Krochmal – przewodnik zakupowy, ranking i test
Absolutnym liderem wśród gotowych krochmali obecnych w tej chwili na rynku jest Gold Drop krochmal Ługa. Jest on dostępny w dwóch wersjach zapachowych i w różnych pojemnościach. Jego pierwszeństwo zapewnia mu fakt, że można go stosować zarówno w pralce automatycznej jak i w praniu ręcznym, a także to, że jest to produkt biodegradowalny, a więc nie szkodzi środowisku. Dla pań nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że Ługa jest delikatna dla rąk i nie powoduje podrażnień. Dalli Duo krochmal w spray’u do prasowania, to drugi pod względem popularności środek do usztywniania tkanin. Jego łatwość użycia wpływa na większą popularność środka. Jest on sprzedawany jako spray w 400 ml opakowaniu.
6 najlepszych krochmali. Opinie w 2024 roku
Krochmal, to produkt obecny niemal w każdym domu. Jeśli tutaj trafiłeś, znaczy to, że nie masz jeszcze ulubionego środka. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszym rankingiem, który składa się z produktów, które sprawdziły się u innych użytkowników. Zapraszamy do lektury.
Tabela porównawcza
Drugi wybór
To krochmal sprzedawany jako spray w 400 ml pojemniku. Czyni to z niego bardzo użyteczny środek wspomagający prasowanie, które jest dlatego tak łatwe, bo w składzie znajdziemy substancje poślizgowe.
Alergicy muszą ostrożnie podchodzić do użycia spray‘u, bowiem w jego składzie znajdują się Methylchloroisothiazolinone i Methylisothiazolinone, które uczulają wiele osób.
To produkt, który nie tylko usztywnia prasowaną tkaninę, ale też ułatwia prasowanie, bo zagniecenia łatwiej dają się okiełznać, ale także podczas noszenia ubrania są zabezpieczone przed ponownym zagnieceniem.
Rozważ też
To produkt dedykowany do firanek. Nadaje im właściwej sztywności, wybiela, a także pozostawia ładny zapach. 40 gramowe opakowanie to zawartość wystarczająca do wykorzystania środka na jedno pranie.
Produkt jest sprzedawany jako proszek i jego użycie wymaga wymieszania zawartości z 10 litrami wody i intensywnego mieszania do rozpuszczenia proszku. Wyklucza to użycie produktu w trakcie prania w pralce automatycznej
Super biel to produkt sprzedawany w saszetkach. Dzięki temu użytkownik ma jasny przekaz, ile środka należy zużyć do jednego prania. Proszek dobrze usztywnia firany utrzymując ich śnieżnobiały kolor.
1. Gold Drop Krochmal Ługa
Najlepszym obecnie krochmalem obecnym na rynku klienci zgodnie okrzyknęli Gold Drop Krochmal Ługa. Lubią go przede wszystkim za jego łatwe użycie i przyjemny zapach jaki pozostawia na odzieży, pościeli czy serwetkach. Producent oferuje dwie wersje zapachowe – obie delikatne i przyjemne.
Ługa krochmal pozwala na zastosowanie go zarówno w pralce, jak i w praniu ręcznym. Przepis stosowania dotyczący ilości krochmalu zawiera etykieta produktu, jednak zależy to też od preferencji dotyczących stopnia usztywnienia namaczanych produktów. Krochmal należy używać w maksymalnej temperaturze 30 stopni i krochmaląc ręcznie, należy namoczyć na chwilę serwetki, obrusy czy pościel, w kąpieli wodnej z krochmalem, a następnie równo je rozwiesić.
Ten krochmal w płynie jest sprzedawany w butelkach 500 i 750 ml, a jego składniki ulegają całkowitej biodegradacji, zatem jest on przyjazny środowisku. Część klientów zwraca też uwagę, że zastosowanie krochmalu na tkaninach ułatwia ich wyprasowanie, a z pewnością doskonale zastępuję on krochmal domowy, którego użycie w pralkach automatycznych nie jest wskazane.
2. Dalli Duo Krochmal w Sprayu do Prasowania
Cenionym przez klientów produktem jest również, rodem z Niemiec, Dalli Duo krochmal w spray’u do prasowania. Na etykiecie możemy przeczytać, że jest to polecany specyfik do prasowania szczególnie mankietów i kołnierzy koszul, a użytkownicy przekazują, że ten krochmal do prasowania po prostu prasowanie ułatwia, bo szybciej i w niższej temperaturze można rozprostować zagniecenia, a potem, w trakcie noszenia, również odzież jest mniej na nie podatna.
Krochmal w spray’u jest łatwy w użyciu, jego pojemność wynosi 400 ml. Jednak osoby z alergiami powinny przeczytać skład produktu, bo zawartość Methylchloroisothiazolinone i Methylisothiazolinone może wiele osób uczulać. W składzie znajdziemy ponadto węglowodory alifatyczne od 5 do 15%, a także skrobię modyfikowaną, środek poślizgowy ułatwiający prasowanie, inhibitor korozji oraz substancje pomocnicze.
Wśród wielu opinii przeważają te, że krochmal w sprayu to środek, który w niejednym domu zrewolucjonizował czynność prasowania zmieniając ją ze znienawidzonego zajęcia w szybką i sprawnie przeprowadzaną pracę.
3. Super Biel Wybielacz do Firan Biel i Kolor
Jeśli Twoim celem jest zakup krochmalu do firanek, rozważ zakup produktu: Super biel wybielacz do firan biel i kolor. Substancja ta pozwala na usztywnienie firan zarówno z włókien syntetycznych, jak i naturalnych. Dodatkowo, zastosowanie go ułatwia prasowanie, nadaje tkaninom świeżego zapachu, a także przyczynia się do utrzymania śnieżnej bieli firan.
Produkt jest sprzedawany w formie proszku i 1 saszetka zawiera go 40 g, co wystarcza na zastosowanie do jednego prania. 40 g proszku należy wsypać do pojemnika z 10 litrami wody i intensywnie mieszać, aż do całkowitego rozpuszczenia.
Po wypraniu firan, należy je zamoczyć w przygotowanym roztworze i pozostawić w nim przez kilka minut, a następnie wyjąć i wysuszyć. Klienci stosujący regularnie ten krochmal z wybielaczem przekazują, że systematyczne jego używanie nie tylko nadaje firanom ładnego zapachu i odpowiedniej sztywności, ale też utrzymuje je w śnieżnobiałym kolorze. Firany nawet po wielu latach użytkowania nie szarzeją.
4. Heliopol 350g Krochmal na Zimno
Wielu użytkowników chwali krochmal na zimno Heliopol 350g. Jego zaletą jest właśnie stosowanie go na zimno i w takich warunkach wykazuje skuteczność w działaniu. Ale nie znaczy to, że nie można produktu użyć w pralce. Producent przekazuje, że ten krochmal nadaje się do prania wykonywanego w pralkach automatycznych i wirnikowych równie dobrze jak do stosowania ręcznego. Opakowanie zawiera 350 g środka i jest on przyjazny środowisku i ulega biodegradacji.
Jest on również bezzapachowy. Dzięki odpowiedniej lepkości substancji, dokładnie powleka ona włókna tkaniny nadając jej odpowiednią sztywność. Równocześnie preparat nie powoduje przyczepiania się do żelazka, co wpływa na łatwość jego prowadzenia po krochmalonej tkaninie. Zadowolenie klientów ze stosowania krochmalu przeplata się z opiniami, że nie jest on łatwo dostępny i trzeba go pozyskiwać ze sklepów internetowych.
Jednak produkt ten, ze względu na łatwość stosowania i skuteczność w działaniu ma wielu wiernych użytkowników.
5. Satin Krochmal w Sprayu Ułatwiający Prasowanie
Bezsprzecznie użycie krochmalu w spray‘u pozwala na ułatwienie codziennych obowiązków. Zwłaszcza, że specyfik taki ma za zadanie nie tylko usztywnić tkaninę, ale też ułatwić jej prasowanie, a więc cały proces prasowania przebiega łatwiej i szybciej.
Dlatego rekomendujemy do zakupu sprawdzony przez klientów Satin krochmal w spray’u ułatwiający prasowanie. Użycie krochmalu polega na tym, że przed prasowaniem należy spryskać na lewej stronie ubranie, a następnie je wyprasować. Spray będzie użyteczny nie tylko do prasowania pościeli, serwetek i obrusów, ale także przyda się do lepszego wyglądu koszul ich kołnierzyków i mankietów.
Po spryskaniu tkaniny, krochmal nie zostawia żadnych śladów nawet wtedy, gdy jest to cienka tkanina, a zastosowanie preparatu wyraźnie polepsza proces prasowania i wpływa na mniejszą podatność tkanin na zagniecenie w trakcie ich używania. Dodatkowo po zastosowaniu preparatu odzież ładnie i świeżo pachnie.
6. Krochmal Blux 1L
Jeśli interesuje Cię zakup litrowego opakowania krochmalu, zwróć swoją uwagę na krochmal Blux 1L. Jest on sprzedawany w plastikowej butelce z wygodną rączką, która ułatwia dozowanie płynu. Przeznaczeniem krochmalu jest użycie go do firan, tkanin naturalnych, do kołnierzyków, a nawet do tkanin delikatnych czy odzieży sportowej.
Produkt w swoim składzie nie zawiera chloru i jest przyjazny dla środowiska, bo ulega biodegradacji. Płyn nadaje się do użycia do prania ręcznego, a także można go wykorzystać w praniu w pralce automatycznej, a także wirnikowej.
Działanie krochmalu, obok efektu usztywniania tkaniny, ma także charakter pielęgnujący, co się objawia między innymi ożywieniem kolorów. Produkt jest skuteczny również w niskiej temperaturze, a użytkownicy przekazują, że jego stosowanie nie jest trudne, a wszelkie jego aspekty są wyjaśnione na etykiecie butelki.
Przewodnik zakupowy – Jaki krochmal kupić
Krochmal był obecny w domach naszych babć, naszych mam i jest obecny w naszych domach, choć jego formuła i sposób wykorzystania nieco uległ, na przestrzeni lat, zmianom. Jakie są dostępne rodzaje krochmali, jak je i do czego używać dowiesz się z poniższego tekstu.
Co to jest krochmal?
Nasze babcie, aby uzyskać krochmal mieszały mąkę ziemniaczaną z wodą, by następnie mieszankę wlać do garnka z wrzątkiem i uzyskać galaretowatą substancję o konsystencji kisielu. Tak przygotowany krochmal wlewało się do ostatniego płukania przy praniu serwet czy pościeli, a wnikająca w strukturę włókien mąka powodowała usztywnienie tkanin. Podobnie można wykorzystać zrobiony krochmal z ryżu. Aby to zrobić, 4 łyżki ryżu gotujemy w 2 litrach wody. Woda z gotowania ryżu to płyn, który usztywni serwetki, gdy je w nim zanurzymy. Sposobów na przygotowanie domowym sposobem krochmali jest wiele, obok wymienionych powyżej można również wykonać krochmal z mąki kukurydzianej, a nawet cukru czy kleju do drewna. To jaki krochmal wybrać, zależy głównie od użytkownika i tkanin jakie chce krochmalić. Na przykład wspomniany krochmal z cukru stosuje się do wygładzania tiulu (również firan).
Jaki jest najlepszy krochmal?
Oczywiście poza krochmalami, które możemy przygotować samodzielnie w domu, z posiadanych produktów, jest szereg dostępnych krochmali gotowych, które możemy kupić w sklepach z chemią gospodarczą. Choć głównym przeznaczeniem krochmalu jest usztywnienie tkaniny, to krochmale dostępne w sklepach mają, w zależności od produktu, jeszcze inne cechy. Aby znaleźć produkt o wybranych właściwościach dobrze jest sprawdzić ranking krochmali, w którym będą opisane cechy każdego z nich. Krochmale produkowane na rynek chemii gospodarczej są przeważnie produktami ekologicznymi i podlegającymi biodegradacji. Występują głównie w formie płynnej, ale też często w formie proszku czy nawet spray’u. Najlepszy krochmal obok właściwości usztywniających tkaninę sprawia, że prasowanie jest łatwiejsze, ze względu na zawartość w preparatach substancji poślizgowych. W zależności od substancji krochmal może cechować takimi też, po jego zastosowaniu, mniejsza podatność tkanin na zabrudzenia albo na ponowne zagniecenia w trakcie użytkowania. Mamy też takie substancje, które dbają o biel krochmalonej tkaniny czy o jej żywe kolory.
Do czego krochmal jest najczęściej wykorzystany?
Nasze babcie wykorzystywały krochmal nie tylko do usztywnienia tkaniny, ale także do uzyskania mniejszej jej podatności na wnikanie bakterii, czyli był on stosowany w celach higienicznych. Obecnie ta funkcjonalność nie jest nam już potrzebna, uzyskujemy ją przez na przykład wykorzystanie żelazka parowego. Natomiast nadal chcemy, aby poprawić wygląd bawełnianej i lnianej pościeli, serwet, obrusów, zasłon, a nawet koszuli. Wśród kupowanych produktów znajdziemy dobry krochmal dedykowany do firan, wówczas są dodawane substancje wybielające albo krochmal w spray’u ułatwiający prasowanie, zawierający substancje poślizgowe.
Opinie o krochmalach – sposób użycia
Jak pokazuje test krochmali, na rynku są dostępne krochmale, które stosuje się wyłącznie do prania ręcznego lub takie, które można stosować zarówno w pralkach automatycznych, wirnikowych, a także do ręcznego wykorzystania. Inną kategorią są substancje wykorzystywane wyłącznie podczas prasowania. Pierwsze z wymienionych krochmali mogą mieć formę skoncentrowanego płynu, który rozcieńcza się w określonym przez producenta stosunku z wodą, a także w zależności od wymaganego stopnia sztywności tkaniny. Stosując je w pralkach wykorzystuje się program, który najczęściej nazywa się „uszlachetnianie”. Produkty w proszku, często sprzedawane w saszetkach, z których każda przeznaczona jest na jedno pranie, ze względu na potrzebę dokładnego ich rozprowadzenia w wodzie, najczęściej są używane do ręcznego krochmalenia. Na wypraną i suchą odzież natomiast nanosi się krochmal mający na celu, obok funkcji usztywniającej tkaninę, ułatwienie prasowania. Bez problemu zakupimy krochmale w dobrych cenach umieszczone w ciśnieniowym pojemniku ze spray’em. Taki krochmal rozpylamy na wewnętrznej (lewej) stronie tkaniny i zaraz potem ją prasujemy.
Dobry i tani krochmal
Niezależnie czy poszukujemy preparatu w płynie, proszku czy w spray’u, zakup krochmalu to nie jest duży wydatek. Saszetki preparatu można kupić już poniżej 1 zł. Płyny o pojemności 500 – 1000 ml to, w zależności od producenta i rodzaju płynu, koszt od 2 do 6 zł. Podobnie kosztują krochmale w spray’u. Koszt ich w większości wypadków nie przekracza 6 zł.
FAQ
P1: Co to jest krochmal?
Krochmal to substancja, której głównym zadaniem jest nadanie sztywności tkaninie. W większości wypadków taka sztywność jest wymagana, gdy mamy do czynienia z obrusami, serwetkami, zasłonami, firanami czy bielizną pościelową. Często też krochmal jest wykorzystywany przy praniu koszul, zwłaszcza do usztywnienia ich kołnierzy i mankietów. Dawniej krochmal uzyskiwało się z połączenia w odpowiednich proporcjach mąki ziemniaczanej z wodą, które po zagotowaniu zamieniają się w gęsty płyn o konsystencji kisielu mający właściwości usztywniające tkaniny. Obecnie w sklepach z chemią gospodarczą dostaniemy szereg preparatów w płynach, proszku czy spray’u, które są gotowe do użycia.
P2: Krochmal – jak zrobić?
Jeśli nie mamy krochmalu gotowego kupionego w sklepie z chemią gospodarczą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać metodę babć i zrobić krochmal samemu. W tym celu będziemy potrzebować 1 łyżkę mąki ziemniaczanej rozmieszaną w niewielkiej ilości wody oraz litr wody, który w garnku stawiamy na kuchence do zagotowania. Gdy woda zacznie się gotować, wlewamy do niej dobrze rozmieszaną w niewielkiej ilości wody mąkę ziemniaczaną, mieszając gotującą się wodę w trakcie wlewania, aby nie powstały grudki. Gdy całość się zagotuje – krochmal jest gotowy. Aby go użyć należy go wlać do kąpieli wodnej, w której będą zanurzone tkaniny i starannie rozmieszać.
P3: Jak zrobić krochmal do pościeli?
Do krochmalenia pościeli możemy wykorzystać jeden z dostępnych krochmali w sklepach. Do wyboru mamy substancje w płynie lub w proszku. Łatwo je zastosować, ponieważ wymagają jedynie rozpuszczenia ich w wodzie w określonych proporcjach. Jeśli nie masz w domu żadnego z gotowych krochmali, możesz wykonać go z mąki ziemniaczanej i wody. Opisaliśmy to w punkcie „Krochmal – jak zrobić?”. Jeśli nie masz mąki ziemniaczanej, krochmal można zrobić również z ryżu i wody. Wystarczy do garnka wsypać 4 łyżki ryżu, zalać go wodą i gotować do miękkości. Po ugotowaniu ryżu oddzielamy go od wody, a wodę używamy właśnie jako krochmal do nadania pościeli sztywności.
P4: Krochmal Ługa – gdzie kupić?
Krochmal Ługa to bardzo powszechny krochmal w Polsce. Jest to krochmal w płynie, dostępny w różnej wielkości opakowaniach. Najczęściej są to opakowania 500 ml, 750 ml, 5 l. Krochmal można używać zarówno do aplikacji na tkaninach ręcznie, jak i podczas prania w pralkach automatycznych. Krochmal Ługa można kupić w każdym sklepie z chemią gospodarczą, w supermarketach w działach z chemią gospodarczą, a nawet w kioskach RUCH. Krochmal Ługa jest też szeroko dostępny w sklepach internetowych. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać „krochmal Ługa”, aby pojawiło się szereg sklepów oferujących produkt. Kupując w Internecie łatwo jest wyszukać krochmal za najniższą cenę.
P5: Krochmal w spray’u jak używać?
Użycie krochmalu w spray’u nie powinno nikomu nastręczyć trudności. Nie jest to typowy krochmal, który używany do, na przykład, usztywnienia bielizny pościelowej. Używa się go podczas prasowania i to determinuje jego sposób użycia. Krochmal w spray’u chętnie jest używany przez panie domu do nadania sztywności niewielkim serwetkom albo koszulom męskim, zwłaszcza ich kołnierzykom i mankietom. Przed użyciem należy pojemnik wstrząsnąć, a następnie ułożyć odzież tak, aby spryskiwać jej lewą stronę. Najlepiej robić to na ręczniku lub innej dużej „podkładce”, aby nie rozpylić produktu na sąsiadujące przedmioty. Po skierowaniu główki spray’u w stronę odzieży, nacisnąć ją i równomiernie zaaplikować krochmal na całej powierzchni odzieży. Następnie tkaninę poddaną krochmaleniu prasujemy. Krochmal w spray’u ułatwia prasowanie, bo w jego składzie znajdują się substancje poślizgowe ułatwiające przesuwanie żelazka po tkaninie.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ