Ranking 7 najlepszych żelazek parowych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 03.12.21

 

Żelazko parowe – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli poszukujesz dobrej jakości żelazka parowego, które będzie działać przez wiele lat, dobrze trafiłeś. Znajdziesz tu najlepsze, według użytkowników, modele. Najpopularniejszym produktem, bardzo pozytywnie ocenianym przez konsumentów jest Braun Irons SI 9187EWH. Sprzęt ten został wykonany z wysokiej jakości materiałów. Płyta grzewcza gładko chodzi po materiale i bardzo szybko się nagrzewa, a technologia iCare dba o to, aby ustawić odpowiednią temperaturę do prasowanego materiału. Produkt jest bardzo bezpieczny w użyciu. Jeżeli zapomnisz go wyłączyć, to on sam przestanie grzać po kilku minutach bezczynności. Co więcej, sprzęt posiada blokadę, która powstrzymuje przed kapaniem wody z żelazka. Ponadto produkt ten bardzo łatwo wyczyścić, gdyż wyposażony jest w samoczynne oczyszczanie z osadu. Dodatkowo system antywapienny powstrzymuje wytrącanie się kamienia w środku. Te elementy przedłużają żywotność sprzętu. Na drugim miejscu znalazł się model Philips Azur Performer Plus GC4527/00. Jeżeli najpopularniejszy produkt Ci się nie spodobał, to warto zapoznać się z tym żelazkiem, które jest także bardzo pozytywnie oceniane przez konsumentów.

7 najlepszych żelazek parowych. Opinie w 2021 roku

 

Żelazko jest sprzętem, które jest potrzebne w każdym domu. Dzięki niemu ubranie, które długo leży w szafie, w kilka chwil wygląda jak nowe. Aby wyglądać schludnie i robić dobre wrażenie w pracy i na uczelni, trzeba prasować poszczególne elementy swojej garderoby. Warto wybierać urządzenia, które charakteryzują się silnym wyrzutem pary i mają dużą moc. Poniższy ranking żelazek parowych zawiera modele, które cieszą się dużym zainteresowaniem użytkowników.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Żelazko z cyfrową blokadą kapania, wyrzutem pary 230 g/min i wyrzutem pary z czubka. Precyzyjny system antywapienny dba o samooczyszczenie urządzenia. Dzięki niemu użytkownik do prasowania może wlewać wodę z kranu.

Difetto

Jako wadę użytkownicy przedstawiają zbyt niskie ułożenie spryskiwacza, co powoduje niejednokrotne przypadkowe naciśniecie podczas prasowania. Również obrotowy kabel nie działa tak, jak obiecuje producent.

Conclusione

Żelazko o mocy 2800 W ze stopą FreeGlide 3D Eloxal 3D ma wygodny, duży otwór do nalewania wody i pojemny zbiornik. Sprzęt zaopatrzono w automatyczny wyłącznik, który dba o bezpieczeństwo, gdy użytkownik zapomni wyłączyć sprzęt.

Drugi wybór

Pregio

Sprzęt ma dobrze wyprofilowany dziubek, dlatego bez trudu usuniesz zagniecenia w trudno dostępnych miejscach. Na obudowie znajdziesz funkcjonalne pokrętło, przy pomocy którego zaprogramujesz ilość wyrzucanej pary i temperaturę pracy. Duża moc silnika sprawia, że żelazko szybko się nagrzewa.

Difetto

Model jest dość ciężki, więc długa praca poważnie obciąża nadgarstek. Poza tym ze względu na dużą ilość generowanej pary sprzęt zużywa sporo wody. Dlatego w czasie prasowania należy regularnie uzupełniać ciecz.

Conclusione

Jest to nowoczesne i bardzo dobrze wykonane żelazko parowe, które pomoże w usunięciu zagnieceń z każdego rodzaju tkaniny. Przy pomocy sprzętu wyprasujesz też delikatne tkaniny, które mogą ulec zniszczeniu przez wysokie temperatury. Nie musisz się martwić, że oparzysz się o stojące żelazko lub spalisz ubranie, produkt samodzielnie wyłączy się po kilku sekundach.

Rozważ też

Pregio

Model jest bardzo bezpieczny. Ma on wbudowaną opcję automatycznego wyłączenie po dłuższym czasie bezczynności (od 30 sek do 8 min). Moc 2400 W jest gwarantem szybkiego nagrzewania się żelazka, dlatego produkt gotowy jest do użytku zaraz po uruchomieniu.

Difetto

Należy zachować dużą ostrożność ustawiając żelazko w pozycji pionowej, gdyż produkt jest niestabilny. Poza tym produkt jest stosunkowo ciężki, co zmusza nas do wykonywania przerw w czasie prasowania.

Conclusione

Konsument w czasie pracy może dokładnie ustawić temperaturę oraz ilość wyrzucanej pary (do 50 g/min). Sprzęt ma funkcję Textile Protector, która pomaga w ochronie delikatnych tkanin. Zbiornik na wodę zmieści 400 ml cieczy. Do tego łatwo się go napełnia.

 

1. Braun Irons żelazko parowe SI 9187 EWH

 

Wygoda użytkowania żelazka BRAUN IRONS SI 9187EWH polega między innymi na tym, że można do jego zbiornika o pojemności 330 ml wlać wodę prosto z kranu. System antwapienny zadba o samooczyszczenie sprzętu wewnątrz. Dzięki technologii iCare użytkownik nie potrzebuje znać się na tkaninach i ich wytrzymałości na wysoka temperaturę. System ten sam dobierze odpowiedni jej poziom do prasowanej tkaniny.

Prasowanie ułatwiają też trzy aktywne strefy wyrzutu pary i jej wyrzut w poziomie (z czubka) i pionie z prędkością 230 g/min. Do rąk użytkownika zostaje oddane urządzenie, w którym każdy z prasujących może samodzielnie zarządzać wydzielaniem pary w zakresie 0-50 g/min. A dla niewprawnych operatorów zapewne pożyteczna będzie technologia Smart Textile Protection chroniąca tkaniny przed przypaleniem.

Dodatkowym zabezpieczeniem jest automatyczny wyłącznik, który uaktywni się po 30 sekundach bezruchu żelazka w pozycji poziomej i 8 minutach w pozycji pionowej. Obok bezpieczeństwa użytkowania, posiadaczom żelazka przypadło do gustu również to, że stopa 3D FreeGlide ma zaokrąglone krawędzie, dzięki którym stopa nie marszczy materiału, gdy jest po nim przesuwana, co wpływa na tempo i jakość prasowania.

Każdy użytkownik szukając żelazka dla siebie, szuka najlepszego produktu. Aby w pełni poznać BRAUN IRONS SI 9187EWH prezentujemy poniżej jego wady i zalety przekazane przez użytkowników.

 

Zalety

Duża moc i wyrzut pary: Żelazko ma moc 2800 W, jest to wystarczające do skutecznego prasowania, które wspomagane jest dodatkowo wyrzutem pary na poziomie 230 g/min.

System antywapienny: System ten chroni żelazko przed gromadzeniem się w jego wnętrzu kamienia wytrącającego się z wody użytej do prasowania. Dzięki sprawnemu systemowi, użytkownik może wlewać do zbiornika wodę prosto z kranu.

Pojemność zbiornika: 330 ml pojemności zbiornika na wodę sprawia, że starcza ona na długi okres prasowania. Dodatkowo pojemnik ten ma duży otwór pozwalający na sprawne wlewanie wody.

Bezpieczeństwo: Dzięki wbudowanemu systemowi automatycznego wyłączania sprzęt jest bezpieczny dla zapominalskich. Po 30 sekundach bezczynności w pozycji leżącej i po 8 minutach stojącej, żelazko samoczynnie się wyłączy.

Kształt i porycie stopy: Model ten ma stopę wykonaną z eloxalu (dwukrotnie twardszego od stali nierdzewnej) o zaokrąglonych krawędziach. Stopa zbliżona kształtem do deski snowboardowej, równie gładko sunie po materiale co deska po stoku. Dzięki temu użytkownikowi łatwiej jest dotrzeć do miejsc takich jak plisy, falbany czy manewrować między guzikami.

 

Wady

Umiejscowienie przycisku do spryskiwacza: Według użytkowników zbyt niskie umiejscowienie tego przycisku sprawia, że podczas prasowania niejedna osoba naciskając przycisk przez przypadek niweczy wykonana pracę i zmusza do ponownego wyprasowania fragmentu zmoczonej tkaniny.

 

 

 

 

2. Żelazko parowe Philips Azur Performer Plus GC4527/00

 

Model Philips Azur Performer Plus GC4527/00 pozwala na szybkie i łatwe rozprasowanie ubrań. Bardzo dobrze sprawdza się dla osób pracujących, które z rana przygotowują dla siebie garderobę. Sprzęt wyposażony jest w system odkamieniania. Dzięki temu możesz mieć pewność, że posłuży Ci on przez wiele lat. Dla bezpieczeństwa produkt wyposażony jest w funkcję automatycznego wyłączania się. Dzięki temu nie musisz się martwić żelazkiem, nawet gdy wyjdziesz z domu.

Sprzęt wyposażony jest w silnik o mocy 2600 W. Pozwala on na jego szybkie rozgrzanie. Strumień pary wynosi 50 g/min, więc jest stosunkowo mocny. Zapewnia to sprawne prasowanie zagnieceń. Sprzęt automatycznie dopasowuje intensywność strumienia pary do danego materiału. To chroni przed przypadkowym zniszczeniem ubrań i pozwala na zaoszczędzenie czasu.

Dodatkowo model ten wyposażony jest w końcówkę Triple Precision, która pozwala na prasowanie niewielkich, trudnodostępnych powierzchni jak kieszenie, czy obszar wokół guzików. Użytkownicy doceniają ten produkt za szybkie nagrzewanie i wydajną pracę.

Żelazko parowe Philips Azur Performer Plus GC4527/00 ma moc 2700 W. Długość kabla zasilającego wynosi 2 m. Model waży 1,5 kg.

 

Zalety

Czas nagrzewania: Pochlebne recenzje konsumentów stanowią dowód na to, że sprzęt nagrzewa się bardzo szybko. Dlatego też nie trzeba czekać zbyt długo, aby rozpocząć prasowanie.

System antywapienny: Prezentowany model ma dobrze przemyślany system antykamienny. Produkt ma funkcję samoczyszczenia, a pojawiający się w wodzie kamień jest gromadzony we wbudowanym pojemniku, dzięki czemu nie musimy się obawiać o uszkodzenie urządzenia.

Rączka: Pokryta antypoślizgowym materiałem rączka gwarantuje pewny chwyt, co przekłada się na większą precyzję podczas pracy. Użytkownicy zapewniają, że manewrowanie żelazkiem jest łatwe, a dłonie nie męczą się zbyt szybko.

Para: Silne uderzenia pary (do 220 g) sprawiają, że urządzenie poradzi sobie z wyprasowaniem nawet bardzo pogniecionych ubrań. To daje pewność, że produkt nas nie zawiedzie.

 

Wady

Stopa: Część osób uważa, że stopa żelazka mogłaby być wykonana z bardziej odpornych na zarysowania materiałów.

 

 

 

 

3. Żelazko parowe Braun TS 785STP

 

Dużym zainteresowaniem wśród konsumentów cieszy się model Braun TS 785STP. Produkt ten pozwala na prasowanie zarówno w poziomie, jak i w pionie. Dla bezpieczeństwa żelazko wyposażone zostało w funkcję automatycznego wyłączania po 30 s lub 8 min, zależnie od pozycji.

Sprzęt ma silnik o mocy 2400 W, który pozwala na stosunkowo szybkie rozgrzewanie powierzchni grzewczej. Temperaturę oraz ilość wyrzucanej pary (maksymalnie 50 g/min) można kontrolować za pomocą pokrętła. Model wyposażony jest w funkcję Textile Protector, która chroni delikatne tkaniny przed zniszczeniem. Produkt ten wyposażony jest w zbiornik na wodę o pojemności 400 ml, który łatwo się napełnia.

Urządzenie wykonane jest z wysokiej jakości materiałów. Powierzchnia grzewcza jest zrobiona z szafiru, przez co jest bardzo wytrzymała. Następnie została pokryta specjalną powłoką, która sprawia, że model gładko jeździ po materiale i jest odporny na zarysowania. Użytkownicy doceniają ten produkt za wygodę obsługi.

Braun TS785STP to żelazko parowe o mocy 2400 W. Produkt waży 1,8 kg. Długość kabla zasilającego jest równa 2,5 m.

 

Zalety

Saphir: Żelazko ma szafirową stopę grzejną, która wykazuje dużą odporność na uszkodzenia mechaniczne. W związku z tym nie ma obaw, że na powierzchni wspomnianego elementu pojawią się zarysowania. Producent zapewnia, że stopa Saphir jest czterokrotnie twardsza od modeli wykonanych ze stali nierdzewnej.

Bezpieczeństwo: Urządzenie jest bezpieczne w stosowaniu. Sprzęt automatycznie wyłącza się po upływie określonego czasu (8 minut w pozycji pionowej, 30 sekund w pozycji poziomej). W ten sposób jesteśmy chronieni nie tylko przed przypaleniem ubrań, ale także ewentualnym pożarem.

Zbiornik: Pojemnik na wodę jest stosunkowo duży (400 ml), dlatego nie musimy go zbyt często uzupełniać.

 

Wady

Przecieka: Pewna grupa konsumentów zauważyła, że żelazko czasami przecieka. Dlatego też podczas prasowania na ubraniach pojawiają się plamy z wody, co bywa uciążliwe.

 

 

 

 

4. MPM Żelazko parowe MZE-04

 

Ciekawym modelem jest MPM MZE-04, gdyż wyposażony jest w wiele przydatnych funkcji. To dobre i tanie żelazko parowe ma wbudowany automatyczny wyłącznik, który się uaktywnia po chwili bezczynności. Dlatego też możesz się czuć bezpiecznie, nawet jeżeli zapomnisz o sprzęcie. Produkt można używać zarówno pozycji pionowej, jak i poziomej. To pozwala na prasowanie wiszących firanek i marynarek.

Sprzęt wyposażony jest w system antywapienny, który zapewnia mu wiele lat sprawności. Ponadto żelazko ma funkcję samoczyszczenia, więc możesz mieć pewność, że przy regularnym myciu nie pobrudzisz swoich ubrań. Produkt wyposażony jest w silnik o mocy 2800 W. Uderzenie pary wynosi 75 g/min i pozwala na szybkie wyprasowanie mocno zagniecionych ubrań.

Model ten jest bardzo wygodny w użyciu. Zapewnia to ergonomiczne wykonana rączka. Końcówka żelazka ma odpowiednio dobrany kształt, który ułatwia prasowanie w trudno dostępnych miejscach. Powierzchnia grzewcza jest ceramiczna, co zapewnia jej wytrzymałość i odpowiedni poślizg. Użytkownicy doceniają ten model za wysoką jakość wykonania i poręczność.

MPM MZE-04 to dobre żelazko parowe do 100 zł. Moc urządzenia wynosi 2800 W. Przewód zasilający ma długość równą 3 m.

 

Zalety

ANTI-DRIP: Konsumenci wskazują, że system ANTI-DRIP jest skuteczny. W rezultacie nie ma obaw o to, że na tkaninach pojawią się plamy z wody.

Przewód zasilający: Urządzenie ma długi, obrotowy przewód zasilający. W rezultacie możemy mieć pewność, że nic nie będzie krępowało naszych ruchów w trakcie prasowania, co zapewni nam odpowiedni komfort.

Zabezpieczenie: Produkt ma zabezpieczenie przed przegrzaniem, co nie tylko wydłuża czas użytkowania sprzętu, ale także wpływa na nasze bezpieczeństwo.

 

Wady

Rączka: Choć rączka pokryta jest antypoślizgowym materiałem, pokrywające uchwyt tworzywo stosunkowo szybko się niszczy.

Kamień: Część osób twierdzi, że system antywapienny nie jest do końca skuteczny. Po kilku miesiącach użytkowania można zauważyć, że na urządzeniu pojawia się kamień.

 

 

 

 

5. Philips Steamer żelazko parowe Steam&Go GC320/55

 

Philips Steamer Steam&Go GC320/55 to model, który jest ergonomiczne wykonany. Sprawia to, że praca staje się przyjemnością. Rączka została odpowiednio wyprofilowana i pokryta antypoślizgowym materiałem. Ponadto końcowa ma taki kształt, który ułatwia docieranie do trudno dostępnych miejsc.

Sprzęt wydziela stały strumień pary. Dzieje się tak za sprawą wykorzystania pompki elektrycznej. Urządzenie wyposażone jest w silnik o mocy 1000 W. Pozwala to na jego szybkie rozgrzanie. Model sprawdza się do prasowania w pionie i poziomie. Dodatkowo sprzęt wyposażony jest w szczotkę, która ułatwia odświeżenie ubrań, a także zbiera kurz z materiału. Ponadto produkt pozbywa się z tkanin przykrego zapachu (jedzenia, papierosów).

Do zestawu dołączona jest torba. Dzięki temu urządzenie się nie kurzy, a także można je wygodnie zabrać ze sobą na wakacje. Opinie o żelazkach parowych producenta Philips są bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają ten model za kompaktowe rozmiary i szybkie nagrzewanie.

Żelazko parowe Philips Steamer Steam&Go GC320/55 ma moc równą 1200 W. Waga produktu wynosi ok. 0,6 kg. Długość przewodu to 2 m.

 

Zalety

Budowa: Urządzenie ma wygodną rączkę, dzięki czemu utrzymanie sprzętu w dłoni nie jest trudne. Zaletą jest także stosunkowo niska waga produktu.

Czas nagrzewania: Żelazko nagrzewa się w 45 sekund, dlatego praktycznie zaraz po jego podłączeniu do zasilania, możemy przystąpić do pracy.

 

Wady

Zbiornik: Internauci wskazują, że produkt ma zbyt mały zbiornik na wodę, dlatego trzeba często robić przerwy w pracy, aby napełnić pojemnik. W rezultacie prasowanie zabiera więcej czasu.

Obudowa: Niektóre osoby twierdzą, że obudowa zbyt szybko się nagrzewa, więc trzeba uważać, aby nie poparzyć dłoni.

 

 

 

 

6. Żelazko parowe Tefal Ultimate Anti Calc FV9775

 

Tefal Ultimate Anti Calc FV9775 to żelazko parowe o mocy 3000 W. Sprzęt wyposażono w 2,5 m kabel zasilający, a także w funkcję stałego wytwarzania pary na poziomie 55 g/min. Urządzenie ma system Anti drip, który zapobiega kapaniu wody na ubrania, co mogłoby przyczynić się do powstania nieestetycznie wyglądających plam.

Z uwagi na bardzo dużą moc żelazko szybko się nagrzewa i efektywnie usuwa zagniecenia z tkanin. Sprzęt automatycznie się wyłącza po 8 minutach bezczynności, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowania. Takie rozwiązanie zmniejsza ryzyko zwarcia i przegrzania urządzenia. Opisywany model ma stopę grzejną z technologią samooczyszczania Durilium Autoclean, co gwarantuje gładki poślizg po wszystkich materiałach.

Urządzenie jest lekkie i poręczne (waży ok. 1,8 kg). Konsumenci uważają, że żelazko jest wyjątkowo łatwe w obsłudze, co sprawia, że prasowanie zmienia się w przyjemną czynność. Wszystko za sprawą automatycznego ustawienia pary. Nie musimy się więc zastanawiać, czy nie zniszczymy przypadkowo swojej ulubionej bluzki bądź koszuli.

Produkt Tefal Ultimate Anti Calc FV9775 ma moc 3000 W. Wymiary sprzętu to: 15,8 cm x 18,7 cm x 33 cm. Żelazko waży 1,8 kg i wytwarza strumień pary na poziomie 55 g/min.

 

Zalety

Wytrzymała stopa grzejna: Stopa urządzenia została wykonana z solidnego materiału, a dodatkowo wyposażono ją w funkcję samooczyszczania Durilium Autoclean. Katalityczna powłoka jest odporna na zarysowania oraz zanieczyszczenia.

Prasowanie bez wysiłku: Nie musimy zbyt mocno przyciskać sprzętu do tkaniny, aby pozbyć się uporczywych zagnieceń. Działanie pary wodnej jest na tyle skuteczne, że prasowanie ubrań nie zajmuje dużo czasu i jest wyjątkowo komfortowe.

 

Wady

Za mały pojemnik na wodę: Zbiornik na wodę ma pojemność 0,35 l, więc w czasie prasowania trzeba go kilka razy uzupełniać, co szybko staje się irytujące.

Niewygodny uchwyt: Według konsumentów uchwyt żelazka jest za gruby i źle wyprofilowany, w efekcie czego sprzęt niewygodnie leży w dłoni i możemy mieć problem z przesuwaniem go po tkaninie.

 

 

 

 

7. Żelazko parowe Bosch Sensixx’x TDA703021A

 

Ciekawym modelem z wieloma przydatnymi funkcjami jest Bosch Sensixx’x TDA703021A. Produkt ten ma moc 3000 W. Dzięki temu bardzo szybko się nagrzewa i w kilka chwil jest gotowy do pracy. Żelazko to wykonane jest z wysokiej jakości materiałów. Powierzchnia grzewcza zabezpieczona została powłoką ceramiczną. Dzięki niej stopa jest wytrzymała i odporna na zarysowania.

Sprzęt charakteryzuje się równomiernym strumieniem pary wynoszącym 50 g/min. Sprawia on, że zagniecenia w prosty i szybki sposób znikają z materiału. Model ten automatycznie dopasowuje temperaturę do prasowanego materiału. Dlatego też nie trzeba zmieniać ustawień w trakcie pracy. Urządzenie sprawdza się także do prasowania w pionie. Możesz więc z łatwością odświeżyć marynarki, czy nawet firany.

Sprzęt wyposażony jest w funkcję czyszczenia. Model sam pozbywa się zanieczyszczeń i osadu ze środka żelazka. Ponadto produkt automatycznie się wyłącza po kilku minutach bezczynności. Użytkownicy doceniają Bosch Sensixx’x TDA703021A za jakość prasowania. Twierdzą oni, że sprzęt dobrze wyrzuca parę, ułatwiając rozprasowanie zagnieceń.

Bosch TDA703021A to żelazko parowe o mocy 3000 W. Długość przewodu zasilającego wynosi 2,5 m. Produkt waży 1,9 kg.

 

Zalety

Skuteczność: Z uwagi na dużą moc urządzenia możemy mieć pewność, że żelazko dobrze poradzi sobie z prasowaniem różnego rodzaju ubrań. Opinie konsumentów potwierdzają, że sprzęt jest odpowiedni także do prasowania grubych tkanin.

Anticalc: Dobrze opracowany system antywapienny stanowi skuteczne zabezpieczenie przed osadzaniem się kamienia wewnątrz produktu. Dużym plusem jest także funkcja samoczyszczenia, która chroni znajdujący się w środku mechanizm.

Stopa: Ceramiczna stopa nie jest podatna na zarysowania. Dobre wyprofilowanie sprawia, że żelazko gładko porusza się po tkaninie, gwarantując tym samym komfort w trakcie pracy.

iTemp: Konsumenci dobrze wypowiadają się na temat funkcji iTemp. Jej zadanie polega na automatycznym doborze wysokości temperatury do prasowanej tkaniny. W związku z tym użytkownik nie traci czasu na dostosowywanie ustawień modelu do aktualnych potrzeb.

QuickFill: Prezentowane żelazko ma duży otwór do nalewania wody. W rezultacie czynność ta jest prosta.

 

Wady

Spryskiwacz: W nielicznych komentarzach można przeczytać, że spryskiwacz nie jest wykonany z najlepszych tworzyw i kapie z niego woda.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie żelazko parowe kupić?

 

Żelazka parowe różnią się między sobą wieloma aspektami. Ze względu na dość skomplikowaną budowę tych urządzeń, musimy zwrócić uwagę na ich funkcje, wagę, czy materiał, z jakiego zostały wykonane. Żelazka tego typu przez wygodę ich użytkowania stają się coraz bardziej popularne. Dlatego wybór tego odpowiedniego nie jest łatwy. Aby Ci w tym pomóc, przygotowaliśmy poradnik, który podpowie Ci, jakie żelazko parowe wybrać.

Rodzaje – jakie żelazko parowe jest najlepsze?

Istnieją 3 główne rodzaje żelazek parowych. Ich podział zwykle polega na uwzględnieniu sposobu, w jaki wydobywają z siebie parę. Rozróżniamy sprzęty:

tradycyjne – wyrzucają z siebie niewielką ilość pary, która pomaga w prasowaniu. Działają na podobnej zasadzie, jak zwykłe żelazka, z tą jedną różnicą, że od czasu do czasu wydobywają parę.

żelazko z całym systemem parowym – urządzenie tego typu cały czas wydobywa z siebie parę. Jest o wiele większe niż zwykłe żelazko. Potrzebuje o wiele więcej czasu, aby się nagrzać, co może przysporzyć kłopotów. Za to dłużej pozostaje ciepłe.

bezprzewodowe – działają tak samo, jak tradycyjne żelazko, z tym ułatwieniem, że nie potrzebujemy do nich gniazdka. Lepiej się nimi manewruje, lecz może okazać się problemem, jeżeli zapomnimy je naładować.

 

Para

Zwróć szczególną uwagę na ilość pary wydobywającą się z żelazka. Wiele modeli nie jest wystarczająco mocnych, aby poradzić sobie z większą ilością ubrań, lub aby je wyprasować za jednym razem. Polecamy żelazka z funkcją natychmiastowego wyłączenia dopływu pary. Dzięki temu możemy zabezpieczyć bardzo delikatną tkaninę przed zniszczeniem. Warto także wybrać model, który oprócz natychmiastowego wyłączania dopływu pary pozwala na kontrolowanie jej ilości. W efekcie możemy sami decydować o ilości pary w zależności od rodzaju tkaniny i jej delikatności. Ciekawą opcją jest nagły wyrzut dużej ilości pary przez naciśnięcie jednego guzika. Pomoże nam to z trudnymi materiałami, które mają wiele zagniotów, a których nie sposób wyprasować zwykłą ilością pary.

 

Stopka

Wybierzmy model, który ma zupełnie gładką stopkę. Dzięki temu możemy być pewni, że żelazko nie zahaczy o nasze ubranie i go nie zniszczy. Niektóre urządzenia tego typu, mają funkcję prasowania pionowo, bez dotykania stopką ubrania. Nie musimy martwić się w takim przypadku o ewentualne zniszczenia. Najlepsze stopki wykonane są ze stali nierdzewnej lub ceramiki. Nie przywierają one do ubrań.

 

Czas nagrzewania

Niektóre z tańszych modeli nagrzewają się nawet 5 minut. Może okazać się to problemem, jeżeli chcemy wyprasować dane ubranie tuż przed wyjściem z domu. Czas nagrzewania zależy zazwyczaj od mocy urządzenia. Dlatego, aby zmniejszyć ten czas do kilku sekund, wybierzmy żelazko, które ma dużą moc – od 2000 W do 3500 W. Powinno to także działać w drugą stronę – jeżeli kolejne ubranie jest wykonane z delikatnej tkaniny, to urządzenie powinno także szybko zmniejszyć swoją temperaturę do minimum.

 

Zbiornik wodny

Jeżeli zwykle mamy bardzo wiele ubrań do prasowania, to warto zainwestować w duży zbiornik na wodę. Zaoszczędzi to nam czas, który będziemy musieli stracić na ciągłe uzupełnianie zbyt małego zbiornika. Musimy jednak pamiętać, że duży pojemnik może być ciężki i nieporęczny do używania go przez dłuższy okres czasu. Najlepsze żelazka parowe mają zbiornik przezroczysty. Dzięki temu możemy zawsze kontrolować poziom wody w urządzeniu. Zwróćmy uwagę na rodzaj zamknięcia pojemnika. Powinno być ono dobrej jakości i być bardzo szczelne. Wiele z nich po jakimś czasie zaczyna przeciekać, więc upewnijmy się, że można je wymienić.

 

Bezpieczeństwo

Wybierzmy model, który posiada diodę pokazującą nam maksymalne nagrzanie żelazka. W ten sposób będziemy mieli jego temperaturę wciąż pod kontrolą. Koniecznie sprawdźmy, czy wspomniana dioda umieszczona jest w widocznym miejscu tak, abyśmy od razu ją zauważyli. Przyda nam się również funkcja automatycznego wyłączania urządzenia w razie jego przegrzania. Posiadając taką funkcję, żelazko wyłączy się również w przypadku, kiedy przez pewien czas jest nieaktywne. W efekcie, jeżeli zdarzy się nam zostawić je podłączone do prądu, to możemy uniknąć pożaru w domu. Obydwie funkcje znajdziemy w modelach, które posiadają międzynarodowe atesty UL i ETL. Wiele żelazek posiada specjalną funkcję, która chroni bardzo delikatne tkaniny przed zniszczeniem.

 

Waga

Żelazka parowe są cięższe niż ich tradycyjne odpowiedniki. Wszystko przez zbiornik z wodą. Dlatego ważne jest, aby wypróbować urządzenie nie tylko przed zakupem, ale także i po wypełnieniu wodą. Jeżeli żelazko będzie źle leżało w ręce, a prasujemy dość często, to może stać się to udręką. Jeżeli większość modeli jest dla Ciebie zbyt ciężka, to możesz wypróbować model turystyczny. Jest on zwykle bardziej kompaktowy i lekki. Pamiętaj jednak, że takie żelazko może nie zaspokoić Twoich potrzeb, jeżeli masz dużo ubrań do prasowania.

 

Kabel

Wybierając żelazko parowe zwróćmy uwagę na jego kabel. Wiele modeli potrafi prasować w pionie, np. zawieszone firany lub ubrania na wieszaku. Aby do nich dosięgnąć możliwe, że przyda się nam jak najdłuższy kabel. Ten problem możemy również rozwiązać wybierając model bezprzewodowy. Pamiętajmy jednak o tym, aby go naładować przed każdym użyciem. Warto również wybrać model, który umożliwia nam schowanie kabla. W ten sposób nie musimy martwić się o to, że będzie zabierał dużo miejsca lub, że zniszczy się podczas przechowywania go.

Funkcja samooczyszczania i pielęgnacja

Funkcja samooczyszczania działa na zasadzie wypłukiwania wszystkich zanieczyszczeń z wody, którą wlewamy do zbiornika. Dzięki temu, żelazko nie rdzewieje i długo pozostaje jak nowe.

Aby żelazko parowe działało prawidłowo, pamiętajmy o tym, aby oczyszczać jego stopkę regularnie. Zapobiegnie to nagromadzeniu się rdzy, a także sprawi, że żadne niepożądane przedmioty nie pozostaną na urządzeniu. Niezauważone mogą bowiem zniszczyć ubrania podczas kolejnego prasowania. Uważajmy także na wodę, która przecieka w kierunku stopki. Dzieje się to zazwyczaj przy prasowaniu w bardzo niskich temperaturach.

 

Woda

Do żelazek parowych możemy używać zwyczajnej wody z kranu. Większość urządzeń jest wyposażona w systemy, które automatycznie chronią je przed rdzą. Chyba, że jest ona bardzo twarda. W takim przypadku lepiej, abyśmy wlewali do zbiornika wodę destylowaną. Pamiętaj, aby po każdym prasowaniu opróżnić pojemnik z wody, która tam pozostała. Zapobiegniemy w taki sposób nagromadzeniu się rdzy, ponieważ woda będzie automatycznie przeciekać w kierunku stopki żelazka.

 

Żelazka parowe w dobrej cenie

Ceny najtańszych modeli zwykle zaczynają się od około 150 zł. Takie sprzęty niestety mają słabą moc, a ich zbiornik jest minimalnych rozmiarów. Nie posiadają zwykle także wielu przydatnych funkcji, które mają żelazka parowe kosztujące od 350 zł do około 1 000 zł. Cena najdroższych modeli może sięgać nawet 2 500 zł.

 

 

Jak wyczyścić żelazko parowe?

 

Osoby, które kupiły żelazka parowe, często po kilku miesiącach użytkowania zastanawiają się, jak je czyścić. Nie jest tajemnicą, że jeśli dobrze zadbamy o sprzęt i będziemy go odpowiednio pielęgnować będzie nam długo służyć. Co więcej, czysta stopa grzejna gwarantuje, że na naszych ubraniach nie pojawią się plamy. W tej części artykułu poznasz sposoby na to, jak czyścić żelazko parowe.

Środki bezpieczeństwa

Z uwagi na to, że urządzenie podłącza się do prądu, przy czyszczeniu sprzętu należy zachować odpowiednie środki ostrożności. Najważniejsze jest to, aby w trakcie pielęgnacji modelu odłączyć go od źródła zasilania. Choć wydaje się to oczywiste, zdarza się, że w biegu zapominamy o tak ważnej sprawie. Chcemy szybko pozbyć się zabrudzeń na stopie grzejnej nie myśląc o tym, że stanowi to dla nas zagrożenie. Kolejną, ważną kwestią jest to, że żelazko musi być zimne, jeśli dotykamy dłońmi stopy żelazka. W innym wypadku narazimy się na poparzenie. Co więcej, używana do mycia szmatka czy gąbka może przywrzeć do gorącej powierzchni. W efekcie będziemy mieć jeszcze więcej pracy.

 

Odkamienianie

Część osób zastanawia się, jakie żelazko parowe jest polecane przez konsumentów. Wiele osób zaznacza, że dobrym wyborem jest urządzenie z funkcją automatycznego odkamieniania. Dzięki tej opcji osadzający się wewnątrz produktu kamień jest automatycznie usuwany. Tego typu produkty wyposażone zostały w specjalny tackę, na której gromadzi się kamień. Użytkownik musi jedynie systematycznie wyjmować ją i usuwać zebrane zanieczyszczenia.

Jeśli wybrane przez nas urządzenie nie ma systemu odkamieniającego lub system ten nie działa skutecznie, można samemu wyczyścić żelazko. Do tego celu posłuży nam ocet, czyli tani produkt spożywczy, który znajdziemy w każdym sklepie. Zaleca się, aby ściereczkę zmoczyć octem. Następnie warto skorzystać z wykałaczki – trzeba nałożyć na nią wilgotną szmatkę, a następnie przecierać dziurki, przez które wydobywa się para. Ocet należy wlać także do zbiornika na wodę, a później ustawić żelazko na najwyższą temperaturę. Po nagrzaniu należy przystąpić do prasowania – najlepiej wybrać tanią, bawełnianą ścierkę. Musimy pamiętać, że na materiale będą gromadzić się resztki osadu, a co więcej na tkaninie przez dłuższy czas będzie utrzymywał się intensywny zapach octu. Dlatego też wybór ulubionego ubrania nie jest dobrym rozwiązaniem.

 

Stopa żelazka

Niejednokrotnie zdarza się, że do stopy żelazka przywierają różnego rodzaju zabrudzenia. Jak skutecznie się ich pozbyć? Jest na to wiele sposób. Część osób zaleca, aby do czyszczenia używać zwykłego płynu do mycia naczyń. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli zabrudzenia nie są zbyt intensywne. W przypadku uporczywych plam warto ściereczkę nasączyć sokiem z cytryny lub octem. W sklepach można znaleźć także specjalne preparaty przeznaczone do czyszczenia stopy grzejnej. Należy jednak mieć na uwadze to, że detergent musi być dostosowany do materiału, z którego wykonano stopę żelazka. W innym wypadku możemy uszkodzić jej powierzchnię.

Zbiornik na wodę

Nie można zapomnieć także o czyszczeniu zbiornika na wodę. W tym celu należy wlać do niego ocet z wodą w proporcji 1:1. Następnie należy włączyć żelazko tak, aby pracowało przez kilka minut. Później należy wylać płyn, który pozostał w zbiorniku. Aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu, trzeba kilka razy powtórzyć czynność, z tą różnicą, że do zbiornika należy wlewać wyłącznie wodę.

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Adam

November 20, 2021 at 4:30 pm

Ja też mogę powiedzieć, że żelazka Braun (a szczególnie z generatorem pary), warto mieć w domu – jeszcze ani razu się nie zawiodłem 🙂

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

November 23, 2021 at 1:22 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za podzielenie się opinią.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać
Daniela

November 8, 2021 at 7:24 am

Ja bym dołączyła żelazko z Laurastar, bardzo rzetelna firma i dba o jakość swoich produktów 🙂 Ja mam model Smart U i nie zamieniłabym na zwykłe żelazko

Odpowiadać
Minerva

November 8, 2021 at 4:15 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać