Ranking 10 najlepszych stacji parowych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 24.04.24

 

Stacja parowa – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Żelazko z generatorem pary to marzenie niejednej osoby. Ważne jest, aby kupić możliwie najlepszy model, który spełnia wszystkie nasze wymagania. Sprawdziliśmy, jakie żelazka z generatorem pary w roku 2024 sprzedawały się najlepiej i okazało się, że Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30 to numer jeden. Ta stacja parowa jest lekka i wygodnie się z niej korzysta. W sprzęcie zastosowano nowatorskie rozwiązania, takie jak system przypominający o odkamienianiu. Komfort użytkowania zwiększa technologia OptimalTEMP, która automatycznie dobiera ustawienia temperatury w zależności od typu prasowanej odzieży. Generator pary ma stosunkowo duży zbiornik na wodę, który można łatwo uzupełnić. Przydatny jest też wyłącznik bezpieczeństwa, który aktywuje się po kilku minutach bezczynności. Drugim, także docenianym modelem jest Generator pary MPM MZE-23. Jest to wygodne żelazko, dzięki któremu możesz szybko pozbyć się nieestetycznych zagnieceń. Ma ono ceramiczną stopę i pozwala na pracowanie w poziomie i pionie.

10 najlepszych stacji parowych. Opinie w 2024 roku

 

Uprasowanie długiej firany, zasłony, sukienki, czy marynarki to spore wyzwanie, zwłaszcza zwykłym żelazkiem. Rozwiązaniem tego problemu może być stacja parowa, dzięki której prasowanie stanie się przyjemniejsze i wygodniejsze, a zagniecenia przestaną istnieć. Dlatego też stworzyliśmy ranking stacji parowych, który zawiera najlepsze urządzenia do prasowania z różnych półek cenowych, dostępne na polskim rynku.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Stacja parowa jest łatwa w obsłudze. Do wykonania stopy żelazka wykorzystano stal szlachetną. Pokryto ją dodatkowo powłoką tytanu, aby zwiększyć jej wytrzymałość. Urządzenie automatycznie dobiera temperaturę w zależności od typu prasowanej tkaniny.

Difetto

W jednym z komentarzy można przeczytać, że w trakcie nagrzewania sprzęt nieprzyjemnie buczy. Dla niektórych osób może być to trochę uciążliwe.

Conclusione

Generator pary działa w trybie ECO i pobiera nawet do 30% mniej prądu. Żelazko można zablokować w stacji bazowej, aby zagwarantować bezpieczeństwo sprzętu w trakcie przenoszenia. Stacja parowa informuje o konieczności przeprowadzenia odkamieniania. Urządzenie jest lekkie i można je wykorzystywać także do prasowania w pionie.

Drugi wybór

Pregio

Jest to model wyposażony w ceramiczną stopę o mocy 3000 W i ciśnieniu 5,5 bar. Generator wytwarza parę na poziomie 140 g/min. i ma dodatkowe uderzenie pary 400 g. Sprzęt wyłączy się automatycznie po 10 minutach bezruchu.

Difetto

Tym, co użytkownikom przeszkadza w użytkowaniu jest fakt, że generator nie ma wyjmowanego zbiornika na wodę. Przy konieczności jego napełnienia trzeba zabrać do łazienki bądź kuchni całe urządzenie. Problemem też staje się napełnienie zbiornika, gdy żelazko jest gorące.

Conclusione

Generator jest gotowy do pracy po 30 sekundach od momentu włączenia do sieci, o czym informuje lampka kontrolna. Sprzęt został zaopatrzony w funkcję samooczyszczenia, automatyczny dobór temperatury, wyłączenie żelazka po okresie bezruchu oraz blokadę kapania.

Rozważ też

Pregio

Stacja parowa Tefal umożliwia wykorzystanie jej zarówno w poziomie jak i w pionie. Wyposażono ją w funkcję samooczyszczania, system antywapienny, blokadę kapania wody oraz regulację strumienia pary. Żelazko prasuje wykorzystując ciśnienie 9 bar.

Difetto

Użytkownikom mało podoba się usytuowanie przewodu parowego. Uważają, że ze względu na to, że większość desek do prasowania ma drut trzymający przewody po prawej stronie, również po prawej stronie powinien przewód parowy wychodzić. W przeciwnym razie staje się on nieco krótki.

Conclusione

To żelazko wyposażono w moc 3 000 W, stopę żelazka Durilium AirGlide Autoclean, oraz zbiornik wody 1200 ml. Zbiornik do napełnienia można odłączyć od urządzenia. Wszelkie ustawienia są sterowane elektronicznie, a czas nagrzewania żelazka do pełnej gotowości wynosi 2 minuty.

 

Stacja parowa Philips

 

1. Generator Pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30

 

Wiele osób poleca generator pary Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30, dlatego postanowiliśmy umieścić ten sprzęt w naszym zestawieniu. Moc urządzenia wynosi 2700 W. Maksymalne ciśnienie pary to 7,5 bar, a w ciągu minuty wytwarza się jej do 155 g. Żelazko ma automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa.

Stacja parowa ma inteligentny czujnik DynamiQ, który wykrywa ruchy żelazka i wtedy uwalnia parę. W sprzęcie wykorzystano technologię OptimalTEMP, która odpowiada za automatyczne dobieranie odpowiedniej temperatury w zależności od typu prasowanej tkaniny. Zbiornik na wodę liczy 1,8 l, więc nie trzeba go co chwilę uzupełniać.

Osoby, które postanowiły zainwestować w tę stację parową, uważają, że był to dobry krok. Żelazko efektywnie prasuje i używając go nie trzeba się obawiać o uszkodzenie ubrań. Sprzęt jest lekki i wygodnie się z niego korzysta. Żelazko automatycznie dobiera odpowiednią temperaturę pracy, więc jego obsługa jest łatwiejsza.

Philips PerfectCare Elite Plus GC9660/30 to stacja parowa o mocy 2700 W. Pojemność zbiornika na wodę to 1,8 l. Maksymalne ciśnienie pary wynosi 7,5 bar.

 

Zalety

Automatyczny dobór temperatury: Dzięki technologii OptimalTEMP nie trzeba samodzielnie dobierać odpowiedniej temperatury pracy i tracić czas na sortowanie ubrań. Urządzenie samodzielnie ustawia moc, a prasowanie jest w pełni bezpieczne.

Stopa: Żelazko ma stopę ze stali szlachetnej, którą pokryto wytrzymałą powłoką tytanową. W efekcie wykazuje odporność na zarysowania. Ma gładką powierzchnię, dlatego bez problemu przesuwa się ją po tkaninie.

Wyłącznik bezpieczeństwa: Sprzęt wyłącza się automatycznie po kilku minutach bezczynności.

Przypomnienie o odkamienianiu: Żelazko ma system Easy De-Calc Plus, który informuje o tym, że konieczne jest odkamienianie. To duże ułatwienie. Nie trzeba samemu pamiętać, kiedy należy to zrobić.

Niewielka waga: Generator ma niewielką wagę i zapewnia silny wyrzut pary, więc z powodzeniem można go wykorzystywać do prasowania w pionie.

 

Wady

Nieprzyjemne buczenie: Konsumenci wskazują, że podczas nagrzewania sprzęt generuje mało przyjemny dźwięk.

 

 

 

 

Stacja parowa do 500 zł

 

2. Generator pary MPM MZE-23

 

Generator pary MPM MZE-23 to urządzenie gotowe do prasowania po 30 sekundach od momentu włączenia do zasilania. Ta stacja parowa do 500 zł została wyposażona w system pompy z ciągłym dostarczaniem pary oraz systemem uderzenia pary około 400 g. Mamy tutaj również system samooczyszczania i ochronę przed przegrzaniem. Użyteczną funkcją również jest funkcja automatycznego wyłączania po 10 minutach bezczynności urządzenia.

Moc żelazka wynosi 3000 W, i pracuje ono wytwarzając ciśnienie wynoszące 5,5 bar. Zamontowana stopa ceramiczna dobrze i płynnie przesuwa się po każdej tkaninie nie przywierając do niej, a przeźroczysty, o pojemności 1,5 l pojemnik na wodę pozwala na długą pracę bez konieczności napełniania.

Generator pary MPM MZE-23 pozwala na prasowanie zarówno w pozycji poziomej jak i w pionie.

 

Zalety

Blokada stacji bazowej: Żelazko  i stacja parowa za pomocą specjalnej blokady mogą być zintegrowane w jeden element, dzięki czemu przenoszenie całego urządzenia jest ułatwione.

System samooczyszczania: Urządzenie samo, w stosownym czasie przypomnij użytkownikowi o konieczności odkamieniania sygnalizując to na panelu sterowania.

Automatyczne wyłączanie: W przypadku bezruchu, po 10 minutach żelazko samoczynnie odłączy się od zasilania.

Schowek na przewód: Przewód zasilający o długości 1,9 m ma swoje miejsce do całkowitego schowania w stacji bazowej.

Ceramiczna stopa: Ceramiczna stopa o właściwościach dobrego poślizgu na wszelkiego rodzaju materiałach dodatkowo została wyposażona w system optymalizacji temperatury odpowiedniej do prasowanej tkaniny.

 

Wady

Pojemnik na wodę: Zbiornik na wodę o pojemności 1,5 l nie jest wyjmowany, w związku z tym, aby go napełnić w trakcie prasowania trzeba z gorącym urządzeniem podejść do kranu i dobrze wycelować strumieniem w niewielki otwór.

 

 

 

 

Stacja parowa Tefal

 

3. Stacja Parowa Tefal Pro Express Vision GV9820

 

Stacja parowa Tefal Pro Express Vision GV9820 oferuje stały wyrzut pary na poziomie 180 g na minutę i mocne uderzenie pary wynoszące do 750 g. Bowiem ta stacja parowa Tefal pracuje pod ciśnieniem do 9 bar. Moc żelazka wynosi 3000 W i ma ono 5 ustawień poziomu temperatury i generowania pary. Co ciekawe, gdy urządzenie znajduje się w pozycji poziomej, automatycznie włącza się światło LED oświetlając teren prasowania.

Wszystkie ustawienia jakie ma generator pary Tefal są sterowane elektronicznie. Mamy tu także automatyczne wyłączenie urządzenia w przypadku dłuższego okresu bezruchu. Stopa żelazka została wykonana w technologii Durilium AirGlide Autoclean, czas jej nagrzewania do gotowości do pracy to dwie minuty. Długość przewodu zasilającego wynosi 1,6 m.

Stacja parowa Tefal Pro Express Vision GV9820 o mocy 3000 W jest urządzeniem przydatnym w wielu domach.

 

Zalety

Funkcje: Sprzęt wyposażono w system antywapienny, samooczyszczanie, automatyczne wyłączanie żelazka oraz blokadę kapania.

System pary: Żelazko ma możliwość regulacji strumienia pary, zaopatrzono go w pionowy wyrzut pary. Dzięki ciśnieniu 9 bar, wytwarzanie pary podczas prasowania wynosi 180 g na minutę, a dodatkowe uderzenie pary jest na poziomie 750 g.

Pojemność zbiornika: Zbiornik na wodę ma pojemność 1200 ml, dzięki czemu może wystarczyć na cały proces prasowania.

Prasowanie w pionie i w poziomie: Ta stacja parowa umożliwia prasowanie zarówno poziome na desce do prasowania, jak i odzieży zawieszonej na wieszaku.

Funkcja Smart LED: Gdy żelazko znajduje się w pozycji poziomej w sposób automatyczny włącza się światełko LED oświecające pole prasowania.

 

Wady

Umieszczenie przewodu parowego: Ze względu na fakt, że większość desek do prasowania ma drut trzymający przewody po prawej stronie, użytkownicy uważają że również byłoby bardziej użyteczne umieszczenie przewodu parowego po stronie prawej. Niestety tak nie jest. W związku z tym chcąc wykorzystać drut trzymający przewód, użytkownik traci 30 cm przewodu i ruchy stają się bardzo ograniczone.

 

 

 

 

Stacja parowa do ubrań

 

4. Żelazko stojące ze stacją parową Camry CR 5020

 

5-camry-cr-5020Stojąca parownica do ubrań CAMRY CR 5020 to nasza ostania propozycja. Jest to urządzenie o wyjątkowej konstrukcji, dzięki której prasowanie wiszących tkanin, zwłaszcza firan staje się przyjemniejsze. Moc maksymalna 2200 W sprawia, że model ten stanowi doskonałe urządzenie, które z łatwością usuwa zagniecenia z każdego rodzaju tkanin, również jeansu, czy lnu.

Jednocześnie jest w pełni bezpieczne, wygodne i komfortowe, co jest też zasługą 1,5 m kabla i statywu o regulowanej wysokości.

Ta dobra i tania stacja parowa w kolorze biało-zielonym świetnie sprawdzi się w każdym domu. Strumień pary wynosi od 0-30g/min, poza tym urządzanie ma pionowe uderzenie pary i wygodny, przezroczysty pojemnik na wodę pozwalający na sprawdzanie jej ilości. System antywapienny to kolejna zaleta tego modelu.

Camry to solidny producent, stawiający na najwyższą jakość, dlatego też opinie o stacjach parowych tej marki są niezwykle pochlebne. Warto też wspomnieć, że użytkownicy tego modelu w swoich opiniach niejednokrotnie wspominają o wyjątkowej trwałości produktu, mocnej obudowie i oczywiście efektywności działania.

 

Zalety

Wygoda: Jest to niewątpliwie bardzo wygodne rozwiązanie, które ułatwi nam prasowanie wiszących tkanin, na przykład firanek. Ma długi kabel oraz wygodną rączkę, która jest lekka i bardzo poręczna. Innym, ciekawym rozwiązaniem wpływającym na nasz komfort użytkowania sprzętu jest przezroczysty zbiornik, który pozwala nam kontrolować ilość wody.

System antywapienny: Dzięki temu, że urządzenie ma system wapienny łatwiej utrzymamy je w dobrym stanie. Poza tym, jest ono mniej awaryjne.

 

Wady

Słaby statyw: W swoich ocenach konsumenci podkreślają, że statyw tej stacji parowej nie należy do najbardziej stabilnych. Poza tym nie jest zbyt solidny, a więc niestety jest on dość podatny na uszkodzenia.

Słaby strumień pary: Strumień pary tego urządzenia wynosi 0-30g/min. Jest to dość słaba wydajność. Dlatego prasowanie bardziej opornych tkanin jest trudniejsze i dłuższe.

 

 

 

 

Stacja parowa Braun

 

5. System do prasowania Braun CareStyle 7 IS7143WH

 

2400 w mocy ma stacja parowa Braun IS 7143 WH. Moc taka, w połączeniu z ciśnieniem wynoszącym 7 bar, za sprawą którego generowany jest silny wyrzut pary wynoszący 450 g/min, czyni z Braun IS 7143 WH skuteczne narzędzie do prasowania. Producent przewidział trzy aktywne strefy pary pomagające w wyrównaniu największych zagnieceń w trybie Normal lub ECO – oszczędzającym energię.

Z użytecznych podczas prasowania funkcji można wymienić tę o nazwie iCare – pozwalającą na automatyczne dostosowanie temperatury do prasowanej tkaniny, cyfrową blokadę kapania, ochronę przed przypaleniem tkanin albo automatyczny wyłącznik. Użytkownicy cenią sobie możliwość wyjęcia zbiornika na wodę i napełnienia go podczas prasowania, a także to, że stacja pracuje cicho.

Urządzenie pozwala również na prasowanie nie tylko tradycyjnie, na desce, ale także w pionie. Jego wymiary wynoszą 40 x 28 x 23 cm, a waga to 4,9 kg. System Easy Lock skutecznie blokuje jednym ruchem stopę żelazka w stacji, zabezpieczając je podczas przechowywania i transportu.

Zanim podejmiesz decyzję zakupową dotyczącą stacji parowej, zapoznaj się z zaletami i wadami jednej z najlepiej ocenianej przez użytkowników stacji Braun IS 7143 WH. Sprawdźmy więc ich opinie.

 

Zalety

System usuwania kamienia: Producent zastosował system Fast Clean, który znacząco wydłuża żywotność urządzenia. Jest to system oczyszczający w łatwy sposób wnętrze urządzenia z nagromadzonego w nim kamienia. W dodatku żelazko w odpowiednim czasie poinformuje użytkownika o konieczności przeprowadzenia czyszczenia.

Tryb ECO: Prasując tkaniny delikatne i takie, które łatwo wyprasować, jak syntetyki, wełnę czy satynę dobrze jest wykorzystać tryb ECO, który ograniczając ilość generowanej pary, pozwala na oszczędności energii ponad 30% w stosunku do trybu Normal.

Panel LED: Do sterowania urządzeniem wykorzystujemy nowoczesny panel LED, za pomocą którego następuje uruchomienia funkcji i programów. Interfejs jest jasny i czytelny.

Zbiornik na wodę: Braun IS 7143 WH został wyposażony w duży, 2-litrowy zbiornik na wodę. Pozwala on na wykonanie całego prasowania po jednym jego napełnieniu. A gdyby jednak trzeba było zbiornik napełnić w trakcie pracy, można go wyjąć w tym celu nie odłączając urządzenia z prądu.

Niska waga: Czasy, gdy o wartości żelazka decydowała jego waga odeszły do przeszłości. Teraz o skuteczności prasowania tkaniny, nie decyduje nacisk żelazka, a rozmaite technologie ułatwiające prasowanie. Zatem im lżejsze żelazko tym łatwiej nim manewrować. Tu, dzięki stacji zawierającej wszystkie generatory, sama stopa jest lekka, zwrotna i nie obciąża ręki operatora.

 

Wady

Automatyczny wyłącznik: Model został co prawda wyposażony w automatyczny wyłącznik, który odłączy urządzenie od zasilania po 10 minutach jego bezczynności, jednak nie ma tu zabezpieczania dotyczącego pozostawionego włączonego żelazka bezpośrednio na prasowanej tkaninie i wyłączenia go w czasie nie dłuższym niż 30 sekund.

 

 

 

 

Stacja parowa Philips Perfect Care

 

6. Philips GC9650 Żelazko Generator Pary Perfect Care

 

1-philips-perfectcare-elite-gc9650-80Pierwsza propozycja to Philips PerfectCare Elite Gc9650/80 o mocy 2400 W – nowoczesne żelazko z generatorem pary. Jest to najlepsza stacja parowa, która charakteryzuje się wysoką wydajnością. Technologia OptimalTemp to świetne rozwiązanie pozwalające wyprasować dżinsy oraz jedwabne tkaniny bez potrzeby zmieniania temperatury. Jest to jednocześnie dodatkowe zabezpieczanie prasowanych tkanin.

Co najważniejsze, nie musimy obawiać się oto, że pozostawione na desce żelazko będzie stanowiło zagrożenie dla materiału. Model ten był testowany przez niezależnych ekspertów w dziedzinie tkanin, którzy dowiedli, że jest bezpieczny i niezwykle skuteczny.

Urządzanie wyposażono w wygodny system łatwego usuwania kamienia. Nie można też zapomnieć, że jest to lekki, wygodny sprzęt ułatwiający prasowanie. Specjalny tryb ECO umożliwia oszczędzanie energii. Żelazko ma wygodny, odłączany zbiornik o pojemności 1,8 l, który można uzupełnić wodą z kranu nawet w czasie prasowania.

Funkcja Easy De-Calc Plus zapewnia o długiej wydajność pary (140g/min). To inteligentne żelazko przypomina o konieczności czyszczenia za pomocą specjalnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Produkt ceniony jest przez użytkowników za lekką konstrukcję, funkcjonalność i szybkie nagrzewanie.

Jako pierwszy prezentujemy model Philips PerfectCare Elite Gc9650/80 o mocy 2400 W. Jest to najlepsza stacja parowa w 2024 roku. Jest to bardzo łatwy w obsłudze sprzęt, który umożliwi nam wyprasowanie różnych materiałów. Ma spory zbiornik i zastosowano w nim wiele ciekawych, funkcjonalnych rozwiązań.

 

Zalety

Technologia OptimalTemp: Pozwala nam wyprasować wszystkie rodzaje tkanin bez konieczności zmiany temperatury. Jednocześnie zabezpiecza prasowane tkaniny, a więc nawet jedwab będzie chroniony.

Bezpieczeństwo: Żelazko jest bezpieczne dla każdego typu materiału. Posiada też zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Usuwanie kamienia: Urządzenie ma bardzo praktyczny system łatwego usuwania kamienia. Dzięki temu będzie działać bez awarii przez długi czas.

Zbiornik: Model ten jest wyposażony w wygodny, odłączany zbiornik o pojemności 1,8 l. Jego uzupełnianie nie będzie więc stanowiło większego problemu, nawet podczas prasowania.

Inteligentne rozwiązania: W urządzeniu zastosowano szereg inteligentnych rozwiązań. Po pierwsze przy użyciu specjalnych sygnałów świetlnych i dźwiękowych informuje nas o tym, że jest nieodłączone od prądu lub wymaga uzupełnienia zbiornika. Dodatkowo, konstrukcja sprzętu jest lekka i co istotne obudowa nie nagrzewa się.

 

 

 

 

Grundig stacja parowa

 

7. Stacja Parowa Grundig SIS 8670

 

Osobom, które poszukują niedrogiego produktu chcemy zaproponować stację parową Grundig SIS 8670 produkowaną w ładnym biało niebieskim kolorze. Jak podaje producent, firma Grundig, stacja parowa nagrzewa się w ciągu 1 minuty, a pozostawioną w bezruchu samoczynnie wyłączy ją wyłącznik bezpieczeństwa. Sprzęt ten zaopatrzono w moc 2600 W, jest on zdolny wytworzyć 6 bar ciśnienia i co za tym idzie wytwarza parę potrzebną do prasowania odzieży.

Podczas prasowania żelazko wytwarza ciągły strumień pary na poziomie 110 g/minutę. Wymiary urządzenia wynoszą: Szerokość 385 mm, głębokość 301 mm, wysokość 250 mm, a jego waga to 3,1 kg. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 1 litr. 

Ze względu na niską cenę, niewielkie rozmiary i wagę powodzeniem u klientów cieszy się stacja parowa Grundig SIS 8670.

 

Zalety

Prasowanie w pionie: Żelazko wyposażono w pionowy wyrzut pary, który umożliwia prasowanie tkanin w stanie rozwieszonym, to rozszerza możliwości stacji. 

System antywapienny: W żelazku zainstalowano system antywapienny wraz z lampką sygnalizacyjną, która przypomina użytkownikowi o konieczności oczyszczenia systemu z nadmiaru kamienia. Systematyczne czyszczenie przedłuża żywotność sprzętu. 

Wyłącznik bezpieczeństwa: Automatyczny wyłącznik bezpieczeństwa zadziała w przypadku pozostawienia stopy w pozycji pionowej w bezruchu na 10 minut.

 

Wady

Mały zbiornik na wodę: Pojemnik, w którym gromadzi się wodę do wytwarzania pary ma zaledwie 1 litr pojemności, to mało w stosunku do innych, analogicznych urządzeń. 

Brak funkcji zapobiegającej kapaniu: Nie wszystkie panie są zadowolone z prasowania, bowiem sprzętu nie wyposażono w blokadę kapania skroplonej pary. 

 

 

 

 

Stacja parowa Beko

 

8. Generator Pary Beko SGA8328B

 

Generator pary Beko SGA8328B to stosunkowo niedrogie urządzenie w swojej klasie, wyposażono je w zbiornik na wodę o pojemności 1,8 litra, zatem prasowanie przebiega bez konieczności częstego jego napełniania. Na uwagę zasługuje tu system antywapienny oraz jego funkcja odkamieniania nazwana przez producenta Calc-Buster. Stacja parowa Beko sama oczyszcza wnętrze z kamienia i zbiera go w specjalnym zbiorniku. Gdy na wyświetlaczu pojawi się komunikat o konieczności jego opróżnienia, wystarczy to zrobić.

Moc urządzenia wynosi 2800 W i przy ciśnieniu 7,2 bar generuje ono ciągły strumień pary na poziomie 130 g/minutę. Zapewnia to dobre parametry do prasowania i łatwe rozprasowanie nawet trudnych tkanin takich jak len. 

Generator pary Beko SGA8328B ma 2800 W i wytwarza podczas pracy 7,2 bar ciśnienia, pozwala to na wygenerowanie dużej ilości pary.

 

Zalety

Uderzenie pary: Dzięki silnemu uderzeniu pary, wynoszącemu 450 g/minutę żelazko poradzi sobie z trudnymi zagnieceniami prasowanymi zarówno w poziomie jak i w pionie. Pozwala to na przykład na odświeżanie zasłon.

Wyświetlacz: Sterowanie żelazkiem odbywa się za pomocą jednego przycisku, a wszystko jest widoczne na wyświetlaczu. Sprawdzisz tam ustawienie temperatury, intensywności strumienia pary, zauważysz potrzebę czyszczenia zbiornika na kamień, a także zauważysz automatyczne wyłączenie żelazka.

Ceramiczna stopa: Producent użył w tym modelu ceramiczną stopę pokrytą tytanem SteamXtra™. Dzięki takiemu rozwiązaniu żelazko ma odpowiedni poślizg na tkaninie, dużą odporność na ścieranie i efektywnie dystrybuuje parę. 

 

Wady

Głośność pracy: Jak podają użytkownicy, żelazko pracuje głośno, nawet wtedy, gdy pompa w danym momencie nie jest włączona, nie każdemu odpowiada ten fakt.

Nagrzewanie się żelazka: Górna część żelazka, ta sąsiadująca z ręką trzymającą rączkę żelazka, nagrzewa się do temperatury 60 stopni, tak opisują działanie sprzętu użytkownicy. Część z nich określa to jako zagrożenie poparzeniem. 

 

 

 

 

Stacja parowa Rowenta

 

9. Generator Pary Rowenta Perfect Steam DG8626

 

Od francuskiego producenta pochodzi generator pary Rowenta Perfect Steam DG8626, czas nagrzewania się sprzętu do gotowości do pracy wynosi 120 sekund. Stacja parowa Rowenta została wyposażona w moc 2400 W, a wymiary żelazka kształtują się następująco: Szerokość 450 mm, długość 280 mm, wysokość 350mm. Waga to 5,4 kg. Model ten ma wyjmowany zbiornik wody o wielkości 1,1 litra, który można napełniać w trakcie prasowania, a o konieczności jego napełnienia zawiadomi użytkownika wyraźny wskaźnik.

Żelazko podczas pracy wytwarza 6,9 bar ciśnienia i dzięki temu może w sposób ciągły generować parę  podczas prasowania na poziomie 120 g/minutę oraz wytworzyć silne uderzenie pary 450 g/min. Taki poziom wytwarzania pary umożliwia również wykorzystanie żelazka przy prasowaniu pionowym. 

Generator pary Rowenta Perfect Steam DG8626 wykonano  w kolorze szaro – zielonym, podstawa została wykonana z tworzywa, stopa jest laserowa z microsteam 400 HD

 

Zalety

Ciągła dyfuzja pary: Stopa żelazka została tak skonstruowana, że ciągła dyfuzja pary odbywa się zarówno z jej spodu, boków jak i czubka, wpływa to na precyzje prasowania wszelkich rękawów kołnierzyków i innych zakamarków. 

System antywapienny Anti-Calc: System antywapienny dba o drożność przewodów, którymi krąży para, kamień zbiera się w specjalnym korytku, a gdy jest ono wypełnione, żelazko powiadamia użytkownika o konieczności jego oczyszczenia. 

Schowek na przewód sieciowy: Z boku obudowy znalazło się miejsce na zwinięcie przyłączeniowego przewodu elektrycznego, dzięki czemu przechowywanie stacji jest łatwiejsze. 

 

Wady

Woda destylowana: Urządzenie nie jest przystosowane do używania wody z kranu, spowodowałoby to zakamienienie przewodów i uszkodzenie sprzętu. Należy używać wyłącznie wody destylowanej. 

Uzupełnianie wody w zbiorniku: Nie mam możliwości uzupełniania wody w zbiorniku podczas prasowania, oznacza to, że przed każdym prasowaniem trzeba uzupełnić jej zapas. 

 

 

 

 

Stacja parowa Zelmer

 

10. Generator Pary Zelmer ZIS2415

 

Generator pary Zelmer ZIS2415 ma wymiary 40,5 x 28,5 x 24 cm i jest koloru niebieskiego. Urządzenie wyposażono w ceramiczną stopę, a także pojemnik na wodę wielkości 1200 ml. Pozwala on na uzupełnianie wody w trakcie prasowania. Stacja parowa Zelmer umożliwia prasowanie zarówno na sucho jak i z użyciem pary.

To żelazko o mocy 2400 W wyposażono w strumień pary na poziomie 90 g na minutę i silne uderzenie pary z mocą 140 g. Wśród funkcji tego urządzenia znajdziemy funkcję samooczyszczania i usuwania kamienia. Mamy tu również możliwość regulacji temperatury stopy co pozwala na dopasowanie jej do prasowanej tkaniny. Żelazko umożliwia  prasowanie poziome jak i pionowe.

Generator pary Zelmer ZIS2415 pracuje z maksymalnym ciśnieniem pary wynoszącym 4 bary.

 

Zalety

Pojemnik na wodę: Generator został wyposażony w pojemnik na wodę wielkości 1200 ml, jego zaletą jest również to, że wodę można uzupełniać w trakcie prasowania.

Ceramiczna stopa: Zamontowanie w żelazku stopy ceramicznej umożliwia gładkie przesuwanie powierzchni stopy po tkaninach prasowanych. Stopę zaopatrzono w regulację temperatury.

Miejsce na nawinięcie przewodu: Konstrukcja żelazka ma specjalnie wydzielone miejsce do nawinięcia przewodu, ułatwia to przechowywanie.

Sposoby prasowania: Sprzęt umożliwia prasowanie zarówno z użyciem pary jak i tradycyjne prasowanie na sucho.

Dwojakie wykorzystanie: Stacja parowa pozwala na prasowanie zarówno w poziomie na desce do prasowania jak i w pionie – zawieszonych ubrań na wieszaku.

 

Wady

Według dużej części użytkowników nie jest to prawdziwy generator pary, a jedynie żelazko parowe ze zbiornikiem na wodę. Użytkownicy przekazują, że strumień pary na poziomie 90 g na minutę i silne uderzenie pary 140 g są niewystarczające.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką stację parową kupić?

 

Stacja parowa, czyli inaczej generator pary stosowany, jako dodatkowy element tradycyjnych żelazek zyskuje coraz większą popularność. Chociaż w zwykłych żelazkach też znajdziemy podobną funkcję, musisz wiedzieć, że sprzęty ze stacjami parowymi mają o wiele większy strumień pary, a to zwiększa ich wydajność. Jednocześnie stacja parowa stanowi zintegrowaną podstawkę dla żelazka, przez co nasze urządzenie ma swoje miejsce w domu. Takie urządzenie jest dość ciężkie, ale jeśli weźmiemy pod uwagę zastosowane rozwiązania i wydajność, warto zwrócić na niego uwagę. Wiemy jednak, że wybór nie jest łatwy. Na rynku jest wielu producentów, którzy w swojej ofercie mają takie modele – często nawet kilkanaście. Pojawia się więc pytanie, jaką stację parową wybrać? Który produkt jest najlepszy? Na co zwrócić uwagę w czasie zakupów?

Moc jest bardzo istotna

Pobór mocy jest niezwykle ważny nie tylko dla naszego portfela, ale też wydajności sprzętu. Najlepiej wybierać modele o mocy 2000 W – 2500 W. Szybko się nagrzewają i mają szeroki zakres regulacji temperatury pracy, a także dużą wydajność pary. Jeśli wybierzesz sprzęt o niższej mocy, nagrzewanie wody będzie wydłużone. W przypadku tych najmocniejszych sprzętów nie zajmuje to wiele czasu. Jednak musisz być bardzo ostrożny, bo najmocniejsze modele mają bardzo duży wyrzut pary, który może być niebezpieczny dla nas i dla prasowanych materiałów.

Pojemność zbiornika na wodę

Zbiornik na wodę to ważny element generatora pary. Im jest większy, tym wydajniejszy – pozwala na długą pracę, ale musisz pamiętać, że dłużej się nagrzewa. Najlepiej zdecydować się na urządzenie ze zbiornikiem o pojemności 1,2 do 1,8 l. Ważne jest również to, aby uzupełnianie tego pojemnika było proste.

 

Czas podgrzewania

Bardzo ważnym elementem jest wspominany wcześniej czas nagrzewania wody. Im większy zbiornik, tym dłużej to trwa, aczkolwiek wiele zależy od mocy samego urządzenia. Nie ma jednak żadnego kalkulatora internetowego i ten parametr należy sprawdzić w instrukcji producenta. Standardem w stacjach parowych są dwie minuty oczekiwania na nagrzanie.

 

Budowa żelazka – to ma znaczenie

Stacja parowa jest połączona z żelazkiem, o którym nie możemy zapomnieć. Ergonomiczna, lekka obudowa to podstawa. Pamiętaj, że do żelazka nie wlewamy już wody. Co więcej, warto porównać jego wagę z innymi, tradycyjnymi modelami. Kolejna kwestia to nieprzywierająca powłoka, która jest łatwa w pielęgnacji.

 

Okablowanie ma wpływ na zasięg pracy

W przypadku takich sprzętów do gniazdka podłączamy kabel wychodzący ze stacji. Natomiast między żelazkiem a stacją mamy kabel doprowadzający zasilanie i parę wodą. Ważne jest to, aby te elementy były solidnie wykonane, odporne na załamania i wystarczająco długie, aby zapewnić Ci komfort pracy.

 

System antywapienny

Osadzanie się kamienia to problem większości urządzeń, do których wlewa się wodę. Dlatego większość producentów zaleca stosowanie wody zdemineralizowanej. Jednak coraz częściej stosuje się system antywapienny. Dzięki temu możesz używać generatora pary ze zwykłą wodą, bez obaw o awarię sprzętu. Urządzenie powinno mieć też system filtrów, aby zapobiegać awariom. Nie oznacza to jednak braku konieczności czyszczenia żelazka – każdy sprzęt wymaga regularnej konserwacji.

Przydatne funkcje i inne ciekawe rozwiązania

Dobre żelazko powinno mieć też kilka innych funkcji, które przede wszystkim ułatwią nam eksploatację. Wśród systemów oraz rozwiązań poprawiających komfort pracy znajdziesz:

tryb ECO, czyli oszczędność energii – bardzo przydatna opcja. Gdy z nich korzystasz, urządzenie wytwarza mniejszą ilość pary i pozwala ograniczyć zużycie energii.

podwójnie podgrzana sucha para – innowacyjne rozwiązanie stosowane w coraz większej ilość modeli,

teflonowa nakładka – zapobiega nabłyszczaniu się tkanin podczas prasowania,

wspornik przewodu parowego,

specjalna mata izolująca – zakładana na gorące żelazko,

automatyczny strażak – system zabezpieczeń, który wyłączy urządzenie w przypadku bezczynności.

system minimalizujący ryzyko powstawania błyszczących śladów na tkaninach.

 

Wyświetlacz

W tego typu urządzeniach nie ma pokrętła, jak w tradycyjnym żelazku. Na generatorze pary powinien znajdować się wyświetlacz z możliwością wyboru funkcji. Na pewno zadajesz sobie pytanie, jaka stacja parowa jest najlepsza, w kwestii regulacji i opcji prasowania. Im więcej tych opcji, tym lepiej. Urządzenie powinno prasować też bez pary, bo nie każda tkanina to lubi. Poza tym system regulacji powinien być stopniowany powoli, a nie gwałtowny. Niestety różnice między temperaturą prasowania w niektórych modelach są bardzo duże.

 

Stacje parowe w dobrych cenach

Ostatnia kwestia, jaką chcemy poruszyć to cena i marka produktów, na które warto zwrócić uwagę. Ceny takich urządzeń zaczynają się od ok. 150 zł i sięgają nawet 1000 zł. Jeśli chcesz mieć pewność, że kupujesz solidny sprzęt sięgaj po takie, które kosztują ok. 300-500 zł i znajdują się w ofercie znanych firm. Wśród najlepszych producentów stacji parowych znajduje się Philips, Zelmer, Bosch, Electrolux. Takie sprzęty mają bardzo dobry system produkcji pary o różnym natężeniu.

 

 

Jak odkamienić żelazko ze stacją parową?

 

Po zapoznaniu się z poprzednimi częściami artykułu zapewne wiesz już, jaka stacja parowa jest polecana przez konsumentów. Warto pamiętać, że wszystkie urządzenia opierające swoje działanie na wytwarzaniu pary wodnej co pewien czas trzeba odkamienić, czyli pozbyć się zalegającego wewnątrz nich wapiennego osadu. Jak to zrobić? Udało nam się zebrać kilka wskazówek na ten temat.

Odkamienianie octem

Jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod odkamieniania żelazka jest zastosowanie octu, który wlewa się do zbiornika na wodę. Po włączeniu urządzenia musimy ustawić najwyższą temperaturę grzania i włączyć funkcję generowania pary wodnej. Potem wystarczy prasować starą ścierkę lub szmatkę do momentu, aż wykorzystamy cały ocet wlany do pojemnika. Ostatni krok to napełnienie zbiornika czystą wodą i ponowne włączenie parowania, aby pozbyć się pozostałości octu. Decydując się na ten sposób, warto wcześniej otworzyć okno, ponieważ w czasie prasowania będzie wytwarzać się nieprzyjemny zapach.

Ocet możemy też wykorzystać do dokładnego wyczyszczenia stopy żelazka. Wystarczy zwilżyć nim ściereczkę i dokładnie przetrzeć wszystkie otwory. Jeżeli to nie pomogło, należy owinąć szmatką wykałaczkę i delikatnie przepychać przez wszystkie szczeliny, gdzie utknęły resztki osadu.

 

Wykorzystanie kwasku cytrynowego

Osobom wrażliwym, którym wyjątkowo przeszkadza charakterystyczny zapach octu, polecamy odkamienianie z zastosowaniem kwasku cytrynowego. Sposób ten jest tak samo skuteczny, a dodatkowo nieco mniej kłopotliwy. Aby szybko pozbyć się osadu kamiennego, należy wsypać dwie łyżeczki kwasku do szklanki wody i dokładnie wymieszać, a następnie wlać do zbiornika żelazka. Dalsze czynności wyglądają tak samo, jak przy użyciu octu, a więc należy włączyć parowanie i wyprasować starą ściereczkę. Warto później dokładnie przetrzeć stopę urządzenia wilgotną, miękką gąbką, gdyż podczas generowania pary drobinki usuniętego osadu mogą utknąć przy otworach.

 

Usuwanie osadu specjalnym odkamieniaczem

Niektórzy użytkownicy uważają, że opisanych wcześniej domowych sposobów na usuwanie kamienia nie powinni próbować posiadacze nowoczesnych stacji parowych. Stosowanie niewłaściwych środków może doprowadzić do uszkodzenia wewnętrznych elementów sprzętu. Jeśli więc wolimy uniknąć awarii urządzenia, poszukajmy w sklepie odkamieniacza, który jest dostępny w formie płynu. Po wlaniu go do pojemnika na wodę i włączeniu funkcji parowania musimy poczekać, aż zalegający w środku osad wydostanie się poprzez otwory w stopie żelazka. W składzie specjalistycznych detergentów do odkamieniania znajdziemy substancje, które skutecznie usuwają osad wapienny, a jednocześnie nie niszczą najważniejszych elementów budowy sprzętu.

Jak odkamienić żelazko z systemem Calc Clean?

Profesjonalne modele ze stacją parową wyposażone są często zaawansowany system Calc Clean. W takiej sytuacji nie musimy sięgać po ocet ani kupować odkamieniacza. Kiedy urządzenie uruchomi alarm dźwiękowy lub świetlny mówiący o konieczności pozbycia się kamienia, musimy sięgnąć po specjalny pojemnik czyszczący na stopę żelazka (dołączony do zestawu). Po napełnieniu zbiornika wodą wystarczy ustawić sprzęt na pojemniku i przytrzymać przez kilka sekund przycisk Calc Clean, który znajdziemy na obudowie. Wówczas usłyszymy krótkie sygnały dźwiękowe informujące o tym, że rozpoczął się proces oczyszczania żelazka. Po upływie ok. 2 minut urządzenie w ten sam sposób powiadomi nas, że usuwanie kamienia zostało zakończone.

Mimo że odkamienianie żelazka nie zajmuje dużo czasu, warto do prasowania stosować wodę przefiltrowaną lub demineralizowaną, aby zapobiec ponownemu pojawieniu się wapiennego osadu. Pamiętajmy, że kamień negatywnie wpływa na efektywność pracy urządzenia, może również skrócić jego żywotność.

 

 

FAQ

 

P1: Stacja parowa – co to jest?

Stacja parowa, określana też mianem generatora pary, to nowoczesne i bardzo wygodne w użyciu urządzenie do prasowania ubrań. Tego typu sprzęt jest wyposażony w zewnętrzną stację z pojemnikiem na wodę, w którym wytwarza się para wodna, odprowadzana później do niewielkiego i lekkiego żelazka (elementy te są ze sobą połączone za pomocą grubego przewodu). Za pomocą stacji parowej możemy prasować w pionie, więc nie ma potrzeby zdejmowania ubrań z wieszaków. To odpowiednie urządzenie dla osób, które prasują często i zwykle znaczną ilość odzieży, obrusów, firanek itp. Pozwala ono zrezygnować z korzystania z deski.

P2: Jak wyczyścić żelazko ze stacją parową?

Regularne czyszczenie żelazka ze stacją parową pozwala wydłużyć jego trwałość i zapobiec pojawieniu się awarii. Nie jest to uciążliwe ani trudne, zwłaszcza jeśli mamy sprzęt wyposażony w specjalny system anti-calc. Zanim zaczniemy odkamieniać urządzenie, trzeba się upewnić, że jest odłączone od prądu i zdążyło ostygnąć. Następnie powinniśmy odkręcić specjalne pokrętło znajdujące się przy stacji i opróżnić pojemnik (wypłyną z niego m.in. drobinki kamienia). Potem powinniśmy wlać do środka 500 ml wody destylowanej, zakręcić pokrętło, włączyć generator i poczekać, aż się nagrzeje. Gdy żelazko osiągnie odpowiednią temperaturę, należy przytrzymać przycisk pary i przesuwać jego stopę po kawałku grubszej tkaniny, np. ścierki do momentu, aż woda przestanie wypływać z urządzenia.

 

P3: Co lepsze – żelazko czy stacja parowa?

Osoby, które często muszą prasować ubrania, a nie lubią wykonywać tej czynności, na pewno będą zadowolone z zakupu stacji parowej. To komfortowe w użytkowaniu urządzenie, które nie wymaga nawet rozkładania deski do prasowania. Możemy bez trudu pozbyć się zagnieceń z ubrań wiszących na wieszaku, to samo dotyczy zawieszonych w oknach firanek i zasłon. Generatory pary to stosunkowo drogie sprzęty i nie zawsze okazują się użyteczne. Osobom, które nie prasują zbyt często, polecane są tradycyjne żelazka. W ich przypadku nie ma potrzeby inwestowania w nowoczesne urządzenie, jeśli ma być używane raz na jakiś czas.

 

P4: Jak używać żelazka ze stacją parową?

Kiedy przygotujemy ubrania do prasowania, musimy napełnić wodą zbiornik w stacji, a następnie podłączyć sprzęt do prądu. Kolejny krok to wybór odpowiedniej temperatury, co nie powinno sprawić nam trudności. Kiedy żelazko się nagrzeje, należy wcisnąć przycisk wyrzutu pary na ok. 60 sekund i poczekać, aż cały układ się przeczyści. Potem możemy już rozpocząć prasowanie, a więc rozłożyć na desce wybrany element garderoby lub zbliżyć stopę żelazka do ubrań wiszących na wieszaku. W razie potrzeby możemy wyłączyć funkcję wytwarzania pary wodnej, a informacje o tym, jak to zrobić, na pewno znajdziemy w dołączonej do stacji instrukcji. Do pojemnika najlepiej wlewać wodę destylowaną, demineralizowaną lub przefiltrowaną w dzbanku.

P5: Co daje stacja parowa?

Stacja parowa pozwala zmienić prasowanie z uciążliwego obowiązku w przyjemną czynność. Dzięki niej możemy zaoszczędzić dużo czasu i zyskać chwilę dla siebie, gdyż usuwanie zagnieceń z ubrań nie będzie już tak długo trwało (tym bardziej że nie musimy ich nawet zdejmować z wieszaków). Należy podkreślić, że wytwarzana przez stację para wodna daje możliwość pozbycia się z tkanin drobnoustrojów, takich jak bakterie i wirusy. Co więcej, możemy zneutralizować nieprzyjemne zapachy, przykładowo papierosów, jedzenia czy spalin. Za pomocą stacji parowej możemy szybko odświeżyć firanki i zasłony w oknach, jak również grube okrycia wierzchnie, których nie wypierzemy w pralce.

 

 

Dodaj komentarz

13 KOMENTARZ

Asia

January 18, 2023 at 1:44 pm

Posiadam Stację parową 6413 Steam Power Pro Mocna parownica, daje dużo pary i dobrze prasuje.

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

January 21, 2023 at 2:51 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać
Elżbieta

June 27, 2022 at 12:51 pm

Najlepszy system jaki jest to tylko i wyłącznie od laurastar firma zaskakuje na prawdę jakością wykonania i wytrzymałością 🙂

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

July 21, 2022 at 3:21 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać
Dominika

May 19, 2022 at 5:30 am

Stacje parowe to świetna sprawa! U mnie akurat lift plus i wszystko porządnie wyprasowane

Odpowiadać
Ania

June 5, 2022 at 1:55 pm

Ja mam lift xtra i też jestem zadowolona 🙂 W końcu nawet firany, pościel i grubsze ubrania, które zawsze długo prasowałam teraz raz dwa i wyprasowane 🙂

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

May 23, 2022 at 7:36 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać
AlinaKus

May 18, 2022 at 7:14 am

Kupiliśmy z mężem system Laurastar Smart U. Nieduży a bardzo praktyczny. Teraz wszystkie ciuchy te codzienne jak i uroczystościowe prasuję sama a są jakości jak z drogiej pralni. Bardzo fajny system, polecam.

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

May 23, 2022 at 7:35 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać
Ola

December 10, 2021 at 8:40 am

polecam też laurastar – mam i uwielbiam

Odpowiadać
Małgosia

March 16, 2022 at 4:10 pm

Dokładnie, zabrakło mi lift plus w tym zestawieniu. Ale u mnie sprawdza się super!

Odpowiadać
Emil

February 1, 2022 at 4:54 pm

Taak ja też bardzo polecem. Wysoka jakość wykonania 🙂

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

December 29, 2021 at 8:33 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać