Ranking 11 najlepszych pralek automatycznych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Pralka automatyczna – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Najchętniej kupowaną pralką jest zdecydowanie Electrolux EW8F261PSP.  Patrząc na sam stosunek jakości do ceny pralek automatycznych, jest to świetny wybór. Sprzęt oferuje 10 kg ładowności, a także wiele przydatnych programów. Do tego osiąga maksymalną prędkość wirowania wynoszącą aż 1600 obrotów na minutę, a jej zużycie energii przez 100 cykli wirowania wynosi około 51 kWh. Ranking pralek 2024 w drugiej kolejności stawia pralkę Bosch Serie4 WAN2427GPL wyposażona w silnik EcoSilence Drive jest w klasie energetycznej A. Ta dobra pralka automatyczna jednorazowo wypierze 8 kg odzieży.

11 najlepszych pralek automatycznych. Opinie w 2024 roku

 

Nie ma domu, w którym nie byłaby potrzebna pralka. Tania i dobra pralka automatyczna, to marzenie wielu pań domu. Dziś przedstawiamy cechy kilku pralek, oraz opinie użytkowników przeprowadzających test pralek automatycznych w domowych warunkach.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Ten model odznacza się wysoką efektywnością ze względu na prędkość 1600 obrotów na minutę w połączeniu z UniversalDose. Co więcej, pralka posiada wiele przydatnych programów, a jej bęben pozwala na załadowanie do 10 kg prania. Zużycie energii przez urządzenie to zaledwie 51 kWh na 100 cykli wirowania.

Difetto

Jedyną istotną wadą Electrolux EW8F261PSP jest brak programu do namaczania. Z tego względu trudno przy jej pomocy skutecznie wyczyścić bardzo zabrudzone pranie.

Conclusione

Ta pralka marki Electrolux zapewnia klientom szybkie wirowanie, ładowność do 10 kg oraz niskie zużycie energii. Oprócz tego sprzęt wyposażony jest w liczne programy, które okazują się przydatne do różnych celów.

Drugi wybór

Pregio

Specjalne wytłoczenia na bocznych ściankach pralki AntiVibration zapewniają jej lepszą stabilność i redukcję drgań, a także mniejszy hałas podczas prania. A funkcja ActiveWater rozpoznaje ciężar załadunku i dobiera odpowiednią do niego ilość wody do prania.

Difetto

Użytkownicy zauważają, że wśród dostępnych programów pralki nie ma programu do namaczania. Utrudnia to osiągnięcie czystości przy praniu odzieży o wyjątkowo mocnym zabrudzeniu.

Conclusione

Klasa prania A i wirowania B, to cechy tego urządzenia. Maksymalny załadunek wynosi 8 kg odzieży, a pralka może ją odwirować z prędkością 1200 obrotów na minutę. Wśród programów znajdziemy te do delikatnej odzieży, sportowe, programy szybkie i eko.

Rozważ też

Pregio

Pralkę wyposażono w 15 programów prania, z których cenny dla rodziców jest Baby Protect o dłuższym procesie prania i płukania – specjalnie przeznaczony dla alergików. Pojemność 8 kg sprawia, że jest to model dla dużej rodziny.

Difetto

Użytkownicy zauważają, że pralka nie sygnalizuje końca cyklu prania, zatem trzeba co chwilę sprawdzać ile czasu pralce pozostało do zakończenia cyklu. Ponadto jak czytamy w opiniach, mimo posiadania automatyki wagowej wielokrotnie pralka eksploruje wolne przestrzenie łazienki.

Conclusione

Pralkę wyposażono w program Self Clean, znaczy to, że wystarczy włączyć ten program bez odzieży, aby pralka sama się oczyściła. W modelu tym wykorzystano grzałkę niklowaną, której trwałość jest 100 razy wyższa od standardowych modeli.

 

Pralka automatyczna Electrolux

 

1. Pralka Electrolux EW8F261PSP

 

Electrolux EW8F261PSP to najlepsza pralka automatyczna na naszej liście, przez co z pewnością spełni Wasze oczekiwania. Jej efektywność jest zapewniona przez UniversalDose oraz prędkość 1600 obrotów na minutę. Przed praniem możemy wybrać jeden z licznych programów, do których zaliczają się jedwab, bawełna, wełna, program szybki, antyalergiczny, delikatny, kołdry, syntetyki, odzież zewnętrzna.

Pojemny bęben sprawia, że możemy umieścić w niej do 10 kilogramów prania. Co więcej, ta najlepsza pralka 2024 roku zużywa mało energii. Według producenta na 100 cykli wirowania pobiera jedynie 51 kWh. Jeśli natomiast chodzi o roczne zużycie energii, instrukcja informuje, że jest to średnio zaledwie 112 kWh.

Electrolux EW8F261PSP spełnia oczekiwania klientów, przez co jest bardzo chętnie kupowanym modelem. Spójrzmy na jej najbardziej istotne zalety i wady.

 

Zalety

Efektywność: Pralka zapewnia wysoką skuteczność prania dzięki UniversalDose oraz prędkości 1600 obrotów na minutę.

Liczne programy: Sprzęt posiada wiele programów, do których zaliczają się: Jedwab, bawełna, wełna, program szybki, antyalergiczny, delikatne, kołdry, syntetyki, odzież zewnętrzna.

Ładowność: Pralka automatyczna Electrolux ma pojemny bęben, przez co można do niej załadować nawet do 10 kilogramów prania.

Zużycie energii: W trakcie 100 cykli prania produkt wykorzystuje jedynie 51 kWh, a jej roczne zużycie energii to w przybliżeniu 112 kWh.

 

Wady

Program do namaczania: Brak tego rodzaju programu sprawia, że trudno wyczyścić bardzo brudną odzież.

 

 

 

 

Pralki automatyczne Bosch

 

2. Pralka Bosch Serie4 WAN2427GPL

 

Modelem o pojemności 55 l o wymiarach: Szerokość 59,8 cm, wysokość 84,8 cm, głębokość 55 cm i wadze 68,55 kg jest pralka Bosch Serie4 WAN2427GPL ładowana od frontu. Maksymalny wsad jednego prania wynosi 8 kg bielizny. Wśród funkcji pralki znajdziemy ochronne przed zagnieceniami, dostosowanie parametrów pracy do wsadu, automatyczne ważenie prania czy opóźnienie startu urządzenia. Nowoczesne pralki automatyczne Bosch znane są z tego, że producent wyposaża je w szereg użytecznych programów.

Nie inaczej jest w przypadku tego modelu, w którym mamy program szybki 15 i 30 min, pranie ręczne, dla alergików czy przeznaczone do odzieży sportowej. Producent zadbał też o szereg udogodnień jak wskaźnik czasu do końca programu, sygnał akustyczny końca prania czy otwarcia drzwi, pokazywane na wyświetlaczu urządzenia.

Zapewne każdy z rodziców zgodzi się, że najlepsze pralki automatyczne mają wśród funkcji blokadę rodzicielską czy zabezpieczenie przeciw wypływowi wody, jak ma to miejsce w Bosch Serie4 WAN2427GPL. W przypadku tego modelu pralki pozytywne opinie serwisantów też mają wpływ na decyzje zakupowe klientów.Model Bosch Serie4 WAN2427GPL to polecana pralka, która wypada bardzo dobrze na tle konkurencji. Za co klienci cenią ją najbardziej?

 

Zalety

Funkcje prania: Wśród funkcji znajdziemy ochronę przed zagnieceniami, dostosowanie parametrów pracy do wsadu, automatyczne ważenie prania, a także opóźnienie startu urządzenia.

Zabezpieczenie: Urządzenie zostało wyposażone w bardzo przydatne zabezpieczenie przeciw nieautoryzowanemu wypływowi wody.

Blokada rodzicielska: Jest to specjalna funkcja, która skutecznie powstrzymuje dzieci przed korzystaniem z urządzenia.

Przydatne programy: Model posiada program szybki 15 oraz 30 minut, pranie dla alergików, pranie ręczne oraz pranie odzieży sportowej.

 

Wady

Zużycie energii: Podczas korzystania ze sprzętu można spodziewać się rocznego zużycia energii na poziomie 175 kWh.

 

 

 

 

Pralki automatyczne Beko

 

3. Pralka Beko WUV8612XAWS

 

Pralka Beko WUV8612XAWS jest wyjątkowa ze względu na zastosowaną w niej technologię Steam Cure. Można ją zastosować wraz z wybranym programem prania, a polega ona na tym, że działanie pary wpływa na tkaniny w taki sposób, że stają się one przyjemne w dotyku, nie są zagniecione i lepiej poddają się prasowaniu. Para dodana na początku cyklu prania dodatkowo zmiękcza zanieczyszczenia ułatwiając ich usuwanie.

Całkiem innowacyjne natomiast jest zastosowanie tu FRESH THERAPY, czyli po zakończeniu prania, przez kolejne 8 godzin pralka dba o to, aby odzież będąca w jej wnętrzu nie uległa zagnieceniu w taki sposób, że co kilka minut, aż do opróżnienia bębna, wykonuje kilka obrotów bębnem. Tym co chwalą sobie użytkownicy do codziennego wykorzystania jest program „codzienne szybkie”, który przy pełnym załadunku pralki lekko i średnio zabrudzonej odzieży wypierze ją w zaledwie 28 minut.

Łącznie pralka automatyczna Beko ma 15 programów i zabiera na pokład 8 kg suchej odzieży jednorazowo. Silnik inwerterowy zapewniający długą eksploatację napędza bęben, który podczas prania emituje hałas na poziomie 54 dB, a wirowania 74 dB, maksymalna prędkość wirowania to 120 obrotów na minutę. Korzystanie z Beko WUV8612XAW jest polecane przez wielu zadowolonych klientów. Jakie elementy jej wyposażenia sprawiają, że pralka jest aż tak popularna?

 

Zalety

Steam Cure: Dzięki tej technologii tkanina jest przyjemna w dotyku, pozbawiona zagnieceń oraz łatwiej ją prasować.

Zmiękczanie zanieczyszczeń: Para na początku cyklu doprowadza do tego, że zanieczyszczenia łatwiej się usuwają.

Fresh Therapy: Marki pralek rzadko oferują takie rozwiązanie, które do 8 godzin po zakończeniu prania zapobiega powstawaniu zagnieceń na odzieży.

Program “Codzienne szybkie”: Dzięki tej funkcji możemy liczyć na wypranie lekko lub średnio zabrudzonych ubrań w pełni załadowanej pralce w czasie 28 minut.

 

Wady

Brak sygnału zakończenia: Sprzęt nie został wyposażony w dźwięk informujący użytkownika o zakończeniu prania.

 

 

 

 

Małe pralki automatyczne

 

4. Pralka Electrolux EWC1351

 

U wielu użytkowników powierzchnia mieszkania powoduje, że interesują ich wyłącznie małe, dobre pralki automatyczne do 3 kg, albo 5 kg wsadu. Takim osobom chcieliśmy polecić pralkę Electrolux EWC1351. Tak jak powiedziano na wstępie, to mała pralka, więc i niewielki jest jej jednorazowy wsad, bo wynosi zaledwie 3 kg. Pralka jest ładowana od frontu i zarządzana mechanicznym programatorem. W zakres ustawień wchodzi wybór programu wraz z doborem temperatury, ustawienie opóźnionego startu i prędkości wirowania. Ta najmniejsza pralka automatyczna pozwala na wybór prania w zimnej wodzie, czy niskiej temperaturze, poprzez programy o 40 czy 60 stopniach aż do ustawień wynoszących 90 stopni.

Wybór programu zależy nie tylko od temperatury w jakiej chcemy ubrania wyprać, ale także od rodzaju odzieży, którą wkładamy do pralki. Te najtańsze pralki automatyczne pozwalają na pranie bawełny, syntetyków czy wełny. Można też wybrać dodatkowe płukanie czy samo odprowadzanie wody bez wirowania.

Wymiary tej mini pralki to: Głębokość 51,5 cm, szerokość 49,5 cm i wysokość 67 cm. Średnio na 1 cykl prania zużywa ona 36 litrów wody. Producent określa jej klasę energetyczną na poziom F. Marka pralek Electrolux wyprodukowała model EWC1351, który przypadł do gustu klientom. Z jakich względów ten produkt stał się popularnym wyborem?

 

Zalety

Mały rozmiar: Wymiary tej pralki to: głębokość 51,5 cm, szerokość 49,5 cm, wysokość 67 cm. To świetny wybór do małych przestrzeni.

Mechaniczny programator: Za jego pomocą można ustawić wybór programu, opóźniony start, dobór temperatury czy prędkość wirowania.

Dodatkowe możliwości: Sprzęt pozwala użytkownikom na pranie w zimnej wodzie i niskiej temperaturze, a także na pranie w 40, 60 czy 90 stopniach.

Pranie różnych materiałów: Electrolux EWC1351 to polecane pralki automatyczne dla osób chcących prać bawełnę, syntetyki czy wełnę.

 

Wady

3 kg wsadu: Urządzenie jest bardzo małe, przez co jednorazowo zmieści się w niej do 3 kg prania.

 

 

 

 

Pralki automatyczne wąskie

 

5. Pralka Indesit TBTWL50300PLN

 

Sterowana elektronicznie pralka Indesit TBTWL50300PLN oferuje 8 programów prania, każdy z nich może zostać uruchomiony z opóźnieniem. Pralka pozwala na załadunek 5 kg odzieży. Zarządzanie programami odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych na górnej części obudowy. Jest to pralka ładowana od góry i jeśli Twoim zainteresowaniem cieszą się pralki automatyczne wąskie, to jest to produkt dla Ciebie.

Gabaryty tego modelu wynoszą: Głębokość 60 cm, wysokość 90 cm, szerokość 40 cm, a jego waga to 53 kg. Producent określa ten model jako produkt w klasie energetycznej A++ i podaje szacunkowe informacje dotyczące zużycia energii elektrycznej 0.75 kWh na jeden cykl prania i 148 kWh na rok. Opinie o pralkach automatycznych Indesit TBTWL50300PLN przekazują, że jest ona dobrym sprzętem dla osób poszukujących podstawowego sprzętu o prostej obsłudze.

Z tego też względu ranking pralek automatycznych stawia ten model dość wysoko w klasyfikacji. Jako funkcję przyjazną użytkownikom wskazują oni możliwość ustawienia prędkości wirowania od wyłączenia całkowitego do pełnego zakresu 1000 obrotów na minutę. Indesit TBTWL50300PLN już od długiego czasu cieszy się dobrą opinią. Zobaczmy, co sprawia, że jest to lepsza pralka od innych modeli.

 

Zalety

5 szybkich programów: W trakcie korzystania z produktu można spodziewać się głównie takich programów, jak bawełna, delikatne, bawełna Eco, syntetyki, wełna.

Oszczędność przestrzeni: Urządzenie jest wąskie, przez co można je ładować od góry i zaoszczędzić w ten sposób przestrzeń.

Prosta obsługa: Maszyna jest odpowiednim wyborem dla wszystkich tych osób, które poszukują podstawowego urządzenia.

Ustawienia wirowania: Użytkownik może w dowolny sposób ustawić prędkość wirowania od 0 do 1000 obrotów na minutę.

 

Wady

5 kg wsadu: Przez niewielkie rozmiary będziemy mogli do środka włożyć jednorazowo tylko 5kg prania.

 

 

 

 

Pralki automatyczne slim

 

6. Pralka Slim Candy CS34 1252DE/2-S

 

Pralka Slim Candy CS34 1252DE/2-S to produkt doceniany przez klientów, którzy chcieli dokonać zakupu modelu slim. Jak na swoje rozmiary (60 cm x 85 cm x 37,8 cm), sprzęt oferuje przede wszystkim bardzo dobrą prędkość wirowania, która osiąga 1200 obrotów na minutę. Sprawia to, że odprowadzanie wody z tkanin działa w odpowiedni sposób.

Co więcej, produkt jest energooszczędny, przez co użytkownicy mogą spodziewać się rocznego zużycia energii osiągającego zaledwie 130 kWh. Na tym jednak nie kończą się najważniejsze zalety tego modelu. Dodatkową atrakcję stanowi tutaj bowiem linia Smart, czyli technologia pozwalająca użytkownikowi na kontrolowanie prania w sposób zdalny za pomocą aplikacji w smartfonie lub tablecie.

Pralki automatyczne slim Candy CS34 1252DE/2-S to dobry wybór dla każdego, kto chce urządzenie zajmujące mniej przestrzeni. Jakie cechy tego produktu sprawiają, że warto na niego postawić?

 

Zalety

Linia Smart: Zastosowanie tej technologii w pralce sprawia, że użytkownik może sterować praniem przy użyciu aplikacji mobilnej.

Prędkość wirowania: Jak na pralkę automatyczną Slim, 1200 obrotów na minutę to bardzo dobry wynik, który gwarantuje odprowadzenie wody z tkanin w skuteczny sposób.

Oszczędność energii: Urządzenie jest energooszczędne, przez co w trakcie roku zużycie energii osiąga około 130 kWH.

 

Wady

Hałas: Poziom hałasu wytwarzanego przez ten produkt podczas wirowania osiąga aż 77 dB.

 

 

 

 

Pralka automatyczna Amica

 

7. Pralka Amica WA1S610CLiSH

 

Pralka Amica WA1S610CLiSH jest przeznaczona dla osób, które są chętne do wykorzystywania nowinek technologicznych w praktyce. Poczynając od silnika LogicDrive 3.0. wykonanego w najnowszej technologii, który pozwala na wysoką efektywność prania nawet z użyciem krótkich programów i równoczesnym ograniczeniu zużycia energii. Przy nastawianiu prania odczytasz na wyświetlaczu orientacyjne dane dotyczące zużycia energii i wody przez wybrany przez Ciebie program.

Wykorzystując funkcję OptiTime posiadacz pralki może oszczędzić nawet 43,5% energii i czasu prania o 44%. Całkowicie innowacyjną funkcją, w jaką pralka automatyczna Amica została wyposażona jest STEAMPOWER PRO. Polega ona na generowaniu pary na początku cyklu prania, co pozwala na zabicie 99,99% wirusów i 97% bakterii we wsadzie.

Para ma zastosowanie również w programie „łatwe prasowanie” i dodana do bębna przed ostatnim wirowaniem sprawia, że prane tkaniny zmniejszają zagniecenia i stają się łatwiejsze w prasowaniu.  Pralkę wyposażono łącznie w 16 programów prania, a maksymalny wkład do bębna wynosi 6 kg suchej odzieży. Jednym z ciekawszych modeli pralek na rynku jest zdecydowanie Amica WA1S610CLiSH. Użytkownicy doceniają ją z kilku względów, które prezentujemy poniżej.

 

Zalety

LogicDrive 3.0: Zastosowanie tego silnika w pralce gwarantuje świetną efektywność prania przy odpowiednim ograniczaniu zużycia energii.

OptiTime: Funkcja pozwala użytkownikom tego modelu oszczędzić do 43,5% energii oraz skrócić pranie do 44%.

STEAMPOWER PRO: Funkcja odpowiada za tworzenie pary na początku prania, co zabija 97% bakterii oraz 99,99% wirusów.

 

Wady

Myląca instrukcja: Użytkownicy zgłaszają, że instrukcja dołączona do pralki została napisana w trudny do zrozumienia sposób, przez co trudno początkowo zrozumieć działanie poszczególnych funkcji.

 

 

 

 

Pralka automatyczna Samsung

 

8. Pralka Samsung AddWash WW70T552DTW

 

AddWash WW70T552DTW to model wyprodukowany przez firmę Samsung, który odznacza się na tle konkurencji kilkoma istotnymi zaletami. Co szczególnie ważne z perspektywy klienta, urządzenie posiada funkcję EcoBubble. Dzięki niej użytkownik ma zagwarantowaną skuteczność prania w niskich temperaturach przy niskim poziomie zużycia energii.

Do tego użytkownicy mają do dyspozycji funkcję AI Control, która podpowiada najlepsze ustawienia oraz zapamiętuje najczęściej wybierane programy. Na tym nie kończą się zalety tej pralki, ponieważ musimy jeszcze wspomnieć o AddWash.

Jest to specjalna funkcja stworzona przez firmę Samsung, dzięki której do środka można dodać płyn zmiękczający lub dodatkową odzież w trakcie prania. Pralka automatyczna Samsung AddWash WW70T552DTW jest cenionym produktem przez użytkowników. Co sprawia, że jej zakup jest dobrym pomysłem?

 

Zalety

EcoBubble: Funkcja pozwala na skuteczne pranie w niskich temperaturach przy jednoczesnym oszczędzaniu zużycia energii.

AI Control: Specjalna funkcja, która daje możliwość zapamiętania programów, które użytkownik wybiera najczęściej. Pralka podpowiada też wybór optymalnych ustawień.

AddWash: W momencie, gdy zechcemy dodać dodatkową odzież lub płyn zmiękczający do trwającego już prania, ta funkcja to umożliwia.

 

Wady

Stabilność pracy: O ile podczas samego prania wszystko jest w porządku, model Samsung AddWash WW70T552DTW nie jest zbyt stabilny podczas wirowania.

 

 

 

 

Pralki automatyczne Whirlpool

 

9. Pralka Whirlpool W7X W845WB EE

 

Pralka Whirlpool W7X W845WB EE o wadze 73 kg i wymiarach: Szerokość 60 cm, wysokość 85 cm i głębokość 61 cm została wyposażona w 15 programów prania. Wśród nich znajdziemy zarówno szybkie prania, jak „odświeżanie parowe 20min” czy „szybki 30min”, przeznaczone dla alergików z dodatkowym płukaniem i starannym oczyszczaniem wsadu z resztek detergentów, jak i prania przeznaczone dla delikatnych, również wełnianych tkanin, czy po prostu o właściwościach ECO z czasem prania od 40 do 60 minut. Użytkownik ma również możliwość wyboru tempa wirowania do maksymalnego wnoszącego 1400 obrotów na minutę.

Według opisu producenta pralki automatyczne Whirlpool W7X W845WB EE mają klasę efektywności wirowania B i podczas wykonywania tej pracy emitują hałas na poziomie 65 dB. Ponadto w instrukcji można przeczytać, że pralka zużywa w trakcie jednego cyklu około 0,542 kWh prądu i 48 litrów wody. Jedno pranie pozwala na załadowanie do pralki 8 kg odzieży, a zanim zostanie ono uruchomione, pralka dokona jego zważenia i odpowiednio do wkładu, dobierze parametry prania niezależnie od dokonanego wyboru programu przez użytkownika.

Zarządzanie pralką odbywa się za pomocą pokrętła, a dokonany wybór wyświetla się na ekranie. Podobnie na nim odczytamy informacje o przebiegu programu jak i pozostałym czasie do jego zakończenia.W7X W845WB EE jest popularnym modelem pralki wyprodukowanym przez firmę Whirlpool. Jakie względy sprawiają, że jest ona polecanym modelem przez użytkowników?

 

Zalety

Tempo wirowania: Przy zakupie tego urządzenia użytkownicy mogą spodziewać się maksymalnie aż 1400 obrotów na minutę, co jest bardzo dobrym wynikiem na tle konkurencji.

Niewielki hałas: W trakcie wirowania produkt osiąga poziom hałasu wynoszący zaledwie 65 dB, przez co jest ona znacznie bardziej cicha w porównaniu do większości modeli dostępnych na rynku.

Zakres programów: Wśród 15 dostępnych rodzajów prania znajdziemy głównie programy: Bawełna, program szybki, wełna, pranie ręczne, mieszane, płukanie i super cichy.

 

Wady

Trwałość: Niektórzy klienci zgłaszają, że urządzenie uległo uszkodzeniu już zaledwie po miesiącu użytkowania.

 

 

 

 

Pralka automatyczna Candy

 

10. Pralka Candy Smart CS34 1262DE/2-S

 

Pralkę Candy Smart CS34 1262DE/2-S charakteryzuje niewielka głębokość wynosząca 38 cm, pozostałe wymiary to szerokość 60 cm i wysokość 85 cm. Jest to model ładowany od frontu i waży 60,5 kg.  Pralka automatyczna Candy została wyposażona w 16 programów prania i pozwala na jednoczesny załadunek do 6 kg odzieży. Przy czym po jej załadunku pralka ocenia parametry wagowe wsadu i do nich dobiera odpowiednie opcje prania.

Do użytkownika natomiast należy określenie startu programu, może być uruchomiony natychmiast lub z opóźnieniem. Obok automatyki wagowej model ten wyposażono w technologię NFC i funkcję smart obejmującą dostęp do WiFi i możliwość zarządzania pralka z pozycji własnego smartfona. Sterowanie elektroniczne może się też odbywać z pozycji pokrętła programów, których ustawienia odczytamy na wyświetlaczu.

Pralka została wykonana w klasie energetycznej D, a jej efektywność wirowania określono na poziom B. Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę, a podczas tego procesu pralka emituje hałas na poziomie 77 dB.Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań, pralka Candy Smart CS34 1262DE/2-S stanowi dobrą opcję zakupu. Dlaczego jej zakup jest rozsądnym wyborem?

 

Zalety

16 programów: W pralce znajdziemy naprawdę wiele różnych sposobów prania. Znajdziemy tutaj między innymi takie unikatowe programy, jak jeans, mix, 20 stopni, higiena, Eco 60°, Eco 40° czy pranie wstępne.

KG Detector: Ta specjalna funkcja pozwala pralce na automatyczne dopasowanie poboru energii oraz wody do tego, ile kilogramów ma załadunek.

Kompaktowe rozmiary: Pralka może bez problemu zmieścić się na małych przestrzeniach ze względu na wymiary 34 cm głębokości, 60 cm szerokości i 85 cm wysokości.

 

Wady

Wytrzymałość: Klienci zgłaszają, że maszyna jest w stanie ulec uszkodzeniu nawet po zaledwie kilku miesiącach użytkowania.

Funkcje aplikacji: Apka mobilna nie posiada żadnych praktycznych funkcji. Ma tylko charakter informacyjny.

 

 

 

 

11. Pralka Beko AWUE6511BWW3

 

Pralka Beko AWUE6511BWW3 to wolnostojąca konstrukcja o pojemności 6 kg jednorazowego wsadu prania. Pralki automatyczne Beko zyskują uznanie klientów między innymi ze względu na istnienie programu szybkiego, który w tym modelu uwinie się z pełnym praniem w ciągu 28 minut. Dzięki technologii AquaWave, zapewniającej falowy ruch bębna, model Beko AWUE6511BWW3 zapewnia delikatniej przeprowadzone pranie, co wpływa na mniejszy stopień zagniecenia ubrań.

Specjalnie skonstruowane łopatki przemieszczają ubrania wewnątrz bębna według zamierzonego schematu. Również temu celowi przyświeca wykonanie drzwi z celowymi zakrzywieniami. Oba rozwiązania wpływają na to, że ubrania podczas prania ulegają zniszczeniu w znacznie mniejszym stopniu niż w standardowych rozwiązaniach. Ta, według wielu, najlepsza pralka automatyczna ma wymiary: Wysokość 84 cm, szerokość 60 cm i głębokość 44 cm.

Maksymalny poziom wirowania to 1000 obrotów na minutę, a poziom hałasu podczas tej czynności nie przekracza 76 dBA (pranie to poziom do 62 dBA). Produkt wykonano w kasie energetycznej E, zaopatrzono w wyświetlacz LED i opóźnienie startu prania o 3, 6 lub 9 godzin. Beko AWUE6511BWW3 to chętnie kupowany produkt o dobrej jakości. Które cechy tego modelu sprawiają, że jest on interesującym wyborem?

 

Zalety

AquaWave: Falowy ruch wewnątrz bębna gwarantuje zarówno delikatne pranie, jak i suszenie.

Volumaxx: Pralka ma 10% mniejszy rozmiar przy jednoczesnym zachowaniu większej pojemności bębna.

Daily Xpress: Ten program pozwala użytkownikom na przeprowadzenie codziennego szybkiego prania kompletnego wsadu w 28 minut w temperaturze 30°C.

 

Wady

Wolne wirowanie: Maksymalna prędkość wirowania dostępna w tej pralce to zaledwie 1000 obrotów na minutę.

Niewielka energooszczędność: Korzystanie z maszyny sprawia, że jej roczne zużycie energii osiąga aż 152 kWh.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką pralkę automatyczną kupić?

 

Zakup pralki to pozornie nic trudnego. Wszakże wybór jest ogromny i bez problemu znajdziemy coś odpowiadającego naszym potrzebom i ograniczeniom finansowym. Zastanawiałeś się jednak jakie w rzeczywistości masz potrzeby? Nie ulega wątpliwości, że taki sprzęt musi prać i powinien być wysoce bezawaryjny. Musisz jednak wiedzieć, że istnieje wiele innych aspektów, które warto uwzględnić przy jego zakupie. Niech Cię nie zwiodą prowadzone w sklepach na pralki automatyczne promocje. Najpierw trzeba dogłębnie rozpoznać potrzeby, aby wybrać model nie tylko jak najtańszy, ale też najbardziej użyteczny. W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania i podpowiemy jaką pralkę automatyczną wybrać.

Ładowana od frontu czy od góry?

To pierwsze pytanie, które zawęzi Twoje pole poszukiwania. Różnica dotyczy nie tylko budowy, ale i ładowności. Nowe pralki automatyczne ładowane od frontu są większe i mieszczą od 5 kg do nawet 10 kg wsadu. Natomiast te ładowane od góry maksymalnie 6 kg. Jeśli masz dużą rodzinę, wybierz większy sprzęt. Uwzględnij jednak wymiary łazienki lub kuchni. Jeśli urządzenie ma stanąć w kuchni, model ładowany od frontu jest bardziej praktyczny, bo można go zabudować. Sprzęty ładowane od góry są mniejsze, ale pamiętaj, że potrzebujesz miejsce na uniesienie pokrywy. Jeśli więc nad pralką chcesz powiesić szafkę, nie będzie to najlepszy wybór.

 

Wymiary

Wymiary pralki ładowanej od góry to zazwyczaj 60 cm x 40 cm plus do tego wysokość około 85 cm + miejsce na uniesienie pokrywy około 70 cm. Natomiast wymiary pralki ładowanej od frontu to najczęściej 60 cm x 50-60 cm i wysokości 85 cm. Dostępne są też warianty slim, których głębokość to zaledwie 33 cm.

 

Klasa energetyczna

W przypadku wszystkich sprzętów elektrycznych używanych w gospodarstwie domowym, czyli AGD, producenci zobowiązani są do oznaczenia klasy efektywności energetycznej. Pralki mogą mieć klasę energetyczną od A+++ (największa efektywność) do D (najmniejsza). Urządzenie z największą efektywnością pobierają najmniej prądu i są bardziej przyjazne dla środowiska. Niestety, jednocześnie są one najdroższe.

 

Efektywność prania

To kolejny aspekt, który oznaczany jest w zakresie od A+++ do G. Im wyższa efektywność, tym pralka lepiej usuwa brud, nawet przy niewielkim użyciu środków piorących, co dodatkowo zmniejsza koszty eksploatacji urządzenia.

 

Pobór wody

Następną kwestią jest pobór wody. Ma on bezpośredni wpływ na nasze rachunki. Urządzenia tego typu, podczas jednego cyklu mogą pobierać od 11 do 94 litrów wody. Wiele zależy jednak od wybranego systemu prania. Większość producentów podaje zużycie wody na rok, przy założeniu, że pralka przechodzi 200 standardowych cykli prania w temp. 60 st. C. Przeciętna wartość wynosi ok. 9000 litrów / rok. Jeśli więc producent zachwala, że właśnie jego sprzęt ma najniższe zużycie wody wśród pralek dostępnych na rynku, sprawdź dokładnie czy podawany w specyfikacji wynik odnosi się właśnie do takiego systemu pracy czy raczej typu ECO – 30 st. C.

 

Głośność pracy

Hałas emitowany przez pralki to ok. 50 dB podczas prania i 70 dB podczas wirowania. Zbyt wysoki poziom hałasu, wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Zwróć na to szczególną uwagę, gdy urządzenie będzie stało w kuchni, zwłaszcza takiej połączonej z salonem.

 

System obsługi – jaka pralka automatyczna jest najlepsza?

Na rynku dostępne są modele z wyświetlaczem dotykowym, wyświetlaczem z przyciskami lub pokrętłem oraz wyłącznie z przyciskami i pokrętłem. Modele bez wyświetlaczy są tańsze. Jeśli jednak cenisz sobie wygodę, warto zwrócić uwagę na sprzęty bardziej zaawansowane. Zaletą urządzeń, które mają wyświetlacz jest to, że masz wgląd w to, ile czasu pozostało do zakończenia prania.

W instrukcji obsługi podawane są informacje na temat poszczególnych programów, czasu wirowania czy płukania. Jednak wymusza to na nas odliczanie czasu samodzielnie. Wybierając sprzęt z wyświetlaczem masz dostęp do wszystkich niezbędnych informacji. Szczególnie przyda Ci się ta opcja, gdy przed wyjściem wstawisz pranie i nie chcesz zastanawiać się, kiedy w końcu urządzenie skończy prać.

 

Programy prania

Starsze urządzenia, zwłaszcza pralki wirowe, czyli popularne Franie miały regulację stopniową – szybsza lub wolniejsza praca. Natomiast nowoczesne sprzęty mają wiele opcji, często bardzo zaawansowanych. Każdy producent stosuje inne, innowacyjne rozwiązania, wprowadza różne ciekawe funkcje, a poza tym, ma własne nazewnictwo. Najpopularniejsze systemy prania dostępne w nowoczesnych sprzętach to: antybakteryjny w temperaturze 80 st. C lub 90 st. C, bielizna – w niskiej temperaturze, dodatkowe płukanie, gotowanie – w temperaturze 90 st. C – 100 st. C, krótkie odświeżenia lekko zabrudzonych ubrań – trwające od 15 do 30 minut, łatwe prasowanie, mieszane, codzienne lub standardowe – zwykłe w 40 st. C, pościel – w temperaturze ok. 60 st. C – 70 st. C, pranie bąbelkowe/ Eco Bubble (Samsung) – nowa technologia gwarantująca większą efektywność pracy, pranie Bio/Eco, pranie firan, pranie parowe – usuwające bakterie i alergeny pranie płaszczy i kurtek zimowych, pranie w temperaturze 20 st. C, pranie wstępne, pranie tkanin wełnianych – zwykle bez wirowania, ubranek dziecięcych, ubrań sportowych, usuwanie konkretnych rodzajów plam, usuwanie sierść zwierząt z ubrań.

Dodatkowe funkcje

Niektóre sprzęty mają też inne ciekawe rozwiązania, które zapewniają lepszą wydajność pracy i zmniejszają koszty eksploatacji:

Waga w bębnie – urządzenie waży ciężar ubrań i samo dobiera czas pracy oraz ilość wody potrzebnej do prania. W efekcie, możesz odświeżyć dwie-trzy bluzki, a pralka nie pobierze takiej ilości wody jak przy praniu duże ilości ubrań,

Dodawanie środków piorących – automaty ładowane od frontu mają specjalne pojemniki, gdzie wlewamy proszek lub płyn do prania, a także płyn do płukania czy odplamiacz. Urządzenie samo pobiera detergenty, ale zwykle taką ilość, jaką nalejesz. Wiele osób nie ma tego wyczucia. Dlatego producenci pralek stworzyli system, który sam decyduje, ile płynu należy pobrać. Gdy wlejesz np. litr płynu do środka, nie musi to oznaczać, że zostanie on zużyty w całości. Pralka pobierze tylko odpowiednią ilość,

Kontrola piany – przydatna funkcja, gdy nalejesz zbyt dużo detergentu. Wspomniany wcześniej system dozowania środków piorących jest atrakcyjny, ale to dość innowacyjne rozwiązanie, stosowane w najnowszych modelach. Jeśli więc szukasz czegoś tańszego wybierz sprzęt z kontrolą piany. W takim urządzeniu, gdy wlejesz zbyt dużo detergentu, maszyna sama zdecyduje o dodatkowym płukaniu. Tym samym eliminowana jest sytuacja, w której pranie będzie źle wypłukane i lepkie od proszku czy płynu do płukania,

Aqua Spray – to funkcja zraszająca, która sprzyja równomiernemu rozprowadzeniu proszku do prania,

Opóźnienie startu pracy – to już standard, stosowany w najbardziej podstawowych sprzętach. Niektóre urządzenia ustawiamy na godzinę zakończenia prania, inne rozpoczęcia.

Add Wash – dodatkowe drzwiczki, które umożliwiają dorzucenie ubrań w trakcie prania,

Suszarka – wbudowana suszarka znacznie ułatwia pranie, aczkolwiek wiele osób uważa, że takie sprzęty są mniej wydajne.

 

Systemy zabezpieczające

Urządzenie tego typu musi mieć zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem drzwi, gdyż chroni to łazienkę przed zalaniem. Niektóre modele mają też praktyczną funkcję informowania o awariach.

 

Pralki automatyczne w dobrych cenach

Najpopularniejsi producenci pralek na polskim rynku to: Electrolux, Beko, Amica, Samsung, Bosch, Whirlpool, Gorenje, Candy, Indesit Zanussi, LG, Siemens, Hoover oraz Panasonic. Każdy producent ma w swojej ofercie urządzenia proste i zaawansowane. Ceny dobrych pralek automatycznych zaczynają się od około 700 zł i mogą sięgać nawet 10 tys. złotych. Po pralki automatyczne możemy udać się do takich sklepów jak Media Markt, ale też Media Expert, Neonet czy serwis Allegro oferuje pralki automatyczne. 

 

 

Jaka pralka lepsza: ładowana od góry czy z przodu?

 

Konsumenci planujący zakup pralki często nie wiedzą, który model lepiej sprawdzi się w ich przypadku – ładowany od góry czy z przodu. Na wybór ma wpływ wiele czynników, m.in. metraż łazienki oraz własne preferencje. Jakie są podstawowe zalety i wady obu rozwiązań? Jaka pralka jest polecana przez użytkowników? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie są atuty pralki ładowanej od góry?

Pralki ładowane od góry przeważnie mają tyle samo programów prania co te ładowane od frontu, a dodatkowo są równie łatwe w obsłudze. To, co je wyróżnia, to kompaktowe wymiary. Urządzenia otwierane od góry są wąskie, dlatego idealnie pasują do bardzo małych łazienek, gdzie liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. Jednocześnie nie trzeba się martwić, że po wstawieniu sprzętu do ciasnego pomieszczenia będziemy mieć problem z otworzeniem go – pod warunkiem, że tuż nad nim nie znajduje się półka.

Pralka ładowana od góry wyróżnia się minimalistycznym i estetyczny designem. Wbrew pozorom, tego typu produkt ma zazwyczaj bardzo dużą ładowność (nawet ponad 5 kg). Możliwość otworzenia bębna od góry bez wątpienia docenią osoby borykające się z problemami z kręgosłupem, gdyż nie trzeba się nadmiernie pochylać, aby wrzucić zabrudzone ubrania do środka.

 

Wady pralki ładowanej od góry

Pralka ładowana od góry ma też swoje wady. Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup takiego modelu, najczęściej narzekają na brak możliwości kontroli tego, co dzieje się wewnątrz urządzenia w czasie pracy. Dużą niedogodnością jest także konieczność zagospodarowania miejsca potrzebnego do otwierania górnych drzwiczek. Czasem zdarza się, że nieuniknione będzie małe przemeblowanie łazienki, a więc przewieszenie półek.

 

Zalety pralki ładowanej z przodu

Sprzęt ładowany z przodu pozwala na kontrolę procesu prania i obserwowanie tego, co dzieje się w bębnie. Za sprawą przeszklonych drzwiczek możemy szybko zareagować, jeśli zauważymy, że tkaniny niespodziewanie zmieniają swój kolor. Wśród pralek ładowanych od frontu znajdziemy modele przeznaczone do zabudowy. Oznacza to, że możemy tak zamaskować urządzenie, aby nie wpływało negatywnie na wystrój pomieszczenia. Co więcej, tego typu produkty często nie są tak głębokie, jak modele ładowane od góry, dlatego można je dobrze dopasować do wnęki w pomieszczeniu.

 

Jakie są wady pralki ładowanej z przodu?

Jedną z najczęściej wymienianych wad pralki ładowanej z przodu jest konieczność pochylenia się podczas wkładania i wyjmowania ubrań z bębna. Dla wielu osób jest to bardzo niewygodne, zwłaszcza jeśli w ciągu dnia robimy nie jedno, ale kilka prań. W przypadku takich urządzeń jest też zwiększone ryzyko uszkodzenia uszczelki, mogące doprowadzić nawet do zalania łazienki. Aby tego uniknąć, musimy pamiętać o regularnej konserwacji pralki. Do wad modeli ładowanych od frontu zalicza się ponadto zbyt duże gabaryty. Nawet jeśli wybierzemy stosunkowo niewielki sprzęt, musimy ustawić go tak, aby możliwe było swobodne otwieranie drzwiczek.

Na którą pralkę warto się zdecydować?

To, którą pralkę wybierzemy, zależy głównie od budżetu, jakim dysponujemy, wielkości łazienki, a także własnych przyzwyczajeń. Szukając odpowiedniego sprzętu, warto rozważyć wszystkie za i przeciw obu opisanych wyżej opcji. Pralka to urządzenie, które będziemy użytkować bardzo często, dlatego powinniśmy poświęcić chwilę na poszukiwania, aby kupić właściwy model.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ