Elektryczna suszarka na pranie – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Jeśli potrzebujesz elektrycznej suszarki na pranie, koniecznie zapoznaj się z rankingiem, który przygotowaliśmy. Na podstawie analizy opinii konsumentów udało nam się wytypować solidne i efektywnie działające modele, które na pewno przypadną Ci do gustu. Na pierwszym miejscu jest Noveen ECD30 – produkt z funkcją podgrzewania każdej z rurek. Suszarka jest składana, dlatego nie powinna przeszkadzać domownikom. Produkt idealnie nadaje się do suszenia ubrań, bielizny, a także ręczników. Na drugim miejscu plasuje się suszarka na pranie elektryczna InnovaGoods 24W, której maksymalne obciążenie wynosi 20 kg. To suszarka elektryczna zaopatrzona w nadmuch powietrza, które owiewa i suszy pranie. Jeśli ciekawi Cię, co wyróżnia pozostałe najlepsze suszarki elektryczne, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.
5 najlepszych elektrycznych suszarek na pranie. Opinie w 2024 roku
Urządzenie dużo szybciej wysuszy Twoje ubranie, aniżeli rozłożenie w którymś z domowych pomieszczeń. Dziś prezentujemy ranking elektrycznych suszarek na pranie, wśród których znajdziesz skuteczne i sprawdzone propozycje.
Tabela porównawcza
1. Suszarka wolnostojąca pozioma Noveen ECD30
Suszarka wolnostojąca pozioma Noveen ECD30 została wyposażona w wydajną grzałkę o mocy 125W i wszystkie jej rurki nagrzewają się równomiernie susząc pranie w każdym miejscu w tym samym czasie. Rurki zostały wykonane z lekkiego aluminium więc cała suszarka waży około 2,7 kg.
Do przechowywania sprzęt można płasko złożyć, wówczas nie zabiera dużo wolnej przestrzeni. Przed zarysowaniami podłogi chronią specjalne plastikowe osłonki na nóżki. Ta dobra elektryczna suszarka na pranie po rozłożeniu ma wymiary 148 x 52,5 x 90 cm.
Biały kolor rurek, z których zbudowana jest suszarka jest neutralny w stosunku do każdego pomieszczenia, A klasa ochronności IP22 sprawia, że urządzenie nie zepsuje się w zetknięciu z wilgocią.
Dobra i tania elektryczna suszarka na pranie to, jak wskazują klienci, model Noveen ECD30. Co sprawia że cieszy się on powodzeniem.
Zalety
Duża powierzchnia suszenia: Suszarka po rozłożeniu ma wymiary 148 x 52,5 x 90 cm. Takie wymiary pozwolą na wysuszenie prania pochodzącego nawet z pralki o pojemności 8 kg.
Równomierne suszenie: Rurki suszarki nagrzewają się w takim samym stopniu w tym samym czasie. Dlatego też pranie w każdym miejscu suszarki schnie tak samo szybko.
Niewielka waga: Waga suszarki wynosi 2,7 kg, ciężar ten nie jest uciążliwy przy przestawianiu suszarki z miejsca na miejsce.
Wzmocniona konstrukcja: W newralgicznych miejscach konstrukcji narażonej na uszkodzenia producent zastosował specjalne wzmocnienia gwarantujące długą eksploatacją suszarki.
Osłony na nóżki: Na nóżkach zainstalowano specjalne osłony, które sprawiają że przesuwanie suszarki nie powoduje rysowania podłogi.
Wady
Wysokość: Pewna grupa klientów zwraca uwagę na to, że suszarka jest zbyt niska. Suszenie na niej pościeli czy koców wiąże się z tym, że trzeba je bardziej poskładać. To z kolei wiąże się z dłuższym suszeniem.
2. Elektryczna suszarka do ubrań InnovaGoods 24W
Według klientów najlepsze suszarki elektryczne powinny być lekkie i składane, a także zaopatrzone kółka do transportowe. Taka jest właśnie elektryczna suszarka do ubrań InnovaGoods 24W, wykonana z aluminium ABS. Suszarka o mocy 24W ma 12 prętów pozwalających na zawieszenie odzieży, pomiędzy którymi odbywa się wymuszony przepływ powietrza przyspieszający suszenie prania.
Taki sposób wpływa na szybkie pozbywanie się wilgoci z odzieży, ale nie powoduje zniszczenia jej włókien, ponieważ powietrze jest w temperaturze pokojowej. Wymiary suszarki wynoszą 87 x 143 x 65 cm i wyposażono ją w dwa poziomy rurek przeznaczonych do zawieszania prania. Udźwig suszarki to maksymalnie 20 kg odzieży.
Elektryczna suszarka do ubrań InnovaGoods 24W to model suszarki, dzięki któremu pranie wyciągnięte z pralki zostanie wysuszone szybciej niż na suszarkach bez elektrycznego zasilania.
Zalety
Obieg powietrza: Suszarka działa w taki sposób, że elektrycznie został wymuszony obieg powietrza owiewający suszone ubrania. Dzięki temu ubrania są wysuszone szybciej niż na suszarkach tradycyjnych.
Dwa poziomy: Suszarkę wyposażono w dwa poziomy rurek, po sześć rurek na każdym poziomie. Wystarczy więc przestrzeni, aby rozwiesić całe pranie.
Kółka: Nóżki suszarki są równocześnie kółkami transportowymi, pozwala to na przemieszczenie sprzętu w łatwy sposób, nawet zapełnionego mokrą odzieżą.
Składanie: Składaniu podlegają zarówno rurki do wieszania prania jak i nóżki z kółkami transportowymi. Dzięki poskładaniu urządzenia zabiera ono niewiele miejsca.
Wady
Ramiona: Jak przekazują użytkownicy, ramiona suszarki, które złożone są zwieszone, a rozłożone ustawione w pozycji poziomej, nie zawsze dobrze trzymają się w tej pozycji. Bywa, że po rozłożeniu suszarki, jej zaczep nie ustawił się prawidłowo i suszarka się składa.
3. Suszarka Kondensacyjna Elektryczna Beko DS7433RX
Zainteresowaniem klientów cieszy się Suszarka Kondensacyjna Elektryczna Beko DS7433RX wyposażona w pompę ciepła przyczyniającą się do lepszych rezultatów suszenia. Sprzęt ma pojemność 7 kg, a pranie wyjęte z bębna jest niezagniecione i pozbawione zapachu proszku. Suszarka podczas pracy używa czujnika FlexySense pozwalającego na wybór optymalnej temperatury dobranej do stopnia wilgotności odzieży jaki ma zostać osiągnięty po skończonej pracy.
Czujnik ten jest też odpowiedzialny za równomierne suszenie. Wyświetlacz elektroniczny, za pomocą którego zarządza się sprzętem informuje o aktualnych ustawieniach, a drzwi w rozmiarze XXL o średnicy 38 cm pozwolą na łatwe umieszczenie we wnętrzu koców czy nawet kołder. Wymiary urządzenia to szerokość 59,7 cm, głębokość 54 cm. Klasę energetyczną producent określił na A++ a hałas jaki urządzenie emituje podczas pracy to 64 dB. Opinie o elektrycznych suszarkach na pranie w szczególności podkreślają fakt, że ubrania z maszyny wychodzą niepomięte. Wielu użytkowników chwali sobie możliwość zamontowania suszarki ponad pralką, dzięki zastosowaniu specjalnego łącznika.
Suszarka Kondensacyjna Elektryczna Beko DS7433RX to model wiodący prym wśród suszarek mechanicznych, jego wymiary to szerokość 59,7 cm, głębokość 54 cm.
Zalety
Elektroniczny wyświetlacz: Producent zaopatrzył sprzęt w duży, czytelny elektroniczny wyświetlacz, który pozwala nie tylko na zarządzanie sprzętem, ale także odczytanie aktualnych ustawień, w tym informacji jak daleko jest do końca ustawionego cyklu.
Drzwi XXL: Olbrzymią zaletą suszarki są jej drzwi o średnicy 38 cm. Dzięki tak dużemu otworowi użytkownik nie musi „walczyć” z wyciągnięciem większej odzieży z wnętrza.
Automatyczny czujnik suszenia: FlexySense to czujnik, który dba podczas pracy o równomierne suszenie ubrań, a także pilnuje, aby ustawiony przez użytkownika stopień wysuszenia odzieży został osiągnięty, a suszarka z chwilą jego osiągnięcia zatrzymała pracę.
Pojemność: Sprzęt BECO gwarantuje możliwość suszenia odzieży o wadze do 7 kg w jednym cyklu. Dzięki temu, posiadając pralkę również o dużym wsadzie, całe pranie zostanie wysuszone z użyciem jednego programu suszącego.
Wady
Głośność pracy: Jako największą wadę sprzętu użytkownicy podają jej głośną pracę. Suszarka emituje 65 dB w trakcie suszenia odzieży.
4. Suszarka elektryczna Cronos V2T
Ponieważ opinie o elektrycznych suszarkach na pranie Cronos V2T są pozytywne, Model ten musiał się również znaleźć w naszym rankingu. To składana suszarka elektryczna, zawierająca trzy poziomy i łączną wysokość 170 cm. Suszarkę wyposażono w moc 1200W i timer z możliwością ustawienia czasu suszenia do 240 minut.
Maksymalne obciążenie suszarki wynosi 30 kg, a konstrukcję samej suszarki można złożyć do przechowywania. Mobilność suszarki zapewniają kółka transportowe, a łatwość użycia – pilot zdalnego sterowania.
Tym co jest ciekawe w tej suszarce to fakt, że suszona odzież jest zamykana wraz z konstrukcją suszarki w specjalnym pokrowcu. Wnętrze suszarki zostaje wówczas nagrzane, a wilgoć wydostaje się z niej specjalnymi otworami wentylacyjnymi.
Suszarka elektryczna Cronos V2T to suszarka o wielu możliwościach. Jej moc 1200W zapewnia szybkie suszenie odzieży.
Zalety
Sterowanie: Zarządzanie suszarką odbywa się za pomocą dotykowego panelu sterowania lub dołączonego pilota zdalnego sterowania.
Jonizacja: Funkcja jonizacji sprawia że wszystkie przylegające do odzieży zanieczyszczenia jak kurz, bakterie, roztocza zostają zneutralizowane.
Timer: Suszarka została zaopatrzona w timer, który można ustawić na maksymalnie 240 minut suszenia.
Składanie: Całą konstrukcję składa się i rozkłada szybko i bez kłopotu. Dzięki temu można ją przetransportować i użyć w innym miejscu.
Nośność: Ładowność suszarki pozwoli na zawieszenie w niej 30 kg odzieży.
Wady
Sposób wieszania: Każdy z użytkowników musi wypróbować najbardziej efektywny sposób wieszania odzieży we wnętrzu suszarki. Odzież zawieszona w zły sposób suszy się nieefektywnie.
5. Suszarka ścienna, wolnostojąca pionowa N’oveen ECD25
Test suszarek elektrycznych wykazał, że modelem wartym zakupu jest również N’oveen ECD25. To suszarka wolnostojąca z możliwością również instalacji jej na ścianie, wyposażona w element grzejny o mocy 125W.
Suszarka została wyposażona również w timer pozwalający zaprogramować pracę od dwóch do czterech godzin. Suszarkę wykonano z lekkiego aluminium w połączeniu z tworzywem sztucznym. Wymiary tego modelu, w przypadku używania go jako suszarki wolnostojącej wynoszą 90 x 53 x 35,5 cm.
Gdy powiesimy model ten na ścianie wymiary wynoszą 86 x 53 x 10 cm. Waga w obu wypadkach wynosi 2,2 kg. Suszarka ścienna, wolnostojąca pionowa N’oveen ECD25 może być używana jako model naścienny lub wolnostojący.
Zalety
Niewielkie wymiary: Niewielkie wymiary suszarki sprawiają że nawet w najmniejszym mieszkaniu znajdzie się dla niej miejsce.
Suszenie: Dzięki wyposażeniu suszarki w element grzejny z grzałką o mocy 125W ogrzewane są wszystkie rurki suszarki, a to wpływa na szybkie suszenie odzieży.
Montaż: Sprzęt można użyć jako suszarkę wolnostojącą i ustawić ją na podłodze, lub zamontować na ścianie na przykład – łazienki.
Timer: Wbudowany timer pozwoli na zarządzanie pracą urządzenia w zakresie od dwóch do czterech godzin.
Wady
Powierzchnia suszenia: Suszarka, ze względu na stosunkowo niewielką powierzchnię suszenia, może być używana jedynie jako sprzęt pomocniczy. Nie zmieści się na niej odzież z całej pralki.
Przewodnik zakupowy – Jaką elektryczną suszarkę na pranie kupić?
Jeśli znalezienie miejsca na rozwieszenie prania jest problemem w Twoim domu, to powinieneś zainwestować w dobrej jakości suszarkę. Jest to maszyna, która wyglądem przypomina pralkę, jednak jej zadaniem jest wyciągnięcie całej wilgoci z odzieży. Ponieważ nie jest to popularne urządzenie domowe, nie każdy z nas wie, jak zakupić odpowiedni produkt. Z tego powodu przygotowaliśmy ten oto poradnik, z którego dowiesz się, jaką elektryczną suszarkę na pranie wybrać.
Dlaczego opłaca się kupić suszarkę do ubrań?W dużych domach, gdzie znajdziemy przestronne łazienki mamy możliwość rozwiesić pranie i pozwolić mu naturalnie wyschnąć. Niestety, wiele osób mieszka w niewielkich domach, gdzie wykonanie takiej czynności jest niemożliwe. Warto wtedy zakupić kompaktową suszarkę, którą ustawimy albo w łazience, albo w kuchni. Dzięki niej nasze ubrania będą zawsze suche. Polecane są zwłaszcza w domach, gdzie jedynym miejscem, gdzie suszy się odzież jest balkon. Niestety wraz z nadejściem zimy rozwiązanie to nie zdaje egzaminu. Z kolei dzięki specjalnej maszynie nasze ubrania będą zdatne do założenia już po godzinie.
Warto dodać, że w domach gdzie jest sprzęt elektryczny, nie gromadzi się nadmierna wilgoć, która może niszczyć ściany. Dobrej jakości modele są przyjazne dla włókien.
Rodzaje
Na rynku możemy znaleźć dwa rodzaje suszarek. Zanim dokonasz zakupu powinieneś dokładnie sprawdzić, jaka elektryczna suszarka na pranie jest najlepsza dla Ciebie. Pierwszy sprzęt nazywany jest kondensacyjnym. Cechuje się on specjalnym zbiornikiem, do którego odprowadzana jest woda, która została usunięta z ubrań. W zależności od użytej technologii, opróżnianie pojemnika może być obowiązkiem domowników lub opcją oferowaną przez system.
Alternatywą są produkty wywiernikowe, nazywane również ewakuacyjnymi. W czasie pracy, maszyna odprowadza parę wodną oraz wilgoć z odzieży. Niestety, żeby tego dokonać aparatura musi być podłączona do systemu wentylacji, co generuje dość duże koszty użytkowania.
Innym typem są suszarki wyglądem przypominające klasyczne modele rozkładane, które stawia się na balkonie. Jednak podłącza się je do prądu. Działają one mniej więcej tak, jak grzejnik i przyspieszają suszanie prania, aczkolwiek ich wydjaność zależy od tego, jak dobrze odwirowane są ubrania. Wśród zalet takich sprzętów można wymienić to, że latem możemy je ustawić na zewnątrz i suszyć nasze ubrania na słońcu. Takie urządzenia są też zdecydowanie tańsze niż suszarki bębnowe.
Sposób montażu
Najlepsza elektryczna suszarka na pranie, to taka, która nie zabiera zbędnego miejsca w naszym wnętrzu. Z tego powodu warto zastanowić się, czy lepsza będzie dla nas maszyna wolnostojąca, czy do zabudowy. Zaletą pierwszego rodzaju modeli jest to, że możemy wybrać sprzęt ładowany od frontu lub od góry. Jest to bardzo ważne. Drugi typ urządzeń jest znacznie bardziej pakowny, co na pewno okaże się przydatne w przypadku dużych rodzin. Maszyny dedykowane do zabudowy dobrze spiszą się w niewielkich mieszkaniach, gdzie zależy nam na oszczędności miejsca. W wielu domach konsumenci zdecydowali się na ustawienie pralki i suszarki jedna na drugiej oraz zabudowanie ich, co gwarantuje większą przestrzeń użytkową.
W przypadku urządzeń przypominających suszarki ustawiane na balkonach, najcześciej mamy do czynienia z modelami trzyelementowymi, czyli szeroką podstawą i dwoma skrzydłami otwieranymi na zewnątrz.
Ładowność
Aby interesujący Cię model okazał się funkcjonalny, powinieneś zwrócić uwagę na to, jak dużo ubrań on pomieści. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy mamy liczną rodzinę. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest zakup suszarki o takiej samej ładowności, co pralka. Dzięki temu będziesz mógł natychmiast wysuszyć swoje ubrania.
Na rynku dostępne są również niewielkie, kompaktowe modele dedykowane dla osób żyjących samotnie. Zdecydowana większość takich maszyn ma ładowność do 4 kg. Dzięki temu, sprzęt nie zabiera zbyt dużo miejsca.
Jeśli jednak interesuje Cię suszarka o dużych gabarytach, polecamy zainwestowanie w model, który ma opcję suszenia połowy bębna. Sprawi to, że nie będziesz musiał zapełnić całej maszyny, gdy nie będziesz miał wystarczającej ilości ubrań do wysuszenia.
W przypadku suszarek niebębnowych, najlepiej sprawdzić ile pralek upranych ubrań zmieści dany model. Czasem tylko 1 pralkę, a innym razem nawet 5-6.
Klasa energetyczna
Jak zapewne wiesz, wszystkie sprzęty gospodarstwa domowego w czasie pracy zużywają prąd, jednak klienci mają możliwość zakupu nieco bardziej energooszczędnych modeli. Dzięki temu zmniejszymy nie tylko rachunki, ale i zanieczyszczenie na naszej planecie. Omawiana wartość oznaczana jest literami od A do G, gdzie pierwsza z nich oznacza najbardziej energooszczędny model.
Zwróć uwagę, że sprzęty z klasą A odznaczają się dość dużą ceną, jednak ich eksploatacja jest dość tania. Oznacza to, że tylko początkowo będziemy zmuszeni zainwestować nieco większą kwotę. Zwróci się nam ona po kilku latach. W przypadku modeli o klasie G. Ich koszt zakupu jest bardzo tani, jednak pobierają dużo energii, co zdecydowanie zwiększa nasze wydatki na prąd.
Zbiornik na wodę
Jeśli jesteś zainteresowany zakupem modelu kondensacyjnego, koniecznie musisz się przyjrzeć wielkości tego elementu. Im będzie on większy, tym rzadziej będziesz musiał go opróżniać. Z tego powodu zalecamy zakup sprzętu o pojemności co najmniej 5 litrów.
Elektryczne suszarki na pranie w dobrych cenach
W zależności od wielkości modelu, maszyna tego typu może kosztować od 1000 zł do nawet 3000 zł. Taka rozpiętość jest wynikiem pojemności, designu oraz wielkości. Duży wpływ ma również klasa energetyczna. Najbardziej energooszczędne modele mogą kosztować nawet 2500 zł, jednak ich użytkowanie jest dość tanie i nie zwiększa naszych rachunków za prąd. Modele o klasie B+ kosztują przeciętnie 1000 zł lub 1500 zł.
Zwróć również uwagę na ładowność bębna. Jeśli masz dużą rodzinę, to zalecamy zakup sprzętu, który pomieści do 9 kg prania. Niestety, taka maszyna kosztuje około 3000 zł. Dużo tańsze są modele kompaktowe, których koszt zakupu nie powinien przekraczać 1600 zł.
Dużo tańszą propozycją są suszarki klasyczne, niebębnowe, kosztują średnio od 250 do 400 zł. Cena zależy od ich wielkości. Gdy nie jesteś pewien jaka suszarka na pranie elektryczna będzie dla Ciebie odpowiednia duży zbiór urządzeń jest dostępnych łatwych do porównania w serwisie Allegro.
Jak działa elektryczna suszarka na pranie?
Z pewnością wiesz już, jaka elektryczna suszarka na pranie jest polecana przez użytkowników. Możliwe, że wybrałeś już model dla siebie. Jeśli jednak masz jeszcze jakiekolwiek wątpliwości, zapoznaj się z tą częścią artykułu. Odpowiadamy w niej na pytanie, jak działa sprzęt, a także dajemy wskazówki na temat zasad korzystania z elektrycznej suszarki na pranie i jej pielęgnacji. W tekście dokonujemy też krótkiego porównania różnych typów urządzeń.
Elektryczna suszarka na pranie – zasady działania
Na początku należy podkreślić, że elektryczne suszarki na pranie, które swoim wyglądem przypominają zwykłe pralki, dzielą się na modele wywiewne, kondensacyjne i z pompą ciepła. Pierwszy ze wspomnianych typów działa w ten sposób, że para wodna jest odprowadzana na zewnątrz pomieszczenia za pomocą specjalnego węża. Model kondensacyjny skrapla parę wodną, która następnie trafia do specjalnego pojemnika. Ostatni ze sprzętów, czyli suszarka wyposażona w pompę ciepła, w procesie parowania i skraplania wody pozwala na odzyskanie części wygenerowanej energii, a w rezultacie tworzy się tzw. zamknięty obieg ograniczający straty ciepła.
Na rynku dostępne są także urządzenia, które wyglądają zupełnie jak zwykle suszarki, z tą różnicą, że są podłączane do prądu. Metalowe sznurki są podgrzewane, a w rezultacie sprzęt działa podobnie do grzejnika. Jak nietrudno zauważyć, zasady działania sprzętu są uzależnione od jego typu. Można stwierdzić, że podstawową funkcją każdego urządzenia, bez względu na rodzaj jest przyspieszenie procesu suszenia ubrań, a czasami także wygładzenie tkanin.
Jak dbać o elektryczną suszarkę na pranie?
Jednym z najważniejszych zagadnień w kontekście dbania o elektryczną suszarkę do ubrań wcale nie jest jej regularne czyszczenie, choć trzeba przyznać, że i to zadanie ma duże znaczenie. Najważniejsze jest to, aby korzystać z urządzenia zgodnie z jego przeznaczeniem. Co to oznacza? Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że do bębna można wkładać wyłącznie ubrania, jednak czasami użytkownicy mają tendencję do jego przepełniania, co może doprowadzić do poważnej usterki. Oczywistym powinno być również to, że do suszarki wkłada się jedynie wyprane tkaniny. W przypadku czyszczenia urządzenia największe znaczenie ma filtr, na którym osadzają się kłaczki czy inne drobne zanieczyszczenia. Należy pamiętać o jego regularnej pielęgnacji. Trzeba zwrócić uwagę także na kratkę wentylacyjną i upewnić się, że nie jest ona zasłonięta. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, może to doprowadzić do znacznego zmniejszenia efektywności działania urządzenia.
Zalety posiadania suszarki na pranie
Aby zachęcić Cię do kupienia elektrycznej suszarki na pranie, warto przedstawić jej zalety. Jeśli zainwestujemy w podstawowy model tzn. taki, który swoim wyglądem przypomina zwykłą suszarkę, będziemy mogli go używać cały rok. W okresie letnim na urządzeniu rozwiesimy ubrania i nie będziemy musieli podłączać suszarki do prądu, oszczędzając tym samym energię. Z kolei, jeśli pogoda za oknem będzie niesprzyjającą, wystarczy, że umieścimy model blisko gniazdka, rozwiesimy na nim pranie i podłączymy go do źródła zasilania.
Istotną zaletą tego typu produktów są ich kompaktowe wymiary. Suszarkę po zakończonej pracy można złożyć i schować do szafy. Jeśli jednak potrzebujemy bardziej efektywnego sprzętu, możemy kupić bębnową suszarkę na pranie. Urządzenie tego typu pozwala wysuszyć ubrania w kilkadziesiąt minut, a dodatkowo sprawić, że tkaniny będą gładkie. Nie trzeba będzie poświęcać czasu na prasowanie ubrań, a jak wiadomo, sporo osób nie lubi tej czynności.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ