Ranking 10 najlepszych suszarek do ubrań w 2021

Ostatnio aktualizowane: 05.08.21

Suszarka do ubrań – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jeżeli zapoznasz się z rankingiem, który przygotowaliśmy, nie powinieneś mieć już problemu z wyborem właściwej suszarki do ubrań. Prezentujemy w nim urządzenia, na temat których pojawiło się wiele pozytywnych opinii kupujących. Jednym z najbardziej popularnych jest Electrolux EW8H458BP PerfectCare – model z załadunkiem 8 kg, który ma wbudowaną pompę ciepła. Umożliwia on bezpieczne suszenie ubrań, także tych uszytych z delikatnych materiałów. Sprzęt wyposażono w przydatne funkcje: Wskaźnik napełnienia zbiornika, opóźnienie startu oraz blokadę przedwczesnego otwarcia drzwi. Konsumenci polecają również suszarkę Beko DS7433RX z załadunkiem 7 kg, która ma podświetlany bęben i drzwi w rozmiarze XXL. To urządzenie z nowoczesnym czujnikiem sprawdzającym poziom wilgotności ubrań (na tej podstawie dobierany jest czas suszenia).

 

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Obsługa suszarki nie sprawia problemu, ponieważ ma ona menu w języku polskim, a także duży i czytelny wyświetlacz. To dobry wybór dla dużych rodzin, ładowność urządzenia wynosi 8 kg. Ponadto ma ono funkcję opóźnienia startu pracy.

Difetto

Niektórzy konsumenci uznali sprzęt za hałaśliwy, generuje on dźwięki na poziomie 66 dB. Z tego powodu może on zakłócać spokój domowników, zwłaszcza gdy stoi np. w kuchni.

Conclusione

Urządzenie pozwala na bezpieczne suszenie ubrań, bez ryzyka ich skurczenia czy zaciągania tkaniny (za co odpowiada m.in. nowoczesny system GentleCare). Można je zamontować na pralce. Suszarka ma wbudowaną pompę ciepła oraz czujniki mierzące poziom wilgotności prania.

Drugi wybór

Pregio

Sprzęt dobiera optymalną temperaturę suszenia na podstawie poziomu wilgotności prania. Ponieważ bęben obraca się delikatnie, ryzyko powstania zagnieceń jest zmniejszone do minimum. Drzwiczki w rozmiarze XXL pozwalają na wygodne wkładanie i wyjmowanie pościeli, koców itp.

Difetto

Nie jest to suszarka przystosowana do obsługi za pomocą smartfona. Wszystkie ustawienia musimy zmieniać ręcznie, za pomocą pokrętła i przycisków.

Conclusione

Model ma załadunek do 7 kg i generuje hałas na poziomie 65 dB. Ma on 16 programów do wyboru, dlatego umożliwia efektywne suszenie zarówno ubrań uszytych z bawełny, jak i np. jedwabiu.

Rozważ też

Pregio

Urządzenie ma wskaźniki pozytywnie wpływające na komfort jego użytkowania, m.in. konieczności wyczyszczenia filtra. Do wyboru mamy kilkanaście różnych programów, a w razie potrzeby możemy opóźnić start suszarki. To model z podświetlanym bębnem.

Difetto

Należy dobrze zastanowić się, w jakim miejscu ustawimy sprzęt, gdyż nie daje on możliwości przełożenia zawiasów, aby zmienić kierunek otwierania drzwi.

Conclusione

Załadunek suszarki to 8 kg. Generuje ona hałas maksymalnie do 64 dB, a ilość powstających podczas jej pracy wibracji redukują umieszczone na bocznych ściankach wytłoczenia. Urządzenie można podłączyć do kanału odpływowego i w ten sposób uniknąć konieczności regularnego opróżniania zbiornika.

 

 

10 najlepszych suszarek do ubrań. Opinie w 2021 roku

 

Szukasz sprzętu pozwalającego na szybkie wysuszenie prania i wahasz się, jaki model kupić? Znajdujesz się w odpowiednim miejscu. Dla osób takich jak Ty przygotowaliśmy ranking suszarek do ubrań, w którym prezentujemy urządzenia uznawane za efektywne oraz łatwe w obsłudze. Co istotne, nasz wybór nie był przypadkowy. Wszystkie opisane sprzęty wytypowaliśmy po dogłębnej analizie opinii wydawanych przez konsumentów.

 

1. Suszarka do ubrań Electrolux EW8H458BP PerfectCare

 

Suszarka do prania Electrolux EW8H458BP PerfectCare ma ładowność 8 kg, a poziom generowanego przez nią hałasu nie przekracza 66 dB. To model kondensacyjny wyposażony w pompę ciepła, a także czujniki mierzące poziom wilgotności odzieży. Na podstawie tych danych dobierany jest optymalny czas suszenia.

Urządzenie ma wymiary: 63,8 cm x 59,6 cm x 85 cm. Jego cechą wyróżniającą jest system GentleCare, za sprawą którego odzież jest suszona w niższej temperaturze, a tym samym mniej narażona na zniszczenie na skutek nadmiernego działania ciepła. Suszarka do prania może być zamontowana na pralce.

Sprzęt zebrał wiele pochlebnych recenzji konsumentów. Analizując je, można dojść do wniosku, że to dobra suszarka do ubrań, pozwalająca na bezpieczne suszenie nawet najdelikatniejszych tkanin. Ma ona energooszczędny system filtracji 2w1 (EcoFlow), dlatego utrzymanie jej w czystości nie stanowi problemu. W dodatku w razie potrzeby możemy opóźnić start urządzenia, to jego dodatkowy atut.

Urządzenie Electrolux EW8H458BP PerfectCare to model w klasie energetycznej A++. Czas trwania programu przy pełnym załadunku to 154 minuty.

 

Zalety

Ochrona ubrań: W suszarce można bezpiecznie suszyć ubrania uszyte z różnych tkanin, również takich jak jedwab. Są one chronione przed skurczeniem i zaciąganiem.

Możliwość montażu na pralce: Jeśli nie mamy dużo wolnej przestrzeni w łazience, możemy zamontować urządzenie na pralce.

Czytelny wyświetlacz: Sprzęt ma duży i czytelny wyświetlacz, dlatego jego obsługa nie jest trudna.

Wskaźnik zapełnienia zbiornika: Kiedy zbiornik na wodę będzie pełny, suszarka automatycznie nas o tym poinformuje.

Opóźnienie startu pracy: Nie musimy włączać urządzenia zaraz po napełnieniu bębna. Ma ono funkcję opóźnienia startu pracy.

 

Wady

Jest hałaśliwa: Niektórzy konsumenci przyznają, że suszarka jest hałaśliwa (generuje dźwięki na poziomie 66 dB).

 

 

 

 

2. Suszarka do ubrań Beko DS7433RX

 

Beko DS7433RX to sprzęt kondensacyjny z pompą ciepła, którego maksymalny wsad wynosi 7 kg. Ma on 16 różnych programów suszenia do wyboru, w tym krótki, trwający 30 minut. Drzwiczki są w rozmiarze XXL, dlatego do bębna można z łatwością włożyć np. zasłony, koce czy pościel.

Suszarka do prania Beko generuje hałas na poziomie 65 dB. Jej wymiary to: 84,6 cm x 59,5 cm x 54 cm. Sprzęt ma nowoczesny czujnik FlexySense, który dobiera odpowiednią temperaturę suszenia na podstawie poziomu wilgoci ubrań. Bęben obraca się delikatnie, a to zapobiega powstawaniu zagnieceń.

Kupujący uważają, że suszarka do prania jest łatwa w obsłudze, gdyż ma duży i czytelny wyświetlacz LCD, a także dobrze opisane pokrętło. Na obudowie znajdują się kontrolki przebiegu programu, możemy też na bieżąco sprawdzać, ile czasu zostało do jego zakończenia.

Suszarka Beko DS7433RX jest zaliczana do klasy energetycznej A++. Czas trwania programu przy pełnym załadunku to 174 minuty.

 

Zalety

Brak zagnieceń: Wyjęte z suszarki ubrania nie wymagają prasowania, co wynika z delikatnych ruchów bębna.

Duże drzwi: Sprzęt ma drzwi w rozmiarze XXL, dlatego do środka można z łatwością włożyć firanki, zasłony czy koce.

Oświetlenie bębna: Wewnątrz bębna zamontowano oświetlenie, dlatego możemy kontrolować proces suszenia ubrań.

Blokada przed dziećmi: Sprzęt ma specjalną blokadę, za sprawą której dzieci nie zmienią przypadkowo ustawień i nie zrobią sobie krzywdy (np. poprzez przytrzaśnięcie palców).

 

Wady

Brak możliwości obsługi smartfonem: Mimo że jest to urządzenie z nowoczesnymi technologiami, nie można bezprzewodowo obsługiwać go za pomocą smartfona.

 

 

 

 

3. Suszarka z pompą ciepła Bosch WTR87TW0PL

 

Modelem często polecanym osobom, którym potrzebna jest suszarka do ubrań z pompą ciepła, jest Bosch WTR87TW0PL. To sprzęt z załadunkiem 8 kg, który ma konstrukcję tłumiącą wibrację. Maksymalny hałas generowany przez urządzenie wynosi 64 dB, a jego wymiary to: 84,2 cm x 59,8 cm x 65,2 cm.

Duży wyświetlacz LED sprawia, że obsługa sprzętu nie jest kłopotliwa, potwierdza to test suszarek do ubrań. Urządzenie ma kilka przydatnych wskaźników: Zapełnienia zbiornika na wodę, konieczności wyczyszczenia filtra oraz sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu programu. Wyposażono je ponadto w blokadę rodzicielską i oświetlenie bębna.

Sprawdzając opinie o suszarkach do ubrań, można dojść do wniosku, że najważniejsze zalety opisywanego modelu to: Ochrona odzieży przed nadmiernym wysuszeniem, płynne opóźnienie czasu startu i możliwość odprowadzania skroplin do kanału odpływowego. Co więcej, suszarka do prania Bosch ma kilkanaście różnych programów do wyboru, m.in.: Do szafy, bawełna, ręczniki oraz sport/fitness.

Sprzęt Bosch WTR87TW0PL przy pełnym załadunku pracuje ok. 200 minut. To model w klasie energetycznej A+++.

 

Zalety

Wskaźnik konieczności czyszczenia filtra: Sprzęt ma wskaźnik informujący o konieczności wyczyszczenia umieszczonego przy drzwiach filtra.

Program super 40\’: Jeśli chcemy szybko wysuszyć ubrania, możemy włączyć program super 40\’, który trwa tylko 40 minut.

Brak potrzeby opróżniania zbiornika: Suszarkę można podłączyć do kanału odpływowego, aby uniknąć konieczności regularnego opróżniania zbiornika na skropliny.

Wytłoczenia Antivibration Design: Na bocznych ścianach urządzenia znajdują się wytłoczenia Antivibration Design, które zmniejszają drgania wytwarzane przez obracający się bęben.

 

Wady

Brak możliwości przełożenia zawiasów: Niektórym konsumentom przeszkadza brak możliwości zmiany kierunku otwierania drzwi z prawego na lewy.

 

 

 

 

4. Suszarka do prania LG RC80U2AV4D

 

Kondensacyjna suszarka do prania LG RC80U2AV4D ma ładowność 8 kg i kilka różnych programów pracy, w tym: 30 minut, syntetyki i wełna. W razie potrzeby możemy zamontować ją na pralce, a nawet zmienić kierunek otwierania drzwi. Sprzęt wykorzystuje technologię DUAL Inverter Heat Pump zapewniającą mu efektywne i szybkie działanie.

Wymiary suszarki to: 69 cm x 60 cm x 85 cm. Można zaprogramować ją w taki sposób, aby włączyła się o określonej godzinie, pozwala na to funkcja opóźnienia startu pracy. Sprzęt ma elektroniczny wyświetlacz, na którym widoczny jest wskaźnik przebiegu programu oraz czas, jaki pozostał do jego zakończenia.

Według konsumentów przedstawiona suszarka do prania nie przyczynia się do zniszczenia ubrań i może zapobiec ich skurczeniu oraz powstawaniu zagnieceń. Wielu osobom spodobał się cykl Allergy Care, który neutralizuje do 99,9% roztoczy powodujących alergię.

LG RC80U2AV4D to suszarka do ubrań w klasie A+++. Czas trwania programu przy pełnym załadunku to 230 minut.

 

Zalety

Zdalne sterowanie: Jeśli zainstalujemy na smartfonie odpowiednią aplikację, będziemy mogli wykorzystywać go do sterowania suszarką. Sprzęt wykorzystuje technologię SmartThinQ.

Przydatne programy: Sprzęt ma kilka bardzo przydatnych programów suszenia. To np.: Antyalergiczny, pościel, ręczniki, a także ubrania sportowe.

Możliwość zmiany kierunku otwierania drzwi: Jeśli będzie to konieczne, możemy przełożyć zawiasy i zmienić kierunek otwierania drzwi.

Podwójny filtr: Sprzęt ma podwójny filtr, który wyłapuje kłaczki z ubrań. To gwarantuje efektywne suszenie odzieży.

 

Wady

Brakuje wewnętrznego kosza: Osobom chcącym bezpiecznie suszyć swetry czy buty sportowe brakuje umieszczanego w bębnie kosza.

 

 

 

 

5. Suszarka do prania Siemens selfCleaning Condenser WT45H25EPL

 

Ciekawą propozycją jest suszarka do prania Siemens selfCleaning Condenser WT45H25EP generująca hałas do 65 dB. To model kondensacyjny z wbudowaną pompą ciepła, jego załadunek to 8 kg. Ma on nowoczesny czujnik wilgotności, dzięki któremu sam rozpoznaje, kiedy należy zakończyć suszenie.

Urządzenie ma w komplecie kosz na swetry i obuwie sportowe. Do wyboru jest 11 różnych programów, m.in.: Delikatny, bawełna, super 40 i ręczniki. Wymiary sprzętu to: 68 cm x 58 cm x 88 cm. Ma on elektroniczny wskaźnik zapełnienia zbiornika na wodę, więc nie musimy się zastanawiać, kiedy należy go opróżnić.

Suszarka nie wymaga regularnego czyszczenia wymiennika ciepła ze względu na system selfCleaning Condenser, co bardzo spodobało się kupującym. Doceniają oni urządzenie również za funkcję samodzielnej regulacji czasu w programach, ochronę delikatnych materiałów oraz zabezpieczenie przed dziećmi.

Model Siemens selfCleaning Condenser WT45H25EPL jest zaliczany do klasy energetycznej A++. Czas trwania programu przy pełnym załadunku to 211 minut.

 

Zalety

Praktyczne wskaźniki: Urządzenie wyposażono w kilka praktycznych wskaźników: Konieczności wyczyszczenia filtra, przebiegu programu, jak również potrzeby opróżnienia zbiornika na wodę.

SelfCleaning Condenser: Wymiennik ciepła jest automatycznie czyszczony podczas każdego suszenia, dlatego nie trzeba tego robić samodzielnie.

System sensitiveDrying: Ponieważ sprzęt wyposażono w system sensitiveDrying, nie trzeba się obawiać o zniszczenie lub skurczenie się ubrań na skutek suszenia.

 

Wady

Brak możliwości podłączenia do odpływu: Suszarka nie jest przystosowana do podłączenia do kanału odpływowego, dlatego nie można uniknąć konieczności ręcznego opróżniania zbiornika.

 

 

 

 

6. Suszarka do ubrań Samsung DV90T8240SH

 

Dobrym wyborem dla większych rodzin jest kondensacyjna suszarka do prania Samsung DV90T8240SH, której ładowność wynosi 9 kg. Ma ona kilkanaście programów do wyboru, np.: Cichy suszenie, zimne powietrze, odzież wierzchnia oraz koszule. Sprzęt jest przystosowany do ustawienia na pralce, możemy nim sterować za pomocą smartfona.

Wymiary suszarki to: 85 cm x 60 cm x 60 cm. Możemy wykorzystywać ją nie tylko do suszenia ubrań, ale również ich odświeżania i to bez użycia detergentów. Pozwala na to technologia AirWash wykorzystująca strumień ciepłego powietrza. Urządzenie ma zintegrowany system redukcji hałasu, dlatego generowane przez nią dźwięki nie przekraczają 60 dB.

Czym wyróżnia się prezentowana elektroniczna suszarka do prania? Przypadła ona do gustu konsumentom, ponieważ ma funkcję bez zagnieceń, filtr 2w1 skutecznie wyłapujący kurz, a dodatkowo umożliwia zmianę kierunku otwierania drzwi.

Samsung DV90T8240SH to urządzenie, którego czas trwania programu przy pełnym załadunku wynosi 220 minut. To suszarka w klasie energetycznej A+++.

 

Zalety

Wygodne sterowanie: W zależności od potrzeb możemy sterować sprzętem za pomocą pokrętła przy wyświetlaczu lub zdalnie, przy użyciu smartfona.

Program higiena: Suszarka jest wyposażona w program higiena, który pozwala na usunięcie alergenów, roztoczy i bakterii z odzieży, pościeli oraz zabawek.

Technologia AirWash: Za sprawą technologii AirWash urządzenie odświeża ubrania i to bez użycia detergentów.

 

Wady

Nie nadaje się do zabudowy: Są osoby, którym przeszkadza, że suszarka nie nadaje się do zabudowy. Przez to konieczna może być zmiana zaplanowanej wcześniej aranżacji łazienki.

 

 

 

 

7. Suszarka do zabudowy Candy CBTD 7A1TE-S

 

Urządzenie Candy CBTD 7A1TE-S z załadunkiem do 7 kg zostało przystosowane do zabudowy. Ma ono specjalne programy suszenia, które mogą okazać się bardzo przydatne: Łatwe prasowanie, dziecięcy i antyalergiczny. To stosunkowo mała suszarka do prania, jej wymiary to: 85 cm x 46,5 cm x 59,6 cm.

Sprzętem można sterować za pomocą smartfona, wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację. Pozwala ona też na przeprowadzenie diagnostyki suszarki, a nawet wezwanie pomocy online. Urządzenie ma wbudowaną pompę ciepła, czujnik wilgotności dobierający optymalny czas suszenia oraz zbiornik Easy Case mieszczący się w drzwiach.

Osoby, którym potrzebna była suszarka do ubrań mająca głębokość 45 cm lub nieco większa, są zadowolone z zakupu opisywanego modelu. Ich zdaniem to użyteczny sprzęt z dużym otworem załadunkowym, który pozwala na bezpieczne suszenie zarówno jeansu czy bawełny, jak i wełny lub tkanin syntetycznych.

Suszarka Candy CBTD 7A1TE-S jest zaliczana do klasy energetycznej A+. Czas trwania programu przy pełnym załadunku to 244 minuty.

 

Zalety

Kompaktowe wymiary: Sprzęt nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu, jego głębokość to 46,5 cm.

Sygnał zakończenia pracy: Kiedy suszarka skończy pracować, usłyszymy głośny sygnał dźwiękowy.

Wygodne wkładanie pościeli: Do bębna można wygodnie włożyć pościel, koce czy kurtki, gdyż urządzenie ma odpowiednio duże drzwi.

 

Wady

Za głośno pracuje: Suszarka generuje hałas na poziomie 67 dB, co oznacza, że nie jest to najciszej działający model.

Małe pokrętło: Niektórzy kupujący uważają, że pokrętło jest za małe, co utrudnia szybkie ustawienie odpowiedniego programu.

 

 

 

 

8. Suszarka do prania Whirlpool FTCM108BEU

 

Suszarka do prania Whirlpool FTCM108BEU to model kondensacyjny bez pompy ciepła, jego ładowność to 8 kg. Urządzenie ma system monitorowania poziomu wilgotności ubrań oraz funkcję FreshCare+, która zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Do wyboru mamy kilka programów suszenia, w tym: Jeans, łatwe prasowanie i jedwab.

Urządzenie ma wymiary: 86 cm x 64,9 cm x 59,5 cm. Na powierzchni bębna można zauważyć niewielkie wypustki, poprawiają one efektywność suszenia odzieży i zmniejszają ryzyko zniszczenia tkanin. Funkcje, w jakie wyposażono sprzęt to m.in.: Blokada rodzicielska, alarm wypełnienia zbiornika na wodę i opóźnienie startu. Poziom generowanego przez niego hałasu to 66 dB.

Z komentarzy kupujących na temat suszarki wynika, że to, co najbardziej im się spodobało, to możliwość szybkiego wysuszenia ubrań i to niezależnie od ich materiału wykonania. Poza tym urządzenie można łatwo zamontować na pralce lub w razie konieczności przenieść z łazienki do innego pomieszczenia. To dobra i tania suszarka do ubrań.

Whirlpool FTCM108BEU to model w klasie energetycznej B. Czas trwania programu przy pełnym załadunku to 130 minut.

 

Zalety

Łatwe czyszczenie filtra: Czyszczenie filtra nie jest trudną czynnością, nie zajmuje to dużo czasu.

Przydatne programy: Suszarka ma kilka przydatnych programów pracy, umożliwiających efektywne suszenie m.in. jeansu oraz jedwabiu.

Opóźnienie startu: Możemy sami ustawić, o której godzinie sprzęt się uruchomi, za co odpowiada funkcja opóźnienia startu.

 

Wady

Mało nowoczesny design: Osoby zwracające uwagę na design domowych urządzeń narzekają, że suszarka wygląda mało nowocześnie.

Za wąskie drzwi: Ponieważ drzwi nie są bardzo szerokie, problemem często jest wkładanie do bębna zasłon czy pościeli.

 

 

 

 

9. Suszarka do ubrań Miele TWF640 WP

 

Sprzętem pozwalającym na dołożenie prania do suszarki po rozpoczęciu programu jest suszarka do ubrań Miele TWF640 WP. To nowoczesny model o załadunku 8 kg, który ma bezobsługowy wymiennik ciepła i efektywnie pracujący silnik ProfiEco. Urządzenie wyposażono w filtr kłaczków, a także funkcję programowania startu pracy.

Bęben ma strukturę przypominającą plaster miodu, co chroni materiały przed zniszczeniem i zaciąganiem, a dodatkowo zapewnia ich równomierne suszenie. Wymiary suszarki to: 85 cm x 64,3 cm x 59,6 cm. Wśród dostępnych programów pracy znajdziemy m.in.: Jeans, koszule, tkaniny bardzo delikatne i impregnację.

Dlaczego warto zdecydować się na urządzenie marki Miele? Kupujący przyznają, że pozwala ona na korzystanie z funkcji, w jakie wyposażone są najlepsze suszarki do ubrań. To np.: Ochrona przed zagnieceniami, oświetlenie bębna czy zabezpieczenie przed dziećmi.

Sprzęt Miele TWF640 WP należy do klasy energetycznej A+++. Czas trwania programu pełny załadunek wynosi 155 minut.

 

Zalety

Równomierne i delikatne suszenie: Urządzenie zapewnia delikatne oraz równomierne suszenie, na co wpływa powierzchnia bębna (swoją strukturą przypomina plaster miodu).

Bezobsługowy wymiennik ciepła: Suszarka ma efektywny system filtracji chroniący wymiennik ciepła, którego nie trzeba samodzielnie czyścić.

 

Wady

Brakuje opcji sterowania smartfonem: Konsumentom brakuje opcji sterowania sprzętem za pomocą smartfona, ich zdaniem byłoby to dużym udogodnieniem.

Nie można przełożyć zawiasów: Warto dobrze przemyśleć ustawienie suszarki, ponieważ nie można zmienić kierunku otwierania drzwi poprzez przełożenie zawiasów.

 

 

 

 

10. Suszarka do prania Beko MDF7312XW

 

Urządzenie Beko MDF7312XW generuje hałas na poziomie 65 dB, a jego ładowność wynosi 7 kg. To model kondensacyjny z pompą ciepła, który do suszenia ubrań wykorzystuje dwukierunkowy ruch bębna, zapobiega to powstawaniu zagnieceń. Ma on kilkanaście programów, m.in.: Bawełna eco, outdoor, sport, szybki oraz odświeżanie.

Ponieważ suszarkę wyposażono w elektroniczny wyświetlacz, jej obsługa jest intuicyjna. Na komfort użytkowania sprzętu pozytywnie wpływają też dodatkowe funkcje: Informowanie o przebiegu programu, sygnał dźwiękowy końca pracy oraz wskaźnik konieczności wyczyszczenia filtra. Urządzenie ma wymiary: 85 cm x 46 cm x 60 cm.

Jak twierdzą konsumenci, suszarka nie zajmuje dużo miejsca w pomieszczeniu, a w razie potrzeby można zamontować ją na pralce lub zabudować. Jedną z jej największych zalet jest możliwość wygodnego wkładania do bębna pościeli, koców czy firanek (drzwi są w rozmiarze XXL).

Suszarka Beko MDF7312XW po ustawieniu programu pełny załadunek pracuje 189 minut. To sprzęt w klasie energetycznej A+.

 

Zalety

Kilkanaście programów do wyboru: Urządzenie ma kilkanaście różnych programów suszenia do wyboru, w tym: Jeans, outdoor, szybki oraz odświeżanie.

Dwa kierunki obrotów bębna: Bęben obraca się w dwóch kierunkach, co zapobiega powstawaniu uporczywych zagnieceń.

 

Wady

Cichy sygnał końca pracy: Co prawda suszarka ma sygnał dźwiękowy informujący o zakończeniu pracy, ale wielu kupujących uważa, że jest za cichy.

Jest za hałaśliwa: Pojawiają się opinie, że generowany przez suszarkę hałas bywa uciążliwy (maksimum to 65 dB).

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką suszarkę do ubrań kupić?

 

Aby dodatkowo ułatwić Ci podjęcie decyzji, jaką suszarkę do ubrań wybrać, zebraliśmy cenne wskazówki dotyczące zakupu tego typu urządzeń. Sprawdź, co ma największy wpływ na efektywność działania oraz komfort użytkowania sprzętu. To bez wątpienia pomoże Ci w znalezieniu właściwej suszarki.

Rodzaje

Wyróżniamy 3 rodzaje suszarek do prania: Wywiewowe, kondensacyjne oraz kondensacyjne z pompą ciepła. Te pierwsze są najmniej popularne. Tego typu sprzęty odprowadzają strumień powietrza razem z wilgocią na zewnątrz obudowy, dlatego konieczne jest podłączenie ich do kanału wentylacyjnego. Nie w każdym budynku jest to możliwe, dlatego wiele osób decyduje się na urządzenie kondensacyjne. Te tańsze, bez pompy ciepła, odprowadzają zbierające się skropliny do specjalnego zbiornika, który należy systematycznie opróżniać (niektóre modele można też podłączyć do odpływu, aby skropliny były odprowadzane automatycznie). Droższe suszarki kondensacyjne są wyposażone w pompę ciepła. Wykorzystywane przez nie powietrze zostaje w obiegu zamkniętym (jest naprzemiennie podgrzewane i ochładzane), co zapewnia efektywne suszenie prania i jednocześnie mniejsze zużycie energii.

 

Wymiary

Aby zdecydować, jaka jest najlepsza suszarka do ubrań, trzeba sprawdzić wymiary urządzenia. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na głębokość, zwłaszcza jeśli sprzęt ma być ustawiony w niewielkim pomieszczeniu. Jednak należy też pamiętać o tym, że im mniejszy model wybierzemy, tym mniejsza będzie jego ładowność. Aby uniknąć zakupu nieodpowiedniej suszarki, warto wcześniej zmierzyć miejsce, w którym ją ustawimy i na tej podstawie dopasować urządzenie.

 

Wielkość załadunku

W przypadku suszarek do prania bardzo ważną kwestią jest to, jak dużo ubrań możemy włożyć do bębna. Standardowo ładowność takich urządzeń to 5 – 8 kg, jednak są producenci oferujący modele z nieco większym wsadem, nawet 9 lub 10 kg. Powinniśmy zastanowić się, jak często robimy pranie i ile ubrań zamierzamy suszyć. Większe rodziny zwykle decydują się na zakup sprzętu o większej ładowności, ale osoby mieszkające samotnie czy pary często wybierają suszarkę z mniejszym wsadem (także ze względu na ograniczoną ilość wolnej przestrzeni w domu).

 

Hałaśliwość

Jeżeli wahamy się, która z dostępnych suszarek okaże się dobrym wyborem, porównajmy modele pod względem poziomu generowanego hałasu. Pracujący sprzęt nie powinien zakłócać spokoju domowników, a może się to zdarzyć, zwłaszcza jeśli zostanie ustawiony w kuchni czy przedpokoju. Przeważnie suszarki do ubrań wytwarzają hałas do 62 – 66 dB, niektóre mają dodatkowo specjalne wyżłobienia na bocznych ściankach redukujące wibracje.

 

Sposób montażu

Wśród dostępnych na rynku suszarek możemy wyróżnić takie wolnostojące oraz przystosowane do zabudowy. Modele należące do pierwszej grupy można ustawić w dowolnym miejscu w domu, większość z nich jest przystosowana także do montażu na pralce, za pomocą specjalnego łącznika. Sprzęty do zabudowy, jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się w ciągu meblowym w łazience czy kuchni, ewentualnie w przeznaczonej do tego wnęce.

 

Dostępne programy

Urządzenia służące do suszenia prania różnią się ilością dostępnych programów. Może być ich kilka lub kilkanaście do wyboru, to zależy od wybranego sprzętu. Najlepsza suszarka do ubrań pozwala na bezpieczne wysuszenie wszystkich wypranych ubrań, niezależnie od materiału wykonania. Programy, w jakie zazwyczaj są wyposażone tego typu urządzenia to m.in.: Bawełna, delikatne, jeans, ręczniki i odzież sportowa. Nowoczesne modele pozwalają dodatkowo na wysuszenie puchowych kurtek czy ubrań z wodoodporną membraną, a także na odświeżenie tkanin bez użycia detergentów.

Funkcje

Ilość funkcji, w jakie wyposażono suszarkę, ma istotny wpływ na komfort jej użycia. Do tych podstawowych zaliczamy:

opóźnienie startu,

wskaźnik zapełnienia zbiornika,

sygnalizację zakończenia programu,

blokadę przed dziećmi,

wskaźnik konieczności wyczyszczenia filtra,

system redukcji zagnieceń.

Suszarki wykorzystujące bardziej nowoczesne technologie zwykle mają dodatkowo podświetlenie bębna, moduł Wi-Fi umożliwiający obsługę za pomocą smartfona, jak również czujniki sprawdzające poziom wilgotności prania (na tej podstawie dobierany jest optymalny czas suszenia).

 

Suszarki do ubrań w dobrych cenach

To, ile zapłacimy za suszarkę do prania, uzależnione jest m.in. od: Jej sposobu działania, marki, załadunku i zastosowanych technologii. Modele wywiewowe nierzadko kosztują mniej niż 1000 zł, a kondensacyjne bez pompy ciepła od 1000 zł do 2500 zł. Urządzenia wyposażone w ten element są droższe, trzeba za nie zapłacić średnio od 2000 zł do nawet 5000 zł.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa suszarka do prania?

Sposób działania suszarki do ubrań uzależniony jest od jej rodzaju. Modele nawiewowe do suszenia wypranej odzieży wykorzystują ogrzany strumień powietrza, który jest wdmuchiwany do komory, a później odprowadzany na zewnątrz razem z parą wodną. Nieco inaczej działają suszarki kondensacyjne. Podczas suszenia prania wentylator wtłacza ciepłe powietrze do środka, opływa ono bęben i przechodzi przez filtr, a następnie ochładza się i skrapla. Zbierający się kondensat trafia do zbiornika, który jest opróżniany ręcznie lub automatycznie. W suszarkach wyposażonych w pompę ciepła gorący strumień ogrzewa zimne powietrze, tworząc w ten sposób obieg zamknięty. To sprawia, że ubrania są suszone delikatniej (co zmniejsza ryzyko ich zniszczenia).

 

P2: Jak podłączyć suszarkę do prania?

Jeśli zdecydujemy się na suszarkę wywiewową, czyli taką wypuszczającą strumień powietrza z powrotem na zewnątrz, konieczne stanie się podłączenie jej do instalacji wentylacyjnej. Ponieważ nie zawsze jest to możliwe, na popularności wciąż zyskują modele kondensacyjne. Nie trzeba ich podłączać do wentylacji, ponadto sprzęty ze zbiornikiem na skroploną parę wodną nie wymagają połączenia z odpływem. Jednak jeśli kupimy suszarkę automatycznie odprowadzającą skropliny do kanalizacji, trzeba ją będzie odpowiednio podłączyć. Wymaga to użycia węża, który wyprowadza się do wspólnego odpływu z pralką, ewentualnie do wanny lub umywalki.

P3: Jak naprawić suszarkę do prania?

Jeśli suszarka do ubrań ulegnie awarii, przed skontaktowaniem się z fachowcem warto przeczytać instrukcję, gdyż mogą być w niej wskazówki, jak samodzielnie usunąć usterkę. Bardzo często zdarza się, że urządzenie przestaje prawidłowo działać ze względu na zatkaną włóknami z ubrań pompę kondensatu. W takim przypadku należy wyjąć ten element i oczyścić, opróżniając przy okazji zbiornik. Gdy to nie pomogło i pompa nie obraca się, tylko wibruje, konieczna jest jej wymiana. Często pojawiającą się usterką suszarek do prania jest też uszkodzenie zamka blokującego drzwi. To powoduje, że bęben nie obraca się po włączeniu programu suszenia, ponieważ sprzęt otrzymuje informację, że drzwiczki nie zostały zamknięte. Wymaga to wymiany zamka na nowy.

 

P4: Gdzie postawić suszarkę do prania?

Tak naprawdę suszarkę do ubrań można postawić w wielu miejscach w domu. Nierzadko montuje się ją na pralce za pomocą specjalnej przekładki, dzięki temu sprzęty zajmują mniej miejsca. Takie rozwiązanie można zastosować tylko wtedy, gdy sprzęt piorący ubrania jest otwierany od przodu. Jeżeli suszarka nie wymaga podłączenia do wentylacji czy odpływu, nie musi stać w łazience, zwłaszcza gdy nie ma w niej dużo wolnej przestrzeni. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić urządzenie np. w pomieszczeniu gospodarczym, w kuchni pod blatem roboczym czy przedpokoju.

 

P5: Suszarka do prania – jak używać?

Jeśli chcemy umieścić wypraną odzież w suszarce, koniecznie trzeba się upewnić, czy została przystosowana do takiego sposobu suszenia. Wszystkie informacje na ten temat powinny znaleźć się na metkach. Co istotne, te ubrania, które po wyjęciu z pralki są bardzo wilgotne (np. ze względu na materiał, z którego je uszyto), najpierw trzeba delikatnie wysuszyć ręcznie. Inaczej po zmieszaniu z mniej wilgotną odzieżą urządzenie będzie musiało dłużej pracować, aby wszystko dobrze wysuszyć. Ponadto należy zwrócić uwagę na wielkość załadunku. Im mniej ubrań znajdzie się w bębnie, tym szybciej będą suche.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ