Ranking 10 najlepszych pralek ładowanych od góry w 2024

Ostatnio aktualizowane: 17.09.24

 

Pralka ładowana od góry – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Pralka Whirlpool TDLR 5030L PL/N to obecnie najchętniej kupowany model ładowany od góry. Dzieje się tak, bo model ten oferuje stosunkowo dużo funkcji przy bardzo umiarkowanej cenie. Użytkownik ma tu do wyboru 15 programów prania, funkcje intensywnego płukania i wirowania do 1000 obrotów na minutę. Pralka ma też zdecydowanie mniejsze wymiary od modeli ładowanych od przodu, dlatego znajdzie swoje miejsce wszędzie tam, gdzie użytkownicy dysponują niewielką łazienką. Nowoczesna pralka ładowana od góry to także model Electrolux EW2TN5261P, który użytkownicy wyróżnili w drugiej kolejności. Tu wirowanie odbywa się z prędkością 1200 obrotów na minutę, pralkę wyposażono w wiele programów prania i system automatycznego doboru parametrów do wielkości wsadu.

10 najlepszych pralek ładowanych od góry. Opinie w 2024 roku

 

Dobra pralka powinna charakteryzować się energooszczędnością, dobrą mocą wirowania, sporym wsadem, jak również dużą ilością programów. Często musimy zwracać również uwagę na rozmiary, zwłaszcza, gdy łazienka jest stosunkowo mała. W tym przypadku świetnie sprawdzają się pralki ładowane od góry, które są wygodniejsze na małych powierzchniach i jednocześnie równie wydajne, jak modele ładowane od przodu. Przedstawiamy ranking pralek ładowanych od góry, które zyskały przychylność wielu klientów.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Pralka ładowana od góry została wyposażona w 15 różnych funkcji i programów prania. Na jeden cykl prania zużywa ona 34 litry wody i energii szacunkowo 148 kWh/rok. Producent udziela 5 letniej gwarancji na silnik urządzenia.

Difetto

To podstawowy model pralki bez możliwości sterowania za pomocą smartfona. Model również nie został wyposażony w funkcje parowe ułatwiające prasowanie odzieży po wyjęciu z prania.

Conclusione

Według nowej klasyfikacji pralka ma efektywność prania na poziomie „A” oraz wirowania na poziomie „C”. Pralka jednorazowo wypierze 5 kg odzieży, a ustawienia i podgląd procesu prania są widoczne na elektronicznym wyświetlaczu.

Drugi wybór

Pregio

Model ten oferuje automatykę wagową prania dobierając odpowiednio parametry zużycia wody prądu i czasu, do wielkości wsadu. Sterowanie odbywa się elektronicznie za pomocą przycisków i pokrętła, a wszelkie ustawienia wyświetlają się na panelu LED.

Difetto

Pralkę nie zaopatrzono w system kontroli długości trwania cyklu. Zatem użytkownik podczas prania nie jest informowany ile pozostało czasu do zakończenia procesu prania.

Conclusione

Według danych jakie udostępnia producent zużycie prądu na 100 cykli prania to około 65 kWh, co przekłada się w przybliżeniu na rachunek wysokości 50 zł. Na cykl prania pralka zużywa około 40 l wody, została ona wykonana w klasie energetycznej D i zaopatrzono ją w maksymalną prędkość wirowania 1200 obrotów na minutę.

Rozważ też

Pregio

To inteligentny model pralki, który za pomocą panelu NFC w telefonie potrafi się z nim łączyć i daje możliwość efektywniejszego wykorzystania pralki. Pralkę wyposażono w cztery programy szybkie 14, 30,44 i 59 minut.

Difetto

Pralka oferuje stosunkowo małą prędkość wirowania. Mamy tu tylko 1000 obrotów na minutę, co sprawia, że proces suszenia odzieży jest dłuższy niż w pralkach o wyższych parametrach wirowania.

Conclusione

Pralkę zaopatrzono w automatykę wagową, dzięki czemu dopasowuje ona parametry prania do wielkości wsadu. Mamy tu także możliwość opóźnienia startu maksymalnie do 24 godzin, oraz funkcję statystyk pozwalającą zoptymalizować sposób używania pralki.

 

Pralka Whirlpool ładowana od góry

 

1. Pralka Whirlpool TDLR 5030L PL/N 

 

Pralka Whirlpool TDLR 5030L PL/N, model ładowany od góry, pozwala na jednorazowy wsad 5 kg odzieży.  Wśród programów jakie oferuje znajdziemy krótkie, 20 minutowe do odświeżania odzieży, programy do odzieży delikatnej, jak wełna czy do ubranek dziecięcych. Pralka oferuje też programy do odzieży bardziej zabrudzonej, o intensywnym cyklu prania w wyższej temperaturze. Łącznie jest tu 15 różnorodnych programów. Dla wielu osób to najlepsza pralka ładowana od góry.

Użytkownik ma też do dyspozycji intensywny program płukania wykorzystywany głównie przez osoby o wrażliwej skórze i przez alergików. Pralka Whirlpool ładowana od góry emituje 60 dB hałasu podczas prania i 76 dB podczas wirowania. Wirowanie może odbywać się z maksymalną prędkością 1000 obrotów na minutę. Wśród użytecznych funkcjonalności klienci wskazują automatykę wagową, opóźniony start i możliwość podglądu ustawień i cyklu pracy na elektronicznym wyświetlaczu.

Wśród użytkowników panuje opinia, że to dobra i tania pralka ładowana od góry. Jej wymiary zewnętrzne wynoszą: Wysokość 90 cm, szerokość 40 cm i głębokość 60 cm. Pralka Whirlpool TDLR 5030L PL/N to model, który cieszy się obecnie dużym zainteresowaniem klientów ze względu na przyjazną cenę i dużą ilość i różnorodność programów do prania.

 

Zalety

Do małych przestrzeni: Ta dobra pralka ładowaną od gory znakomicie zdaje egzamin w wąskich łazienkach bowiem szerokość jej to tylko 40 cm.

Automatyka wagowa: Wśród opcji jakie pralka posiada jest automatyka wagowa, oznacza to, że pralka samodzielnie dobiera ilość pobieranej wody do wielkości załadunku.

Program szybkiego prania: Gdy potrzeba jedynie odświeżyć odzież pralka oferuje krótki 20-minutowy program.

Programy dziecięce: Mamy to również programy przystosowane do delikatnej dziecięcej skóry polegające na tym, że pranie jest dokładniej wypłukiwane.

Pasek postępu programu: Funkcja ta pozwala na śledzenie cyklu prania i orientację ile czasu pozostało do jego zakończenia.

 

Wady

Hałas: Pralka pracuje emitując hałas na poziomie 76 dB. Wielu użytkowników uważa że emituje ona zbyt duży poziom hałasu.

 

 

 

 

Pralka Electrolux ładowana od góry

 

2. Pralka Electrolux EW2TN5261P

 

Pralka Electrolux EW2TN5261P to model ładowany od góry o wymiarach 40 x 60 x 89 cm. Jednorazowo pralka zmieści 6 kg suchego prania, a jej klasa energetyczna została określona na poziom D. Jak pokazuje przeprowadzony przez użytkowników test pralek ładowanych od góry model ten usuwa ponad 99,99% bakterii i wirusów.

Ponadto wyposażono go w program zapewniający bezpieczne pranie wełny, a cykl prania w razie potrzeby, za pomocą funkcji time safe, można skrócić o 50% bez uszczerbku na jakości prania. Pralka Electrolux ładowana od góry też automatycznie dopasowuje program do wielkości wsadu czyli czas trwania prania oraz zużycia wody i energii.

Pralka Electrolux EW2TN5261P pomieści jednorazowo do 6 kg odzieży, a jej sterowanie jest elektroniczne.

 

Zalety

Programy prania: Pralka została wyposażona szereg użytecznych programów prania w tym antyalergiczny, delikatny, eko, szybki 14 minut i 30 minut oraz pranie ręczne do tkanin delikatnych.

Opóźnienie startu pracy: Użytkownik ma możliwość ustawienia startu na dowolną godzinę w ciągu najbliższych 20 godzin.

AutoSense: Jest to funkcja pozwalająca na dopasowanie czasu pracy, zużycia wody i energii do wielkości wsadu prania.

Wirowanie: Pralka pozwala na wirowanie z maksymalną prędkością wynoszącą 1200 obrotów na minutę, dzięki temu pranie wychodzi z niej niemal suche o wilgotności resztkowej wynoszącej 53%.

Sterowanie:Sterowanie pralką odbywa się elektronicznie za pomocą pokrętła i przycisków, a wszelkie ustawienia pokazują się na wyświetlaczu LED

 

Wady

Czas trwania programu: Pralka nie oferuje informacji dotyczącej czasu przebiegu programu. Zatem na wyświetlaczu nigdzie nie pojawi się informacja ile pozostało czasu do zakończenia prania.

 

 

 

 

Pralka Candy ładowana od góry

 

3. Pralka Candy CST 07LET/1-S

 

Pralka Candy CST 07LET/1-S top model o wymiarach: wysokość 86 cm, szerokość 41 cm i głębokość 60 cm. Pralka sterowana elektronicznie posiada takie udogodnienia jak opóźniony start do maksymalnie 24 godzin, funkcję delikatnego otwierania drzwiczek jednym dotknięciem, zainstalowano to czujniki wagowe dopasowujące parametry prania do stopnia zapełnienia bębna. Pojemność maksymalna bębna wynosi 7 kg.

Ciekawą funkcją w tym modelu jest możliwość przeglądania statystyk prania. Umożliwiają one, na podstawie wykonanych prań, ocenić w jaki sposób zmienić ustawienia, aby pralka pracowała bardziej efektywnie. Pralka Candy ładowana od góry ma łącznie 17 programów prania, w tym cztery programy szybkie trwające krócej niż godzinę i oferujące stuprocentową skuteczność oczyszczania odzieży.

Pralka Candy CST 07LET/1-S jak inne najlepsze pralki ładowane od góry oferuje inteligentne zarządzanie wielkością prania i dopasowania parametrów do wsadu.

 

Zalety

Smart touch: To technologia pozwalająca na wzbogacenie urządzenia o nowe funkcje zarządzane bezpośrednio ze smartfona wyposażonego w technologię NFC.

Statystyki: Niedostępne w wielu pralkach, tu pozwolą na ulepszenie sposobu prania, ilości zużytej energii i wody, dzięki dostępnym statystykom rejestrującym obecny sposób używania pralki.

Załadunek: Pralka pozwala na załadunek maksymalnie 7 kg odzieży, a w przypadku mniejszej ilości sama dopasowuje długość i intensywność cyklu prania do wagowej objętości prania.

Wyświetlacz: Sprzęt zaopatrzony jest w duży wyświetlacz elektroniczny typu 2D pozwalający na podgląd wszelkich ustawień.

Programy prania: Pralka została wyposażona w 17 programów prania w tym kilka krótkich, o czasie trwania mniejszym niż jedna godzina.

 

Wady

Prędkość wirowania: Maksymalna prędkość wirowania tego modelu wynosi 1000 obrotów na minutę, zatem bez problemu znajdziemy modele, które oferują lepsze parametry w tym zakresie.

 

 

 

 

Wąska pralka ładowana od góry

 

4. Pralko-wirówka turystyczna Adler AD 8051

 

Model Adler AD8051 to mała pralka turystyczna o ładowności 3 kg. Urządzenie jest niewielkie (wysokość – 50 cm, szerokość – 36 cm i głębokość – 37 cm), a do tego jest lekkie (6 kg), więc bez trudu je przewieziesz. Sprzęt sprawdzi się w domku letniskowym czy w czasie wyjazdu kempingowego.

Moc maksymalna to 400 W, co pozwala na dokładne wypranie ubrań i ich odwirowanie. Dużym atutem urządzenia jest niewielkie zużycie wody i prądu, przez co pranie nie zwiększy Twoich rachunków. Ze sprzętu zadowoleni są również mieszkańcy niewielkich stancji, którzy rzadko piorą ubrania. Model nie zabiera cennego miejsca, dlatego polecany jest w kawalerkach. Obudowę wykonano z wytrzymałego tworzywa sztucznego, które dobrze chroni wewnętrzny mechanizm. Przezroczysta osłona pozwala obserwować, jak piorą się ubrania.

Wiele osób jest bardzo zadowolonych z zaprezentowanej pralki. Dzięki niewielkim gabarytom możesz ją zabrać na rodzinny wyjazd i cieszyć się czystymi ubraniami. Obsługa modelu jest prosta, co pochwaliło wielu Internautów.

Model Adler AD8051 to pralka turystyczna ładowana od góry . Pojemność urządzenia to 3 kg. Wymiary sprzętu wynoszą: szerokość – 36 cm, głębokość – 37 cm i wysokość -50 cm, a waga – 6 kg.

 

Zalety

Oszczędność: Sprzęt został tak zaprojektowany, by nie zużywał dużo wody i prądu, a co więcej pozwala oszczędzić czas.

Poręczność: Prezentowany model to niewielka pralka, którą bez trudu zapakujesz do samochodu i udasz się na rodzinny wyjazd. Całkowita waga sprzętu to 6 kg, więc jego przenoszenie nie jest trudne.

 

Wady

Ilość programów: Ponieważ jest to sprzęt turystyczny, ma on tylko podstawową funkcję prania normalnego dla wszystkich ubrań. Użytkownik może wybrać jedna z 2 opcji pracy: pranie lub wirowanie.

Odpowiednie ustawienie: Żeby pralka działała poprawnie, należy ją odpowiednio ustawić tak, by woda mogła swobodnie spływać. W przeciwnym razie dojdzie do zatkania zaworu i awarii.

 

 

 

 

Pralka ładowana od góry 7 kg

 

5. Pralka Amica TWA1T712DLS 

 

Jako produkt przyjazny środowisku jest przedstawiana pralka Amica TWA1T712DLS ze zużyciem energii na poziomie klasy D (dawna kasa A++). To model wyposażony w 16 programów o wymiarach zewnętrznych obudowy: Wysokość 88 cm, szerokość 40 cm, głębokość 61 cm i wadze 56 kg. Tym co wyróżnia pralkę Amica jest wytwarzanie przez nią pary, która dezynfekuje odzież i zabija bakterie i wirusy. Użyteczność tego rozwiązania potwierdzają też opinie o pralkach ładowanych od góry Amica, w których czytamy, że para sprawia, że włókna pranych tkanin rozluźniają się, co z kolei ułatwia prasowanie.

Jednorazowy maksymalny załadunek praniem wynosi 7 kg suchej odzieży. W przypadku niepełnego załadunku pralka, wyposażona w automatykę wagową, sama dobierze odpowiednio parametry pracy w taki sposób, aby zarówno woda jak i energia były użytkowane w sposób oszczędny. Pralka Amica 40 cm ładowana od góry została wyposażona w silnik inwerterowy, który pozwala na wirowanie z prędkością 1200 obrotów na minutę. 

Każdemu z nas marzy się cicha pralka ładowana od góry czy taka jest Pralka Amica TWA1T712DLS?  Sprawdźmy.

 

Zalety

Pojemność: Do pralki załadujemy 7 kg suchego prania bowiem jej bęben ma pojemność 42 l.

Prędkość wirowania: 1200 obrotów na minutę, tyle oferuje pralka Candy przy wirowaniu. Dzięki takim parametrom pranie szybko wysycha.

Opti time: To funkcja pozwalająca na dostosowanie parametrów prania w celu oszczędzania energii elektrycznej nawet do 43,5% i czasu prania nawet do 44%. Oszczędzając nie obniżamy jakości prania.

Program sterylizacja:Program sterylizacja 70 stopni Celsjusza pozwala na skuteczne pozbawienie odzieży bakterii i wirusów.

 

Wady

Głośność prania podczas wirowania pralka emituje do 80 dB hałasu. Jest to nieco ponadprzeciętną biorąc pod uwagę inne urządzenia.

 

 

 

 

Pralka Indesit ładowana od góry

 

6. Pralka Indesit BTW L50300 PL/N

 

Pralka Indesit BTW L50300 PL/N sterowana elektronicznie za pomocą przycisków i pokręteł ma wymiary: Głębokość 60 cm, szerokość 40 cm, wysokość 90 cm. Można do niej jednorazowo załadować 5 kg prania, a podczas jednego cyklu pralka Indesit ładowana od góry zużywa 41 litrów wody i 0,75 kWh energii. Model BTW L50300 PL/N podczas wirowania z maksymalną prędkością 1000 obrotów na minutę emituje 76 dB hałasu. Użytkownik ma też do dyspozycji skokową regulację prędkości obrotów. Wszystkie ustawienia, a także podgląd przebiegu prania użytkownik wykona za pomocą wyświetlacza LED.

Pralkę wyposażono między innymi w możliwość opóźnienia startu programu, dodatkowe płukanie czy opcję prania intensywnego. Ponadto mamy tu program do delikatnych tkanin, pranie w temperaturze 20 stopni, a także najczęściej wykorzystywane programy codzienne. Ponadto sprzęt został wyposażony w automatykę wagową i prania oraz kontrolę wytwarzania piany.

Według użytkowników bardzo przydatne jest umieszczenie opisu programów na obudowie w sąsiedztwie gałki programatora. Pralka Indesit BTW L50300 PL/N to model ładowany od góry o wymiarach 60 x 40 x 90 cm pozwalający na jednorazowe wybranie 5 kg odzieży.

 

Zalety

Pranie wstępne: Pralka oferuje pranie wstępne tak bardzo potrzebne przy mocno zabrudzonej odzieży. Dzięki niemu oczyścimy odzież nie tylko z plam ale również z brudu ziarnistego.

Opcja energy saver: To jest opcja szczególnie dedykowana osobom dbającym o środowisko naturalne. Dzięki jej zastosowaniu jakość prania jest zadowalająca, a dodatkowo ogranicza się szkodliwe działanie w środowisku.

Pranie szybkie: Pralkę wyposażono w pięć szybkich programów do prania do użycia w zależności od rodzaju pranej tkaniny.

Płukanie i wirowanie: Model ten wyposażono w dodatkowy program intensywnego płukania i odwirowywania.

 

Wady

Silnik: Cześć użytkowników zwraca uwagę, że model ten nie został wyposażony w nowoczesny silnik inwerterowy. Jest to bowiem bardziej trwały, mniej awaryjny, o lepszej wydajności silnik.

 

 

 

 

Mała pralka ładowana od góry

 

7. Pralka Camry CR8052 

 

Pralka Camry CR8052 to jeden z mniejszych produktów posiadających funkcję prania. Przeznaczono go do użytkowania poza domem, na przykład na kempingu czy w domku letniskowym, do czego predestynują go jego małe wymiary. Zewnętrzne wymiary Camry to 570 x 350 x 540 i ma ona 2 komory, jedna pełni funkcję pralki i ma wymiary 310 x 260 x 350, druga wirówki i ma wielkość 190 x 190 x 230. Ta mała pralka ładowana od góry pozwala na jednorazowe pranie 3 kg ubrań, natomiast wirowaniu można poddać przy jednym cyklu 1 kg prania.

Sprzęt został też wyposażony w 2 programy prania: Normalny i delikatny. Według użytkowników sprzęt ten jest bardzo łatwy w obsłudze między innymi dlatego, że zaopatrzono go w wąż odpływowy. Na uwagę zasługują też niewielkie potrzeby pralki, bo jeden cykl prania zużywa niewiele wody, pralka jest również oszczędna pod względem energetycznym. 

Pralka Camry CR8052 to turystyczna pralko-wirówka pozwalająca na zadbanie o czystość odzieży poza domem na przykład w domku letniskowym.

 

Zalety

Wymiary: Wymiary tego modelu wynoszą zaledwie 57 x 35 x 54 cm, będzie więc on idealny do małych mieszkań lub wyjazdów turystycznych.

Małe zużycie energii: Zużycie prądu z wykorzystaniem maksymalnej mocy prania wynosi 450W, generalnie jednak średnia moc prania wynosi 190W, a wirowania 135W.

Programy: Pralkę zaopatrzono w dwa różne programy prania, 1 standardowy, 2 do prania delikatnej odzieży.

Sterowanie: Sterowanie odbywa się za pomocą trzech pokręteł umieszczonych na górze obudowy, jest łatwe i intuicyjne.

 

Wady

Dwie komory: Pralka ma dwie komory, jedna służy do wykonywania prania, druga do odwirowywania. Zatem wymaga ona od użytkownika po zakończonym praniu przełożenia odzieży do drugiej komory w celu odwirowania.

 

 

 

 

Pralka 40 cm ładowana od góry

 

8. Pralka Whirlpool NTDLR 7220SS PL-N

 

Whirlpool NTDLR 7220SS PL-N jest opisywana przez użytkowników jako cicha pralka ładowana od góry, emisja hałasu podczas prania nie przekracza 54 dB, przy wirowaniu jest to 76 dB. Wirowanie odbywa się z prędkością 1200 obrotów na minutę. Model ten wyposażono w 13 programów prania, w tym delikatny, szybki, pranie ręczne czy program do prania wełny albo syntetyków.

Ponadto pralka samoczynnie kontroluje ilość wytwarzanej piany, wyposażono ją też w automatykę wagową. Maksymalnie w bębnie można wyprać 7 kg odzieży, a w przypadku mniejszej ilości pralka samoczynnie dopasuje ilość zużytej wody, intensywność obrotów bębna i długość prania do aktualnego wsadu. Tak działa technologia 6. zmysł pozwalająca na oszczędność do 50 % czasu przy doskonałych efektach prania.

Średnio na jeden cykl prania Whirlpool NTDLR 7220SS PL-N zużywa 45 litrów wody, a roczne zużycie energii kształtuje się na poziomie 174 kWh. Wymiary zewnętrzne urządzenia wynoszą: Szerokość 40 cm, wysokość 90 cm, głębokość 60 cm. Pralka Whirlpool NTDLR 7220SS PL-N wyposażona w, tak zwany, szósty zmysł sama dostosowuje parametry prania do załadunku biorąc pod uwagę to, aby zużyć jak najmniej wody, energii, detergentu oraz wykonać pracę jak najszybciej.

 

Zalety

Funkcja fresh care: Dzięki tej funkcji odzież, którą nie wyciągniemy od razu po zakończonym praniu będzie przez 6 godzin od zakończenia prania co jakiś czas obracana przez bęben i napowietrzana, dzięki czemu zachowa świeżość.

Eliminacja bakterii: Specjalny program: odkażanie 60 stopni, pozwoli na skuteczne usunięcie drobnoustrojów i dokładnie zdezynfekowanie odzieży.

Miękkie otwieranie bębna: Za pomocą jednego dotknięcia, dzięki specjalnym zawiasom, otworzysz cicho  i łatwo bęben pralki.

 

Wady

Łatwe prasowanie: Pralkę nie wyposażono w funkcję ułatwiającą prasowanie. Odzież wychodząca z pralki będzie wymagała więcej wysiłku przy prasowaniu.

 

 

 

 

Pralka ładowana od góry srebrna

 

9. Pralka Whirlpool TDLRS 7222BS EU-N

 

Jeśli celem Twoich poszukiwań jest pralka ładowana od góry srebrna, zapoznaj się z opisem produktu Whirlpool TDLRS 7222BS EU-N. Został on wyposażony w trwały i nowoczesny silnik inwerterowy, pozwalający na wirowanie z prędkością 1200 obrotów na minutę i możliwością ich regulacji. Elektromechaniczne sterowanie programami zarządzane jest z pozycji wyświetlacza umieszczonego na szczycie obudowy. Producent przekazuje użytkownikowi sprzęt wyposażony w wiele różnorodnych programów prania, z których wymieńmy choćby program ECO, higieniczny, szybki 30 minut czy do prania wełny albo syntetyków.

Mamy tu także automatyczny dobór wody do wielkości załadunku. Użytkownik natomiast ma pełną kontrolę nad długością procesu prania, bo informacja ta jest prezentowana na wyświetlaczu. Według danych jakie podaje producent pralka na zużywa na 100 cykli prania 78 kWh energii oraz na 1 cykl około 45 litrów wody, a maksymalny poziom hałasu przy wirowaniu nie przekracza 72 dB. Wymiary pralki to: Wysokość 90 cm, szerokość 40 cm i głębokość 60 cm. 

Pralka Whirlpool TDLRS 7222BS EU-N to model wyposażony w nowoczesny silnik inwerterowy zapewniający długą eksploatację.

 

Zalety

Załadunek: Sprzęt oferuje załadunek 7 kg prania w jednym czasie, dzięki temu oszczędzamy energię i czas.

Zen technology: To technologia oparta o innowacyjny silnik z napędem bezpośrednim, co skutkuje zminimalizowaniem wibracji i hałasu.

Kolorowe 15°: To program pozwalający na pranie odzieży różnokolorowej w jednym cyklu bez obaw o zmianę barw.

Automatyczne poziomowanie bębna: Bęben pralki po zatrzymaniu prania zawsze ustawi się w pozycji drzwiczek umieszczonych u góry.

 

Wady

Podłączenie do ciepłej wody: Pralka nie pozwala na podłączenie do kranu z ciepłą wodą, zatem użytkownicy, którzy pozyskują ją w tani sposób powinni poszukać innego modelu pralki.

 

 

 

 

Cicha pralka ładowana od góry

 

10. Pralka Electrolux EW8TN3372P

 

Pralka Electrolux EW8TN3372P zauważona przez wielu użytkowników ma wymiary 60 x 40 x 89. Sterowanie odbywa się za pomocą elektronicznego pokrętła oraz dotykowego ekranu LED. Użytkownik będzie w stanie maksymalnie zapełnić pralkę 7 kg odzieży. Model ten wyposażono w szereg programów i funkcji, dlatego bez problemu wypierzemy w nim zarówno odzież z kaszmiru jak i syntetyki czy nieprzemakalną odzież outdoorową.

Pralkę zaopatrzono również w takie funkcje jak dobór obrotów wirowania, możliwość zmiany temperatury, automatykę wagową czy wyświetlanie pozostałego czasu pracy. Blokada rodzicielska pozwoli zabezpieczyć urządzenie przed nieautoryzowanym użyciem przez dzieci. Menu pralki jest w języku polskim i mamy tu opisowy panel sterowania.

Pralka Electrolux EW8TN3372P pozwoli na jednorazowe wybranie 7 kg odzieży, a według producenta urządzenie zużywa na 100 cykli prania 59 kWh.

 

Zalety

Wirowanie: Sprzęt wyposażono możliwość wirowania z maksymalnie z 1300 obrotami na minutę. Po wirowaniu odzież ma wilgotność resztkową na poziomie 53,6%..

Silnik inwerterowy: Nowoczesny silnik inwerterowy zapewnia długą eksploatację ponieważ jest trwały wydajny i zapewnia większą liczbę obrotów na minutę.

Udogodnienia: Podczas pracy użytkownik ma do dyspozycji takie zmiany jak regulacja obrotów wirowania, zmiany temperatury, opóźnienie startu pracy. W sposób automatyczny pralka wykonuje test wagowy i równomierne rozłożenie ładunku dopasowując do nich parametry pracy.

 

Wady

Brak funkcji: Nie wyposażono jednak pralki w taką funkcję jak automatyczne czyszczenie bębna czy funkcję mniej zagnieceń sprawiającą, że po praniu odzież jest łatwiejsza w prasowaniu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką pralkę ładowaną od góry kupić?

 

Pralka to jeden z największych wynalazków cywilizacji, który ułatwił życie ludziom na całym świecie. Już mała pralka wirnikowa była wielkim osiągnięciem, ale na szczęście to nie wystarczyło wynalazcom i dziś możemy korzystać z niezastąpionych rozwiązań, czyli pralek automatycznych. Tematem tego poradnika będą sprzęty ładowane od góry, które zajmują mniej miejsca niż klasyczne urządzenia ładowane od frontu, a przy tym są nieco mniej pojemne. Przedstawimy Ci najważniejsze kwestie dotyczące tego jaką pralkę ładowaną od góry wybrać.

Wymiary to podstawa

Zaletą pralek ładowanych od góry jest to, że są bardziej ustawne i zajmują mniej miejsca. Taka pralka to sprzęt, który pozwoli Ci zaoszczędzić na szerokości, ale musisz pamiętać, że jednocześnie zajmie ona więcej miejsca na wysokość. Zwykle mają 80 – 85 cm wysokości, 40 cm szerokości, 60 cm głębokości. Do tego trzeba doliczyć 60 cm na samą pokrywę.

 

Ładowność bębna

Pralki mają różną ładowność, zwykle oscylującą w granicach 5-7 kg. W przypadku sprzętów, które omawiamy zwykle jest to ok. 5 kg, w niektórych przypadkach 4 kg lub 6 kg. Jeśli masz większą rodzinę, wybierz sprzęt, który ma większą ładowność, aby ograniczyć ilość cykli prania.

 

Klasa efektywności energetycznej oraz efektywności prania i wirowania.

Przechodzimy do finansów, ale nie samych kosztów zakupu pralki, a jego eksploatacji. Już od wielu lat na sprzętach AGD pojawia się znakowanie A, B, C i tak do G (A oznacza najwyższą klasę). Jest to oczywiście klasa efektywności energetycznej. Im wyższa, tym lepiej nie tylko dla nas, ale i dla środowiska. Klasa efektywności energetycznej, to po prostu zużycie energii (KWh) na 1 cykl prania (w 60 st. C). Te różnice nie są zbyt duże – rocznie daje nam to niewielkie oszczędności. Mamy jeszcze jedną klasę, też oznaczaną skalą od A do G. Jest to wydajność prania, czyli tego, jak czyste będą nasze rzeczy po wypraniu. Nie zawsze pierzemy z wirowaniem, ale dla większości z nas to też jest ważne, dlatego warto sprawdzić jaka jest skala efektywności wirowania (te same oznaczenia od A do G)

 

Sterowanie urządzenia

Obsługa sprzętu jest ważna. Coraz więcej modeli ma system sterowania z wyświetlaczem, ale znajdziemy też modele bez niego. Oczywiście tańsze są modele bez wyświetlacza, ale na pewno cechują się mniejszą funkcjonalnością. Nikt przecież nie stoi z zegarkiem w ręku i nie sprawdza jak długo pracuje pralka – ma to duże znaczenie, gdy planujemy gdzieś wyjść, a chcemy zdążyć z rozwieszeniem prania. Dlatego dobrze jest mieć wgląd w to, ile będzie trwało pranie i na jakim etapie w danym momencie jest nasza maszyna. Poza tym na panelu z łatwością wybierzesz system i czas prania, zdecydujesz o dodatkowym wirowaniu lub płukaniu.

 

Waga w pralce?

Nie ma jeszcze urządzeń, które za pomocą podczerwieni potrafiłoby stwierdzić, co takiego pierzemy: firany, chodniczki, rzeczy wełniane, czy jeansy. Sami musimy ustawić te parametry. Jednak coraz więcej sprzętów ma funkcję ważenia wsadu i jego wyważania dla lepszych efektów prania. Dzięki temu pralka zużywa mniej energii lub wody, gdy w środku jest tylko jedna rzecz. W innym przypadku informuje nas, że jest przeładowana, a to jak wiadomo ma wpływ na jej efektywność.

 

Bęben

Istnieją różne modele bębnów, zwykle każdy producent ma swój typ – Diamond Drum, Vario Soft, Shiatsu, Soft Care itd. Ważniejsze jest jednak to, aby był on wykonany ze stali szlachetnej, odpornej na korozję. Istotna będzie też warstwa wewnętrzna pralki otaczająca bęben, która powinna być antybakteryjna.

 

Zabezpieczenia – dla bezpieczeństwa naszego i naszych bliskich

Przede wszystkim pralka powinna mieć system blokady przed otwarciem w trakcie prania. Jest to szczególnie ważne, gdy masz dzieci. Kolejna kwestia to system zapobiegający wypłukiwaniu się detergentu, zwłaszcza płynu do płukania zanim urządzenie zacznie ten etap prania. Przydatny jest też system informowania o usterkach, czy odcinania dopływu wody, jeśli do nich dojdzie.

 

Poziom hałasu

Pralki ładowane od góry są nieco głośniejsze niż te ładowane od przodu, aczkolwiek wiele zależy od tego, jak ustawimy pralkę i czy nie zapomnieliśmy jej odblokować. Musisz bowiem wiedzieć, że każdy sprzęt ma jakąś blokadę i jeśli przy pierwszym uruchomieniu urządzenie skacze po łazience, po prostu o czymś zapomniałeś. Przyjmuje się, że poziom hałasu w czasie prania powinien mieścić się w granicach 50 – 55 dB(A) w trakcie prania, a podczas wirowania do 65 – 75 dB (A).

Funkcje pralki mają znaczenie

Każda pralka ma inne funkcje, a więc warto przeanalizować to, co jest nam naprawdę potrzebne. Wśród najpopularniejszych funkcji znajduje się:

antybakteryjny – w temperaturze 80 st. C, bielizna, dla miłośników zwierząt – pranie skuteczniej usuwające sierść zwierząt z ubrań, dodatkowe płukanie – samodzielne dla ubrań pranych ręcznie lub dodatkowe do cyklu prania, ekonomiczny zwany czasem codziennym, gotowanie – w temperaturze 90 – 100 st. C, krótki do odświeżenia lekko zabrudzonych ubrań – od 15 do 30 minut, łatwe prasowanie lub redukcja zagnieceń – zwykle z niskimi obrotami, pościel – temp ok. 60 – 70 st. C, pranie bąbelkowe – nowa technologia gwarantująca większą efektywność pracy przy niższej temperaturze, pranie Bio – usuwanie plam organicznych, pranie dywaników, pranie firan, pranie koszul, pranie na zimno w temperaturze 20 st. C, pranie parowe, pranie płaszczy i kurtek zimowych – zwykle z wykorzystaniem specjalnych kuli lub prostych piłeczek ping-pongowych, pranie wstępne, ręczniki, tkanin bawełnianych, tkanin syntetycznych, tkanin wełnianych – zwykle bez wirowania, ubranek dziecięcych, ubrań sportowych, usuwanie konkretnych rodzajów plam.

To oczywiście nie wszystko. Pamiętaj też, że każdy producent ma swoje nazewnictwo lub łączy pewne funkcje. Oprócz samych opcji prania warto sprawdzić, czy urządzenie jest wyposażone w system opóźnionego startu. Niektóre modele włączają się w takim momencie, aby pranie było uprane na wyznaczoną przez Ciebie godzinę. Natomiast w innych ustawiasz godzinę, o której pranie ma się zacząć. Pralka powinna mieć też funkcje stop i zatrzymania wirowania oraz odpompowywania wody.

 

Regulacja prędkości wirowania

Każda tkanina jest inna i nie każda lubi szybkie wirowanie. Równocześnie mamy też takie materiały, które bez porządnego wirowania schną przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt godzin. Dobry sprzęt powinien mieć szeroki zakres regulacji wirowania – od praktycznie zerowego (często nazywanego trybem nocnym) do przynajmniej 1000 obr./min. Jednak coraz popularniejsze są maszyny które mają 1600 obr./min

 

Jaka pralka ładowana od góry jest najlepsza?

Urządzenia tego typu znajdziesz w ofercie różnych producentów AGD. Dobry sprzęt kupisz już za około 1000 zł. Pamiętaj, że ten typ pralki jest droższy od tych ładowanych od frontu, chociaż małe gabaryty sugerowałby coś innego. Sprawdź też nasz ranking, w którym umieściliśmy bardzo dobre pralki ładowane od góry w dobrych cenach.

 

 

Jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry?

 

Żeby uniknąć awarii pralki i kosztownej naprawy, musimy co pewien czas dokładnie ją wyczyścić. Dotyczy to zarówno modeli ładowanych od frontu, jak i od góry. Jak skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń i kamienia z urządzenia, aby nie uszkodzić żadnego z elementów budowy? Jaka pralka ładowana od góry jest polecana pod względem łatwości w utrzymaniu w czystości? Pomożemy w znalezieniu odpowiedzi na te pytania.

Mycie szufladki dozownika

Częścią pralki, którą należy myć po każdym cyklu prania, jest szufladka dozownika. Stosowanie proszków i innych detergentów przyczynia się do powstawania ciemnego osadu, który może mieć nieprzyjemny zapach. Poza tym regularne czyszczenie szuflady zapobiega pozostawaniu na dnie resztek środków do prania, które mogą doprowadzić do zatkania ujścia dozownika.

Aby umyć szufladkę, najlepiej ją wyjąć z obudowy urządzenia i położyć w wannie lub zlewie wypełnionej wodą. Musimy dokładnie wyczyścić wszystkie zakamarki, również te trudno dostępne. W tym celu przyda nam się gąbka oraz szczoteczka. Nie zapominajmy o dokładnym umyciu otworu po szufladce, ponieważ tam również gromadzą się resztki płynu do płukania, proszku, a także kurz.

 

Jak wyczyścić uszczelkę przy drzwiach?

Mycie uszczelki przy drzwiach w przypadku pralki ładowanej od góry może być nieco łatwiejsze niż w modelach otwieranych od frontu. Wynika to m.in. ze znacznie mniejszego prawdopodobieństwa utknięcia w niej przedmiotów, których nie wyjęliśmy z kieszeni przed praniem (głównie monet, paragonów i ulotek).

Jeśli uszczelka jest bardzo brudna, możemy zastosować wybielacz. Po założeniu na dłonie ochronnych rękawiczek należy zamoczyć ścierkę lub gąbkę w detergencie i obłożyć nią gumę zabezpieczającą drzwi. Po upływie kilku minut powinniśmy przetrzeć uszczelkę mokrą, czystą szmatką. Osoby obawiające się zbyt mocnego działania wybielacza mogą sięgnąć po inny detergent, przykładowo płyn do mycia naczyń lub mleczko do czyszczenia.

 

Pozbywanie się zanieczyszczeń z bębna

Każdy użytkownik pralki powinien zdać sobie sprawę z tego, że w bębnie osadzają się nie tylko zanieczyszczenia z ubrań, ale i pozostałości środków do prania oraz mikroorganizmy, które odpowiedzialne są za wytwarzanie nieprzyjemnego zapachu pleśni. Przed zakupem specjalnych środków chemicznych do czyszczenia pralek możemy wypróbować popularne metody domowe. Do bębna powinniśmy wlać 1 l octu lub wysypać opakowanie sody oczyszczonej, a następnie ustawić program prania w wysokiej temperaturze (minimum 60 st. C). Po zakończonym cyklu większość zabrudzeń znajdziemy na uszczelce i wewnętrznej części pokrywy urządzenia. Trzeba zebrać je dokładnie przy pomocy szmatki. Jeżeli jednak takie metody zawiodą, konieczne jest zastosowanie preparatu do czyszczenia w formie proszku lub płynu.

Czyszczenie filtra odpływowego

Co kilka miesięcy powinniśmy czyścić filtr odpływowy, który standardowo umieszczony jest na dole obudowy sprzętu (w prawym lub lewym rogu). Po przystawieniu do urządzenia miski lub szmatek należy wyjąć filtr, uważając jednocześnie, aby nie rozlać wypływającej z niego wody. Do wyczyszczenia trudno dostępnych miejsc najlepiej użyć starej szczoteczki do mycia zębów. Potem wystarczy przepłukać filtr pod bieżącą wodą. Przed ponownym włożeniem go do pralki powinniśmy też dokładnie wyczyścić otwór, ponieważ tu również gromadzą się zanieczyszczenia.

Opisane wyżej czynności pozwolą nam utrzymać urządzenie w czystości i dodatkowo zapobiec niespodziewanej awarii. Aby nie dopuścić do rozwoju brzydkiego zapachu i bakterii wewnątrz pralki, powinniśmy dodatkowo wysunąć po praniu szufladkę na proszek i zostawić otwarte drzwi.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ