Ranking 6 najlepszych parownic w 2022

Ostatnio aktualizowane: 01.12.22

 

Parownice – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Chcesz skrócić czas sprzątania i jednocześnie upewnić się, że będzie ono bardziej efektywne? Jeśli tak polecamy zainwestowanie w dobrej jakości mop parowy, który pomoże w usunięciu nawet silnych zabrudzeń. Aby ułatwić Ci znalezienie właściwego modelu, zapoznaliśmy się z ofertami sklepów i opiniami Internautów, a następnie stworzyliśmy krótkie zestawienie. Na pierwszym miejscu znalazł się produkt Karcher SC 4 a.512-405.0. Jest to bardzo skuteczny sprzęt, który może być używany na wszystkich, wodoodpornych powierzchniach. Urządzenie ma 2 zbiorniki, więc nie musisz przerywać pracy, by uzupełnić wodę. Model pozwala na jednorazowe wyczyszczenie dużej powierzchni. Przy zakupie konsument otrzymuje wiele elementów dodatkowych, które zwiększają efektywność sprzątania. Parownica bez trudu dostanie się w trudno dostępne miejsca. Niewielkie gabaryty pozwolą na łatwe przechowywanie modelu. Inną parownicą, która również znalazła się w naszym zestawieniu, jest Karcher SC 1 1/1516-264. Jest to niewielki produkt, który pozwala na czyszczenie bez wysiłku. W prosty sposób usuniesz zabrudzenia ze ścian czy podłóg. Niewielka waga sprawia, że sprzątanie nie nadwyręża nadgarstka użytkownika.

6 najlepszych parownic. Opinie w 2022 roku

 

Dla zdecydowanej większości ludzi sprzątanie jest najmniej lubianą czynnością w domu. Niestety, odkurzanie i zmywanie podłóg zajmuje dość dużo czasu. Musimy mieć bowiem pewność, że skutecznie usunęliśmy wszystkie zabrudzenia i bakterie. W takich sytuacjach idealną pomocą będą parownice, których użycie może zmniejszyć czas sprzątania nawet o połowę. Dzięki higienicznemu myciu bez użycia detergentów, urządzenie przekonuje do siebie coraz więcej klientów. Dlatego właśnie chcielibyśmy Państwu przedstawić nasz ranking parownic.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Urządzenie ma małe gabaryty, dlatego jest bardzo poręczne. Sprzęt bez trudu dotrze nawet do trudno dostępnych miejsc, jak armatury czy umywalki. Pojemnik ma sporą pojemność, więc nie musisz go często napełniać. Bezpieczeństwo w czasie pracy jest zapewnione przez zawór ciśnieniowy, który minimalizuje ryzyko oparzenia.

Difetto

Mimo małych wymiarów jest to dość ciężki sprzęt. Duża waga ma związek z zastosowaniem sporego pojemnika na wodę, który zwiększa wagę. Wielogodzinne sprzątanie może być męczące.

Conclusione

Choć nie jest to najlżejszy produkt na rynku, warto w niego zainwestować. Przy zakupie konsument otrzymuje wiele przydatnych przyrządów, jak ścierki i ssawki podłogowe. Dzięki nim sprzątanie jest wygodniejsze. Model ma wszystkie, niezbędne zabezpieczenia, więc ryzyko oparzenia się jest niewielkie.

Drugi wybór

Pregio

Ma kompaktowe rozmiary, dlatego jej przechowywanie nie jest problematyczne. Sprzęt jest wydajny i ma dużą moc. Bojler zabezpieczony jest wytrzymałym zaworem ciśnieniowym. Urządzenie efektywnie sprząta zabrudzenia bez konieczności używania środków myjących.

Difetto

Mała pojemność sprawia, że użytkownik musi często dolewać wody. Przez to sprzątanie jest bardzo czasochłonne. Minusem jest także spora waga urządzenia. Po kilkunastu minutach użytkowania pojawia się ból rąk i pleców.

Conclusione

Do urządzenia dołączone są dodatkowe akcesoria oraz woreczek do ich przechowywania. Sprzęt nagrzewa się w 3 minuty. Można go używać do czyszczenia wielu powierzchni. Model ten jest w pełni bezpieczny. Posiada dobrze wyprofilowaną rączkę. Nie zajmuje dużo miejsca.

Rozważ też

Pregio

Podczas sprzątania można zapomnieć o detergentach, ponieważ wytwarzana para doskonale dezynfekuje powierzchnie. Duża ilość końcówek umożliwia dokładne posprzątanie całego domu w tym różnych szpar i zakamarków. Parownica jest odpowiednia do mycia fug i piekarników.

Difetto

Niektórzy twierdzą, że zbiornik na wodę jest dla nich zbyt mały, kiedy zaczynają w domu duże porządki. Inni zauważyli, że bardzo niewygodnie wylewa się z tego pojemnika wodę.

Conclusione

Moc urządzenia jest równa 1500 W, co umożliwia pracę bez obawy o jego nagrzewanie. Wymiary produktu są równe 38 cm x 25,4 cm x 26 cm. Sprzęt waży 2,9 kg i jest umieszczony na kółkach, więc można go łatwo przenosić.

 

1. Parownica Karcher SC 4 a.512-405.0

 

Kolejnym produktem na naszej liście jest Karcher SC 4 a.512-405.0 o mocy 2000 W, który stanowi nieocenioną domową pomoc w walce z zabrudzeniami. Jest to produkt bardzo znanej marki, której produkty słyną z precyzji i innowacyjnych rozwiązań.

Dysza urządzenia ma funkcje podobne do mopa, dzięki czemu pozbędziesz się brudu i bakterii ze wszystkich zakamarków. Co istotne, wszystko to odbędzie się bez użycia środków chemicznych. W czasie pracy możesz bez obaw napełnić zbiornik wodą.

Nie musisz wyłączać sprzętu i czekać na jego ostudzenie, co zdecydowanie skraca czas sprzątania. Z kolei, czas podgrzewania wody wynosi 4 minuty. Warto zaznaczyć, że urządzenie posiada zbiornik, który w prosty sposób można wyjąć i napełnić wodą.

To w połączeniu z wydajnością powierzchniową wynoszącą 100 m2, czyni go ergonomicznym produktem. Wymiary urządzenia to: długość – 380 mm, szerokość – 251 mm i wysokość 273 mm, a jego waga wynosi 4,1 kg. Opinie o parownicach firmy Karcher są bardzo pochlebne. Konsumenci docenili szybkość i skuteczność pracy urządzenia.

Parownica Karcher SC 4 a.512-405.0 o mocy 2000 W, to wydajny sprzęt, odpowiedni do sprzątania powierzchni równej 100 m2. Urządzenie ma wymiary: 38 cm x 25,1 cm x 27,3 cm i waży 4,1 kg.

 

Zalety

Solidne wykonanie: Użytkownicy parownicy potwierdzają, że jest ona bardzo solidna, odporna na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

Zbiornik: Urządzenie posiada spory, wydajny zbiornik. Jego zaletą jest także to, że możemy go w prosty sposób wyjąć i napełnić wodą.

Szybkość pracy: Parownica szybko się nagrzewa, a praca z nią też nie zajmuje dużo czasu. Dlatego też produkt zyskał przychylność tak wielu osób.

Efektywność: Urządzenie wytwarza parę wodną o ciśnieniu 3,5 bar. Dzięki temu nawet silne zabrudzenie zostaje rozpuszczone, co umożliwia jego wygodne usunięcie.

Wąż parowy: Parownica ma bardzo długi mop parowy (2 m), więc bez trudu dotrzesz nawet w trudno dostępne miejsca, jak przestrzeń pod szafkami kuchennymi i łazienkowymi.

 

Wady

Waga: Parownica jest dość ciężka, przez co jest ona mniej mobilna.

Cena: Wiele osób podkreśla, że jest to drogie urządzenie.

 

 

 

 

2. Parownica Karcher SC 1 1.516-264.0

 

Parownica Karcher SC 1 1/1516-264 o mocy 1200 W to efektywne rozwiązanie, wyjątkowo przydatne przy czyszczeniu podłóg, kranów, płytek, umywalek, a nawet luster. Dzięki swoim małym rozmiarom idealnie sprawdzi się przy szybkim sprzątaniu Twojej kuchni lub łazienki.

Jednak mimo małych rozmiarów, model jest bardzo wydajny i efektywnie usuwa bakterie i zarazki. Urządzenie wyposażone jest w bezpieczny zawór ciśnieniowy, który gwarantuje, że bojler nie otworzy pod wpływem wysokiego ciśnienia. Dzięki temu urządzenie jest dużo bezpieczniejsze.

Sam bojler ma pojemność 200 ml, a czas oczekiwania na podgrzanie wody to 3 minuty. Maksymalne ciśnienie pary wynosi 3 bary. Konsumenci podkreślają, że dzięki sprzętom tego typu sprzątanie stało się nie tylko szybsze, ale i mniej męczące. Co więcej urządzenie pracuje bez użycia środków chemicznych, co jest dużą oszczędnością.

W zestawie znajdują się dwie rury przedłużające, ścierki do brudu oraz ssawki podłogowe. Poza tym wraz z zakupem otrzymasz siatkę na akcesoria, co ułatwi przechowywanie tego kompaktowego urządzenia.

Parownica Karcher SC 1 1/1516-264 o mocy 1200 W to produkt, który wytwarza ciśnienie do 3 bar. Posiada zbiornik na wodę o pojemności 2 l. Sprzęt ten ma przewód o długości 4 m.

 

Zalety

Małe rozmiary: Jest to bardzo mała parownica, dzięki czemu jest wyjątkowo poręczna. Dzięki niej bez problemu dotrzemy w trudno dostępne miejsca. Ułatwi nam czyszczenie umywalek, armatury czy podłóg.

Duży pojemnik na wodę: Ponieważ parownica ma spory pojemnik na wodę, nie musimy go zbyt często uzupełniać.

Zawór ciśnieniowy: Aby zapewnić nam bezpieczeństwo w czasie pracy, producent zamontował w urządzeniu zawór ciśnieniowy, który zabezpiecza nas przed niekontrolowanym otwarciem bojlera pod wpływem wysokiego ciśnienia. W efekcie nie musimy się obawiać oparzenia skóry.

Skład zestawu: Komplet zawiera wiele przydatnych elementów, jak rury, ścierki, ssawki podłogowe i wiele innych akcesoriów, które sprawiają, że produkt jest bardzo funkcjonalny.

 

Wady

Waga: Użytkownicy parownicy zauważają, że jest ona dość ciężka, zwłaszcza gdy planujemy wielogodzinne sprzątanie.

 

 

 

 

3. Parownica Kärcher myjka parowa SC 2 Easyfix 1.512-050.0

 

Mop parowy Kärcher SC 2 Easyfix 1.512-050.0 jest idealny do użytku profesjonalnego, do sprzątania biurowców czy hoteli. Niektórzy decydują się na domowe wykorzystanie sprzętu, ponieważ umożliwia dokładne wysprzątanie wnętrz. Urządzenia można używać nie tylko do czyszczenia podłóg, ale również do mycia piekarników czy fug. Moc grzałki wynosi 1500 W.

Sprzątanie przy użyciu pary umożliwia zabicie drobnoustrojów i sprawia, że nawet mocno przyklejone do podłoża brudy można szybko wyczyścić. Myjka ma możliwość regulacji intensywności generowanej pary. W zestawie znajduje się wiele różnych końcówek, które nadają się do sprzątania różnych powierzchni np. dysze do okien, tekstyliów, do szczelin czy nakładki do dywanów.

Na końcówce dyszy przyczepia się mop wykonany z mikrofibry, który skutecznie zbiera zanieczyszczenia. Do zestawu dołączono dwa węże przedłużające o długości 0,5 m, co umożliwia posprzątanie różnych zakamarków np. podłogi pod łóżkiem. Kupujący są zadowoleni z parownicy, ponieważ umożliwia wysprzątanie rogów i zakamarków, do których trudno się dostać standardową ścierką.

Kärcher SC 2 Easyfix 1.512-050.0 to parownica o wymiarach: 38 cm x 25,4 cm x 26 cm. Model waży 2,9 kg. Moc grzałki urządzenia wynosi 1500 W.

 

Zalety

Końcówki: Do zestawu dołączono wiele różnych końcówek, które umożliwiają wyczyszczenie trudnych do umycia powierzchni, dlatego jednym sprzętem można posprzątać cały dom, w tym okna, lustra, szafki czy łazienkę.

Wydajność pracy: Użycie pary umożliwia bardzo szybką pracę, przy której nie zużywa się dużej ilości detergentów ani wody. Nie ma konieczności długiego szorowania w jednym miejscu, ponieważ para umożliwia szybkie starcie brudu.

Szybka gotowość do użycia: Model szybko nagrzewa wodę, co przyspiesza przystąpienie do pracy. Jeśli wlejemy do zbiornika ciepłą wodę można natychmiast rozpocząć sprzątanie.

 

Wady

Wylewanie wody ze zbiornika: Ze zbiornika parownicy bardzo trudno wylewa się wodę i podczas wyciągania pojemnika można się łatwo oblać, dlatego lepiej wlewać do środka mniejsze ilości, aby nie było konieczności opróżniania pojemnika.

 

 

 

 

4. Bissell Steam Shot 2635N

 

Ostatni produkt, Bissell Steam Shot 2635N, to dobra i tania parownica. Z pewnością okaże się niezwykle przydatna w każdym domu. Sprawi ona, że pozbędziesz się zabrudzeń i bakterii na różnych powierzchniach. Małą wadą produktu jest 15 minutowa żywotność baterii.

Należy jednak podkreślić, że jest on po naładowaniu gotowy do pracy po 2 minutach. Co więcej, silny wyrzut pary zapewnia szybsze i dokładniejsze sprzątanie. Jest to funkcja steam shot i jej zadaniem jest zmiękczenie uporczywego brudu, co ułatwi jego usunięcie.

Do zestawu dołączono dozownik do napełniania, wąż przedłużający, szczotkę do fug oraz wiele przydatnych dodatków do sprzątania. Wśród nich znajdują się: różnej twardości szczoteczki, przystawka kątowa, ściągaczka do szyb oraz dwie nakładki z mikrofibry.

Dużą zaletą urządzenia jest 4,8 metrowy przewód, który nie ogranicza swobody naszych ruchów. Pojemność zbiornika to 0,36 l. Produkt zyskał sympatię konsumentów ze względu na swoją efektywność pracy.

Bissell Steam Shot 2635N to dobra parownica, która jest gotowa do pracy po 2 minutach od uruchomienia. Urządzenie ma zbiornik na wodę o pojemności 380 ml i posiada prawie 5 m kabel. Jest to dobra parownica do 250 zł.

 

Zalety

Gotowość do pracy: Już po dwóch minutach od uruchomienia sprzęt ten jest gotowy do pracy, co znacznie przyspieszy sprzątanie.

Funkcja steam shot: Pozwala na skutecznie usunięcie bardzo uporczywego brudu poprzez większy, bardziej intensywny wybuch pary.

Przewód: Myjka parowa ma długi przewód – 4,5 m. Dlatego nie krępuje on ruchów podczas sprzątania. Poza tym nie trzeba każdorazowo zmieniać gniazdka, do którego podłączony jest kabel, gdy zmienia się sprzątane pomieszczenie.

Efektywność:: Prezentowany model wytwarza dużo pary o ciśnieniu 4,5 bar. Dzięki temu użytkownik szybko usunie nawet silne zabrudzenia.

 

Wady

Brak funkcjonalności: Model ten jest wygodny do sprzątania małych powierzchni, natomiast jest nieodpowiedni do sprzątania podłóg, a więc mało funkcjonalny.

Żywotność baterii: Parownica działa na baterii przez maksymalnie 1 minutę. Trzeba ją regularnie ładować.

 

 

 

 

5. Parownica Karche  SC 3 1.513-000.0

 

Prezentujemy parownicę Karcher SC 3. Moc urządzenia wynosi 1900 W, a wytwarzane przez sprzęt ciśnienie to 3,5 bar. Produkt wyposażony jest w spory zbiornik na wodę o pojemności 1 l, więc rzadko musisz przerywać pracę w celu ponownego napełnienia zbiornika. Model bardzo dokładnie czyści wiele typów powierzchni, więc zdecydowanie skróci czas sprzątania.

Prezentowany sprzęt został wyposażony w specjalną nakładkę służącą do odświeżania dywanów. Sprzątanie z pomocą parownicy nadaje meblom świeżego wyglądu, a co więcej usuwa nieprzyjemne zapachy, w tym odór papierosów. Producent zapewnia, że parownica jest efektywna, a posługiwanie się nią bardzo proste. Produkt wyposażono w blokadę, która chroni użytkownika przed przypadkowym naciśnięciem pistoletu parowego i poparzeniem skóry. Dzięki dużemu ciśnieniu urządzenie bardzo szybko usuwa nawet silne zabrudzenia.

Wiele osób jest zadowolonych z zakupu prezentowanego produktu. Internauci szczególnie pochwalili model za to, że efektywnie czyści nawet trudno dostępne miejsca. Obsługa sprzętu jest bardzo prosta, więc niezależnie od wieku użytkownicy nie będą mieć problemu z używaniem parownicy.

Model Karcher SC 3 to parownica o mocy 1900 W, w efekcie czego generuje ciśnienie 3,5 bar. Urządzenie ma pojemnik na wodę o pojemności 1 l. Czas gotowości do pracy po podłączeniu do prądu to 30 sekund.

 

Zalety

Pojemnik na wodę: Produkt ma duży pojemnik na wodę o pojemności 1 l. Dzięki temu nie musisz często przerywać pracy, by ponownie napełnić zbiornik. Specjaliści twierdzą, że po napełnieniu myjki możesz wyczyścić niemal cały pokój.

Czas nagrzewania: Po podłączeniu do prądu i uruchomieniu, woda nagrzewa się w niecałe pół minuty. Jest to możliwe dzięki dużej mocy i wydajnej grzałce zainstalowanej w prezentowanym modelu.

Blokada bezpieczeństwa: Parownica ma blokadę, która chroni przed przypadkowym naciśnięciem pistoletu. Zapewnia to bezpieczne sprzątanie, gdyż zmniejsza ryzyko poparzenia skóry.

 

Wady

Wyposażenie: Przy zakupie otrzymasz dodatkową dyszę podłogową do sprzątania dywanów. Jednak brak większego wyposażenia wpływa na efektywność sprzątania.

Waga: Niestety, jest to dość ciężki sprzęt. Sama parownica waży 4 kg, jednak waga ta zwiększa się po napełnieniu zbiornika z wodą.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką parownicę kupić?

 

Parownica to urządzenie, które pomoże Ci się pozbyć uciążliwych zabrudzeń na oknach oraz wielu innych powierzchniach. Z jej pomocą bez problemu wyczyścimy szyby i lustra mając pewność, że nie pozostaną na powierzchni żadne zacieki. Przygotowany przez nas poradnik przedstawia najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę i odpowie na pytanie, jaką parownicę wybrać.

Zastosowanie

Myjki parowe należy przede wszystkim stosować zgodnie z instrukcją obsługi. W zależności od modelu, można je stosować do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni. Takie urządzenie posiada dodatkowe nakładki, które umożliwiają używanie zarówno w przypadku mycia szyb, jak i auta i płytek. Za pomocą pary pozbędziemy się najbardziej uciążliwych i zaschniętych plam, nie obawiając się, że pozostaną na powierzchni smugi od wody.

Po zakończeniu pracy, szybę można jedynie przetrzeć suchą szmatką, aby nadać połysk. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie nie sprawdzi się do czyszczenia drewnianych podłóg, które gorąca para mogłaby uszkodzić.

 

Rodzaje – jaka parownica jest najlepsza?

Parownice to urządzenia, które dostępne są w wielu różnych wariantach. Oprócz parametrów, takich jak wymiary, waga, itp., różnią się od siebie pod względem rodzaju. Dlatego wyróżniamy myjki parowe:

Do ubrań – to urządzenia, które z powodzeniem zastąpią każde żelazko. Choć sprzęt ten nie nadaje się do czyszczenia powierzchni, świetnie poradzi sobie z wyprasowaniem materiału. Jest on również bardzo wygodny w użyciu, gdyż nie potrzeba tutaj specjalnej deski do prasowania, wystarczy jedynie powiesić ubranie na wieszaku i zbliżyć parownicę.

Ręczne – te poręczne modele z pewnością sprawdzą się w każdym domu. Ich waga jest stosunkowo niska, dlatego będą idealne do czyszczenia okien, luster oraz samochodu. Takie myjki posiadają również wiele wymiennych nakładek.

Typu mop – takie urządzenia kształtem przypominają mop. Jest to sprzęt o dość dużym rozmiarze, dlatego sprawdzi się do czyszczenia podłogi w domu, jak i tarasu. Ze wszystkich możliwych wariantów, taki mop parowy posiada najwyższe ciśnienie pary.

 

Wymienne nakładki

Najlepsza parownica posiada dodatkowe nakładki, które umożliwiają stosowanie urządzenia na różnych powierzchniach. Dzięki nim, możemy wyczyścić zarówno płytki, gres, jak i fugi i wszelkiego rodzaju szklane powierzchnie typu lustra i okna. Co więcej, specjalna końcówka pozwala na wyczyszczenie dywanów i wykładzin. Ponadto ręczna myjka parowa jest bardzo wygodna w przypadku czyszczenia tapicerki samochodowej czy meblowej. Takim urządzeniem wyczyścimy praktycznie całą łazienkę, łącznie z umywalką, kabiną prysznicową i kafelkami.

Warto pamiętać, że specjalne nakładki doskonale sprawdzą się do czyszczenia ścian po remoncie. Pozwalają one na usunięcie pozostałości po zaschniętej farbie, kleju, itp.

 

Ściereczki

Niektóre modele parownic posiadają w zestawie dodatkowe ścierki, które można przyczepić do dyszy urządzenia. W ten sposób, szybko pozbędziemy się wszelkich zacieków. Ułatwi to nam również polerowanie powierzchni szyb i okien.

 

Moc urządzenia

Ważną kwestią w wyborze takiego urządzenia jest jego moc. W sklepach znajdziemy produkty, których wartość ta waha się od 1000 do nawet 2000 W. Im moc jest wyższa, tym wydajniejsza jest sama parownica. Należy jednak pamiętać, że sprzęt ten będzie pobierać bardzo dużo energii, co może wpłynąć na nasze rachunki.

 

Długość kabla

Jeżeli decydujemy się na zakup parownicy, to z pewnością zależy nam na łatwym i przyjemnym sprzątaniu. Na wygodę używania takiego urządzenia, duży wpływ ma długość kabla. Zbyt krótki przewód może nas ograniczać ruchowo. Za długi natomiast, będzie nam przeszkadzać w trakcie pracy. Warto jest więc wybrać odpowiednią długość do naszego mieszkania.

 

Ciśnienie wody

Ciśnienie wody określa się w barach lub megapaskalach. Takie parownice mają ciśnienie wody średnio wynoszące ok. 3 barów.

Wielkość pojemnika

Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest też wielkość samego pojemnika. Taka parownica posiada specjalny zbiornik, który napełnia się wodą w celu jej podgrzania i wytworzenia pary. Powinien być on więc na tyle duży, by starczył nam na jednorazowe wyczyszczenie mieszkania, ale również na tyle mały, by urządzenie było stosunkowo lekkie.

 

Wydajność

Wydajność parownicy podawana jest w litrach na godzinę i oznacza ona jakość pracy naszego urządzenia. Średnia wartość takiego sprzętu wynosi ok. 500l/h.

 

Dodatkowe funkcje

Wybierając takie urządzenie warto również pamiętać o dodatkowych funkcjach parownicy. W sklepach dostępnych jest wiele modeli, które mogą posiadać:

Podgrzewacz – to bardzo praktyczne rozwiązanie, sprawdzi się szczególnie w przypadku remontu, gdzie mamy ograniczony dostęp do ciepłej wody. Warto pamiętać, że gorąca woda zdecydowanie lepiej sobie poradzi z usunięciem plam aniżeli zimna. Dlatego radzimy zdecydować się na model posiadający specjalny podgrzewacz.

Pojemnik na detergent – jeżeli mamy styczność z wyjątkowo uciążliwymi plamami, warto jednak zdecydować się na parownicę posiadają pojemnik na detergent. Urządzenie wówczas pozwala nam na dowolne dozowanie takiego produktu.

 

Parownice w dobrych cenach

Cena parownic zależy przede wszystkim od funkcji, jakie posiada dany model oraz od producenta. Dlatego za najtańsze urządzenie zapłacimy ok. 100 złotych. Nie będzie ono jednak posiadać wielu dodatkowych nakładek, a jego moc jest dosyć niska. W sklepach znajdziemy również modele, których koszt zakupu wynosi ok. 1000 złotych.

 

 

Co można czyścić parownicą?

 

Wiele osób zastanawia się, jakie powierzchnie można czyścić za pomocą parownicy. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego sprzętu i dołączonych do zestawu nasadek. Warto jednak przybliżyć to zagadnienie i dowiedzieć się, do czego może posłużyć nam takie urządzenie. Mając tę wiedzę, z pewnością łatwiej podejmiemy decyzję, czy inwestować w parownicę.

 

Czy parownicą dokładnie wyczyścisz podłogi?

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań wspomnianego urządzenia jest czyszczenie podłóg. Produkt do złudzenia przypomina odkurzacz. Dobrze przemyślana budowa modelu sprawia, że użytkowanie parownicy jest wygodne. Sprzęt dobrze radzi sobie z usuwaniem różnego rodzaju zabrudzeń, co stanowi jego przewagę w stosunku do zwykłego odkurzacza. Co istotne, generowana przez urządzenie para potrafi zabić nawet do 99,9% bakterii. Oznacza to, że podłogi są idealnie czyste. Jest to szczególnie ważne, kiedy w domu mieszkają małe dzieci czy alergicy. Parownicę można używać do czyszczenia różnych powierzchni – od paneli, przez dywany, na kafelkach skończywszy. Nie należy się obawiać tego, że para zniszczy panele. Należy jednak pamiętać, aby w przypadku pielęgnacji parkietów i paneli laminowanych ustawić parę na najniższy poziom. Za pomocą sprzętu możemy też dokładnie wyczyścić fugi.

Okna bez smug

Zastanawiając się nad tym, jaka parownica jest polecana przez Internautów, trzeba stwierdzić, że dużą popularnością cieszą się modele, który umożliwiają czyszczenie okien. Bez wątpienia zakup tego typu urządzenia sprawi, że będziemy mogli szybciej pozbyć się zabrudzeń z okien, bez konieczności mocnego pocierania. Pielęgnacja szklanych powierzchni jest bardzo prosta. Parę rozprzestrzenia się na oknie (odległość ok. 5 cm), a następnie usuwa się ją za pomocą ściągaczki. W ten sposób mamy pewność, że na oknach nie pozostaną nieestetyczne smugi.

 

Armatura łazienkowa i wyposażenie kuchenne

Urządzenie parowe można z powodzeniem używać do czyszczenia armatury łazienkowej, a także sprzętów znajdujących się w kuchni. Para dobrze radzi sobie z usuwaniem osadów z kamienia. Świetnie czyści zacieki pozostałe na drzwiach kabiny prysznicowej. Oczywiście produkt znajdzie zastosowanie także podczas pielęgnacji płytek – zarówno tych znajdujących się na podłodze, jak i ścianie. Parownica posłuży nam także, jeśli będziemy chcieli wyczyścić piekarnik. Jak wiemy, pielęgnacja wspomnianego urządzenia zajmuje dużo czasu, dlatego z pomocą przychodzi parownica. Nawet jeśli zdarzy nam się przypalić potrawę w piekarniku, możemy być pewni, że para pozwoli dokładnie wyczyścić zabrudzoną powierzchnię. Sprzęt posłuży nam także do czyszczenia kuchennych płyt grzewczych, jak również metalowych okapów czy blatów.

 

Czy przy użyciu parownicy można umyć tapicerkę?

Sporo osób zastanawia się, czy można korzystać z parownicy, jeśli chcemy wyczyścić tapicerkę mebli. Choć wszystko zależy od tego, jaki model urządzenia kupimy, większość oferowanych przez producentów sprzętów będzie odpowiednia do mycia tapicerki. Oznacza to, że przy użyciu parownicy będziemy mogli dokładnie posprzątać swoje auto. W związku z tym nie trzeba będzie wydawać dużo pieniędzy na profesjonalne czyszczenie – samodzielnie zadbamy o idealną czystość w naszym samochodzie. Wielu konsumentów wykorzystuje parownicę także do czyszczenia foteli czy kanap. Jeśli zdarzy nam się rozlać kawę czy herbatę, nie musimy się martwić o to, że plama pozostanie na fotelu. Jeśli użyjemy urządzenia parowego, możemy być pewni, że wszystkie zabrudzenia znikną. Co istotne, do czyszczenia nie potrzebujemy detergentów. W rezultacie nie ma obaw, że tapicerka, wskutek działania silnych środków chemicznych, przestanie być miła w dotyku.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa parownica?

W trosce o komfort sprzątania coraz częściej sięgamy po parownice. Ich zakup umożliwi czyszczenie nie tylko podłóg, ale również niektórych mebli tapicerowanych. Czyszczenie parownicą nie sprawia problemów, a przede wszystkim nie wymaga użycia dodatkowych płynów. Urządzenie ma odpowiedni zbiornik, do którego wlewamy odpowiednią ilość czystej wody. Po czym następuje jej ogrzanie do bardzo wysokiej temperatury. Zazwyczaj zajmuje to od 1 do 3 minut. Jest to podany czas w przypadku 1 l wody. Po podgrzaniu cieczy, powstała para jest sprężana, a następnie trafia do dyszy ręcznej lub podłogowej, w zależności, którą z nich mamy nałożoną i co chcemy wyczyścić.

 

P2: Parownica – jak używać?

Najważniejszą kwestią w pracy z urządzeniem jest bezpieczeństwo użytkownika, z tego względu, iż ma on do czynienia z bardzo wysoką temperaturą. Nie należy wkładać rąk, ani twarzy pod strumień pary. Przed przystąpieniem do działania, należy zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi, ponieważ nie wszystkie parownice umożliwiają czyszczenie niektórych powierzchni. Bardzo ważne jest wlewanie wody, która nie jest zanieczyszczona kamieniem. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, trzeba pamiętać o regularnym odkamienianiu parownicy przy pomocy odpowiednich preparatów. Do każdej powierzchni przeznaczony jest inny model i inna końcówka. Do czyszczenia podłóg odpowiednia będzie dysza ze ściereczką, do fug bardzo dobrze nada się dysza lub szczoteczka zwiększająca ciśnienie pary.

P3: Parownica – jaka woda?

Parownica w bardzo dużym stopniu ułatwia i udoskonala czyszczenie powierzchni znajdujących się w domu. Umożliwia przede wszystkim naturalne i ekologiczne czyszczenie, bez dodatku detergentów i innych, szkodliwych dla naszego zdrowia środków. Aby parownica służyła nam długimi latami, bardzo ważne jest zapoznanie się z jej specyfikacją i instrukcją obsługi. Najważniejszą czynnością jest stosowanie czystej i odkamienionej wody. W innym przypadku w parownicy osiądzie kamień, który w dalszym etapie może doprowadzić do jej uszkodzenia. Nie zaleca się stosowania wody demineralizowanej, która może źle wpłynąć na wnętrze kotła parowego i na jakość pracy czujników. Jednakże w połączeniu z wodą wodociągową używanie wody demineralizowanej jest dopuszczalne. Należy wówczas zachować odpowiednią proporcję 1:1.

 

P4: Parownica – co to jest?

Parownicą nazywamy urządzenie wyposażone w specjalny pojemnik, do którego wlewamy wodę, która jest podgrzewana do bardzo wysokiej temperatury. Powstała para trafia do odpowiednich dyszy wskutek wysokiego ciśnienia. Parownica umożliwia czyszczenie różnego rodzaju powierzchni bez ich uszkadzania. Za sprawą sprzętu wyczyścimy podłogi bez użycia dodatkowych środków chemicznych. Możemy mówić, iż sprzęt umożliwia w znacznym stopniu dezynfekcję podłoża, gdyż pod wpływem gorącej temperatury pozbywamy się wszystkich bakterii i zanieczyszczeń. Parownica służy nie tylko do mycia standardowych powierzchni. Z powodzeniem wyczyścimy nią AGD, fugi w płytkach, dywany oraz większość tapicerowanych mebli. Należy jedynie pamiętać, aby urządzenia nie używać do lakierowanych podłóg.

 

P5: Co lepsze – mop parowy czy parownica?

Urządzenia parowe w znacznym stopniu ułatwiają domowe porządki. Do wyboru mamy mopy parowe lub większe parownice. To, który produkt zakupimy, zależy od naszych potrzeb i zasobności portfela. Mop ma mniejszą moc w odróżnieniu od parownicy oraz mniejsze wymiary. Wytwarza także mniejsze ciśnienie, które zazwyczaj wynosi 2-3 bary. Przyczynia się to do ich pracy, dlatego niekiedy nie dokładnie wyczyszczą daną powierzchnię, co zmniejsza komfort użytkowania. Parownica w swoim działaniu jest bardziej zaawansowana. Ma jednak większe gabaryty od mopa parowego, co może być problemem w przypadku niewielkich mieszkań. W przypadku parownicy mamy do czynienia z większym ciśnieniem, wynoszącym ok. 4-5 barów. Wpływa to na dokładniejsze czyszczenie powierzchni oraz trudno dostępnych miejsc.

 

P6: Parownica – jaka temperatura?

Czyszczenie domowych powierzchni przy pomocy pary wodnej jest nie tylko coraz bardziej powszechne, ale przede wszystkim dokładniejsze i nie wymaga użycia szkodliwych środków chemicznych oraz detergentów. Para w parownicy powstaje na skutek ogrzania wody znajdującej się w zbiorniku pod wpływem wysokiej temperatury. Następnie za pomocą wysokiego ciśnienia trafia do odpowiedniej dyszy, znajdującej się w urządzeniu. Woda jest podgrzewana w wytwornicy i osiąga temperaturę około 180 stopni Celsjusza, para, która trafia do dyszy ma od 80 do 120 stopni Celsjusza. Jej wartość zależy od temperatury panującej w pomieszczeniu oraz długości węża parowego. Nie bez znaczenia jest również jakość wytwornicy.

P7: Parownica – jaka moc?

Jednym z podstawowych parametrów podczas wyboru odpowiedniej parownicy jest jej moc. Przyjmuje się zasadę, że im ona wyższa, tym sprzęt dokładniej doczyści zabrudzone powierzchnie, w tym szpary i trudno dostępne miejsca. Kiedy para wydostaje się pod wpływem wysokiego ciśnienia, umożliwia nam usunięcie ciężkich i uporczywych plam po tłuszczu. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych możemy dokonać zakupu parownic o mocy od 1000 do 2000 W. Wybór zależy od naszych preferencji, jednak lepiej zdecydować się na bardziej wydajną parownicę o zwiększonej mocy. Nie należy również przesadzać, ponieważ do użytku domowego nie ma sensu kupować sprzętów o najwyższej mocy, z racji tego, że bardzo często pobierają sporo prądu.

 

P8: Co można myć parownicą?

Aby dokonać wyboru odpowiedniej parownicy, początkowo warto zastanowić się nad jej zastosowaniem. Jak wiadomo, umożliwia ona dokładne czyszczenie podłóg i to bez żadnych chemicznych dodatków. Powierzchnia umyta przy pomocy sprzętu jest w znacznym stopniu zdezynfekowana, ponieważ używamy do tego wysokiej temperatury. Parownice umożliwiają również dokładne umycie okien. Sprzęt bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku szklanych powierzchni o znacznie większych rozmiarach, gdzie nie można pozostawić żadnej smugi. Urządzenia bez problemu poradzą sobie z armaturą łazienkową oraz AGD. Coraz częściej za pomocą parownic producenci umożliwiają czyszczenie mebli tapicerowanych, co oznacza, że sprzęt sprawdzi się również w przypadku porządkowania samochodu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ