Ranking 5 najlepszych pralek ładowanych od góry w 2021

Ostatnio aktualizowane: 23.06.21

 

Pralka ładowana od góry – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Model Whirlpool AWE 60110 to najlepsza pralka ładowana od góry w 2021 roku. Taki wniosek nasunął nam się po tym, jak poddaliśmy analizie trendy zakupowe oraz opublikowane w Internecie opinie pozostawione przez konsumentów, którzy już wybrali dla siebie sprzęt. Urządzenie marki Whirlpool nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu. To model w klasie energetycznej A+, w bębnie pralki zmieści się do 6 kg prania (w zależności od wybranego programu). Sprzęt ma specjalny pasek postępu, za sprawą którego możemy sprawdzić, kiedy ubrania będą wyprane i gotowe do zawieszenia na suszarce. Polecanym modelem jest także Electrolux PerfectCare 600 EW6T4261P, który cechuje się dostępnością aż 14 różnych programów. Zastosowanie nowoczesnych technologii, takich jak SensiCare, Softplus czy Fuzzy Logic sprawia, że pralka nadaje się do delikatnych tkanin, które wymagają specjalnego traktowania. Model ma niewielkie wymiary wynoszące 40 cm x 89 cm x 60 cm, dzięki czemu zmieści się nawet w ciasnej łazience, gdzie liczy się każda wolna przestrzeń.

 

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Niewielkie rozmiary urządzenia, a także niska cena przyciągają wielu użytkowników. Osiemnaście programów pozwoli znaleźć odpowiedni do każdego rodzaju odzieży. Urządzenie również dobierze parametry prania w zależności od stopnia napełnienia bębna.

Difetto

Pralka nie ma samodzielnej regulacji temperatury, można to zrobić jedynie za pomocą ustawienia programu, który definiuje zarówno temperaturę, jak i długość cyklu prania. Brak też jest programu, który pozwalałby na łatwe prasowanie.

Conclusione

Tania propozycja z dużą ilością programów. Klasa energetyczna A+ i maksymalna prędkość wirowania 1000 obrotów na minutę. Niewielkie rozmiary dedykują ten produkt do małych przestrzeni. Sterownie jest mechaniczne, za pomocą pokrętła.

Drugi wybór

Pregio

Nowoczesny model ładowany od góry to bardzo dobra propozycja dla osób, które mają ograniczoną ilość miejsca w łazience. Pralka ma system SensiCare, który dopasowuje parametry cyklu do załadunku. Program przeznaczony dla alergików generuje parę, która usuwa większość bakterii i alergenów znajdujących się na odzieży czy pościeli.

Difetto

Pralka Electrolux PerfectCare 600 EW6T4261P pomimo odpowiedniego ustawienia i optymalnej ilości załadunku głośno wiruje (78 dB.), co utrudnia pranie w późnych godzinach wieczornych.

Conclusione

Electrolux PerfectCare 600 EW6T4261P ma kompaktowe wymiary wynoszące 40 cm szerokości, 89 cm wysokości oraz 60 cm grubości. Użytkownik ma do dyspozycji 14 różnych programów wraz z funkcją uwalniającą parę. Pojemnik na detergenty można łatwo wyjąć i wypłukać pod bieżącą wodą.

Rozważ też

Pregio

Kompaktowa pralka ładowana od góry dobrze sprawdzi się w niewielkich łazienkach. Ładowność 6 kg pozwala na bezproblemowe wypranie odzieży, pościeli czy ręczników. Model dzięki funkcji KG Detector automatycznie dostosowuje ilość wody do załadunku znajdującego się w bębnie. Klasa energetyczna A+++ pozwala dbać o środowisko oraz o portfel użytkownika.

Difetto

Model Candy Smart CST 362L ładowany od góry ma mało atrakcyjny design panelu sterowania. Poziom hałasu podczas prania wynosi aż 61 dB.

Conclusione

Candy Smart CST 362L ma niewielkie wymiary wynoszące 40 cm szerokości, 86,5 cm wysokości oraz 60 cm głębokości. Poziom hałasu prania wynosi 61 dB, a wirowania 76 dB. Pojemność bębna pralki to 50 litrów przy ładowności do 6 kg.

 

 

5 najlepszych pralek ładowanych od góry. Opinie w 2021 roku

 

Dobra pralka powinna charakteryzować się energooszczędnością, dobrą mocą wirowania, sporym wsadem, jak również dużą ilością programów. Często musimy zwracać również uwagę na rozmiary, zwłaszcza, gdy łazienka jest stosunkowo mała. W tym przypadku świetnie sprawdzają się pralki ładowane od góry, które są wygodniejsze na małych powierzchniach i jednocześnie równie wydajne, jak modele ładowane od przodu. Przedstawiamy ranking pralek ładowanych od góry, które zyskały przychylność wielu klientów.

 

1. Pralka Whirlpool AWE60110 6kg A+

 

3.Whirlpool AWE 60110Pralka Whirlpool AWE 60110 to kolejne wolnostojące urządzenie ładowane od góry, które znalazło się na naszej liście. Jego atutem są wymiary – szerokość wynosi zaledwie 40 cm, dzięki czemu zmieści się w łazience, gdzie nie ma zbyt dużej ilości miejsca.

W porównaniu z naszymi poprzednimi propozycjami, model ten ma nieco gorszą klasę energetyczną, a więc ilość zużywanej energii jest większa, jednak wciąż pozwala oszczędzić dodatkowo 10 % energii w porównaniu z pozostałymi modelami w klasie A. Ma też mniejszą maksymalną prędkości wirowania, która wynosi 1000 obrotów/min. Urządzenie ma aż 18 programów i 6 kilogramów wsadu.

Niewątpliwym atutem będzie technologia Szósty Zmysł, która kontroluje pracę pralki, dostosowując optymalne parametry prania. Urządzenie ma wbudowany system opóźnienia startu pracy. Wadą może być też brak blokady rodzicielskiej.

Trzeba jednak zauważyć, że jest to naprawdę dobra i tania pralka ładowana od góry. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych znajdziemy ten model za mniej niż 1000 zł, a pozytywne opinie dodatkowo zachęcają do zakupu tego produktu. Najcześciej wymieniane zalety to świetne programy i oszczędność energii.

Naszą następną propozycją jest model Whirlpool AWE 60110. Jest to świetna pralka wolnostojąca.

 

Zalety

Rozmiar: Szerokość tej pralki to zaledwie 40 cm. Tak małe urządzenie zmieści się w każdej łazience czy kuchni, dlatego świetnie spisze się w małych metrażach. Jest to również dobra propozycja dla osób, które mieszkają same i nie potrzebują pełnowymiarowej pralki.

Programy: Urządzenie to charakteryzuje się dużą ilością programów prania. Jest ich tutaj aż 18, co pozwala na pełną dowolność pracy. Zawsze dobierzemy odpowiedni system pracy do materiału, chroniąc w ten sposób najbardziej delikatne tkaniny.

Technologia Szósty Zmysł: Jest to innowacyjna technologia, która dostosowuje parametry do naszego prania. W praktyce oznacza to, że urządzenie dobiera ilość wody do wagi załadowanego bębna pralki.

Cena: Urządzenie dostępne jest w bardzo przystępnej cenie – ok. 850 zł.

 

Wady

Brak blokady rodzicielskiej: Niestety, pralka Whirlpool AWE 60110 nie posiada żadnej blokady rodzicielskiej. Nie jest więc to propozycja dla osób, które mają małe dzieci. Urządzenie to może bez większego problemu uruchomić nawet dziecko.

 

 

 

 

2. Pralka Ładowana od Góry Electrolux PerfectCare 600 EW6T4261P

 

Praktyczna i nowoczesna pralka automatyczna ładowana od góry Electrolux PerfectCare 600 EW6T4261P charakteryzuje się ciekawym wyglądem oraz udogodnieniami w postaci zwiększonego rozmiaru czcionki, czytelnego programatora, a także szerszego panelu sterowania. Obsługa urządzenia jest intuicyjna dzięki zapisanym wskazówkom. Model ma system SensiCare wyróżniający się tym, że dostosowuje parametry prania do załadunku znajdującego się w bębnie.

Zaawansowana technologia oraz dostępność aż 14 różnych programów, w tym przeznaczonych do ubranek dziecięcych, odzieży sportowej czy delikatnych tkanin sprawia, że użytkownik może bez obaw prać ulubione ubrania. Ładowność pralki wynosząca 6 kg pobiera do 43 litrów na jeden cykl. Urządzenie generuje hałas podczas prania wynoszący do 57 dB oraz w trakcie wirowania do 78 dB. Wymiary modelu wynoszą 40 cm szerokości, 89 cm wysokości oraz 60 cm głębokości.

Osoby, które potrzebowały niewielkiej pralki z załadunkiem od góry i wybrały Electrolux PerfectCare 600 EW6T4261P, polecają model ze względu na ilość dostępnych programów oraz system SensiCare dbający o odzież.

Nowoczesna pralka ładowana od góry Electrolux PerfectCare 600 EW6T4261P ma czytelny wyświetlacz LED oraz programator z odgłosem kliknięcia. Urządzenie ma ładowność do 6 kg oraz prędkość 1200 obr/min. Użytkownik może korzystać z 14 dostępnych programów, które są przystosowane do różnego rodzaju tkanin.

 

Zalety

Kierunek otwierania drzwi: W niewielkich pomieszczeniach ważny jest kierunek otwierania drzwi. W tym modelu otwór znajduje się u góry.

Kompaktowe wymiary: Pralka ładowana od góry ma kompaktowe wymiary wynoszące 40 cm x 89 cm x 60 cm.

Czytelny panel sterujący: Duży i czytelny panel sterujący pozwalają odczytać dany program oraz inne ustawienia bez konieczności zakładania okularów przez osoby słabo widzące.

Dostępność programów: Do dyspozycji użytkownika jest aż 14 różnych programów, które w zależności od rodzaju tkanin można dopasować.

 

Wady

Głośność wirowania: Podczas procesu wirowania pralka emituje hałas wynoszący 78 dB.

 

 

 

 

3. Pralka Ładowana od Góry Candy Smart CST 362L

 

Pralkę Candy Smart CST 362L z łatwością można zmieścić w każdej, nawet najmniejszej łazience. Dzięki oszczędności miejsca oraz dużej wygodzie użytkowania sprawdzi się w każdej sytuacji. Technologia Smart Touch pozwala na sterowanie pralką za pomocą smartfonu lub tabletu z zainstalowaną aplikacją. Oprócz tego użytkownik ma stały dostęp do informacji dotyczących stanu technicznego.

Candy Smart CST 362L cechuje się niewielkimi wymiarami, które wynoszą 40 cm x 86,5 cm x 60 cm przy 6 kg ładowności bębna. Maksymalna prędkość wynosi 1200 obr/min, dzięki czemu odzież jest zawsze dobrze odwirowana. Poziom hałasu generowany przez urządzenie w trakcie prania wynosi 61 dB, a w momencie wirowania 76 dB.

Użytkownicy, którzy poszukiwali pralki ładowanej od góry, zdecydowali się na model Candy Smart CST 362L ze względu na klasę energetyczną A+++ oraz funkcję KG Detector dostosowującą ilość wody do ciężaru ładunku.

Pralka Candy Smart CST 362L ładowana od góry pozwala na zaoszczędzenie miejsca w łazience. Prosty w obsłudze model ma funkcję Smart Touch, dzięki której użytkownik może sterować za pomocą smartfona lub tabletu. Pralka ma kompaktowe wymiary 40 cm x 86,5 cm x 60 cm oraz możliwość załadunku do 6 kg.

 

Zalety

Smart Touch: Model jest wyposażony w inteligentny system Smart Touch, który pozwala na sterowanie pralką oraz wykonywanie diagnostyki za pomocą smartfona i tabletu z zainstalowaną aplikacją.

Klasa energetyczna: Poziom zużycia energii elektrycznej w trakcie pracy wynosi A+++, co oznacza, że urządzenie jest oszczędne.

Wymiary: Kompaktowe wymiary 40 cm x 86,5 cm x 60 cm sprawiają, że urządzenie można ustawić nawet w niewielkim pomieszczeniu.

 

Wady

Głośność pracy: Pralka podczas prania generuje hałas wynoszący do 61 dB, a w trakcie wirowania 76 dB.

 

 

 

 

4. Pralka Electrolux EWT11262ILW A+++

 

Pralka Electrolux EWT11262ILW to nowoczesne urządzenie ładowane od góry, które cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów. Klasa energetyczna modelu to A+++, dlatego korzystanie z niego nie narazi Cię na zbyt duże opłaty. We wnętrzu produktu zmieści się nawet 6 kg ubrań, dlatego urządzenie zaspokoi potrzeby średniej wielkości rodziny.

Wymiary sprzętu to: szerokość – 45 cm, głębokość – 60 cm i wysokość – 90 cm. W czasie pracy pralka wykonuje 1200 obrotów w ciągu 1 minuty. Urządzenie automatycznie dopasowuje czas prania i zużycie wody i energii do każdego ładunku, dlatego nie musisz martwić się zwiększeniem rachunków. Dużym atutem modelu jest to, że ma on niebieski certyfikat Woolmark. Gwarantuje on odpowiednią pielęgnację wełny. Urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, dlatego wszyscy konsumenci niezależnie od wieku bez trudu wybiorą interesujący ich program prania.

Popularność sprzętu jest związana z jego wydajną pracą. Produkt samodzielnie dokonuje pomiaru ilości ubrań w bębnie i dopasowuje do tego optymalny program prania. Pozwala to na zmniejszenie zużycia wody. Konsumenci są też zadowoleni z intuicyjnej obsługi.

Prezentujemy Electrolux EWT11262ILW, czyli dobrą pralkę ładowaną od góry. Klasa energetyczna tego modelu to A+++. W bębnie mieści się 6 kg ubrań. Wymiary sprzętu to: wysokość – 90 cm, szerokość – 45 cm i głębokość – 60 cm.

 

Zalety

Obsługa: Wszystkie dostępne funkcje zostały dobrze opisane, więc bez trudu je znajdziesz. Dotykowe elementy sterowania zapewniają intuicyjną nawigację, co ułatwia wykorzystanie wszystkich możliwości sprzętu.

Klasa energetyczna: Klasa energetyczna tego urządzenia to A+++, dlatego pranie nim nie zwiększa drastycznie zużycia energii. Sprzęt jest bardzo ekonomiczny, gdyż dopasowuje czas prania do tego, jak dużo ubrań jest w bębnie – nie zużywa tym samym dużo energii.

Liczba programów: Urządzenie ma aż 11 programów prania, dlatego bez trudu znajdziesz ten, który najlepiej wypierze Twoje ubrania. Sprzęt ma osobny tryb dla bawełny, zasłon, syntetyków, jedwabiu, koszuli czy wełny. Pralka ma też specjalne programy przeznaczone do jeansów i pościeli.

 

Wady

Hałas podczas wirowania: Choć w czasie prania produkt pracuje bardzo cicho, podczas wirowania pralka zaczyna wydawać znacznie głośniejsze dźwięki. Mogą one obudzić resztę domowników, a nawet sąsiadów.

Wyświetlacz: Sprzęt ma bardzo mały wyświetlacz, z którego nie zawsze da się odczytać niezbędne informacje. Na ekranie ukazuje się wiele wiadomości, jak tryb prania, temperatura, ilość obrotów i czas, jaki pozostał do końca cyklu. Blady kolor czcionki czasem utrudnia poprawne odczytanie wyświetlanej liczby.

 

 

 

 

5. Pralko-wirówka turystyczna Adler AD 8051

 

Model Adler AD8051 to mała pralka turystyczna o ładowności 3 kg. Urządzenie jest niewielkie (wysokość – 50 cm, szerokość – 36 cm i głębokość – 37 cm), a do tego jest lekkie (6 kg), więc bez trudu je przewieziesz. Sprzęt sprawdzi się w domku letniskowym czy w czasie wyjazdu kempingowego.

Moc maksymalna to 400 W, co pozwala na dokładne wypranie ubrań i ich odwirowanie. Dużym atutem urządzenia jest niewielkie zużycie wody i prądu, przez co pranie nie zwiększy Twoich rachunków. Ze sprzętu zadowoleni są również mieszkańcy niewielkich stancji, którzy rzadko piorą ubrania. Model nie zabiera cennego miejsca, dlatego polecany jest w kawalerkach. Obudowę wykonano z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które dobrze chroni wewnętrzny mechanizm. Przezroczysta osłona pozwala obserwować, jak piorą się ubrania.

Wiele osób jest bardzo zadowolonych z zaprezentowanej pralki. Dzięki niewielkim gabarytom możesz ją zabrać na rodzinny wyjazd i cieszyć się czystymi ubraniami. Obsługa modelu jest prosta, co pochwaliło wielu Internautów.

Model Adler AD8051 to pralka turystyczna ładowana od góry . Pojemność urządzenia to 3 kg. Wymiary sprzętu wynoszą: szerokość – 36 cm, głębokość – 37 cm i wysokość -50 cm, a waga – 6 kg.

 

Zalety

Oszczędność: Sprzęt został tak zaprojektowany, by nie zużywał dużo wody i prądu, a co więcej pozwala oszczędzić czas.

Poręczność: Prezentowany model to niewielka pralka, którą bez trudu zapakujesz do samochodu i udasz się na rodzinny wyjazd. Całkowita waga sprzętu to 6 kg, więc jego przenoszenie nie jest trudne.

 

Wady

Ilość programów: Ponieważ jest to sprzęt turystyczny, ma on tylko podstawową funkcję prania normalnego dla wszystkich ubrań. Użytkownik może wybrać jedna z 2 opcji pracy: pranie lub wirowanie.

Odpowiednie ustawienie: Żeby pralka działała poprawnie, należy ją odpowiednio ustawić tak, by woda mogła swobodnie spływać. W przeciwnym razie dojdzie do zatkania zaworu i awarii.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką pralkę ładowaną od góry kupić?

 

Pralka to jeden z największych wynalazków cywilizacji, który ułatwił życie ludziom na całym świecie. Już mała pralka wirnikowa była wielkim osiągnięciem, ale na szczęście to nie wystarczyło wynalazcom i dziś możemy korzystać z niezastąpionych rozwiązań, czyli pralek automatycznych. Tematem tego poradnika będą sprzęty ładowane od góry, które zajmują mniej miejsca niż klasyczne urządzenia ładowane od frontu, a przy tym są nieco mniej pojemne. Przedstawimy Ci najważniejsze kwestie dotyczące tego jaką pralkę ładowaną od góry wybrać.

 

 

Wymiary to podstawa

Zaletą pralek ładowanych od góry jest to, że są bardziej ustawne i zajmują mniej miejsca. Taka pralka to sprzęt, który pozwoli Ci zaoszczędzić na szerokości, ale musisz pamiętać, że jednocześnie zajmie ona więcej miejsca na wysokość. Zwykle mają 80 – 85 cm wysokości, 40 cm szerokości, 60 cm głębokości. Do tego trzeba doliczyć 60 cm na samą pokrywę.

 

Ładowność bębna

Pralki mają różną ładowność, zwykle oscylującą w granicach 5-7 kg. W przypadku sprzętów, które omawiamy zwykle jest to ok. 5 kg, w niektórych przypadkach 4 kg lub 6 kg. Jeśli masz większą rodzinę, wybierz sprzęt, który ma większą ładowność, aby ograniczyć ilość cykli prania.

 

Klasa efektywności energetycznej oraz efektywności prania i wirowania.

Przechodzimy do finansów, ale nie samych kosztów zakupu pralki, a jego eksploatacji. Już od wielu lat na sprzętach AGD pojawia się znakowanie A, B, C i tak do G (A oznacza najwyższą klasę). Jest to oczywiście klasa efektywności energetycznej. Im wyższa, tym lepiej nie tylko dla nas, ale i dla środowiska. Klasa efektywności energetycznej, to po prostu zużycie energii (KWh) na 1 cykl prania (w 60 st. C). Te różnice nie są zbyt duże – rocznie daje nam to niewielkie oszczędności. Mamy jeszcze jedną klasę, też oznaczaną skalą od A do G. Jest to wydajność prania, czyli tego, jak czyste będą nasze rzeczy po wypraniu. Nie zawsze pierzemy z wirowaniem, ale dla większości z nas to też jest ważne, dlatego warto sprawdzić jaka jest skala efektywności wirowania (te same oznaczenia od A do G)

 

Sterowanie urządzenia

Obsługa sprzętu jest ważna. Coraz więcej modeli ma system sterowania z wyświetlaczem, ale znajdziemy też modele bez niego. Oczywiście tańsze są modele bez wyświetlacza, ale na pewno cechują się mniejszą funkcjonalnością. Nikt przecież nie stoi z zegarkiem w ręku i nie sprawdza jak długo pracuje pralka – ma to duże znaczenie, gdy planujemy gdzieś wyjść, a chcemy zdążyć z rozwieszeniem prania. Dlatego dobrze jest mieć wgląd w to, ile będzie trwało pranie i na jakim etapie w danym momencie jest nasza maszyna. Poza tym na panelu z łatwością wybierzesz system i czas prania, zdecydujesz o dodatkowym wirowaniu lub płukaniu.

 

Waga w pralce?

Nie ma jeszcze urządzeń, które za pomocą podczerwieni potrafiłoby stwierdzić, co takiego pierzemy: firany, chodniczki, rzeczy wełniane, czy jeansy. Sami musimy ustawić te parametry. Jednak coraz więcej sprzętów ma funkcję ważenia wsadu i jego wyważania dla lepszych efektów prania. Dzięki temu pralka zużywa mniej energii lub wody, gdy w środku jest tylko jedna rzecz. W innym przypadku informuje nas, że jest przeładowana, a to jak wiadomo ma wpływ na jej efektywność.

 

Bęben

Istnieją różne modele bębnów, zwykle każdy producent ma swój typ – Diamond Drum, Vario Soft, Shiatsu, Soft Care itd. Ważniejsze jest jednak to, aby był on wykonany ze stali szlachetnej, odpornej na korozję. Istotna będzie też warstwa wewnętrzna pralki otaczająca bęben, która powinna być antybakteryjna.

 

Zabezpieczenia – dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich

Przede wszystkim pralka powinna mieć system blokady przed otwarciem w trakcie prania. Jest to szczególnie ważne, gdy masz dzieci. Kolejna kwestia to system zapobiegający wypłukiwaniu się detergentu, zwłaszcza płynu do płukania zanim urządzenie zacznie ten etap prania. Przydatny jest też system informowania o usterkach, czy odcinania dopływu wody, jeśli do nich dojdzie.

 

Poziom hałasu

Pralki ładowane od góry są nieco głośniejsze niż te ładowane od przodu, aczkolwiek wiele zależy od tego, jak ustawimy pralkę i czy nie zapomnieliśmy jej odblokować. Musisz bowiem wiedzieć, że każdy sprzęt ma jakąś blokadę i jeśli przy pierwszym uruchomieniu urządzenie skacze po łazience, po prostu o czymś zapomniałeś. Przyjmuje się, że poziom hałasu w czasie prania powinien mieścić się w granicach 50 – 55 dB(A) w trakcie prania, a podczas wirowania do 65 – 75 dB (A).

 

 

Funkcje pralki mają znaczenie

Każda pralka ma inne funkcje, a więc warto przeanalizować to, co jest nam naprawdę potrzebne. Wśród najpopularniejszych funkcji znajduje się:

antybakteryjny – w temperaturze 80 st. C, bielizna, dla miłośników zwierząt – pranie skuteczniej usuwające sierść zwierząt z ubrań, dodatkowe płukanie – samodzielne dla ubrań pranych ręcznie lub dodatkowe do cyklu prania, ekonomiczny zwany czasem codziennym, gotowanie – w temperaturze 90 – 100 st. C, krótki do odświeżenia lekko zabrudzonych ubrań – od 15 do 30 minut, łatwe prasowanie lub redukcja zagnieceń – zwykle z niskimi obrotami, pościel – temp ok. 60 – 70 st. C, pranie bąbelkowe – nowa technologia gwarantująca większą efektywność pracy przy niższej temperaturze, pranie Bio – usuwanie plam organicznych, pranie dywaników, pranie firan, pranie koszul, pranie na zimno w temperaturze 20 st. C, pranie parowe, pranie płaszczy i kurtek zimowych – zwykle z wykorzystaniem specjalnych kuli lub prostych piłeczek ping-pongowych, pranie wstępne, ręczniki, tkanin bawełnianych, tkanin syntetycznych, tkanin wełnianych – zwykle bez wirowania, ubranek dziecięcych, ubrań sportowych, usuwanie konkretnych rodzajów plam.

To oczywiście nie wszystko. Pamiętaj też, że każdy producent ma swoje nazewnictwo lub łączy pewne funkcje. Oprócz samych opcji prania warto sprawdzić, czy urządzenie jest wyposażone w system opóźnionego startu. Niektóre modele włączają się w takim momencie, aby pranie było uprane na wyznaczoną przez Ciebie godzinę. Natomiast w innych ustawiasz godzinę, o której pranie ma się zacząć. Pralka powinna mieć też funkcje stop i zatrzymania wirowania oraz odpompowywania wody.

 

Regulacja prędkości wirowania

Każda tkanina jest inna i nie każda lubi szybkie wirowanie. Równocześnie mamy też takie materiały, które bez porządnego wirowania schną przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Dobry sprzęt powinien mieć szeroki zakres regulacji wirowania – od praktycznie zerowego (często nazywanego trybem nocnym) do przynajmniej 1000 obr./min. Jednak coraz popularniejsze są maszyny które mają 1600 obr./min

 

Jaka pralka ładowana od góry jest najlepsza?

Urządzenia tego typu znajdziesz w ofercie różnych producentów AGD. Dobry sprzęt kupisz już za około 1000 zł. Pamiętaj, że ten typ pralki jest droższy od tych ładowanych od frontu, chociaż małe gabaryty sugerowałby coś innego. Sprawdź też nasz ranking, w którym umieściliśmy bardzo dobre pralki ładowane od góry w dobrych cenach.

 

 

Jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry?

 

Żeby uniknąć awarii pralki i kosztownej naprawy, musimy co pewien czas dokładnie ją wyczyścić. Dotyczy to zarówno modeli ładowanych od frontu, jak i od góry. Jak skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń i kamienia z urządzenia, aby nie uszkodzić żadnego z elementów budowy? Jaka pralka ładowana od góry jest polecana pod względem łatwości w utrzymaniu w czystości? Pomożemy w znalezieniu odpowiedzi na te pytania.

 

 

Mycie szufladki dozownika

Częścią pralki, którą należy myć po każdym cyklu prania, jest szufladka dozownika. Stosowanie proszków i innych detergentów przyczynia się do powstawania ciemnego osadu, który może mieć nieprzyjemny zapach. Poza tym regularne czyszczenie szuflady zapobiega pozostawaniu na dnie resztek środków do prania, które mogą doprowadzić do zatkania ujścia dozownika.

Aby umyć szufladkę, najlepiej ją wyjąć z obudowy urządzenia i położyć w wannie lub zlewie wypełnionej wodą. Musimy dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki, również te trudno dostępne. W tym celu przyda nam się gąbka oraz szczoteczka. Nie zapominajmy o dokładnym umyciu otworu po szufladce, ponieważ tam również gromadzą się resztki płynu do płukania, proszku, a także kurz.

 

Jak wyczyścić uszczelkę przy drzwiach?

Mycie uszczelki przy drzwiach w przypadku pralki ładowanej od góry może być nieco łatwiejsze niż w modelach otwieranych od frontu. Wynika to m.in. ze znacznie mniejszego prawdopodobieństwa utknięcia w niej przedmiotów, których nie wyjęliśmy z kieszeni przed praniem (głównie monet, paragonów i ulotek).

Jeśli uszczelka jest bardzo brudna, możemy zastosować wybielacz. Po założeniu na dłonie ochronnych rękawiczek należy zamoczyć ścierkę lub gąbkę w detergencie i obłożyć nią gumę zabezpieczającą drzwi. Po upływie kilku minut powinniśmy przetrzeć uszczelkę mokrą, czystą szmatką. Osoby obawiające się zbyt mocnego działania wybielacza mogą sięgnąć po inny detergent, przykładowo płyn do mycia naczyń lub mleczko do czyszczenia.

 

Pozbywanie się zanieczyszczeń z bębna

Każdy użytkownik pralki powinien zdać sobie sprawę z tego, że w bębnie osadzają się nie tylko zanieczyszczenia z ubrań, ale i pozostałości środków do prania oraz mikroorganizmy, które odpowiedzialne są za wytwarzanie nieprzyjemnego zapachu pleśni. Przed zakupem specjalnych środków chemicznych do czyszczenia pralek możemy wypróbować popularne metody domowe. Do bębna powinniśmy wlać 1 l octu lub wysypać opakowanie sody oczyszczonej, a następnie ustawić program prania w wysokiej temperaturze (minimum 60 st. C). Po zakończonym cyklu większość zabrudzeń znajdziemy na uszczelce i wewnętrznej części pokrywy urządzenia. Trzeba zebrać je dokładnie przy pomocy szmatki. Jeżeli jednak takie metody zawiodą, konieczne jest zastosowanie preparatu do czyszczenia w formie proszku lub płynu.

 

 

Czyszczenie filtra odpływowego

Co kilka miesięcy powinniśmy czyścić filtr odpływowy, który standardowo umieszczony jest na dole obudowy sprzętu (w prawym lub lewym rogu). Po przystawieniu do urządzenia miski lub szmatek należy wyjąć filtr, uważając jednocześnie, aby nie rozlać wypływającej z niego wody. Do wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc najlepiej użyć starej szczoteczki do mycia zębów. Potem wystarczy przepłukać filtr pod bieżącą wodą. Przed ponownym włożeniem go do pralki powinniśmy też dokładnie wyczyścić otwór, ponieważ tu również gromadzą się zanieczyszczenia.

Opisane wyżej czynności pozwolą nam utrzymać urządzenie w czystości i dodatkowo zapobiec niespodziewanej awarii. Aby nie dopuścić do rozwoju brzydkiego zapachu i bakterii wewnątrz pralki, powinniśmy dodatkowo wysunąć po praniu szufladkę na proszek i zostawić otwarte drzwi.

 

 

Dodaj komentarz

0 Commentaires