Pralka do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje stałego dostępu do wody. Tym sposobem wszystkie jej elementy są pod ciągłym wpływem jej działania. Wraz z biegiem czasu i przy częstej eksploatacji mogą być pokryte różnymi zanieczyszczeniami takimi jak brud pleśń, czy też kamień.
W takiej sytuacji bardzo często w pralce wyczuwalny jest specyficzny zapach, który przenosi się na prane ubrania. Kiedy koniecznie trzeba wyczyścić pralkę? Jak zrobić to prawidłowo? Czy regularne czyszczenie pralki może zapobiec powstawaniu zanieczyszczeń? Czy zmiękczacz wody ma wpływ na działanie urządzenia? Wszystko zostało wyjaśnione poniżej!
Kiedy niezbędne jest czyszczenie pralki?
Pralka ze względu na obecność wody, wysokiej temperatury w trakcie prania oraz braku cyrkulacji powietrza może wymagać czyszczenia. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, kiedy jest ten odpowiedni moment. Zwłaszcza że większość z nas nie chce marnować wody i prądu bezcelowo. Na to, że przyszła pora na czyszczenie pralki mogą wskazywać dwa wyraźne czynniki.
Pierwszym z nich jest nieprzyjemny zapach wydostający się z bębna mimo użycia środków do prania. Kiedy nasze pranie zamiast świeżością, pachnie jak zgniła woda, to znak, że ilość nagromadzonych zanieczyszczeń jest już zbyt wysoka. Drugim czynnikiem może być nadmiernie głośna praca pralki. Kiedy kamień zacznie osadzać się wokół filtra, to urządzenie będzie pracować o wiele głośniej niż do tej pory. Może też zacząć się przesuwać w czasie wirowania.
W obu przypadkach na taki stan rzeczy największy wpływ mają zanieczyszczenia pochodzące z naszej odzieży, czyli nitki, kurz, piasek, włosy, paproszki, czy też sierść zwierząt. Niestety na pierwszy rzut oka tak naprawdę nie widać, że pralka wymaga czyszczenia, ale jeśli bliżej się przyjrzeć wspomnianemu filtrowi, elementom gumy lub szufladce na środki piorące można zauważyć nagromadzone pozostałości. Poza nimi istotne znaczenie ma sama woda. Im będzie twardsza, tym czyszczenie pralki powinno być częstsze. Tutaj przydatny może okazać się zmiękczacz wody, który działa w bardzo prosty sposób. Kiedy dojdzie do kontaktu z wodą, znajdujący się niej węglan wapnia nie będzie krystalizował się dzięki złożu polifosfatowemu.
Regularne czyszczenie pralki to podstawa
Skoro już wiadomo, kiedy niezbędne jest czyszczenie pralki, to warto dowiedzieć się, jak zapobiec powstawaniu zanieczyszczeń. Oczywiście nie zaszkodzi dokładne oczyszczenie ubrań z włosów, czy też sierści przed włożeniem do pralki lub częsta kontrola wymienionych wcześniej elementów urządzenia.
Jednak najskuteczniej jest regularnie czyścić pralkę, najlepiej raz na trzy miesiące. Dzięki tym działaniom nie tylko będzie można cieszyć się świeżym i pachnącym praniem, ale też zapobiec poważnej awarii. Każdemu z nas zdarzyło się kiedyś zostawić w kieszeni spodni, czy kurtki jakieś drobne przedmioty, jak moneta, chusteczka, czy też papierek po cukierku. Jeżeli w końcowym etapie trafią do filtra, to mogą go zapchać i tym sposobem doprowadzić do tego, że pralka przestanie działać. Poza tym włosy i sierść, które pozostaną w urządzeniu, mogą osiadać się na kolejnych pranych ubraniach.
Najlepsze sposoby na utrzymanie czystości
Obecnie na rynku można kupić wiele produktów, które mają pomóc w utrzymaniu czystości w pralce. Istnieją też domowe sposoby z wykorzystaniem octu, kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej, czy nawet tabletek do zmywarki. Wszystkie z nich mogą być skuteczne, ale tylko wtedy, gdy pralka jest czyszczona regularnie i bardzo dokładnie. W innym przypadku konieczne będzie powtarzanie czynności, aż do uzyskania pożądanego efektu.
W walce z nieprzyjemnym zapachem i powstawaniem zanieczyszczeń pomocny jest zmiękczacz wody, ponieważ powoduje, że nie powstaje kamień na filtrze i innych elementach pralki, co skutkuje tym, że jej żywotność jest znacznie dłuższa.
Czy zmiękczacz wody ma wpływ na działanie pralki?
Jak nadmieniono wcześniej, zmiękczacz wody jest odpowiedzialny za zapobieganie krystalizacji węglanu wapnia, czyli ostatecznie do osadzania się kamienia. Czy ma wpływ na działanie pralki? Jak najbardziej tak, ale wyłącznie pozytywny. Dzięki zmiękczaczowi wody rury są czyste wewnątrz i się nie zapychają pozostałościami z prania. Pralka jest mniej narażona na awarie i krótką eksploatację.
Co ciekawe, można też zaoszczędzić na energii elektrycznej, ponieważ twarda woda bardzo źle przewodzi ciepło. Zresztą do prania nie trzeba będzie dodawać dużej ilości środków piorących, jeśli w domu będzie zmiękczacz wody. Nieprzyjemny zapach zniknie bezpowrotnie.
Dodaj komentarz
0 KOMENTARZ