Antybakteryjny żel do rąk – jaki wybrać do domu?

Ostatnio aktualizowane: 28.05.24

 

Jak ważne jest regularne mycie i dezynfekcja rąk, wiele osób zrozumiało dopiero dzięki pandemii koronawirusa. Każdego dnia dotykamy wielu przedmiotów, na których mogą znajdować się groźne wirusy, grzyby i bakterie. Gdy wnikną do naszego organizmu, mogą przyczynić się do wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego pierwszą czynnością, którą powinniśmy wykonać po przyjściu do domu, jest zdezynfekowanie, a następnie umycie rąk. Jak wybrać antybakteryjny żel do rąk do domu? Podpowiadamy.

 

Antybakteryjny żel do rąk – zawartość alkoholu 

Skuteczność dezynfekcji rąk przy pomocy antybakteryjnego żelu zależy przede wszystkim od stężenia alkoholu w takim produkcie. Z tego powodu, wybierając taki preparat do swojego domu, należy zwrócić szczególną uwagę na zawartość alkoholu. 

Zgodnie z zaleceniami specjalistów, aby preparat taki skutecznie eliminował wirusy, powinien zawierać 60 do 80% alkoholu. Produkty takie można znaleźć na przykład w Dr.Max. Warto również pamiętać o tym, że wbrew pozorom wcierając w ręce na przykład spirytus, nie zadziałamy skuteczniej na wszelkie patogeny, ponieważ lipidowa osłonka wielu wirusów jest skuteczniej eliminowana, wtedy kiedy alkohol jest połączony z wodą.

 

Antybakteryjny żel do rąk – pozostałe składniki

Obecnie na rynku dostępne są dwie grupy preparatów do dezynfekcji. Pierwszą z nich są te, w których głównym składnikiem jest alkohol. Do drugiej zalicza się bezalkoholowe środki dezynfekujące, w których składnikiem aktywnym jest na przykład powszechnie wykorzystywany środek dezynfekujący, jakim jest chlorek benzalkoniowy. Wykazuje on wysoką skuteczność w zwalczaniu patogenów, a dodatkowo mniej podrażnia skórę. Dlatego może być stosowany przez osoby wrażliwe na działanie alkoholu.

Dobrze jest przeanalizować również pozostałe składniki żelu antybakteryjnego do rąk. Powinny one wykazywać działanie pielęgnujące. Dobrze więc gdy środek dezynfekujący zawiera też delikatne emolienty, aby chronił skórę dłoni przed nadmiernym przesuszeniem i pękaniem. Osoby wrażliwe, ze skłonnością do alergii, powinny postawić na żel antybakteryjny do domu, który jest dodatkowo hipoalergiczny.

 

Antybakteryjny żel do rąk – jaka formuła sprawdzi się najlepiej w domu?

Antybakteryjny żel do rąk, jak sama nazwa wskazuje ma postać żelu. Obecnie na rynku dostępne są jednak również płyny dezynfekujące. Dodatkowo wszystkie tego typu produkty mogą być umieszczone w tubkach do wyciskania, ale również w bardziej funkcjonalnych pojemnikach, na przykład z pompką lub ze specjalnym aplikatorem. Szukając żelu antybakteryjnego do domu, warto postawić na produkt, który łatwo i higienicznie będą mogli aplikować na swoje dłonie nie tylko domownicy, ale również nasi goście, a więc na przykład ten z pompką.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ