Jak zmyć plamy po kredkach z ubrań i mebli?

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Wszędzie, gdzie w domu są dzieci pojawia się problem malunków na ścianie. Żadne prośby ani groźby niczego nie zmienią, bo jest to po prostu pewna faza rozwoju malucha. Dlatego należy uzbroić się w cierpliwość i po prostu znaleźć sposób na usuwanie niechcianych malunków. Zawsze też pomocne będzie podsunięcie dzieciom atrakcyjnych rysunków do kolorowania, znajdziemy je na przykład tu: pl.depositphotos.com/stock-photos/kolorowanki-do-druku.html. Rysunki takie z pewnością zminimalizują skalę problemu.

 

Zabierając się do usuwania śladów po dziecięcych malunkach z mebli i ścian najpierw należy rozpoznać “przeciwnika”. W tym celu po pierwsze sprawdzamy rodzaj kredki, bo nieco inaczej usuwa się zwykłą kredkę ołówkową i inaczej świecową, po drugie sposób traktowania zależy również od materiału, na którym malunki zostały zrobione.

Gdy mamy do czynienia z kredką świecową zawsze zacząć pracę należy od zeskrobania wosku. Najlepiej wykonać to drugą stroną (tępą) noża lub łyżką. Kolejno należy przygotować płyn, który rozpuści malunek. W tym celu można wykorzystać, gdy usuwamy rysunek z mebli, płyn do demakijażu, który pozwoli rozpuścić tłustą warstwę kredki lub wykorzystać do tego celu detergent, na przykład proszek do prania. Gdy malunek został wykonany na ścianie pomalowanej farbą bądź wyłożonej tapetą najlepszym sposobem po usunięciu – zeskrobaniu luźnej warstwy kredki, jest usuwanie plam za pomocą ciepłej wody, szmatki lub gąbki i szarego mydła. Należy lekko zwilżyć ściereczkę w wodzie, natrzeć ją mydełkiem oraz wykonując ruchy okrężne starać się zmyć niechciany malunek.

Najłatwiej kredki świecowe będzie usunąć z tkanin. Zatem jeśli Twój maluch porysował obrus czy zasłony należy je najpierw namoczyć w detergencie, odczekać aż detergent zadziała na tłuste plamy, a następnie wyprać w najwyższej możliwej temperaturze.

Tradycyjne kredki ołówkowe na ogół są łatwiejsze do usunięcia z mebli ścian i tekstyliów. Gdy porysowana została jasna kanapa warto zastosować podobny sposób, opisany powyżej, czyli przygotować ciepłą wodę z szarym mydłem. Gdy ślady są ciemne i intensywne, w miejsce gąbki czy szmatki można zastosować szczoteczkę. Należy zwilżać szczoteczkę, nabrać porcję mydła i okrężnymi ruchami przeprowadzić czyszczenie.

Ślady po kedkach pozostawione na meblach powinny być nietrudne do usunięcia. Zwykle wystarczy wilgotna szmatka z odrobiną detergentu i przetarcie nią powierzchni mebla. Gorzej się ma sprawa jeśli ślady kredki pozostawiły wgłębienia na powierzchni mebla, te prawdopodobnie nie będą do usunięcia.

Też nietrudne powinno być usunięcie zwykłych kredek ołówkowych ze ściany pomalowanej farbą bądź z przyklejoną tapetą. Często ślady takie wystarczy zwyczajnie wytrzeć gumką do mazania, by znów odzyskać czystość ściany. Jeśli w ten sposób zawiedzie można zastosować tak zwaną “magiczną gąbkę”. Jest to pianka melaminowa, czyli produkt używany do izolacji termicznej i akustycznej budownictwie, którego działanie jest podobne do działania papieru ściernego. Magiczna gąbka pocięta na kawałki jest sprzedawana w wielu sklepach, głównie internetowych. Gąbkę należy zmoczyć, a następnie pocierać nią zabrudzoną powierzchnię. Trzeba pamiętać że gąbki ubywa wraz z pocieraniem i aby oczyścić sporą połać ściany potrzebnych będzie kilka gąbek. Przy użyciu gąbki nie potrzeba żadnego detergentu, sama gąbka ściera bardzo delikatnie powierzchnię ściany nie uszkadzając jej struktury.

A w przypadku chęci oczyszczenia tekstyliów jak obrusy, serwetki czy zasłony polecamy tekstylia owe po prostu włożyć do pralki i nastawić na pranie odpowiadające temperaturowo pranej tkaninie.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ