Odkurzacze cyklonowe ranking

Ostatnio aktualizowane: 28.05.24

 

Szukasz odkurzacza cyklonowego, który ułatwi Ci utrzymanie porządku w domu? W naszym zestawieniu z pewnością znajdziesz sprzęt, który efektywnie działa, jest łatwy w obsłudze, a do tego ma kompaktowe wymiary. Pierwsze miejsce zajmuje model Kärcher VC 3 1.198-125.0 o mocy 700 W. To urządzenie bezworkowe mające 0,9 l zbiornik na zanieczyszczenia. Jego opróżnianie nie sprawi Ci problemu, nie będziesz miał przy tym kontaktu z zebranym kurzem. Odkurzacz jest uznawany za doskonałą propozycję dla alergików, a wszystko ze względu na filtr HEPA 12. Neutralizuje on krążące w powietrzu pyłki, bakterie, roztocza i wirusy. Drugie miejsce należy do sprzętu Tefal Xtrem Power TW6951 4A, który ma nieco wyższą moc (750 W). Długi przewód zasilający zapewnia 8,8 m zasięg pracy, dlatego nie musisz przepinać urządzenia do gniazdek w kolejnych sprzątanych pomieszczeniach. Cechą wyróżniającą model jest dwupozycyjna szczotka nadająca się do odkurzania podłóg oraz dywanów. Aby poznać inne wyróżnione odkurzacze zachęcamy do lektury artykułu.

Najlepsze odkurzacze cyklonowe w 2024 roku

 

Porządki zajmują trochę czasu, ale istnieją urządzenia, które mogą nam taką pracę ułatwić. Wśród nich znajduje się odkurzacz. W tym rankingu chcielibyśmy przedstawić Państwu modele cyklonowe, czyli sprzęty bezworkowe, które mają specjalny, mocny system zasysania brudu.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

To odkurzacz bezworkowy, dlatego po skończonym sprzątaniu wystarczy opróżnić zbiornik na zanieczyszczenia. Sprzęt wyposażono w filtr HEPA 12, który neutralizuje krążące w powietrzu alergeny. Urządzenie ma w komplecie wymienne ssawki i dysze ułatwiające sprzątanie.

Difetto

Poziom hałasu generowanego przez model wynosi ok. 75 dB. To oznacza, że sprzęt pracuje stosunkowo głośno, co może przeszkadzać nie tylko domownikom, ale i domowym zwierzętom.

Conclusione

Urządzenie ma moc 700 W. Jest ono zasilane sieciowo, ale długi przewód zapewnia zasięg do 7,5 m. Sprzęt ma w podstawie gumowane koła, dlatego można go bezpiecznie przesuwać po podłodze (także drewnianym parkiecie) bez obaw o jej zarysowanie.

Drugi wybór

Pregio

Sprzęt ma w komplecie dwupozycyjną szczotkę Deep Clean Head, za sprawą której można szybko odkurzyć podłogi oraz dywany, nawet te z długim włosiem. Odkurzacz został wyposażony w pojemny zbiornik na zanieczyszczenia (2,5 l), który łatwo się opróżnia.

Difetto

Wadą urządzenia jest to, że nie zostało przystosowane do pracy na mokro. Z pomocą odkurzacza nie pozbędziemy się z podłogi błota czy rozlanego napoju.

Conclusione

Model ma 6,2 m kabel zasilający. Zasięg odkurzacza to 8,8 m. To sprzęt z silnikiem o mocy 750 W i filtrem HEPA. Urządzenie jest łatwe w obsłudze i wygodne w użytkowaniu. Wyróżnia się ono zintegrowaną z uchwytem szczotką Easy Brush służącą do odkurzania zakamarków.

Rozważ też

Pregio

Gumowe kółka zabezpieczają podłoże przed zniszczeniem, a oprócz tego są bardzo ciche. Urządzenie nie waży nawet 5 kg, więc operowanie nim nie sprawia problemu. Produkt jest dobrze wyposażony, a jedna ze szczotek ma nawet uniwersalne zastosowanie.

Difetto

Urządzenie emituje dźwięki od około 80 dB do 85 dB. Jest to stosunkowo duży hałas, więc nie polecamy odkurzania, gdy inni domownicy śpią.

Conclusione

Odkurzacz ma zbiornik na kurz o pojemności 2,1 l. Moc sprzętu wynosi 800 W. Jest on wyposażony w filtr HEPA. Zasięg odkurzacza to 7,5 m. Urządzenie jest bezpieczne dla każdego rodzaju podłóg.

 

Kärcher VC 3 1.198-125.0

 

Odkurzacz Kärcher VC 3 1.198-125.0 ma silnik o mocy 700 W. To model bezworkowy, wyposażono go w zbiornik na zanieczyszczenia, którego pojemność wynosi 0,9 l. Opróżnianie pojemnika nie jest trudne, nie mamy przy tym kontaktu z zebranym kurzem. Sprzęt jest zasilany sieciowo. Ma on długi kabel zapewniający 7,5 m zasięg pracy.

Urządzenie waży 4,4 kg, a jego wymiary to: wysokość – 33,4 cm, szerokość – 26,9 cm i długość – 38,8 cm. Ponieważ w podstawie odkurzacza są gumowane koła możemy go przesuwać po podłodze bez ryzyka jej zarysowania. Do sprzętu dołączono kilka wymiennych końcówek do odkurzania: ssawkę teleskopową, szczotkę do tapicerki i dyszę podłogową.

Posiadacze odkurzacza chwalą go głównie za efektywne działanie. Dzięki niemu utrzymanie porządku w domu nie jest już problemem. Model doskonale nadaje się dla alergików, gdyż neutralizuje krążące w powietrzu roztocza, bakterie, wirusy i pyłki. Jest to możliwe za sprawą filtra HEPA 12. Poza tym sprzęt ma solidną obudowę.

Urządzenie Kärcher VC 3 1.198-125.0 ma moc 700 W. Wymiary modelu to: 33,4 cm x 26,9 cm x 38,8 cm. Odkurzacz waży 4,4 kg.

 

Zalety

Akcesoria w zestawie: W zestawie razem z urządzeniem znajdziemy wymienne końcówki: ssawkę teleskopową, dyszę podłogową oraz szczotkę do tapicerki.

Duży zasięg pracy: Mimo że odkurzacz jest zasilany sieciowo, przewód nie ogranicza swobody ruchów. Jest on na tyle długi, że zapewnia 7,5 m zasięg pracy.

Wygodne włączanie: Aby włączyć lub wyłączyć urządzenie nie musimy nadmiernie się pochylać. Wystarczy wcisnąć stopą duży przycisk na obudowie.

Gumowane kółka: Kółka odkurzacza są gumowane. Tego typu rozwiązanie ułatwia przesuwanie sprzętu oraz zmniejsza ryzyko zarysowania podłogi.

Filtr HEPA 12: Model został wyposażony w filtr HEPA 12. Eliminuje on niemal 100% krążących w powietrzu bakterii, pyłków, roztoczy i wirusów. To doskonałe urządzenie dla alergików.

 

Wady

Jest zbyt hałaśliwy: Większość osób uważa, że odkurzacz pracuje zbyt głośno (generuje hałas na poziomie 75 dB).

 

 

 

 

Tefal Xtrem Power TW6951 4A

 

Prezentujemy sprzęt Tefal Xtrem Power TW6951 4A o mocy 750 W, który pozwala szybko poodkurzać podłogi (panele, parkiet, płytki), a także dywany i chodniki. Znacząco uławia to dwupozycyjna szczotka Deep Clean Head. Ponieważ odkurzacz jest bezworkowy, wewnątrz obudowy znajduje się zbiornik na zanieczyszczenia. Jego pojemność wynosi 2,5 l.

Urządzenie ma 6,2 m przewód zasilający. Wymiary odkurzacza to: wysokość – 30,3 cm, szerokość – 28,3 cm oraz głębokość – 45,5 cm. Sprzęt generuje hałas na poziomie 75 dB. W komplecie znajdziemy potrzebne do sprzątania akcesoria: końcówkę do tapicerki, ssawkę szczelinową, szczotkę do parkietu, okrągłą ssawkę z włosiem i ssawko-szczotkę.

Odkurzacz oferowany przez markę Tefal jest popularny, głównie z uwagi na efektywnie działający silnik EffiTech. Wiele osób uważa, że sprzęt łatwo się przechowuje, gdyż ma kompaktowe wymiary. Za atut urządzenia uznaje się także możliwość szybkiej regulacji mocy za sprawą suwaka umieszczonego na uchwycie.

Tefal Xtrem Power TW6951 4A to model o wymiarach: 30,3 cm x 28,3 cm x 45,5 cm. Odkurzacz został wyposażony w silnik EffiTech o mocy 750 W.

 

Zalety

Duży zbiornik na kurz: Zbiornik na kurz jest na tyle duży (ma pojemność 2,5 l), że nie trzeba przerywać odkurzania co pewien czas, aby go opróżnić.

Ułatwia sprzątanie w zakamarkach: Z pomocą odkurzacza możemy dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc, np. narożników czy przestrzeni pod meblami. W uchwycie znajduje się zintegrowana szczotka Easy Brush.

Wygodne opróżnianie pojemnika: Opróżnianie pojemnika jest łatwe, gdyż można go odłączyć od obudowy. Co ważne, nie mamy kontaktu z zebranym kurzem, więc nie brudzimy rąk.

Możliwość regulacji mocy: W zależności od stopnia zabrudzenia podłogi możemy zmniejszać lub zwiększać moc odkurzacza. Pozwala na to umieszczony na uchwycie suwak.

 

Wady

Nie pracuje na mokro: Sprzęt jest przystosowany tylko do pracy na sucho. To oznacza, że nie umożliwia sprzątania mokrych zanieczyszczeń, takich jak rozlany napój lub błoto.

 

 

 

 

Vax Air Compact Parquett C85-AM-B-E

 

Na czwartym miejscu znalazł się odkurzacz VAX AIR Compact Parquett C85-AM-B-E w klasie energetycznej A, dzięki czemu jest energooszczędny i bardziej przyjazny środowisku. Jest to skuteczna propozycja do usuwania brudu i kurzu, nawet ze szczelin między deskami drewnianej podłogi.

Zastosowano tutaj specjalny filtr HEPA, który jest sprzymierzeńcem alergików, gdyż doskonale oczyszcza powietrze usuwając z niego kurz. Doskonale radzi sobie też z wirusami, bakteriami, pleśniom czy roztoczami. Odkurzacz powinien być przyjazny nie tylko dla naszego zdrowia i środowiska, które nas otacza, ale także dla podłogi.

Dlatego w zestawie znajduje się specjalna szczotka do czyszczenia parkietów oraz innych podłóg, które są podatne na zarysowania. Dodatkowo miękkie kółka nie rysują powierzchni i nie hałasują w czasie sprzątania. Moc wejściowa tego modelu to 800 W. Poziom hałasu utrzymuje się na poziomie 82 dB. Dzięki temu, że długość przewodu wynosi aż 6 metrów, a zasięg pracy odkurzacza to 7,5 m możesz spokojnie odkurzyć nawet spore pomieszczenie bez konieczności połączenia.

Zestaw obejmuje bezworkowy odkurzacz, rurę teleskopową, ssawka 3w1, a także ssawka do podłóg twardych, parkietów i ssawko-szczotka z przełącznikiem parkiet-dywan. Model ten ceniony jest za solidne wykonanie i wydajną pracę.

Urządzenie Vax Air Compact Parquett C85-AM-B-E ma moc 600 W. Zbiornik na zanieczyszczenia wspomnianego modelu ma pojemność 2 l.

 

Zalety

Neutralizuje wszystkie alergeny: Sprzęt wyposażono w filtr HEPA, za sprawą którego produkt neutralizuje krążące w powietrzu alergeny (takie jak: roztocza, pyłki, kurz i komórki grzybów).

Stała siła ssania: Odkurzacz wykorzystuje technologię Multicyklon. Dzięki niej sprzęt przez cały okres użytkowania zapewnia stałą i niezmienną siłę ssania, przekładającą się na efektywne i dokładne sprzątanie.

Łatwość przenoszenia: Urządzenie ma kompaktowe wymiary i niedużo waży. Poza tym ma ono odpowiednio wyprofilowany uchwyt. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że bez problemów przeniesiemy sprzęt w inne miejsce.

 

Wady

Głośna praca: Hałas, jaki generuje powyższy model wynosi ok. 82 dB. Przez to odkurzacz podczas pracy może przeszkadzać domownikom i zakłócać ich spokój.

Krótki przewód: Przewód zasilający urządzenie ma długość 6 m. Niektórzy konsumenci twierdzą, że jest on za krótki.

 

 

 

 

Hoover Reactiv RC81


Odkurzacz Hoover Reactiv RC81 to sprzęt w klasie energetycznej A, który wyróżnia się bardzo niskim zużyciem energii elektrycznej. Szacuje się, że średnio w ciągu roku pobiera on 28 kWh prądu. Z tego powodu możemy mieć pewność, że nawet częste użytkowanie produktu nie przyczyni się do dużego wzrostu rachunków. Urządzenie działa skutecznie i efektywnie, co potwierdzają liczne, pochlebne komentarze na jego temat.

Cechą wyróżniającą odkurzacz jest elegancki, a jednocześnie bardzo atrakcyjny design. Jego utrzymana w bordowej kolorystyce obudowa idealnie komponuje się z szarymi kółkami i zbiornikiem na kurz. Całkowite wymiary sprzętu to: 34,8 cm x 45 cm x 30,7 cm. Nie zajmuje on więc zbyt wiele miejsca w szafie.

Hoover Reactiv RC81 to model wykorzystujący technologię pojedynczego cyklonu. Zapewnia ona długotrwałe, a jednocześnie niezwykle wydajne działanie produktu. Długość przewodu zasilającego urządzenia wynosi 5 m. To przekłada się na stosunkowo duży zasięg pracy (ok. 8 m).

Produkt Hoover Reactiv RC81 to sprzęt o mocy 800 W, który wyposażono w zbiornik na kurz o pojemności 2 l.

 

Zalety

Długi przewód zasilający: Przewód zasilający powyższego modelu ma długość 8 m. To sprawia, że nie musimy co chwilę przepinać urządzenia do gniazdek w innych pomieszczeniach, gdy chcemy posprzątać swój dom.

Bogaty zestaw akcesoriów: Producent dołączył do odkurzacza kilka akcesoriów zwiększających jego funkcjonalność. Są to: ssawka szczelinowa, parkietowa, do dywanów, a także mini turbo szczotka.

Pojemny zbiornik na kurz: Ze względu na to, że zbiornik na kurz jest bardzo pojemny, nie musimy go zbyt często opróżniać podczas odkurzania. To nie tylko zwiększa wygodę użytkowania sprzętu, ale również pozwala skrócić czas sprzątania.

Praktyczność: Urządzenie wykorzystuje wiele nowoczesnych i zaawansowanych technologii. Doskonale sprawdza się ono w domu, gdzie mieszkają alergicy oraz zwierzęta.

 

Wady

Skomplikowany sposób otwierania zbiornika: Według większości konsumentów, sposób otwierania zbiornika na zanieczyszczenia jest stosunkowo trudny. Wystarczy chwila nieuwagi, by wysypać jego zawartość na podłogę.

 

 

 

 

Caltronic BS 1304

 

Clatronic BS 1304 to dobry i tani odkurzacz cyklonowy. Jest wyposażony w system Eko-Cyklon. Jak podkreślają konsumenci urządzenie jest funkcjonalne i energooszczędne. Model ten ma filtr HEPA, który zatrzymuje ponad 99,9% kurzu, bakterii i wirusów.

Zastosowana tutaj technologia Eco Cyclon sprawia, że odkurzacz nie traci siły ssania mimo coraz większego zapełniania się pojemnika. Nie wpływa to również na zwiększenie zużycia energii. W zestawie znajduje się podwójna końcówka szczelinowa z miękką szczotką.

Poza tym komplet zawiera metalową rurę teleskopowa. Odkurzacz oparty jest na gumowych rolkach, które są bezpieczne do podłóg.

Dodatkowym elementem jest praktyczny uchwyt do przenoszenia oraz system automatycznego zwijania kabla. Moc tego urządzenia wynosi 700 W, a jego waga to 4,5 kg, dzięki czemu jest bardzo mobilny. Konsumenci wysoko ocenili stosunek jakości do bardzo atrakcyjnej ceny tego urządzenia.

Clatronic BS 1304 to bezworkowy odkurzacz cyklonowy, który ma moc 700 W. Wyposażono go w pojemny, przezroczysty zbiornik na kurz.

 

Zalety

Filtr HEPA: Ponieważ producent wyposażył urządzenie w filtr HEPA, skutecznie eliminuje ono wszystkie krążące w powietrzu alergeny i zanieczyszczenia (do 99,9%).

Komfortowe sprzątanie: Sprzęt ma wygodny uchwyt do przenoszenia, jak również metalową rurę teleskopową. Co więcej, w zestawie otrzymujemy komplet szczotek i ssawek ułatwiających sprzątanie zakamarków i szczelin.

Niewielkie wymiary: Ze względu na kompaktowe wymiary (23,5 cm x 29 cm x 36,5 cm), odkurzacz jest nie tylko łatwy w przenoszeniu, ale również w przechowywaniu.

 

Wady

Zakłóca spokój domowników: Większości konsumentom nie podoba się to, że produkt generuje zbyt duży hałas (ponad 80 dB).

Zbyt delikatny wąż: Wąż ssący jest stosunkowo delikatny, dlatego łatwo można go uszkodzić.

 

 

 

 

Jaki odkurzacz cyklonowy kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Niezbędnym urządzeniem, które pomoże Ci utrzymać czystość w domu jest odkurzacz. Dzięki niemu, szybko i skutecznie pozbędziesz się kurzu i zanieczyszczeń z podłogi. Warto jednak zadbać, by sprzęt ten pobierał, jak najmniej energii, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest odkurzacz cyklonowy. Taki model, w odróżnieniu od zwykłych odkurzaczy, zamiast worka posiada specjalny zbiornik, w którym kumulowane jest zassane powietrze i tam oddzielane są zanieczyszczenia. Jednak wybór takiego urządzenia może się okazać problematyczny ze względu na liczbę dostępnych w sklepach modeli. Dlatego w naszym poradniku zawarliśmy informacje, dzięki którym łatwo zdecydujesz, jaki odkurzacz cyklonowy wybrać.

 

 

Rodzaje

Takie odkurzacze cyklonowe różnią się nie tylko ze względu na parametry, ale przede wszystkim liczbą wytwarzanych wewnątrz zbiornika cyklonów. Z tego względu urządzenia dzielimy na jedno i wielocyklonowe. Liczba cyklonów wpływa na jakość oczyszczania powietrza oraz siłę zasysania danego urządzenia. Ma to również wpływ na moc urządzenia – im więcej cyklonów, tym wyższa jest jej wartość oraz większe zużycie energii, ale tym samym rośnie wydajność sprzętu.

 

Technologia filtracji powietrza

Główną zaletą odkurzaczy cyklonowych jest technologia filtracji powietrza. Polega ona na rozdzielaniu cząsteczek kurzu od powietrza zassanego do wnętrza komory. W ten sposób, urządzenie wytwarza czyste powietrze, wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, czy alergenów. Taki wbudowany filtr HEPA posiada certyfikaty świadczące o skuteczności działania. Z tego też powodu polecany jest wszystkim osobom cierpiącym na uczulenia, czy bóle zatok, jak również sprawdzi się w domu, w którym mieszkają małe dzieci. Taki filtr jest w stanie pozbyć się zanieczyszczeń, których średnica wynosi od 0,3 do 10 mikrona – mowa tutaj o wszelkiego rodzaju bakteriach, pyłkach, roztoczach, grzybach itp.

 

Moc

Głównie to właśnie od mocy silnika zależy wydajność naszego sprzętu. Większość modeli ma moc ok. 750 W. To zapewni nam dobre zasysanie i łatwe czyszczenie powierzchni. W sklepach znajdziemy również urządzenia, których wartość ta przekracza 1000 W. Taki sprzęt doskonale sprawdzi się do czyszczenia dużych pomieszczeń.

 

Siła ssania

Ważną kwestią w wyborze takiego sprzętu jest siła ssania danego modelu. Najlepszy odkurzacz cyklonowy skutecznie usunie kurz z podłogi oraz dywanów. Dlatego w odróżnieniu od zwykłych sprzętów, takie urządzenie nie posiada worka, który jest uciążliwy w użytkowaniu i jego zapełnienie wpływa na jakość ssania sprzętu. Najczęściej modele cyklonowe mają zainstalowany specjalny zbiornik, gdzie gromadzony jest kurz i z niego odprowadzane jest oczyszczone powietrze.

 

Urządzenie, a zdrowe środowisko

Wybierając odkurzacz warto zdecydować się na model przyjazny dla środowiska. Odkurzacze cyklonowe oprócz nowoczesnego zbiornika niewymagającego użycia worków, charakteryzują się również energooszczędnością.

 

Odkurzacz cyklonowy, a nieprzyjemny zapach

Chyba każdy z nas zauważył, że po włączeniu odkurzacza wydobywa się z niego dość nieprzyjemny zapach. Jego powodem są mikroorganizmy, które żyją we wnętrzu worka, w którym nagromadzonych jest wiele zanieczyszczeń. Dlatego odkurzacz cyklonowy jest bezzapachowy, gdyż wewnątrz komory nie osadzają się żadne roztocza, bakterie i inne mikroorganizmy. Taki sprzęt to świetna alternatywa dla posiadaczy zwierząt, których nieprzyjemny zapach mógłby drażnić.

 

Cicha praca

Ważną zaletą odkurzacza cyklonowego jest możliwość włączenia trybu cichej pracy. Takie urządzenie zasysa powietrze bezszelestnie, dlatego będziesz mógł sprzątać o dowolnej porze dnia i nocy. Świetnie również sprawdzi się w przypadku, gdy w domu znajduje się małe dziecko. Odkurzacz cyklonowy nie zakłóci wówczas jego snu. Ponadto, jest to chyba jedyny taki sprzęt, którego nie boją się zwierzęta. Warto jednak pamiętać, że urządzenie w trybie cichej pracy ma mniejszą siłę ssania, dlatego odkurzanie będzie mniej efektywne.

 

Regulacja siły ssania

Spośród dostępnych trybów odkurzacza cyklonowego, mamy możliwość regulacji ich siły ssania. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwoli na skuteczne usunięcie kurzu i osadu z powierzchni. Ponadto, taka regulacja pozwala nam na zmniejszenie zużycia energii.


 

Model klasyczny czy stojący – jaki jest najlepszy odkurzacz cyklonowy?

Podstawowym problemem osób decydujących się na zakup takiego sprzętu jest wybór spośród odkurzaczy klasycznych, czy stojących. Na większe powierzchnie doradzamy zakup klasycznego wariantu, którym łatwo możemy sterować, gdyż posiada duże koła oraz teleskopową rurę. W przypadku małych wnętrz, lepszym okaże się odkurzacz stojący, który można schować w każdej szafie, czy garderobie. Należy pamiętać, że jest to urządzenie bezprzewodowe, a jego pełne ładowanie trwa ok. 9 godzin.

 

Waga

W odróżnieniu od zwykłych modeli, taki sprzęt jest bardzo lekki. W przypadku sprzętów klasycznych, waga nie przekracza 3,5 kg. Te stojące ważą natomiast ok. 2,5 kg.

 

Odkurzacze cyklonowe w dobrych cenach

Odkurzacze cyklonowe dostępne są w sklepach AGD w wielu wariantach, różniących się nie tylko pod względem mocy i innych parametrów, ale przede wszystkim ceną. Takie najtańsze urządzenie to koszt ok. 240 złotych. Należy jednak pamiętać, że model ten nie posiada zbyt dużej mocy i może nie sprawdzić się w przypadku bardziej uciążliwych osadów. Dobry odkurzacz cyklonowy to taki, którego cena wynosi ok. 400 złotych. Taki sprzęt zapewni nam szybkie i łatwe odkurzanie.

 

 

Odkurzacz cyklonowy czy workowy – jaki wybrać?

 

Początkowo na rynku były dostępne tylko odkurzacze workowe. Z czasem jednak w sklepach zaczęły się pojawiać bardziej nowoczesne modele, które wyposażono w łatwo zdejmowany pojemnik na zanieczyszczenia. Z uwagi na duży wybór sprzętów często nie do końca wiemy, na jaki produkt się zdecydować. Lepiej kupić model workowy, czy może lepiej zainwestować w odkurzacz cyklonowy? Co różni oba urządzenia i które z nich ma więcej zalet?

 

 

Co to jest odkurzacz cyklonowy?

O ile nie trzeba wyjaśniać, czym jest odkurzacz workowy, o tyle model cyklonowy nie jest już tak oczywistym zagadnieniem. Wynika to z tego, że nadal nie jest on tak bardzo popularny, jak pierwsze ze wspomnianych urządzeń. Odkurzacz cyklonowy różni się od tradycyjnego modelu tym, że zamiast worka ma pojemnik. To właśnie do zbiornika trafiają wszystkie zanieczyszczenia z naszej podłogi. Obowiązkiem użytkownika jest to, aby regularnie oczyszczać pojemnik. Jeśli nie będzie on tego robić i zbiornik zostanie zapełniony, moc ssania odkurzacza znacznie się zmniejszy.

W konsekwencji sprzątanie będzie zajmowało więcej czasu i będzie zdecydowanie mniej efektywne. Warto również zwrócić uwagę, że modele cyklonowe bardzo dobrze filtrują powietrze. W tego typu odkurzaczu wytwarzane są cyklony, które oddzielają cząsteczki kurzu od przepływającego powietrza. Jest to szczególnie ważne dla alergików. Powietrze, które wydostaje się ze sprzętu cechuje lepsza jakość i jest ono pozbawione alergenów i roztoczy.

 

Odkurzacz workowy i bezworkowy – porównanie

Warto przed dokonaniem zakupu nie tylko poznać odpowiedź na pytanie, jaki odkurzacz cyklonowy jest polecany przez użytkowników, ale też dowiedzieć się, czy takie urządzenie znacząco różni się od tradycyjnego odkurzacza wyposażonego w worek. Musimy mieć na uwadze to, że modele cyklonowe są zazwyczaj nieco droższe. Czy warto więc wydawać na nie tyle pieniędzy? Zaletą odkurzaczy cyklonowych jest przede wszystkim efektywność działania i to, że są przyjazne alergikom. Wielu konsumentów wskazuje też na to, że nawet jeśli urządzenie ma praktycznie zapełniony zbiornik, nie wiele wpływa to na efektywność działania odkurzacza. Inaczej jest w przypadku modeli workowych.

 

 

Niemniej jednak w przypadku obu sprzętów należy pamiętać o regularnej wymianie worka czy opróżnianiu zbiornika. Część osób wskazuje także, że odkurzacz cyklonowy wydmuchuje lepszej jakości powietrze, co wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Są też konsumenci, którzy uważają, że modele tradycyjne w tej kwestii nie odbiegają od modeli bezworkowych. Kluczem do satysfakcji z użytkowania sprzętu jest przede wszystkim zakup porządnego modelu. Dobrej jakości odkurzacze workowe również mają skutecznie działające filtry, które pozwalają ograniczyć rozprzestrzenianie się roztoczy i alergenów.

 

Odkurzacz cyklonowy czy workowy – jaki wybrać?

Czy można jednogłośnie stwierdzić, który odkurzacz jest lepszy: cyklonowy czy workowy? Wydaje się to niemożliwe, ponieważ oba urządzenia mają wiele zalet. Punktem wyjścia do rozważań na temat tego, jaki produkt wybrać, może być określenie naszych potrzeb. Jeśli zależy nam na zakupie małego sprzętu, lepszym wyborem okaże się model cyklonowy. Jeśli zależy nam na tym, aby nie wydać zbyt dużo pieniędzy na zakup odkurzacza, powinniśmy rozglądać się za modelem workowym. Musimy jednak brać pod uwagę dodatkowe koszty związane z jego eksploatacją tzn. regularny zakup worków.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ