Mop parowy – Przewodnik zakupowy, ranking i test
Tradycyjne mopy przestają być popularne, a to dzięki nowej generacji modeli parowych. Specjalnie dla Ciebie zweryfikowaliśmy ofertę producentów takich sprzętów i możemy przekazać, że obecnie najchętniej kupowany jest produkt Karcher SC 1 EasyFix. To lekki i niezwykle łatwy w obsłudze model. Z tym urządzeniem wyczyścimy wszystkie rodzaje podłóg, a także wszelkie domowe zakamarki. Wytwarzana przez dobry i tani mop parowy para wodna zabija bakterie i inne drobnoustroje, więc jest to idealna metoda dezynfekcji domu, gdy mieszka w nim alergik. Sprzęt nie wymaga użycia detergentu, a mimo to jest wyjątkowo skuteczny. Produkt ma dużą moc i kompaktowe wymiary. Jeśli jednak nie przekonuje Cię marka Karcher, przyjrzyj się urządzeniu Vileda 146574. Mop parowy do paneli czy parkietu jest gotowy do użycia po upływie kilkunastu sekund od włączenia. Co więcej, sprzęt wyposażono w zbiornik 400 ml i możliwość ustawienia intensywności poziomu generowania pary.
10 najlepszych mopów parowych. Opinie w 2024 roku
Mając różnego rodzaje alergie bardzo ważne jest by utrzymać odpowiednią higienę w domu. W takich przypadkach sprawdzają się mopy parowe, które dzięki wysokiej temperaturze usuwają 99.9% bakterii i zarazków bez użycia środków chemicznych. Przeczytaj więc nasz ranking mopów parowych by znaleźć najlepszy mop parowy dla siebie.
Tabela porównawcza
Najlepszy produkt
Karcher SC 1 EasyFix to urządzenie do wszechstronnego wykorzystania. Dzięki dołączonym końcówkom poradzi sobie zarówno z wyczyszczeniem podłogi, czy innych płaskich powierzchni, jak i trudno dostępnymi miejscami w kuchni czy łazience, a także delikatnymi powierzchniami. Pozwalają na to: Dysza „power’, zestaw do czyszczenia podłóg „EasyFix” oraz dysza ręczna z powłoczką z mikrofibry i małą okrągłą szczoteczką.
Brak wyłącznika umieszczonego na obudowie uniemożliwia odłożenie sprzętu i chwili przerwy bez sięgania do gniazdka elektrycznego. Parownicę włącza się (i wyłącza) podłączając wtyczkę do gniazdka.
Urządzenie o mocy 1200 W wytwarza ciśnienie na poziomie 3 bar. Pozwala to na sprawne wyczyszczenie wielu domowych zakamarków. Przewód zasilający o długości 4 metrów nie ogranicza ruchów operatora. Niewielkie rozmiary i waga sprzętu ułatwiają manipulację nim, a także jego przechowywanie.
Mop parowy Karcher
1. Mop Parowy Karcher SC 1 EasyFix 1.516-330.0
Mop parowy Karcher SC 1 EasyFix 1.516-330.0 to najmniejsze urządzenie w ofercie Karcher. Jego wymiary są następujące: Długość 321 mm, szerokość 127 mm, wysokość 186 mm, a waga wynosi 1,6 kg. Podczas pracy urządzenie wytwarza ciśnienie 3 bar, co wystarcza do skutecznego wyczyszczenia zakamarków kuchni czy łazienki. Skuteczność działania mop zawdzięcza również dyszy „power” zapewniającej skuteczniejsze odspojenie brudu, bo strumień pary daje radę dotrzeć do wszelkich szczelin i narożników.
Na bezpieczeństwo użytkownika wpływa zawór ciśnieniowy blokujący otwarcie bojlera, gdy panuje w nim podwyższone ciśnienie. Sprzęt jest dostarczany z pełnym oprzyrządowaniem do czyszczenia podłóg, delikatnych powierzchni i trudno dostępnych zakamarków.
Użytkownikom przypadło do gustu zwłaszcza to, że mocowanie pada do podłóg odbywa się w sposób niewymagający kontaktu z brudem – za pomocą rzepów. Atrakcyjnym jest również ruchomy przegub pozwalający na dotarcie w trudno dostępne miejsca. Grzałka urządzenia ma moc 1200 W, a pojemność zbiornika na wodę wynosi 0,2 l. Po włączeniu urządzenia uzyskuje ono pełną moc czyszczącą po upływie 3 minut.
Niewielka parownica Karcher SC 1 EasyFix poradzi sobie ze sprzątaniem całego mieszkania. Jej możliwości zadziwią niejedną panią domu.
Zalety
Wszechstronność: Karcher SC 1 to mop parowy, który można wykorzystać z różnymi dołączonymi końcówkami. Dzięki nim wyczyścimy zarówno podłogi, wąskie przestrzenie i detale, jak i delikatne powierzchnie.
Wydajność: Moc grzałki 1200 W i wytwarzane ciśnienie na poziomie 3 bar sprawia, że myjkę charakteryzuje wysoka wydajność w krótkim czasie użycia. Jedno napełnienie zbiornika pozwala na wymycie do 20 m² powierzchni.
Przewód zasilający: Mop został zaopatrzony w przewód zasilający, podłączany do gniazdka elektrycznego, o długości 4 metrów. Długość ta sprawia, że przewód nie będzie ograniczeniem w dotarciu do odległych miejsc czyszczenia.
EasyFix: EasyFix to zestaw do czyszczenia podłogi. Mamy tu końcówkę mopa z dyszą i mocowanym na rzep padem. Taka konstrukcja sprawia, że wymiana pada odbywa się łatwo i szybko.
Kompaktowość: Niewielkie wymiary mopa sprawiają, że bez trudu można go przechować nawet w niewielkim miejskim mieszkaniu.
Wady
Brak wyłącznika: Działanie mopa uruchamia się po włożeniu wtyczki do gniazdka. Na przewodzie czy obudowie nie ma oddzielnego wyłącznika, który byłby poręczniejszy do uruchomienia sprzętu, a także pozwoliłby na robienie przerw w pracy bez sięgania do gniazdka.
Mop parowy Karcher
2. Mop parowy Vileda 146574 Perfect Cleaning Steam
Następną propozycją mopa parowego jest Vileda 146574. Model ten ma moc 1550 W. Korzystając z tego urządzenia będziemy mogli wyczyścić wszystkiego rodzaju podłogi: drewniane, z terakoty lub paneli podłogowych.
Mop wyposażony jest w pojemnik na wodę o pojemności 0,4 litra i jest gotowy do pracy po 15 sekundach od jego włączenia. O gotowości do pracy zostaniemy również poinformowani poprzez zapalenie się kontrolki. W zestawie wraz z mopem otrzymamy wkład czyszczący 3D wykonany z mikrofibry.
Dodatkowo nakładka jest zbudowana z dwóch warstw materiału, co powoduje, że zawsze ma optymalną wilgotność. Czyszczenie za pomocą tego urządzenia powinno być bardzo łatwe, gdyż oprócz jego małej wagi jest on bardzo zwrotny.
Przegub zamontowany w tym modelu jest w stanie obrócić się o 180 stopni. Użytkownicy wskazują, że mop jest bardzo szybko gotowy do pracy. Z zadowoleniem spotyka się również wykonywana praca przez to urządzenie. Zwłaszcza fakt, że po czyszczeniu podłoga nie pozostaje mokra. Znalazły się też opinie o ładnym wyglądzie.
Następną propozycją jest Vileda 146574 o mocy 1550 W. Jest to niezawodny sprzęt do czyszczenia różnych typów podłóg. Zapewnia efektywną i szybką pracę. Należy tutaj podkreślić, że jest to produkt znanej marki specjalizującej się w produkcji urządzeń do czyszczenia podłóg.
Zalety
Szybkie nagrzewanie: 0,4 litrowy pojemnik na wodę szybko się nagrzewa i w efekcie mop jest gotowy do pracy po 15 sekundach od jego włączenia.
Końcówki: W zestawie znajduje się wkład czyszczący 3D wykonany z mikrofibry, a także nakładka składająca się z dwóch warstw materiału.
Regulowany przegub: Urządzenie ma wmontowany przegub, który można obrócić o 180 stopni, co znacznie ułatwia nam pracę i pozwala dotrzeć w trudno dostępne miejsca.
Jakość wykonania: Model ten jest wykonany z wysokiej jakości materiałów, a więc stanowi inwestycję na długie lata. Sprzęt ten jest wysoce odporny na uszkodzenia.
Wady
Waga: W swoich opiniach konsumenci podkreślają, że urządzenie jest dość ciężkie. Jest to szczególnym utrudnieniem, zwłaszcza gdy mamy dużą powierzchnię do posprzątania i pracę wykonujemy przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt minut.
Mop parowy do paneli
3. Karcher Parownica SC 2 EasyFix 1.512-050.0
Urządzenie Kärcher SC 2 Easyfix jest praktyczne, gdyż można wykorzystać je nie tylko do mycia podłóg, ale również innych powierzchni. Z pomocą sprzętu szybko pozbędziemy się zabrudzeń m.in. z okien, luster czy płyty grzewczej. Moc modelu jest równa 1500 W, a maksymalne ciśnienie robocze to 3,2 bara.
Mop wyposażono w zbiornik na wodę o pojemności 1 l. Choć wymaga on podłączenia do prądu, nie powinniśmy narzekać na ograniczoną swobodę ruchów. Wszystko ze względu na to, że prezentowany model ma 4 m przewód. Wydajność urządzenia to ok. 75 m2. W komplecie znajdziemy przydatne akcesoria, takie jak ręczna dysza z powłoczką z mikrofibry oraz okrągła szczotka.
Kupującym spodobało się to, że z pomocą sprzętu mogą sprzątać w bardziej ekologiczny sposób, czyli bez użycia detergentów. Mimo to mop bardzo dobrze radzi sobie nawet z uporczywymi zabrudzeniami, a dodatkowo neutralizuje bakterie. Do urządzenia można dokupić dodatkowe akcesoria, aby umożliwiał np. pranie dywanów oraz odświeżanie tapicerki meblowej.
Sprzęt Kärcher SC 2 Easyfix ma moc 1500 W. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 1, a długość przewodu zasilającego to 4 m. To model o wymiarach: 38 cm x 25,4 cm x 26 cm.
Zalety
Schowek na akcesoria: Do mopa dołączono kilka akcesoriów, które mogą przydać się w czasie sprzątania. Nie musimy się martwić, że przypadkowo je zgubimy. Na obudowie są specjalne schowki przeznaczone do przechowywania dodatkowych elementów.
Usuwa uporczywe zabrudzenia: Urządzenie generuje parę wodną pod wysokim ciśnieniem (do 3,5 bara), dlatego możemy z łatwością usunąć zabrudzenia, nawet te najbardziej uporczywe. Co więcej, pozwala ono na wyeliminowanie bakterii.
Możliwość rozbudowy zestawu: Do mopa możemy dokupić dodatkowe elementy, aby zwiększyć jego praktyczność. Może to być np. dysza Power, dysza do pielęgnacji tekstyliów czy nakładka do dywanów.
Wady
Długi czas nagrzewania: Czas nagrzewania sprzętu to ok. 6,5 minuty. Po podłączeniu go do prądu trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Mop parowy 2w1
4. Mop parowy Dirt Devil Aqua Clean 2w1 DD302-0
Dirt Devil DD302-0 to mop parowy, który dobrze spełnia swoje zadanie. Jest on wyposażony w 8 różnych końcówek. W rezultacie możesz bardzo łatwo wybrać taką, która odpowiada aktualnie czyszczonej powierzchni. Tym sposobem unikniemy jej ewentualnego zniszczenia. Czas przygotowania urządzenia do pracy wynosi 20 sekund.
Prezentowany mop parowy 2w1 waży 3,5 kg. Operowanie nim nie będzie stanowić dla nas zbyt dużego problemu. Jeżeli chodzi o zbiornik na wodę, to jego pojemność wynosi 0,28 l. Kabel opisywanego urządzenia ma długość 10 m. Mamy więc możliwość pracy bez konieczności zmieniania gniazdka. Moc sprzętu wynosi 1600 W. Mop daje nam możliwość regulowania temperatury w zależności od rodzaju czyszczonej powierzchni.
W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń powinna nam pomóc specjalna funkcja Steamboost. W momencie jej uruchomienia para ze zwiększoną siłą wydostaje się z urządzenia i usuwa plamę. Filtr zmiękcza podawaną wodę, więc ryzyko osadzania się kamienia się zmniejsza. Użytkownikom podoba się łatwa obsługa prezentowanego mopa oraz jego dobre wykonanie.
Dirt Devil DD302-0 to mop o wadze 3,5 kg. Jego moc wynosi 1600 W. Urządzenie jest wyposażone w 8 wymiennych końcówek.
Zalety
Użytkowanie: Aby rozpocząć pracę musimy poczekać 20 sekund na uruchomienie się sprzętu. Nie jest to długo. Użytkowanie ułatwia nam bardzo długi kabel, dzięki któremu nie musimy przełączać urządzenia.
Końcówki: Z pomocą całego kompletu wymiennych końcówek możemy łatwo dopasować sprzęt do każdej oczyszczanej powierzchni. Nie musisz się więc obawiać, że zniszczysz ulubiony dywan.
Moc: Moc prezentowanego produktu wynosi 1600 W. Dzięki niej sprzęt generuje dużo pary, a także ma funkcję Steamboost, czyli kilkusekundowe emitowanie pary o zwiększonej sile, która szybko pozbywa się uporczywych plam.
Regulacje: Regulowanie intensywnością pary z pewnością ułatwi nam sprzątanie.
Wady
Waga: Niektórzy użytkownicy przekazują, że mop jest dosyć ciężki, w związku z tym praca nim szybko męczy.
Mop parowy Ariete
5. Mop Parowy Ariete 4164 Multi Steam System
Gdy rozważasz zakup mopa parowego polecamy zapoznać się z modelem Ariete 4164 Multi Steam System. Jest to stosunkowo lekkie urządzenie, bo waży około 1,9 kg. Zasilane jest ono sieciowo, a długi na 5 metrów przewód zasilający nie ogranicza ruchów osoby sprzątającej. 1500W mocy i 3,5 bara ciśnienia, jakie urządzenie wytwarza, to gwarancja skutecznego działania i bezproblemowego przeprowadzania porządków.
Po wlaniu wody do zbiornika o pojemności 350 ml i włączeniu urządzenia, jest ono gotowe do pracy w ciągu 12 sekund i wytwarza tyle pary, ile potrzeba do szybkiego sprzątania i dezynfekcji. Dodatkowo strumień pary może być regulowany przez użytkownika praktycznym pokrętłem znajdującym się nieopodal wlewu do zbiornika. Na uwagę zasługuje również zabezpieczenie przed skraplaniem się wody podczas sprzątania, a także duża ilość akcesoriów i końcówek dołączonych do zestawu.
Wśród nich znajduje się końcówka do podłogi o trójkątnym kształcie, pozwalającym na dotarcie do wszystkich narożników, a także szczotka duża i mała, końcówka do fug, do szyb, do odświeżania tkanin, dwie szmatki, lejek i miarka. Wiele osób jest zadowolonych z mopa parowego Ariete 4164 Multi Steam System sprzedawanego wraz z kilkoma końcówkami.
Zalety
Duża moc: Urządzenie dzięki dużej mocy, wynoszącej 1500 W potrafi wytworzyć właściwą ilość pary potrzebną do zmiękczenia wszelkich zabrudzeń i następnie ich łatwego usunięcia.
Duża ilość akcesoriów: Urządzenie jest sprzedawane wraz z oprzyrządowaniem, na które składa się szczotka duża i mała, szereg końcówek do podłogi, szyb, fug i odświeżania tkanin. W zestawie znajdziemy także dwie szmatki, lejek i miarkę.
Szybkie nagrzewanie się: Mop po wypełnieniu zbiornika wodą i włączeniu do zasilania nagrzewa się do pełnej gotowości do pracy w ciągu zaledwie 12 sekund.
Wady
Końcówka do mycia okien: Użytkownicy narzekają na końcówkę do mycia okien twierdząc, że co prawda wyczyści ona większość brudu, jednak zostawia smugi, przez co szybę trzeba doczyścić papierem.
Słabe wykonanie: Również pojawiają się komentarze, że mop nie jest wykonany starannie i poszczególne elementy nie są dokładnie skręcone, i z tego powodu ulegają awarii.
Mop parowy Black&Decker
6. Black&Decker FSM1616 Mop Parowy 1600W
Chcielibyśmy zaprezentować Black&Decker FSM1616. Jest to mop parowy o mocy 1600 W. Z taką mocą mamy możliwość pozbycia się nawet uporczywych plam. Intensywność pary jest regulowana. Pojemnik ma pojemność 350 ml. Jego odłączenie oraz napełnianie jest bardzo łatwe i nie zabiera więcej niż kilka sekund.
Jedną z największych zalet prezentowanego produktu jest fakt, że podczas sprzątania zabija on około 99% bakterii znajdujących się na powierzchni. Dzieje się to bez użycia niebezpiecznych chemikaliów. Mop parowy Black&Decker jest gotowy do pracy po 20 sekundach. Sprzęt jest wyposażony w mikro głowicę. Możemy ją łatwo odczepić i używać na powierzchniach innych niż podłoga. Waga mopa wynosi 2,7 kg, co oznacza, że operowanie nim nie będzie uciążliwe.
Obsługiwanie produktu nie jest trudne. Przyciski są dobrze opisane i dlatego możemy łatwo wybrać intensywność emitowanej pary. Model jest wyposażony w system antywapienny oraz filtr, które zapobiegają osadzaniu się kamienia wewnątrz sprzętu. Użytkownicy najbardziej cenią łatwe operowanie mopem.
Moc Black&Decker FSM1616 wynosi 1600 W. Pojemność opisywanego mopa wynosi 350 ml. Waga produktu wynosi 2,7 kg.
Zalety
Wygoda: Operowanie mopem nie jest trudne. Ma on dobrze wyprofilowaną rączkę, a oprócz tego waży jedynie 2,7 kg. Mamy również opcję używania mikro-głowicy, która dobrze spełnia swoje zadanie podczas pielęgnacji szafek i okien.
Obsługa: Na obudowie mopa widnieje kilka przycisków. Wybór odpowiedniego z nich nie jest problemem.
Zbiornik: Zbiornik na wodę ma pojemność 350 ml – wystarcza to na wyczyszczenie średniej wielkości domu. Warto wspomnieć, że pojemnik bardzo łatwo się demontuje.
Działanie: Kupując prezentowany sprzęt mamy pewność, że będzie on służył przez kilka lat. Ma on system antywapienny, a do tego filtr, który zatrzymuje osad z kamienia. Dlatego wnętrze mopa nie ulega zniszczeniu.
Wady
Tylko do podłóg: Wersja podstawowa nie posiada dodatkowych końcówek, co powoduje, że mop będzie odpowiedni tylko do sprzątania podłóg.
Mop parowy bezprzewodowy
7. Polti Mop Parowy Moppy
Zdecydowanie inną konstrukcję od większości mopów parowych ma Polti mop parowy Moppy. Ze względu na wprowadzone rozwiązania konstrukcyjne, model ten spełnia funkcję tożsamą z taką jaką zapewnia mop parowy bezprzewodowy. Bowiem tu do zasilania sieciowego jest podłączana wyłącznie baza, sam mop nie jest ograniczony przewodem.
Wspomniana baza jest elementem stacjonarnym i mamy w niej specjalne miejsce na umieszczenie mopa zaopatrzonego w tkaninę. W tym miejscu z wnętrza bazy wydobywa się gorąca para zwilżając i nagrzewając tkaninę mopa. Aby para mogła się wytworzyć, mamy tu także pojemnik na wodę, który pomieści 1 litr płynu. Nagrzewanie nakładki mopa do temperatury roboczej trwa zaledwie 10 sekund, jednak operację tę trzeba co chwilę powtarzać.
Tak szybkie nagrzewanie płaszczyzny czyszczącej mopa sprzęt zawdzięcza dużej mocy, wynoszącej 1500 W. Niezaprzeczalną zaletą oddzielania stacji parowej od samego mopa jest to, że jest to, że mop taki ma niewielką wysokość i bez problemu można go wsunąć pod meble, aby usunąć spod nich zalegający brud.
Mop parowy Bissell
8. Mop Parowy Bissell PowerFresh 2113N
Mop parowy Bissell PowerFresh 2113N to urządzenie zasilane sieciowo o mocy 1600 W. Długość przewodu zasilającego, która wynosi 7,5 m pozwala na duży zasięg sprzątania bez zmiany gniazdka, do którego sprzęt został podłączony. Mop parowy Bissell waży zaledwie 2,8 kg, zatem nie jest to urządzenie, którego manipulacja wymaga użycia dużej siły, co przekłada się na łatwość sprzątania.
Użytkownik ma do dyspozycji wybór mocy wypuszczanej pary, a także może wybrać spośród 2 padów: Szorstkiego i miękkiego i szczotki “Easy Scrubber” (w niektórych wersjach). Od momentu włączenia urządzenia do prądu wystarczy 30 sekund, aby wydobywająca się z niego para uczyniła je sprzętem gotowym do pracy. Ten niebiesko-czarny mop podczas pracy wytwarza ciśnienie wynoszące 4,5 bar.
Dzięki temu mop potrafi dotrzeć do zabrudzeń schowanych w zagłębieniach i trudno dostępnych miejscach usuwając je skutecznie. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 0,56 l, a do zestawu dołączono specjalny kubek do uzupełniania zbiornika. Ponadto w wyposażeniu mamy wspomniane 2 nakładki na pad oraz 2 dyski zapachowe.
Mop parowy Tefal
9. Mop parowy Tefal VP6555
Jeśli szukasz mopa parowego ze wskaźnikiem temperatury, być może zainteresuje Cię pop parowy Tefal VP6555. Obok wymienionego wskaźnika mop parowy Tefal ma także wbudowany system anti-calc, który zapobiega gromadzeniu się w jego wnętrzu kamienia. Na uwagę zasługuje też wyjmowany zbiornik na wodę ułatwiający napełnianie.
Sprzęt wyposażono w trzy ustawienia poziomu wypuszczanej pary, co pozwala na czyszczenie delikatniejszych powierzchni czy użycia większej ilości pary do bardziej zabrudzonych elementów. Tefal VP6555 zaopatrzono w wygodną, ergonomicznie ukształtowaną rękojeść, a lekka konstrukcja, o wadze 2,85 kg pozwala na łatwą manipulację bez uczucia zmęczenia. Co ciekawe, w przerwie sprzątania, można mop pozostawić w pozycji pionowej bez opierania o meble czy ściany.
Do sprzętu dołączono 2 nakładki z mikrofibry, które wymienia się bez użycia rąk, bowiem mamy tu inteligentny system ich mocowania. Sprzątanie ułatwia zintegrowana szczotka (dostępna w niektórych wersjach) pozwalająca na skuteczne usunięcie zaschniętych zabrudzeń. Mop zasilany sieciowo ma moc 1200 W, przewód zasilający ma 7 m długości, a zbiornik na wodę ma 0,6 l.
Mop parowy Hoffen
10. Mop Parowy Hoffen SM-0094
Za pomocą pary wodnej czyści powierzchnie również mop parowy Hoffen SM-0094. Urządzenie jest niemal natychmiast po włączeniu gotowe do pracy, nagrzewanie zajmuje jedynie 18 sekund. Za jego pomocą wyczyścimy nawet trudne zabrudzenia bez użycia detergentu. Mimo to, obok zbiornika na wodę o pojemności 350 ml, producent wyposażył mop w pojemnik na detergent o pojemności 330 ml.
Zatem przy szczególnie trudnych zabrudzeniach jest możliwość użycia detergentu z odpowiednim jego podczas pracy dozowaniem. Dzięki dołączeniu do sprzętu, nie tylko padów z mikrofibry sprawdzających się na gładkich powierzchniach, specjalnej ramki, sprawdzi się on również w odświeżaniu dywanów i wykładzin.
Natomiast trójkątna stopa sprawia, że mop dotrze do wszelkich narożników. Mop Parowy Hoffen wyposażono w moc 1500 W i jest on zasilany sieciowo. Uchwyt pozwalający na zwinięcie przewodu elektrycznego ułatwia przechowywanie sprzętu.
Przewodnik zakupowy – Jaki mop parowy kupić?
Tradycyjne mopy to w dzisiejszych czasach już przeżytek. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasze podłogi są nieskazitelnie czyste to powinniśmy zainwestować w nowoczesny mop parowy wielofunkcyjny. Wszystkie mopy parowe w dobrych cenach, te z podstawowymi funkcjami, jak i te bardziej zaawansowane mają jedną wspólną cechę: usuwają 99,9% bakterii, zarazków i koronawirusów z naszego domu bez użycia środków czyszczących. Pozwolą zadbać więc o zdrowie nasze i naszych bliskich.
Tradycyjny mop nigdy nie osiągnie takiego wyniku. Sprzątanie z pomocą mopa parowego jest szczególnie polecane osobom z alergiami, gdyż urządzenie skutecznie usuwa kurz i roztocza. Dzięki różnorodności dostępnych mopów na rynku możemy znaleźć modele na każdą kieszeń, o różnych funkcjach i gabarytach. By pomóc odnaleźć się w gąszczu dostępnych sprzętów postanowiliśmy opisać kilka najważniejszych funkcji, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru mopa parowego.
Wielkość pojemnika i łatwość jego napełniania
Jest to bardzo ważny parametr mopa parowego. Wielkość zbiornika na wodę wpływa na komfort użytkowania sprzętu. Zazwyczaj urządzenia takie są kompaktowe. Oznacza to, że cały jego ciężar utrzymujemy podczas pracy. Jeśli zatem wbudowany pojemnik całkowicie zapełnimy wodą to początkowe ruchy mopem mogą sprawiać nam trudność. A jeśli urządzenie jest wielofunkcyjne i służy również do mycia powierzchni pionowych, duży zbiornik może uniemożliwić pracę i powodować bóle nadgarstków.
Z drugiej strony, jeśli szukamy urządzenia wyłącznie do mycia podłóg, a nasze mieszkanie jest duże, lub większość naszych podłóg to podłogi twarde, czyli panele drewniane, terakota czy glazura to mały pojemnik będzie utrudniał sprzątanie. Co chwila będziemy musieli przerywać sprzątanie, by ponownie wypełnić zbiornik wodą. Na rynku możemy znaleźć modele z pojemnikami o wielkości od 0,2 litra do aż 0,7 litra. Przy zakupie powinniśmy więc pamiętać, w jakim celu nabywamy produkt, może przydałby nam się na przykład mop parowy z odkurzaczem?
Drugą sprawą jest łatwość napełniania pojemnika. Jeśli okaże się niezbędne jego napełnianie podczas sprzątania ważne jest, by nie trzeba było rozmontowywać całej maszyny. Dlatego, warto dopytać się o ten szczegół, jeśli producent nie podaje tej informacji na swojej stronie internetowej. Przy sprzątaniu mopem parowym zazwyczaj korzystamy z wody z kranu.
Powinniśmy więc sprawdzić czy woda w naszej kanalizacji jest twarda, czy miękka. Twarda woda będzie powodować odkładanie się kamienia, nie tylko w samym zbiorniku, lecz również w trudnych do dotarcia przewodach urządzenia. W takim przypadku powinniśmy się zdecydować na używanie tylko i wyłącznie wody destylowanej, lub poszukać modelu z systemem filtracji, który wyeliminuje problem kamienia.
Czas nagrzewania
Czas nagrzewania to inaczej czas, który urządzenie potrzebuje do przygotowania się do pracy od momentu włączenia. Najlepsze mopy paroweparowe są gotowe do pracy po 30 sekundach od ich włączenia. Możemy jednak znaleźć modele, które potrzebują kilku minut, lub takie, którym wystarczy tylko 15 sekund.
Ciekawą opcją są modele, które posiadają wbudowany system powiadamiania o gotowości do pracy. Możemy np. spotkać mop na parę, którego zbiornik na wodę zmienia kolor po osiągnięciu optymalnej do sprzątania temperatury. Takie rozwiązania oszczędzą nam stania z zegarkiem w ręku i odliczaniem czasu do momentu, gdy urządzenie gotowe jest do pracy.
Kształt mopa i regulacja pary
Podczas sprzątania mopem parowym, tak samo ważne jest by móc dotrzeć do każdego zakamarka, jak w przypadku odkurzacza czy mopa tradycyjnego. Gdy zastanawiamy się, jaki jest najlepszy mop parowy, jawi nam się urządzenie lekkie, łatwe w manewrowaniu, oraz takie, które dosięgnie najdalszy kawałek podłogi. Przed zakupem powinniśmy upewnić się, że wybrany przez nas model pozwoli na łatwe przemieszczanie go wśród mebli bez konieczności ich przestawiania.
Dlatego też powinniśmy zwrócić uwagę na głowicę mopa. Często możemy spotkać głowice o trójkątnym kształcie, które pozwalają na łatwe sprzątnięcie kątów. Równie często znajdziemy zakończenia prostokątne. Ważne jest, by końcówka była elastyczna i pozwoliła na wsunięcie jej pod kanapę, czy szafkę.
Oprócz kształtu głowicy, dla niektórych użytkowników może być ważna możliwość regulacji pary. Niektóre modele mają wbudowaną automatyczną regulację pary w zależności od czyszczonej powierzchni, czy funkcję uderzenia pary. Funkcja ta powoduje wypuszczenie większej ilości pary. Możemy ją zastosować przy większym zabrudzeniu, lub podczas usuwania starych plam, które zazwyczaj bardzo trudno jest wyeliminować. Większość urządzeń pozwala użytkownikowi samodzielnie dostosować wypuszczaną parę do podłoża, czy usuwanych zanieczyszczeń.
Dodatkowe elementy poszerzają zakres działania
Zazwyczaj producenci mopów parowych dołączają do urządzenia dodatkowe ściereczki z microfibry. Ściereczki te zakłada się na głowicę i podczas sprzątania zbiera się na nich brud z podłogi. Możemy jednak znaleźć modele, gdzie oferuje się cały szereg dodatkowych elementów, które nie tylko ułatwiają pracę, lecz pozwalają na wykorzystanie urządzenia do różnych zadań. Znajdziemy więc na rynku mopy parowe z nakładką do czyszczenia dywanów. Mop parowy do dywanów pozwala zdezynfekować domowe dywany, które zazwyczaj są siedliskiem bakterii, bez konieczności ich prania. Zwyle modele takie to odkurzacz i mop parowy w jednym urządzeniu. Są sprzęty, które w zestawie oferują końcówki do szyb, do piekarników i grilla a także do czyszczenia łazienek. Zalecamy sprawdzić dokładnie listę dodatkowych elementów, bowiem test mopów parowych pokazał, że ilość i rodzaj końcówek różni się znacznie w zależności od producenta i modelu mopa.
Bez dwóch zdań mop parowy to urządzenie wielofunkcyjne. Decydując się na zakup podstawowego modelu możemy wykorzystać go do sprzątania wszystkich podłóg twardych. Jeśli producent dołączy do mopa końcówkę dywanową, to oprócz dezynfekcji dywanów będziemy mogli użyć ten model do odświeżenia domowej tapicerki. Dokupując, czy znajdując w zestawie końcówkę do czyszczenia fug będziemy mogli mop wykorzystać do uciążliwych prac łazienkowych. Opinie o mopach parowych mówią, że pod wpływem gorącej pary, nawet największy brud łatwo odchodzi.
Lista prac, które tym urządzeniem możemy wykonać jest długa. Jednak cena mopa z rozbudowaną ilością dodatkowych elementów będzie wyższa od podstawowego modelu. Dlatego zastanawiając się, jaki mop parowy wybrać, powinniśmy pomyśleć, jakie elementy będą dla nas niezbędne. Ewentualnie warto sprawdzić, czy producent oferuje możliwość zakupu wybranych końcówek. Taka opcja może być przydatna w momencie, gdy będziemy chcieli rozszerzyć zakres działania naszego mopa parowego.
Długość kabla
W przeciwieństwie do odkurzaczy, mopy parowe zazwyczaj nie mają możliwości automatycznego zwijania kabla. Wiąże się to z małymi rozmiarami sprzętu, oraz chęcią stworzenia poręcznego urządzenia. O ile długi kabel przydatny jest do sprzątania dużych powierzchni, to przy małych powierzchniach może okazać się on kłopotliwy. Niemożność schowania przewodu powoduje, że podczas prac porządkowych będzie nam „dyndał” przy boku rączki. Na rynku możemy znaleźć modele z przewodami od 4 do 9 metrów. Tak więc, komfortowo sprzątniemy małe mieszkanie bez konieczności przełączania sprzętu. Dobrym rozwiązaniem może też okazać się mop bezprzewodowy, a dokładniej mop parowy akumulatorowy. W przypadku tego urządzenia problem właściwej długości kabla zostanie rozwiązany.
Jak naprawić mop parowy?
Mopy tradycyjne tracą na popularności, gdyż coraz częściej konsumenci wymieniają je na bardziej nowoczesne i wygodniejsze w użytkowaniu modele parowe. Produkt tego typu pozwala pozbyć się zanieczyszczeń bez dużego wysiłku, a do tego przydaje się nie tylko do mycia podłóg, ale i okien czy tapicerki. Jaki mop parowy jest polecany i jak w razie pojawienia się awarii szybko go naprawić? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.
Jak działa mop parowy?
Mop parowy to urządzenie zasilane prądem stałym. Jest on wyposażony w zbiornik, pompkę i grzałkę, która podgrzewa wodę znajdującą się w pojemniku do odpowiedniej temperatury. To powoduje wytwarzanie pary. Z pomocą takiego mopa sprzątanie jest wyjątkowo łatwe i przyjemne. Istotną zaletą zakupu parowego modelu jest to, że do mycia podłóg nie musimy używać żadnych detergentów, więc możemy sporo zaoszczędzić.
Mop parowy idealnie sprawdza się w domu zamieszkiwanym przez alergików oraz małe dzieci. Wytwarzana para pozwala pozbyć się z podłóg nie tylko plam z błota czy rozlanych płynów, ale też gromadzących się na ich powierzchni bakterii i wirusów (np. wirusów grypy czy koronawirusów). Sprzątanie z pomocą opisywanego urządzenia jest nie tylko wygodniejsze, ale również bardziej ekologiczne.
Zalety mopów parowych
Urządzenia, takie jak mopy parowe są niewielkie i lekkie, a tym samym komfortowe w użytkowaniu. Z uwagi na to, że nie zajmują one zbyt dużo miejsca łatwo się je przechowuje. Produkty te umożliwiają dokładne mycie różnego rodzaju powierzchni, m.in.: płytek, gresów, paneli laminowanych, okien, luster, kafelków, a nawet tapicerek meblowych i samochodowych. Tak funkcjonalny sprzęt na pewno przyda się osobom, które dużą wagę przywiązują do porządku w domu i szukają skutecznych sposobów na pozbywanie się zabrudzeń.
Po umyciu podłóg przy użyciu tradycyjnego mopa często pojawiają się nieestetyczne wyglądające zacieki i smugi. Model parowy pozwala uniknąć takich sytuacji. W zestawie zwykle znajduje się kilka wymiennych końcówek, dlatego z łatwością umyjemy nawet trudno dostępne zakamarki, przykładowo przestrzeń pomiędzy meblami.
Jakie są najczęstsze przyczyny awarii mopa parowego?
Mop parowy jest wyjątkowo praktycznym urządzeniem, ale może się zdarzyć, że drobna usterka zmniejszy skuteczność działania lub uniemożliwi dalsze korzystanie ze sprzętu. Co może przyczynić się do awarii produktu? Okazuje się, że jedną z najczęstszych przyczyn jest przypadkowe wlanie detergentu do zbiorniczka z wodą. Wówczas środki chemiczne znajdujące się w płynie do mycia blokują przepływ wody i awarii ulega zarówno pompka, jak i grzałka.
Często zdarza się, że mop parowy przestaje działać w wyniku stosowania zbyt twardej i pełnej kamienia wody. Jeżeli chcemy uniknąć awarii urządzenia, najlepiej wlewać do zbiornika wodę przefiltrowaną. Po skończonym myciu podłóg należy dokładnie wyczyścić mop, a zwłaszcza zbiornik na wodę. Mogą się w nim gromadzić drobinki zanieczyszczeń, które również prowadzą do zmniejszenia lub całkowitego zablokowania przepływu wody do końcówki czyszczącej.
Naprawa mopa parowego
Jeżeli zauważymy spadek efektywności działania mopa parowego, możemy odesłać go do serwisu. To, czy sami będziemy musieli ponieść koszty naprawy zależy nie tylko od tego, czy mamy gwarancję, ale również od rodzaju usterki. Warto pamiętać, że grzałki i pompki uszkodzone w wyniku zastosowania detergentu lub zakamienionej wody nie da się naprawić. Pozostaje więc wymiana wspomnianych elementów na nowe. Może się jednak okazać, że jest to zbyt kosztowne i lepszym rozwiązaniem jest zakup nowego mopa. Ponieważ za powstanie tego rodzaju usterek odpowiada użytkownik, zwykle to on musi ponieść koszty naprawy.
FAQ
P1: Jak działa mop parowy?
Mop parowy swoim wyglądem nie bardzo różni się od zwykłego mopa używanego niemal w każdym domu, jednak zasady jego działania są nieco inne. Urządzenie parowe jest wyposażone w pojemnik na wodę, grzałkę, która zwiększa temperaturę płynu, a także pompkę. Dzięki tym elementom woda jest podgrzewana do temperatury wrzenia, a następnie wydostaje się ze sprzętu w postaci pary. W rezultacie za pomocą takiego mopa można skutecznie usunąć nawet mocne zabrudzenia i to bez użycia dodatkowych detergentów, które nierzadko są drogie i zawierają szkodliwe dla zdrowia składniki. Mop parowy może być zasilany akumulatorowo lub sieciowo. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.
P2: Mop parowy – jak używać?
Korzystanie z mopa parowego jest wygodne, a co najważniejsze, przynosi oczekiwane efekty. Przed pierwszym użyciem powinniśmy przeczytać dołączoną do zestawu instrukcję i dowiedzieć się z niej, jak ustawić urządzenie, a także poznać jego wszystkie funkcje. Mopa parowego możemy użyć przede wszystkim do czyszczenia podłóg, szczególnie pokrytych płytkami. Wydobywająca się z urządzenia para skutecznie zabija bakterie i grzyby, dlatego też sprzęt jest nieoceniony podczas sprzątania łazienki i kuchni. Sprzęt jest polecany także do czyszczenia tapicerek i dywanów. Gwarantuje bezpieczeństwo sprzątania, bo nie trzeba używać mocnych detergentów, aby pozbyć się zabrudzeń. Jeśli zakupimy model z demontowalną głowicą, będziemy mogli wykorzystywać go także np. do czyszczenia płytek na ścianach, okapów czy innych urządzeń kuchennych.
P3: Mop parowy- jaka moc?
Ważnym parametrem, na który należy zwrócić uwagę podczas zakupu mopa parowego jest jego moc. Im będzie ona większa, tym sprzęt powinien działać bardziej efektywnie i szybciej się nagrzewać. Przez użytkowników dobrze oceniane są urządzenia, w których parametr ten wynosi ok. 1200 W. Zdaniem konsumentów mopy parowe tego typu pozwalają skutecznie usunąć nawet uporczywe zabrudzenia, a to najważniejsza zaleta. Dużą popularnością cieszą się modele, które dają możliwość regulacji wyrzutu pary. Takie mopy parowe można bez trudu dopasować do zabrudzonej powierzchni. Zapewnia to lepsze efekty czyszczenia i jednocześnie gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.
P4: Mop parowy – gdzie kupić?
Mopy parowe są dostępne w różnych sklepach, jednak gdzie najlepiej nabyć sprzęt? Bez problemu znajdziemy mop parowy w sklepie Lidl czy Biedronka. Konsumenci coraz częściej doceniają zakupy przez Internet, bo można ich dokonać o każdej porze bez względu na dzień tygodnia. Dobrym miejscem do dokonania porównań i funkcji jakie mop parowy posiada jest sklep on-line Media Markt czy Media Expert. Do skorzystania z ofert sklepów internetowych zachęca też to, że zwykle ceny urządzeń są niższe niż stacjonarnie i dzięki temu można zaoszczędzić nieco pieniędzy (czasami jest to nawet kilkaset złotych). Tu prym wiedzie zakup mopa parowego w sklepie Allegro. Co istotne, podczas zakupów online istnieje możliwość nabycia produktu na raty (na przykład sklep Neonet oferuje raty na mop parowy), podobnie jak w sklepach stacjonarnych. Dopełnienie wszystkich formalności nie zajmuje dużo czasu.
P5: Jak wyczyścić mop parowy?
Od czasu do czasu trzeba wyczyścić mopa parowego, aby pozbyć się zabrudzeń, które mogły zgromadzić się w jego wnętrzu. Najlepszym sposobem na to, aby dowiedzieć się, jak to zrobić jest przeczytanie instrukcji. W niej powinny być zawarte wszystkie istotne informacje dotyczące czyszczenia i konserwacji sprzętu. Przystępując do czyszczenia mopa parowego trzeba upewnić się, że jest on odłączony od źródła zasilania. Jeśli chcesz odkamienić mopa, do zbiornika z wodą wlej roztwór wody z octem, a następnie włącz sprzęt i poczej, aż z pojemnika zniknie cały płyn. Zanim jednak zdecydujesz się na ten sposób konserwacji, skonsultuj to z instrukcją obsługi, gdyż w niektórych przypadkach wlewanie innych niż woda substancji może uszkodzić sprzęt. Nie można też zapominać o praniu padów z mikrofibry.
Dodaj komentarz
7 KOMENTARZ
August 11, 2022 at 5:20 pm
Zastanawiam się właśnie nad zakupem mopa parowego, bo przy zwierzakach i dzieciach mopowanie robota xiaomi nie wystarcza niestety
Odpowiadać
August 12, 2022 at 1:17 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz.
Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com
Odpowiadać
March 7, 2022 at 8:29 pm
Bardzo polecam Mop parowy Ariete 4164 10 w 1, który użytkuje już od 3 miesięcy. Dobra jakość, wiele dodanych akcesoriów, doskonale spełnia swoją rolę.
Odpowiadać
March 10, 2022 at 1:16 pm
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz.
Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com
Odpowiadać
February 16, 2022 at 9:21 am
Mogę polecić MOP PAROWY ARIETE 4169 MULTI STEAM SYSTEM. Szybko się nagrzewa, długi kabel, jakość wykonania dobra, świetnie czyści fugi i dobrze myje okna, strumień pary bardzo mocny. Ogólnie super zakup.
Odpowiadać
March 25, 2022 at 10:23 am
kupiłam właśnie taki sam 🙂 liczę,że będzie się fajnie sprawdzał!
Odpowiadać
February 21, 2022 at 11:34 am
Dzień dobry,
Dziękujemy za komentarz i rekomendację.
Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com
Odpowiadać