Ranking 6 najlepszych odkurzaczy do popiołu w 2022

Ostatnio aktualizowane: 26.09.22

 

Odkurzacze do popiołu – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Dobry odkurzacz do popiołu to nie jest urządzenie potrzebne w każdym domu. Jednak, gdy masz w domu kominek, piecyk żeliwny, czy po prostu używasz grilla, taki sprzęt może okazać się niezbędny. Szukając odpowiedniego modelu, warto postawić na sprawdzone już rozwiązania i sięgnąć po modele przetestowane przez innych użytkowników. Takim sprzętem jest Kerch Multi 2000 o mocy 2000 W. Odkurzacz wyposażono w 20 l zbiornik na zanieczyszczenia, który nie wymaga zbyt częstego opróżniania. Sprzęt ma w podstawie kółka, dlatego nie ma potrzeby przenoszenia go w rękach. Urządzenie pozwala szybko usunąć popiół z kominka, jak również posprzątać gruz powstały w wyniku remontu, bo jest to odkurzacz do popiołu i gruzu. Jeśli to urządzenie nie przypadło Ci do gustu to polecamy zapoznać się z odkurzaczem do popiołu Powermat PM-ESP-2000W, który znalazł się na drugim miejscu w rankingu. Model ma funkcję podwójnej filtracji, stąd też jest zdecydowanie mniej podatny na awarie na skutek zanieczyszczeń, a powietrze wydobywające się z urządzenia ma zadowalającą jakość.

6 najlepszych odkurzaczy do popiołu. Opinie w 2022 roku

 

Jeśli masz w domu piec lub kominek to na pewno wiesz, że usuwanie popiołu, gdy wykonane nieumiejętnie potrafi zanieczyścić całe pomieszczenie. Dlatego użytkownicy coraz chętniej sięgają po rozwiązania, które ułatwiają tę czynność. Jaki więc wybrać odkurzacz do kominka? Jeśli też poszukujesz metody łatwiejszego usuwania popiołu z domu przeczytaj nasz ranking.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

To odkurzacz bezworkowy, dlatego nie trzeba pamiętać o regularnej wymianie worka. Sprzęt ma długi przewód zasilający (3,5 m) oraz 4 kółka w podstawie. Urządzenie wyposażono w filtr HEPA, który wyłapuje drobne cząsteczki krążące w powietrzu.

Difetto

Ponieważ zbiornik na zanieczyszczenia ma pojemność 20 l, wyjęcie go z obudowy sprzętu i opróżnienie niektórym osobom sprawia problem. Pełny pojemnik może okazać się bardzo ciężki.

Conclusione

Urządzenie ma silnik o mocy 2000 W. Odkurzacz możemy wykorzystać nie tylko do sprzątania popiołu, ale i pozbycia się różnych zanieczyszczeń po remoncie. Sprzęt wyposażono w funkcję dmuchawy. W komplecie są dwie końcówki ssące, jak również uniwersalna szczotka.

Drugi wybór

Pregio

Odkurzacz do popiołu ma moc równą 2000 W, dlatego wyróżnia go efektywna praca. Sprzęt jest przystosowany nie tylko do usuwania popiołu, ale okazuje się niezastąpiony na budowach.

Difetto

Czasami osłona filtra się zacina i wtedy konieczne jest jej wyczyszczenie. Jak wiadomo, zajmuje to nieco czasu, co może być problemem, kiedy chcemy szybko wykonać swoją pracę.

Conclusione

Model ma zbiornik o pojemności równej 20 l. Waga urządzenia wynosi 4,5 kg, a u podstawy znajdują się kółka ułatwiające przenoszenie. Odkurzacz ma system podwójnej filtracji. Wykorzystuje filtr HEPA i filtr materiałowy.

Rozważ też

Pregio

Sprzęt jest wyposażony w metalowe sitko filtracyjne, które jest w stanie zatrzymać nawet do 75% zasysanego popiołu. Metalowy zbiornik o pojemności 20 l jest wytrzymały i łatwy w opróżnianiu. Komfort pracy zapewnia solidna, 1 m rura ssąca.

Difetto

Do minusów urządzenia można zaliczyć to, że głośno pracuje, co może to przeszkadzać innym domownikom. Wadą może być też brak kółek u podstawy, które ułatwiłyby przenoszenie odkurzacza.

Conclusione

Opinie na temat produktu są pozytywne, a to zachęca innych użytkowników do jego zakupu. Odkurzacz działa sprawnie, jest łatwy w obsłudze i można nim czyścić kominki, grille i piece saunowe.

 

1. Odkurzacz przemysłowy Kerch Multi VC2000 2200 W

 

Prezentujemy Kerch Multi 2000, odkurzacz przemysłowy do popiołu, który z powodzeniem możemy wykorzystać do usunięcia popiołu z paleniska kominka. Jest to też najbardziej popularny odkurzacz kominkowy jaki nasz ranking zawiera. Urządzenie ma moc 2000 W i zbiornik na zanieczyszczenia o pojemności 20 l. Model ten wyróżnia się solidną konstrukcją.

Przenoszenie sprzętu z miejsca na miejsce nie sprawia problemu z uwagi na wygodną rączkę oraz cztery kółka jezdne w podstawie. Urządzenie waży ok. 4 kg. Odkurzacz jest zasilany sieciowo, ale 3,5 m kabel nie powinien ograniczać naszej swobody ruchów. Wewnątrz obudowy znajdziemy filtr tkaninowy i HEPA, który neutralizuje krążące w powietrzu alergeny.

Odkurzacz cieszy się bardzo dużą popularnością, gdyż działa efektywnie. Konsumenci uważają, że to sprzęt, który przydaje się w wielu różnych sytuacjach. Urządzenie, jak pokazuje test odkurzaczy do popiołu, nie jest zbyt hałaśliwe, a w dodatku łatwo się je przechowuje. To doskonała propozycja dla osób szukających niezawodnego i praktycznego odkurzacza. W komplecie są wymienne końcówki pozwalające na dotarcie do wszystkich zakamarków.

Odkurzacz Kerch Multi 2000 wyposażono w silnik o mocy 2000 W. Urządzenie ma 3,5 m kabel zasilający. Do sprzętu dołączono dwie końcówki ssące i uniwersalną szczotkę.

 

Zalety

Kółka w podstawie: W podstawie urządzenia są kółka, dlatego nie musimy przenosić go w rękach. To pozwala odciążyć kręgosłup.

Solidna obudowa: Obudowa odkurzacza jest solidna i niepodatna na uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu silnik jest dobrze chroniony przed zniszczeniem, a sprzęt na długo zachowuje estetyczny wygląd.

Pojemny zbiornik: Zbiornik na zanieczyszczenia ma pojemność 20 l, co oznacza, że nie musimy go opróżniać po każdym użyciu urządzenia.

Elastyczny wąż ssący: Wąż ssący jest elastyczny, dlatego możemy swobodnie manewrować odkurzaczem i dotrzeć do wszystkich zakamarków.

Funkcja dmuchawy: Sprzęt ma funkcję dmuchawy, więc usunięcie zanieczyszczeń z narożników czy innych trudno dostępnych miejsc nie jest kłopotliwe.

 

Wady

Mało wytrzymałe kółka: Część osób uważa, że kółka w podstawie odkurzacza powinny być większe i bardziej wytrzymałe. Mogą one szybko się zniszczyć przy intensywnej eksploatacji sprzętu.

 

 

 

 

2. Odkurzacz przemysłowy Powermat 2000 W

 

Zastanawiając się nad tym, jaki odkurzacz do popiołu wybrać warto przeczytać dokładny opis modelu Powermat PM-ESP-2000W. Jego moc wynosi 2000 W, co stanowi gwarancję efektywności działania. Zbiornik ma pojemność równą 20 l, więc nie ma konieczności jego częstego opróżniania. Ten mały odkurzacz do popiołu waży 4,5 kg i ma kółka u podstawy.

Sprzęt może być wykorzystany jako dmuchawa np. do pracy w ogrodzie. Co więcej, znajdzie on zastosowanie także na budowie, jeśli chcemy szybko pozbyć się zabrudzeń. Takie cechy mają najlepsze odkurzacze do popiołu. Model ma dwustopniowy system filtracji. Odkurzacz wykorzystuje filtr HEPA i filtr materiałowy. Silnik nie nagrzewa się mocno w trakcie pracy.

Czytając recenzje Powermat PM-ESP-2000W nie trudno wskazać najważniejsze zalety sprzętu. Według użytkowników jednymi z atutów są efektywność działania i wysoka jakość użytych do produkcji materiałów. Zaletą jest też to, że ten dobry i tani odkurzacz do popiołu można łatwo przenosić, a wszystko dzięki znajdującym się u podstawy kółkom.

Odkurzacz do kominka Powermat PM-ESP-2000W ma zbiornik o pojemności równej 20 l. Moc sprzętu jest równa 2000 W.

 

Zalety

Wydajność pracy: Osoby, które zdecydowały się kupić ten odkurzacz dobrze oceniają jego wydajność. Urządzenie dobrze radzi sobie nie tylko z usuwaniem popiołu, może być także wykorzystane na budowie do sprzątania po remoncie.

Funkcja dmuchawy: Model ma funkcję dmuchawy, więc można z niego korzystać także w miejscach, w których nie ma potrzeby zasysania odpadów do zbiornika. Użytkownicy wykorzystują odkurzacz np. do usunięcia liści sprzed domu.

Duży zbiornik: Powermat PM-ESP-2000W ma duży, 20-litrowy zbiornik wykonany z wytrzymałej stali nierdzewnej. Jego pojemność wynosi 20 l. Nie ma konieczności jego zbyt częstego opróżniania.

Łatwe przenoszenie: Z uwagi na to, że u podstawy znajdują się kółka, przenoszenie odkurzacza nie wymaga użycia dużej siły.

 

Wady

Osłona filtra: Niekiedy podczas pracy osłona filtra się zapycha i wtedy konieczne jest wyłączenie urządzenia i jego dokładne wyczyszczenie. To wydłuża czas pracy.

 

 

 

 

3. Karcher filtr popiołu i dużych zanieczyszczeń Basic 2.863-139.0

 

3.Karcher 2.863-139.0Następna nasza propozycja nie jest odkurzaczem do popiołu, lecz filtrem do dużych śmieci i popiołu klasy Basic firmy Karcher. Jeśli posiadasz więc odkurzacz tej firmy, to istnieje spora szansa, że filtr będzie pasować do Twojego modelu. A to dlatego, że filtr ten jest kompatybilny z aż 20 modelami odkurzaczy – zarówno tych odkurzających na sucho, oraz na mokro.

Kupując filtr Karcher możemy oczekiwać w zestawie metalowego zbiornika o wielkości 20 litrów z zamontowaną drobną siatką filtracyjną, oraz węża ssącego, również wykonanego z metalu, o długości 1 metra. Pojemnik jest szczelnie zamykany, więc nie musimy się obawiać, że podczas odkurzania wydobędzie się na zewnątrz kurz. Sama obsługa filtra jest bardzo prosta.

Po zakończeniu sprzątania wystarczy odpiąć filtr, opróżnić go i wypłukać pod bieżącą wodą. Firma Karcher jest znana z produkcji wysokiej klasy sprzętów do czyszczenia, także filtr ten nie powinien być wyjątkiem. Ponieważ produkt ten nie zawiera silnika, jest on niezwykle lekki, co podkreślają również jego użytkownicy.

Kolejną propozycją jest odkurzacz do popiołu Karcher 2. 863 – 139. 0. Jest to świetny sprzęt do usuwania dużych śmieci i innych odpadów.

 

Zalety

Pojemność: Odkurzacz klasy Basic firmy Karcher ma pojemność aż 20 l. Pozwoli to na wielokrotne użytkowanie bez konieczności ciągłego opróżniania pojemnika. Dodatkowo, sam pojemnik został uszczelniony w taki sposób, że nie musimy obawiać się że cokolwiek się z niego wydostanie.

Filtr: Filtr do odkurzacza Karcher należy odpiąć po skończonym odkurzaniu. Następnie wystarczy go jedynie wypłukać pod bieżącą wodą i użyć ponownie. Takie rozwiązanie jest niezwykle wygodne.

Wykonanie: Ze względu na wysoką jakość wykonania, produkty firmy Karcher cieszą się uznaniem wśród konsumentów. Urządzenia są wykonane z najlepszej jakości materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne.

 

Wady

Hałas: Niestety, produkt ten pracuje dość głośno.

 

 

 

 

4. Best Odkurzacze Odkurzacz Kominkowy Ok120020L

 

5.Best Odkurzacze OK120020LKolejny produkt w zestawieniu to Best Odkurzacze OK120020L. Jest to najsilniejszy odkurzacz do popiołu w naszym rankingu. Ma on moc aż 1200 W. W skład odkurzacza wchodzi nierdzewny zbiornik o pojemności 20 litrów, który został wyposażony w filtr, elastyczny wąż karbowany o długości 1 m, oraz metalowa końcówka. Dodatkowo oprócz zasysania, odkurzacz posiada funkcję nadmuchu. Zatem jest to odpowiednie urządzenie dla tych z klientów, którzy przyszli do nas z pytaniem: Jaki odkurzacz do popiołu z funkcją nadmuchu polecacie.

Funkcja ta jest uruchamiana automatycznie. W celu jej aktywowania należy podłączyć wąż do odpowiedniego wylotu w odkurzaczu. Urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. By zacząć sprzątanie należy podłączyć wąż ssący odkurzacza do odpowiedniego otworu. Sprzęt uruchamiamy i wyłączamy jednym przyciskiem.

Za pomocą tego modelu odessiemy popiół czy węgiel. Natomiast dzięki dużej średnicy węża wynoszącej 3,5 cm możemy wykorzystać odkurzacz do odessania większych elementów, takich jak drewno czy brykiet. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy jest to najlepszy odkurzacz do popiołu. Użytkownicy chwalą jednak ten produkt za jego dużą moc, która ułatwia pracę, oraz jego przystępną cenę.

Kolejną propozycją w naszym zestawieniu jest Best Odkurzacze Ok120020L.

 

Zalety

Moc: Moc tego urządzenia wynosi aż 1200 W. Nie będzie więc już żadnym kłopotem odkurzanie nawet wielkich odpadów czy dużej ilości popiołu. Tak duża moc zapewnia nam szybkie wykonanie pracy.

Pojemność: Zbiornik w tym modelu ma pojemność 20 l.

Wąż: Średnica węża w tym odkurzaczu wynosi aż 3,5 cm. Jest więc on stosunkowo duży i z pewnością poradzi sobie z odkurzaniem odpadów, takich jak np. brykiet.

 

Wady

Hałas: Przy tak dużej mocy oczywistym jest to, że urządzenie będzie bardzo hałasować. Może się to okazać sporą wadą dla osób ceniących sobie ciszę.

Krótki kabel: Model ten jest wyposażony 1 m kabel, który ogranicza manewrowanie odkurzaczem. Tym samym wpływa to na jego funkcjonalność.

 

 

 

 

5. Einhell Filtr Do Popiołu 2351612 Bavaria

 

4.Einhell BavariaNasz ranking odkurzaczy do popiołu zawiera także Einhell Bavaria. Jest to również filtr do popiołu. Oznacza to, że kupując ten produkt musimy posiadać odkurzacz, który pomoże wciągnąć zanieczyszczenia do pojemnika. Gdy zakupimy ten produkt, w opakowaniu znajdziemy 18 litrowy zbiornik na zanieczyszczenia z wbudowanym wkładem filtrującym, elastyczny wąż ssący o długości 1 metra i średnicy 3,6 cm, oraz aluminiową rurę ssącą, tak zwaną szczelinówkę, o podobnej do węża ssącego średnicy. Ponieważ model ten nie jest wyposażony w silnik, waży on tylko niecałe 3 kilogramy.

W celu użycia filtra możemy go podłączyć każdego rodzaju odkurzacza, który używany jest, jako motor, a jego pojemnik nie jest wykorzystywany do przechowywania zebranego brudu.

Pomimo tego, że filtr jest zaprojektowany do odkurzania popiołu i innych trudnych do usunięcia zabrudzeń, pamiętajmy, że pozostałości powinny być wygaszone i zimne. Producent jednak przewidział możliwość odkurzania popiołu o temperaturze do 40 stopni.

Produkt ten to dobra alternatywa dla osób, które nie chcą kupować całego odkurzacza, a sprzęt planują użytkować sporadycznie. Model ten również przedstawia się atrakcyjnie cenowo na tle innych odkurzaczy do sadzy i popiołu. Generalnie klienci są zadowoleni z zakupu tego sprzętu.

Kolejnym odkurzaczem do popiołu jest model Einhell Bavaria, który świetnie sprawdzi się do usuwania brykietu, kurzu oraz popiołu. Jest to urządzenie, które podłącza się do zwykłego odkurzacza.

 

Zalety

Średnica rury: Średnica rury w urządzeniu Einhell Bavaria wynosi aż 3,6 cm. Za jej pomocą ze spokojem będziemy mogli pozbyć się odpadów w postaci brykietu, sadzy czy popiołu.

Cena: Jest to tani sprzęt, dostępny w sklepach za ok 100 zł.

Odporność na wysoką temperaturę: Producent zapewnia, że odkurzacz poradzi sobie w każdych warunkach. Jest on nawet w stanie odkurzyć odpady o temperaturze ponad 40 stopni Celsjusza.

 

Wady

Hałas: Niestety, urządzenie to bardzo hałasuje.

Krótki przewód: Sprzęt ten jest wyposażony w zaledwie 1 m przewód. Stanowi on spore ograniczenie, przez co odkurzacz nie jest zbyt funkcjonalny.

 

 

 

 

6. Odkurzacz Separator popiołu Hecht 21E 1000W 18L

 

2.Hecht 21ENastępną naszą propozycją jest Hecht 21E. I ten model ma moc 800 W. Kupując ten odkurzacz otrzymamy karbowaną rurę ssącą wykonaną z aluminium, końcówkę, dzięki której dotrzemy do każdego zakamarka czyszczonej powierzchni, oraz zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej o pojemności 18 L. Dodatkowo zbiornik został pomalowany specjalną farbą, która ułatwia jego czyszczenie.

Producent również wyposażył urządzenie w zmywalny filtr i nakładkę filtrującą, które zapewniają komfort użytkowania. Pomimo odkurzania drobinek, które podczas tradycyjnego sprzątania wzbijają się w powietrze, powietrze pozostaje czyste, a cały brud szczelnie jest zamknięty w pojemniku na popiół.

Duża siła ssąca, oraz średnica rur pozwoli na odkurzanie nie tylko popiołu, kurzu, czy trocin, ale również większych elementów, takich jak niedopalone kawałki drewna. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość odkurzania zarówno odpadów suchych i mokrych.

Opinie o odkurzaczach do popiołu tej firmy są pozytywne. Klienci są zadowoleni z solidnego wykonania sprzętu. Dodatkowym atutem okazują się zamontowane kółka. Znaleźliśmy także opinie chwalące skuteczność tego urządzenia.

Kolejnym produktem w naszym zestawieniu jest odkurzacz do popiołu Hecht 21 E. Jest to model, który świetnie sprawdzi się w usuwaniu kurzu, jak również innych osadów, np. popiołu.

 

Zalety

Pojemność: Zbiornik tego odkurzacza ma pojemność wynoszącą 18 l. Pozwoli to na wielokrotne użytkowanie sprzętu, bez konieczności ciągłego oczyszczania pojemnika. Co więcej, został on wykonany ze stali nierdzewnej, co zapewnia szczelność.

Rura: Teleskopowa rura, w którą wyposażony został odkurzacz Hecht, została wykonana z aluminium. Jest więc niezwykle wytrzymała. Co więcej, dołączone są do niej wymienne końcówki, pozwalające na usunięcie osadu nawet z najtrudniej dostępnych zakamarków.

Wielofunkcyjność: Odkurzacz Hecht 21 E to świetne urządzenie o wielu możliwościach. Choć jego główną funkcją jest usuwanie popiołu, to sprawdzi się też jako tradycyjny odkurzacz. Pozwoli pozbyć się kurzu oraz sierści. Ponadto, jak zapewnia producent, można go używać zarówno na suchych, jak i mokrych powierzchniach.

Cena: Konsumenci są zadowoleni ze względu na stosunek jakości produktu do jego ceny.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki odkurzacz do popiołu kupić?

 

Odkurzacze do popiołu to taki specyficzny typ urządzenia, który nie jest niezbędny, ale dla zamieszkujących domy jednorodzinne z własnym systemem grzewczym może okazać się niezastąpionym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Może też być bardzo pomocy dla posiadaczy kominków opalanych drewnem. W zasadzie żaden, nawet najlepszy odkurzacz nie poradzi sobie z kurzem oraz popiołem z zagaszonego paleniska. Niestety domowe odkurzacze są za słabe i do tego dość wrażliwe na tego typu zanieczyszczenia.

Nie warto więc ryzykować i lepiej będzie, jeśli zainwestujemy w sprzęt specjalnie do tego przeznaczony. Dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiemy Ci jaki odkurzacz do popiołu wybrać. Przedstawimy najważniejsze kwestie dotyczące takich sprzętów, abyś mógł świadomie wybrać model, który Cię nie zawiedzie.

Czym charakteryzuje się taki sprzęt

Odkurzacz do popiołu ma stosunkowo niewielką moc od 500 W do maksymalnie 1400 W (zwykłe nawet 2700 W), ale niech Cię to nie zmyli. Ma on specjalny silnik – odpowiednio zabezpieczony przed pyłem, a więc nie musisz obawiać się o niespodziewane awarie tego elementu. Poza tym posiada filtry np. HEPA lub wodny, które zapobiegają roznoszeniu się kurzu po pomieszczeniu. Dobrze jest kupić odkurzacz do popiołu z otrząsaczem, co dodatkowo zapobiega niebezpieczeństwu zapchania filtrów.  Dodatkowo sprzęt taki ma specyficzną konstrukcję, dzięki czemu odkurzanie przy jego użyciu jest proste i wygodne.

 

Do czego można go wykorzystać?

Zastanawiasz się, czy taka inwestycja ma sens, skoro miałaby służyć wyłącznie do czyszczenia powierzchni przy kotłowni? Musisz wiedzieć, że taki odkurzacz ma nieco szersze zastosowanie. Przede wszystkim doskonale sprawdza się jako sprzęt służący do zbierania pyłów budowlanych. W efekcie produkt ten może okazać się niezastąpionym rozwiązaniem w trakcie jakiegokolwiek remontu. Wydaje Ci się, że sprzątanie przy kominku, czy wokół kotła, to jedyne czego wymaga piec. Tak naprawdę bardzo ważne jest sprzątanie palenisk pieców i kotłów CO na paliwo stałe. W tym właśnie wypadku jedynym sprzętem, który może to wykonać będzie specjalny odkurzacz do popiołu.

 

Separator w urządzeniu

Niektóre modele umożliwiają zbieranie zanieczyszczeń mokrych lub nawet wody. Jest to dodatkowa funkcja, która ma wpływ na cenę takiego urządzenia, ale jeśli stawiasz na funkcjonalne rozwiązania, warto się na taki odkurzacz zdecydować.

 

Odkurzacz do popiołu z workiem czy bez?

Na rynku dostępne są zarówno modele workowe, jak i bez workowe, dlatego nie możemy pominąć tej kwestii. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że odkurzacze z workami to nic innego jak wzmocniona wersja urządzenia, którego używamy na co dzień do sprzątania. Ma ono jednak lepsze filtry antykurzowe i antyalergiczne i odpowiednio zabezpieczony silnik (specjalna obudowa separująca silnik od zbiornika na zanieczyszczenia). To sprawia, że jest uniwersalne i bardzo praktyczne. Z drugiej strony mają jedną wadę, która może być bardzo istotna. Chodzi tutaj o to, że niestety nie chronią przed zapyleniem tak jak odkurzacze bezworkowe. Takie sprzęty działają na zasadzie odkurzacza cyklonowego, dzięki czemu doskonale zbierają popiół i drobne pyłki kurzu, a tym samym zapobiegają wtórnemu rozpylaniu się. Jednak i ten model nie jest bez wad.

Chociaż nie ma tutaj worka, zanieczyszczenia zbierają się w pojemniku, który trzeba opróżniać i to jego czyszczenie jest najbardziej problematyczne. Wiele osób podkreśla też, że odkurzacz do popiołu bezworkowy cechuje się lepszą wydajnością. Warto tutaj podkreślić, że sprzęty profesjonalne to w większości modele bez worka. Musisz więc zdecydować, czy bardziej zależy Ci na łatwej obsłudze zbiornika, czy raczej na praktycznie 100% ochronie przed zapyleniem.

 

Pojemność zbiornika

Każdy model ma jakiś pojemnik na zanieczyszczenia – może być to worek lub zbiornik. Jego wielkość nie pozostaje bez znaczenia. Im jest on większy, tym rzadziej musimy go opróżniać – a to, jak wiadomo, wpływa na komfort pracy. Pamiętaj jednak, że bardzo duży pojemnik – 20 l – ma wpływa na gabaryty odkurzacza. Standardem są zbiorniki 15-18 l.

 

Moc odkurzacza

Moc to kolejny aspekt, który decyduje o tym, jaki odkurzacz do popiołu jest najlepszy. Musisz wiedzieć, że mocniejsze modele nie będą miały problemu z usuwaniem jakichkolwiek zanieczyszczeń, a sama praca przebiegnie sprawniej. Na rynku dostępne są modele o mocy od 400 W. Żeby zagwarantować sobie dobrą wydajność, zalecamy zakup urządzenia przynajmniej 800 W.

Budowa sprzętu

Nie bez znaczenia jest też sama konstrukcja odkurzacza. Nie chodzi tutaj wyłącznie o solidny materiał, ale też wymiary i ciężar urządzenia. Jeśli masz zarówno kominek, jak i kocioł, mobilność takiego sprzętu będzie istotna. Dodatkowo ważne jest również ułatwienie manewrowania, zwłaszcza w niewielkim pomieszczeniu. Poza tym, wybierając odkurzacz warto sprawdzić, czy jest on dostosowany do naszego wzrostu lub ma rurę z możliwością regulacji.

 

Filtry w odkurzaczu

Podobnie jak w standardowych odkurzaczach, również takie sprzęty powinny być wyposażone w odpowiednie filtry antyalergiczne i antykurzowe, aby wyeliminować nie tylko pylenie, ale też bakterie, roztocza oraz wirusy. Dzięki temu odkurzacz będzie odpowiednie również do sprzątania pomieszczeń.

 

Odkurzacze do popiołu w dobrych cenach

Wiesz już jak ważna jest mobilność, obudowa, moc silnika czy fakt posiadania odpowiednich filtrów, ale wciąż nie wiesz, w jaki sprzęt zainwestować. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz mocny sprzęt, zdecyduj się na ten znanej marki, cenionej na rynku. Takie urządzenia cechują się mniejszą awaryjnością. Warto też sprawdzić opinie o takich sprzętach. Recenzje użytkowników danego modelu to cenne źródło informacji na temat takich urządzeń. Gdzie szukać tego sprzętu? Proponujemy udać się po odkurzacz do popiołu do sklepów takich jak Castorama, Obi, Jula, Leroy Merlin, Bricomarche. Odkurzacz do popiołu dostaniemy nawet w sieci Lidl, a także w serwisie Allegro.

 

 

Odkurzacz do popiołu czy separator?

 

Jeśli masz w domu kominek, z pewnością zastanawiasz się nad zakupem urządzenia, które ułatwiłoby jego czyszczenie. Na rynku można znaleźć odkurzacze do popiołu i separatory. Czym różnią się poszczególne sprzęty i który lepiej wybrać? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te pytania, zachęcamy do przeczytania przygotowanego przez nas tekstu.

Jak działa separator do popiołu?

Separator do popiołu to urządzenie, które pozwala pozbyć się pyłów i innych zanieczyszczeń. Można go więc używać nie tylko do czyszczenia kominka, ale także na budowie. Z jego pomocą możemy pozbyć się z podłogi gipsu czy drobnego gruzu. Model jest więc nieoceniony w trakcie remontu. Istotną sprawą jest to, że aby używać sprzętu, należy podłączyć go do odkurzacza. Z racji tego, że separator jest wyposażony w odpowiedni filtr mamy zagwarantowane, że jego używanie nie uszkodzi odkurzacza. Filtr skutecznie chroni przed osadzaniem się w zbiorniku trudnych do usunięcia pyłów.

 

Separator do popiołu – wady i zalety

Porównując separator do popiołu z odkurzaczem warto zastanowić się nad wadami i zaletami poszczególnych urządzeń. Jeśli mowa o separatorze do popiołu, jest to sprzęt, który można kupić w różnej cenie, w zależności od producenta i jakości wykonania. Jeśli więc nie chcemy przepłacać, możemy zdecydować się na zakup taniego modelu (nawet za 100 zł). Separatory wyposażone są w filtry przeznaczone do wielokrotnego użytku, dlatego koszty eksploatacji urządzenia nie są wysokie. Warto jednak pamiętać o tym, że do używania sprzętu potrzebujemy odkurzacza. W rezultacie musimy mieć pod ręką dwa urządzenia. Jeśli używamy sprzętu np. na budowie, może okazać się to sporym utrudnieniem. Należy także podkreślić, że w przypadku separatorów trzeba zwrócić szczególną uwagę na wejście przeznaczone do podłączenia odkurzacza. Musi być ono uniwersalne, bo w innym wypadku wybrany model może okazać się niedostosowany do posiadanego przez nas sprzętu.

 

Czy warto kupić odkurzacz do popiołu?

Bardziej samodzielnym urządzeniem jest odkurzacz do popiołu, dlatego też spora grupa konsumentów uważa, że jest to lepszy sprzęt niż separator. Niemniej jednak należy podkreślić, że różnica pomiędzy dwoma produktami nie jest znaczna. Oba urządzenia dobrze radzą sobie z usuwaniem popiołu i innego rodzaju zabrudzeń. Odkurzacz zwykle jest nieco cięższy, co może powodować problemy w trakcie przenoszenia. Jednak istotną zaletą odkurzacza jest łatwy system obsługi. Aby rozpocząć pracę sprzęt wystarczy podłączyć do źródła zasilania.

 

Jak dbać o sprzęty do czyszczenia popiołu?

Bez względu na to, czy zdecydujemy się na zakup separatora czy odkurzacza do popiołu musimy pamiętać o tym, że istotną sprawą jest jego odpowiednia pielęgnacja. Przed użyciem urządzenia warto zapoznać się z instrukcją i dowiedzieć się, czy jest to też odkurzacz do gorącego i ciepłego popiołu, czy trzeba odczekać, aż ten ostygnie. Kolejną ważną kwestią jest regularne czyszczenie filtrów. Jeśli nie będą one odpowiednio pielęgnowane, sprzęt nie będzie dokładnie czyścił powierzchni, co mogłoby zniechęcić nas do jego regularnego używania.

Podsumowanie

W poprzedniej części artykułu dowiedziałeś się, jaki odkurzacz do popiołu jest polecany przez konsumentów. Natomiast po przeczytaniu tego tekstu wiesz już, jakie są różnice pomiędzy poszczególnymi sprzętami.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ