Odkurzacz dla alergika. Jak wybrać sprzęt, który ograniczy objawy alergii?

Ostatnio aktualizowane: 14.07.24

 

Alergia na pyłki roślin, kurz lub roztocza często powoduje dokuczliwe objawy przez cały rok. Pyłki drzew i traw wlatują do mieszkań przez otwarte okna, a następnie oddziałują na organizm alergika nawet w miesiącach, w których żadne rośliny nie pylą. Kurz i roztocza gromadzą się z kolei w domach w każdym miesiącu z podobnym nasileniem. Aby ograniczyć objawy w postaci kataru, kaszlu i zapalenia spojówek, powinno się regularnie odkurzać cały dom, by usunąć alergeny z otoczenia. Jaki odkurzacz wybrać do tego celu?

 

Odkurzanie domu a ograniczenie objawów alergii

Alergicy cierpią na katar, zapalenie spojówek i kaszel głównie w sezonie wiosennym, gdy nasila się pylenie drzew, kwiatów i traw. Dokucza im również kurz, który gromadzi się w domach przez cały rok. Jest szczególnie groźny dla osób, które cierpią na duszności. Podobnie jest w przypadku alergii na roztocza i pleśń. Regularne odkurzanie zmniejsza dolegliwości alergików i pomaga zapobiegać najpoważniejszym objawom uczulenia.

Aby skutecznie walczyć z alergią, potrzebne są odpowiednie odkurzacze i worki do odkurzacza. Powinny być przystosowane do usuwania najdrobniejszych cząsteczek unoszących się w powietrzu i osiadających na meblach. Ich niewielki rozmiar sprawia, że wnikają do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Odkurzanie skutecznie ogranicza objawy alergii pod warunkiem, że sprzęt do sprzątania radzi sobie z cząsteczkami o średnicy poniżej 2,5 μm.

 

Zwykły odkurzacz czy odkurzacz z filtrem HEPA?

Klasyczny odkurzacz to za mało by móc ograniczyć objawy alergii. Standardowe końcówki i filtry usuwają większe zanieczyszczenia: okruchy, sierść zwierząt, nasiona i resztki roślinne, a także włosy. Jeśli chodzi o kurz, usuwają go w ograniczonym zakresie, gdyż często jedynie wzbijają go w powietrze, a ten ponownie osiada na czyszczonych powierzchniach. Odkurzacz z filtrem HEPA13, oznaczany również jako odkurzacz klasy A, zatrzymuje ponad 99% zanieczyszczeń. Zbiera z powierzchni nawet drobne pyłki kwiatowe, pierwotniaki, grzyby i pleśnie bez wzbijania ich w powietrze. Odkurzacze dla alergika posiadają też filtry, które dodatkowo oczyszczają powietrze wydostające się z urządzenia.

Filtry do odkurzaczy dla alergików

W odkurzaczach dla alergików powinno być kilka filtrów, które zatrzymują drobne cząsteczki zanieczyszczeń i nie dopuszczają do wydostawania się alergenów poza odkurzacz. Filtr tekstylny wykonany z pianki lub tkaniny zabezpiecza przed największymi cząsteczkami i kurzem, jednak nie radzi sobie z drobnymi pyłami. Do ich zatrzymywania potrzebny jest antyalergiczny filtr HEPA. Jego działanie eliminuje niedoskonałości, które posiadają zwykłe filtry. Filtr HEPA zatrzymuje najdrobniejsze pyłki, dlatego skutecznie chroni alergików przed ekspozycją na alergeny. W przypadku odkurzacza z filtrem wodnym zanieczyszczenia gromadzą się w zbiorniku z wodą, która zapobiega ich wydostawaniu się na zewnątrz.

 

Regularne odkurzanie to podstawa

Działanie odkurzacza odpowiedniego dla alergików jest skuteczne pod warunkiem regularnego, najlepiej codziennego sprzątania domu. Odkurzanie na sucho podłóg i dywanów ogranicza ilość alergenów w domu, co zmniejsza nasilenie kaszlu, kataru siennego i innych dolegliwości. Dodatkowo powinno się pamiętać o częstym czyszczeniu na mokro. Pranie tapicerek, dywanów i materacy pozwala usunąć wszelkie roztocza, kurz i pleśń, które wniknęły głęboko we włókna materiałów używanych do wykończenia mebli.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ