Czym wyczyścić silikon w łazience? Domowe sposoby i praktyczne porady

Ostatnio aktualizowane: 12.11.24

 

Utrzymanie w łazience higieny i czystości to mozolne, ale bardzo istotne zadanie. Stałe działanie pary wodnej i wilgoci sprawia, że z czasem nawet na specjalnym silikonie sanitarnym pojawia się nieestetyczny nalot z pleśni i grzybów. Czarne plamy na silikonie nie tylko szpecą łazienkę, stanowią także zagrożenie dla zdrowia domowników. Jak zapobiegać powstawaniu zabrudzeń na silikonach w łazience i jak je wyczyścić? Podpowiadamy kilka sprawdzonych domowych sposobów.

 

Silikon w łazience – jak zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów?

Zacznijmy od tego, że o wiele łatwiej jest zapobiegać niż usunąć już rozwiniętą pleśń z silikonu. Przede wszystkim zadbaj o regularne wietrzenie wnętrza łazienki. Najlepiej po każdej kąpieli. Ograniczysz w ten sposób ilość wilgoci w powietrzu. Bardzo ważne jest też regularne czyszczenie silikonu – przynajmniej raz w tygodniu przecierać go specjalistycznym środkiem lub jeśli wolisz domowe metody, roztworem octu albo sody oczyszczonej.

Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie gotowych preparatów impregnujących, które zabezpieczają silikon przed rozwojem grzybów i pleśni. Alternatywą jest użycie od razu specjalnego silikonu z dodatkiem substancji przeciwpleśniowych. Są one mniej podatne na tego typu zabrudzenia. Jednak nawet zastosowanie takiego silikonu nie daje 100% gwarancji, że nie pojawi się na nim brzydki nalot.

 

Jak wyczyścić silikon w łazience?

Załóżmy, że w Twoim przypadku już za późno na profilaktykę. W łazience w okolicach umywalki, wanny lub pod prysznicem pojawiły się zarodniki pleśni i grzybów i chcesz się ich pozbyć. Jak wyczyścić pleśń na silikonie w łazience domowym sposobem?

 

Jak wyczyścić silikon pod prysznicem domowym sposobem?

Najbardziej narażone na rozwój pleśni i grzybów są spoiny silikonowe pod prysznicem. Zwykle łączą one kabinę prysznicową z brodzikiem lub w przypadku kabin typu walk in z podłogą. Te miejsca podlegają regularnemu działaniu wody. Dodatkowo przy podłodze cyrkulacja powietrza jest zwykle znacznie słabsza niż w wyższych partiach pomieszczenia.

Jednym z najpopularniejszych domowych sposobów na czyszczenie silikonu pod prysznicem jest zastosowanie octu. W przypadku silnych zabrudzeń przygotuj mieszaninę octu i wody w proporcji 1:1 i przelej ją do butelki z atomizerem. Następnie wystarczy rozpylić miksturę na zabrudzone miejsce i pozostawić na kilkanaście minut. Kolejny etap to szorowanie szczoteczką i spłukanie wszystkiego wodą. Jeśli miksturę chcesz wzbogacić o działanie wybielające, do roztworu dodaj sodę oczyszczoną.

Kolejny domowy sposób na czyszczenie silikonów w łazience to aplikacja proszku do pieczenia. Zabrudzone miejsce posyp proszkiem do pieczenia i zostaw na około 20 minut. Następnie usuń proszek przy pomocy szczoteczki i spłucz wszystko wodą.

Ze względu na właściwości wybielające i ścierne do czyszczenia silikonów i fug wykorzystasz także pastę do zębów. Sama procedura jest podobna. Nałóż pastę na brudne miejsce i szoruj szczoteczką do usunięcia zabrudzeń.

Jak skutecznie wyczyścić silikon przy umywalce?

Umywalka i cała strefa umywalkowa to najintensywniej eksploatowana część łazienki. Statystycznie to właśnie przy umywalce spędzasz większość czasu w tym pomieszczeniu. Nic więc dziwnego, że również na silikonowych spoinach przy umywalce pojawiają się ogniska pleśni.

Wszystkie powyższe sposoby na czyszczenie silikonu pod prysznicem wykorzystasz także w okolicy umywalki. Najbardziej uniwersalna jest tu mieszkanka wody, octu i sody oczyszczonej. Taki domowy preparat zastosujesz zarówno na silikony, jak i na fugi. Nie tylko usuwa on zabrudzenia, ale działa także prewencyjnie i ochronnie. Mycie silikonów takim preparatem warto więc przeprowadzić raz w tygodniu, nawet jeśli na silikonach nie ma jeszcze śladu drobnoustrojów.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których domowe sposoby to za mało. W takim przypadku sięgnij po specjalistyczne preparaty czyszczące i grzybobójcze. Pamiętaj, że często są to substancje o silnym działaniu, dlatego kluczowe jest postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ