Ranking 6 najlepszych odkurzacz automatycznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 28.05.24

 

Odkurzacz automatyczny – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Odkurzacz automatyczny to idealne urządzenie dla osób, które nie lubią sprzątać w domu lub trudno jest im znaleźć na to odpowiednio dużo czasu. Z tego powodu takie produkty stają się coraz popularniejsze. Konsumenci chętnie wybierają zwłaszcza urządzenie iRobot Roomba E5, które zajęło pierwsze miejsce w naszym rankingu. Odkurzacz jest niewielki i ma kilka czujników odpowiadających za zapobieganie uderzeniom o ścianę, odnajdywanie miejsc szczególnie zabrudzonych itp. Ponadto urządzenie dociera do wszystkich trudno dostępnych miejsc, a zarządzać nim możemy za pomocą własnego smartfonu. Na drugim miejscu jest odkurzacz iRobot Roomba 980. Model ten wytwarza dużą siłę ssącą, co pozwala na pozbycie się wszystkich zalegających na podłodze i dywanie cząsteczek kurzu oraz innych zanieczyszczeń. Sprzęt wyposażono w filtry, które neutralizują pyłki i alergeny. Poza tym produkt świetnie radzi sobie ze zbieraniem włosów oraz sierści zwierząt.

 

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Automat sprzątający pozwala na zaprogramowanie obszaru czyszczenia. Szczotki dobrze radzą sobie na każdej z powierzchni, dobrze oczyszczają podłogę z sierści zwierzęcej. Możliwość zdalnego zarządzania sprzętem rozszerza jego funkcjonalność.

Difetto

Robot nie ma możliwości zaprogramowania go do sprzątnięcia kolejno kilku różnych pomieszczeń. Chcąc sprzątać kilka pokoi po kolei trzeba odkurzacz każdorazowo programować po skończeniu pracy jednym w pokoju, do pracy w kolejnym.

Conclusione

W tym zakresie cenowym jest to bardzo dobry robot sprzątający. Jego praca jest dokładnie i sprawnie wykonana, dzięki wielu czujnikom, w które został wyposażony. Sprzęt samodzielnie wraca do stacji dokującej do ponownego ładowania.

Drugi wybór

Pregio

Jest to bardzo dokładny odkurzacz, który skutecznie usuwa zanieczyszczenia z każdego kąta - wjeżdża także pod wyższe meble. Specjalna szczotka usuwa głęboko umieszczone zanieczyszczenia, a nawet włosy. Sprzęt po naładowaniu działa przez dwie godziny bez przerwy, więc jest w stanie posprzątać całe mieszkanie.

Difetto

Zdarza się, że sprzęt ma problem z powrotem do stacji dokującej lub blokuje się, gdy wjedzie pod niskie łóżko. Wtedy konieczna jest nasza ingerencja.

Conclusione

Opisywany odkurzacz ma moc wynoszącą 980 W. Dzięki specjalnej szczotce skutecznie usuwa zanieczyszczenia nawet z trudno dostępnych miejsc. Sterowanie sprzętem jest bardzo łatwe i możemy to robić również z pomocą aplikacji dostępnej na telefon komórkoy.

Rozważ też

Pregio

Największą zaletą prezentowanego odkurzacza jest jego nawigacja. Robot oblicza najkrótszą drogę i nią się kieruje. Bardzo dobrze omija meble i nie obija ich. Sterowanie sprzętem jest łatwe, nawet gdy jesteśmy poza domem, bo urządzeniem można sterować zdalnie za pośrednictwem aplikacji.

Difetto

To, co sprawia, że użytkownicy nie są zadowoleni to głośność produktu. Wydaje on dość głośne dźwięki i dlatego rozmowa czy oglądanie telewizji w pomieszczeniu, w którym pracuje nie jest komfortowe.

Conclusione

Prezentowany odkurzacz automatyczny bardzo dokładnie sprząta każdy kąt domu. Regulacja szczotki pozwala na sprzątanie różnych powierzchni. Jest to intuicyjny odkurzacz, który dobrze rozplanowuje sprzątanie, dzięki czemu nie trwa ono zbyt długo.

 

 

6 najlepszych odkurzacz automatycznych. Opinie w 2024 roku

 

Poszukujesz urządzenia, które odkurzy za Ciebie Twoje mieszkanie? Przedstawiamy ranking odkurzaczy automatycznych, które skutecznie zadbają o czystość Twoich podłóg.

 

 

1. Odkurzacz IROBOT Roomba E5 (E5152)

 

Doskonałym pomocnikiem sprzątania jest iRobot Roomba e5. Wyposażony jest w zestaw inteligentnych czujników, które zarządzają jego pracą i pozwalają poprowadzić go w wyznaczone obszary. Dual Mode Virtual Wall®, czyli wirtualna ściana wyznacza robotowi rejony jego działania. Ten robot sprzątający skutecznie usuwa brud z dywanów, jak i podłóg i posadzek dzięki dostosowującym się do sprzątanej powierzchni gumowym szczotkom.

Szczotki te, specjalnie wprofilowane, przylegają idealnie do sprzątanej powierzchni, co pozwala na skuteczne zbieranie brudu. Co więcej, odkurzacz wyposażony w technologię Dirt Detect, czyli zestaw optycznych i akustycznych czujników, sam odnajduje bardziej zabrudzone miejsca podłogi i skupia się na ich dokładnym sprzątnięciu. Gumowe szczotki doskonale też sobie radzą ze zbieraniem zwierzęcej sierści. Wszystkie zabrudzenia zebrane z podłogi trafiają do zbiornika o pojemności 0,6l, który można oczyścić pod bieżącą wodą.

Odkurzacz pracuje na jednym ładowaniu do 90 min, po czym samodzielnie wraca do stacji ładowania, by po 2 godzinach znów był gotowy do pracy. Osoby, które są użytkownikami tego modelu przekazują, że iRobot Roomba e5 to najlepszy wybór spełniający wymagania jakie stawia się robotom sprzątającym, przy zoptymalizowanej cenie.

Robot sprzatający iRobot Roomba e5 jest postrzegany przez użytkowników jako sprzęt użyteczny i wydajny przy zachowaniu niewysokiej ceny. Wiele osób wypowiada się pozytywnie o tym modelu. Jakie więc ma on zalety?

 

Zalety

Gumowe szczotki: iRobot Roomba e5 wyposażono w podwójne gumowe szczotki, które zbierają zanieczyszczenia z każdej powierzchni i radzą sobie z sierścią zwierząt bez wplatania jej w szczotki.

Wirtulana ściana: Dual Mode Virtual Wall®, czyli wirtualna ściana wyznacza rejon w jakim robot ma się poruszać. Technologia ta nie pozwala przekroczyć wyznaczonej granicy, dzięki temu robot sprząta zadany obszar i nie zagraża mu na przykład upadek ze schodów.

Czujniki: Sprzęt został wyposażony w kilka interesujących czujników. Dzięki czujnikowi antykolizyjnemu nie uderza korpusem o meble, czujnik kurzu Dirt Detect sprawia, że urządzenie koncentruje się na sprzątaniu w najbardziej zabrudzonych miejscach.

Stacja ładowania: Odkurzacz pracuje na jednym ładowaniu około 90 min, po tym czasie, zanim nastąpi całkowite rozładowanie baterii, sprzęt samodzielnie wraca do stacji dokującej. Proces ładowania trwa około 2 godziny.

Zarządzanie za pomocą smartfonu: Gdy jesteś z dala od domu, po zainstalowaniu aplikacji iRobot HOME na swoim smartfonie, możesz zarządzać za jego pomocą odkurzaczem. Na smartfonie ustawisz cykle sprzątania na każdy dzień tygodnia, a także skontrujesz stan zapełnienia pojemnika na kurz.

 

Wady

Brak możliwości programowania kilku pomieszczeń: Model pozwala na zaprogramowanie sprzątania w wyznaczonym pomieszczeniu, za pomocą wirtualnej ściany ustala się rejon prac. Jednak nie ma możliwości zaprogramowania w ten sposób kilku pomieszczeń sprzątanych jedno po drugim. Wymaga to oddzielnego programowania kolejno: po sprzątnięciu jednego pomieszczenia, należy ustawić sprzątanie w następnym.

 

 

 

 

2. iRobot Roomba 980 odkurzacz automatyczny

 

iRobot Roomba 980 to urządzenie z bardzo łatwym, intuicyjnym systemem obsługi. Po zakupie prezentowanego sprzętu sprzątanie będzie przebiegać sprawniej, a co najważniejsze nie zabierze tak dużo czasu, jak podczas użytkowania standardowego odkurzacza. Mamy możliwość sterowania sprzętem za pomocą aplikacji, którą za darmo ściągamy z Internetu (rozpoczniemy sprzątanie nawet będąc poza domem).

Specjalne, gumowe szczotki sprawiają, że urządzenie sprząta bardzo dokładnie. W oczyszczaniu pomaga również duża moc produktu, która wynosi 980 W. W rezultacie moc ssąca odkurzacza jest wysoka, a wszystkie, nawet głęboko osadzone zanieczyszczenia są wciągane. Jest to bardzo dobry wybór dla alergików, ponieważ ma filtry pozwalające oczyścić powietrze z pyłków oraz alergenów.

Opisywany sprzęt po naładowaniu pracuje przez 2 godziny. W przypadku, kiedy akumulator rozładowuje się to odkurzacz powraca do stacji dokującej i po krótkim doładowaniu wraca do pracy. Jest to produkt ceniony głównie za dużą moc oraz dokładne czyszczenie wszystkich powierzchni. Użytkownicy chwalą odkurzacz również za łatwą obsługę.

iRobot Roomba 980 to odkurzacz automatyczny o mocy 980 W. Ma on 8 programów działania. Czas ładowania sprzętu wynosi 3 godziny, po których sprzęt jest w stanie pracować przez 2 godziny. Zbiornik na kurz ma pojemność 0,6 l.

 

Zalety

Dokładność: Urządzenie ma dużą moc ssania, co w rezultacie sprawia, że zanieczyszczenia znajdujące się głęboko w dywanie są dokładnie usunięte. Użytkownicy uważają również, że odkurzacz dobrze sprząta kąty oraz inne, trudno dostępne miejsca.

Sterowanie: Obsługa odkurzacza jest bardzo łatwa. Wystarczy ściągnąć aplikację i z jej pomocą manewrować produktem. Możemy sterować robotem również dzięki panelowi bocznemu.

Długość działania: Po 3 godzinach ładowania sprzęt może pracować bez przerwy 2 godziny. W większości przypadków jest to wystarczający czas, aby posprzątać całe mieszkanie. Jeżeli jednak powierzchnia do sprzątania jest większa, to sprzęt wraca na doładowanie do stacji, a potem kontynuuje pracę.

Czułość: Specjalne czujniki produktu zauważają wszystkie przeszkody i zręcznie je omijają. Dlatego odkurzać pracuje szybko i sprawnie.

 

Wady

Orientacja: Niektórzy użytkownicy zauważyli, że urządzenie czasem się gubi. Ma ono problem ze znalezieniem stacji dokującej, a także może zgubić się pod fotelem lub tapczanem.

 

 

 

 

3. Xiaomi Mi Robot Odkurzacz Vacuum Cleaner

 

Xiaomi MiJia Mi Robot ma wbudowane specjalne czujniki, które tworzą mapę pomieszczenia. System oblicza, jaka jest najkrótsza droga do posprzątania całego pomieszczenia i dlatego urządzenie pracuje bardzo efektywnie. Jeżeli chodzi o szczotkę, to ma ona regulowaną wysokość, dzięki czemu możemy dopasować ją do podłogi czy dywanu.

Po naładowaniu, które trwa 3 godziny, praca odkurzacza wynosi 2,5 godziny. Taki czas jest wystarczający, aby posprzątać duże mieszkanie. Sterowanie odkurzaczem jest bardzo łatwe. Możemy to robić nawet z pomocą aplikacji na telefonie. Mamy również możliwość zaprogramowania urządzenia tak, aby zaczęło pracę o danej godzinie. Filtr odkurzacza skutecznie zatrzymuje alergeny, roztocza oraz kurz. Urządzenie jest polecane alergikom.

Odkurzacz ma specjalny system antykolizyjny, który sprawia, że nie obija szafek i ich nie niszczy. Szczotka boczna bardzo skutecznie usuwa zanieczyszczenia z rogów oraz z kątów. Produkt jest chwalony za dokładność, a szczególnie za dobry system nawigacji, który obiera najkrótszą drogę, dzięki czemu sprzątanie nie trwa zbyt długo.

Xiaomi MiJia Mi Robot to odkurzacz automatyczny, który ma pojemność zbiornika wynoszącą 0,5 l. Jest on wyposażony w 12 czujników, które kontrolują jego poruszanie się. Maksymalny czas sprzątania wynosi 2,5 h.

 

Zalety

Nawigacja: Produkt ma bardzo dobrze rozbudowany system nawigacji. Dlatego sprzątanie nie trwa zbyt długo. System sprawia również, że sprzęt nie obija się o meble, dzięki czemu nie zostaną one uszkodzone.

Czas pracy: Czas pracy produktu wynosi 2,5 godziny. Możemy być więc pewni, że na jednym naładowaniu odkurzacz wyczyści cały dom.

Obsługa: Sterowanie odkurzaczem jest bardzo łatwe. Możemy to robić również dzięki aplikacji, więc aby zaprogramować sprzęt nie musimy być obecni w domu.

Regulacja szczotki: Dzięki regulacji wysokości szczotki dopasowanie urządzenia do każdego pomieszczenia jest łatwe. Odkurzacz wyczyści więc gruby dywan oraz płytki.

 

Wady

Głośność: Niektórzy użytkownicy uważają, że odkurzacz emituje dość głośne dźwięki. Dlatego, jeżeli jesteśmy w domu, to sprzęt może nam przeszkadzać w oglądaniu telewizji oraz w innych czynnościach.

 

 

 

 

4. Xiaomi Mijia Roborock Vacuum Cleaner 2

 

Xiaomi Mijia Roborock 2 to sprzęt, który nie tylko odkurza podłogi, ale również je myje, w efekcie czego nie musimy sięgać po zwykłego mopa. Urządzenie jest zasilane litowo-jonową baterią o pojemności 5200 mAh, gwarantującą do 2,5 godziny ciągłej pracy (w tym czasie może posprzątać do 250 m2 powierzchni).

Odkurzacz ma wymiary: szerokość – 15,1 cm, wysokość – 13 cm oraz głębokość – 9,8 cm. Produkt wyposażono w dwa niezależnie wykorzystywane zbiorniki – ten na wodę ma pojemność 0,14 l, a na kurz 0,48 l. Sprzęt z pewnością nie uderzy o ścianę, meble i nie spadnie ze schodów. Takim sytuacjom zapobiegają wbudowane czujniki.

Urządzenie spodobało się konsumentom, którzy nie lubią odkurzać i myć podłóg. Model marki Xiaomi zadba za nas o porządek w domu, nawet gdy jesteśmy w pracy. Pracę odkurzacza możemy kontrolować przy pomocy zainstalowanej na smartfonie aplikacji. To pozwala na zmianę ustawień sprzętu w dowolnym miejscu i o każdej porze.

Odkurzacz Xiaomi Mijia Roborock 2 ma wymiary: 15,1 cm x 13 cm x 9,8 cm. W pełni naładowana bateria zapewnia do 2,5 godzin działania. Urządzenie ma moc 42 W.

 

Zalety

Funkcja mopowania: Sprzęt odkurza podłogi oraz czyści je na mokro. Dzięki temu nie musimy sięgać po mopa.

Zaawansowane sensory: Urządzenie ma różne czujniki, które zapobiegają m.in. uderzeniom o ścianę, upadkom ze schodów czy pominięciu zanieczyszczeń.

Dociera do zakamarków: Odkurzacz jest niewielki, a ponadto może zmienić swoją wysokość w zależności od tego, na jakiej powierzchni się znajduje. To sprawia, że sprzęt dociera do wszystkich zakamarków.

Precyzyjnie sprząta: Model ma laser LDS, z pomocą którego skanuje pomieszczenie, tworzy jego mapę, a następnie zaczyna w nim sprzątać (rozpoczynając od krawędzi).

Sterowanie przez aplikację: Jeśli zainstalujemy na smartfonie odpowiednią aplikację, zyskamy możliwość kontrolowania pracy urządzenia z dowolnego miejsca, a także zdalnej zmiany jego ustawień.

 

Wady

Nie odkurza dokładnie dywanów: Zauważono, że sprzęt niezbyt dokładnie odkurza dywany, głównie te z długim włosiem.

 

 

 

 

5. Odkurzacz Ariete Briciola 2711 25 W

 

5.Ariete Briciola 2711Jaki odkurzacz automatyczny wybrać jeśli nie chcemy nadmiernie obciążyć naszego budżetu? Ariete Briciola to jedna najtańszych propozycji. Mimo niskiej ceny odkurzacz ten skutecznie pomaga nam utrzymać czystość podłóg w naszym mieszkaniu.

Urządzenie zostało wyposażone z specjalne czujniki, które wykrywają przeszkody i uniemożliwiają z nimi kolizje. Możemy być zatem spokojni o nasze delikatne meble. W pakiecie producent oferuje bardzo pożyteczny pilot wyposażony w wyświetlacz LCD. Dzięki niemu z łatwością stworzymy harmonogram czyszczenia o konkretnej godzinie w ciągu dnia.

Pilot pozwala nam także na włączenie funkcji turbo, która jest przeznaczona dla szczególnie zabrudzonych powierzchni. Pilot umożliwia także zaprogramowanie powrotu urządzenia do stacji ładującej. Naładowany do pełna akumulator wystarcza na ciągłe sprzątanie przez 1,5 godziny.

Odkurzacz posiada 6 różnych programów sprzątających. Został wyposażony w filtr HEPA, co jest dobrą informacją dla każdego alergika. Opinie o urządzeniu są bardzo pozytywne. Podkreśla się, że sprzęt bardzo sprawnie zbiera kurz i podłoga jest czysta.

Następnym godnym produktem jest model Ariete Briciola 2711. Jest to dobry odkurzacz automatyczny do 1000 zł.

 

Zalety

Głośność: Model ten pracuje wyjątkowo cicho. Nie słychać kiedy jest włączony, dlatego nie będzie nam on przeszkadzał, a dodatkowo utrzyma nasz w dom w czystości.

Pilot: Do zestawu dołączony jest specjalny pilot z wyświetlaczem LCD. Za jego pomocą możemy zaprogramować urządzenie tak, by włączało się cyklicznie.

Cena: Produkt ten jest atrakcyjny nie tylko ze względu na swoją funkcjonalność, ale także i cenę. Jest stosunkowo tani, jak na odkurzacz automatyczny z dedykowanym pilotem.

 

Wady

Czujniki: Niestety sensory wykrywające przeszkody są dość słabe. Odkurzacz ten ma problem z wykrywaniem przedmiotów stojących mu na drodze, co utrudnia pracę.

Jakość wykonania: Odkurzacz Ariete Briciola 2711 nie jest wykonany z trwałego tworzywa. Obudowa ma tendencję do zarysowań.

 

 

 

 

6. Odkurzacz Automatyczny Robot Sencor SVC9031RD

 

4.Sencor SVC 9031RDKolejne urządzenie, które możemy polecić to Sencor SVC 9031RD. Urządzenie idealnie sprawdza się na każdej powierzchni: na dywanie, panelach, parkiecie czy posadzce. Dużą zaletą jest wyposażenie urządzenia w specjalną lampę UV, która eliminuje bakterie zgromadzone na podłodze. Jeśli jesteś więc alergikiem to warto zastanowić się nad zakupem tego modelu.

Sencor SVC został wyposażony w technologię „Full go”, która polega na tym, że sprzątanie rozpoczyna się zaraz po naładowaniu akumulatora do pełna. Stację dokującą można przyczepić do ściany lub mebli. Po zakończeniu sprzątania odkurzacz automatycznie powraca do stacji dokującej.

Co więcej jeśli bateria urządzenia jest prawie rozładowana, urządzenie również samoczynnie powróci do stacji by doładować napięcie. Na przedzie Sencora został umieszczony detektor, który pozwala na uniknięcie zderzenia z przeszkodami.

Odkurzacz został wyposażony w potrójną szczotkę obrotową, która poradzi sobie z puchatym dywanem czy innymi trudnymi powierzchniami. Warto odnotować, że urządzenie działa dość cicho i nie zakłóca takich czynności jak oglądanie telewizora czy rozmowy przez telefon.

Ostatnim urządzeniem w naszym zestawieniu jest odkurzacz Sensor SVC 9031RD.

 

Zalety

Technologia Full GO: Model Sensor SVC 9031RD charakteryzuje się tym, że działa w oparciu o technologię Full Go. Oznacza to, że urządzenie zaczyna swoją pracę po pełnym naładowaniu akumulatora.

Cena: Prezentowany model kosztuje niespełna 1000 zł, a więc jest to dość tania propozycja.

Lampa UV: Odkurzacz został wyposażony w specjalną lampę UV. Jej zadaniem jest eliminowanie bakterii zgromadzonych na podłodze. Jest więc to świetna propozycja dla osób borykających się z alergią.

 

Wady

Szczotka: Odkurzacz został wyposażony w specjalną szczotkę. Jak się jednak okazuje, nie radzi sobie ona z dokładnym zbieraniem kurzu z różnych powierzchni.

Detektor: Prezentowany sprzęt posiada specjalny detektor, który pozwala uniknąć przeszkód podczas odkurzania. Niestety nie jest on zbyt skuteczny.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaki odkurzacz automatyczny wybrać?

 

Odkurzanie jest często przykrym obowiązkiem, który niestety każdy z nas musi wykonać. Chociaż w zasadzie powinniśmy się cieszyć, że istnieje coś takiego jak odkurzacz i nie musimy jak nasi przodkowie zamiatać miotłą. Tak przyzwyczailiśmy się do wygodnych rozwiązań, że w zasadzie nie wyobrażamy sobie bez nich życia. W efekcie szukamy coraz lepszych, wydajniejszych i bardziej funkcjonalnych propozycji. Coraz częściej interesują nas sprzęty, które mogą nas wyręczyć. Wydaje się to niemożliwe, a jednak technologia bardzo się rozwinęła i coraz więcej firm oferuje rozwiązania automatyczne. Wśród nich nie mogło zabraknąć odkurzacza. Dlatego tematem tego poradnika będą automatyczne modele odkurzaczy.

Doskonałe, gdy nie masz czasu i nie lubisz odkurzać. Podpowiemy Ci, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, a w zasadzie na co zwrócić uwagę przed wybraniem się do sklepu, aby kupić wydajny, funkcjonalny i łatwy w obsłudze model.

Jak to działa?

Zanim przejdziemy do kwestii wyboru, chcemy Ci przedstawić zasady działania takiego sprzętu. Takie urządzenie porusza się samodzielnie, a dzięki zestawowi czujników można mieć pewność, że nie spadnie ze schodów, nie zderzy się ze ścianą, ani nie utknie między meblami. Odkurzacze tego typu są sprzedawane w zestawie ze stacją dokującą, która nawiguje sprzęt do miejsca ładowania akumulatora, co chroni nas przed sytuacjami, w których zakupiony produkt nagle się rozładowuje na środku pokoju. Oczywiście nie zawsze urządzenie posiada taką funkcję, zwłaszcza bardzo tanie i bez innowacyjnych technologii. Jeśli chodzi o sam system pracy mamy tutaj obracające się szczotki, które zbierają zabrudzenia.

Taki sprzęt możesz wykorzystać do odkurzania podłóg drewnianych, wyłożonych płytkami, ale też dywanów i chodników. Pamiętaj jednak, że nie jest to robot inteligentny. Warto przygotować mu pole do pracy. Wiele takich sprzętów nie radzi sobie z dywanami o długim włosiu – nie lubi sznurków ani frędzli. Dobrze jest wcześniej zebrać zabawki, książki czy skarpetki porozrzucane po domu.

 

Czas pracy i ładowania ma wpływa na efektywność

Każde urządzenie ma ograniczoną moc baterii. Warto więc sprawdzić, jak długo odkurzacz działa na akumulatorze i ile trwa jego ładowanie. Jeśli kupisz sprzęt, który ładuje się 10 godzin, a potem pracuje przez 5 min, raczej nie usprawnisz swojej pracy.

 

System sterownia

Aby odkurzacz był wydajny potrzebny jest dobry algorytm sterowania. Niestety jest wiele sprzętów, które ciągle jeżdżą po tej samej powierzchni, a przecież ważne jest, aby odkurzacz dotarł wszędzie.

Dobrze, jeśli ma kamerę, która oblicza powierzchnię. Odkurzacz może mieć chaotyczny system lub też uporządkowany. W pierwszym przypadku odbija się od przeszkód, zmieniając kierunek ruchu. W efekcie kilkakrotnie przemierza ten sam obszar. Daje to lepsze efekty, ale trwa dłużej. Natomiast w systemie uporządkowanym robot jeździ po linii prostej, a po napotkaniu przeszkody, algorytm ponownie wyznacza trasę i pomija pewne części pomieszczenia. Niestety może to powodować niedokładne zebranie zabrudzeń.

 

Progi, czyli uważaj na przeszkody

Jak można się domyślić odkurzacze automatyczne doskonale radzą sobie na prostej, gładkiej powierzchni pozbawionej jakichkolwiek nierówności. Większość potrafi jednak pokonać progi, czy wjechać na dywan. Warto więc sprawdzić, czy interesujący nas sprzęt ma taką opcję. Jeśli nie, nie warto zwracać na niego uwagi.

 

Sensory w odkurzaczu automatycznym

Pozostając w tematyce przeszkód, jakie spotyka robot, musimy wspomnieć o sensorach. Większość prostych modeli ma tylko sensor przeszkód, często schodów, aby nie doszło do zepsucia odkurzacza na skutek upadku z dużej wysokości. Ważny jest również czujnik zbliżeniowy ze ścianą czy meblami. Warto też wybierać takie modele, które mają czujnik brudu.

Obsługa prosta, nawet dla dziecka

Często w przypadku obsługi AGD pojawia się jeden ważny problem – zbyt trudna obsługa. Im więcej funkcji ma dany sprzęt tym jest nam trudniej z niego korzystać. Dlatego należy też zwrócić uwagę na system obsługi interesującej nas maszyny. W zestawie powinien znajdować się pilot zdalnego sterowania, a na urządzenia intuicyjny panel oraz czujniki.

 

Funkcje, które powinien mieć dobry sprzęt

Dobre urządzenie to takie, które ma funkcjonalne rozwiązania. Przydatne będzie przede wszystkim programowanie czasu sprzątania, abyś mógł ustalić dzień tygodnia i godzinę pracy urządzenia. Wtedy nawet jeśli nie będzie Cię w domu, odkurzacz wykona swoją pracę. Niektóre modele mają funkcję mycia podłóg. To świetne rozwiązanie, ale takie sprzęty są niestety stosunkowo drogie.

 

Jaki odkurzacz automatyczny jest najlepszy – czyli dodatkowe rozwiązania

Warto sprawdzić, jakie dodatkowe funkcje posiada interesujący nas model. Świetnym rozwiązaniem jest lampa UV, która pozwala usuwać bakterie. Sprawdź też, czy odkurzacz ma system zwany latarnią – dzięki niemu odkurzacz przejedzie do kolejnego pomieszczenia dopiero po upływie ustalonego przez Ciebie czasu, to da ci gwarancję lepszych efektów odkurzania. Tutaj sprawdzi się też system wirtualna ściana – robot nie wyjedzie poza obszar danego pomieszczenia. Wszelkie wskaźniki pracy urządzenia, poziomu naładowania baterii czy napełnienia pojemnika także są bardzo praktyczne. Pamiętaj też o pojemniku – im większy, tym rzadziej musisz go opróżniać. Sprzęt powinien być wyposażony w niewielką stację dokującą i filtry powietrza.

Na rynku jest wiele propozycji urządzeń czyszczących, są najróżniejsze odkurzacze automatyczne w dobrych cenach. Kierując się naszymi poradami z całą pewnością znajdziesz solidny sprzęt, który spełni Twoje oczekiwania.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak działa odkurzacz automatyczny?

 

Odkurzacz automatyczny, czyli sprzęt samodzielnie sprzątający w domu, wykorzystuje wiele nowoczesnych technologii. Z tego względu takie urządzenie jest funkcjonalne i niezwykle przydatne. Jeżeli jesteś ciekawy, jaki odkurzacz automatyczny jest polecany przez użytkowników i na czym polega zasada jego działania, zapoznaj się z umieszczonymi poniżej informacjami.

 

 

Co znajduje się wewnątrz odkurzacza?

Sposób i skuteczność działania urządzeń automatycznych oparty jest na elementach, jakie znajdują się w środku obudowy. Są to m.in.: akumulator zasilający sprzęt, kilkustopniowy system czyszczenia, procesor główny zbudowany z kilku rdzeni, silnik o dużej mocy, a także czujniki i panel sterowania. Połączenie wszystkich wymienionych elementów sprawia, że odkurzacz działa bez konieczności podłączenia do prądu i porusza się po całym mieszkaniu, unikając schodów i przeszkód na podłodze.

 

Na czym polega funkcja samodzielnego ładowania?

Ponieważ modele automatyczne są zasilane akumulatorem, trzeba je co pewien czas podłączyć do ładowarki. Najczęściej jednak nie musimy pamiętać o konieczności ładowania, gdyż sprzęt samodzielnie wraca do stacji dokującej, która przy użyciu technologii podczerwieni nawiguje urządzenie. Po najechaniu odkurzacza na specjalną rampę rozpoczyna się ładowanie akumulatora, trwające zazwyczaj kilka godzin. Po upływie tego czasu sprzęt ponownie wyjeżdża na podłogę i wraca do miejsca, w którym przerwał sprzątanie.

 

Omijanie przeszkód

Osoby planujące zakup odkurzacza automatycznego zwykle boją się, że urządzenie szybko się zniszczy w wyniku uderzenia o meble czy upadku z wysokich schodów. Niemniej jednak, prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest niewielkie. Wszystko przez to, że sprzęty automatyczne są wyposażone w nowoczesny system nawigacji oraz kilka lub kilkanaście czujników. Poza tym funkcjonalne roboty samojezdne mają niewielką kamerę umożliwiającą stworzenie mapy poszczególnych pomieszczeń i wykrycie zabrudzonych miejsc.

Za sprawą czujników odkurzacz nie obija się o ściany, tylko porusza się blisko nich. Kiedy sensory wyczują schody, urządzenie nie podjeżdża do przodu, tylko cofa się lub kieruje się w bok, aby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń leżących przy napotkanej przeszkodzie.

 

 

W jaki sposób odkurzacz automatyczny czyści podłogi?

Kiedy dokładnie przyjrzymy się budowie zewnętrznej odkurzacza, z pewnością zauważymy, że pod spodem umieszczone są szczotki, które wmiatają zanieczyszczenia do środka urządzenia. Co ciekawe, model automatyczny nie wytwarza dużej siły ssącej. Jego działanie można porównać do zautomatyzowanej miotły. Niewielkie, umieszczone przy krawędzi obudowy zmiotki obracają się podczas jazdy, zamiatając tym samym zanieczyszczenia tak, aby trafiły prosto pod główną szczotkę.

 

Sposób działania systemu nawigacji

Odkurzacze samojezdne produkowane przez popularne marki często wyróżniają się zaawansowanym, uporządkowanym systemem nawigacji. Oznacza to, że urządzenie jeździ po domu po linii prostej. Kiedy sprzęt napotka dużą przeszkodę, specjalny algorytm automatycznie wyznacza nową trasę odkurzacza, aby ten mógł wrócić do pracy. Niektórzy konsumenci zauważyli jednak, że przez to pewne miejsca w pomieszczeniu są pomijane przez urządzenie, co zmusza do sięgnięcia po tradycyjny sprzęt z dużą siłą ssącą. Tańsze modele automatyczne poruszają się bardziej chaotycznie, ponieważ nie są wyposażone w nowoczesne rozwiązania technologiczne. Z tego powodu odkurzacz nie omija przeszkód, tylko lekko się o nie obija i przez to dochodzi do zmiany kierunku jazdy. To sprawia, że robot przejeżdża przez ten sam obszar nawet kilka razy i dokładnie wymiata wszystkie zanieczyszczenia. Jednocześnie wpływa to na wydłużenie czasu sprzątania w danym pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

6 KOMENTARZ

Ania

November 22, 2022 at 1:09 pm

Do 2000 zł polecam Robot sprzątający IROBOT Braava Jet M6 – Odkurzacz rewelacja. Nareszcie mam czysto w domu. Czas który traciłam na sprzątanie mogę przeznaczyć na coś ciekawszego. Szczerze polecam.

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

November 30, 2022 at 7:55 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać
Radzio

October 16, 2022 at 12:13 pm

Zależy od kwoty jaką mamy, ja natomiast mam i polecam Roomba I5. Jak da mnie, samotnego faceta jest to genialne rozwiązanie, nie muszę się już martwic o odkurzanie, cały czas mam czysto w domu, pracuje dziennie 12 godz. i nie mam czasu na odkurzanie a robot robi to za mnie. Polecam każdemu.

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

October 23, 2022 at 6:42 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać
Rozalia

March 10, 2022 at 8:56 am

Moim zdaniem też irobot najlepszy! Mam od dwóch lat i nadal świetnie sprząta

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

March 10, 2022 at 1:17 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać