Ranking 6 najlepszych barwników do tkanin w 2024

Ostatnio aktualizowane: 18.04.24

 

Barwnik do tkanin – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Każdy, kto poszukuje barwnika do tkanin, oczekuje, że jego zastosowanie poprawi wygląd ubrania, stąd tak ważne jest, aby barwnik do farbowania tkanin spełniał najwyższe normy i aby farbowanie nie było trudnym zadaniem. Równie ważne jest to, aby efekt farbowania zadowolił użytkownika zmieniając kolor tkaniny w sposób jednolity. Takim produktem jest Simplicol Barwnik do Tkanin. Użycie produktu jest niezwykle proste, bo cały proces farbowania odbywa się w pralce automatycznej. Argus Barwnik do Tkanin to produkt doceniony przez klientów w drugiej kolejności. Pojedyncza saszetka zawiera 15 g barwnika, którego można użyć zarówno do farbowania ręcznego jak i za pomocą pralki automatycznej.

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

To produkt o nadzwyczaj prostym sposobie stosowania, wystarczy otworzyć opakowanie i wraz z tkaniną umieścić w pralce automatycznej. Po cyklu farbowania tkaniny wychodzi równo zabarwiona bez plam i nierówności.

Difetto

Choć producent obiecuje, że produkt starcza na pofarbowanie 600 g tkaniny (na które składa się 3-4 części odzieży), to według doświadczeń użytkowników farba skutecznie barwi tylko pojedyncze części garderoby.

Conclusione

Barwnik jest przeznaczony do tkanin naturalnych takich jak len, bawełna, płótno, ale też do takich, które w połowie zawierają naturalne włókna, a na druga połowę składają się włókna syntetyczne. Farbowanie jest skuteczne już w temperaturze 30 stopni Celsjusza.

Drugi wybór

Pregio

Argus Barwnik do Tkanin jest sprzedawany w saszetkach o zawartości 15 g, co starcza na pofarbowanie 500 g odzieży. Farbowanie można przeprowadzić ręcznie lub za pomocą pralki automatycznej. W ofercie producenta jest cała paleta barw do wyboru.

Difetto

Nie brakuje klientów, którzy twierdzą, że do skutecznego farbowania należy użyć 2 razy więcej proszku niż podaje producent w instrukcji. Również wadą jest to, że barwnik nie farbuje niektórych tkanin z tworzyw sztucznych.

Conclusione

Szeroka paleta barw sprawia, że firma zyskała stałych zadowolonych klientów. Barwnik jest przeznaczony głównie do tkanin naturalnych takich jak jedwab, bawełna, len i inne. Jeśli produkt zawiera sztuczne włókna, dobrze jest przed użyciem zrobić próbę skuteczności farbowania.

Rozważ też

Pregio

Produkt o wielkości saszetki 10 g nadaje się do farbowania ręcznego jak i wykonanego w pralce automatycznej. W ofercie producenta jest dostępna cała paleta kolorów do wyboru. Na opakowaniu zawarta jest dokładna instrukcja użycia preparatu.

Difetto

Przygotowana kąpiel barwiąca, do skutecznego zabarwienia tkaniny musi zostać podgrzana do 60 – 90 stopni Celsjusza. Nie każda tkanina toleruje tak wysoką temperaturę.

Conclusione

Zawartość saszetki pozwala na pofarbowanie do 500 g odzieży. Produkt jest przeznaczony do tkanin naturalnych jak bawełna czy len, ale także do sztucznych materiałów typu stylon czy wiskoza, która co prawda ma pochodzenie z naturalnych surowców, ale powstaje w wyniku chemicznej ich obróbki.

 

6 najlepszych barwników do tkanin. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli znalazłeś się w tym miejscu znaczy, że szukasz odpowiedniego barwnika do swojej odzieży. Przeczytaj zatem nasz ranking,  znajdziesz w nim najlepsze barwniki do tkanin skrojone na Twoje potrzeby.

 

Simplicol barwnik do tkanin

 

1. Simplicol Oliwkowa Zieleń Barwnik do Tkanin

 

Simplicol Oliwkowa Zieleń Barwnik do Tkanin to obecnie produkt cieszący się powodzeniem i choć w ofercie producenta są również inne barwy, Simplicol barwnik do tkanin w płynie, w kolorze oliwkowym wiedzie wyraźny prym w popularności.

Produkt nadaje się nie tylko do farbowania, ale także do odświeżania kolorów ubrań i najlepiej sprawi się przy tkaninach z lnu, bawełny, wiskozy i szeregu tkanin o mieszanym składzie z zawartością włókien sztucznych do 50%. Na duże powodzenie barwnika wśród klientów składa się fakt łatwego stosowania, bowiem jest to barwnik przeznaczony do stosowania w pralkach automatycznych.

Wymagane jest jedynie otwarcie opakowania i umieszczenie wewnątrz pralki wraz z tkaninami przeznaczonymi do farbowania. Następnie należy nastawić program na 30, bądź 40 stopni (w zależności od wskazań umieszczonych na metce produktu) i uruchomić pralkę. Po zakończeniu cyklu farbowania należy tkaninę wyprać ponownie uruchamiając pralkę, tym razem z proszkiem do prania.

 

 

 

 

Barwnik do tkanin Argus

 

2. Argus Barwnik do Tkanin bez Gotowania Khaki

 

Jako skuteczny barwnik do tkanin, klienci wskazują Argus Barwnik do Tkanin bez Gotowania Khaki. Choć zajęliśmy się opisem barwnika koloru khaki, to producent oferuje pełną paletę barw do pofarbowania tkanin. Bardzo popularnym jest na przykład czarny barwnik do tkanin tej firmy. Opakowanie saszetki to 15 gram proszku stanowiącego barwnik do tkanin khaki, co według instrukcji obsługi wystarcza na pofarbowanie 500 g odzieży wykonanej z bawełny, lnu, trykotu lub jedwabiu.

Barwnik do tkanin khaki można stosować przy farbowaniu ręcznym rozpuszczając proszek w takiej ilości wody, aby odzież się swobodnie w niej zanurzyła. Jest to barwnik do tkanin bez gotowania, wymaga jednak podgrzewania kąpieli do 40 – 60 stopni Celsjusza i mieszania w trakcie barwienia. Barwnik do tkanin Argus można również zastosować w pralce automatycznej dolewając rozpuszczoną miksturę po zagrzaniu się prania do 40 – 60 stopni.

Dla utrwalenia koloru producent zaleca dodanie do kąpieli z barwnikiem 2 – 3 łyżek octu, a także nastawienie drugiego cyklu prania zaraz po skończonym pierwszym. Zawsze też należy się szczegółowo zapoznać z instrukcją stosowania produktu. Według klientów, te osoby, które stosują zalecenia producenta z ulotki są zadowolone z osiągniętego rezultatu farbowania.

 

 

 

 

Niebieski barwnik do tkanin

 

3. Czakos Barwnik do Tkanin Motyl Błękitny Biel i Kolor

 

Miłośnikom błękitnego koloru możemy polecić Czakos Barwnik do Tkanin Motyl. Zawartość saszetki 10 gram, według instrukcji użytkowania, starcza na 500 g tkaniny. Produkt jest dedykowany do takich tkanin jak bawełna, stylon, wiskoza oraz len i można go stosować za pomocą farbowania ręcznego lub przy użyciu pralki automatycznej.

Do skutecznego pofarbowania tkaniny wymaga się jednak, aby kąpiel barwiąca miała temperaturę od 60 do 90 stopni Celsjusza. Nie wszystkie tkaniny w tak wysokiej temperaturze można zanurzyć. Dokładny czas barwienia zawiera etykieta produktu, bowiem zależy ona głównie od rodzaju tkaniny.

Według klientów ten niebieski barwnik do tkanin nadaje tkaninom pięknej barwy błękitu i można saszetki użyć do uzyskania nowej barwy odzieży bądź do odświeżenia ubrań w kolorze nieba. Wskazują oni również to, że użycie barwnika w pralce nie niszczy urządzenia, a także nie pozostawia śladów barwnika wewnątrz.

 

 

 

 

Czarny barwnik do tkanin

 

4. Heitmann Simplicol Back To Black Farba Do Tkanin Intensywny Czarny

 

Spranym ubraniom dawny kolor może przywrócić Heitmann Simplicol Back To Black, czyli farba do tkanin intensywny czarny. Barwnik też znajdzie zastosowanie, gdy chcemy zmienić kolor naszej odzieży. Pozwala on na uzyskanie głębokiej czerni farbowanych tkanin, a można to uzyskać przeprowadzając barwienie w pralce automatycznej, bowiem produkt ten dobrze sprawdza się jako barwnik do tkanin do pralki, nie niszczy urządzenia i nie brudzi go trwale.

Heitmann Simplicol Back To Black to barwnik sprzedawany w formie proszku, opakowanie zawiera 400 g i według opisu producenta starcza na zafarbowanie głęboką czernią 600 g tkanin. Produkt najlepiej sobie radzi z barwieniem tkanin takich jak bawełna, len czy wiskoza, ale też jest to barwnik do tkanin częściowo syntetycznych, które w składzie mają pół na pół naturalnych i sztucznych włókien.

Według osób, które stosowały opisywany specyfik należy ściśle przestrzegać proporcji stosowania barwnika, aby nie pojawiały się niezabarwione dostatecznie partie tkaniny. Przy ścisłym stosowaniu się do instrukcji, farbowane tkaniny zyskują trwałą głęboką czerń.

 

 

 

 

Barwnik do tkanin w sprayu

 

5. Vielo Farba do Tkanin w Spray’u Kolor Jet Black

 

Ciekawym barwnikiem do tkanin jest Vielo farba do tkanin w spray’u kolor Jet Black. Farba jest sprzedawana w butelce z atomizerem ułatwiającym jej nanoszenie na odzież. Produktu można użyć do odnowienia koloru ubrania albo naprawy powstałych przebarwień, lub po prostu do naniesienia na bluzce czy podkoszulce ciekawego wzoru. Barwnik do tkanin w sprayu jest dostępny nie tylko w kolorze czarnym, można go kupić w dowolnym z 12 dostępnych odcieni. Chętnie nabywanymi z tej serii to barwnik do tkanin czerwony, różowy, beżowy czy szary.

Tkaniny najlepiej przyjmujące kolor barwnika to len, bawełna i wiskoza, nieco słabiej, w jaśniejszych odcieniach przyjmują barwę mieszanki bawełny i wiskozy z poliestrem, zatem jest to również barwnik do tkanin poliestrowych. Natomiast nie należy podejmować się barwienia tkanin, które zawierają więcej niż 50% sztucznych włókien w tkaninie.

Farbę przed użyciem należy wstrząsnąć a następnie nanosić na suchą i czystą tkaninę i kolejno pozostawić ja do wyschnięcia. Aby utrwalić kolor należy, na przeciwnej stronie niż naniesiony wzór, prasować tkaninę żelazkiem przez 1-2 minuty w temperaturze 150 stopni Celsjusza.

 

 

 

 

Barwnik do tkanin syntetycznych

 

6. Barwnik do Tkanin Synt Czarny iDye Poly

 

Gdy poszukujesz barwnika, który jest specjalistą od zmiany kolory tkanin z tworzyw sztucznych, warto zwrócić uwagę na barwnik do tkanin Synt Czarny iDye Poly. Producent, firma Jacquard wskazuje, że jest to produkt farbujący tkaniny w 100% wykonane z poliestru lub nylonu. Barwnika używa się wyłącznie do ręcznego farbowania, a 14 gram znajdujące się w opisywanym opakowaniu starcza na zabarwienie na czarno do 1 do 1,3 kg odzieży.

Jednak nie tylko odzież ulegnie zabarwieniu. Produkt można użyć do barwienia najrozmaitszych przedmiotów z tworzyw sztucznych, akrylu i poliuretanu. A więc możemy zmienić kolor peruki z tworzywa, zabawić wydrukowany przedmiot na drukarce 3D czy na przykład dyski Frisbee. Barwnik należy rozpuścić w gorącej wodzie i farbowany przedmiot gotować w kąpieli wodnej od 0,5 do 1 godziny. Co ciekawe, barwnik jest pakowany w rozpuszczalnym opakowaniu, więc do garnka wkładamy go wraz z opakowaniem.

Chcąc uzyskać inny od proponowanych kolorów przez producenta, można łączyć poszczególne barwy, aby uzyskać nowy odcień i tak biały barwnik do tkanin iDye i granatowy barwnik do tkanin pozwoli na uzyskanie ładnego niebieskiego koloru.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki barwnik do tkanin kupić?

 

Tkaniny ludzie barwili od czasów, kiedy one powstały. Barwienie tkanin najpierw odbywało się na bazie naturalnych składników, jakich dostarczała ludzkości przyroda. Stopniowo udoskonalane, obecnie umożliwiają nie tylko przemysłowe barwienie tkanin, ale proces ten można przeprowadzić w domu na dowolnej części odzieży zmieniając jej wygląd.

Barwniki przeszłości

Tak jak zostało wspomniane, barwniki w przeszłości były pochodzenia roślinnego lub nawet zwierzęcego. W zależności od koloru jaki chciano uzyskać barwnik był uzyskiwany z kwiatów, korzeni, owadów, mięczaków, minerałów czy drewna. Dla przykładu kolor żółty udawało się pozyskać z rezedy żółtawej, rośliny występującej w Afryce, południowe Europie i południowo-środkowej Azji. Korzeń urzetu barwierskiego był źródłem uzyskania barwnika niebieskiego, podczas gdy czarny pochodził z drzewa kampeszowego, a barwnik fioletowy dostarczał porost o nazwie orselka barwierska. Kolor czerwony zaś pochodził od samic owadów z podrzędu czerwców.

Receptury poszczególnych barwników były trzymane w tajemnicy, a technikę barwienia każdy zakład opracowywał samodzielnie. Farbiarze też cieszyli się uznaniem i prestiżem, bo przygotowywali tkaniny przeznaczone na stroje dla zamożnych i wpływowych mieszkańców. Sam proces farbowania był żmudnym procesem zajmował dużo czasu i energii, a farby nie zawsze cechowała trwałość uzyskanego koloru. Pierwsze barwniki syntetyczne odkryto w XIX wieku, od tej pory przemysł farbiarski nabrał rozmachu.

 

Dobry barwnik do tkanin – współcześnie.

Obecna technika barwienia nie ma nic wspólnego z procesem jaki wykonywali nasi pradziadowie. Wszechobecne barwniki syntetyczne są trwałe i barwią szybko na żądany kolor. Barwiona tkanina jest również odporna na działanie detergentów i innych czynników wpływających na tkaniny. Co więcej, współczesne barwniki są wyposażone w substancje wzmacniające trwałość koloru. Nie mniej przemysł nie zapomniał całkiem o naturalnych barwnikach, z których część jest używana równolegle z ich syntetycznymi odpowiednikami. W jaki zatem sposób wybrać dla siebie najlepszy barwnik do tkanin? Część odpowiedzi zawartej jest w przedstawionym rankingu barwników do tkanin, a wiedzę pozwalającą wybrać właściwy specyfik postaramy się przekazać poniżej.

 

Jaki jest najlepszy barwnik do tkanin – rodzaje 

Przede wszystkim musimy jednoznacznie zaznaczyć, że większość barwników dostępnych w sklepach do samodzielnego wykorzystania jest przeznaczona do tkanin naturalnych, lub takich które w składzie mają ich co najmniej 50 %. Trzeba też jasno powiedzieć, że jeśli chcesz zafarbować lniana bluzkę, która została uszyta nicią z poliestru, to najprawdopodobniej sama tkanina zostanie zafarbowana na żądany kolor, ale nić już nie. Dlatego przed przystąpieniem do farbowania należy dokładnie zapoznać się ze składem tkaniny jaką chcemy poddać barwieniu, bo to jest podstawą, aby osiągnąć sukces.

 

Anilinowa dobra i tania farba do tkanin

Szeroko stosowaną i chyba najłatwiejszą i najbardziej powszechną w domowym farbowaniu jest farba anilinowa. Barwnik taki jest trwały przy stosowaniu na włókna naturalne, a także z częściową domieszką sztucznych włókien. Barwniki takie mogą być sprzedawane w formie płynu lub proszku i należy je w odpowiedniej proporcji zmieszać z wodą. Do niedawna każdy z barwników wymagał podgrzania kąpieli wodnej z barwnikiem do 90 – 95 stopni, aby kolor wniknął we włókna. Nadal takie barwniki są obecne na rynku, ale możemy też coraz częściej spotkać produkty, które trwale zafarbują tkaninę w 40 a nawet w 30 stopniach Celsjusza. Niektóre z tego typu barwników wymagają dolania octu lub soli do utrwalenia koloru. Zwykle ten fakt jest opisany na opakowaniu produktu.

Barwniki takie można używać do farbowania ręcznego, bądź wykonać to w pralce, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, bo jest zupełnie nieuciążliwe, a dodatkowo nie ma wiele sprzątania po takim barwieniu, a współczesne barwniki są również nieszkodliwe dla pralki i nie zabarwiają jej elementów.

Opinie o akrylowych barwnikach do tkanin

To barwniki bezpieczne, bo są rozpuszczalne w wodzie, a po wyschnięciu tworzą niezmywalną powłokę. Nadają się do stosowania na takich tkaninach jak bawełna, jedwab czy wełna. Barwniki takie najczęściej są wykorzystywane do wykonania niespieralnych rysunków na tkaninach. Są one dostępne do nanoszenia pędzelkiem, sprzedawane w tubkach lub w butelkach z atomizerem ułatwiającym nanoszenie. Test barwników do tkanin na bazie akrylu pokazał, że jednak po naniesieniu obrazka na tkaninę lepiej odzież prać ręcznie, aby naniesiony obrazek nie wykruszał się.

 

Jaki barwnik do tkanin syntetycznych wybrać?

Tak jak zostało wcześniej powiedziane, większość oferty barwnikowej jest dedykowana do tkanin naturalnych i z niewielkimi domieszkami syntetyków. Ale co zrobić, jeśli odzież jaką chcemy pofarbować to 100% syntetyk? Przecież współczesne tkaniny syntetyczne mają takie właściwości, że jeśli nie przeczytasz metki, to jesteś pewien, że kupiłeś bawełnianą koszulkę, albo perkalową chustkę. Jednak takiej tkaniny barwnik do tkanin naturalnych nie będzie w stanie pofarbować.

W takim wypadku powinieneś szukać produktu, który ukrywa się pod nazwą „barwniki syntenowe”. Są one coraz łatwiej dostępne i możemy nawet wyróżnić ich „specjalizacje”. Np. barwnik syntenowy do poliamidu czy do poliestru. Barwniki takie są nieco droższe od tych do włókien naturalnych, ale za to mają bardzo szerokie zastosowanie. Za ich pomocą pofarbujesz nie tylko odzież, ale też zabawki, peruki, przedmioty wydrukowane na drukarce 3D – niemal wszystkie tworzywa sztuczne. Ich minusem jest brak możliwości przeprowadzenia procesu farbowania w pralce.

 

Barwniki do tkanin w dobrych cenach 

Aby zafarbować bluzkę z tkaniny naturalnej, prawdopodobnie wystarczy nam zakup saszetki zawierającej 10 – 15 g barwnika, który kupimy dosłownie za kilka złotych. Droższe będą barwniki dostępne w opakowaniach z atomizerem oraz takie do tkanin syntetycznych. Oczywiście cena zależy też od pojemności danego barwnika, ale średnio oba z tych produktów kupimy w przybliżeniu za 25 PLN. Duży wybór produktów znajdziemy oczywiście w sieci, zatem barwnik do tkanin można szukać w serwisie Allegro, jeśli chcemy produkty podotykać i poczytać ich etykiety, Hebe będzie odpowiednim sklepem, aby poszukiwać w nim wybrany barwnik do tkanin, dostaniemy go również w takich sklepach jak Rossmann, a nawet Empik.

 

 

FAQ

 

P1: Gdzie kupić barwnik do tkanin?

Zakup barwnika to nie jest trudne zadanie. Dostaniemy go w każdym sklepie chemicznym, a także w niektórych kosmetyczno- chemicznych. Często też w supermarketach są działy z chemią gospodarczą – tam należy szukać barwnika do tkanin. Problemem może się okazać zakup specjalnego barwnika, który jest przeznaczony do tworzenia rysunków na tkaninie, bądź jest przeznaczony do farbowania tkanin syntetycznych. Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego produktu stacjonarnie, polecamy zakup w sklepie internetowym. Poszukując w Internecie z pewnością trafisz na produkt o odpowiednich właściwościach, a popularne porównywarki pozwolą Ci na zakup produktu za najniższą z możliwych cen.

 

P2: Barwnik do tkanin jak używać?

Kupując określony specyfik do barwienia tkaniny koniecznie trzeba zapoznać się z instrukcją jego stosowania, która zapewne jest umieszczona na opakowaniu produktu. To najpewniejsze źródło informacji jak użyć ten, właśnie zakupiony specyfik. Standardowo, większość z barwników należy rozpuścić w wodzie w odpowiednich proporcjach i w takiej kąpieli umieścić farbowaną tkaninę. Część z produktów wymaga podgrzewania kąpieli do 30, 40 a nawet 90 stopni Celsjusza. Większość ze sprzedawanych barwników do tkanin naturalnych i mieszanych pozwala na użycie ich w pralce automatycznej. Wówczas należy nastawić pralkę według parametrów umieszczonych na etykiecie barwnika.

P3: Jak utrwalić barwnik do tkanin?

Nie wszystkie z produktów barwiących wymagają specjalnych zabiegów utrwalających. Niektóre z nich to gotowe preparaty zawierające substancje podtrzymujące i ożywiające kolory. Jednak, aby się dowiedzieć, czy kupiony specyfik wymaga jakiś zabiegów utrwalenia koloru, należy zapoznać się z etykietą produktu. Część z barwników wymaga dosypania odpowiedniej ilości soli do kąpieli barwiącej, a przy innych stosuje się 2 – 5 łyżek octu jako substancji utrwalającej kolor.

 

P4: Ile kosztuje barwnik do tkanin?

Barwniki do tkanin dla samodzielnego farbowania tkanin w domu są sprzedawane w niewielkich saszetkach. Zwykle są to opakowania od 5 do 20 g przeznaczone do farbowania 500 – 600 g odzieży jednorazowo.  Takie saszetki, w zależności od producenta kupimy za kilka do kilkunastu złotych. Droższe będą barwniki do tkanin syntetycznych. Są one też nieco trudniej dostępne. Do jednorazowego pofarbowania sztuki odzieży potrzebny będzie w tym wypadku wydatek w okolicach 25 PLN.

 

P5: Jak zmyć barwnik do tkanin?

Usuwanie niechcianego barwnika do tkanin z miejsc, w którym go nie powinno być – może być trudne. Najtrudniej będzie usunąć barwniki przeznaczone do tkanin syntetycznych, bowiem barwią one trwale nie tylko tkaninę syntetyczną, ale właściwie wszystkie plastiki jakie napotkają na swej drodze. Przy tego typu barwnikach, konieczne jest używanie rękawic roboczych oraz naczyń innych niż plastikowe. Usunięcie przypadkowego zachlapania umywalki nie powinno być trudne i spłukanie jej prawdopodobnie wystarczy. Jednak dłonie nieochronione rękawicami możemy próbować oczyścić kwaskiem cytrynowym, jednak nie można liczyć na oszałamiające rezultaty. Łatwiej będzie usunąć barwnik do tkanin naturalnych. Oczywiście mowa o narzędziach użytych do barwienia i ewentualnie dłoni. Jeśli zareagujemy szybko, barwnik powinien dać się usunąć mydłem czy innym detergentem. W przypadku plam z historią, można spróbować użyć papki zrobionej z sody oczyszczonej z wodą lub przy trudniejszych plamach z octem. Należy nałożyć papkę na plamę i po jakimś czasie zmyć.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Kasia

September 14, 2021 at 9:17 am

Ja używałam ostatnio barwników tekstylka też są świetne polecam

Odpowiadać
Minerva

September 23, 2021 at 8:56 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać