlacz LCD.

Jest to produkt odpowiedni dla dużej rodziny, gdyż ma pojemność 10 kg (w przypadku funkcji prania), a można w niej suszyć do 8 kg prania. Urządzenie jest wydajne, co potwierdza też maksymalna prędkość obrotów, czyli 1400 obr./min.

Pralka ma wiele ciekawych programów umożliwiających nam upranie nawet najbardziej wymagających tkanin. Na szczególną uwagę zasługuje program Woolmark Platinum Care, umożliwiający pranie tkanin, które do tej pory prałeś wyłącznie ręcznie.

Ponieważ urządzenie posiada technologię Super Silent, sprawdzi się w przypadku rodzin z niemowlętami, gdyż jest bardzo ciche. Nie można też zapomnieć o innych, równie ciekawych rozwiązaniach, jak chociażby blokada rodzicielska, czy możliwość zaprogramowania prania na konkretną godzinę

Konsumenci w swoich ocenach wspominają, że jest to bardzo solidny model, który cechuje się wytrzymałością, a do tego jest bardzo funkcjonalny.

Pralko-suszarka Hotpoint-Ariston AQD 1070 D 49 EU B ma ładowność 10 kg (pranie) i 7 kg (suszenie). Klasa energetyczna urządzenia to A.

 

Zalety

Delikatny program prania: Pralko-suszarka ma delikatny program prania Woolmark Platinum Care. Dzięki niemu możliwe jest czyszczenie ubrań, które zwykle wymagają prania ręcznego, bez obaw o ich uszkodzenie.

Cicha praca: Jak wynika z wielu opinii, sprzęt nie generuje dużego hałasu w trakcie pracy. Odpowiada za to wykorzystana technologia Super Silent. Pralko-suszarka jest zrobiona z materiałów pochłaniających dźwięk.

Super Wash: W urządzeniu zastosowano także technologię Super Wash, co oznacza, że sprzęt automatycznie określa rodzaj i ciężar prania i na tej podstawie dobiera odpowiednie parametry wody, temperatury i szybkości pracy bębna.

 

Wady

Długość suszenia: Część osób przyznaje, że suszenie ubrań zajmuje dużo czasu.

 

 

 

 

4. Pralko-suszarka Candy CSWS 485TDR/5-S

 

Polecamy Twojej uwadze pralko-suszarkę Candy CSWS 485TDR/5-S o wymiarach: wysokość – 85 cm, szerokość – 60 cm i głębokość – 52 cm. Ładowność pralki wynosi 8 kg, a suszarki 5 kg. Maksymalna prędkość wirowania to 1400 obrotów na minutę. Urządzenie ma białą obudowę, wygląda estetycznie i ma dobrze oznaczony panel sterowania do wybierania programów.

Do tej pralko-suszarki można bez obaw wkładać ubrania zrobione z najbardziej delikatnych tkanin. Gwarancją bezpieczeństwa jest certyfikat Woolmark. Użytkownik ma do wyboru kilkanaście programów prania, co pozwala na idealne dopasowanie ustawień w zależności od potrzeb. Funkcja pary zmniejsza zgniecenia nawet o 80%, więc ubrania po wyjęciu z bębna zwykle nie wymagają prasowania.

Sprzęt zdobywa dobre opinie użytkowników, a wszystko dlatego, że efektywnie wykonuje swoją pracę. Pralko-suszarka pobiera stosunkowo mało prądu i wody, dlatego też nie ma zbyt dużego wpływu na wysokość rachunków.

Candy CSWS 485TDR/5-S to pralko-suszarka o wymiarach: wysokość – 85 cm, szerokość – 60 cm i głębokość – 52 cm. Maksymalna prędkość wirowania to 1400 obrotów na minutę.

 

Zalety

Pojemny bęben: W bębnie zmieści się do 8 kg prania i 5 kg załadunek do suszenia. W związku z tym urządzenie będzie dobre dla większej rodziny np. z małymi dziećmi.

Gwarancja bezpieczeństwa delikatnych tkanin: Należy wspomnieć o tym, że pralko-suszarka uzyskała certyfikat Woolmark. Oznacza to, że nadaje się ona do prania i suszenia nawet najbardziej delikatnych tkanin (nie niszczy ich).

Funkcja pary: W sprzęcie dostępna jest funkcja pary pozwalająca zredukować zgniecenia aż do 80%. Dodatkowo dzięki tej opcji można szybko odświeżyć ubrania bez włączania pełnego programu.

 

Wady

Aplikacja: Użytkownicy mogą korzystać ze specjalnej aplikacji, która ma ułatwić pranie, jednak nie jest ona kompatybilna z systemem iOS.

Wyświetlacz: Pojedyncze osoby twierdzą, że wyświetlacz mógłby być bardziej czytelny.

 

 

 

 

5. Pralko-suszarka Samsung WD80J6410AX

 

Pralko-suszarka WD80J6410AX marki Samsung z innowacyjną technologią Eco Bubble umożliwia nam wydajne i energooszczędne pranie, nawet najbardziej zabrudzonych ubrań.

Eco Bubble gwarantuje nam lepszą skuteczność prania przy minimalnym zużyciu energii, gdyż generator bąbelków lepiej łączy wodę i proszek, przez co detergent skutecznie wnika w tkaninę i ją czyści. Jak dowodzą testy, nawet przy bardzo niskiej temperaturze, usuniemy większość zabrudzeń.

Silnik Digital Inverter zainstalowany w pralce jest objęty 10 letnią gwarancją, jest to więc inwestycja na długie lata.

Wiele osób zapomina o tym, że wydajna pralka to nie tylko taka z dobrym silnikiem, ale też czysta wewnątrz. Dlatego wśród funkcji pralek znajdziemy ekoczyszczenie bębna.

Urządzenie ma takie opcje, jak opóźnienie rozpoczęcia prania, 12 programów prania, system kontroli prania i przyspieszone płukanie. Pojemność bębna to 8 kg ( 6 kg przypadku suszenia). Obsługa produktu jest bardzo prosta, gdyż ma on jasny i czytelny wyświetlacz i nieskomplikowany system wyboru opcji prania.

Konsumenci potwierdzają, że urządzenie jest praktyczne, świetnie pierze i skutecznie suszy.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką pralko-suszarkę kupić?

 

Jeżeli lubisz szybkie rozwiązania, a także chcesz zaoszczędzić trochę miejsca w łazience, to pralko – suszarka jest urządzeniem, które powinno się znaleźć w Twoim domu. Kupując jeden sprzęt, możesz połączyć dwie czynności – pranie i suszenie. Nie potrzebujesz na to dwóch oddzielnych produktów. Jest to idealne rozwiązanie dla małych mieszkań. Kupując sprzęt tego typu musisz zwrócić uwagę na kilka aspektów. Abyś o żadnym z nich nie zapomniał, stworzyliśmy dla Ciebie poradnik: jaką pralko-suszarkę wybrać.

Pralka i suszarka czy pralko-suszarka?

Niewątpliwą zaletą pralko-suszarki jest to, że zajmuje o wiele mniej miejsca niż te dwa osobne urządzenia. Nie musimy również szukać specjalnego miejsca na sznurki, ponieważ pranie wyciągnięte z urządzenia jest suche. Każdy sprzęt ma jednak swoje wady. Pralko-suszarka zużywa trochę więcej wody i prądu niż tradycyjna pralka. Urządzenie to ładuje się tylko od przodu.

 

Rodzaje – jaka pralko-suszarka jest najlepsza?

Wśród pralko-suszarek możemy wyróżnić urządzenie wolnostojące, czyli takie, które możemy postawić niezależnie od pozostałych mebli w pomieszczeniu, a druga opcja to modele do zabudowy. Polecamy ten ostatnim rodzaj wszystkim, którzy nie zamierzają zmieniać ustawień swojej łazienki.

 

Ładowność bębna

Musisz wiedzieć, że w opisie produktów tego typu znajdziesz dwa różne parametry dotyczące ładowności. Z czego to wynika? Ma to związek między innymi z tym, że suszone ubrania zwiększają swoją objętość, a ponadto im więcej jest ubrań we wnętrzu bębna, tym bardziej się gniotą podczas suszenia. Poza tym musisz pamiętać, że wydajność suszarek jest mniejsza niż to wygląda w przypadku pralek.

Zwykle ładowność bębna części piorącej pralko-suszarki to od 5 kg do 10 kg. Przy wyborze kieruj się potrzebami swojej rodziny. Im więcej osób mieszka pod jednym dachem, tym większy sprzęt warto kupić. Jeśli chodzi o suszenie, zazwyczaj ładowność jest o ok. 2-3 kg mniejsza.

 

Klasa efektywności energetycznej

Klasę efektywności energetycznej oznacza się literami od A do G. Najoszczędniej jest wybrać model, który oznaczony został literką A. Będzie on zużywał najmniej prądu. Dziś większość sprzętów tego typu ma klasę A lub B. Musimy jednak pamiętać, że pralka z klasą A i pralko-suszarka z tą samą klasą nie będą pobierały tyle samo prądu. Może się zdarzyć, że suszarka będzie zużywała nawet do 5 razy więcej energii niż pralka. To zupełnie normalne, gdyż suszarki z reguły są bardziej energochłonne.

 

Klasa efektywności prania i wirowania

Efektywność prania oznacza, jak czyste będą nasze ubrania po wypraniu ich w danym urządzeniu. Oczywiście wpływają też na to inne czynniki, jak chociażby czystość urządzenia. Często o tym zapominamy, a przecież brud zbierający się we wnętrzu bębna, osiada na ubraniach. Efektywność prania oznacza się literami od A do G. Na polskim rynku znajdziemy głównie urządzenia klasy A i B. Producenci w taki sam sposób mierzą również klasę efektywności wirowania. Jest to skuteczność odwirowywania wody kiedy temperatura wynosi 60 st. C. Najczęściej spotykane modele mają klasę B lub C.

 

Prędkość wirowania

Jeżeli chodzi o prędkość wirowania to szukajmy modelu, który ma co najmniej kilka opcji. Dzięki temu możemy dopasować wirowanie do rodzaju tkanin, jakie pierzemy. Obecnie najlepsza pralko-suszarki jest w stanie wykonać do 1600 obrotów/min. Przy suszeniu polecamy wybrać wartość, która wynosi co najmniej 800 obrotów/min. W przeciwnym razie nasze pranie może być nie do końca suche.

 

Programy prania i suszenia

Jeżeli chodzi o pranie, to możemy znaleźć nawet kilkanaście różnych programów na przykład do prania firanek, osobne do jedwabiu czy ciemnych tkanin. Jedną z ciekawszych propozycji jest program antywirusowy, który unieszkodliwia wszystkie wirusy gnieżdżące się na naszych ubraniach. Zazwyczaj jednak są obecne trzy podstawowe programy oznaczone temperaturami:

60 st. C – przeznaczony do prania tkanin wykonanych z bawełny, które posiadają widoczne plamy. Poleca się go do prania ręczników i pościeli,

40 st. C – stworzony został szczególnie z myślą o tkaninach syntetycznych,

30 st. C – to specjalny program dla delikatnej wełny.

Jeżeli chodzi o suszenie to wyróżniamy dwa najpopularniejsze programy – do prasowania i do szafy. Pierwszy z nich wysuszy nasze ubrania, jednak po użyciu sprzętu musimy je sami wyprasować. Drugi, pozwala nam zaoszczędzić czas na prasowaniu, ale nie zawsze jest efektywny.

 

Dodatkowe funkcje

Przed zakupem danego urządzenia warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, w które pralko-suszarka jest wyposażona. Mogą okazać się one bardzo przydatne. Wśród nich znajdziemy:

Opcję opóźnionego startu – pozwoli nam rozpocząć pranie o godzinie, którą wcześniej ustawimy. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chodzą do pracy i mają wiele innych zajęć. Poszczególne modele różnią się między sobą ilością godzin, na jakie możemy nastawić pranie.

Autosuszenie – pralko-suszarki z tą funkcją posiadają wbudowane specjalne czujniki. W przybliżeniu szacują, jak długo dane pranie powinno się suszyć, a po wszystkim wyłączają urządzenie.

Kontrola ilości piany – opcja, która pilnuje, aby w bębnie pralki nie znalazło się zbyt dużo piany. Detergenty mogą bowiem pozostawić na ubraniach niezbyt estetyczne ślady. Zbyt mała ilość piany z kolei może doprowadzić do tego, że tkaniny będą niedoczyszczone.

Fuzzy logic (automatyka wagowa) – funkcja ta samoistnie dobiera odpowiednią ilość wody, prędkość i temperaturę po zważeniu wsadzonych w pralkę ubrań.

Poziom hałasu

Dbajmy o nasz komfort wybierając model, który wytwarza jak najmniej decybeli. Optymalną wartością dla naszych uszu jeżeli chodzi o pralko-suszarki to od 40 dB do 75 dB. Większa wartość może doprowadzić do trwałych uszkodzeń słuchu.

 

Wymiary

Standardowe pralko-suszarki wymiarowo są podobne do zwykłych pralek, które ładuje się od przodu. Ich wielkość to od 85 cm do 97 cm wysokości, od 59 cm do 65 cm szerokości i od 44 cm do 80 cm głębokości. Do bardzo małych mieszkań polecamy wersję Slim. Urządzenia te mają mniej niż 50 cm szerokości, dzięki czemu zmieszczą się w prawie każdym pomieszczeniu. Nie zapominajmy doliczyć dodatkowych 30 cm miejsca na przednie drzwi z kątem otwierania 90 st. lub 180 st.

 

Pralko-suszarki w dobrych cenach

Ceny pralko-suszarek zaczynają się od około 1500 zł. Ich cena wzrasta wraz z większą ładownością i ilością programów do prania i suszenia. Jedne z najdroższych modeli kosztują od 2500 zł do nawet 6 500 zł.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ