Opinie o Xiaomi Lexy JIMMY JV51

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

Najważniejsze zalety:

Doskonała moc ssania odkurzacza pozwala na wykorzystanie sprzętu do codziennego sprzątania. Może on z powodzeniem zastąpić tradycyjny odkurzacz przewodowy. Cztery różnorodne szczotki pozwalają na oczyszczenie zarówno dywanu, jak i mebli tapicerowanych, czy trudno dostępnych zakamarków. Na uwagę zasługuje również system filtracji i zbiornik na zanieczyszczenia. Każdy z elementów można bez trudu wyjąć i opłukać pod bieżącą wodą, a opróżnianie pojemnika odbywa się bez kontaktu śmieci z dłońmi.

 

Najważniejsze wady:

Tryb turbo nie może działać przez cały czas odkurzania, bo bateria podczas pracy nagrzewa się tak mocno, że system bezpieczeństwa wyłącza sprzęt. Również ponowne ładowanie sprzętu wymaga każdorazowego podłączenia go ręcznego do ładowarki, stojak sprzętu nie zapewnia automatycznego ładowania po zawieszeniu na nim odkurzacza.

 

Werdykt: 9.6/10

Odkurzacz ma doskonałe parametry sprzątania, a bateria litowa pozwala na doładowywanie bez utraty jej właściwości. Ponadto, zewnętrzne umieszczenie baterii (montowana na jeden „klik”) pozwala na łatwą jej wymianę w przypadku utraty jej właściwości bez rozkręcania urządzenia. Praktyczny uchwyt pozwala na przechowywanie sprzętu w miejscu wygodnym do łatwego korzystania z niego.

Bogate wyposażenie w szczotki, a także w zestaw filtrów, sprawia, że odkurzacz jest przydatny do sprzątania wielu powierzchni i zbiera większość alergenów z powietrza. Siła ciągu ssania trybu standardowego pozwala na sprzątnięcie dużej powierzchni. Przeprowadzony przez nas test pozwolił na sprzątnięcie mieszkania o powierzchni 50m2.  

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Materiały i wygląd

Odkurzacz został wykonany przy połączeniu metalu malowanego proszkowo na ładny odcień koloru czerwonego i elementów plastikowych w większości wykonanych z jasno-szarego tworzywa sztucznego. Pojemnik na kurz wykonano z przeźroczystego plastiku, dzięki czemu widać stopień jego zapełnienia. Klient otrzymuje produkt dobrze zapakowany, tak że każdy element jest w oddzielnym worku foliowym i otoczony kształtką styropianową. Łącznie w paczce znajdują się:

 

 

* serce odkurzacza, czyli silnik umieszczony w rączce, zaopatrzony w zbiornik na kurz o pojemności 0,5 litra,

* cztery szczotki o różnych wymiarach i przeznaczeniu,

* rura, pozwalająca na odkurzanie na stojąco,

* bateria litowa 2,5 Ah/54 Wh,

* ładowarka,

* uchwyt na ścianę do przechowywania odkurzacza.

 

Wyposażenie

Na uwagę zasługuje wyposażenie odkurzacza. Składają się na nie 4 różne szczotki. Największa z nich – turboszczotka o szerokości 25 cm, specjalistka do podłóg twardych, jak i dywanów ma miękki wałek obracany mechanicznie, który zbiera zanieczyszczenia z podłogi.

 

 

Szczotka jest zamontowana na przegubie, dzięki czemu łatwo się nią manewruje. Dodatkowo, po zakończeniu sprzątania, jednym przyciskiem można wałek uwolnić z obudowy, aby go dokładnie odczyścić. Podobnie druga w kolejności, jeśli chodzi o wielkość (18 cm), szczotka jest napędzana elektrycznie i doskonale sprawdzi się przy oczyszczaniu mebli tapicerowanych. Również ją można wymontować z obudowy do oczyszczenia. Kolejne dwie szczotki to ssawki o różnych wielkościach i kształtach.

 

 

Obie można używać jako zwykłe szczelinówki, bądź obniżyć włosie i sprzątać powierzchnie delikatne, które trzeba chronić przed zarysowaniem.

 

Rączka i to co w niej się zawiera

Producent skonstruował urządzenie w taki sposób, że chwytając za rączkę ustawiamy sprzęt w pozycji do sprzątania, czyli pod kątem 65 stopni do dywanu. Można do niej podłączyć zarówno rurę, aby sprzątać podłogę na stojąco lub bezpośrednio szczotkę sprzątającą. Wtedy zyskujemy poręczny mały odkurzacz do sprzątania powierzchni wyżej położonych, jak kanapy, parapety czy szafki. W rączce znajduje się ukryty silnik o mocy 400 W, dlatego waga jej wynosi około 1,4 kg.

 

 

W rączce też został umieszczony zbiornik na kurz. Jest on przeźroczysty, aby lepiej kontrolować jego zapełnienie. Wewnątrz znajdują się trzy elementy stanowiące filtry urządzenia, w tym filtr HEPA. Każdy z filtrów można łatwo wymontować i zamontować.

Nie sposób zamontować je nieprawidłowo, bo każdy z nich pasuje do wnętrza tylko w jednej pozycji. Każdy z nich też można oczyścić pod bieżącą wodą, łącznie z samym zbiornikiem.

 

Bateria i ładowanie

Jak podaje producent, czas pracy odkurzacza na jednym ładowaniu zależy od trybu jego pracy. Jak wiadomo, dwie z dołączonych szczotek są obrotowe, co również zużywa prąd baterii. Dlatego przy używaniu trybu intensywnego z włączoną szczotką elektryczną sprzęt pracuje zaledwie kilka minut.

Jednak, jak wykazały próby, do codziennego sprzątania wystarczy wykorzystywanie trybu normalnego z włączonym trybem intensywnym jedynie chwilowo, wyłącznie do sprzątnięcia trudniejszych zabrudzeń.  W takim systemie odkurzacz wystarczy do szybkiego sprzątnięcia niewielkiego dwupokojowego mieszkania, bo może pracować około 20 – 30 min. Przeprowadzając test z podłączoną truboszczotką (a więc elementem również zużywającym prąd) uzyskaliśmy czas pracy 26 minut. Dodatkowo bateria litowa pozwala na doładowywanie jej bez utraty właściwości, więc przy stałym podładowywaniu sprzętu będzie on stale gotowy do pracy. Bateria całkowicie wyładowana, do pełnej mocy ładuje się około 5 godzin.

 

 

Jest ona zaopatrzona w lampkę kontrolną – czerwona wskazuje ładowanie, zielona już naładowaną baterię. Dodatkowo lampka ta zaczyna mrugać na czerwono w przypadku, gdy bateria jest bliska wyładowania. Co jest nowatorskie w tym modelu to zamontowanie baterii całkowicie na zewnątrz urządzenia. Montuje się ją przy rączce za pomocą jednego kliknięcia. Dzięki zewnętrznemu modułowi bateryjnemu, w każdej chwili można go wymienić na nowy, a jest to element, który najczęściej i najszybciej zużywa się w tego typu odkurzaczach.

 

Podsumowanie

Testując odkurzacz przez kilka dni stwierdziliśmy, że funkcjonalnością nie ustępuje modelom znanych europejskich i amerykańskich marek. Choć opakowanie sprzętu nie dorównuje standardom nam znanym, to jednak sam odkurzacz i staranność jego wykonania z pewnością wymaganiom tym dorównuje. A sam proces sprzątania tym modelem staje się przyjemniejszy, bo obsługa sprzętu jest łatwa, intuicyjna i nie stwarza problemów.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ