Mopy płaskie – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Nie lubisz myć podłóg? Uważasz, że ta czynność jest zbyt męcząca? Jeśli znajdziesz odpowiedni mop płaski, z pewnością zmienisz zdanie. Chcemy pomóc Ci w zakupie takiego produktu i przygotowaliśmy ranking prezentujący praktyczne i wygodne w użytkowaniu modele. Z przeprowadzonej przez nas analizy opinii konsumentów wynika, że najlepszy jest obecnie mop Vileda Ultramax Box, dostępny w komplecie wraz z wiadrem wyposażonym w system wyżymania. Produkt ma chłonną nakładkę myjącą z mikrofibry, którą w razie potrzeby możemy z łatwością odczepić i wyprać w pralce. Model ten umożliwia dotarcie do wszystkich zakamarków, dlatego Twój dom będzie zachwycał czystością. Na drugim miejscu plasuje się mop Vileda Ultramax 140622 ze spryskiwaczem, który nie wymaga użycia wiadra. Wewnątrz produktu znajduje się pojemnik na wodę wymieszaną z detergentem. W komplecie otrzymujemy końcówkę z mikrofibry mocowaną na dwa klipsy. Ponieważ trzonek ma optymalną długość, podczas mycia podłóg nie trzeba się pochylać i w ten sposób można uniknąć bólu pleców.
10 najlepszych mopów płaskich. Opinie w 2024 roku
Czysty i zadbany dom to chluba każdej pani domu. Odkurzenie czy zamiatanie podłogi nie wystarczy, aby powierzchnie lśniły czystością. Dlatego też dobrym pomysłem jest zainwestowanie w mopa, którym na mokro można zetrzeć uporczywe zabrudzenia. Przy wyborze właściwego modelu warto kierować się jakością wykonania sprzętu. Abyś mógł zapoznać się z najlepszą ofertą na rynku, przygotowaliśmy poniższy ranking mopów płaskich.
Tabela porównawcza
Rozważ też
Łączny zasięg mopa wraz z nakładką sprzątającą wynosi 148 cm. Drążek ma możliwość załamania w dwóch miejscach, a końcówka typu CLICK, pasuje do innych nakładek producenta. W zestawie jest nakładka Micro Duo przeznaczona do paneli i parkietów.
Według słów użytkowników wiadro jest mało poręczne w opróżnianiu z brudnej wody, a także twarde zaczepy nakładki do sprzątania powodują, że trudno ją zdjąć. Bardziej energicznym osobom zdarza się ułamać stopkę do wyciskania mopa, a kupić jej oddzielnie nie można.
W skład zestawu wchodzi 8 litrowe wiadro zaopatrzone w kółka dla łatwiejszego przemieszczania, drążek o długości 140 cm, podstawa sprzątająca i nakładka do niej o wymiarach 42 cm x 9 cm. Wyciskanie mopa odbywa się za naciśnięciem stopą przycisku przy wiadrze.
Mop płaski z wiadrem
1. Vileda Zestaw Ultramax Box
Nasz ranking rozpoczynamy prezentacją modelu Vileda Ultramax Box. Produkt ten może pomóc w utrzymaniu czystości w Twoim domu. Sprzęt odznacza się szaro-czerwonym kolorem obudowy. Urządzenie jest wykonane z wysokiej jakości materiałów.
Nakładka zrobiona jest z mikroaktywnych włókien. Jej wymiary wynoszą 36 cm x 14 cm. Użytkownik ma możliwość ściągania nakładek, które można je prać w pralce w temperaturze 60 st. C, a po zużyciu wymienić bez konieczności kupna nowego sprzętu.
Do zestawu dołączone jest wiadro z wyciskaczem o pojemności 10 l. Dzięki systemowi ULTRAMAX, który pozwala na składanie mopa bez dotykania go rękami, sprzęt można wyciskać bez brudzenia się. Ponadto wyżymaczka jest tak skonstruowana, aby z łatwością pozbyć się wody.
Oprócz tego użytkownik ma do dyspozycji specjalną nakładkę do czyszczenia drewna. Przegub urządzenia umożliwia sprzątanie podłogi pod niskimi meblami. Ten najlepszy mop płaski cieszy się pozytywnymi opiniami wśród użytkowników. Konsumenci doceniają ten model za wysoką jakość wykonania i dużą wytrzymałość.
Mop Vileda Ultramax Box ma w zestawie wiadro z wygodnym systemem wyciskania. Produkt ma nakładkę z mikrofibry, która jest wyjątkowo chłonna i pozwala szybko pozbyć się nawet zaschniętych plam.
Zalety
Wygodne wyciskanie: W wiadrze znajduje się specjalna wyciskarka, za sprawą której nie musimy ręcznie wyżymać mopa. To powoduje, że unikamy moczenia i brudzenia rąk, mogącego zniechęcać do mycia podłóg.
3-elementowy drążek: Drążek zbudowany jest z 3 elementów i możemy go w razie konieczności złożyć. Z tego powodu przechowywanie produktu jest wyjątkowo proste, nawet jeśli mamy małe mieszkanie. Poza tym na drążku znajduje się wygodny uchwyt do zawieszania.
Chłonność: Mop jest chłonny i umożliwia pozbycie się uporczywych zabrudzeń, bez potrzeby intensywnego przecierania podłogi.
Łatwe czyszczenie zakamarków: Ze względu na kształt końcówki czyszczącej, model pozwala na dotarcie do wszystkich trudno dostępnych miejsc.
Pojemne wiadro: Dołączone do kompletu wiadro ma pojemność 13 l, dlatego jest to dobry wybór zwłaszcza do dużych mieszkań.
Wady
Za krótki trzonek: Trzonek nie jest teleskopowy, i wysocy użytkownicy uważają, że jest zbyt krótki.
Mop płaski Vileda
2. Vileda Mop ze spryskiwaczem Ultramax 1-2 Spray 140622
Następnie prezentujemy model Vileda Ultramax 140622. Ten dobry i tani mop płaski pozwoli Ci na szybkie i skuteczne posprzątanie całego domu. Nasadka tego produktu zrobiona została z mikroaktywnych włókien (90% poliester, 10% poliamid), które skutecznie czyszczą powierzchnie. Wykorzystany materiał można stosować do mycia, bez używania płynu do podłóg.
Nakładki można ściągać i prać w pralce w temperaturze 60 st. C. Takie rozwiązanie powstrzymuje rozwój bakterii i pozwala na zachowanie czystości w domu. Płaska konstrukcja mopa sprawia, że nie zostawia on kłaczków na podłodze. Ponadto zastosowanie czerwonej warstwy ściernej umożliwia skuteczne mycie powierzchni. Rozmiar głowicy wynosi 36 cm x 14 cm. Wygodny przegub urządzenia pozwala na sprzątanie pod meblami.
Produkt wyposażony jest w rozpylacz spray’u UltraMax. Do pojemnika nalewa się detergent lub wodę, które za pomocą przycisku można rozpryskać na podłodze. Takie rozwiązanie pozwala na porządne umycie szczególnie mocno zabrudzonych powierzchni. Ponadto w ten sposób nie trzeba korzystać z wiadra. Użytkownicy doceniają ten model za wygodę użytkowania.
Model Vileda Ultramax 140622 został wyposażony w spryskiwacz, dlatego podczas mycia podłóg nie musimy przenosić ciężkiego wiadra. Produkt nadaje się do mycia płytek, parkietu, a także twardych podłóg.
Zalety
Łatwe mocowanie wkładu: Z montażem wkładu myjącego nie powinniśmy mieć żadnego problemu, ponieważ mocuje się go przy pomocy dwóch klipsów.
Optymalna długość drążka: Drążek jest na tyle długi, że w czasie mycia podłóg nie musimy się nadmiernie pochylać.
Wskaźnik poziomu napełnienia: Mop ma wskaźnik poziomu napełnienia zbiornika, dlatego nie musimy się zastanawiać, kiedy ponownie trzeba go napełnić.
Komfort użytkowania: Produkt jest lekki, a do tego ma wygodny uchwyt, który nie wyślizguje się z dłoni. To powoduje, że mycie podłóg nie jest już przykrym obowiązkiem. Co ważne, spryskiwacz nie kapie i rozpyla płyn równomiernie.
Wady
Mało pojemny zbiornik: Zbiornik, do którego wlewa się wodę z detergentem, jest według części konsumentów mało pojemny, w efekcie czego podczas mycia dużych powierzchni trzeba go kilka razy uzupełniać.
Mop płaski z wyciskaczem
3. Leifheit Mop Profi Compact Wiadro z Kółkami Wyciskacz 55096
Leifheit Mop Profi Compact wiadro z kółkami wyciskacz 55096 to jeden z produktów polecanych przez klientów. W skład zestawu wchodzą: Podstawa wraz z drążkiem, nakładka Micro Duo przeznaczona w szczególności do parkietów i paneli oraz wiadro zaopatrzone w kółka i nakładką wyciskającą. Pojemność wiadra wynosi 8 litrów, a jego dokładne wymiary to: Długość 54 cm x szerokość 30 cm x wysokość 38 cm.
Ten dobry mop płaski ma długość 42 cm (wymiary podstawy mopa to 42 cm x 9 cm). Drążek o łącznej długości 140 cm ma podwójny przegub pozwalający na dotarcie do miejsc o ograniczonym dostępie i wygodny uchwyt oraz system Click, do mocowania mopa, pasujący do innych sprzętów tego producenta. Nakładkę Micro Duo można prać w pralce w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
Obsługa wyciskania mopa odbywa się za przyciśnięciem przycisku stopą, w tym czasie prasa starannie wyciska z mopa wodę. Mop płaski z wyciskaczem zaopatrzono w drążek przymocowany w taki sposób, że umożliwia obrót mopa w zakresie 360 stopni, co też ułatwia sprzątanie.
Mop płaski obrotowy
4. Vileda Mop Obrotowy Turbo 3w1 Mikrofibra 167751
Mop płaski obrotowy Vileda jest znany wielu użytkownikom, a tym, którzy nie mieli jeszcze okazji go przetestować prezentujemy Vileda mop obrotowy turbo 3w1 mikrofibra 167751. To zestaw opracowany w taki sposób, aby mycie podłogi było jak najmniej uciążliwe. Połączono tu technologię mopa płaskiego ze sznurkowym, zapewniając urządzeniu wszystkie zalety obu sprzętów i równocześnie eliminując ich wady.
W skład zestawu wchodzi wiadro z wygodnym uchwytem i odpływem wody usprawniającym jego opróżnianie po skończonym sprzątaniu, uchwyt na mop do przechowywania sprzętu oraz sam mop o kształcie nieco zaokrąglonego trójkąta wraz z nakładką sprzątającą. Trójkątny kształt końcówki ułatwia sprzątnięcie wszelkich kątów i narożników.
Marka Vileda przeprowadzając niezależne testy tego sprzętu uzyskała wyniki mówiące o 40% większej sprawności tego sprzętu sprzątającego w porównaniu do innych marek. Jest to też wygodny sprzęt, bo po zmoczeniu końcówki mopa i umieszczeniu jej w sitku odsączającym, naciśnięcie stopą przycisku, który uruchamia ruch obrotowy, spowoduje odsączenie wody do właściwej wilgotności. Mop płaski samowyciskający przygotuje końcówkę do mycia podłogi bez schylania i udziału rąk.
Mop płaski z wiadrem dwukomorowym
5. Mop z Wiadrem Dwukomorowym Sternhoff SDH
Mop z wiadrem dwukomorowym Sternhoff SDH to nowatorska konstrukcja. Jedna komora służy tu do wypełnienia jej wodą z detergentem, druga ułatwia osuszenie mopa do wymaganego stanu. W skład kupowanego zestawu wchodzi dwukomorowe wiadro o pojemności 4,5 litra z nakładką do odsączania. Wiadro ma wymiary: Wysokość 35,5 cm, szerokość 14 cm, długość 16,5 cm.
Mamy tu także drążek teleskopowy o długości 120 cm oraz 2 wkłady z mikrofibry o wymiarach 32 cm x 12 cm. Całość jest zapakowana w estetyczne pudełko, więc nadaje się na prezent dla kogoś bliskiego. Zestawy są dostępne w kolorach zielonym, bordowym i granatowym. Mop płaski z wiadrem dwukomorowym pozwala na odciskanie mopa bez użycia rąk i bez schylania się. A mop skutecznie sprząta takie powierzchnie jak podłogi drewniane, kamienne, panele, płytki, linoleum czy marmur.
Drążek o elastycznym złączu pozwala na sprawne manewrowanie końcówką. Jest on też zakończony uchwytem do zawieszenia, zatem łatwo go umieścimy na haczyku w miejscu przeznaczonym do przechowywania.
Mop płaski Lamart
6. Mop płaski Lamart LT8027
Ciekawą konstrukcję ma mop płaski Lamart LT8027. Nie dołączono tu wiadra, ale za to sprzęt ma wbudowany w drążek zbiorniczek o pojemności 600 ml. U góry rączki natomiast jest “sterowanie” czyli przycisk uwalniający porcję wody z detergentem pryskającą na czyszczoną powierzchnię. Przeciągając po powierzchni mopem zgarniamy z niej cały brud, który na skutek zwilżenia jest łatwiejszy do usunięcia.
Mop płaski Lamart został zaopatrzony w ciekawej konstrukcji element czyszczący. Mianowicie Mop płaski ze spryskiwaczem wyposażono w podwójną ściągaczkę składającą się z mikrofibry oraz gumy sprawiającej, że po jednorazowym przeciągnięciu powierzchnia jest nie tylko czysta, ale i sucha.
Z tego też powodu mop jest dedykowany również do mycia okien, zwłaszcza tych o dużych powierzchniach. Użycie jego bardzo skraca czas wykonania pracy. Ściągaczka z mopem jest elementem wymiennym i można ją w razie potrzeby wyprać. Drążek w kolorze srebrnym z elementami czarnymi ma długość 120 cm.
Spontex mop płaski
7. Spontex Quick Max Profi 97050122
Kolejnym modelem prezentowanym w naszym zestawieniu jest Spontex Quick Max Profi 97050122. Sprzęt ten sprawdzi się zarówno w użytkowaniu domowym, jak i profesjonalnym. Produkt wykonany jest z wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu jest wytrzymały i solidny.
Do zestawu dołączone jest niebieskie wiadro, a także system wyciskający wodę, który jest bardzo skuteczny i wygodny w obsłudze.
Ponadto pozwala on na zachowanie czystych i suchych rąk w trakcie mycia podłogi. Teleskopowy kij, w który wyposażony jest mop, daje możliwość dostosowania długości do własnych potrzeb (do 140 cm).
Przegub sprzętu jest obrotowy o 360 st., co sprawia, że można umyć podłogę w trudno dostępnych miejscach. Nakładka została wykonana z mikrofibry i ma możliwość odpinania. Dzięki temu można ją wymieniać i prać w pralce. Konsumenci doceniają ten model za łatwość użytkowania i wykonanie wysokiej jakości.
Spontex Quick Max Profi 97050122 to model z systemem wyciskającym, który umożliwia mycie podłóg na sucho i mokro. Produkt ma końcówkę z mikrofibry zapewniającą chłonność i ochronę podłoża przed zarysowaniem.
Zalety
Teleskopowy drążek: Mop wyposażono w teleskopowy drążek pozwalający na regulację jego wysokości (do 140 cm). Z tego względu sprzątanie w domu jest komfortowe, nawet dla wysokich osób.
Zintegrowany system wyżymania: Produkt ma zintegrowany system wyciskania, który pozwala na wygodne wyżymanie. Nie musimy przy tym brudzić rąk, co jest bardzo praktycznym rozwiązaniem.
Wady
Brak wiadra w zestawie: Aby móc umyć podłogę, najpierw trzeba zamoczyć końcówkę w wodzie. Użytkownicy narzekają, że w komplecie nie ma wiadra, w którym można zanurzyć mop.
Mało efektywne wyciskanie: Według niektórych osób system wyciskania nie działa zbyt efektywnie, dlatego końcówka mimo wyżymania jest bardzo mokra, a przetarta nią podłoga długo schnie.
Mop płaski ze spryskiwaczem
8. Xiaomi Deerma Mop ze Spryskiwaczem TB500
Osobom preferującym do sprzątania użycie mopu ze spryskiwaczem możemy polecić model Xiaomi Deerma mop ze spryskiwaczem TB500. Jest on wykonany w kolorystyce srebrno – białej i ma drążek o długości 120 cm. Samo urządzenie jest niezwykle lekkie, bo waży zaledwie 0,75 kg. Na drążku, w dolnej jego części umieszczono zbiorniczek na płyn czyszczący o pojemności 350 ml.
Od góry wlewamy wodę z dodatkiem detergentu, a dołem, za naciśnięciem uchwytu spustowego umieszczonego przy rączce, następuje uwolnienie płynu, który tryska wprost przed ściereczkę mopa, zwilżając podłogę. Głowica mopa obraca się wokół osi na drążku o 360 stopni ułatwiając mopowi dotarcie do zakamarków. Wspomniany zbiorniczek o pojemności 350 ml, według producenta wystarcza na wyczyszczenie 102 m2 powierzchni podłogi.
Ułatwia to mu ściereczka mopa wykonana z włókna węglowego, materiał ten sprawia, że włókno wychwytuje najdrobniejszy pył z podłogi, a także starannie oczyszcza szczeliny.
Mop płaski wyciskany
9. York Mop Płaski Gąbkowy z Wiadrem EASY Wyciskany
Entuzjastom ciekawych rozwiązań możemy polecić produkt York mop płaski gąbkowy z wiadrem EASY wyciskany. To bardzo ciekawy sprzęt, zajmujący niewiele miejsca w domu. W zestawie kupujemy wiaderko o wymiarach 34 x 11,5 x 29 cm i pojemności całkowitej 9 litrów, a do znacznika umieszczonego jako ilość wody użytkowa do sprzątania – 4,5 litra. Mamy tu też 2 gąbki PVA, z czego jedna jest zamocowana na końcówce, a druga jako zapas, obie o wymiarach. 27,5 cm x 6 cm x 5 cm.
Jako uchwyt sprzątający dołączono drążek o długości 130 cm. Końcówka z gąbki PVA jest mocno chłonnym materiałem. Używa się go w taki sposób, że zamocowaną gąbkę wraz z drążkiem zanurzamy w wodzie z detergentem, a następnie odciskamy bez moczenia rąk, uwalniając specjalny mechanizm zamontowany w rączce. Sprzęt właśnie w celu wygody ma 3 tryby pracy: WASH – do płukania gąbki, DRY – do jej osuszania oraz STORE – do przechowywania, gdy sprzęt zakończy sprzątanie.
Mop płaski wyciskany nie zabiera dużo miejsca, ze względu na szczupły charakter wiaderka i nadaje się do sprzątania podłóg twardych z rozmaitych zabrudzeń, a także sierści i włosów. Ze względu na wysoką chłonność gąbki, można nią też zbierać rozlane płyny.
Mop płaski York
10. York Handy Mop płaski wyciskany z wiadrem
York Handy mop płaski wyciskany z wiadrem ma wkład sprzątający, który może wchłonąć wodę wagowo 5 razy tyle co sam waży. To wyjątkowa wręcz chłonność tego materiału. Mamy tu system dwukomorowy 3w1. Zawartość zestawu to obok dwukomorowego wiadra, składany trzonek i 2 nakładki z wkładem o kształcie prostokąta.
W modelu tym zastosowano kilka praktycznych rozwiązań. Na przykład nakładka z mopem wychodząca z wody trafia na swego rodzaju „grzebień”, który oczyszcza ją z włosów i innych stałych elementów zebranych z podłogi. Wymiary wiadra wynoszą 22 x 20 x 28 cm, jego pojemność to 6 litrów. Płytka sprzątająca ma 31 x 12 cm a nakładany na nią tkaninę o szerokości 32 cm.
Wysokość trzonka wynosi 120 cm. Wkłady czyszczące można prać w pralce w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Mop pozwala skutecznie oczyścić podłogi z płytek ceramicznych, kamiennych, marmuru, a także podłóg drewnianych, paneli i linoleum. Inteligentny system pozwala na obsługę wyciskania mopa i sprzątania z użyciem jednej ręki.
Przewodnik zakupowy – Jaki mop płaski kupić?
Najbardziej praktycznym urządzeniem do czyszczenia podłóg jest mop. Z nakładem małej siły możemy osiągnąć zadowalający efekt. Na rynku istnieje wiele takich produktów. Wśród nich znajdziemy mop płaski. Producenci nieustannie go ulepszają , aby czyszczenie było coraz bardziej komfortowe. W tym poradniku podpowiemy Ci, jaki mop płaski wybrać, aby odpowiadał Twoim wymaganiom.
Dlaczego mop płaski?
Szukając mopa, natkniemy się na trzy główne rodzaje – płaski, sznurkowy i paskowy. Według wielu osób, to właśnie ten pierwszy wyczyści naszą podłogę najdokładniej. W odróżnieniu do dwóch pozostałych typów, mop płaski nie pozostawia na powierzchni żadnych smug. Wszystko dzięki jego jedno kawałkowej budowie. Bardzo dobrze sprawdza się przy zbieraniu kurzu i innych zanieczyszczeń. Nie chłonie także dużej ilości wody, a więc mamy większą kontrolę nad jej rozprowadzaniem po podłodze. Jedyną wadą mopa płaskiego jest jego kształt, który nie bardzo dopasowuje się do niestandardowej powierzchni.
Nakładka – jaki mop płaski jest najlepszy?
Mopy płaskie mają w sobie ten atut, że ich nakładka jest odczepiana. Dzięki temu, możemy bez problemu zdjąć ją ze stelaża i wyprać. W ten sposób zachowujemy higienę i hamujemy rozwój bakterii. Nakładka może być przymocowana za pomocą rzepów lub przy użyciu kieszeni zrobionych z materiału. Oznacza to, że końcówka stelaża jest wkładana w kieszonkę. Polecamy ten ostatni typ, ponieważ rzepy mogą z czasem stracić swoją moc i wtedy nakładka może się samoistnie odczepiać od stelaża. Nie będzie to zbyt komfortowe przy częstym sprzątaniu.
Modelem, na który warto zwrócić szczególną uwagę jest ten, który posiada system odwirowywania nakładki w rączce. Zaoszczędzi nam to trudu pochylania się co chwilę lub zużywania siły na wykręcanie końcówki w wiadrze. Wystarczy, że bez żadnego wysiłku skręcimy stelaż. Dobrą opcją jest również urządzenie, do którego w zestawie zostały dołączone nakładki o różnych rozmiarach lub wykonane z różnych materiałów. Będzie to szczególnie przydatne dla osób, które w swoim mieszkaniu posiadają wiele różnych powierzchni. Pozwoli nam to zabezpieczać je i zapewnić im odpowiednią pielęgnację.
Najczęściej wykonuje się nakładkę z bawełny. Skutecznie ściąga ona z podłogi wszystkie zanieczyszczenia i kurz. Mamy więc pewność, że powierzchnia po oczyszczeniu mopem płaskim z nakładką wykonaną z bawełny będzie zupełnie czysta. Jest to materiał bardzo chłonny, dlatego też wciąga dużo wody, lecz nie wypuszcza jej całej na podłogę. Dzięki temu, czyszczenie mopem tego typu jest efektywne. Inaczej sprawa ma się z nakładką wykonaną z poliestru. Jest to materiał bardziej wytrzymały niż bawełna. Pozostanie z nami przez dłuższy czas. Dzięki temu, nie musimy martwić się o częste wymienianie końcówki. W efekcie, zaoszczędzimy także pieniądze. Nie jest jednak aż tak chłonna jak poprzedni materiał. Może także pozostawiać smugi na podłodze.
Stelaż
Rączka jest drugim najważniejszym elementem, jeżeli chodzi o wybór dobrego mopa płaskiego. Warto zakupić taki model, który posiada ergonomiczny kształt. Niewygodna rączka może sprawić, że sprzątanie stanie się bardzo uciążliwą czynnością. Dlatego, polecamy wybór stelażu, który ma wbudowane, antypoślizgowe nakładki.
Stelaż mopa płaskiego wykonany jest z dwóch materiałów. Jednym z nich może być metal. Jest on bardzo trwały, więc nie musimy martwić się o to, że pęknie podczas użytkowania. Drugą opcją jest rączka wykonana z plastiku. Materiał ten nie jest aż tak wytrzymały, jak ten poprzedni. Dlatego musimy uważać, ponieważ przy większym wysiłku może się popsuć. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w rączkę, która jest umocowana na click. Oznacza to, że możemy ją odczepić od stelaża. Będzie ona także pasowała do myjki do okien czy zmiotki do odkurzania ścian. W efekcie, stelaż będzie wielofunkcyjnym elementem, który nie posłuży nam wyłącznie do zmywania podłóg.
Dbanie o mop
Aby mop płaski posłużył nam na dłuższy czas, to powinniśmy o niego dobrze zadbać. Po każdym użyciu zdejmijmy nakładkę i wyczyśćmy ją w czystej wodzie. Wszystko po to, aby resztki mocnych chemikaliów nie pozostawały na niej i nie niszczyły końcówki. Potem pozwólmy jej wyschnąć. Po każdym użyciu zaleca się nawet dokładne wypranie jej w pralce. Uniemożliwi to rozwój groźnych bakterii.
Dodatkowe akcesoria
Warto kupić model, który posiada w zestawie specjalne wiadro. Jest ono zwykle idealnie dopasowane rozmiarowo do mopa płaskiego. Dlatego też, nie musimy samemu szukać odpowiedniego wiadra. Niektóre modele takich pojemników posiadają również wirówki. Samoistnie wykręcają one wodę z nakładki mopa.
Mopy płaskie w dobrych cenach
Najprostsze modele mopa płaskiego możemy nabyć już za kilka złotych. Ich rączka wykonana będzie jednak z plastiku, a włókna będą szybko się ścierać. Ceny mopów płaskich zaczynają się już od 10 zł, ale ceny dobrych modeli zaczynają się od 30 zł. Ich stelaż jest metalowy i wyposażony w antypoślizgowe części. Nakładka z kolei będzie gruba i posłuży nam na dłużej. Najdroższe modele, do których dołączone zostały również wiadro z wyciskaczem, mogą kosztować od 60 zł do 100 zł.
Który mop lepszy płaski czy okrągły?
Kupując sprzęty domowe wiele osób nie wie, jaki mop wybrać – płaski czy okrągły. Każdy z nich ma wady i zalety, które omówimy w artykule poniżej. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie, jaki mop jest polecany, by szybko i wygodnie wyczyścić podłogę w mieszkaniu.
Mop płaski
Mop płaski to najbardziej wszechstronne narzędzie służące do mycia podłóg. Dzięki prostej konstrukcji oraz bardzo łatwej obsłudze mop nadaje się do czyszczenia wszystkich powierzchni w domu. Jak wspominaliśmy, najważniejszym elementem takiego produktu, jest końcówka czyszcząca. Jeśli będzie wykonana z dobrej jakości materiału, bez trudu usuniemy zabrudzenia. Popularność tego produktu w dużej części wynika z jego niewielkiej ceny. Płaski mop kupimy już od 20 zł.
Mop okrągły
Od lat w sklepach dostępne są okrągłe mopy, które cechują się kolistym kształtem. Na końcówce mamy wkład z długimi frędzlami, co pozwala na efektywne sprzątanie. Takie produkty szybko i dokładnie usuwają zabrudzenia z wielu zakamarków czy trudno dostępnych miejsc. Sprzęt ten jest bardzo wygodny w używaniu, a co więcej pozwala na szybkie i dokładne sprzątanie. Liczne testy pokazały, że mycie podłogi przy pomocy okrągłego mopa zmniejsza ilość nieestetycznych smug.
Wadą tego typu sprzętów może być ich pielęgnacja. Niestety, w wielu modelach rozmontowanie końcówek jest dość trudne i wymaga użycia siły. Ponownie umocowanie wkładu również jest skomplikowane. Zwykle też końcówki nie można prać w pralce, co jest możliwe w przypadku płaskich mopów.
Mechanizm do odwirowania
Na forach internetowych możesz znaleźć informacje, że tylko okrągłe sprzęty wyposażone są w mechanizm do wyżymania wody. Jest to nieprawda. Wiele mopów płaskich sprzedawanych jest w zestawie z wiadrem z opcją wyciskania wody. Takie modele rzadko mają pedał lub dźwignię, która uruchamia mechanizm wirowania, raczej jest to specjalna nakładka na wiadro służąca do wyżymania. Duży nacisk na materiał usuwa nadmiar wody, dlatego na podłodze nie zostają mokre smugi. Jest to szczególnie ważne podczas mycia drewnianych paneli, które mogą ulec zniszczeniu na skutek działania wilgoci. Jak wygląda mechanizm odwirowania w okrągłych mopach? Również jest to przycisk. Po umieszczeniu sprzętu w wiadrze i użyciu pedału końcówka zaczyna się kręcić, co usuwa nadmiar wody. Wielu konsumentów na pewno zastanawia się, która z metod jest lepsza. Obie są równie efektywne, jednak wyżymanie materiału odbywa się szybciej w sprzętach obrotowych.
Porównanie mopów
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, który z mopów jest lepszy. Na pewno okrągłe sprzęty dobrze sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach, jak kąty i rogi. Produkty płaskie mogą czasem nie dotrzeć do wszystkich zakamarków czy miejsc przy ścianie.
Wielu użytkowników zauważyło, że sprzątając przy pomocy okrągłego mopa wkładamy więcej siły w usuwanie plam. Jest to spowodowane tym, że sprzęt nie dotyka podłogi na całej swojej powierzchni, przez co niezbędne jest użycie dodatkowej siły.
Jaka jest jednak efektywność obu sprzętów? Zdaniem konsumentów oba produkty tak samo dokładnie usuwają nawet ciężki brud. Trzeba jednak podkreślić, że wyczyszczenie podłogi przy pomocy płaskiego mopa zajmuje mniej czasu.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ