Ranking 5 najlepszych płynów do czyszczenia srebra w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Płyny do czyszczenia srebra – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Osoby, które mają do czynienia ze starą biżuterią, czy też rodowym srebrem albo kolekcjonują przedmioty z miedzi i mosiądzu polecają Płyn do Czyszczenia Srebra Złota Argentum 140ml jako produkt, który obecnie najlepiej sprawia się w czyszczeniu tych przedmiotów. Wystarczy, aby przedmiot ze srebra, złota, miedzi bądź mosiądzu zanurzyć w kąpieli na 5 – 10 minut, a wyjmiemy z niej przedmiot zupełnie odmieniony. Zostanie mu przywrócony pierwotny stan, a także nadany blask i połysk. Płynny roztwór doskonale radzi sobie z wszelkimi zakamarkami i trudno dostępnymi miejscami. Jako drugi skuteczny preparat klienci wskazują Poliboy Płyn do Czyszczenia Złota i Srebra. Produkt niemieckiej firmy zyskał uznanie jako skuteczny preparat do czyszczenia. 


5 najlepszych płynów do czyszczenia srebra. Opinie w 2024 roku

 

Niejedna posiadaczka biżuterii chciałaby jej przywrócić blask, a także wielu paniom domu sen z powiek spędza troska o to, jak przywrócić dawny wygląd rodowej zastawie stołowej. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, aby zaradzić obu problemom. Być może uda Ci się z nich skorzystać.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

To płyn do stosowania w czyszczeniu srebra, złota, miedzi i mosiądzu. Działa czyszcząco na przedmiot, gdy zostanie on zanurzony i pozostawiony w nim na 5 – 10 minut. Czyszczenie nie wymaga wysiłku ze strony użytkownika.

Difetto

Płyn źle działa na kamienie organiczne i niszczy je. Oznacza to, że nie można zanurzyć w nim naszyjnika, w którym są perły czy korale, bo zostaną one trwale uszkodzone. W takim przypadku należy wyodrębnić jedynie srebrne lub złote elementy do potraktowania płynem.

Conclusione

To produkt świetnie spełniający swoje zadanie przy czyszczeniu spatynowanych przedmiotów. Przywraca im wygląd sprzed lat i nadaje powierzchni blasku. Także powierzchnia zostaje zabezpieczona przed ponowną erozją.

Drugi wybór

Pregio

To płyn rodem z Niemiec, firmy rodzinnej z tradycjami ekologicznymi. Produkt nie jest szkodliwy dla środowiska ani użytkowników. Płyn jest wielokrotnego użytku, a czyści przedmioty przez zanurzenie i kilkuminutowe moczenie w nim, a następnie staranne wytarcie.

Difetto

Podobnie jak wiele płynów działających chemicznie na powierzchnię srebra i złota niszczy on kamienie organiczne. Zatem biżuterii nie można czyścić w całości, trzeba ją rozebrać na elementy i zanurzyć w płynie wyłącznie złote lub srebrne części.

Conclusione

Produkt został zamknięty w butelce o pojemności 375 l. Można go wykorzystywać wielokrotnie do czyszczenia kolejnych przedmiotów ze srebra lub złota. Po wyjęciu z kąpieli srebro i złoto nie tylko zyskują blask, ale są zabezpieczone przed kolejnym procesem oksydacji.

Rozważ też

Pregio

Płyn jest sprzedawany w 125 ml butelce plastikowej i ma konsystencję żelu. Czyszczenie polega na przecieraniu szmatką zanurzoną w płynie czyszczonego przedmiotu, aż do uzyskania pierwotnego wyglądu. Płyn skutecznie oczyszcza przedmioty ze srebra i złota.

Difetto

Proces czyszczenia wymaga cierpliwości i precyzji. Płyn działa wtedy, gdy starannie pocieramy przedmiot szmatką nasączoną płynem. Przy znacznych zabrudzeniach, to żmudny proces i wielu użytkownikom brak cierpliwości do wykonania całego procesu.

Conclusione

Płyn działa skutecznie na przedmioty ze srebra i złota, ale nie wskazane jest pocieranie nim kamieni szlachetnych. Sposób użycia przeznacza go raczej do dużych płaskich powierzchni. Według użytkowników płyn jest wydajny.

 

1. Płyn do Czyszczenia Srebra Złota Argentum 140ml

 

Charakterystyką płynu do czyszczenia srebra i złota Argentum 140ml jest to, że jest on do wielokrotnego stosowania, a czyszczenie przedmiotów odbywa się poprzez ich zanurzenie w płynie lub pocieranie szmatką nim nasączoną. Po użyciu preparatu srebro zyskuje wysoki połysk, a także powłokę, która opóźnia proces ponownego ciemnienia powierzchni.

Co istotne, Argentum płyn do czyszczenia srebra nadaje się nie tylko srebra, ale też wypoleruje złoto i przedmioty wykonane z miedzi i mosiądzu. Nie zawiera też w swoim składzie środków ściernych, za to dobrze penetruje wszelkie zagłębienia i trudno dostępne miejsca dla innych środków.

Pojemnik zawiera 140 ml płynu, a dołączony plastikowy koszyczek ułatwia zanurzenie i wyjęcie przedmiotu bez moczenia dłoni. Dobrze jest też nie stosować płynu naprzemiennie raz do złota, raz srebra, tylko przeznaczyć jeden pojemnik na jeden rodzaj metalu. Czyszczenie odbywa się poprzez zanurzenie przedmiotu w płynie i przetrzymanie go w tej kąpieli około 5 – 10 minut.  Po tym czasie przedmiot odzyskuje swoje pierwotne barwy i blask. 

 

 

 

 

2. Poliboy Płyn do Czyszczenia Złota i Srebra

 

Wielu klientów poleca Poliboy płyn do czyszczenia złota i srebra jako ten, który spełnia swoje zadanie w najwyższym stopniu. Czyszczenie odbywa się poprzez zanurzenie złotego lub srebrnego przedmiotu w roztworze, a kolejno przetarciu ich powierzchni. Po zakończeniu procesu czyszczenia przedmioty odzyskują utracony blask i połysk i są chronione przed kolejnym procesem oksydacji.

Płyn obok substancji czynnej, nieszkodliwej dla zdrowia przy prawidłowym jej użyciu, zawiera też olejki zapachowe, zatem jego użycie jest przyjemne. Płyn do czyszczenia srebra i złota jest pochodzenia niemieckiego, a firma Poliboy z rodzinnymi tradycjami istnieje od 1930 roku. Firma też szczyci się wykorzystywaniem biodegradowalnych składników w swoich preparatach. Między innymi ten fakt budzi zaufanie klientów do marki.

Również wysoka skuteczność sprawia, że płyn do czyszczenia złota i srebra jest polecany przez wielu użytkowników. Buteleczka zawiera 375 ml preparatu i można go wykorzystywać wielokrotnie. 

 

 

 

 

3. Płyn do Czyszczenia Srebra Kamix Srebro 125ml

 

Nasza rodzima firma KAMIX ma też do zaoferowania płyn do czyszczenia srebra Kamix Srebro 125ml. W opisie produktu czytamy, że usuwa on ciemne naloty z takich produktów jak świeczniki, łańcuszki, patery, sztućce, talerze, monety wykonane ze srebra albo ze złota. Producent też przestrzega, aby nie używać płynu do biżuterii, w której są umieszczone kamienie szlachetne, bo zostaną one trwale uszkodzone. 

Płyn jest sprzedawany w niewielkiej plastikowej butelce o pojemności 125 ml i choć jest go stosunkowo niewiele, według użytkowników jest on wydajny. Wymaga jednak nieco wprawy przy stosowaniu, bo proces czyszczenia polega na zamoczeniu miękkiej szmatki w płynie i pocieraniu nią o czyszczony przedmiot.

Według użytkowników, po zakończeniu tego procesu konieczne jest spłukanie płynu wodą, aby nie powstały widoczne plamy. Ponadto sam proces czyszczenia wymaga nieco cierpliwości i czasu, bo naloty nie schodzą od razu. 

 

 

 

 

4. Płyn do Czyszczenia Srebra Connoisseurs 236ml

 

Firma Connoisseurs to światowy lider w pielęgnacji biżuterii, nic więc dziwnego, że wielu klientów poleca wyrób tego producenta o nazwie: Płyn do czyszczenia srebra Connoisseurs 236ml. Producent zwraca uwagę, że płyn jest przeznaczony wyłącznie do srebrnych przedmiotów, a nie tych posrebrzanych tylko.

Czyszczenie odbywa się zanurzeniowo. Aby ten proces ułatwić do kupowanego zestawu został dołączony koszyczek, w którym umieszczamy biżuterię i zanurzamy w płynie na maksymalnie 10 sekund. Kolejno po wyjęciu srebra z roztworu należy go spłukać wodą w temperaturze pokojowej, wysuszyć biżuterię i wypolerować, najlepiej szmatką tej samej firmy Connoisseurs Jewellery Polishing Cloth 5.

Roztwór, w którym zanurzamy biżuterię ma silny zapach, a także można zauważyć w nim kryształki, co jest normalnym zjawiskiem i nie powinno niepokoić. Płyn jest zapakowany w bardzo atrakcyjne wizualnie czerwone plastikowe pudełko i zwiera 236 ml płynu czyszczącego. Kształt słoiczka umożliwia zanurzanie biżuterii bezpośrednio w nim co upraszcza procedurę. A klienci oceniają działanie płynu jako skuteczne. 

 

 

 

 

5. Płyn do Czyszczenia Srebenych Instrumentów Dętych La Tromba Silver Polish

 

Płyn do czyszczenia srebrnych instrumentów dętych La Tromba Silver Polish to produkt rodem ze Szwajcarii, a według osób stosujących go w swoich instrumentach jest to rewelacyjny produkt, który doskonale usuwa nalot z instrumentu, a aplikacja preparatu nie stanowi wyzwania.

Płyn pozwala na zastosowanie go zarówno w srebrnych instrumentach jak i tych posrebrzanych tylko, a także do czyszczenia instrumentów wykonanych z innych szlachetnych metali. Płyn o konsystencji lakieru skutecznie czyści powierzchnię, a efektem końcowym jest nadanie instrumentom połysku. Co więcej powłoka płynu uszczelnia powierzchnię i co za tym idzie chroni ją przed ponownym matowieniem.

Zastosowanie płyn znajduje głównie przy czyszczeniu instrumentów dętych, a czyszcząc je równocześnie chroni i konserwuje. Pojemność plastikowej buteleczki wynosi 125 ml. Płyn należy nanosić szmatka na powierzchnię instrumentu i polerować aż do uzyskania zadowalającego efektu. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki płyn do czyszczenia srebra kupić?

 

Jeśli masz w domu srebrne przedmioty, niezależnie czy jest to zastawa stołowa, sztućce, świeczniki czy biżuteria, prędzej czy później pojawi się problem ich czyszczenia. Jak sobie z tym poradzić i jaki jest najlepszy płyn do czyszczenia srebra? Tego postaramy się dowiedzieć w tym artykule.

Wielu z użytkowników sreber rozmaitego rodzaju podejmuje próby czyszczenia tego szlachetnego metalu domowymi sposobami. Mając jednak niewielkie doświadczenie i brak wiedzy, trudno jest uzyskać zadowalające rezultaty. Dlatego część z osób od razu rezygnuje z domowych sposobów zdając się na preparaty, które zostały wyprodukowane w celu ochrony i polerowania srebra. Jaki z nich to najlepszy płyn do czyszczenia srebra?

Dobry i tani płyn do czyszczenia srebra

Na pierwszym miejscu wśród środków do czyszczenia srebra plasują się płyny, w których można przedmiot srebrny umieścić, a po określonym czasie wyjąć i od razu cieszyć się błyszczącym wypolerowanym srebrem. Wśród dostępnych preparatów dostaniemy płyny o różnej pojemności, a ich ceny zaczynają się już od kilku złotych. Płyny do czyszczenia srebra w dobrych cenach są dostępne zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych. Wszystkie te płyny są do wielokrotnego stosowania, zatem ich wydajność jest duża, część z nich jest przeznaczona nie tylko do czyszczenia srebra, ale też złota, mosiądzu i miedzi. W większości wypadków producent zaleca, aby w jednym płynie nie zanurzać na przemian przedmiotów z różnych materiałów, a stosować jeden słoiczek do srebra, drugi do złota itd.

Dobry płyn do czyszczenia srebra sprawi, że po wyjęciu go z roztworu srebro będzie lśniło jak świeżo po zakupie, a dodatkowo płyn sprawia, że powstaje na produkcie czyszczonym powłoka opóźniająca kolejne patynowanie.  Cechą, która przyciąga klientów do płynów działających przez zanurzenie jest to, że użytkownik nie ma z tym dużo pracy, bo ta wykonuje się sama, a dodatkowo płyn doskonale penetruje wszystkie zakamarki biżuterii czy zdobienia patery. Wadą natomiast jest to, że płyn źle działa na wszelkiego rodzaju kamienie szlachetne i półszlachetne, więc nie da się zanurzyć w całości naszyjnika wykonanego ze srebra i np. korali, bo te zostaną trwale uszkodzone.

 

Jak nie zanurzeniowy to jaki płyn do czyszczenia srebra wybrać?

Nie wszyscy chcą albo mogą wykorzystać płyn działający zanurzeniowo. Opinie o płynach do czyszczenia srebra wśród klientów na ten temat są podzielone. Trudno jednak będzie na przykład zanurzyć w kąpieli zastawę stołową. Do takich przedmiotów można znaleźć na rynku rozmaite mleczka, żele czy spray’e do czyszczenia srebra. W zależności od producenta ich zastosowanie się nieco różni. Generalna zasada jest jednak ta sama, trzeba na miękkiej szmatce umieścić nieco specyfiku i pocierać przedmiot czyszczony, aż do uzyskania zadowalającego rezultatu. Jest to nieco bardziej pracochłonna metoda od przedstawionej powyżej, ale równie skuteczna.

Często takie preparaty mają w swoim składzie proszki mające działanie ścierające, co przyspiesza proces czyszczenia. W zależności od zastosowanego środka, albo polerujemy powierzchnię do czysta, wycierając paterę do sucha czysta ściereczką, albo też po procesie czyszczenia spłukujemy preparat wodą i dopiero wtedy go polerujemy. Nasz ranking płynów do czyszczenia srebra przedstawia kilka preparatów z tej kategorii, być może znajdziesz ten, który Ci odpowiada.

Chusteczki do czyszczenia srebra

Do czyszczenia przedmiotów ze srebra metodą polerowania niezbędne są właściwe ściereczki do czyszczenia. Wielu klientów uważa, że to zbytek i można jakąkolwiek domową ściereczkę wykorzystać, jednak przy ich użyciu praca staje się bardziej żmudna i mniej efektywna. Dlatego doradzamy, aby zaopatrzyć się w ściereczki specjalnie do czyszczenia sreber dedykowane, to koszt zaledwie kilku złotych, a w czyszczeniu zdecydowana różnica. Test płynów do czyszczenia srebra wykonany z użyciem specjalistycznej ściereczki do czyszczenia sreber i bez jej użycia, jednoznacznie wskazuje na konieczność jej wykorzystania. Możemy też zakupić ściereczki, które już są nasączone substancją czyszczącą, zatem rolą użytkownika jest tylko wykorzystać tę ściereczkę do polerowania srebra, co bez dodawania jakichkolwiek specjalnych preparatów da dobre rezultaty. Ściereczki są wielokrotnego użytku, a w jaki sposób należy je używać opisuje opakowanie każdej z nich.

 

 

FAQ

 

P1: Płyn do czyszczenia srebra, gdzie kupić?

Najlepszym źródłem zakupu, gdy nie wiemy, dokąd się udać stacjonarnie, jest Internet. Z niego dowiesz się jaki płyn, żel czy spray jest najbardziej polecany do produktu jaki chcesz wyczyścić, a nawet zapoznasz się z opiniami użytkowników i dowiesz szczegółów ich doświadczeń przy wykorzystaniu płynu. To niezwykle cenne, aby zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Mogą one Cię zniechęcić do zakupu pierwotnie wybranego produktu albo odwrotnie – utwierdzić o jego skuteczności i dobrze dokonanym wyborze. Oczywiście możesz też podjąć próbę zakupu w sklepach stacjonarnych, nie mniej oferta w sklepie z chemią domową może być uboga i nie pozwalać na dokonanie wyboru pomiędzy kilkoma preparatami. 

 

P2: Jak zrobić płyn do czyszczenia srebra?

Jest wiele domowych sposobów czyszczenia srebra, my przedstawimy, naszym zdaniem najskuteczniejszą z nich – z wykorzystaniem folii aluminiowej. Obok folii potrzebne nam będą: 2 szklanki gorącej wody, 2 łyżeczki sody oczyszczonej, 2 łyżki soli kuchennej, 0,5 szklanki octu.

Szklane naczynie wykładamy na dnie folią aluminiową, a w innym naczyniu łączymy podane wyżej składniki. Gdy wszystkie zostaną wymieszane, wlewamy roztwór do naszego szklanego naczynia z folią aluminiową na dnie, a następnie wkładamy do niego przedmioty, które chcemy wyczyścić. Srebro w naczyniu ma pozostać tak długo, aż woda ostygnie. Po tym czasie wystarczy srebrny przedmiot wyjąć i wypolerować ściereczką. 

 

 

Dodaj komentarz

3 KOMENTARZ

Pawel

December 5, 2021 at 12:34 pm

gdzie można kupić w prawdziwym sklepie, aby nie musieć kupować przez internet?

Odpowiadać
Beata

January 7, 2022 at 9:49 pm

Zaopatrzenie jubilerskie na Elektoralnej, Warszawa

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

December 6, 2021 at 10:51 am

Dzień dobry

Bardzo nam przykro, ale nie możemy jednoznacznie wskazać sklepu, w którym z pewnością dostanie Pan, któryś z opisywanych środków. My spotkaliśmy je w sklepach “Natura” i “Rossmann”, ale ostatecznie oferta danego sklepu zależy od osoby prowadzącej konkretną placówkę.

Pozdrawiamy.
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać