Czym kierować się podczas zakupu zmywarki?

Ostatnio aktualizowane: 11.12.24

 

Choć na przestrzeni ostatnich kilku — kilkunastu lat zmywarka awansowała do grupy urządzeń, bez których nie wyobrażamy już sobie funkcjonalnej kuchni, jej wybór nadal nie należy do oczywistych. Dzieje się tak z kilku powodów: Przede wszystkim dlatego, że dostępne na rynku urządzenia różnią się dość znacznie w zakresie parametrów. Podpowiadamy, jakie parametry i funkcje są istotne z punktu widzenia codziennego użytkowania, a jakim można poświęcić nieco mniej uwagi.

Istnieje także szereg cech zmywarki, które są kwestią dopasowania do konkretnej kuchni i przyzwyczajeń domowników. Zalicza się do nich, chociażby głośność pracy. Jeśli sprzęt ma stanąć w kuchni połączonej z salonem — zwłaszcza takim, który pełni również rolę sypialni — będzie to aspekt szczególnie istotny.

 

Jak dopasować zmywarkę do swojej kuchni? Kluczowe aspekty

To, na jaką zmywarkę zdecydujesz się w swojej kuchni, to efekt analizy kilku aspektów. Przed zakupem koniecznie zastanów się, ile masz miejsca na tego rodzaju sprzęt, w którym miejscu możesz go ustawić i czy w twoim przypadku lepszym pomysłem będzie zmywarka do zabudowy, czy wolnostojąca. Zwróć również uwagę na kluczowe parametry. Klasa energetyczna i zużycie wody w poszczególnych programach w bezpośredni sposób przełoży się na wysokość rachunków. Z kolei dodatkowe programy, funkcje i udogodnienia mogą — choć nie muszą — wiązać się z lepszą pracą czy skuteczniejszym domywaniem naczyń.

Pierwsze pytanie, na jakie każdy kupujący powinien odpowiedzieć, brzmi: Czy lepsza będzie zmywarka wolnostojąca, czy zabudowana. Opcja w zabudowie jest całkowicie neutralna z punktu widzenia aranżacji kuchni, czego nie nie można powiedzieć o modelach wolnostojących. Trzeba jednak pamiętać, że zabudowa utrudni ewentualną naprawę. W razie usterki konieczne może być zdemontowanie części umeblowania kuchni, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. 

 

Wielkość zmywarki

Kiedy określisz już, jaki rodzaj zmywarki będzie twoim zakupowym celem, ustal, jakie wymiary zewnętrzne powinien mieć taki sprzęt. Nikt nie chce sytuacji, gdy po rozpakowaniu urządzenia okazuje się, że dostępna przestrzeń jest o kilka milimetrów za wąska i zmywarka zwyczajnie się tam nie zmieści. Jeśli natomiast pozostanie tam wolna szczelina, można zamówić u stolarza specjalną zaślepkę, co jest nieco mniej problemową opcją.

Na rynku dostępne są zmywarki w trzech rozmiarach: 45-, 55- i 60-centymetrowe. Jeśli masz dużą rodzinę, często przyjmujesz gości lub po prostu dużo gotujesz, wybierz opcję większą. To optymalne rozwiązanie pozwalające na umycie całego kompletu talerzy, garnków, a nawet blach do pieczenia w trakcie trwania jednego programu.

Zużycie wody i prądu

Kolejny istotny aspekt to zużycie wody w zmywarce podczas jednego cyklu zmywania. Urządzenia o szerokości 45 cm przeciętnie wykorzystują od 8 do 9 litrów wody, natomiast większe około 9 do 11 litrów. W wielu przypadkach to jednak kwestia zastosowanych przez producenta rozwiązań, na przykład ponownego wykorzystania wody z ostatniego płukania do wstępnego namoczenia naczyń w nowym cyklu. Coraz większy nacisk na ekologię przekłada się na wyraźne korzyści w domowym budżecie, dlatego warto rozważyć takie funkcje jak połowa załadunku, zmywanie strefowe lub zmywanie automatyczne.

Z pewnością warto zwrócić uwagę na zmywarki energooszczędne. Ten parametr najlepiej zweryfikować poprzez przynależność klasyfikacji do jednej z siedmiu klas, począwszy od A do G. Nie pomyl ich z oznaczeniami A+, A++, A+++. W nowym systemie etykiet energetycznych urządzenia oznaczone jako klasa A są najbardziej energooszczędne, podczas gdy klasa G jest najmniej oszczędna pod względem zużycia energii.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ