Jak dbać o żaluzje aluminiowe? Proste i szybkie sposoby

Ostatnio aktualizowane: 16.06.24

 

Czyszczenie metalowych przesłon okiennych nie musi być męczące ani pracochłonne. Dowiedz się, jak dbać o żaluzje aluminiowe, by zawsze wyglądały perfekcyjnie – bez wysiłku. Zdradzamy kilka prostych i szybkich sposobów.

 

Dlaczego żaluzje aluminiowe trzeba czyścić?

Żaluzje aluminiowe, chociaż są niezwykle wytrzymałe i praktyczne, to z czasem mogą się brudzić. To normalne. Na lamelkach lubi osadzać się kurz, tłuszcz czy sierść zwierząt. Takie zabrudzenia stanowią idealną pożywkę dla bakterii, wirusów, grzybów i pleśni – zwłaszcza w ciepłych pomieszczeniach. Dlatego o żaluzje, bez względu na materiał bazowy, trzeba należycie dbać. Podobnie zresztą jak o inne elementy domowego wyposażenia. Brudne, niewłaściwie czyszczone przesłony okienne psują wystrój i służą krócej, niż powinny. Poza tym drobnoustroje rozwijające się na elementach żaluzji krążą razem z powietrzem, zagrażając zdrowiu domowników, szczególnie alergików i małych dzieci.

O żaluzje aluminiowe, nawet najwyższej jakości, też trzeba dbać

Żaluzje aluminiowe, a częstotliwość czyszczenia i konserwacji

Przesłony okienne nie wymagają szczególnej uwagi. Nie trzeba myć lamelki po lamelce podczas każdego sprzątania domu czy mieszkania. Warto zaplanować gruntowne czyszczenie całej konstrukcji dwa razy w roku, najlepiej przed i po sezonie grzewczym, czyli jesienią i wiosną. Jeśli posiadasz żaluzje aluminiowe na tarasie, pamiętaj, żeby przy okazji zadbać i o nie. Dla zachowania higieny i nienagannego wyglądu przesłony, na ogół wystarcza odkurzenie lub przetarcie lamelek miękką szmatką raz w miesiącu. Możesz robić to częściej, jeżeli mieszkasz w zanieczyszczonej okolicy lub któryś z domowników ma alergię na kurz i roztocza. Na częstotliwość i łatwość pielęgnacji przesłon okiennych istotny wpływ ma ich rodzaj, jakość i – zdaniem wielu użytkowników – również kolor. Dlatego zamawiając żaluzje aluminiowe na wymiar, warto pomyśleć o aspekcie praktycznym. Za najmniej problematyczne w pielęgnacji uważa się żaluzje aluminiowe 50 mm (z szerokimi lamelami) oraz wykończone odcieniami z palety szarości, beżów lub brązów. Szczegółowych informacji o zasadach czyszczenia i konserwacji, posiadanej żaluzji, należy szukać w instrukcji dołączonej przez producenta.

Bezproblemowe w pielęgnacji żaluzje aluminiowe LOFT 50 mm w odcieniu szarości od Clicky

Odkurzanie żaluzji aluminiowych

Użycie odkurzacza z odpowiednio dobraną końcówką pozwoli bezpiecznie i skutecznie usunąć z żaluzji kurz i sierść. Możesz zastosować końcówkę szczelinową lub szczotkę zakończoną miękkim włosiem (rekomendujemy to drugie rozwiązanie jako bezpieczniejsze dla lakierowanej powierzchni lameli). Odkurzacz ustaw na minimalną moc ssania i postępuj bardzo delikatnie. Sprytnym wsparciem w usuwaniu kurzu z żaluzji aluminiowych jest specjalna szczotka z kilkoma palcami. Pozwala pozbyć się kurzu z obu stron kilku lameli za jednym pociągnięciem. Kupisz ją online za ok. 20-30 złotych.

 

Mycie ręczne żaluzji aluminiowych

Mycie ręczne to najprostszy sposób usuwania z żaluzji aluminiowych większości zabrudzeń, w tym tłustych plam. Lamele z aluminium są co do zasady, odporne na działanie wilgoci, więc można je bezpiecznie czyścić na mokro. Wystarcza ciepła woda, łagodny detergent (np. płyn do mycia naczyń) i miękka szczotka, szmatka lub gąbeczka. Zacznij od najwyżej położonej lameli i kieruj się ku dołowi. W przypadku uporczywych zabrudzeń możesz sięgnąć po chemię przeznaczoną do czyszczenia żaluzji aluminiowych. Nie wolno używać silnych środków chemicznych ani preparatów z mikrokryształkami!

 

Pozostałe metody czyszczenia żaluzji aluminiowych

Silnie zabrudzone żaluzje można zanurzyć w wannie z letnią wodą i odpowiednio dobranym detergentem. Należy dokładnie umyć każdą lamelę, a następnie wyciągnąć żaluzję, by wyschła. W celu pozbycia się alergenów można wdrożyć czyszczenie parowe.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ