Jak odkamienić żelazko? Sposoby na domowe i skuteczne czyszczenie żelazka

Ostatnio aktualizowane: 29.03.24

Gdy na prasowanych ubraniach pojawiają się drobinki przypominające piasek lub malutkie kamyczki to znak, że trzeba się wziąć za odkamienienie żelazka. Najnowocześniejsze modele żelazek posiadają automatyczne funkcje, dzięki którym nie trzeba wkładać wiele wysiłku, by uporać się z osadzającym się kamieniem. Nie każdy jednak ma do dyspozycji nowoczesne modele, co nie oznacza, że z problemem pojawiających się drobinek nie można sobie poradzić. Do wyboru jest kilka domowych, sprawdzonych sposobów. Jak odkamienić żelazko? Sprawdźmy!

 

Jak odkamienić żelazko octem?

 

W każdej kuchni znaleźć można ocet i wykałaczki. W szafie zaś znajdą się zwykłe ściereczki. Z tych trzech rzeczy, dodając jedynie zwykłą wodę, można stworzyć domowy zestaw do odkamieniania żelazka.

 

Zatem, jak odkamienić żelazko octem?

Przygotowaną ściereczkę należy zmoczyć octem, a następnie nałożyć ją na wykałaczkę. Dzięki tak stworzonej „konstrukcji”, bardzo łatwo dostać się do szpar stopy żelazka. Każdą dziurkę należy w ten sposób przepychać. Ewentualnie można pokusić się najpierw o przepychanie, ale samą wykałaczką, bez nakładania zamoczonej w occie ściereczki.

Kolejnym krokiem jest wlanie do zbiornika żelazka gorącej wody zmieszanej ze sporą ilością octu. Po wlaniu należy ustawić żelazko na najwyższą temperaturę i włączyć funkcję parowania. W tym momencie przystępujemy do prasowania wykorzystując czystą ściereczkę. To na niej będzie się gromadził osad. Prasowanie trzeba powtarzać do momentu, kiedy to na przygotowanym materiale nie będzie się już pojawiać kamień z żelazka.

Po skończonym prasowaniu i wyparowaniu całej mieszanki wody z octem, do zbiornika należy wlać tylko czystą wodę i ponownie włączyć funkcję parowania. Ten etap ma na celu poskutkować usunięciem oparów octu. Podczas prasowania dobrze jest otworzyć szeroko okna w domu lub tę metodę odkamieniania wykonywać w pobliżu balkonu czy tarasu, ponieważ parujący ocet wydziela intensywny, drażniący zapach. Na sam koniec wystarczy stopę żelazka przetrzeć wilgotną ściereczką.

 

Jak odkamienić żelazko kwaskiem cytrynowym?

Jak wyczyścić żelazko z kamienia stosując kwasek cytrynowy, gdy pod ręką nie ma octu? Do tego celu służy roztwór czyszczący, wykonany z 2 łyżeczek kwasku cytrynowego wsypanych do szklanki czystej wody. Pozostałe czynności wyglądają dokładnie tak samo, jak w przypadku stosowania roztworu z octem.

W przypadku chęci zastosowania kwasku cytrynowego, należy najpierw zapoznać się instrukcją producenta dołączoną do posiadanego modelu żelazka. Niestety, nie każde żelazko może być czyszczone w ten sposób. Wybór takiej metody czyszczenia w modelu do tego się nienadającym, może poskutkować powstawaniem lepiącej mazi, która wydostając się przez stopę żelazka, ulega przypaleniu, a do tego powoduje wydzielanie bardzo ostrego i drażniącego zapachu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, konieczne jest wyłączenie żelazka i oczyszczenie go po całkowitym ostygnięciu, korzystając ze środków specjalnie przeznaczonych do tego celu, uwzględniając posiadany model żelazka.

 

Jak odkamienić żelazko sodą i nie tylko? Domowe i skuteczne sposoby

Kolejna odpowiedź na nurtujące pytanie, czym odkamienić żelazko, jest prosta – pomocna okazuje się soda oczyszczona. Ją również można połączyć z octem i w ten sposób przeprowadzić czyszczenie stopy żelazka. Tego typu mieszanka radzi sobie nawet z silnymi zabrudzeniami i przypaleniami. Pamiętać należy jednak, że obydwa domowe produkty nie są wskazane do stosowania, w przypadku żelazek z powłokami teflonowymi i ceramicznymi.

Przypaloną stopę żelazka (z wyłączeniem tych o wspomnianych powłokach) można także czyścić korzystając z soli kuchennej, którą wystarczy rozsypać na kawałku gazety, a następnie wykonać prasowanie mocno nagrzanym żelazkiem. Zabrudzeń pojawiających się na stopie żelazka pozbywamy się także korzystając z popiołu papierosów, który trzeba nałożyć na szmatkę, a następnie przetrzeć nią stopę żelazka.

 

Odkamienianie żelazka odkamieniaczem

Ci z nas, którzy nie chcą tracić czasu na ręczne odkamienianie żelazka, a do tego nie odpowiada im konieczność wykonywania czyszczenia przy otwartych oknach, jak i intensywnych zapach np. octu, mogą postawić na gotowe preparaty. Odkamienianie żelazka odkamieniaczem to prostota i szybkość. Preparaty najczęściej mają postać proszków czy granulek, które należy rozpuścić w szklance z ciepłą wodą, a następnie wlać do zbiorniczka wody w żelazku. Kolejnym krokiem jest spryskiwanie pary wodnej, aż do całkowitego opróżnienia zbiorniczka. Czystość warto sprawdzić, przeprowadzając prasowanie na czystej ściereczce.

Mimo wielu prób, dotychczasowe żelazko nie nadaje się do odkamieniania? Najwyższy czas na zapoznanie się z poradnikiem jakie żelazko kupić? Żelazko parowe czy generator pary?

 

Jak odkamienić żelazko parowe?

Powyżej przedstawione sposoby na odkamienianie żelazek dotyczą sprzętów przede wszystkim starszych. Nowoczesne żelazka parowe są znacznie przyjemniejsze i przede wszystkim wygodniejsze w użytkowaniu. W grę wchodzi nie tylko bardziej efektywne prasowanie czy też automatyczny dobór temperatury do prasowanych tkanin. Atutem są systemy automatycznego odkamieniania! Zwykle wystarczy kilka ruchów, minimum przycisków i czynności do wykonania, co można zobaczyć na przykładzie żelazka Braun TexStyle 7 Pro:

 

 

Wiele zależy od tego, jaki model żelazka zostanie wybrany.

Oferta rynkowa nie pozostaje w tyle, jeśli chodzi o sprzęty atrakcyjne cenowo, na przykład produkty z Lidla. Jeśli jednak zależy nam na tym, by żelazko posłużyło długi czas i bezproblemowo spełniało swoje funkcje, warto zainwestować w sprawdzonych producentów. Uznaniem na rynku cieszy się marka Philips, a za najlepszy sprzęt uważane są żelazka z generatorem pary firmy Braun.

 

Jak odkamienić żelazko ze stacją parową?

Odkamienianie żelazka ze stacją parową nie należy do trudnych zadań. Na pytanie, jak odkamienić żelazko z generatorem pary, odpowiedzi są zależne od zakupionego produktu. Im lepsze, oferujące więcej funkcjonalności i przede wszystkim będące wysokiej jakości żelazko, tym szybciej i prościej można uporać się z kamieniem. Zakup żelazka z generatorem pary nie stanowi dziś problemu, tym bardziej mając do dyspozycji ciekawe rankingi, jak chociażby ten: Najlepsze żelazko z generatorem pary – ranking żelazek 2024.

Czyszczenie żelazka z kamienia, kompaktowego modelu z generatorem pary CareStyle 2 IS 2044, odbywa się dzięki zastosowaniu dwóch filtrów antywapiennych. Chronią one żelazko przed osadzaniem kamienia, dbają o jego czystość, ale i wpływają na zwiększenie żywotności nawet pięciokrotnie. Ponadto filtry te są bardzo łatwe do wymienienia, a jeden zestaw wystarcza na rok użytkowania.

 

 

Z kolei model żelazka z generatorem pary Braun CareStyle 7, może pochwalić się innowacyjnym systemem Fast Clean. Na panelu LED włącza się lampka, sygnalizująca konieczność odkamienienia. Wewnątrz boilera umieszczona jest specjalna siateczka, która wychwytuje większość zanieczyszczeń. Po oczyszczeniu wystarczy usunąć wodę z boilera, korzystając z otwieranej szufladki z lejkiem. Cały proces zajmuje mniej niż minutę co widać w poniższym materiale wideo:

 

 

Niezależnie, czy jesteśmy posiadaczami żelazka starego typu, czy udało się zakupić wymarzony, zaawansowany technologicznie model z generatorem pary, czyszczenie i odkamienianie z powyższymi sposobami, już nie będzie żadną przeszkodą.

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ