Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki

Ostatnio aktualizowane: 28.05.24

 

Każdy z nas pragnie te domowe czynności, których nie lubi, skrócić  do minimum. Zwykle do takich nielubianych elementów życia zaliczamy wszelkiego rodzaju sprzątanie. Codzienność, której nikt nie uniknie. Jak sprawić, aby przebiegała szybko i sprawnie? Czy użycie tabletki do zmywarki pozwoli na przyspieszenie sprzątania? Sprawdźmy, do czego może nam ona posłużyć.

 

Sposoby na przyspieszenie sprzątania

Każdą czynność, również znienawidzone sprzątanie, można przeprowadzić szybko i skutecznie, albo czynność rozwlekać, żeby nie powiedzieć: celebrować. Jeśli nie lubisz sprzątania, najlepszą metodą jest znalezienie  takiej metody jego przeprowadzenia, aby przebiegało jak najszybciej i dawało maksimum efektów. Jednym z najważniejszych elementów planowania jest tu dobór substancji czyszczących. Odpowiednio dobrane, wykonają większość roboty niejako za osobę sprzątającą. Źle dobrane spowodują, że będziesz się męczyć z uporczywym brudem z marnym skutkiem. I niezależnie czy do wyczyszczenia masz kafelki, okna, piekarnik, czy kabinę prysznicową, dobór środków czyszczących jest kluczowy. 

 

Czyszczenie pralki – dobór substancji aktywnie czyszczących

Rynek obfituje w substancje do czyszczenia pralki, możemy bez problemu kupić preparaty w proszku, płynie czy żelu. Ich formuła często jest skierowana również na długofalową ochronę pralki, radzenie sobie z kamieniem i rdzą, a także usuwaniem nieprzyjemnego zapachu z wnętrza. Profesjonalny preparat zwykle jest zalecany do ciągłego stosowania i używania wraz z detergentem przy każdym praniu, lub okresowego stosowania i wykonania tzw. „pustego prania”. Środki te zawsze są przebadane, często określane jako bezpieczne dla środowiska i trzeba je stosować dokładnie według przepisu podanego na opakowaniu. Jeśli środek taki nie jest substancją, którą stale używamy, jego zasadniczą wadą jest to, że trzeba specjalnie po niego pójść i kupić, bo zwykle nie mamy go w domu. W takim wypadku możemy sięgnąć po kostki do zmywarki, które, jak się okazuje są skuteczne do czyszczenia pralki.

 

Zastosowanie tabletek do zmywarki 

Oczywiście podstawowym ich sposobem wykorzystania jest użycie ich w zmywarce i nikt nie poddaje w wątpliwość tego faktu. Nie mniej, ze względu na substancje jakie tabletka w sobie zawiera, staje się ona wyjątkowo użyteczna przy rozpuszczaniu brudu w innych niż wnętrze zmywarki brudu. W swoim składzie tabletka zawiera takie substancje jak fosforany, działające na rozpuszczenie tłuszczów, białek i cukrów, enzymy, związki tlenowe i wybielające, oraz szereg substancji powierzchniowo czynnych. Taki skład sprawia, że tabletka rozpuszczona w wodzie ma tak silne działanie, że nie jest konieczne pocieranie czyszczonego elementu do usunięcia brudu. Ten fakt sprawił, że wiele osób zwróciło uwagę na doskonałe walory czyszczące tabelki do mycia naczyń i zaczęło je stosować do oczyszczania innych elementów wyposażenia. 

 

Co wyczyścimy za pomocą tabletki do zmywarki?

Pomysłowość ludzka nie ma granic. Jak się okazuje czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki to wierzchołek góry lodowej. Za pomocą tabletek gospodynie domowe czyszczą z powodzeniem takie elementy jak:

• Pojemniki na śmieci,

• Ściany,

• Piekarniki,

• Meble ogrodowe,

• Toalety,

• Kabiny prysznicowe

Co więcej, tabletki do zmywarki można wykorzystać również  do wybielenia poszarzałych, dawniej białych ubrań. 

W większości przypadków tabletkę należy po prostu rozpuścić w wodzie i tak powstałą substancją pocierać zabrudzone powierzchnie za pomocą szmatki lub gąbki. Jeszcze lepsze rezultaty daje użycie tzw. „magicznej gąbki”, która sama w sobie ma właściwości silnie ścierające i czyszczące, bez niszczenia czyszczonej powierzchni. 

 

Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?

Oczywiście nieco inaczej zabieramy się do czyszczenia piekarnika, a inaczej do pralki, zwłaszcza, gdy zastanawiamy się jak wyczyścić pralkę ze szlamu, który zalega tu i tam pomiędzy gumowymi elementami. Pralka to jednak urządzenie, które wymaga czyszczenia raczej kompleksowego. Bo już producenci zalecają, aby okresowo zaglądać do filtra i oczyścić zalegające tam zanieczyszczenia. Tej czynności nie zastąpi nam żadne czyszczenie pralki kostką do zmywarki, trzeba ją po prostu wykonać otwierając filtr i oczyszczając go. Podobnie, wspomniane wcześniej gumowe elementy, czyli uszczelka przy drzwiczkach wymaga okresowej uwagi użytkownika i jednorazowe mycie pralki tabletkami do zmywarki może nie być dość  skuteczne, aby ją  oczyścić.  Zbiera się tu nie tylko szlam, ale też tworzy się pleśń, a nawet gromadzą się  drobne przedmioty przyczyniające się w końcowym efekcie do uszkodzenia pralki. Zatem zarówno filtr jak i uszczelka powinny być miejscem, do którego okresowo się zagląda i oczyszcza mechanicznie. Zabierając się więc za czyszczenie pralki kapsułkami do zmywarki trzeba zacząć od sprawdzenia stanu tych elementów i oczyszczenia, jeśli tego wymagają. Czyszczeniu też powinien zostać poddany pojemnik na detergenty. Również nie dokonamy tego w sposób „automatyczny” przy procesie czyszczenia wnętrza pralki. Najlepiej go wyjąć i umyć pod bieżącą  wodą. W razie zaschniętych elementów na jego powierzchni, można go na chwilę namoczyć w wodzie, wtedy czyszczenie przebiegnie sprawniej. 

Gdy już oczyściliśmy filtr i uszczelkę można przystąpić do czyszczenia wnętrza. Kapsułka do zmywarki do czyszczenia pralki powinna zostać umieszczona w bębnie pralki. Najlepiej użyć od razu dwóch kapsułek, w takim wypadku będzie ich silniejsze działanie. Nastawiamy tzw. „puste pranie”, czyli do wnętrza wkładamy kapsułki, bez jakiejkolwiek odzieży i nastawiamy program prania na 60 stopni Celsjusza. Jeśli mamy do wyboru ustawianą opcję czasu prania, lepiej wybrać pranie dłuższe – tabletki dłużej będą działały na brud umieszczony w zakamarkach wnętrza. Po zakończeniu cyklu dobrze jest zaglądnąć do wnętrza i ocenić efekty, ewentualnie przetrzeć gumowe uszczelki i pozostawić drzwiczki lekko uchylone do wyschnięcia wnętrza. Wysychanie wnętrza to generalnie coś, co powinno mieć miejsce po każdym praniu, wszak to wilgoć jest głównym sprawcą powstawania pleśni i rozwoju grzybów. 

Jednak na czyszczeniu wnętrza nie kończy się  proces oczyszczenia pralki. Trzeba ją także wyczyścić z zewnątrz, gdzie osadza się  kurz, a także powstaje szereg zacieków po środkach piorących, a nawet pojawia się pleśń czy kamień. Na zewnątrz czyszczenie pralki tabletką do zmywarki może przebiegać dokładnie tak, jak przebiega czyszczenie kabiny prysznicowej tabletką do zmywarki. Tabletkę  należy rozpuścić w odrobinie wody i taką  mieszanką za pomocą gąbki lub szmatki należy oczyszczać zabrudzenia na obudowie pralki. Tabletki do zmywarki do czyszczenia obudowy pralki będą równie skuteczne jak do oczyszczania jej wnętrza. 

Jeśli miałbyś wątpliwości dotyczące skuteczności takiej metody czyszczenia pralki, lub bezpieczeństwa dla Ciebie i Twojego urządzenia, zawsze możesz zasięgnąć opinii w innym miejscu. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki frazę: „Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki forum”, aby wyszukiwarka pokazała szereg opinii innych użytkowników pralek. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ