Ranking 5 najlepszych odkurzaczy bezworkowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 29.05.24

 

Odkurzacz bezworkowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przeprowadziliśmy badanie rynku, aby dowiedzieć się, który z ostatnio wyprodukowanych modeli odkurzaczy bezworkowych jest najlepszy. Zdecydowanym faworytem okazał się iRobot Roomba 980. To model samojezdny, który sprząta w domu bez naszej pomocy. Pojemność wbudowanego pojemnika na zanieczyszczenia wynosi 0,6 l. Sprzęt jest funkcjonalny i dobrze radzi sobie z odkurzaniem twardych podłóg, jak i dywanów. Ponieważ urządzenie ma detektor uskoku podłoża, antykolizyjny i kilka innych, na pewno nie spadnie ze schodów i nie uderzy o meble. Produktem możemy sterować przy pomocy aplikacji na smartfonie, dzięki której ustalimy dokładny harmonogram sprzątania. Gdybyś jednak po przyjrzeniu się temu modelowi zdecydował, że nie jest dobry dla Ciebie, to zainteresuj się odkurzaczem Thomas Aqua+ Pet & Family, który został uznany za drugi najlepszy model w roku 2024. To sprzęt wodny o mocy 1700 W wyposażony w długi kabel zasilający oraz przydatne akcesoria, takie jak turboszczotka, ssawka szczelinowa oraz ssawka do prania dywanów.

5 najlepszych odkurzaczy bezworkowych. Opinie w 2024 roku

 

Jeśli zastanawiasz się właśnie, jaki odkurzacz bezworkowy kupić, to z chęcią doradzimy we właściwym wyborze. Wszystko zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb oraz powierzchni, jaką zamierzasz z jego pomocą wyczyścić – czy będzie to dywan, czy może parkiet. Poszczególne modele różnią się także parametrami – mocą wyjściową oraz mocą ssania.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Odkurzacz nadaje się do czyszczenia wszystkich rodzajów podłóg, pozbywa się też zanieczyszczeń zalegających na dywanie. Z uwagi na kompaktowe wymiary sprzęt zmieści się pod meblami, dotrze też w inne zakamarki. Model neutralizuje alergeny i drobinki kurzu.

Difetto

Produkt generuje hałas na poziomie ponad 50 dB, dlatego może zakłócać nasz spokój, np. podczas oglądania telewizji. Najlepiej ustawić sprzęt tak, aby włączał się po naszym wyjściu z domu.

Conclusione

Urządzenie z pewnością spełni oczekiwania alergików, ponieważ pozwala usunąć do 99,9% bakterii, roztoczy i innych alergenów. Odkurzacz wyposażono w czujniki schodów i ścian. Co ważne, sprzęt sam wraca do stacji dokującej, gdy bateria jest bliska rozładowania.

Drugi wybór

Pregio

Sprzęt jest idealny do domu zamieszkiwanego przez zwierzęta, ponieważ doskonale radzi sobie z usuwaniem sierści i włosów. Odkurzacz ma 8-metrowy kabel zasilający i pojemny zbiornik na zanieczyszczenia, którego nie trzeba za często opróżniać.

Difetto

Obudowa urządzenia została wykonana ze stosunkowo słabej jakości tworzywa sztucznego, dlatego jest podatna na uszkodzenia mechaniczne. Musimy więc uważać, aby podczas sprzątania nie uderzyć odkurzaczem o meble lub ściany.

Conclusione

Model pozwala sprzątać na sucho i mokro, dlatego jest wyjątkowo funkcjonalny. W zestawie akcesoriów znajdziemy: turboszczotkę, ssawkę szczelinową, ssawkę do tapicerki i płyn do prania dywanów. Produkt ma moc 1700 W, a jego zasięg pracy wynosi 11 m.

Rozważ też

Pregio

Urządzenie jest zasilane akumulatorowo, a po całkowitym naładowaniu baterii może działać przez 40 minut bez przerwy. Produkt daje nam możliwość czyszczenia podłóg na mokro. To model 2w1, który pełni też funkcję odkurzacza ręcznego.

Difetto

Sprzęt ma opcję odkurzania wraz z myciem, która jednak nie sprawdza się dobrze przy bardzo brudnej podłodze. To powoduje, że najpierw musimy dokładnie odkurzyć podłoże na sucho, a dopiero potem umyć.

Conclusione

Odkurzacz wyposażono w 3-warstwowy filtr antyalergiczny, który neutralizuje ponad 90% alergenów. Sprzęt wykorzystuje technologię PowerCyclone, która gwarantuje dużą moc ssania, a tym samym efektywne sprzątanie. Urządzenie nadaje się do wszystkich rodzajów podłóg, w tym także dywanów, paneli i płytek.

 

1. Odkurzacz automatyczny iRobot Roomba 980

 

iRobot Roomba 980 to odkurzacz automatyczny, który wyposażono w 0,6 l pojemnik na kurz. Sprzęt ma kilka czujników (m.in. antykolizyjny i uskoku podłoża), dlatego nie ma ryzyka, że przypadkowo spadnie ze schodów lub zniszczy się w wyniku uderzenia o meble. Produkt jest zasilany akumulatorem, którego czas pracy wynosi 120 minut (ładowanie trwa 180 minut).

Urządzenie samodzielnie wraca do stacji dokującej, kiedy rozładowuje się bateria. Oznacza to, że z pewnością nie potkniemy się o niepracujący odkurzacz. Sprzęt wyróżnia się zastosowaniem 3-stopniowego systemu sprzątania. Robot skutecznie usuwa zanieczyszczenia pod meblami, we wszystkich zakamarkach, a także wzdłuż ścian. Opisywany model ma filtr AeroForce neutralizujący krążące w powietrzu alergeny.

Sprzęt zdobył uznanie konsumentów głównie ze względu na łatwą obsługę (możemy nim sterować przez aplikację na smartfonie). Odkurzacz zbiera sierść, jak i inne, zalegające na podłodze zanieczyszczenia. Wiele osób za dodatkową zaletę produktu uznaje to, że urządzenie nadaje się do czyszczenia wszystkich rodzajów podłóg, skutecznie odkurza również dywany i chodniki.

Odkurzacz automatyczny iRobot Roomba 980 generuje hałas na poziomie 58 dB. Sprzęt ma 0,6 l pojemnik na zanieczyszczenia i litowo-jonowy akumulator zapewniający do 120 minut działania.

 

Zalety

Możliwość ustalenia harmonogramu sprzątania: Urządzeniem możemy sterować przez aplikację iRobot HOME. To pozwala nam ustalić dokładny harmonogram sprzątania i wybrać godziny, w jakich ma pracować sprzęt.

Usuwa alergeny: Odkurzacz ma filtr AeroForce, co powoduje, że skutecznie neutralizuje drobinki kurzu i niemal wszystkie alergeny.

Wskaźnik zapełnienia pojemnika: Dzięki specjalnemu wskaźnikowi nie musimy ciągle sprawdzać, czy zbiornik na zanieczyszczenia jest pełny.

Sprząta wzdłuż ścian: W podstawie znajduje się wirująca szczotka boczna, która wymiata zanieczyszczenia tuż pod głowicę czyszczącą. Odkurzacz dokładnie sprząta całe pomieszczenie, również przestrzeń tuż przy ścianach.

Zaawansowane czujniki: Model wyposażono w kilka praktycznych czujników, które zapobiegają uderzeniom o meble, ściany, a także upadkom ze schodów.

 

Wady

Niedokładnie czyści fugi: Konsumenci zauważyli, że w przypadku płytek odkurzacz działa mniej efektywnie. Sprzęt nie usuwa zbyt dokładnie zanieczyszczeń z głębokich fug.

 

 

 

 

2. Aqua+ Pet & Family Plus Thomas Odkurzacz piorący z turboszczotką

 

Odkurzacz wodny Thomas Aqua+ Pet & Family ma moc 1700 W i 8-metrowy przewód zasilający, który zapewnia duży zasięg pracy (do 11 m). Produkt wyposażono w 1,8 l pojemnik na zanieczyszczenia. Z pomocą urządzenia możemy pozbyć się zanieczyszczeń z podłóg, a także wyprać dywany. Wbudowane filtry zapobiegają przedostawaniu się cząsteczek kurzu na zewnątrz pojemnika.

W zestawie otrzymujemy kilka praktycznych akcesoriów, m.in.: ssawkę szczelinową, turboszczotkę, ssawkę do prania dywanów oraz ssawkę do prania tapicerki. Odkurzacz świetnie sprawdza się w domu zamieszkiwanym przez zwierzęta, ponieważ pozwala bez dużego wysiłku usunąć sierść i włosy. Urządzenie ma wymiary: 30,6 cm x 31,8 cm x 48,6 cm i waży ok. 8,2 kg.

Produkt przypadł do gustu konsumentom, ponieważ jest niezwykle praktyczny. Mając w domu taki sprzęt nie musimy zanosić dywanów do pralni, ponieważ sami szybko je wypierzemy. Odkurzacz ma płynną, elektroniczną regulację mocy ssania i teleskopową rurę, za sprawą której nie trzeba się zbyt mocno pochylać podczas odkurzania.

Thomas Aqua+ Pet & Family to odkurzacz wodny o wymiarach: 30,6 cm x 31,8 cm x 48,6 cm. Moc sprzętu wynosi 1700 W. Model ten nie tylko odkurza, ale również umożliwia pranie dywanów i chodników. Produkt wyposażono w 1,8 l pojemnik na zanieczyszczenia.

 

Zalety

Bogate wyposażenie: Do odkurzacza dołączono: turboszczotkę, ssawkę do prania dywanów, ssawkę do prania tapicerki i ssawkę szczelinową. Z pomocą tych akcesoriów dokładnie posprzątamy w domu.

Szybko usuwa sierść: Ze względu na dużą moc i specjalną końcówkę urządzenie pozwala usunąć sierść zwierząt bez zbędnego wysiłku.

Długi kabel zasilający: Przewód o długości 8 m zapewnia 11 m zasięg pracy, dlatego nie trzeba przepinać wtyczki do gniazdek w kolejnych, sprzątanych pomieszczeniach.

Filtruje powietrze: Odkurzacz ma filtr wodny AQUA+, który neutralizuje krążące w powietrzu cząsteczki zanieczyszczeń i zatrzymuje je w pojemniku.

 

Wady

Mały zbiornik na płyn: Zbiornik na płyn piorący jest za mały, dlatego w czasie prania dużych dywanów musimy go kilka razy uzupełniać.

 

 

 

 

3. Odkurzacz Akumulatorowy Philips PowerPro Aqua 3w1 FC6405/01

 

Odkurzacz Philips PowerPro Aqua 3w1 FC6405/01 ma 0,6 l pojemnik na zanieczyszczenia. Sprzęt jest zasilany akumulatorowo, czas pracy naładowanej baterii wynosi 40 minut, a czas ładowania – 300 minut (5h). Urządzenie generuje hałas na poziomie 83 dB. Produkt ma wymiary: 116 cm x 25 cm x 18 cm i waży 3,2 kg.

Model może pełnić funkcję odkurzacza pionowego, ręcznego i piorącego. Z pomocą przedstawionego sprzętu możemy więc wyczyścić podłogi na sucho lub mokro (z albo bez detergentu), w zależności od własnych potrzeb. Produkt jest wyposażony w 3-warstwowy filtr, który zatrzymuje 90% alergenów i cząsteczek kurzu o wielkości do 0,3 mikrona.

Konsumenci publikujący opinie o urządzeniu Philips PowerPro Aqua 3w1 FC6405/01 uważają, że produkt działa efektywnie i pozwala dokładnie posprzątać w domu. Odkurzacz jest odpowiedni do wszystkich rodzajów powierzchni, a technologia PowerCyclone gwarantuje dużą moc ssania. Za sprawą czarno-niebieskiej obudowy sprzęt prezentuje się elegancko i nowocześnie, dlatego nie musimy chować go do szafy.

Sprzęt Philips PowerPro Aqua 3w1 FC6405/01 ma wymiary: 116 cm x 25 cm x 18 cm. Hałas generowany przez urządzenie wynosi ok. 83 dB. To odkurzacz pionowy, który ma 0,6 l pojemnik na zanieczyszczenia oraz akumulator zapewniający do 40 minut działania.

 

Zalety

Możliwość mycia podłóg: Produkt ma odłączany zbiornik na wodę, dlatego możemy bez przeszkód umyć podłogi. Co ważne, nie jest nam do tego potrzebny detergent, co pozwala na bardziej ekologiczne sprzątanie.

Łatwe opróżnianie pojemnika: Pojemnik na kurz opróżnia się łatwo, możemy przy tym uniknąć kontaktu z zanieczyszczeniami.

Dociera do zakamarków: Model może nam posłużyć jako odkurzacz ręczny, który dociera do wszystkich, trudno dostępnych miejsc, np. kątów czy przestrzeni pod meblami. Szybko pozbędziemy się więc okruszków, błota lub innych zanieczyszczeń.

 

Wady

Za duży hałas: Sprzęt bardzo głośno pracuje, dlatego nie powinniśmy go włączać w godzinach porannych i wieczornych. Część konsumentów zauważyła, że wydawanych przez urządzenie dźwięków boją się zwierzęta i małe dzieci.

 

 

 

 

4. Odkurzacz bezworkowy Tefal Compact Power Cyclonic Parquet TW3753

 

Model Tefal Compact Power Cyclonic 3A Parquet ma moc 750 W. Urządzenie jest zasilane sieciowo, a 6,2 m kabel zapewnia prawie 9 m zasięg pracy. Odkurzacz wyposażono w 1,5 l, przezroczysty zbiornik na zanieczyszczenia. W komplecie otrzymujemy: ssawko-szczotkę, ssawkę okrągłą, szczotkę do parkietów, ssawkę szczelinową i szczotkę do mebli.

Produkt ma kompaktowe wymiary i jest łatwy w przenoszeniu, na co mają wpływ kółka w podstawie i wygodna rączka na obudowie. Sprzęt nadaje się do odkurzania wszystkich rodzajów podłóg, a także dywanów (również z długim włosiem). Z uwagi na silnik nowej generacji EffiTech urządzenie działa efektywnie, a jednocześnie nie pobiera zbyt dużo prądu.

Po analizie komentarzy opublikowanych w Internecie można wywnioskować, że opisany wyżej model pozwala dokładnie posprzątać w domu. Konsumenci chwalą odkurzacz za to, że kabel nie ogranicza swobody ruchów, a teleskopowa rura zapobiega nadmiernemu pochylaniu się. Ważne jest też to, że zastosowane filtry zatrzymują cząsteczki kurzu w pojemniku i zapobiegają ich ponownemu przedostawaniu się do powietrza.

Sprzęt Tefal Compact Power Cyclonic 3A Parquet ma kabel zasilający o długości 6,2 m, który zapewnia 8.8 m zasięg pracy. Pojemność zbiornika na kurz umieszczonego wewnątrz odkurzacza wynosi 1,5 l. Urządzenie ma moc 750 W i generuje hałas nieprzekraczający 80 dB.

 

Zalety

Gumowe kółka: W podstawie produktu znajdują się gumowe kółka, które nie tylko ułatwiają przenoszenie sprzętu, ale też zapobiegają zarysowaniu podłogi podczas sprzątania.

Łatwa zmiana mocy: Na uchwycie rury znajduje się regulacja mocy ssania, dlatego łatwo dostosujemy działanie sprzętu do rodzaju podłogi czy ilości zanieczyszczeń.

Skuteczna filtracja: 2-poziomowa filtracja, podobnie jak technologia monocyklonowa, zapewnia neutralizację niemal wszystkich cząsteczek kurzu krążących w powietrzu.

 

Wady

Brak filtra HEPA: Model nie ma filtra HEPA, dlatego jego działanie według alergików nie jest zbyt efektywne, gdyż mimo sprzątania w powietrzu mogą krążyć bakterie i roztocza.

Zacinający się zwijacz przewodu: Automatyczny zwijacz przewodu często się zacina, w efekcie czego nawijanie kabla zajmuje stosunkowo dużo czasu.

 

 

 

 

5. Odkurzacz podłogowy Hoover Xarion Pro XP81 XP25011

 

Bezworkowy odkurzacz o klasie energetycznej A to urządzenie o wdzięcznej nazwie Hoover Xarion Pro XP81 XP15011. Jest to bardzo wydajny sprzęt, który może pochwalić się klasą skuteczności odkurzania dywanów A, co oznacza, że zbiera, co najmniej 91% kurzu z jego powierzchni. Odkurzacz uzyskał również notę A w klasie skuteczności odkurzania powierzchni twardych.

Jest to jednoznaczne ze zbieraniem zanieczyszczeń na poziomie 99%. Model ten ma moc 800 W, a przy pracy generuje hałas na poziomie 75 dB. Urządzenie wyposażone jest w pojemnik na kurz o wielkości 1,5 litra oraz miękkie kółka, które nie porysują podłóg i generują mniejszy hałas podczas poruszania się. W tym odkurzaczu bezworkowym znalazł się także filtr antyalergiczny HEPA. Powoduje to, że model ten będzie idealny dla alergików.

W wyposażeniu podstawowym znajdziemy odkurzacz, rurę teleskopową i wąż ssący oraz końcówki: ssawkę do parkietów Caresse, ssawkę dywanową, szczelinową, a także ssawko-szczotkę uniwersalną i szczotkę do kurzu. Osoby, które zakupiły ten produkt są zadowolone ze swojego wyboru. Za największe zalety odkurzacza podają jego głośność pracy oraz długość kabla.

 

Zalety

Klasa sprzątania: Odkurzacz ten otrzymał notę A zarówno w klasie skuteczności odkurzania podłóg twardych oraz dywanów. Klasa ta w łatwy sposób informuje użytkownika, z jaką skutecznością dany model odkurzacza zbiera brud z powierzchni. I tak, by otrzymać notę A w klasyfikacji odkurzacze muszą zbierać przynajmniej 91% zanieczyszczeń z dywanów oraz 99% z powierzchni twardych.

Cicha praca: Hoover Xarion Pro XP81 XP15011 charakteryzuje się głośnością pracy na poziomie 75 dB. Hałas taki jest porównywały z odgłosem włączonego telewizora. 65 dB jest generowane przez rozmowę. Jak widać model ten jest dosyć cichy, więc odkurzanie nie powinno mocno przeszkadzać domownikom.

Antyalergiczny filtr: Urządzenie zostało wyposażone w antyalergiczny filtr HEPA, który zatrzymuje 88% zanieczyszczeń, w tym odchody roztoczy, komórki grzybów i pleśnie, czyli najczęściej spotykane alergeny.

Wyposażenie: Model w standardowym wyposażeniu posiada wiele różnych końcówek. Podczas sprzątania możemy skorzystać z ssawki do parkietów Caresse, ssawki dywanowej, ssawki szczelinowej oraz ssawko-szczotki uniwersalnej i szczotki do kurzu.

 

Wady

Brak regulacji mocy silnika: Niestety Hoover Xarion Pro XP81 XP15011 nie został wyposażony w możliwość regulacji mocy silnika.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jak odkurzacz bezworkowy kupić?

 

Odkurzanie to niemiła czynność, bez której niestety nie da się funkcjonować. Jednak producenci odkurzaczy starając się umilić to nielubiane zajęcie proponują coraz nowsze modele, które mają na celu ułatwić codzienne sprzątanie. Rynek zalewają odkurzacze workowe, bezworkowe czy wodne. Trudno zdecydować się na typ urządzenia, nie mówiąc już o modelu. Dlatego postanowiliśmy przybliżyć trochę temat odkurzaczy bezworkowych. Sprawdzimy, jakimi cechami powinny charakteryzować się te urządzenia. Po przeczytaniu naszego poradnika powinieneś wiedzieć, czy odkurzacz bezworkowy to jest to, czego szukasz.

1.Samsung VCDC15RH

 

Jaki jest najlepszy odkurzacz bezworkowy?

Brak worka to główna cecha odkurzacza bezworkowego. Cecha ta powinna w szczególności ucieszyć osoby, którym leży na sercu dobro środowiska. Przypadnie też do gustu ludziom, którzy nie lubią zbędnie wydawać pieniędzy. Producenci byli w stanie wyeliminować obecność worków w tych modelach odkurzacza dzięki zmodyfikowaniu jego działania.

Otóż tradycyjne, workowe maszyny działają na zasadzie zasysania powietrza wraz z brudem do torby na nieczystości. Odkurzacze bezworkowe w podobny sposób zasysają powietrze do wnętrza, jednak to, co się dzieje w środku urządzenia wygląda zupełnie inaczej niż w workowych odkurzaczach. Wewnątrz maszyny powietrze wprawiane jest w ruch cyklonowy, podobny do tornada. Powietrze jest obracane z tak dużą prędkością, że brud, z powodu swojego ciężaru, zostaje zepchnięty do „oka cyklonu”.

Taki sposób filtracji brudu od powietrza jest znacznie skuteczniejszy i powoduje, że w wypuszczanym przez odkurzacz powietrzu jest mniej kurzu niż w tradycyjnych odkurzaczach. Dlatego tego typu urządzenia są polecane dla alergików. Dodatkowo zapełnianie bezworkowych modeli nie powoduje obniżenie mocy ssącej odkurzacza.

 

 

Jak duży pojemnik powinien mieć mój nowy odkurzacz?

Dobierając odpowiednią wielkość pojemnika powinieneś kierować się wielkością swojego mieszkania. Wiadomo, że mając duży pojemnik będzie można go rzadziej opróżniać. Jednak, jeśli masz małe mieszkanie, to urządzenie z większym zbiornikiem nie tylko zabierze więcej miejsca, ale też będzie cięższe. Jeśli jednak masz do sprzątania kilku poziomowy dom, to zdecydowanie zalecamy zainwestować w odkurzacz z większym pojemnikiem.

W przeciwnym wypadku sprzątanie wydłuży się z powodu ciągłego opróżniania zbiornika na zanieczyszczenia. Najczęściej spotykane są odkurzacze bezworkowe o pojemności 2 litrów, możemy jednak znaleźć modele o mniejszej pojemności, np. 1,5 litra.

 

 

Odpowiednia moc odkurzacza to połowa sukcesu

Nie ulega wątpliwości, że moc odkurzacza ma znaczenie. Pamiętajmy jednak, że moc odkurzacza i jego moc ssania to nie są te same sprawy, a dwa odkurzacze o tej samej mocy wyjściowej mogą mieć różną moc ssania. Spowodowane jest to różną szczelnością elementów odkurzacza, czy zastosowanych przez producenta rozwiązań technologicznych. Kupując nowy odkurzacz powinniśmy wziąć pod uwagę jego moc.

Powinniśmy również pomyśleć o wielkości naszego mieszkania czy domu, który będziemy nowym sprzętem sprzątać oraz rodzaje powierzchni w naszym lokum. Im większa powierzchnia sprzątania, tym mocniejszy odkurzacz powinniśmy wybrać. Także to czy mamy podłogi twarde tj. pokryte glazurą, terakotą czy drewnianymi panelami, lub na większości powierzchni znajdują się dywany. Wyciąganie brudu z dywanów, zwłaszcza takich z dłuższym włosiem, wymaga więcej „wysiłku” od odkurzacza. Jeśli więc takie pokrycie przeważa w naszym domu powinniśmy przyjrzeć się bliżej urządzeniom z wyższą mocą ssącą.

Podsumowując, jeśli mieszkasz w dwupiętrowym domu, gdzie przeważają podłogi, na których położone są dywany to powinieneś przyglądnąć się bliżej odkurzaczom o wyżej mocy. Jeśli jednak mieszkasz w mieszkaniu, gdzie znajduje się trochę dywanów, ale i też paneli podłogowych to odkurzacz o mocy 700 W powinien absolutnie sprawdzić się w Twoim przypadku.

 

Filtr, ważny nie tylko dla alergików

To by nasz nowy odkurzacz był wyposażony w wysokiej jakości filtry jest szczególnie ważne dla alergików czy astmatyków, ze względu na wyłapywanie przez nie alergenów z powietrza. Tym samym tworzą one przyjaźniejszą atmosferę w domu dla osób z uczuleniem. Jednak odpowiednie filtry powinny być ważne dla nas wszystkich. Wszyscy przecież chcemy żyć w czystym domu, wolnym od kurzu, czy alergenów.

Dodatkowo uczulenia mogą rozwinąć się na każdym etapie życia, dlatego ważnym jest by nasze mieszkanie zawsze było czyste. Na szczęście coraz więcej producentów odkurzaczy zwraca uwagę na problem alergenów i stosuje takie filtry w swoich urządzeniach, które zapewnią redukcję szkodliwych substancji. Obecnie mamy do dyspozycji dwa, najbardziej znane, rodzaje filtrów antyalergicznych: EPA oraz HEPA. Filtry HEPA to filtry antyalergiczne o wysokiej skuteczności, która wynosi do 99,99995%. W porównaniu całkowita skuteczność filtracji filtrów EPA wynosi od 85% do 99,5%.

Jeśli więc żaden członek naszej rodziny nie jest alergikiem ani astmatykiem filtr EPA powinien całkowicie wystarczyć. Każdy odkurzacz bezworkowy w dobrej cenie powinien posiadać odpowiedni filtr powietrza. Niektórzy producenci umieszczają filtry antyalergiczne o innych nazwach.

Zazwyczaj spotykamy się z taką sytuacją, gdy firma zastosowała własne, opatentowane rozwiązanie. Nie oznacza to, że filtr taki jest nieskuteczny. Warto jednak zapytać się o ich skuteczność filtracji, by mieć porównanie z innymi, bardziej popularnymi filtrami.

2.Electrolux ErgoEasy ZTF7650EL

 

Dokładne sprzątanie wymaga odpowiednich końcówek

Gdy zadajemy sobie pytanie:, jaki odkurzacz bezworkowy wybrać, powinniśmy głęboko zastanowić, co tym odkurzaczem będziemy sprzątać. Fajnie jest kupić sprzęt z multum dodatków i akcesoriów. Ale, po pierwsze, cena takich urządzeń będzie wyższa od tych ubożej wyposażonych. Po drugie, może okazać się, że wcale nie potrzebujemy całej gamy końcówek.

Natomiast nie mamy gdzie ich schować, więc albo plątają się po domu, ale lądują gdzieś w piwnicy, gdzie nikt już ich więcej nie znajdzie. Na pewno najbardziej użyteczna okaże się ssawko – szczotka, którą możemy odkurzać zarówno twarde podłogi, takie jak panele podłogowe, i dywany. Jeśli na naszej podłodze mamy położone drogie parkiety to zdecydowanie powinniśmy kupić odkurzacz ze szczotką do parkietów, która ich nie porysuje podczas sprzątania.

Także ssawka to niezbędny dodatek do odkurzacza, gdyż w każdym domu znajdziemy zakamarki gdzie trudno jest dotrzeć będzie zwykłą szczotką. Natomiast, jeśli posiadasz meble okryte tkaniną rozważ zakup odkurzacza, który w swoim wyposażeniu ma ssawkę do tapicerki.

 

Odpowiedni zasięg pracy zwiększa wygodę użytkowania

Jeśli masz małe mieszkanie to mały zasięg odkurzacza nie będzie taki uciążliwy. Jeśli jednak do sprzątania mamy kilkupiętrowy dom to powinniśmy wybrać taki model, którego zasięg będzie komfortowy. Tylko, co to jest ten zasięg? Zasięg odkurzacza to długość przewodu zasilającego, jego węża i rur razem. Im większy zasięg urządzenia tym większą przestrzeń posprzątamy bez przełączania kabla do kolejnego gniazdka.

Jak wspomnieliśmy, ten aspekt jest szczególnie ważny dla osób mających duże powierzchnie do odkurzania. Jednak, ponieważ nie zdarza się kupować odkurzacza, który nie posiada automatycznego zwijania kabla. Zalecamy wybierać urządzenia z największym zasięgiem pracy. Nie musimy przecież wyciągać całego kabla ze schowka, a nigdy nie wiadomo, kiedy może się okazać, że kabel jest za krótki.

Ciągłe przełączanie przewodu jest nie tylko frustrujące, lecz również przedłuża sam proces sprzątania. Dlatego eliminacja, czy redukcja tej czynności wpłynie pozytywnie na komfort sprzątającego.

 

 

Jak działa odkurzacz bezworkowy?

 

Odkurzacz bezworkowy, inaczej cyklonowy, to doskonały sprzęt dla alergików i astmatyków. Za sprawą takiego urządzenia uda nam się dokładnie posprzątać w domu i zneutralizować krążące w powietrzu alergeny. Jak to jest możliwe? Jaki odkurzacz bezworkowy jest polecany przez specjalistów? Pomożemy Ci w znalezieniu odpowiedzi na te pytania.

 

 

Budowa odkurzacza bezworkowego

Odkurzacz bezworkowy, podobnie jak ten tradycyjny, zbudowany jest z rury ssącej połączonej z korpusem, wewnątrz którego znajduje się silnik zasilający. Jednak wewnątrz modelu cyklonowego nie znajdziemy worka na zanieczyszczenia. Zamiast niego stosowany jest specjalny pojemnik na kurz, który wystarczy opróżnić po odkurzaniu. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które według specjalistów jest dodatkowo bardziej higieniczne. Uważa się, że wykorzystywany w zwykłych odkurzaczach worek jest siedliskiem alergenów, ponieważ wymieniamy go co pewien czas, a nie po każdym cyklu odkurzania. To powoduje, że mikroorganizmy mogą się swobodnie namnażać. Jeśli urządzenie nie zostanie wyposażone w odpowiednie filtry, podczas ponownego uruchomienia bakterie i inne alergeny są wydmuchiwane z powrotem do powietrza w pomieszczeniu.

 

Sposób działania odkurzaczy bezworkowych

Działanie odkurzacza bezworkowego jest bardzo proste. Sprzęt zasysa powietrze oraz zalegające na podłodze zanieczyszczenia. Wewnątrz korpusu urządzenia wytwarzana jest duża siła odśrodkowa (przy pomocy ruchu wirowego), a to powoduje, że cząsteczki kurzu, pyłki i mikroorganizmy trafiają prosto do zbiornika, natomiast czyste powietrze jest wydmuchiwane.

 

Jak działa filtr HEPA?

Jedną z najważniejszych zalet odkurzaczy bezworkowych jest to, że w większości przypadków wyposażone są w filtry HEPA. Niewiele osób wie jednak, jak wpływa to na działanie urządzenia. HEPA, czyli High Efficiency Particulate Air, to oznaczenie stosowane przy filtrach wykonanych ze spiekanego szkła z porami o średnicy 0,3µm (dzięki temu możliwe jest dokładne oczyszczanie powietrza). Takie rozwiązanie pozwala na skuteczne zatrzymywanie nawet bardzo małych cząsteczek bakterii, kurzu, pierwotniaków, wirusów i grzybów.

Filtry HEPA składają się z trzech warstw połączonych ze sobą syntetyczną żywicą. Początkowo miały one chronić przed promieniowaniem radioaktywnym. Z czasem jednak tego rodzaju filtry zaczęto wykorzystywać również do produkcji urządzeń stosowanych powszechnie w domach, takich jak odkurzacze czy oczyszczacze powietrza.

 

 

Działanie odkurzacza z filtrem wodnym

Nowoczesne odkurzacze cyklonowe czasem opierają swoje działanie na filtrze wodnym, a nie HEPA. W takim przypadku zabrudzenia są oddzielone od powietrza przy pomocy wody. Nie musimy się jednak obawiać, że mniejsze cząsteczki zostaną z powrotem wydmuchane do pomieszczenia, gdyż reszta zanieczyszczeń zostanie zatrzymana przez dodatkowe filtry. Tego typu odkurzacze również świetnie sprawdzają się w domach zamieszkiwanych przez alergików i małe dzieci.

 

Sprzątanie przy użyciu turboszczotki

Kupując odkurzacz cyklonowy w zestawie zwykle otrzymujemy kilka wymiennych końcówek ułatwiających sprzątanie. Podstawowym elementem wyposażenia jest turboszczotka umożliwiająca pozbycie się zalegającej w mieszkaniu sierści zwierząt. Ten specyficzny rodzaj szczotki jest napędzany powietrzem zasysanym przez odkurzacz. W końcówce umieszczony jest specjalny wałek, który obraca się przez cały czas, dopóki urządzenie jest włączone. Na nim znajdziemy szczotki w formie spirali ustawione w różnych pozycjach, które dokładnie wymiatają nie tylko sierść, ale też inne zanieczyszczenia, np. zaschnięte błoto.

Najbardziej efektywne działanie turboszczotki zauważymy podczas odkurzania dywanów. Z chodników z długim włosiem trudno jest usunąć zanieczyszczenia zwykłą końcówką ssącą. Niekiedy konieczne jest ręczne wyrywanie zaplątanych włosów i sierści. Turboszczotka pozwala nam tego uniknąć.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Sebastian

July 11, 2022 at 4:36 pm

Zdecydowanie bezworkowe, super odkurzacz. Kupiłem rok temu Ariete 2791 i jestem mega zadowolony. Cichy, do tego, dobra moc. Czego więcej chcieć?

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

July 21, 2022 at 3:22 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać