Ranking 5 najlepszych żelazek w 2024

Ostatnio aktualizowane: 28.05.24

 

Żelazko – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Klasyfikując poszczególne żelazka i szukając najlepszego z nich wybraliśmy model Braun TexStyle 9 SI 9187EWH Wybór został dokonany przez użytkowników, którzy wskazali właśnie ten model. Jest on doceniany przede wszystkim za skuteczne prasowanie, a dodatkowo za funkcje, które nie we wszystkich modelach występują. Model ten może się pochwalić systemem antywapiennym, automatycznym wyłączaniem czy strumieniem pary na poziomie 50 g/min, a także uderzeniem pary 230 g. Drugim, bardzo popularnym modelem jest obecnie Bosch Sensuxx’x TDA503011P. Więc jeśli nie przekonuje Cię marka Philips, zachęcamy do zapoznania się z produktem Boscha.

5 najlepszych żelazek. Opine w 2024

 

Jakie żelazko kupić? Poszukujesz dla siebie idealnego sprzętu, ale nie chcesz kupić bubla tylko pewny i sprawdzony produkt? Poniżej znajduje się ranking żelazek, który ułatwi Ci wybór dobrego sprzętu prasującego.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

To model o dużej mocy, z technologią iCare, stopą 3D FreeGlide z zaokrąglonymi krawędziami i wyrzutem pary na poziomie 230 g/min. Sprzęt został zaopatrzony w system samooczyszczania, system antywapienny, a także automatyczny wyłącznik uruchamiający się po określonym czasie bezruchu.

Difetto

Przycisk spryskiwacza jest umieszczony w pobliżu miejsca, gdzie zwykle żelazko jest trzymane przez operatora. Zdarza się, że przez nieuwagę podczas prasowania bezwiednie naciśnie się ten przycisk, co sprawia, że prasowaną odzież trzeba jeszcze raz przeprasować w miejscu spryskania.

Conclusione

Cyfrowa blokada kapania zapobiega zmoczeniu tkaniny podczas prasowania. Pojemnik na wodę 330 ml łatwo się napełnia przez duży otwór za pomocą dołączonego w tym celu pojemnika. 3 aktywne obszary wyrzutu pary ułatwiają prasowanie mocniejszych zagnieceń.

Drugi wybór

Pregio

Wytrzymała, ceramiczna stopa żelazka, odporna na uszkodzenia mechaniczne. Po okresie bezczynności żelazko samo się wyłącza. Wysoka moc sprawia, że model ten szybko się nagrzewa i generuje wystarczającą ilość pary.

Difetto

Słabo widoczny wskaźnik poziomu wody utrudnia zarządzanie wodą, a brak opaski do zwinięcia kabla utrudnia przechowywanie. Zdarza się, że z żelazka kapie skroplona woda, co wprowadza dyskomfort w obsłudze.

Conclusione

Moc żelazka 300 W. Ilość wytwarzanej pary to 45 g/min i uderzenie pary 200 g. Regulacja wytwarzania pary, wyłącznik bezpieczeństwa i blokada kapania – to cechy tego modelu. Do tego system antywapienny, a także kulkowe połączenie kabla z żelazkiem.

Rozważ też

Pregio

Urządzenie bardzo szybko się nagrzewa, dlatego sprawdzi się, kiedy będziesz chciał coś wyprasować tuż przed wyjściem z domu. Model ma system antywapienny, który umożliwia łatwe pozbycie się kamienia. Mocny wyrzut pary pozwala na wyprasowanie trudnych zagnieceń. Zabezpieczenie przed kapaniem chroni przed zabrudzeniem ubrań.

Difetto

Wielu osobom nie odpowiada suwak do zmiany temperatury. Kiedy sprzęt się nagrzeje trudno jest go przesunąć. Urządzenie ma zbyt mały zbiornik na wodę, który trzeba często uzupełniać.

Conclusione

Model ma moc równą 3 kW. Urządzenie automatycznie się wyłącza, kiedy jest w bezruchu po 30 sekundach lub w pionie po 8 minutach, co chroni przed wypadkiem/spaleniem materiału. Żelazko samo dobiera ilość pary do prasowanej tkaniny.

 

1. Żelazko Parowe Braun TexStyle 9 SI 9187EWH

 

Jednym z chętniej nabywanych żelazek jest Braun TexStyle 9 SI 9187EWH o mocy 2800 W. Dzieje się tak, ponieważ wyposażono je w szereg funkcji ułatwiających prasowanie i sprawiających, że model ten jest trwały i niezawodny. Przede wszystkim Braun TexStyle pozwala na używanie wody prosto z kranu, bo zaopatrzono go w system antywapienny. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 330 ml, a wyrzut pary jest możliwy z czubka żelazka, jak i jego spodu. W trakcie prasowania żelazko generuje 50 g pary na minutę, przy zastosowaniu funkcji uderzenia pary wartość ta wzrasta do 230g/min.

Żelazko waży 1,59 kg i jest zaopatrzone w 2,5 metrowy przewód elektryczny z przyłączem kulowym. Użytkownicy wskazują, że na wygodę użytkowania tego modelu wpływa zastosowana technologia blokady kapania oraz istnienie automatycznego wyłącznika, który odłącza żelazko od zasilania po 30 sekundach bezruchu w pozycji poziomej i 8 minutach pozycji pionowej. Na uwagę zasługuje też technologia iCare sprawiająca, że żelazko automatycznie ustawi temperaturę do prasowanej tkaniny.

Braun TexStyle 9 SI 9187EWH to żelazko parowe chętnie nabywane przez panie domu. Co sprawia, że jest ono tak dobrze postrzegane?

 

Zalety

Duża moc: Braun TexStyle ma moc 2800 W, która sprawia, że sprzęt szybko się nagrzewa i sprawnie prasuje najbardziej oporne tkaniny.

Technologia iCare: Choć żelazko zagrzewa się bardzo szybko, to nad temperaturą prasowania czuwa technologia iCare, która dostosowuje ją automatycznie do prasowanej tkaniny.

Łatwość użycia: Żelazko nie wymaga specjalnej obsługi, wystarczy zbiornik napełnić woda z kranu i rozpocząć prasowanie. Dzięki funkcji samooczyszczania żelazko odkarmienia wnętrze automatycznie pozostając sprawnym przez długie lata.

Blokada kapania: Blokada kapania to funkcja, która sprawia, że prasowanie odbywa się szybciej i przebiega sprawniej.

Długi przewód: Przewód elektryczny o długości 2,5 m nie ogranicza ruchów operatora. Dzięki tak długiemu przewodowi nie jest się uzależnionym od bliskiego położenia gniazdka elektrycznego.

 

Wady

Spryskiwacz: Spust spryskiwacza jest umieszczony w pobliżu miejsca trzymania żelazka podczas prasowania, niejednej osobie zdarzyło się przez nieuwagę nacisnąć przycisk i spryskać już wyprasowane ubranie.

 

 

 

 

2. Żelazko Parowe Bosch TDA503011P

 

2.Bosch Sensuxx’x DA50Bosch Sensuxx’x DA50 to kolejne żelazko parowe o bardzo ciekawym wyglądzie. Powłoka stopy żelazka jest ceramiczna, dzięki czemu jest niezwykle wytrzymała i nie jest łatwo ją zarysować. Żelazko posiada wiele użytecznych funkcji. Jedną z nich jest technologia automatycznego wyłączenia, na wypadek gdybyśmy zapomnieli o odłączeniu urządzenia od prądu.

Jest to duża zaleta, w szczególności dla zapominalskich, którzy potrafią wrócić do domu by sprawdzić, czy sprzęt został na pewno wyłączony. Żelazko ma niezwykle dużą moc, aż 3000 W. Bardzo szybko się nagrzewa. Posiada funkcję dodatkowego uderzenia pary.

Również i ten model wyposażony jest w blokadę kapania, dzięki temu nie zabrudzimy trudnych tkanin, na których plamy z wody mogą być problemem. Żelazko dysponuje pionowym wyrzutem pary, który jest pomocny w prasowaniu marynarki lub garnituru.

Urządzenie jest łatwe w utrzymaniu, posiada system samooczyszczania oraz system antywapienny. Recenzje potwierdzają, że jest to bardzo dobre żelazko. Chwalona jest jego duża moc oraz silne uderzenie pary, które pozwala na szybkie wyprasowanie nawet najbardziej zagniecionych ubrań. Na plus oceniany jest długi kabel urządzenia.

Drugim urządzeniem w naszym zestawieniu jest kolejne żelazko parowe. Tym razem jest to model prestiżowej marki Bosch – TDA503011P.

 

Zalety

Moc: Prezentowane żelazko cechuje się niezwykle dużą mocą, aż 3000 W. Dzięki temu bardzo szybko się nagrzewa i wydajniej prasuje.

Automatyczne wyłączanie: Dużym atutem tego sprzętu jest opcja samodzielnego wyłączenia się żelazka po dłuższym czasie bezczynności. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że Twoje dziecko przypadkiem się poparzy.

Powłoka stopy żelazka: Powłoka stopy urządzenia jest wykonana z ceramiki,a więc jest niezwykle wytrzymała i trudno ją zarysować. Dzięki temu posłuży Ci na długie lata.

Cena: Prezentowany model jest stosunkowo tani. Należy jednak zaznaczyć, że jego przystępna cena nie wynika z niskiej wydajności. Produkt jest w pełni sprawny i działa bezawaryjnie.

 

Wady

Opcja wyrzuty pary: Niestety, jeśli ustawimy zbyt wysoką temperaturę i zbyt dużą siłę wyrzutu pary, może dojść do sytuacji, gdzie na nasz materiał zostanie „zalany” wodą z żelazka.

 

 

 

 

3. Żelazko Parowe Tefal Ultimate Anti-Calc FV9785 Durilium AirGlide

 

Wielu konsumentów jest zadowolonych z modelu Tefal Ultimate Anti-Calc FV9785 Durilium AirGlide. Produkt zyskał uznanie kupujących, ponieważ jest dobrze wyważony, więc nie trzeba zbyt mocno go dociskać do deski, a także ma poręczny, miękki uchwyt. Urządzenie ma moc równą 3 kW. Żelazkiem można prasować materiały zarówno w poziomie, jak i w pionie.

Zbiornik na wodę ma pojemność 350 ml. Mocne uderzenie pary to 230 g na minutę, a jej stała dystrybucja to 55 g na minutę. Urządzenie ma zabezpieczenie przed kapaniem, więc woda nie rozlewa się na ubrania.

Stopa jest aluminiowa i zrobiona przy użyciu technologii Durilium Airglide Autoclean, za sprawą której można łatwo i szybko prowadzić żelazko po materiale. Przewód ma długość 2,5 m. Urządzenie jest bezpieczne w użyciu, ponieważ zastosowano w nim automatyczne wyłączanie, gdy jest w bezruchu. Zbiornik na kamień ułatwia jego łatwe pozbycie się.

Żelazko Tefal Ultimate Anti-Calc FV9785 Durilium AirGlide umożliwia prasowanie w pionie i w poziomie. Urządzenie ma moc równą 3 kW. Pojemnik na wodę ma pojemność 350 ml.

 

Zalety

Czyszczenie: Model jest wyposażony w system antywapienny, dzięki któremu kamień nie osadza się we wnętrzu. Do zestawu dołączono szufladkę Calc Collector, która skutecznie zbiera cząstki kamienia, aby łatwo je było wyciągnąć.

Końcówka stopy: Urządzenie jest dobrze wyprofilowane na końcach, dzięki czemu można wyprasować trudno dostępne miejsca na materiale.

Uderzenie pary: Żelazko jest parowe, więc podczas prasowania następuje ciągły wyrzut pary, ale w przypadku trudnych zagnieceń można specjalnym przyciskiem wykonać dodatkowe uderzenie pary (230 g na minutę).

Szybkie nagrzewania: Model jest gotowy do użycia tuż po uruchomieniu, co przydaje się podczas przygotowywania ubrań tuż przed wyjściem.

 

Wady

Suwak zmiany temperatury: Urządzenie ma system zmiany temperatury przy pomocy suwaka, który przy zimnym żelazku działa płynnie, ale gdy się nagrzeje, to zmiana ustawień jest trudna.

 

 

 

 

4. Żelazko Turystyczne Rowenta DA 1510 F2

 

7.Rowenta DA 1510 F2Turystyczne żelazko firmy Rowenta. Jest to obowiązkowy produkt dla osób, które lubią zawsze perfekcyjnie wyglądać. Sprawdzi się podczas podróży służbowej, a także wakacji nad morzem. To urządzenie niewielkich rozmiarów, które bez problemu zmieści się w naszej walizce.

Ma moc 1000 W, więc jest znacznie słabsze od standardowych modeli, ale jego zadaniem nie jest błyskawiczne nagrzanie się ale doprowadzenie naszych ubrań to porządnego stanu. Uderzenie pary o mocy 45g/min pozwoli na wygładzenie nawet silnych zagnieceń.

Ilość pary możemy dostosowań do własnych potrzeb i typu tkaniny. Stopa żelazka gwarantuje jego płynne poruszanie się po ubraniach. Żelazko pozwala także na prasowanie tkanin w pionie, które jest niezwykle użytecznie szczególnie w prasowaniu garniturów i sukien.

Żelazko jest bardzo małe i dodatkowo posiada uchwyt, który możemy złożyć. Jego ergonomiczna konstrukcja sprawia, że podróżowanie z nim jest jeszcze prostsze. Model ten jest dobrze oceniany. Za największe atuty uważa się jego lekkość i niewielkie gabaryty. Jest to świetny pomysł na prezent dla osoby, która dużo podróżuje.

Ostatnim produktem w naszym zestawie jest Rowenta DA 1510 F2. Jest to niezwykle wydajne i efektywne żelazko turystyczne, które ze względu na swoje gabaryty idealnie zmieści się do torby zapakowanej na wakacje.

 

Zalety

Prasowanie w pionie: Dużym udogodnieniem dla podróżnych jest możliwość prasowania w pionie sukienek czy garniturów.

Uderzenie pary: Mimo stosunkowo małej mocy, urządzenie to posiada dość silne uderzenie pary (45 g/min), które szybko pomoże Ci odświeżyć ubrania.

Gabaryty: Ponieważ sprzęt marki Rowenta powstało z myślą o osobach podróżujących, ma ono małe wymiary. W ten sposób bez problemu zmieścisz je w swojej walizce.

 

Wady

Zbiornik na wodę: Ze względu na małe wymiary, dołączony do urządzenia zbiornik na wodę, również jest niewielki i w czasie dłuższego prasowania wymagane jest jego uzupełnienie.

Moc: Jest to model turystyczny.

 

 

 

 

5. Generator Pary Tefal GV 6770

 

4. Tefal GV 6770Model GV 6770 jest to żelazko z generatorem pary francuskiej firmy Tefal. Model ten jest skierowany do osób, które swoje ubrania traktują z wielką starannością, jednak czasami mają problem z dostosowaniem odpowiedniej temperatury do określonej tkaniny.

System Smart Technology wykonuje tę pracę za nas – automatycznie dobiera najlepszą temperaturę oraz ilość produkowanej pary. Jest to żelazko, które sprawi, że prasowanie będzie prostsze niż zazwyczaj. Dzięki dużej mocy wytwarzanej pary (3 razy większej niż w standardowym żelazku) oraz trybie uderzenia pary w pionie możliwe jest prasowanie tkanin bez konieczności zdejmowania ich z wieszaka.

Specjalny bojler powoduje, że ciśnienie w nim wytwarzane jest bardzo wysokie i w związku z tym moc pary jest jeszcze wyższa. Także i ten model posiada funkcję automatycznego wyłączenia, dzięki czemu możemy być spokojni o bezpieczeństwo naszego mieszkania. Moc żelazka to 2200 W.

Produkt ma bardzo pozytywne recenzje. Bardzo ceniona jest funkcja automatycznego dopasowania temperatury. Dzięki temu nie ma zagrożenia, że osoba która nie prasuje zbyt często, spali swoją ulubioną koszulę. Tym żelazkiem prasuj się łatwo i szybko!

Kolejnym urządzeniem, które znalazło się w naszym rankingu jest model marki Tefal, GV 6770. Jest to żelazko z generatorem pary, dzięki czemu cechuje się dużą efektywnością pracy.

 

Zalety

Automatyczne wyłączanie: Aby zapewnić bezpieczeństwo Tobie i Twoim dzieciom urządzenie posiada opcję automatycznego wyłączenie się przy dłuższym okresie spoczynku.

Specjalny bojler: Żelazko marki Tefal wyposażone jest w specjalny bojler, który powoduje, że ciśnienie w nim wytwarzane jest bardzo wysokie. W związku z tym moc wytwarzanej pary jest bardzo duża, a zwiększa efektywność pracy tego modelu.

Moc: Prezentowany model posiada dużą moc (2200 W), która zapewnia szybsze nagrzewanie żelazka.

System Smart Technology: Opcja ta automatycznie dobiera najlepszą temperaturę oraz ilość produkowanej pary w zależności od tkaniny, którą chcemy prasować. Dzięki temu masz pewność, że nie zniszczysz swoich ubrań.

 

Wady

Cena: Jest to jeden z droższych modeli w naszym zestawieniu. Wynika to z licznych funkcji i udogodnień, które zostały umieszczone w tym urządzeniu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie żelazko kupić?

 

Żelazko to nielubiany sprzęt w niejednym domu. Może, dlatego nie lubimy naszego żelazka, że źle dobraliśmy zakup do naszych potrzeb? A jakie jest najlepsze żelazko? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie opisując cechy rożnych urządzeń. Przede wszystkim najważniejszy podział to żelazka bezprzewodowe, parowe, turystyczne i systemowe. Każde z nich ma swoje zalety i przeznaczenie. Gdy np. zamierzamy zabrać ze sobą żelazko na wyjazd turystyczny, to nie będziemy myśleli o dużym urządzeniu, ale też takie podręczne, malutkie, nie spełni wymagań, gdy będziemy mieli górę prasowania w domu i ograniczony czas.

Zatem zacznijmy od przeznaczenia. Na wakacje – żelazko turystyczne, w dużym domu z wieloma mieszkańcami najlepiej sprawdzi się pokaźny i zasobny w parę i dużą moc model, więc dobrym rozwiązaniem może okazać się żelazko systemowe. Dla osób lubiących nowinki, a także tych, co potrzebują odświeżyć ubrania, może być dobrą opcją żelazko – generator pary, który odświeża i prasuje ubrania wiszące na wieszaku. Nie ma tu potrzeby posiadania deski do prasowania, bo wystarczy przybliżyć otwory generatora pary do odzieży, a zagniecenia się rozejdą.

 

1-philips-azur-gc-4410-02

 

Jeszcze do niedawna panowała opinia, że żelazko, aby było dobre, musi być ciężkie. To się sprawdzało w przypadku, gdy jedynym sposobem na skuteczne prasowanie, był nacisk żelazka na prasowaną tkaninę. Obecnie technologia małego AGD tak się rozwinęła, że nacisk na prasowaną tkaninę zastępują generatory pary, stopy żelazek wykonane z nowoczesnych materiałów, automatyczny dobór temperatury, spryskiwacze i układy samoczyszczące żelazko. Współczesne żelazka, zatem to sprzęt coraz lżejszy, przy coraz większej funkcjonalności.

 

Moc żelazka i zakres temperatur

Moc żelazka jest ważna, jeśli użytkownik ma dużą ilość prasowania. Od mocy, bowiem zależy jak szybko nagrzewa się żelazko, im ona jest większa tym szybciej osiągniemy wysoką temperaturę. Na rynku są dostępne urządzenia o mocy od 1200 do 2400 W. Najmniejszą moc będzie miało żelazko turystyczne i tu do pełnego nagrzania się urządzenia będziemy musieli czekać kilka minut. Jeśli zależy Ci na szybkim, kilkunastosekundowym, osiągnięciu gotowości do żelazka do pracy, wybierz model o mocy 2200 do 2400 W.

Takie urządzenie również szybko reaguje na zmniejszenie temperatury grzania. Ponadto wysoka moc sprzyja również skutecznemu wytwarzaniu pary. Jeśli żelazko szybko się nagrzewa i wytwarza dużą ilość pary ułatwia to, i znacznie przyspiesza prasowanie. Ale moc urządzenia nie ma wpływu na osiąganą przez nie temperaturę. Współczesne żelazka mają trzy oznaczenia temperatury. Są to symbole analogiczne do tych, jakie producenci umieszczają na metkach odzieży. I są to oznaczenia międzynarodowe.

Żelazko ciepłe z temperaturą do 110°C (prasowanie np. delikatnych włókien sztucznych, jedwabiu) ma oznaczenie jednej kropki; żelazko gorące z temperaturą do 150°C (np. poliester, wełna) ma oznaczenie dwóch kropek; żelazko mocno nagrzane – z temperaturą do 200°C jest oznaczona trzema kropkami. Temperatura regulowana przez termostat jest obsługiwana za pomocą pokrętła, suwaka, lub elektronicznie. Gdy żelazko nie ma osobnej funkcji regulacji pary, do temperatury przyporządkowany jest także określony poziom wytwarzania pary, który jest największy przy najwyższych temperaturach.

 

Stopa żelazka

Najważniejszą częścią żelazka jest jego stopa, czyli element, którym prasujemy, który się nagrzewa i styka z prasowaną tkaniną. Od jakości stopy zależy jakość urządzenia. Zwykle stopa jest wykonana z płyty aluminiowej. Płytę tę następnie producenci pokrywają wierzchnią warstwą, z których najpopularniejsza to ceramiczna, stalowa, teflonowa lub szafirowa. Dobrze jest, aby powłoka stopy miała twardość zapewniającą odporność na zarysowania. Łatwo, bowiem jest uszkodzić żelazko przez prasowanie ubrań z metalowymi guzikami, nitami, etc.

Najtwardsze są powłoki wykonane ze stopów różnych metali, granitu lub szafiru. Bardzo odporne też są powłoki ceramiczne, natomimast najmniej odporne na zarysowania są stopy stalowe i teflonowe. Ale na przykład teflon ma inne zalety – jest niepodatny na przywieranie tkanin i łatwo się po nich „ślizga”. Producenci wymyślają indywidualne nazwy na stopy swoich produktów, zatem dobrze jest przeczytać, co się pod nazwą producenta kryje.

 

System wytwarzania pary

System wytwarzania pary jest obecnie w prawie każdym żelazku. Ale funkcja ta jest różna w różnych modelach. Generalnie żelazka w dobrych cenach mogą wytwarzać od 20 do 80 gramów pary na minutę. Poziom 35 g/min pozwoli wyprasować skutecznie materiał dżinsowy, ale żeby wystarczyło spodnie wyprasować z jednej strony i uzyskać efekt wyprasowania dwustronnego to przydałoby się 50 g/min. W żelazkach parowych przewodowych i bezprzewodowych zwykle mamy wartości od 20 do 50 gramów na minutę. Żelazka systemowe wytwarzają od 70 do 80 gramów pary na minutę.

Każde urządzenie posiada też regulację strumienia pary. Dobrze jest, gdy strumień pary jest uzależniony od temperatury i jest sterowany automatycznie, bo tkaniny wymagające niższej temperatury prasowania, również mogą wytrzymać mniejszy wyrzut pary. Kupując nowy sprzęt warto zwrócić uwagę, czy wybrany model ma dodatkowe uderzenie pary. Jest to funkcja, uruchamiana za pomocą przycisku, powodująca silny wyrzut pary o wartości nawet 170 g/min.

Dzięki tej funkcji można miejscowo mocno nawilżyć prasowaną tkaninę i wyprasować bardzo zagniecione rzeczy. Kolejną „parową” nowinką, jest pionowy wyrzut pary. Umożliwia on prasowanie w pozycji pionowej, nawilżając zagniecenia gorącą parą, wygładzają się, a także ubranie jest odświeżone. Można się na przykład pozbyć zapachu nikotyny z płaszcza. Są również dostępne urządzenia, które prasują wyłącznie w ten sposób. Wówczas nie posiadają one stopy, a jedynie rączkę z otworami do wypuszczania pary.

 

 

Dodatkowe funkcje

Aby żelazko było w pełni funkcjonalne powinno posiadać jeszcze parę użytecznych funkcji. Jakie więc żelazko wybrać? Dodatkowe funkcje mogą sprawić, że będziemy zadowoleni z zakupionego sprzętu, lub nie. Na przykład przydatny jest spryskiwacz. Gdy znajdzie się uporczywe zagniecenie, któremu nie daje rady para, za pomocą przycisku można uruchomić spryskiwacz i zmoczyć tkaninę, aby rozprasować zagniecenie. Przy używaniu żelazka z generatorem pary częstym problemem jest skraplanie się wody i kapanie.

Podczas prasowania jest to bardzo uciążliwe, bo woda kapie nam na świeżo wyprasowaną tkaninę niwecząc naszą pracę. Dlatego żelazko z blokadą kapania zapobiegającą wyciekaniu wody z kanalików parowych, jest przydatne szczególnie przy prasowaniu w niskich temperaturach. Blokada ta działa również przy wyłączonym żelazku. Funkcja wytwarzania pary pomaga w prasowaniu, ale również jest przyczyną powstawania kamienia w kanalikach parowych. Wówczas żelazko podczas prasowania wyrzuca wraz z parą nadmiar kamienia i powoduje, że nasze prasowanie zostaje zasypane kamiennym pyłem.

Kamień powstając w kanalikach również stopniowo je zapycha, zmniejszając ilość wyrzucanej pary i tym samym skuteczność prasowania. Aby temu zapobiec, część urządzeń ma wbudowany system antywapienny. Dzięki niemu wydłużymy żywotność żelazka i unikniemy zaplamienia materiału osadem wydostającym się wraz z parą. Systematyczne używanie tabletek antywapiennych oraz prostej w użyciu funkcji pozwoli wydłużyć okres użytkowania sprzętu. Tabletki rozpuszczają kamień na cząsteczki, ułatwiając czyszczenie żelazka.

 

 

Jak wyczyścić stopę żelazka?

 

W czasie prasowania niekiedy zdarzy się, że zabrudzimy stopę urządzenia. Może do tego dojść, gdy zostawimy żelazko na ubraniu i dojdzie do spalenia. Niebezpieczne jest też prasowanie takich materiałów, jak grube, wełniane swetry z długim włosiem. Inną sytuacją, gdy stopa sprzętu może się zabrudzić jest jego nieodpowiednie przechowywanie. Na żelazku zbiera się wtedy kurz i inne pyłki, które zapychają wyloty na stopie. Jeśli zastanawiasz się, jak właściwie zadbać o swoje urządzenie zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami.

 

 

Jakich środków ostrożności należy przestrzegać, zanim zaczniesz czyszczenie?

W celu zapewnienia sobie maksymalnego bezpieczeństwa należy upewnić się, że żelazko jest chłodne i niepodłączone do prądu. Jest to najważniejsza rzecz, którą musisz sprawdzić – w przeciwnym razie grozi Ci poparzenie lub porażenie prądem. Pamiętaj też, że czyszczeniem żelazka powinny zajmować się wyłącznie osoby dorosłe. Poza tym, jeśli planujesz użyć silnych substancji chemicznych, załóż bluzę z długim rękawem, a także przygotuj rękawiczki ochronne i maskę na twarz. Powyższe rzeczy pozwolą Ci ochronić przedramię przed podrażnieniem skóry. Ważna jest też ochrona ust, nosa i oczu, bo wytworzone opary mogą wywołać zatrucie.

 

Czym dokładnie usuwać osad ze stopy?

Czytając poradniki o tym, jakie żelazko jest polecane, często znajdziemy informację, że należy wybrać te ze stopą teflonową. Czy ma to jakieś znaczenie dla czyszczenia? Tak. Materiał, jakim jest teflon, choć dobrze rozprowadza temperaturę, jest też bardzo wrażliwy na zadrapania. Oznacza to, że jeśli użyjesz kuchennego druciaka lub innego, ostrego przyrządu, możesz poważnie uszkodzić swoje żelazko. Przy lekkich zabrudzeniach polecane jest używanie mokrej ścierki lub miękkiej strony gąbki.

Jeśli masz urządzenie szafirowe, to możesz je potraktować nieco twardszym materiałem, bo materiał jest bardzo odporny na zarysowania. Do innych, trwałych modeli zaliczamy sprzęty ceramiczne, które również trudno uszkodzić. Umożliwia to wykonywanie bardziej agresywnych ruchów, co zdecydowanie przyspiesza czyszczenie stopy. W przypadku takich materiałów, jak teflon, stal lub aluminium zalecana jest dużą ostrożność.

 

 

Domowe sposoby

Nasi rodzice i dziadkowie mają wiele domowych trików, by korzystając z zawartości naszej spiżarni wyczyścić przypaloną stopę żelazka. Jedną z najpopularniejszych metod jest zastosowanie roztworu octu lub soku z cytryny. Wystarczy namoczyć ścierkę w jednej z tych substancji i delikatnie pocierać zabrudzone miejsce. Niestety, metoda ta sprawdza się tylko przy delikatnie przypalonych żelazkach. Co jednak zrobić, gdy żelazko jest mocno zabrudzone?

Gdy mocno przypaliliśmy żelazko, należy niezwłocznie sięgnąć po odpowiednie środki chemiczne, które dopasowane są do materiału stopy. W sklepach znajdziesz wkłady w sztyfcie, którymi pocieramy zabrudzone miejsca do czasu zniknięcia plamy. Na rynku znajdziesz też specjalny typ soli do żelazka, którą należy umieścić na urządzeniu, a następnie podłączyć je do prądu i zacząć prasowanie dowolnej szmatki. Środek wchodzi wtedy w reakcje z zabrudzeniem i zostaje ono usunięte.

 

Jakich metod się wystrzegać?

Jak pewnie wiesz, Internet jest pełen porad, jednak nie wszystkie są warte uwagi. Wystrzegaj się każdego poradnika, który każe Ci myć lekko ciepłą stopę. Metoda ta jest niebezpieczna i na pewno zakończy się poparzeniem. Również czyszczenie urządzenia z użyciem soli gruboziarnistej i gazety może spowodować więcej szkody niż pożytku.

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ