Ranking 12 najlepszych pralek automatycznych w 2022

Ostatnio aktualizowane: 19.05.22

 

Pralka automatyczna – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Obecnie najchętniej kupowanym modelem pralki, o wyraźnie dobry stosunku jakości do ceny jest Pralka Electrolux EW6S0506OP. Sprzęt wyposażono w dużą ilość programów i funkcji dodatkowych zarządzanych za pomocą wyświetlacza LED. Pralka jest przedstawicielem klasy energetycznej F w nowym systemie jeśli chodzi o pranie i w klasie C dotyczącej wirowania. Jednorazowy załadunek do bębna wynosi maksymalnie 6 kg, podczas prania pralka emituje podczas wirowania 76 dB hałasu. Ma ona wbudowane zabezpieczenie przed użyciem przez dzieci. Ranking pralek 2022 w drugiej kolejności stawia pralkę Bosch Serie4 WAN2427GPL wyposażona w silnik EcoSilence Drive jest w klasie energetycznej A. Ta dobra pralka automatyczna jednorazowo wypierze 8 kg odzieży.

12 najlepszych pralek automatycznych. Opinie w 2022 roku

 

Nie ma domu, w którym nie byłaby potrzebna pralka. Tania i dobra pralka automatyczna, to marzenie wielu pań domu. Dziś przedstawiamy cechy kilku pralek, oraz opinie użytkowników przeprowadzających test pralek automatycznych w domowych warunkach.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Pralkę wyposażono w 15 programów prania: Eco 40-60, bawełna, tkaniny syntetyczne, delikatny, wełna plus, jedwab, koc, płukanie, odprowadzanie wody, wirowanie, jeans, zasłony, odświeżanie, szybkie pranie. Dzięki 4 regulowanym nóżkom można ją ustawić stabilnie na każdej powierzchni.

Difetto

Pralkę wyposażono w wyświetlacz LED, choć ułatwia on zarządzanie pralką i pokazuje ustawienia, nie wyposażono go jednak w informację dotyczącą czasu pozostałego do zakończenia cyklu prania. Zatem użytkownik nie może zaplanować czasu kiedy pranie się zakończy.

Conclusione

Pralka jest dostarczana wraz z kompletnym osprzętem potrzebnym do podłączenia. Składa się nań: Wąż dopływowy 130cm, spustowy 197cm i zasilający 140 cm. Jest to model slim i jej wymiary wynoszą 59,5 x 84,3 x 37,8 cm.

Drugi wybór

Pregio

Specjalne wytłoczenia na bocznych ściankach pralki AntiVibration zapewniają jej lepszą stabilność i redukcję drgań, a także mniejszy hałas podczas prania. A funkcja ActiveWater rozpoznaje ciężar załadunku i dobiera odpowiednią do niego ilość wody do prania.

Difetto

Użytkownicy zauważają, że wśród dostępnych programów pralki nie ma programu do namaczania. Utrudnia to osiągnięcie czystości przy praniu odzieży o wyjątkowo mocnym zabrudzeniu.

Conclusione

Klasa prania A i wirowania B, to cechy tego urządzenia. Maksymalny załadunek wynosi 8 kg odzieży, a pralka może ją odwirować z prędkością 1200 obrotów na minutę. Wśród programów znajdziemy te do delikatnej odzieży, sportowe, programy szybkie i eko.

Rozważ też

Pregio

Pralkę wyposażono w 15 programów prania, z których cenny dla rodziców jest Baby Protect o dłuższym procesie prania i płukania – specjalnie przeznaczony dla alergików. Pojemność 8 kg sprawia, że jest to model dla dużej rodziny.

Difetto

Użytkownicy zauważają, że pralka nie sygnalizuje końca cyklu prania, zatem trzeba co chwilę sprawdzać ile czasu pralce pozostało do zakończenia cyklu. Ponadto jak czytamy w opiniach, mimo posiadania automatyki wagowej wielokrotnie pralka eksploruje wolne przestrzenie łazienki.

Conclusione

Pralkę wyposażono w program Self Clean, znaczy to, że wystarczy włączyć ten program bez odzieży, aby pralka sama się oczyściła. W modelu tym wykorzystano grzałkę niklowaną, której trwałość jest 100 razy wyższa od standardowych modeli.

 

Pralka automatyczna Electrolux

 

1. Pralka Electrolux EW6S0506OP

 

Osobom poszukującym niewielkiej, praktycznej i niedrogiej pralki możemy polecić model, który cieszy się obecnie największym powodzeniem klientów Electrolux EW6S0506OP. Pralka automatyczna Electrolux pozwala na jednorazowe wypranie 6 kg odzieży (pojemność jej bębna wynosi 42 litry) i jest ładowana od frontu. Wymiary zewnętrzne tej pralki slim wynoszą 59,5 x 84,3 x 37,8 cm i według opisu producenta przynależy ona do klasy energetycznej prania F i wirowania C według nowej klasyfikacji.

Przy czym maksymalna prędkość wirowania wynosi 1000 obrotów na minutę, a hałas przy tym jaki pralka emituje wynosi 76 dB. Ponadto, jak podaje producent pralka ta zużywa na 100 cykli prania 83 kWh energii. Warto też wymienić, że pralkę wyposażono w kontrolę zrównoważonego wsadu oraz technologię Fuzzy Logic, która dostosowuje parametry prania do wsadu.

Pomocna jest też funkcja zabezpieczenia przed nieautoryzowanym uruchomieniem pralki przez dzieci, a także przed przypadkowym otwarciem oraz funkcję opóźnionego startu. Pralkę wyposażono w 15 programów prania, w tym pranie ECO oraz pranie szybkie. Dla wielu użytkowników to najlepsza pralka automatyczna.

 

 

 

 

Pralki automatyczne Bosch

 

2. Pralka Bosch Serie4 WAN2427GPL

 

Modelem o pojemności 55 l o wymiarach: Szerokość 59,8 cm, wysokość 84,8 cm, głębokość 55 cm i wadze 68,55 kg jest pralka Bosch Serie4 WAN2427GPL ładowana od frontu. Maksymalny wsad jednego prania wynosi 8 kg bielizny. Wśród funkcji pralki znajdziemy ochronne przed zagnieceniami, dostosowanie parametrów pracy do wsadu, automatyczne ważenie prania czy opóźnienie startu urządzenia. Nowoczesne pralki automatyczne Bosch znane są z tego, że producent wyposaża je w szereg użytecznych programów.

Nie inaczej jest w przypadku tego modelu, w którym mamy program szybki 15 i 30 min, pranie ręczne, dla alergików czy przeznaczone do odzieży sportowej. Producent zadbał też o szereg udogodnień jak wskaźnik czasu do końca programu, sygnał akustyczny końca prania czy otwarcia drzwi, pokazywane na wyświetlaczu urządzenia. Zapewne każdy z rodziców zgodzi się, że najlepsze pralki automatyczne mają wśród funkcji blokadę rodzicielską czy zabezpieczenie przeciw wypływowi wody, jak ma to miejsce w Bosch Serie4 WAN2427GPL. W przypadku tego modelu pralki pozytywne opinie serwisantów też mają wpływ na decyzje zakupowe klientów. 

 

 

 

 

Pralki automatyczne Beko

 

3. Pralka Beko WUV8612XAWS

 

Pralka Beko WUV8612XAWS jest wyjątkowa ze względu na zastosowaną w niej technologię Steam Cure. Można ją zastosować wraz z wybranym programem prania, a polega ona na tym, że działanie pary wpływa na tkaniny w taki sposób, że stają się one przyjemne w dotyku, nie są zagniecione i lepiej poddają się prasowaniu. Para dodana na początku cyklu prania dodatkowo zmiękcza zanieczyszczenia ułatwiając ich usuwanie.

Całkiem innowacyjne natomiast jest zastosowanie tu FRESH THERAPY, czyli po zakończeniu prania, przez kolejne 8 godzin pralka dba o to, aby odzież będąca w jej wnętrzu nie uległa zagnieceniu w taki sposób, że co kilka minut, aż do opróżnienia bębna, wykonuje kilka obrotów bębnem. Tym co chwalą sobie użytkownicy do codziennego wykorzystania jest program „codzienne szybkie”, który przy pełnym załadunku pralki lekko i średnio zabrudzonej odzieży wypierze ją w zaledwie 28 minut.

Łącznie pralka automatyczna Beko ma 15 programów i zabiera na pokład 8 kg suchej odzieży jednorazowo. Silnik inwerterowy zapewniający długą eksploatację napędza bęben, który podczas prania emituje hałas na poziomie 54 dB, a wirowania 74 dB, maksymalna prędkość wirowania to 120 obrotów na minutę.

 

 

 

 

Małe pralki automatyczne

 

4. Pralka Electrolux EWC1351

 

U wielu użytkowników powierzchnia mieszkania powoduje, że interesują ich wyłącznie małe, dobre pralki automatyczne do 3 kg, albo 5 kg wsadu. Takim osobom chcieliśmy polecić pralkę Electrolux EWC1351. Tak jak powiedziano na wstępie, to mała pralka, więc i niewielki jest jej jednorazowy wsad, bo wynosi zaledwie 3 kg. Pralka jest ładowana od frontu i zarządzana mechanicznym programatorem. W zakres ustawień wchodzi wybór programu wraz z doborem temperatury, ustawienie opóźnionego startu i prędkości wirowania. Ta najmniejsza pralka automatyczna pozwala na wybór prania w zimnej wodzie, czy niskiej temperaturze, poprzez programy o 40 czy 60 stopniach aż do ustawień wynoszących 90 stopni.

Wybór programu zależy nie tylko od temperatury w jakiej chcemy ubrania wyprać, ale także od rodzaju odzieży, którą wkładamy do pralki. Te najtańsze pralki automatyczne pozwalają na pranie bawełny, syntetyków czy wełny. Można też wybrać dodatkowe płukanie czy samo odprowadzanie wody bez wirowania. Wymiary tej mini pralki to: Głębokość 51,5 cm, szerokość 49,5 cm i wysokość 67 cm. Średnio na 1 cykl prania zużywa ona 36 litrów wody. Producent określa jej klasę energetyczną na poziom F. 

 

 

 

 

Pralki automatyczne wąskie

 

5. Pralka Indesit TBTWL50300PLN

 

Sterowana elektronicznie pralka Indesit TBTWL50300PLN oferuje 8 programów prania, każdy z nich może zostać uruchomiony z opóźnieniem. Pralka pozwala na załadunek 5 kg odzieży. Zarządzanie programami odbywa się za pomocą przycisków umieszczonych na górnej części obudowy. Jest to pralka ładowana od góry i jeśli Twoim zainteresowaniem cieszą się pralki automatyczne wąskie, to jest to produkt dla Ciebie.

Gabaryty tego modelu wynoszą: Głębokość 60 cm, wysokość 90 cm, szerokość 40 cm, a jego waga to 53 kg. Producent określa ten model jako produkt w klasie energetycznej A++ i podaje szacunkowe informacje dotyczące zużycia energii elektrycznej 0.75 kWh na jeden cykl prania i 148 kWh na rok. Opinie o pralkach automatycznych Indesit TBTWL50300PLN przekazują, że jest ona dobrym sprzętem dla osób poszukujących podstawowego sprzętu o prostej obsłudze. Z tego też względu ranking pralek automatycznych stawia ten model dość wysoko w klasyfikacji. Jako funkcję przyjazną użytkownikom wskazują oni możliwość ustawienia prędkości wirowania od wyłączenia całkowitego do pełnego zakresu 1000 obrotów na minutę. 

 

 

 

 

Pralki automatyczne slim

 

6. Pralka LG Vivace V200 slim AI DD F2WN2S6N3

 

Najlepsza pralka slim 2022 roku to LG Vivace V200 slim AI DD F2WN2S6N3 jest ładowana od frontu, a jej pojemność to 6,5 kg. Model jest zaszeregowany do kategorii pralki automatyczne slim, a jego dokładne wymiary wynoszą Głębokość 45,5 cm, szerokość 60 cm i wysokość 85 cm. Waga pralki wynosi 60 kg. Wśród funkcji w jakie pralka została wyposażona znajdujemy funkcję AI DD™ polegającą na wykrywaniu nie tylko ciężaru prania, ale również miękkości materiału i na podstawie tych danych pralka dobiera optymalne ruchy piorące o największej efektywności prania.

Zarządzanie pralką odbywa się za pomocą pokrętła, a wszelkie ustawienia pojawiają się na wyświetlaczu urządzenia. Producent wyposażył swój produkt w 14 programów prania, wśród nich znajdziemy programy przystosowane do ubranek dziecięcych, odzieży sportowej czy nawet program do prania kołdry. Użytkownik ma możliwość wyboru temperatury począwszy od prania w zimnej wodzie i kolejno 20, 30, 40, 60 ,90 stopni Celsjusza. Z funkcji użytecznych z punktu widzenia użytkownika warto wymieniać także „czyszczenie bębna” czy możliwość dołożenia odzieży do bębna w trakcie prania. 

 

 

 

 

Pralka automatyczna Amica

 

7. Pralka Amica WA1S610CLiSH

 

Pralka Amica WA1S610CLiSH jest przeznaczona dla osób, które są chętne do wykorzystywania nowinek technologicznych w praktyce. Poczynając od silnika LogicDrive 3.0. wykonanego w najnowszej technologii, który pozwala na wysoką efektywność prania nawet z użyciem krótkich programów i równoczesnym ograniczeniu zużycia energii. Przy nastawianiu prania odczytasz na wyświetlaczu orientacyjne dane dotyczące zużycia energii i wody przez wybrany przez Ciebie program.

Wykorzystując funkcję OptiTime posiadacz pralki może oszczędzić nawet 43,5% energii i czasu prania o 44%. Całkowicie innowacyjną funkcją, w jaką pralka automatyczna Amica została wyposażona jest STEAMPOWER PRO. Polega ona na generowaniu pary na początku cyklu prania, co pozwala na zabicie 99,99% wirusów i 97% bakterii we wsadzie. Para ma zastosowanie również w programie „łatwe prasowanie” i dodana do bębna przed ostatnim wirowaniem sprawia, że prane tkaniny zmniejszają zagniecenia i stają się łatwiejsze w prasowaniu.  Pralkę wyposażono łącznie w 16 programów prania, a maksymalny wkład do bębna wynosi 6 kg suchej odzieży. 

 

 

 

 

Pralka automatyczna Samsung

 

8. Pralka Samsung AddWash Slim WW65AA626TH

 

Pralka Samsung AddWash Slim WW65AA626TH otrzymała gwarancję producenta na prawidłowe, bezawaryjne działanie na okres 2 lat, a silnika inwerterowego w jaki ją wyposażono – lat 10. Pralka automatyczna Samsung ma wymiary: Głębokość 66 cm, szerokość 60 cm i wysokość 85 cm i wykonano ją w klasie energetycznej D, klasa wirowania to B, a emisja hałasu A. Producent podaje, że zużycie energii na jeden cykl prania to 0,66 kWh, a wody to 44 litrów.

Wśród funkcji w jakie pralkę wyposażono warto wymienić EcoBubble™ pozwalającą na skuteczne pranie w niskich temperaturach. Funkcja ta wytwarza aktywną pianę, która usuwa skuteczniej zabrudzenia, a także chroni strukturę pranych tkanin. Model ten został też wyposażony w opcję higienicznej piany, która z kolei dba o pozbycie się plam, bakterii i rozmaitych alergenów. Dzięki użyciu pary również ubrania są łatwiejsze w prasowaniu. W eksploatacji pralki na jej żywotność wpływa też sposób jej pielęgnacji. Samsung AddWash Slim WW65AA626TH ma funkcje oczyszczania bębna, osadu z drzwi i membrany. Pralka sama przypomni użytkownikowi i potrzebie dokonania czyszczenia. 

 

 

 

 

Pralki automatyczne Whirlpool

 

9. Pralka Whirlpool W7X W845WB EE

 

Pralka Whirlpool W7X W845WB EE o wadze 73 kg i wymiarach: Szerokość 60 cm, wysokość 85 cm i głębokość 61 cm została wyposażona w 15 programów prania. Wśród nich znajdziemy zarówno szybkie prania, jak „odświeżanie parowe 20min” czy „szybki 30min”, przeznaczone dla alergików z dodatkowym płukaniem i starannym oczyszczaniem wsadu z resztek detergentów, jak i prania przeznaczone dla delikatnych, również wełnianych tkanin, czy po prostu o właściwościach ECO z czasem prania od 40 do 60 minut. Użytkownik ma również możliwość wyboru tempa wirowania do maksymalnego wnoszącego 1400 obrotów na minutę.

Według opisu producenta pralki automatyczne Whirlpool W7X W845WB EE mają klasę efektywności wirowania B i podczas wykonywania tej pracy emitują hałas na poziomie 65 dB. Ponadto w instrukcji można przeczytać, że pralka zużywa w trakcie jednego cyklu około 0,542 kWh prądu i 48 litrów wody. Jedno pranie pozwala na załadowanie do pralki 8 kg odzieży, a zanim zostanie ono uruchomione, pralka dokona jego zważenia i odpowiednio do wkładu, dobierze parametry prania niezależnie od dokonanego wyboru programu przez użytkownika. Zarządzanie pralką odbywa się za pomocą pokrętła, a dokonany wybór wyświetla się na ekranie. Podobnie na nim odczytamy informacje o przebiegu programu jak i pozostałym czasie do jego zakończenia. 

 

 

 

 

Pralka automatyczna Candy

 

10. Pralka Candy Smart CS34 1262DE/2-S

 

Pralkę Candy Smart CS34 1262DE/2-S charakteryzuje niewielka głębokość wynosząca 38 cm, pozostałe wymiary to szerokość 60 cm i wysokość 85 cm. Jest to model ładowany od frontu i waży 60,5 kg.  Pralka automatyczna Candy została wyposażona w 16 programów prania i pozwala na jednoczesny załadunek do 6 kg odzieży. Przy czym po jej załadunku pralka ocenia parametry wagowe wsadu i do nich dobiera odpowiednie opcje prania.

Do użytkownika natomiast należy określenie startu programu, może być uruchomiony natychmiast lub z opóźnieniem. Obok automatyki wagowej model ten wyposażono w technologię NFC i funkcję smart obejmującą dostęp do WiFi i możliwość zarządzania pralka z pozycji własnego smartfona. Sterowanie elektroniczne może się też odbywać z pozycji pokrętła programów, których ustawienia odczytamy na wyświetlaczu. Pralka została wykonana w klasie energetycznej D, a jej efektywność wirowania określono na poziom B. Maksymalna prędkość wirowania wynosi 1200 obrotów na minutę, a podczas tego procesu pralka emituje hałas na poziomie 77 dB. 

 

 

 

 

Pralka automatyczna

 

11. Pralka Electrolux EW6S426BPI PerfectCare

 

Pralka Electrolux EW6S426BPI PerfectCare to w ostatnim czasie sprzęt, który zyskuje najwięcej zadowolonych użytkowników. Ta najlepsza pralka automatyczna Electrolux ma szerokie drzwi otwierane w lewą stronę, przez które włożymy do wnętrza takie przedmioty jak koce czy kołdry, a 4 regulowane stopy dbają o stabilność urządzenia. Wymiary sprzętu są następujące: Wysokość 84,5 cm, szerokość 59,5 cm, głębokość 38 cm.

I jest on przedstawicielem klasy energetycznej D (dawniej A+++) i w przybliżeniu na 100 cykli prań zużywa około 65 kWh i 4300 litry wody. Sterowanie pralką odbywa się za pomocą pokrętła, a dokonane ustawienia są zobrazowane na wyświetlaczu LCD, na którym możemy też śledzić postępy programu.

Co ciekawe, wskaźnik ma za zadanie również informować użytkownika o potrzebie wykonania czynności pielęgnacyjnych, na przykład powie nam o potrzebie czyszczenia bębna. Wśród programów znajdziemy szybki, trwający 14 minut, przeznaczony dla dziecięcych ubranek, czy pozwalający na namoczenie odzieży szczególnie zabrudzonej. Według większości użytkowników to dobra pralka automatyczna w przystępnej cenie.

 

 

 

 

12. Pralka Beko AWUE6511BWW3

 

Pralka Beko AWUE6511BWW3 to wolnostojąca konstrukcja o pojemności 6 kg jednorazowego wsadu prania. Pralki automatyczne Beko zyskują uznanie klientów między innymi ze względu na istnienie programu szybkiego, który w tym modelu uwinie się z pełnym praniem w ciągu 28 minut. Dzięki technologii AquaWave, zapewniającej falowy ruch bębna, model Beko AWUE6511BWW3 zapewnia delikatniej przeprowadzone pranie, co wpływa na mniejszy stopień zagniecenia ubrań.

Specjalnie skonstruowane łopatki przemieszczają ubrania wewnątrz bębna według zamierzonego schematu. Również temu celowi przyświeca wykonanie drzwi z celowymi zakrzywieniami. Oba rozwiązania wpływają na to, że ubrania podczas prania ulegają zniszczeniu w znacznie mniejszym stopniu niż w standardowych rozwiązaniach. Ta, według wielu, najlepsza pralka automatyczna ma wymiary: Wysokość 84 cm, szerokość 60 cm i głębokość 44 cm.

Maksymalny poziom wirowania to 1000 obrotów na minutę, a poziom hałasu podczas tej czynności nie przekracza 76 dBA (pranie to poziom do 62 dBA). Produkt wykonano w kasie energetycznej E, zaopatrzono w wyświetlacz LED i opóźnienie startu prania o 3, 6 lub 9 godzin.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką pralkę automatyczną kupić?

 

Zakup pralki to pozornie nic trudnego. Wszakże wybór jest ogromny i bez problemu znajdziemy coś odpowiadającego naszym potrzebom i ograniczeniom finansowym. Zastanawiałeś się jednak jakie w rzeczywistości masz potrzeby? Nie ulega wątpliwości, że taki sprzęt musi prać i powinien być wysoce bezawaryjny. Musisz jednak wiedzieć, że istnieje wiele innych aspektów, które warto uwzględnić przy jego zakupie. Niech Cię nie zwiodą prowadzone w sklepach na pralki automatyczne promocje. Najpierw trzeba dogłębnie rozpoznać potrzeby, aby wybrać model nie tylko jak najtańszy, ale też najbardziej użyteczny. W tym poradniku postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Cię pytania i podpowiemy jaką pralkę automatyczną wybrać.

Ładowana od frontu czy od góry?

To pierwsze pytanie, które zawęzi Twoje pole poszukiwania. Różnica dotyczy nie tylko budowy, ale i ładowności. Nowe pralki automatyczne ładowane od frontu są większe i mieszczą od 5 kg do nawet 10 kg wsadu. Natomiast te ładowane od góry maksymalnie 6 kg. Jeśli masz dużą rodzinę, wybierz większy sprzęt. Uwzględnij jednak wymiary łazienki lub kuchni. Jeśli urządzenie ma stanąć w kuchni, model ładowany od frontu jest bardziej praktyczny, bo można go zabudować. Sprzęty ładowane od góry są mniejsze, ale pamiętaj, że potrzebujesz miejsce na uniesienie pokrywy. Jeśli więc nad pralką chcesz powiesić szafkę, nie będzie to najlepszy wybór.

 

Wymiary

Wymiary pralki ładowanej od góry to zazwyczaj 60 cm x 40 cm plus do tego wysokość około 85 cm + miejsce na uniesienie pokrywy około 70 cm. Natomiast wymiary pralki ładowanej od frontu to najczęściej 60 cm x 50-60 cm i wysokości 85 cm. Dostępne są też warianty slim, których głębokość to zaledwie 33 cm.

 

Klasa energetyczna

W przypadku wszystkich sprzętów elektrycznych używanych w gospodarstwie domowym, czyli AGD, producenci zobowiązani są do oznaczenia klasy efektywności energetycznej. Pralki mogą mieć klasę energetyczną od A+++ (największa efektywność) do D (najmniejsza). Urządzenie z największą efektywnością pobierają najmniej prądu i są bardziej przyjazne dla środowiska. Niestety, jednocześnie są one najdroższe.

 

Efektywność prania

To kolejny aspekt, który oznaczany jest w zakresie od A+++ do G. Im wyższa efektywność, tym pralka lepiej usuwa brud, nawet przy niewielkim użyciu środków piorących, co dodatkowo zmniejsza koszty eksploatacji urządzenia.

 

Pobór wody

Następną kwestią jest pobór wody. Ma on bezpośredni wpływ na nasze rachunki. Urządzenia tego typu, podczas jednego cyklu mogą pobierać od 11 do 94 litrów wody. Wiele zależy jednak od wybranego systemu prania. Większość producentów podaje zużycie wody na rok, przy założeniu, że pralka przechodzi 200 standardowych cykli prania w temp. 60 st. C. Przeciętna wartość wynosi ok. 9000 litrów / rok. Jeśli więc producent zachwala, że właśnie jego sprzęt ma najniższe zużycie wody wśród pralek dostępnych na rynku, sprawdź dokładnie czy podawany w specyfikacji wynik odnosi się właśnie do takiego systemu pracy czy raczej typu ECO – 30 st. C.

 

Głośność pracy

Hałas emitowany przez pralki to ok. 50 dB podczas prania i 70 dB podczas wirowania. Zbyt wysoki poziom hałasu, wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Zwróć na to szczególną uwagę, gdy urządzenie będzie stało w kuchni, zwłaszcza takiej połączonej z salonem.

 

System obsługi – jaka pralka automatyczna jest najlepsza?

Na rynku dostępne są modele z wyświetlaczem dotykowym, wyświetlaczem z przyciskami lub pokrętłem oraz wyłącznie z przyciskami i pokrętłem. Modele bez wyświetlaczy są tańsze. Jeśli jednak cenisz sobie wygodę, warto zwrócić uwagę na sprzęty bardziej zaawansowane. Zaletą urządzeń, które mają wyświetlacz jest to, że masz wgląd w to, ile czasu pozostało do zakończenia prania.

W instrukcji obsługi podawane są informacje na temat poszczególnych programów, czasu wirowania czy płukania. Jednak wymusza to na nas odliczanie czasu samodzielnie. Wybierając sprzęt z wyświetlaczem masz dostęp do wszystkich niezbędnych informacji. Szczególnie przyda Ci się ta opcja, gdy przed wyjściem wstawisz pranie i nie chcesz zastanawiać się, kiedy w końcu urządzenie skończy prać.

 

Programy prania

Starsze urządzenia, zwłaszcza pralki wirowe, czyli popularne Franie miały regulację stopniową – szybsza lub wolniejsza praca. Natomiast nowoczesne sprzęty mają wiele opcji, często bardzo zaawansowanych. Każdy producent stosuje inne, innowacyjne rozwiązania, wprowadza różne ciekawe funkcje, a poza tym, ma własne nazewnictwo. Najpopularniejsze systemy prania dostępne w nowoczesnych sprzętach to: antybakteryjny w temperaturze 80 st. C lub 90 st. C, bielizna – w niskiej temperaturze, dodatkowe płukanie, gotowanie – w temperaturze 90 st. C – 100 st. C, krótkie odświeżenia lekko zabrudzonych ubrań – trwające od 15 do 30 minut, łatwe prasowanie, mieszane, codzienne lub standardowe – zwykłe w 40 st. C, pościel – w temperaturze ok. 60 st. C – 70 st. C, pranie bąbelkowe/ Eco Bubble (Samsung) – nowa technologia gwarantująca większą efektywność pracy, pranie Bio/Eco, pranie firan, pranie parowe – usuwające bakterie i alergeny pranie płaszczy i kurtek zimowych, pranie w temperaturze 20 st. C, pranie wstępne, pranie tkanin wełnianych – zwykle bez wirowania, ubranek dziecięcych, ubrań sportowych, usuwanie konkretnych rodzajów plam, usuwanie sierść zwierząt z ubrań.

Dodatkowe funkcje

Niektóre sprzęty mają też inne ciekawe rozwiązania, które zapewniają lepszą wydajność pracy i zmniejszają koszty eksploatacji:

Waga w bębnie – urządzenie waży ciężar ubrań i samo dobiera czas pracy oraz ilość wody potrzebnej do prania. W efekcie, możesz odświeżyć dwie-trzy bluzki, a pralka nie pobierze takiej ilości wody jak przy praniu duże ilości ubrań,

Dodawanie środków piorących – automaty ładowane od frontu mają specjalne pojemniki, gdzie wlewamy proszek lub płyn do prania, a także płyn do płukania czy odplamiacz. Urządzenie samo pobiera detergenty, ale zwykle taką ilość, jaką nalejesz. Wiele osób nie ma tego wyczucia. Dlatego producenci pralek stworzyli system, który sam decyduje, ile płynu należy pobrać. Gdy wlejesz np. litr płynu do środka, nie musi to oznaczać, że zostanie on zużyty w całości. Pralka pobierze tylko odpowiednią ilość,

Kontrola piany – przydatna funkcja, gdy nalejesz zbyt dużo detergentu. Wspomniany wcześniej system dozowania środków piorących jest atrakcyjny, ale to dość innowacyjne rozwiązanie, stosowane w najnowszych modelach. Jeśli więc szukasz czegoś tańszego wybierz sprzęt z kontrolą piany. W takim urządzeniu, gdy wlejesz zbyt dużo detergentu, maszyna sama zdecyduje o dodatkowym płukaniu. Tym samym eliminowana jest sytuacja, w której pranie będzie źle wypłukane i lepkie od proszku czy płynu do płukania,

Aqua Spray – to funkcja zraszająca, która sprzyja równomiernemu rozprowadzeniu proszku do prania,

Opóźnienie startu pracy – to już standard, stosowany w najbardziej podstawowych sprzętach. Niektóre urządzenia ustawiamy na godzinę zakończenia prania, inne rozpoczęcia.

Add Wash – dodatkowe drzwiczki, które umożliwiają dorzucenie ubrań w trakcie prania,

Suszarka – wbudowana suszarka znacznie ułatwia pranie, aczkolwiek wiele osób uważa, że takie sprzęty są mniej wydajne.

 

Systemy zabezpieczające

Urządzenie tego typu musi mieć zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem drzwi, gdyż chroni to łazienkę przed zalaniem. Niektóre modele mają też praktyczną funkcję informowania o awariach.

 

Pralki automatyczne w dobrych cenach

Najpopularniejsi producenci pralek na polskim rynku to: Electrolux, Beko, Amica, Samsung, Bosch, Whirlpool, Gorenje, Candy, Indesit Zanussi, LG, Siemens, Hoover oraz Panasonic. Każdy producent ma w swojej ofercie urządzenia proste i zaawansowane. Ceny dobrych pralek automatycznych zaczynają się od około 700 zł i mogą sięgać nawet 10 tys. złotych. Po pralki automatyczne możemy udać się do takich sklepów jak Media Markt, ale też Media Expert, Neonet czy serwis Allegro oferuje pralki automatyczne. 

 

 

Jaka pralka lepsza: ładowana od góry czy z przodu?

 

Konsumenci planujący zakup pralki często nie wiedzą, który model lepiej sprawdzi się w ich przypadku – ładowany od góry czy z przodu. Na wybór ma wpływ wiele czynników, m.in. metraż łazienki oraz własne preferencje. Jakie są podstawowe zalety i wady obu rozwiązań? Jaka pralka jest polecana przez użytkowników? Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Jakie są atuty pralki ładowanej od góry?

Pralki ładowane od góry przeważnie mają tyle samo programów prania co te ładowane od frontu, a dodatkowo są równie łatwe w obsłudze. To, co je wyróżnia, to kompaktowe wymiary. Urządzenia otwierane od góry są wąskie, dlatego idealnie pasują do bardzo małych łazienek, gdzie liczy się każdy centymetr wolnej przestrzeni. Jednocześnie nie trzeba się martwić, że po wstawieniu sprzętu do ciasnego pomieszczenia będziemy mieć problem z otworzeniem go – pod warunkiem, że tuż nad nim nie znajduje się półka.

Pralka ładowana od góry wyróżnia się minimalistycznym i estetyczny designem. Wbrew pozorom, tego typu produkt ma zazwyczaj bardzo dużą ładowność (nawet ponad 5 kg). Możliwość otworzenia bębna od góry bez wątpienia docenią osoby borykające się z problemami z kręgosłupem, gdyż nie trzeba się nadmiernie pochylać, aby wrzucić zabrudzone ubrania do środka.

 

Wady pralki ładowanej od góry

Pralka ładowana od góry ma też swoje wady. Konsumenci, którzy zdecydowali się na zakup takiego modelu, najczęściej narzekają na brak możliwości kontroli tego, co dzieje się wewnątrz urządzenia w czasie pracy. Dużą niedogodnością jest także konieczność zagospodarowania miejsca potrzebnego do otwierania górnych drzwiczek. Czasem zdarza się, że nieuniknione będzie małe przemeblowanie łazienki, a więc przewieszenie półek.

 

Zalety pralki ładowanej z przodu

Sprzęt ładowany z przodu pozwala na kontrolę procesu prania i obserwowanie tego, co dzieje się w bębnie. Za sprawą przeszklonych drzwiczek możemy szybko zareagować, jeśli zauważymy, że tkaniny niespodziewanie zmieniają swój kolor. Wśród pralek ładowanych od frontu znajdziemy modele przeznaczone do zabudowy. Oznacza to, że możemy tak zamaskować urządzenie, aby nie wpływało negatywnie na wystrój pomieszczenia. Co więcej, tego typu produkty często nie są tak głębokie, jak modele ładowane od góry, dlatego można je dobrze dopasować do wnęki w pomieszczeniu.

 

Jakie są wady pralki ładowanej z przodu?

Jedną z najczęściej wymienianych wad pralki ładowanej z przodu jest konieczność pochylenia się podczas wkładania i wyjmowania ubrań z bębna. Dla wielu osób jest to bardzo niewygodne, zwłaszcza jeśli w ciągu dnia robimy nie jedno, ale kilka prań. W przypadku takich urządzeń jest też zwiększone ryzyko uszkodzenia uszczelki, mogące doprowadzić nawet do zalania łazienki. Aby tego uniknąć, musimy pamiętać o regularnej konserwacji pralki. Do wad modeli ładowanych od frontu zalicza się ponadto zbyt duże gabaryty. Nawet jeśli wybierzemy stosunkowo niewielki sprzęt, musimy ustawić go tak, aby możliwe było swobodne otwieranie drzwiczek.

Na którą pralkę warto się zdecydować?

To, którą pralkę wybierzemy, zależy głównie od budżetu, jakim dysponujemy, wielkości łazienki, a także własnych przyzwyczajeń. Szukając odpowiedniego sprzętu, warto rozważyć wszystkie za i przeciw obu opisanych wyżej opcji. Pralka to urządzenie, które będziemy użytkować bardzo często, dlatego powinniśmy poświęcić chwilę na poszukiwania, aby kupić właściwy model.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ