Pralka do zabudowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Trudno wyobrazić sobie dom bez najzwyklejszej pralki. Trzeba jednak zauważyć, że na przełomie lat konsumenci stali się bardziej krytyczni w stosunku do produktów oferowanych przez licznych producentów. Sama funkcja prania to za mało. Analizując recenzje konsumentów zauważyliśmy, że ważne są innowacyjne rozwiązania, cicha praca, łatwy system obsługi, duży wyświetlacz oraz niska awaryjność. Mając to na uwadze udało nam się wyłonić pięć najciekawszych modeli do zabudowy. Wśród nich znalazła się pralka Whirlpool AWOC 0714. Urządzenie oferuje nam wiele ciekawych programów prania, które pozwalają na łatwe dostosowanie systemu pracy pralki do danych ubrań. Jednocześnie sprzęt ten uważany jest za energooszczędny. Za sprawą technologii 6-ty zmysł pralka sama dopasowuje ilość zużywanej wody i energii. Jeśli jednak ten model nie przypadł Ci do gustu, zwróć uwagę na naszą drugą propozycję, czyli Beko WMI 72142. To równie nowoczesny sprzęt, który spodoba się rodzinom z małym dziećmi, gdyż ma program BabyProtect, pozwalający na dokładne pranie i płukanie dziecięcych ubranek, które wymagają szczególnej uwagi. W celu zapoznania się z bardziej szczegółowym opisem produktu zapraszamy Cię do dalszej części naszego zestawienia.
Tabela porównawcza
5 najlepszych pralek do zabudowy. Opinie w 2024 roku
Gdy decydujemy się na zabudowę łazienki, czy kuchni, powstaje dylemat, jaki sprzęt dobrać, tak, aby pasował do zabudowy, a jednocześnie był funkcjonalny i ładny. Dziś chcieliśmy się zająć pralkami do zabudowy. Zapraszamy do czytania naszego rankingu pralek do zabudowy wszystkie osoby, które właśnie szukają takiego sprzętu. Wyodrębniliśmy 5 czołowych produktów tej kategorii i poniżej opiszemy ich funkcjonalność. Wszystkie z opisanych pralek mają pojemość wsadu 7 kg i sterowanie elektroniczne, a która z nich będzie najlepsza dla Ciebie? Sprawdź sam.
1. Whirlpool Pralka do zabudow AWOC 0714
Zaczynamy od najtańszego produktu w naszym rankingu. Jest to pralka Whirlpool AWOC 0714. Wymiary tego modelu wynoszą: wysokość 82 cm, szerokość 59,5 cm i głębokość 55,5 cm. Pralka jest zakwalifikowana do klasy energetycznej A++, przy czym pranie to klasa A, a wirowanie – klasa B. Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1400 obr/min i jest płynnie regulowana przez użytkownika. A poziom hałasu w trakcie prania wynosi 50 dB, natomiast wirowanie emituje hałas 72 dB.
Wśród 19 programów znajdziemy takie, jak program prania syntetyków, pranie ręczne, pranie wstępne, program do bawełny, program szybki – 30 min. i pranie delikatne. Ponadto mamy tu takie udogodnienia jak „Technologia 6-ty Zmysł”. Wskazując wagę załadunku i rodzaj tkanin w środku, pralka sugeruje, jaki program użytkownik powinien wybrać. Natomiast „Funkcja Clean+” zapewnia wielofazowy cykl prania, który poradzi sobie z uporczywymi plamami w 40 stopniach Celsjusza.
Na uwagę zasługuje jeszcze program „codzienny”, w którym można wyprać 6 kg suchego wkładu w zaledwie 60 minut, oraz program „SuperEco”, który dzięki zmniejszeniu ilości obrotów, lepszemu namaczaniu i optymalnemu podgrzewaniu zużywa do 40% mniej energii niż w innym programie.
Użytkownicy cenią w tej pralce cichą pracę i brak drgań podczas bardzo skutecznego wirowania, co przy zabudowie jest bardzo istotne, a także za duży czytelny wyświetlacz. Większość użytkowników mówi, że ten sprzęt to dobra i tania pralka do zabudowy.
Whirlpool AWOC 0714 to bardzo dobra pralka do zabudowy do 1500 zł. Jest to sprzęt w klasie energetycznej A+. Jego wymiary to: wysokość – 82 cm, szerokość – 59,5 cm i głębokość – 55,5 cm. Urządzenie generuje hałas w zakresie od 50 dB do 72 dB.
Zalety
Programy prania: Urządzenie oferuje nam aż 19 różnych programów, w tym pranie syntetyczne, ręczne, bawełna, delikatne i szybkie. To duże udogodnienie, bo z łatwością możemy dostosować pracę pralki do pranych ubrań, bez obawy o to, że odzież zniszczy się lub nie dopierze.
Technologia 6-ty Zmysł: To za sprawą tego rozwiązania, urządzenie pobiera tylko tyle wody i energii, ile potrzeba. Pralka ma wbudowaną wagę, która dostosowuje system pracy do załadunku.
Funkcja Clean+: Funkcja ta umożliwia skuteczne wypranie nawet najbardziej uporczywych plam w temperaturze zaledwie 40 st. C.
Energooszczędność: W porównaniu z innymi modelami dostępnymi na rynku, ten uznawany jest za wysoce energooszczędny. Zużywa do 40% mniej energii niż inne sprzęty tego typu.
Czytelny wyświetlacz: Za sprawą dużego, czytelnego wyświetlacza łatwo wybierzemy opcję prania i będziemy mieć podgląd na pracę pralki.
1. Pralka Beko WMI 72142
Drugim z kolei, opisywanym modelem jest Beko WMI 72142. Tu mamy wymiary: wysokość 82 cm, szerokość 60 cm i głębokość 54 cm. Oraz klasę energetyczną A++, podobnie jak w poprzednim modelu, pranie to klasa A, wirowanie klasa B, przy maksymalnej ilości obrotów na minutę 1200, również z możliwością płynnej regulacji obrotów. W tym urządzeniu poziom hałasu producent określa na 51dB podczas prania i 65dB przy wirowaniu.
Pralka została wyposażona w 16 różnych programów, z których kilka zasługuje na opis. Program BabyProtect, to ukłon w kierunku najmłodszych. Dzięki wydłużonemu praniu w wyższej temperaturze i dodatkowemu, intensywnemu płukaniu, program ten eliminuje bakterie i starannie wypłukuje detergenty. Jest on polecany dla osób cierpiących na różne alergie skórne, a także dla niemowląt.
Z kolei program Dark Care to specjalnie opracowany sposób prania bawełny podatnej na blaknięcie. Specjalne, łagodne ruchy bębna i małe prędkości wirowania chronią kolory Twojej odzieży. Kolejny program zasługujący na uwagę to Daily Express. Jak nazwa wskazuje, jest to szybki program do lekko zabrudzonej odzieży, pracujący w zakresie temperatur od 0 do 90 stopni Celsjusza.
Według klientów jest to najlepsza pralka do zabudowy, pod względem posiadanych przez nią wielu krótkich, efektywnych programów, pozwalających używać ten sprzęt w sposób jak najbardziej wydajny energetycznie. Ponadto klienci zauważają, że pralka jest cicha zarówno podczas prania, jak i wirowania.
Pralka Beko WMI 72142 w klasie energetycznej A++ ma wymiary: wysokość – 82 cm, szerokość – 60 cm i głębokość – 54 cm. Pralka posiada 16 różnych programów prania.
Zalety
Programy: Pralka ma 16 różnych programów pracy, w tym do prania bawełny oraz Dark Care dbający o ciemne ubrania. Poza tym urządzenie ma ciekawy program Daily Express, czyli szybkie pranie codzienne. Taka różnorodność dostępnych opcji ułatwia nam pranie.
Program BabyProtect: Jeśli masz dzieci, na pewno zainteresuje Cię program BabyProtect. Jest to doskonała opcja do prania dziecięcych ubranek. Przy użyciu tego programu nie musimy obawiać się o uszkodzenie materiału. Poza tym pozwala nam on na zminimalizowanie użycia detergentów i lepsze wypłukanie ubrań.
Regulacja: Szeroki wybór programów, możliwość regulacji obrotów oraz temperatury wody umożliwia nam łatwe dostosowanie pracy sprzętu do naszych potrzeb.
Energooszczędność: Jest to wysoce energooszczędna pralka. Umożliwia nam ograniczenie zużycia wody oraz energii, co pozytywnie wpływa na nasze rachunki. Nie można też zapomnieć o skutecznych systemach prania umożliwiających zminimalizowanie użycia detergentów, które też są dość drogie.
Wady
Głośność pracy: Niektórzy użytkownicy zauważają, że urządzenie trochę hałasuje.
2. Hotpoint-Ariston Pralka BWMD 742
Hotpoint-AristonBWMD 742, nasz trzeci produkt, ma wymiary: wysokość 82 cm, szerokość 59,5 cm, i głębokość 55 cm. Model ten ma klasę energetyczną A+, przy czym wirowanie zostało oznaczone klasą B. Prędkość wirowania może być regulowana płynnie przez użytkownika, do osiągnięcia maksymalnej, wynoszącej 1400 obr/min. Poziom hałasu w tym wypadku wynosi 52 dB przy praniu i 73 dB przy wirowaniu. Pralka ta dysponuje 16 programami.
Wśród nich chcielibyśmy wymienić Baby Cycle, który w 40 stopniach Celsjusza pierze i starannie płucze dziecięce ubrania, tak, aby nie pozostał na nich ślad detergentu, by nie podrażnić dziecięcej skóry. Woolmark Platinum Care, to sposób na wypranie wełnianych tkanin, które mają napisane na metce „prać ręcznie”.
Dzięki odpowiednim, opatentowanym parametrom prania włókna nie ocierają się o siebie i najdelikatniejsze tkaniny pozostaną w idealnym stanie nawet po ponad 20 cyklach prania. Na uwagę zasługuje też program do prania koszul, który skutecznie usunie brud, a koszule po wypraniu będą łatwe w prasowaniu.
Klienci, którzy zdecydowali się na zakup tego urządzenia, chwalą jego energooszczędność, polskie menu na wyświetlaczu i cenę adekwatną, do jakości produktu.
Hotpoint-AristonBWMD 742 to sprzęt w klasie energetycznej A+. Jego wymiary to: wysokość – 82 cm, szerokość – 59,5 cm i głębokość – 55 cm.
Zalety
Programy pracy: Różne, atrakcyjne programy pracy ułatwiają nam dostosowanie urządzenia do własnych potrzeb. Wśród najciekawszych opcji możemy wymienić: Baby Cycle do prania dziecięcych ubranek czy Woolmark Platinum Care do tkanin, które należy prać ręcznie.
Polskie menu: Menu pralki jest dostępne w języku polskim. Nie musisz więc zastanawiać się, czy wybierasz dobry program prania, jak to bywa w przypadku innych urządzeń, w których menu jest w języku angielskim.
Wydajność wirowania: Urządzenie bardzo dobrze wiruje. Wiele osób zauważa, że po wyjęciu prania z tej pralki, ubrania szybciej schną. Jednocześnie mamy możliwość regulacji prędkości wirowania.
Wykonanie: Jest to bardzo solidna pralka z dobrym, wydajnym silnikiem. Obudowa urządzenia jest wysoce odporna na korozję, dzięki czemu długo dobrze się prezentuje.
Wady
Głośność pracy: Jak na sprzęt nowej generacji urządzenie emituje spory hałas.
4. Electrolux Pralka EWG147540W
Electrolux EWG147540W, to pralka klasy energetycznej A+++, przy czym pranie to klasa A, a wirowanie oznaczone zostało klasą B. Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1400 obr/min i użytkownik może dowolnie zmniejszać tę prędkość dostosowując do własnych potrzeb. Pralka ta ma wymiary zewnętrzne: wysokość 82 cm, szerokość 59,6 cm i głębokość 54,4 cm. Podczas prania poziom hałasu to 52 dB, a podczas wirowania 73 dB.
Producent nie podaje w opisie w ile programów pralkę wyposażył, wymienił jednak kilka z nich. Jest nim na przykład program do prania ręcznego ze specjalną dedykacją do prania jedwabiu. Charakteryzuje się on łagodnym cyklem prania i odpowiednim sposobem wirowania. 2 programy typu „ECO”: jeden z praniem wstępnym drugi bez, dla średnio zabrudzonej odzieży. Podczas prania zostaje wydłużony cykl, i obniżona temperatura, co wpływa na obniżenie zużycia energii.
Funkcja TimeManager pozwala na dowolne wydłużenie lub skrócenie cyklu prania, w zależności od zabrudzenia odzieży. Opinie klientów o pralkach do zabudowy Electrolux EWG147540W, mówią, że jest to sprzęt intuicyjny w obsłudze, ma ładny wygląd i charakteryzuje się cichą pracą.
Pralka Electrolux EWG147540W to sprzęt w klasie energetycznej A+++. Urządzenie podczas prania generuje hałas na poziomie 52 dB. Model ten ma następujące wymiary: wysokość – 82 cm, szerokość – 59,6 cm i głębokość – 54,4 cm.
Zalety
Ciekawe programy pracy: Pralka umożliwia nam pranie jedwabiu, jak również wielu innych, delikatnych tkanin. Posiada sporo ciekawych programów pracy, w tym na przykład ECO lub do bardzo zabrudzonych ubrań.
TimeManager: Ta opcja pozwala nam na swobodne skracanie i wydłużanie czasu pracy, tak aby pranie zakończyło się w tym momencie, który będzie dla nas odpowiedni.
Intuicyjna obsługa: Łatwy system obsługi to ogromna zaleta produktu, bo nie każdy z nas lubi zaawansowane i skomplikowane sprzęty.
Wady
Brak możliwość zmiany pracy: Jeśli w trakcie prania stwierdzimy, że chcemy jednak zmienić tryb pracy, musimy zrestartować urządzenie.
Cena: Wśród wad produktu konsumenci wymieniają jego cenę.
5. Bosch Pralka WIS2814EU
Ostatni i najdroższy model, jaki postanowiliśmy opisać to Bosch WIS2814EU.Ten model ma wymiary: wysokość 81,8 cm, szerokość 60 cm i głębokość 57 cm. To urządzenie ma klasę energetyczną A+. Dla prania jest to klasa A, a dla wirowania klasa B. Wirowanie można regulować płynnie, do maksymalnych obrotów wynoszących 1400 obr/min. Hałas, jaki emituje ten model podczas pracy wynosi 46 dB podczas prania i 64 dB podczas wirowania.
Program, który jest specjalnie przez producenta dedykowany dla tego urządzenia to Bawełna do prania kolorów w 40°C Eco + Eco i w temperaturze 60°C Eco + Eco. Ponadto od użytkownika zależy ustawienie liczby obrotów bębna w trakcie prania, nastawienie długości prania, czy zarządzenie dodatkowego płukania z krochmaleniem. Pralka oferuje również program MIX 30°C, do szybkiego prania średnio zabrudzonej odzieży.
Ponadto zastosowane technologie jak VarioSoft, ActiveWater, AquaStop, czy system 3D-AquaSpar podnoszą funkcjonalność i bezpieczeństwo użytkowania. Użytkownicy tego modelu twierdzą, że przy ponownym zakupie ich wybór padłby na tę samą pralkę. Pralka jest godna polecenia, spełnia wymagania różnorodnego czasu prania, wysokich obrotów wirowania, a także wygody użytkowania.
Bosch WIS2814EU ma wymiary: wysokość – 81,8 cm, szerokość – 60 cm i głębokość – 57 cm. Jest to urządzenie w klasie energetycznej A+. Jest to cichy model, gdyż przy wirowaniu emituje hałas na poziomie 64 dB.
Zalety
Cicha praca: Osoby, które wybrały ten model potwierdzają opinie konsumentów na temat cichej pracy urządzenia. W specyfikacji produktu znajdziemy informację, że wytwarza hałas na poziomie 46 dB podczas prania i 64 dB podczas wirowania. To niewiele w porównaniu z innymi urządzeniami.
Różne systemy pracy: Pralka ma takie programy pracy, jak: bawełna do prania kolorów, Eco, MIX, do prania bardzo zabrudzonej odzieży i wiele innych.
Łatwość obsługi: Jest to prosty w obsłudze model. Pokrętła ułatwią nam wybranie odpowiedniej opcji.
Wady
Cena: Prawie 3 tysiące złotych za pralkę to dość wygórowana cena.
Brak wyświetlacza: Jest to urządzenie bez wyświetlacza, więc nie mamy kontroli nad tym, ile czasu faktycznie zostało do końca prania.
Przewodnik zakupowy – Jaką pralkę do zabudowy kupić?
Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie mieszkania bez pralki. Jest to jeden z najbardziej podstawowych sprzętów w każdym domu. Jeszcze przed zakupem trzeba stwierdzić, gdzie umieścimy pralkę. Drugim dylematem jest to, czy nasz model powinien być wolnostojący, czy raczej przeznaczony do zabudowany. Zastosowanie drugiego rozwiązania pomoże Ci zaoszczędzić sporo miejsca. Jednak pojawia się pytanie, jaką pralkę do zabudowy wybrać? Aby pomóc Ci podjąć tę trudną decyzję, przygotowaliśmy ten oto poradnik. Po jego lekturze będziesz wiedzieć na co zwrócić uwagę i czym kierować się w trakcie zakupów.
Rodzaje pralek
Przy podejmowaniu decyzji warto zastanowić się, jaki rodzaj pralki będzie najlepszy dla naszego domu. Na rynku mamy modele ładowane od góry lub od przodu. Wybór urządzenia powinien być podyktowany aranżacją Twojej łazienki. Jeśli przygotowałeś już blat podnoszony od góry, bez problemu umieścisz pod nim pralkę ładowaną od góry. Jest to jednak dość niewygodne rozwiązanie. Bowiem, jeśli na blacie znajdują się jakieś przyrządy, trzeba je będzie każdorazowo zdejmować.
Pralki ładowane od góry są dość popularne. Niestety ich pojemność jest dużo mniejsza, a jak już wcześniej wspomnieliśmy w przypadku zabudowy, takie urządzenie nie jest najbardziej praktyczne.
Pralka automatyczna otwierana z przodu to najbardziej popularny model na rynku. Cechuje się dużą nowoczesnością i funkcjonalnością. Posiada możliwość programowania prania, aby spełniało ono nasze oczekiwania. Co więcej, taki sprzęt jest niezwykle ładowny. Wadą takich modeli są duże gabaryty i wysoka cena. Na szczęście, od jakiegoś czasu takie pralki są dostępne w wersji SLIM. Jest to dobra propozycja, idealna dla niewielkiej rodziny. Cechuje się mniejszymi gabarytami i niewielką pojemnością, która maksymalnie wynosi 4,5 kg.
Pojemność
Zanim udasz się do sklepu w celu zakupu pralki, dobrze zastanów się, jakie są Twoje potrzeby. Jeśli masz dużą rodzinę, na pewno przyda Ci się spore urządzenie, które będzie w stanie zmieścić Wasze pranie. W przypadku, gdy mieszkasz sam, lepiej zdecydować się na mniejszy sprzęt. Pomoże Ci to zaoszczędzić miejsce, ale też wydatki na wodę i prąd, bo duży sprzęt pobiera więcej energii i wody. Wielkość pralki przekłada się na jej pojemność. W sklepach możesz znaleźć modele, których ładowność wynosi od 3 kg do nawet 10 kg. Pamiętaj jednak, że gdy kupisz sprzęt o dużej pakowności, zajmie on dużo miejsca.
Osobom żyjącym samotnie lub w małej rodzinie polecane są pralki o pojemności do 5 kg. Nie zabierają zbyt dużo miejsca, a jednocześnie są wydajne. Większym rodzinom producenci sugerują zakup urządzeń o ładowności do 7 kg. W zupełności wystarczy to, by spełnić ich oczekiwania. Największe modele o pojemność sięgającej 10 kg są przewidziane są dla osób, które mają dużą, wieloosobową rodzinę.
Choć zakup największego modelu na rynku brzmi kusząco, to musisz zdawać sobie sprawę, że wraz ze zwiększoną ładownością bębna, rośnie cena urządzenia. Co więcej, im większe są gabaryty pralki, tym trudniej będzie Ci ją zabudować.
Energooszczędność – jaka pralka do zabudowy jest najlepsza?
Decydując się na zakup pralki koniecznie weź pod uwagę jej klasę energetyczną. Informuje ona użytkownika o tym, ile energii w skali roku zużywa urządzenie. Wyrażane jest w jednostce kW/h. Każde zakupione urządzenie posiada informację o zużyciu energii. Informacja ta jest oznaczona literami od A+++, co symbolizuje największą efektywność do D – najmniejszą.
Produkty oznaczone znakiem A+++ są również najdroższymi na rynku. Jednak wydatek ten szybko Ci się zwróci. Podczas użytkowania, takie modele zużywają mniej wody i prądu, co ma wpływ na nasze rachunki. Już po krótkim czasie zauważysz tę oszczędność. Analogicznie, zakup pralki o małej efektywności jest tylko pozorną oszczędnością. Za sam model zapłacisz niewiele, ale wzrosną Twoje wydatki na prąd i wodę.
Wymiary
Kupując pralkę musisz upewnić się, że zmieści się ona w miejscu, w którym chcesz ją umieścić. Pamiętaj, że model powinien być nieco mniejszy niż przeznaczona na niego wnęka. Z tego powodu, powinieneś przygotować miejsce na sprzęt już w czasie umeblowania kuchni lub łazienki. Zdecydowana większość konsumentów decyduje się na zakup modeli ładowanych od przodu, gdyż ich późniejsze użytkowanie jest znacznie prostsze.
Wiele produktów, które są dostępne na rynku ma wymiary: szerokość – 60 cm oraz wysokość – 85 cm. Są to standardowe parametry dla pralek o pojemności 7 kg. Jeśli zakupiony przez Ciebie model jest większy lub mniejszy, musisz go samodzielnie wymierzyć.
Prędkość wirowania
Dzięki dużej prędkości wirowania Twoje ubrania po wyjęciu z pralki będą niemal suche. Jeśli jest to dla Ciebie istotna cecha, sugerujemy zakup modelu o wysokich obrotach wirowania. Standardowe sprzęty z górnej półki cenowej są w stanie wygenerować od 10o0 do 1400 obrotów na minutę. Prędkość wirowania w bardziej wydajnych urządzeniach wynosi od 1500 do nawet 1700 obrotów w ciągu jednej minuty.
Rodzaje programów i funkcje
Zwróć uwagę, jakie programy prania ma interesujący Cię sprzęt. Producenci oferują klientom coraz atrakcyjniejsze modele, które mają nawet kilkanaście programów, w tym np. ECO, prania firan, antyalergiczny, ekonomiczny czy prania koszul. Ważne jest to, abyśmy mogli regulować temperaturę prania, jak również to, kiedy urządzenie się uruchomi. W tym pomoże nam funkcja opóźnionego startu. Producenci, chcąc przyciągnąć uwagę klienta oferują też szereg innych opcji, jak np. automatyczny dozownik, sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu prania. Interesująca jest też funkcja dostosowująca pracę do wagi prania.
Poziom hałasu
Nie ma znaczenia, w jakim pomieszczeniu pragniesz umieścić swoją pralkę, ważne jest to, aby zakupiony model nie przeszkadzał w codziennym życiu. Nadmierny hałas będzie uciążliwy nie tylko dla nas i naszej rodziny, ale również sąsiadów. Standardowe natężenie dźwięku waha się między 50 dB w czasie zwykłego, codziennego prania a 70 dB w momencie wirowania. Jeśli nie chcesz, aby praca pralki przeszkadzała Ci w czasie relaksu, lepiej zwrócić uwagę na ten parametr i wybrać możliwie najbardziej cichy model.
Pralki do zabudowy w dobrych cenach
Cena pralki jest ściśle związana z jej wielkością i pojemnością. Duże modele o ładowności do 10 kg, które możemy spotkać w pralniach mogą kosztować nawet 6000 zł. Najtańszą opcją są sprzęty ładowane od góry, gdyż ich pakowność jest znacznie mniejsza.
Kolejnym czynnikiem, który wpływa na cenę pralki jest jej klasa energetyczna. Najtańsze są modele z symbolem D. Ich ceny zaczynają się od 700-800 zł. Jak już jednak wspomnieliśmy, jest to tylko pozorna oszczędność. Już po krótkim czasie użytkowania zauważysz, że Twoje rachunki wzrosną. Z kolei cena zakupu modeli z klasą A+++ są dość drogie. Koszt zakupu takiego urządzenia może wynosić nawet 5000 zł.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ