Jak dbać o kuchenkę mikrofalową? Praktyczne wskazówki

Ostatnio aktualizowane: 17.09.24

 

Mikrofala to urządzenie, które z założenia powinno nam służyć przez długie lata. Aby tak się stało, niezbędne jest jej właściwe użytkowanie oraz regularne czyszczenie. Choć wydaje się, że korzystanie z niej jest intuicyjne, wielu z nas nieświadomie popełnia błędy, które znacząco skracają jej żywotność i mogą skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem urządzenia. Dowiedz się, jak dbać o mikrofalówkę, aby działała bez zarzutu jak najdłużej.

 

4 błędy, które skracają żywotność Twojej mikrofali

Nieregularne mycie mikrofalówki

Pierwszym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy, korzystając z kuchenki mikrofalowej, jest jej zbyt rzadkie mycie. Umówmy się – wielu z nas robi to dopiero wtedy, gdy z jej wnętrza zacznie ulatniać się nieprzyjemny zapach. To błąd! Im dłużej zwlekamy z usunięciem przypaleń czy zaschniętych resztek jedzenia ze ścianek, tym ich usunięcie będzie trudniejsze. W przypadku urządzeń o jaśniejszych odcieniach może doprowadzić to również do ich odbarwienia.

Najlepszym rozwiązaniem jest więc mycie mikrofali za każdym razem, gdy w jej komorze osadzą się pierwsze zabrudzenia. Panująca w jej wnętrzu wysoka temperatura sprawi, że usunięcie resztek zajmie Ci dosłownie chwilę.

 

Korzystanie z niewłaściwych środków myjących

Nie bez znaczenia jest również właściwy dobór akcesoriów do sprzątania. Dobrym pomysłem może być, chociażby korzystanie z profesjonalnych środków myjących do mikrofali, takich jak Kamix Czysta Mikrofala.

Jeśli cenisz sobie ekologiczne rozwiązania, postaw na produkty, które znajdziesz w lodówce lub domowej spiżarce. Rozwór wody i cytryny lub papka z wody i sody oczyszczonej doskonale poradzą sobie z usunięciem nawet mocniejszych zabrudzeń. W pierwszym wypadku wystarczy, że delikatnie spryskasz ścianki mikrofalówki takim płynem, a następnie przetrzesz je ściereczką z mikrofibry lub ręcznikiem kuchennym. 

W przypadku mieszaniny sody i wody cały Twój wysiłek ogranicza się do wyszorowania za jej pomocą ścianek, a następnie dokładnego przemycia ich niewielką ilością wody przy użyciu ściereczki.

Jeśli usuwasz nieco zaschnięte już resztki, dobrym pomysłem może być również wcześniejsze uruchomienie mikrofali na około 3-4 minuty. Wysoka temperatura rozmiękczy powstałe wcześniej zabrudzenia, a w konsekwencji skróci czas potrzebny do ich usunięcia.

 

Używanie nieodpowiednich naczyń do podgrzewania

Mikrofalówka to niezwykle praktyczne urządzenie, jednak korzystanie z niej wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Najważniejszym z nich jest zakaz wkładania do niej metalowych naczyń lub elementów zastawy ze złoceniami, ponieważ może doprowadzić to do iskrzenia, a nawet zapalenia się urządzenia. 

Kiepskim pomysłem będzie też wkładanie do niej folii aluminiowej, styropianu i plastikowych pojemników niedostosowanych do podgrzewania w kuchence mikrofalowej.

Zanim włożysz dany słoik czy pojemnik do mikrofali, pamiętaj o wcześniejszym otwarciu naczynia (chyba że producent zaleca pozostawienie go zamkniętym). Dobrym pomysłem może być także zastosowanie dodatkowej pokrywki, która zapobiegnie rozbryzgiwaniu się posiłku.

Wkładanie do mikrofalówki nieodpowiednich produktów

Jeśli chodzi o samo jedzenie, reguła jest prosta. Nigdy nie podgrzewaj w mikrofalówce takich rzeczy, jak jajek, surowego mięsa, owoców (zwłaszcza winogron), kokosów i innych produktów w skorupce oraz ostrych papryczek. Ich niekontrolowane rozgrzanie może doprowadzić bowiem do wybuchu lub nierównomiernego rozgrzania, co może skutkować niewystarczającym usunięciem z ich powierzchni chorobotwórczych bakterii.

 

Nowoczesne technologie na straży czystości urządzenia

Dzisiejsze w mikrofalówki w niczym nie przypominają już nieco topornych i nie zawsze funkcjonalnych kuchenek sprzed lat. Producenci prześcigają się bowiem obecnie w tworzeniu coraz to nowych rozwiązań, które mają uprzyjemnić nam codzienne użytkowanie. Jednym z nich jest funkcja samoczyszczenia.

Sekretem jej działania jest para wodna, która pozwala zmiękczyć powstałe we wnętrzu urządzenia zabrudzenia. Rozwiązanie to jest nie tylko bezpieczne, ale i ekologiczne – znacząco minimalizuje ono bowiem konieczność zastosowania dodatkowych detergentów.

Przykładem mikrofalówki wyposażonej w funkcję samooczyszczenia jest sygnowany logo Whirlpool model MWP 252SB. Jego pojemność wynosi 25 litrów, a maksymalna moc 900 watów, co gwarantuje wysoką skuteczność podgrzewania potraw oraz dużą wygodę użytkowania. Urządzeniem możesz sterować za pomocą przycisków. Umieszczone nad nimi piktogramy ułatwiają obsługę sprzętu i pomagają wybrać program najlepiej dopasowany do konkretnego posiłku.

Funkcja AutoClean to tylko jedna z wbudowanych opcji. Do wyboru masz bowiem także m.in. liczne programy automatyczne, tryb gotowania na parze oraz program szybkiego rozmrażania. Sygnał dźwiękowy poinformuje Cię, kiedy dany program dobiegnie końca. Funkcja blokady rodzicielskiej uniemożliwi zaś przypadkową zmianę ustawień, co nad wyraz często ma miejsce w przypadku domów zamieszkałych przez wszędobylskie dzieci.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ