Odkurzacze centralne ranking

Ostatnio aktualizowane: 17.09.24

 

Zakup odkurzacza centralnego to duży wydatek. Nic więc dziwnego, że gdy przygotowujemy się do kupna takiego sprzętu to zastanawiamy się, jaki jest najlepszy odkurzacz centralny w 2024 roku. Według konsumentów, którzy dokonali zakupu takiego urządzenia w tym roku najlepszym sprzętem jest Beam Alliance 700TCE. Ma on moc 1750 W i generuje hałas na poziomie 68 dB. Jest on wyposażony w antybakteryjny zbiornik o pojemności 15 litrów. Znajdziemy tutaj także samoczyszczący filtr oraz antywibracyjny system mocowania. Całość ma wysokość 108 cm i średnicę 38 cm. Wraz z samym odkurzaczem znajdziemy w wyposażeniu wąż ssący o długości 9 metrów wraz z wieszakiem, rurę teleskopową oraz szczotkę uniwersalną i szczotkę 3w1. Dołączony do zestawu wąż ma wbudowany wyłącznik oraz system informujący o zapełnionym zbiorniku na odpady. Jeśli jednak model ten Ci nie odpowiada to polecamy zapoznać się z modelem Beam SC 385 Platinum, który ma moc 1750 W. Jest to drugi, co do popularności odkurzacz centralny.

 

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Odkurzacz jest bardzo wydajny, a więc świetnie radzi sobie z wysprzątaniem całego domu. Został on wyposażony w pojemny zbiornik oraz filtr samoczyszczący. Ponadto urządzenie posiada niezwykle długiego węża ssącego, nieograniczającego swobody ruchów.

Difetto

Za sprzęt należy zapłacić ponad 4 tysiące złotych, co sprawia, że niektóre osoby nie mogą pozwolić sobie na tak duży wydatek (nawet, jeśli odkurzacz jest funkcjonalny, efektywny i niezawodny).

Conclusione

Opisywany model mimo wszystko wart jest swojej ceny i inwestycja w niego może się opłacić. Wynika to z tego, iż jest on wyjątkowo komfortowy w użytkowaniu, a sprzątanie z jego pomocą zmienia się w prawdziwą przyjemność. Dzięki różnym szczotkom można dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Drugi wybór

Pregio

Ze względu na bezawaryjność sprzętu można przez bardzo długi czas cieszyć się jego niezawodnym działaniem. Odkurzacz cicho pracuje i nie zakłóca spokoju domowników, a do tego w zestawie znajdują się różne praktyczne akcesoria.

Difetto

Mimo wysokiej ceny wykonanie sprzętu często okazuje się nie do końca zadowalające. Poza tym urządzenie nie zachwyca designem. Jest ono utrzymane w szarej kolorystyce i nie ma żadnych cech wyróżniających.

Conclusione

Liczba zalet zdecydowanie przeważa nad wadami. Produkt bez wątpienia zasługuje na uwagę, ponieważ jest łatwy w obsłudze i funkcjonalny. Pomaga on w odkurzeniu podłóg, dywanów, a nawet tapicerek. Co więcej, sprzęt pozwala dokładnie wysprzątać też wszystkie trudno dostępne miejsca i szczeliny.

Rozważ też

Pregio

W zestawie znajduje się bardzo długi wąż ssący, który pozwala dotrzeć w każde miejsce. Duża siła ssania gwarantuje świetną wydajność, z kolei system filtracji umożliwia dokładne wysprzątanie domu czy mieszkania. Odkurzacz neutralizuje krążące w powietrzu alergeny.

Difetto

Chociaż sprzęt jest bezawaryjny, to nie nadaje się do sprzątania bardzo dużych powierzchni. Jest on polecany przede wszystkim do domów o niewielkim metrażu, gdyż obsługuje instalację do 45 m oraz 8 gniazdek.

Conclusione

Odkurzacz ma specjalny zbiornik antybakteryjny zwiększający skuteczność jego działania, który neutralizuje działanie drobnoustrojów. Z pomocą dostępnych w komplecie, różnych szczotek można dokładnie posprzątać wszystkie pomieszczenia w domu i pozbyć się zalegających na podłogach zanieczyszczeń.

 

 

Najlepsze odkurzacze centralne w 2024 roku

 

Odkurzacze centralne stają się w naszym życiu coraz bardziej powszechne. W każdym domu jednorodzinnym powinien się taki znajdować, aby ułatwić jego sprzątanie. Produkty te również stają się dostępniejsze cenowo i większość z nas może sobie na taki sprzęt pozwolić. Zapraszamy do przeczytania naszego rankingu, aby wybrać dobry i tani odkurzacz centralny, odpowiedni dla Twoich potrzeb.

 

Nasze zalecenia

 

Beam Alliance 700TCE

 

1.Beam Alliance 700TCERanking odkurzaczy centralnych rozpoczniemy od najdroższego w naszym zestawieniu. Jest to model Beam Alliance 700TCE. To urządzenie jest przeznaczone do domków z instalacją nie większą niż 50 metrów, z maksymalnie 9 gniazdkami.

Moc odkurzacza wynosi 1750 W a poziom hałasu to 68 dB, natomiast wymiary wynoszą: wysokość 108 cm i średnica 38 cm. Znajdziemy tu antybakteryjny zbiornik o pojemności 15 litrów, filtr samoczyszczący się i antywibracyjny system mocowania, a także gniazdo ssące w obudowie.

Natomiast dołączony do urządzenia zestaw do sprzątania zawiera wąż ssący o długości 9 metrów, z wyłącznikiem w rączce i regulacją siły ssącej, a także systemem informującym o potrzebie opróżnienia zbiornika. W zestawie tym również są: szczotka uniwersalna, szczotka 3 w 1, oraz przejściówka do szczotek z podejściem o okrągłym kształcie.

Znajdziemy tu także aluminiową rurę teleskopową i wieszak na metalowy wąż ssący. Osoby użytkujące ten model, jako zalety wymieniają bezawaryjny silnik, estetyczne wykonanie i wygodę użytkowania. Mówią oni również, że sprzęt jest godny polecenia i wysokiej jakości.

Jako pierwszy prezentujemy sprzęt Beam Alliance 700TCE. Jest to praktyczny odkurzacz o mocy 1750 W, którego wymiary wynoszą: wysokość – 108 cm i średnica – 38 cm. Według konsumentów jest to najlepszy odkurzacz centralny w 2024 roku. To urządzenie jest przeznaczone do domów z maksymalnie 9 gniazdkami.

 

Zalety

Zawartość zestawu: W zestawie znajduje się 15 litrowy, antybakteryjny zbiornik. Komplet zawiera też praktyczny filtr samoczyszczący i antywibracyjny system mocowania. Poza tym w zestawie znajduje się rura teleskopowa i wieszak na wąż.

Wąż ssący: Prezentowany model jest wyposażony w wąż ssący o długości 9 metrów, który posiada praktyczny włącznik na rączce, a także system regulacji siły ssania. Dzięki temu możemy dostosować pracę odkurzacza do naszych potrzeb. Do węża dołączono również kilka szczotek, w tym uniwersalną, okrągłą oraz 3w1.

Wydajność: W swoich opiniach konsumenci podkreślają, że prezentowany model jest bardzo wydajny. Dobrze radzi sobie z odkurzaniem, nawet bardzo zanieczyszczonych powierzchni.

Bezawaryjność: Sprzęt ten jest wysoce bezawaryjny. Cechuje się najwyższą jakością wykonania i wszystkie podzespoły są bardzo dobre. Dzięki temu awarie stają się przeszłością.

Ekran LCD: Urządzenie posiada ekran LCD, który znacznie ułatwia obsługę odkurzacza.

 

 

 

 

 

Beam SC 385 Platinum

 

4.Beam SC 385 PlatinumKolejny model w naszym rankingu to Beam SC 385 Platinum przystosowany swoją konstrukcją do pracy w domkach jednorodzinnych z instalacją nieprzekraczającą 65 metrów i maksymalną liczbą 12 gniazd ssących.

W zestawie otrzymamy szereg akcesoriów: wąż ssący 9 m z wyłącznikiem w rączce, wieszak plastikowy na wąż i metalową rurę teleskopową. Dodatkowo znajdziemy tutaj szereg szczotek: uniwersalną, okrągłą małą do tapicerki i szczelinówkę. Pojemność antybakteryjnego zbiornika w tym modelu wynosi 15 litrów i wytwarza on podciśnienie 33,5 kPa.

Wymiary zewnętrze zbiornika mają średnicę 28 cm i wysokość 100,5 cm. Poziom hałasu w tym modelu nie różni się od innych odkurzaczy tego typu i wynosi 63 dB. Opinie o odkurzaczach centralnych Beam SC 385 Platinum zachęcają do jego kupna. Klienci przekazują, że jest on cichy i wygodny w obsłudze.

Odkurzacz po roku używania jest całkowicie bezawaryjny, a wszystkie elementy są wykonane z dbałością o szczegóły. Choć odkurzacz nie jest tani, to jest wart swojej ceny.

Kolejny produkt w naszym rankingu to Beam SC 385 Platinum. Jest to urządzenie przeznaczone do instalacji nieprzekraczającej 65 metrów i posiadającej 12 gniazdek. Wymiary urządzenia to średnica 28 cm i wysokość 100,5 cm.

 

Zalety

Akcesoria: W zestawie znajdziemy najróżniejsze akcesoria, które znacznie wpływają na funkcjonalność sprzętu. Przede wszystkim jest to wąż ssący o długości 9 m, który ma włącznik na rączce. Wąż ten możemy powiesić na wieszaku, a dodatkowo w zestawie znajduje się metalowa rura teleskopowa. Inne dodatki to szczotki o różnym przeznaczeniu: uniwersalna, okrągła, do tapicerki i szczelinówka.

Łatwy system obsługi: W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że prezentowany sprzęt jest bardzo łatwy w obsłudze, a więc codzienne sprzątanie nie będzie sprawiać trudności.

Bezawaryjność: Taki odkurzacz to inwestycja na długie lata, dlatego tak ważna jest wysoka bezawaryjność. Jak podkreślają konsumenci jest to jeden z najbardziej solidnych sprzętów, jakie znajdziemy na polskim rynku.

Cicha praca: Urządzenie emituje hałas na poziomie 63 dB. Stanowi więc jeden z najmniej hałasujących sprzętów dostępnych na rynku.

Siła ssania: Model ten cechuje się bardzo dużą siłą ssania, dzięki czemu jest bardzo wydajny.

 

 

 

 

 

 

Beam SC 355 Platinum

 

Kolejne miejsce w naszym zestawieniu zajmuje urządzenie Beam SC 355 Platinum. Jest to sprzęt do instalacji nieprzekraczającej 45 metrów, który może obsługiwać maksymalnie 8 gniazdek. Jednostka centralna jest objęta 5 letnią gwarancją.

Produkt cechują bardzo dobre parametry. Wydajność tego modelu wynosi 61,7 l/s, a siła ssąca to 630 AirWatt-ów. Maksymalna moc sprzętu to 1950 W. Prezentowany model ma zbiornik o pojemności 15 l.

Produkt posiada cyklonowy system filtracji oraz filtr materiałowy GORE®, dzięki którym nasze pomieszczenia będą wolne od zanieczyszczeń. Warto też podkreślić, że w zestawie znajduje się specjalny zbiornik antybakteryjny.

Urządzenie posiada antywibracyjny system mocowania. W zestawie znajduje się wąż ssący o długości 9 m, który ma włącznik na rączce oraz system regulacji ssania. Poza tym znajdziemy tutaj wieszak na wąż i rurę teleskopową. Komplet zawiera też szczotki: uniwersalną LUX Wessel Werk, okrągłą, małą do tapicerki oraz szczelinową. Prezentowany model ceniony jest za solidne wykonanie i bezawaryjny silnik.

Następną pozycję w rankingu zajmuje bardzo praktyczne urządzenie Beam SC 355 Platinum. Jest ono przeznaczone do instalacji nieprzekraczającej 45 metrów. Model ten może obsługiwać maksymalnie 8 gniazdek.

 

Zalety

System filtracji: Produkt jest wyposażony w cyklonowy system filtracji oraz filtr materiałowy GORE. Do kompletu dołączono specjalny zbiornik antybakteryjny. Cały system filtracji umożliwia nam zachowanie czystości w pomieszczeniach i pozbycie się wszelkich alergenów.

Zawartość zestawu: Urządzenie jest wyposażone w wąż ssący o długości 9 m. Element ten ma włącznik na rączce oraz system regulacji ssania. Zestaw zawiera także specjalny wieszak na wąż i rurę teleskopową.

Bezawaryjność: W swoich ocenach konsumenci wysoko oceniają bezawaryjność urządzenia.

Siła ssania: Siła ssania wynosi 630 AirWatt-ów. Dzięki temu usuwanie nawet największych zanieczyszczeń nie będzie problematyczne.

 

Wady

Tylko do małych domów: Urządzenie obsługuje instalację do maksymalnie 45 m i 8 gniazdek. Jest to więc jeden z najmniej wydajnych sprzętów w naszym zestawieniu.

 

 

 

 

Columbia Vac CV16S

 

Odkurzacz centralny Columbiavac CV16S to kolejna propozycja, na którą warto zwrócić uwagę. Prezentowane urządzenie jest przeznaczone do instalacji o długości 60 m z maksymalnie 7 gniazdami.

Prezentowany model posiada silnik typu BYPASS marki AMETEK. Urządzenie jest bardzo wydajne, a siła ssąca wynosi 600 AirWatt-ów.

Pojemność zbiornika produktu to aż 20 l, a więc nie trzeba go zbyt często opróżniać. Wymiary produktu to: wysokość – 91 cm, długość – 28 cm i szerokość – 28 cm. Natomiast jego waga to 9,6 kg.

W zestawie znajduje się wąż i wieszak, a także tłumik. Produkt nie jest sprzedawany w komplecie ze szczotkami. Prezentowane urządzenie dostępne jest w bardzo atrakcyjnej cenie, dlatego też zyskało uznanie wielu konsumentów.

W swoich ocenach podkreślają oni, że odkurzacz ten jest wysoce bezawaryjny. Cechuje się dobrą siłą ssącą i ma duży pojemnik.

Kolejny model w naszym zestawieniu to odkurzacz centralny Columbiavac CV16S. Jest to urządzenie odpowiednie do instalacji o długości maksymalnie 60 m. Sprzęt ten ma wymiary: wysokość – 91 cm, długość – 28 cm i szerokość – 28 cm.

 

Zalety

Wydajność: Urządzenie ma dobrą siłę ssania i jest tym samym bardzo wydajne. Doskonale zasysa zanieczyszczenia.

Duży zbiornik: Prezentowany model ma duży, 20 l zbiornik, a więc nie musimy go zbyt często opróżniać.

Cena: Produkt jest dostępny w bardzo atrakcyjnej cenie, dlatego też cieszy się tak dużym uznaniem konsumentów.

 

Wady

Mała zawartość zestawu: W komplecie z odkurzaczem nie znajdziemy zbyt wielu elementów. Nie posiada szczotek czy rury, wyłącznie elementy montażowe. W efekcie sami musimy dokupić dodatkowy osprzęt, aby móc korzystać z urządzenia.

Gwarancja: Produkt objęty jest zaledwie 24 miesięczną gwarancją, co niestety może wiązać się ze zwiększeniem awaryjności po upływie kilku lat użytkowania.

 

 

 

 

Profi 42.1

 

3. Profi 42.1Profi 42.1 to odkurzacz, który dobrze sprawdzi się w domkach jednorodzinnych o powierzchni do 250 m2 i maksymalnie 12 gniazd ssawnych, oraz maksymalną długością przewodu magistralnego 60 m. Samo urządzenie waży 11 kg i ma wymiary wysokość: 98 cm, średnica 28 cm.

I jest to najlepszy odkurzacz centralny biorąc pod uwagę wytrzymałość mechaniczną. Zbiornik o pojemności 20 litów jest wykonany z metalu, stąd odporność mechaniczna na uszkodzenia. Obudowa tego modelu jest produkowana w kilku wersjach kolorystycznych.

Ten odkurzacz centralny cyklonowy został wyposażony również w najnowocześniejszy silnik AMETEK By-Pass ECO. Jest to silnik posiadający 3-stopniową turbinę i osobne chłodzenie dla uzwojenia silnika. Dzięki takim rozwiązaniom producent osiągnął dłuższą żywotność agregatu, ale też wysokie podciśnienie 40 kPa.

W komplecie zestawu sprzątającego, obok standardowych szczotek i węży, znajdziemy separator popiołu, co może być użyteczne w domkach posiadających kominki. Dla użytkowników tego modelu zdecydowanie ważnym powodem zakupu tego właśnie odkurzacza była jego niska cena.

Również atrakcyjna okazała się możliwość montażu zbiornika na ścianie, oraz podłączenie go do instalacji ssącej z prawej lub lewej strony.

Ostatni produkt, który chcemy zaprezentować to Profi 42.1. Jest to odkurzacz, przeznaczony do domów o powierzchni do 250 m2 (długość przewodu magistralnego 60 m) z maksymalnie 12 gniazdami. Urządzenie waży 11 kg, a jego wymiary to wysokość – 98 cm i średnica – 28 cm.

 

Zalety

Zbiornik: Prezentowane urządzenie jest wyposażone w zbiornik o pojemności 20 litrów. Został on wykonany z metalu, dlatego jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Silnik: Najnowocześniejszy silnik AMETEK By-Pass ECO posiada 3-stopniową turbinę oraz system chłodzenia. To znacznie wpływa na żywotność urządzenia.

Cena: Jest to dobry odkurzacz centralny do 2000 zł.

 

Wady

Ssanie: W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że urządzenie cechuje się nie najlepszą siłą ssania, przez co jego wydajność jest mniejsza.

Pobór prądu: Urządzenie ze względu na mocny silnik pobiera bardzo dużo prądu. W efekcie nie jest to najbardziej energooszczędny sprzęt.

 

 

 

 

Jaki odkurzacz centralny kupić?

 

Przewodnik zakupowy

Systemy odkurzania centralnego to coraz popularniejsze rozwiązania stosowane w nowym budownictwie. Już na etapie budowy montuje się rury ssące w ścianach. W tym poradniku skupimy się na kwestiach dotyczących zakupu takiego urządzenia. Podpowiemy Ci, jaki odkurzacz centralny wybrać, aby był wysoce bezawaryjny, skuteczny i łatwy w obsłudze.

Dlaczego warto?

Odkurzacz centralny montowany jest w ścianach domu już na etapie budowy. Jest to system rur oraz specjalnych wyjść, do których podłączamy rurę. Takie rozwiązanie zapewnia efektywne i łatwe sprzątanie całego domu bez konieczności przenoszenia urządzenia. Nie ma przy tym tyle hałasu, a do tego taki sprzęt ma wszystkie właściwości, jakie powinien posiadać dobry odkurzacz. Jest to spora inwestycja. Pamiętaj jednak, że jest to rozwiązanie, które będzie Ci służyć przez długie lata. Poza tym takie urządzenie jest bardzo wydajne i stosunkowo energooszczędne.

Co istotne jest również przyjazne dla nas i reszty domowników. Jeśli cierpisz z powodu alergii lub Twoi najbliżsi mają ten problem – to rozwiązanie na pewno poprawi ich samopoczucie. Urządzenie dokładnie usuwa bakterie i roztocza. Pamiętaj jednak, że decyzję o wyborze takiego systemu trzeba podjąć już na etapie budowy domu, a montaż poszczególnych elementów musi być uwzględniony w planie budowy.

 

Elementy systemu odkurzacza centralnego

Takie urządzenie jest dość skomplikowane, składa się z wielu elementów, które muszą być montowane w odpowiedniej kolejności. Chcesz mieć pewność, że decydujesz się na dobry sprzęt, a firma montażowa Cię nie oszuka? W takim wypadku warto wiedzieć, jak wygląda ten system. Oto jego podstawowe elementy:

Rury ssące ukryte w ścianach montuje się przed ułożeniem instalacji elektrycznej, a także wodociągowej i kanalizacyjnej. Element ten ma średnicę około 55 mm i jest wykonany z tworzywa sztucznego. Rury łączy się klejem. Ważne jest to, aby był to specjalny klej przeznaczony do tego typu prac. Jakiekolwiek błędy w czasie instalacji będą Cię sporo kosztować.

Gniazda ssące to kolejny element konstrukcji. Montuje się je w takich miejscach, aby zapewnić sobie komfort pracy. Większość osób decyduje się na umieszczenie gniazd w każdym pokoju i na korytarzu.

Jednostka centralna to następny ważny element odkurzacza centralnego. Montuje się go na sam koniec, już po zakończeniu prac wykończeniowych. Jednostka centralna wytwarza podciśnienie i gwarantuje przepływ powietrza w instalacji – to ona jest sercem całego systemu. Doskonale oczyszcza zassane powietrze oraz wydmuchuje je na zewnątrz domu. Element ten podłącza się do prądu. Najlepiej zamontować go w garażu, piwnicy lub w pomieszczeniu gospodarczym. Nie jest to wyłącznie silnik, ale także zbiornik na zanieczyszczenia, dlatego też musisz pamiętać o tym, aby był zainstalowany w takim miejscu, abyś miał do niego swobodny dostęp.

Akcesoria to ostatnia część całego systemu, ale równie istotny – to one pozwalają nam czyścić wnętrza. W zestawie musi znaleźć się rura zewnętrzna – im dłuższa, tym więcej powierzchni wyczyścimy bez konieczności przełączania jej między gniazdami. Aby sprzęt był jak najbardziej funkcjonalny, powinien być wyposażony w ssawki, szczotki, a także turboszczotki. Przydadzą się też separatory wody lub popiołu oraz automatyczna szufelka.

Wiesz już jak wygląda taki system, teraz łatwiej będzie Ci dokonać wyboru między różnymi propozycjami.

 

Jaki odkurzacz centralny jest najlepszy – cykloniczny czy z workiem?

Pierwszym krokiem jest wybór metody filtracji zebranych zanieczyszczeń. Możesz zdecydować się na metodę cykloniczną albo workową. Czym one się różnią?

Odkurzacz z separatorem cyklonicznym oddziela kurz od powietrza przy wykorzystaniu działania siły odśrodkowej. W efekcie kurz wpada do zbiornika na śmieci, a czyste powietrze jest wydmuchiwane do pomieszczeń. Natomiast w przypadku drugiego typu po wyłączeniu sprzętu, worek opada do zbiornika na śmieci i oczyszcza się z kurzu. Jest to metoda tańsza, ale mniej efektywna, bo najczęściej opadają tylko duże śmieci i kurz, a cała reszta wraca do wnętrza pomieszczeń.

 

Konstrukcja odkurzacza

Konstrukcja urządzenia może być kompaktowa lub rozdzielona – inaczej split. Takie modele typu split mają silnik i filtry, a zbiornik na kurz jest odseparowany. Często są one wyposażone w filtr włosów i dużą komorę cykloniczną. To zwiększa ich efektywność. Kompaktowe urządzenia zajmują mniej miejsca, są tańsze, ale mniej efektywne.

 

Silnik

Najpopularniejsze modele silników to: przelotowe i bypassowe. Pierwsze są chłodzone powietrzem zasysanym z zewnątrz, a te drugie działają na takiej zasadzie, że powietrze z zanieczyszczeniami jest oddzielone od powietrza chłodzącego silnik. Który model jest lepszy? Uważa się, że sprzęty bypassowe dają lepsze efekty, ale niestety są głośniejsze od przelotowych. Pamiętaj tutaj, że silnik montowany jest w pomieszczeniu gospodarczym, a więc hałas, który będzie wydawał nie wpływa na Ciebie w takim stopniu, jak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy.

 

Długość instalacji

Każdy dom jest inny, a więc nie ma czegoś takiego jak standardowa długość instalacji. Wiele zależy też od tego, czy wybraliśmy odkurzacz workowy czy cykloniczny. Duże znaczenie ma także jednostka centralna i jej wydajność pracy. Dlatego w czasie wyboru modelu odkurzacza centralnego należy sprawdzić maksymalną długość przewodu magistralnego. Czyli nie tylko rur, ale też kolan czy trójkątów, które stanowią całość instalacji. Ten parametr musisz skonsultować ze specjalistą. Zakupu możesz dokonać sam, ale obliczenia najlepiej zlecić osobie doświadczonej. Dlaczego? Jeśli instalacja będzie zbyt długa, jednostka centralna nie poradzi sobie z zasysaniem, a tym samym jej wydajność bardzo spadnie.

Moc silnika i moc ssąca

Moc silnika, czyli jednostki centralnej może wynosić od 1300 do 2400 W. Pamiętaj, że im większa moc, tym większa siła ssania. Natomiast moc ssąca wyrażana jest w AirWatach i może wynosić od 400 do 900. Tutaj większa moc również wpływa na wydajność. Musisz też wiedzieć, że moc ssania jest ściśle związana z mocą silnika.

 

Podciśnienie maksymalne i przepływ powietrza

Podciśnienie ssania to kolejna jednostka, którą trzeba sprawdzać, gdyż wpływa na skuteczność oczyszczania powietrza. Im niższy poziom podciśnienia, tym więcej zanieczyszczeń wraca do pomieszczenia. Może ono wynosić 250-400 mBar. Natomiast przepływ powietrza może wynosić od 250 do 390 m3/h. Im wyższe podciśnienie i przepływ powietrza, tym lepsza wydajność.

 

Maksymalna powierzchnia sprzątania

Kolejny bardzo istotny parametr to maksymalna powierzchnia sprzątania. Duże, bardzo mocne odkurzacze, które są równocześnie najdroższą opcją, będą w stanie posprzątać nawet 1500 m2. Jeśli więc szukasz sprzętu do powierzchni handlowej, na pewno powinny zainteresować Cię takie właśnie modele. Z drugiej strony większość z nas potrzebuje sprzętów mniejszych, do odkurzania ok. 150 m2 powierzchni. W efekcie takie modele są najczęściej stosowane w domach mieszkalnych.

 

Poziom hałasu

Poziom hałasu w przypadku takich sprzętów jest zdecydowanie niższy niż w przypadku tradycyjnych odkurzaczy. Dzieje się tak, gdyż sam silnik nie jest ustawiony 5 metrów od nas, a zwykle w pomieszczeniu gospodarczym. Przy samej jednostce centralnej wynosi około 60 decybeli.

 

Odkurzacze centralne w dobrych cenach

Szukasz olbrzymich oszczędności i chcesz kupić jak najtańszy sprzęt? To nie jest rozwiązanie dla Ciebie. Dobry, solidny odkurzacz centralny niestety sporo kosztuje. Jeśli chcesz mieć pewność, że inwestujesz w niezawodne urządzenie – sprawdź gwarancję producenta na żywotność silnika. Im dłuższa, tym lepszy jest dany model.

 

 

Jak działa odkurzacz centralny?

 

Nasz artykuł ułatwi Ci nie tylko wybór właściwego odkurzacza centralnego, ale również podpowie, w jaki sposób działa taki sprzęt. Wszystkie potrzebne na ten temat informacje znajdziesz poniżej. Sprawdź, z czego zbudowane jest centralne urządzenie i co sprawia, że w efektywny sposób usuwa zanieczyszczenia.

 

 

Budowa odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny, określany również mianem systemu centralnego odkurzania, składa się z następujących elementów: jednostki ssącej, instalacji z rur PVC oraz punktów ssących. Każda wymieniona część jest tak samo ważna i niezbędna do tego, aby zamontowane w domu urządzenie działało we właściwy sposób.

Jednostka ssąca instalowana jest na stałe w piwnicy, garażu lub pomieszczeniu gospodarczym. Jest ona wyposażona w zbiornik na zanieczyszczenia, to do niego trafia zebrany kurz, okruszki, pyłki itp. Instalacja z rurek PVC odpowiada za przenoszenie zebranych nieczystości do pojemnika. Jest ona poprowadzona w ścianach lub posadzkach, ewentualnie w przestrzeniach technicznych. Punkty ssące to zazwyczaj zwykłe gniazda ssące, do których podłącza się elastyczny wąż bądź automatyczną szufelkę. Możemy jednak wyróżnić też gniazda Hide-A-Hose z wyciąganym wężem, gniazda SPOT (również z rozciągliwym wężem) oraz zasobniki z wężem ssącym VROOM.

 

Jak działa odkurzacz centralny?

Dla wielu osób odkurzacz centralny jest doskonałą alternatywą dla tego zwykłego, ponieważ nie generuje dużego hałasu podczas pracy i pozwala na dotarcie do wszystkich zakamarków bez konieczności przesuwania ciężkiego silnika po podłodze. Chcąc posprzątać w konkretnym pomieszczeniu wystarczy podłączyć do gniazda ssącego wąż (lub go wysunąć) i założyć wybraną końcówkę ssącą. To wystarczy, aby móc zacząć sprzątać i usuwać leżące na podłodze zanieczyszczenia. Zasysane cząsteczki kurzu trafiają prosto do pojemnika w jednostce ssącej poprzez rozprowadzone rury. Działanie odkurzacza centralnego jest bardzo proste, ale też wyjątkowo efektywne.

 

Odkurzacz centralny a zwykły sprzęt

W porównaniu do zwykłego odkurzacza sprzęt centralny znacznie lepiej sprawdza się w domach zamieszkiwanych przez alergików. Wiąże się to z większą skutecznością czyszczenia powierzchni z różnych zanieczyszczeń, również roztoczy, bakterii i wirusów, które mogą być niebezpiecznie dla osób wrażliwych, w tym małych dzieci.

 

 

Centralny odkurzacz nie hałasuje podczas sprzątania (co prawda jednostka ssąca generuje hałas, ale jest zamontowana w piwnicy, więc dźwięki do nas nie docierają), w efekcie czego możemy swobodnie rozmawiać z domownikami i nikomu nie przeszkadzamy podczas wypoczynku. Nie można nie wspomnieć o tym, że sprzęt centralny według wielu osób jest znacznie bardziej komfortowy w użytku niż model tradycyjny czy ręczny. Nie musimy przenosić urządzenia, co zapobiega nieprzyjemnemu bólowi pleców. Trzeba dodać, że produkt ten umożliwia w pełni bezpieczne sprzątanie. Nie ma tu także ryzyka, że przez nieuwagę do instalacji trafią przedmioty, które mogą ją zablokować, np. długopisy, skarpetki czy dziecięce zabawki.

Do gniazdek są doprowadzone kolanka zagięte pod kątem 90 stopni, przez które przedmioty o nieregularnych kształtach nie są w stanie przedostać się dalej do pojemnika. Co więcej, rury są wykonane z tworzyw o antystatycznych właściwościach, a to zapobiega przywieraniu cząsteczek kurzu do elementów instalacji sprzętu. Poza tym gniazda są na tyle szczelne, że zanieczyszczenia nie przedostają się z instalacji do pomieszczeń (również tych, w których zdążyliśmy już posprzątać). Ma to pozytywny wpływ na jakość powietrza w domu, zmniejsza się ponadto ryzyko pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z rur.

 

Awarie odkurzacza centralnego

Odkurzacz centralny, jak każdy inny sprzęt, może ulec awarii. Najczęściej za spadek efektywności działania urządzenia wpływa pełny zbiornik na zanieczyszczenia. Musimy go więc regularnie opróżniać (zwykle co 3 miesiące). Wydajność odkurzacza zmniejsza się również przy zapchaniu filtra odpowiadającego za zabezpieczenie silnika przed przedostawaniem się kurzu. W sytuacji, gdy urządzenie nie chce się włączyć prawdopodobnie doszło do obluzowania przewodów sterujących w gnieździe. Ich przykręcenie powinno rozwiązać problem.

Wiemy, że niełatwo jest wskazać, jaki odkurzacz centralny jest polecany przez konsumentów. Mamy jednak nadzieję, że nasz złożony z kilku części artykuł pomoże w wyborze właściwego urządzenia i rozwieje wątpliwości na temat jego działania.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ