Ranking 5 najlepszych parownic w 2024

Ostatnio aktualizowane: 14.07.24

 

Parownice – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Chcesz skrócić czas sprzątania i jednocześnie upewnić się, że będzie ono bardziej efektywne? Jeśli tak polecamy zainwestowanie w dobrej jakości mop parowy, który pomoże w usunięciu nawet silnych zabrudzeń. Aby ułatwić Ci znalezienie właściwego modelu, zapoznaliśmy się z ofertami sklepów i opiniami Internautów, a następnie stworzyliśmy krótkie zestawienie. Na pierwszym miejscu znalazł się produkt Karcher SC 4 a.512-405.0. Jest to bardzo skuteczny sprzęt, który może być używany na wszystkich, wodoodpornych powierzchniach. Urządzenie ma 2 zbiorniki, więc nie musisz przerywać pracy, by uzupełnić wodę. Model pozwala na jednorazowe wyczyszczenie dużej powierzchni. Przy zakupie konsument otrzymuje wiele elementów dodatkowych, które zwiększają efektywność sprzątania. Parownica bez trudu dostanie się w trudno dostępne miejsca. Niewielkie gabaryty pozwolą na łatwe przechowywanie modelu. Inną parownicą, która również znalazła się w naszym zestawieniu, jest Karcher SC 1 1/1516-264. Jest to niewielki produkt, który pozwala na czyszczenie bez wysiłku. W prosty sposób usuniesz zabrudzenia ze ścian czy podłóg. Niewielka waga sprawia, że sprzątanie nie nadwyręża nadgarstka użytkownika.

5 najlepszych parownic. Opinie w 2024 roku

 

Dla zdecydowanej większości ludzi sprzątanie jest najmniej lubianą czynnością w domu. Niestety, odkurzanie i zmywanie podłóg zajmuje dość dużo czasu. Musimy mieć bowiem pewność, że skutecznie usunęliśmy wszystkie zabrudzenia i bakterie. W takich sytuacjach idealną pomocą będą parownice, których użycie może zmniejszyć czas sprzątania nawet o połowę. Dzięki higienicznemu myciu bez użycia detergentów, urządzenie przekonuje do siebie coraz więcej klientów. Dlatego właśnie chcielibyśmy Państwu przedstawić nasz ranking parownic.

 

Tabela porównawcza

 

Pregio
Difetto
Conclusione
Offerte

Najlepszy produkt

Pregio

Urządzenie ma małe gabaryty, dlatego jest bardzo poręczne. Sprzęt bez trudu dotrze nawet do trudno dostępnych miejsc, jak armatury czy umywalki. Pojemnik ma sporą pojemność, więc nie musisz go często napełniać. Bezpieczeństwo w czasie pracy jest zapewnione przez zawór ciśnieniowy, który minimalizuje ryzyko oparzenia.

Difetto

Mimo małych wymiarów jest to dość ciężki sprzęt. Duża waga ma związek z zastosowaniem sporego pojemnika na wodę, który zwiększa wagę. Wielogodzinne sprzątanie może być męczące.

Conclusione

Choć nie jest to najlżejszy produkt na rynku, warto w niego zainwestować. Przy zakupie konsument otrzymuje wiele przydatnych przyrządów, jak ścierki i ssawki podłogowe. Dzięki nim sprzątanie jest wygodniejsze. Model ma wszystkie, niezbędne zabezpieczenia, więc ryzyko oparzenia się jest niewielkie.

Drugi wybór

Pregio

Największą zaletą parownicy są doskonałe rezultaty czyszczenia. Urządzenie znajdzie zastosowanie w czyszczeniu podłóg twardych, dywanów, płyt kuchennych, okapów, płytek łazienkowych i kuchennych, kranów, umywalek oraz okien i luster. Wyposażone zostało w dyszę ręczną, power, do detali, szczotkę okrągłą małą i dużą.

Difetto

Jak zauważyli użytkownicy uzupełnienie wody bez wyjmowania zbiornika jest niemal niemożliwe, a przewód urządzenia nie ma funkcji zwijania. Najważniejszą wadą jest jednak to, że rączka nie ma blokady i aby z dyszy wydobywała się para, trzeba przez cały czas trzymać wyłącznik. Przy dłuższym czyszczeniu dłoń jest mocno tym zmęczona.

Conclusione

Sprzęt mierzy 439 x 301 x 305 mm, jego waga bez akcesoriów wynosi 6 kg. Mamy tu wbudowany system dwóch zbiorników, blokadę oraz zawór bezpieczeństwa, a także regulację pary w zakresie 4 stopni. Zestaw do czyszczenia podłóg EasyFix składa się z dwóch rur, dołączono tu również dwie ściereczki z mikrofibry, a wtyczka umożliwia podpięcie żelazka.

Rozważ też

Pregio

Podczas sprzątania można zapomnieć o detergentach, ponieważ wytwarzana para doskonale dezynfekuje powierzchnie. Duża ilość końcówek umożliwia dokładne posprzątanie całego domu w tym różnych szpar i zakamarków. Parownica jest odpowiednia do mycia fug i piekarników.

Difetto

Niektórzy twierdzą, że zbiornik na wodę jest dla nich zbyt mały, kiedy zaczynają w domu duże porządki. Inni zauważyli, że bardzo niewygodnie wylewa się z tego pojemnika wodę.

Conclusione

Moc urządzenia jest równa 1500 W, co umożliwia pracę bez obawy o jego nagrzewanie. Wymiary produktu są równe 38 cm x 25,4 cm x 26 cm. Sprzęt waży 2,9 kg i jest umieszczony na kółkach, więc można go łatwo przenosić.

 

1. Parownica Karcher SC 4 a.512-405.0

 

Kolejnym produktem na naszej liście jest Karcher SC 4 a.512-405.0 o mocy 2000 W, który stanowi nieocenioną domową pomoc w walce z zabrudzeniami. Jest to produkt bardzo znanej marki, której produkty słyną z precyzji i innowacyjnych rozwiązań.

Dysza urządzenia ma funkcje podobne do mopa, dzięki czemu pozbędziesz się brudu i bakterii ze wszystkich zakamarków. Co istotne, wszystko to odbędzie się bez użycia środków chemicznych. W czasie pracy możesz bez obaw napełnić zbiornik wodą.

Nie musisz wyłączać sprzętu i czekać na jego ostudzenie, co zdecydowanie skraca czas sprzątania. Z kolei, czas podgrzewania wody wynosi 4 minuty. Warto zaznaczyć, że urządzenie posiada zbiornik, który w prosty sposób można wyjąć i napełnić wodą.

To w połączeniu z wydajnością powierzchniową wynoszącą 100 m2, czyni go ergonomicznym produktem. Wymiary urządzenia to: długość – 380 mm, szerokość – 251 mm i wysokość 273 mm, a jego waga wynosi 4,1 kg. Opinie o parownicach firmy Karcher są bardzo pochlebne. Konsumenci docenili szybkość i skuteczność pracy urządzenia.

Parownica Karcher SC 4 a.512-405.0 o mocy 2000 W, to wydajny sprzęt, odpowiedni do sprzątania powierzchni równej 100 m2. Urządzenie ma wymiary: 38 cm x 25,1 cm x 27,3 cm i waży 4,1 kg.

 

Zalety

Solidne wykonanie: Użytkownicy parownicy potwierdzają, że jest ona bardzo solidna, odporna na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania.

Zbiornik: Urządzenie posiada spory, wydajny zbiornik. Jego zaletą jest także to, że możemy go w prosty sposób wyjąć i napełnić wodą.

Szybkość pracy: Parownica szybko się nagrzewa, a praca z nią też nie zajmuje dużo czasu. Dlatego też produkt zyskał przychylność tak wielu osób.

Efektywność: Urządzenie wytwarza parę wodną o ciśnieniu 3,5 bar. Dzięki temu nawet silne zabrudzenie zostaje rozpuszczone, co umożliwia jego wygodne usunięcie.

Wąż parowy: Parownica ma bardzo długi mop parowy (2 m), więc bez trudu dotrzesz nawet w trudno dostępne miejsca, jak przestrzeń pod szafkami kuchennymi i łazienkowymi.

 

Wady

Waga: Parownica jest dość ciężka, przez co jest ona mniej mobilna.

Cena: Wiele osób podkreśla, że jest to drogie urządzenie.

 

 

 

 

2. Parownica Karcher SC 5 EasyFix Premium 1.512-550.0

 

Karcher SC 5 EasyFix Premium Home Line to parownica do mycia podłóg z funkcją VapoHydro, która polega na użyciu gorącej wody z parą, dzięki czemu usuwanie brudu jest łatwiejsze i efekty są lepsze. Zestaw do czyszczenia podłóg jest wyposażony w nowy system mocowania pada za pomocą rzepa, co umożliwia łatwą wymianę i mocowanie pada na dyszy bez kontaktu z brudem. Ta dobra parownica posiada również dodatkowy zbiornik na wodę, który można łatwo wyjąć i napełnić.

Produkt posiada, jak inne najlepsze parownice, wiele dodatkowych akcesoriów wielofunkcyjnych, takich jak nakładka do odświeżania dywanów oraz pad z mikrofibry zapewniające doskonałe rezultaty czyszczenia. Urządzenie jest wyposażone w blokadę pistoletu parowego oraz czterostopniową regulację przepływu pary, co pozwala dostosować wydajność do stopnia zabrudzenia. Akcesoria do parownicy mogą być przechowywane w urządzeniu, a kabel zasilający można schować do specjalnego schowka na obudowie.

K5 EasyFix ma certyfikat zabijający do 99,999% koronawirusów i 99,9% bakterii, potwierdza to również test parownic. Wydajność powierzchniowa na jedno napełnienie zbiornika to ok 150m², Moc grzałki to 2200W, Maksymalne ciśnienie pary to 4,2 bar, Długość przewodu zasilającego to 6m, Czas nagrzewania wynosi 3 min, pojemność zbiornika natomiast to 2,5L

Zestaw do czyszczenia podłóg EasyFix z nowym systemem mocowania pada za pomocą rzepa pozwala na łatwą i szybką wymianę bez kontaktu z brudem.

 

Zalety

Czterostopniowa regulacja przepływu pary: Możliwość dostosowania wydajności pracy do stopnia zabrudzenia czyszczonej powierzchni.

Dodatkowy zbiornik na wodę: Możliwość łatwej i szybkiej wymiany zbiornika na pełny bez przerw w czyszczeniu.

Wielofunkcyjne akcesoria: Nakładka do odświeżania dywanów oraz pad z wysokiej jakości mikrofibry pozwalają na efektywne czyszczenie różnych powierzchni.

Blokada pistoletu parowego: Bezpieczna blokada chroni przed przypadkowym naciśnięciem pistoletu parowego, np. przez dzieci.

Praktyczne przechowywanie akcesoriów: Parownica Karcher SC 5 posiada schowek na przewód elektryczny oraz możliwość przechowywania akcesoriów w urządzeniu.

 

Wady

Najważniejszą wadą wskazaną przez użytkowników jest brak blokady przycisku uwalniającego parę. Cały czas podczas czyszczenia trzeba przycisk ten naciskać. Po zwolnieniu para przestaje się wydobywać z urządzenia. Taki układ powoduje szybkie zmęczenie dłoni.

 

 

 

 

3. Parownica Kärcher myjka parowa SC 2 Easyfix 1.512-050.0

 

Mop parowy Kärcher SC 2 Easyfix 1.512-050.0 jest idealny do użytku profesjonalnego, do sprzątania biurowców czy hoteli. Niektórzy decydują się na domowe wykorzystanie sprzętu, ponieważ umożliwia dokładne wysprzątanie wnętrz. Urządzenia można używać nie tylko do czyszczenia podłóg, ale również do mycia piekarników czy fug. Moc grzałki wynosi 1500 W.

Sprzątanie przy użyciu pary umożliwia zabicie drobnoustrojów i sprawia, że nawet mocno przyklejone do podłoża brudy można szybko wyczyścić. Myjka ma możliwość regulacji intensywności generowanej pary. W zestawie znajduje się wiele różnych końcówek, które nadają się do sprzątania różnych powierzchni np. dysze do okien, tekstyliów, do szczelin czy nakładki do dywanów.

Na końcówce dyszy przyczepia się mop wykonany z mikrofibry, który skutecznie zbiera zanieczyszczenia. Do zestawu dołączono dwa węże przedłużające o długości 0,5 m, co umożliwia posprzątanie różnych zakamarków np. podłogi pod łóżkiem. Kupujący są zadowoleni z parownicy, ponieważ umożliwia wysprzątanie rogów i zakamarków, do których trudno się dostać standardową ścierką.

Kärcher SC 2 Easyfix 1.512-050.0 to parownica o wymiarach: 38 cm x 25,4 cm x 26 cm. Model waży 2,9 kg. Moc grzałki urządzenia wynosi 1500 W.

 

Zalety

Końcówki: Do zestawu dołączono wiele różnych końcówek, które umożliwiają wyczyszczenie trudnych do umycia powierzchni, dlatego jednym sprzętem można posprzątać cały dom, w tym okna, lustra, szafki czy łazienkę.

Wydajność pracy: Użycie pary umożliwia bardzo szybką pracę, przy której nie zużywa się dużej ilości detergentów ani wody. Nie ma konieczności długiego szorowania w jednym miejscu, ponieważ para umożliwia szybkie starcie brudu.

Szybka gotowość do użycia: Model szybko nagrzewa wodę, co przyspiesza przystąpienie do pracy. Jeśli wlejemy do zbiornika ciepłą wodę można natychmiast rozpocząć sprzątanie.

 

Wady

Wylewanie wody ze zbiornika: Ze zbiornika parownicy bardzo trudno wylewa się wodę i podczas wyciągania pojemnika można się łatwo oblać, dlatego lepiej wlewać do środka mniejsze ilości, aby nie było konieczności opróżniania pojemnika.

 

 

 

 

4. Parownica Ariete Xvapor Comfort 4145

 

Parownica Ariete Xvapor Comfort 4145 to wysokiej jakości urządzenie do czyszczenia parowego, które zachwyca swoim bogatym zestawem funkcji. Dzięki mocy 1500W i ciśnieniu 5 bar, usuwa ona 99,9% zarazków i bakterii bez konieczności używania detergentów. Lampka gotowości oraz stały wyrzut pary pozwala na komfortową pracę, a bojler ze stali INOX zapewnia trwałość i niezawodność. Pojemność zbiornika na wodę wynosi 1,2 l, a czas nagrzewania to zaledwie 5 min. Praca przy pełnym zbiorniku trwa ok. 45 min, a blokada oraz zawór bezpieczeństwa zapewniają ochronę użytkownika.

Ta dobra i tania parownica w zestawie zawiera również wiele akcesoriów takich jak : Rura przedłużająca x 2, adapter x 2 (z dyszą i podłogowy), miarka, lejek, końcówki: zagięta (szczelinowa), do odświeżania tkanin, do mycia szyb, okrągła szczoteczka x 2 (mała i duża), szczotka do podłóg, szmatka x 2 (mała i duża). Długość węża wynosi 1,5 m, a kabla 6 m, wymiary urządzenia to 36 cm x 25 cm x 25,5 cm, a waga 4,38 kg. Producentem jest De’Longhi Appliances s.r.l – Divisione Commerciale Ariete, a gwarancja na to urządzenie to 2 lata.

Parownica Ariete Xvapor Comfort 4145 objęta jest 2-letnią gwarancją producenta, De’Longhi Appliances s.r.l – Divisione Commerciale Ariete, co daje pewność, że jest to wysokiej jakości urządzenie.

 

Zalety

Wysoka moc oczyszczania: Parownica Ariete Xvapor Comfort 4145 posiada moc 1500W, co pozwala na skuteczne usuwanie 99,9% zarazków i bakterii.

Efektywne czyszczenie bez detergentów: Urządzenie pozwala na skuteczne czyszczenie bez konieczności użycia detergentów, co jest lepsze dla środowiska i zdrowia.

Szeroki zakres akcesoriów: Zestaw zawiera różne końcówki, rury, adaptery i szczotki, dzięki czemu można dopasować je do różnych powierzchni i zadań.

Bezpieczeństwo: Urządzenie posiada blokadę oraz zawór bezpieczeństwa zapewniający ochronę użytkownika.

Lampka gotowości: Parownica Ariete została wyposażona w stały wyrzut pary, a o gotowości do pracy informuje specjalna lampka. Funkcja ta pozwala na łatwiejsze kontrolowanie procesu czyszczenia.

 

Wady

Przewód pary: Według odczuć użytkowników urządzenie ma nieco za krótki przewód pary i szybko przegrzewającą się rękojeść. Te drobne wady nieco zakłócają przebieg sprzątania.  

 

 

 

 

5. Yato Parownica Do Usuwania Tapet 2000W YT-82320

 

Yato parownica do usuwania tapet 2000W YT-82320 to skuteczne i wydajne narzędzie przeznaczone do usuwania ze ścian tapet papierowych, winylowych itp. Dzięki mocy 2000W oraz mocy parowania 50 g/min, umożliwia ona wydajne nasączanie tapet parą wodną, co ułatwia ich łatwe i szybkie ściąganie za pomocą szpachelki, nawet w przypadku tapet wodoodpornych. Zbiornik na wodę o pojemności 4,5 l pozwala na pracę przez ok. 70 min, a czas nagrzewania wynosi zaledwie 5 min.

Elastyczny wąż o długości 3 m umożliwia swobodę pracy i duży zasięg. Klasa ochrony IPX4 oraz obciążenie maksymalne 10 kg to dodatkowe zalety tego produktu. Parownica do tapet ma wymiary 390 x 215 x 130 mm.

Yato Parownica do Usuwania Tapet 2000W YT-82320 o mocy 2000 W jest zasilana sieciowo.

 

Zalety

Efektywność usuwania tapet: Yato parownica do usuwania tapet 2000W YT-82320 zapewnia wydajne nasączanie tapet parą wodną, co umożliwia łatwe i szybkie ściąganie ich przy użyciu szpachelki, także w przypadku tapet wodoodpornych.

Duża pojemność zbiornika na wodę: Zbiornik na wodę o pojemności 4,5 l pozwala na pracę przez ok. 70 minut.

Elastyczny wąż: Elastyczny wąż o długości 3 m umożliwia swobodę pracy i duży zasięg.

Szybkie nagrzewanie:  Czas nagrzewania wynosi zaledwie 5 min, a moc 2000W pozwala na skuteczne i szybkie usuwanie tapet.

Klasa ochrony IPX4: Klasa ochrony IPX4 gwarantuje bezpieczne i trwałe użytkowanie.

 

Wady

Uzupełnianie zbiornika wody: Uzupełnianie zbiornika wody wymaga odłączenia urządzenia i przerywania procesu pracy. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką parownicę kupić?

 

Parownica to urządzenie, które pomoże Ci się pozbyć uciążliwych zabrudzeń na oknach oraz wielu innych powierzchniach. Z jej pomocą bez problemu wyczyścimy szyby i lustra mając pewność, że nie pozostaną na powierzchni żadne zacieki. Przygotowany przez nas poradnik przedstawia najważniejsze parametry, na które należy zwrócić uwagę i odpowie na pytanie, jaką parownicę wybrać.

Zastosowanie

Myjki parowe należy przede wszystkim stosować zgodnie z instrukcją obsługi. W zależności od modelu, można je stosować do czyszczenia różnego rodzaju powierzchni. Takie urządzenie posiada dodatkowe nakładki, które umożliwiają używanie zarówno w przypadku mycia szyb, jak i auta i płytek. Za pomocą pary pozbędziemy się najbardziej uciążliwych i zaschniętych plam, nie obawiając się, że pozostaną na powierzchni smugi od wody.

Po zakończeniu pracy, szybę można jedynie przetrzeć suchą szmatką, aby nadać połysk. Należy jednak pamiętać, że takie urządzenie nie sprawdzi się do czyszczenia drewnianych podłóg, które gorąca para mogłaby uszkodzić.

 

Rodzaje – jaka parownica jest najlepsza?

Parownice to urządzenia, które dostępne są w wielu różnych wariantach. Oprócz parametrów, takich jak wymiary, waga, itp., różnią się od siebie pod względem rodzaju. Dlatego wyróżniamy myjki parowe:

Do ubrań – to urządzenia, które z powodzeniem zastąpią każde żelazko. Choć sprzęt ten nie nadaje się do czyszczenia powierzchni, świetnie poradzi sobie z wyprasowaniem materiału. Jest on również bardzo wygodny w użyciu, gdyż nie potrzeba tutaj specjalnej deski do prasowania, wystarczy jedynie powiesić ubranie na wieszaku i zbliżyć parownicę.

Ręczne – te poręczne modele z pewnością sprawdzą się w każdym domu. Ich waga jest stosunkowo niska, dlatego będą idealne do czyszczenia okien, luster oraz samochodu. Takie myjki posiadają również wiele wymiennych nakładek.

Typu mop – takie urządzenia kształtem przypominają mop. Jest to sprzęt o dość dużym rozmiarze, dlatego sprawdzi się do czyszczenia podłogi w domu, jak i tarasu. Ze wszystkich możliwych wariantów, taki mop parowy posiada najwyższe ciśnienie pary.

 

Wymienne nakładki

Najlepsza parownica posiada dodatkowe nakładki, które umożliwiają stosowanie urządzenia na różnych powierzchniach. Dzięki nim, możemy wyczyścić zarówno płytki, gres, jak i fugi i wszelkiego rodzaju szklane powierzchnie typu lustra i okna. Co więcej, specjalna końcówka pozwala na wyczyszczenie dywanów i wykładzin. Ponadto ręczna myjka parowa jest bardzo wygodna w przypadku czyszczenia tapicerki samochodowej czy meblowej. Takim urządzeniem wyczyścimy praktycznie całą łazienkę, łącznie z umywalką, kabiną prysznicową i kafelkami.

Warto pamiętać, że specjalne nakładki doskonale sprawdzą się do czyszczenia ścian po remoncie. Pozwalają one na usunięcie pozostałości po zaschniętej farbie, kleju, itp.

 

Ściereczki

Niektóre modele parownic posiadają w zestawie dodatkowe ścierki, które można przyczepić do dyszy urządzenia. W ten sposób, szybko pozbędziemy się wszelkich zacieków. Ułatwi to nam również polerowanie powierzchni szyb i okien.

 

Moc urządzenia

Ważną kwestią w wyborze takiego urządzenia jest jego moc. W sklepach znajdziemy produkty, których wartość ta waha się od 1000 do nawet 2000 W. Im moc jest wyższa, tym wydajniejsza jest sama parownica. Należy jednak pamiętać, że sprzęt ten będzie pobierać bardzo dużo energii, co może wpłynąć na nasze rachunki.

 

Długość kabla

Jeżeli decydujemy się na zakup parownicy, to z pewnością zależy nam na łatwym i przyjemnym sprzątaniu. Na wygodę używania takiego urządzenia, duży wpływ ma długość kabla. Zbyt krótki przewód może nas ograniczać ruchowo. Za długi natomiast, będzie nam przeszkadzać w trakcie pracy. Warto jest więc wybrać odpowiednią długość do naszego mieszkania.

 

Ciśnienie wody

Ciśnienie wody określa się w barach lub megapaskalach. Takie parownice mają ciśnienie wody średnio wynoszące ok. 3 barów.

Wielkość pojemnika

Ważną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę jest też wielkość samego pojemnika. Taka parownica posiada specjalny zbiornik, który napełnia się wodą w celu jej podgrzania i wytworzenia pary. Powinien być on więc na tyle duży, by starczył nam na jednorazowe wyczyszczenie mieszkania, ale również na tyle mały, by urządzenie było stosunkowo lekkie.

 

Wydajność

Wydajność parownicy podawana jest w litrach na godzinę i oznacza ona jakość pracy naszego urządzenia. Średnia wartość takiego sprzętu wynosi ok. 500l/h.

 

Dodatkowe funkcje

Wybierając takie urządzenie warto również pamiętać o dodatkowych funkcjach parownicy. W sklepach dostępnych jest wiele modeli, które mogą posiadać:

Podgrzewacz – to bardzo praktyczne rozwiązanie, sprawdzi się szczególnie w przypadku remontu, gdzie mamy ograniczony dostęp do ciepłej wody. Warto pamiętać, że gorąca woda zdecydowanie lepiej sobie poradzi z usunięciem plam aniżeli zimna. Dlatego radzimy zdecydować się na model posiadający specjalny podgrzewacz.

Pojemnik na detergent – jeżeli mamy styczność z wyjątkowo uciążliwymi plamami, warto jednak zdecydować się na parownicę posiadają pojemnik na detergent. Urządzenie wówczas pozwala nam na dowolne dozowanie takiego produktu.

 

Parownice w dobrych cenach

Cena parownic zależy przede wszystkim od funkcji, jakie posiada dany model oraz od producenta. Dlatego za najtańsze urządzenie zapłacimy ok. 100 złotych. Nie będzie ono jednak posiadać wielu dodatkowych nakładek, a jego moc jest dosyć niska. W sklepach znajdziemy również modele, których koszt zakupu wynosi ok. 1000 złotych.

 

 

Co można czyścić parownicą?

 

Wiele osób zastanawia się, jakie powierzchnie można czyścić za pomocą parownicy. Oczywiście wszystko zależy od konkretnego sprzętu i dołączonych do zestawu nasadek. Warto jednak przybliżyć to zagadnienie i dowiedzieć się, do czego może posłużyć nam takie urządzenie. Mając tę wiedzę, z pewnością łatwiej podejmiemy decyzję, czy inwestować w parownicę.

 

Czy parownicą dokładnie wyczyścisz podłogi?

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań wspomnianego urządzenia jest czyszczenie podłóg. Produkt do złudzenia przypomina odkurzacz. Dobrze przemyślana budowa modelu sprawia, że użytkowanie parownicy jest wygodne. Sprzęt dobrze radzi sobie z usuwaniem różnego rodzaju zabrudzeń, co stanowi jego przewagę w stosunku do zwykłego odkurzacza. Co istotne, generowana przez urządzenie para potrafi zabić nawet do 99,9% bakterii. Oznacza to, że podłogi są idealnie czyste. Jest to szczególnie ważne, kiedy w domu mieszkają małe dzieci czy alergicy. Parownicę można używać do czyszczenia różnych powierzchni – od paneli, przez dywany, na kafelkach skończywszy. Nie należy się obawiać tego, że para zniszczy panele. Należy jednak pamiętać, aby w przypadku pielęgnacji parkietów i paneli laminowanych ustawić parę na najniższy poziom. Za pomocą sprzętu możemy też dokładnie wyczyścić fugi.

Okna bez smug

Zastanawiając się nad tym, jaka parownica jest polecana przez Internautów, trzeba stwierdzić, że dużą popularnością cieszą się modele, który umożliwiają czyszczenie okien. Bez wątpienia zakup tego typu urządzenia sprawi, że będziemy mogli szybciej pozbyć się zabrudzeń z okien, bez konieczności mocnego pocierania. Pielęgnacja szklanych powierzchni jest bardzo prosta. Parę rozprzestrzenia się na oknie (odległość ok. 5 cm), a następnie usuwa się ją za pomocą ściągaczki. W ten sposób mamy pewność, że na oknach nie pozostaną nieestetyczne smugi.

 

Armatura łazienkowa i wyposażenie kuchenne

Urządzenie parowe można z powodzeniem używać do czyszczenia armatury łazienkowej, a także sprzętów znajdujących się w kuchni. Para dobrze radzi sobie z usuwaniem osadów z kamienia. Świetnie czyści zacieki pozostałe na drzwiach kabiny prysznicowej. Oczywiście produkt znajdzie zastosowanie także podczas pielęgnacji płytek – zarówno tych znajdujących się na podłodze, jak i ścianie. Parownica posłuży nam także, jeśli będziemy chcieli wyczyścić piekarnik. Jak wiemy, pielęgnacja wspomnianego urządzenia zajmuje dużo czasu, dlatego z pomocą przychodzi parownica. Nawet jeśli zdarzy nam się przypalić potrawę w piekarniku, możemy być pewni, że para pozwoli dokładnie wyczyścić zabrudzoną powierzchnię. Sprzęt posłuży nam także do czyszczenia kuchennych płyt grzewczych, jak również metalowych okapów czy blatów.

 

Czy przy użyciu parownicy można umyć tapicerkę?

Sporo osób zastanawia się, czy można korzystać z parownicy, jeśli chcemy wyczyścić tapicerkę mebli. Choć wszystko zależy od tego, jaki model urządzenia kupimy, większość oferowanych przez producentów sprzętów będzie odpowiednia do mycia tapicerki. Oznacza to, że przy użyciu parownicy będziemy mogli dokładnie posprzątać swoje auto. W związku z tym nie trzeba będzie wydawać dużo pieniędzy na profesjonalne czyszczenie – samodzielnie zadbamy o idealną czystość w naszym samochodzie. Wielu konsumentów wykorzystuje parownicę także do czyszczenia foteli czy kanap. Jeśli zdarzy nam się rozlać kawę czy herbatę, nie musimy się martwić o to, że plama pozostanie na fotelu. Jeśli użyjemy urządzenia parowego, możemy być pewni, że wszystkie zabrudzenia znikną. Co istotne, do czyszczenia nie potrzebujemy detergentów. W rezultacie nie ma obaw, że tapicerka, wskutek działania silnych środków chemicznych, przestanie być miła w dotyku.

 

 

FAQ

 

P1: Jak działa parownica?

W trosce o komfort sprzątania coraz częściej sięgamy po parownice. Ich zakup umożliwi czyszczenie nie tylko podłóg, ale również niektórych mebli tapicerowanych. Czyszczenie parownicą nie sprawia problemów, a przede wszystkim nie wymaga użycia dodatkowych płynów. Urządzenie ma odpowiedni zbiornik, do którego wlewamy odpowiednią ilość czystej wody. Po czym następuje jej ogrzanie do bardzo wysokiej temperatury. Zazwyczaj zajmuje to od 1 do 3 minut. Jest to podany czas w przypadku 1 l wody. Po podgrzaniu cieczy, powstała para jest sprężana, a następnie trafia do dyszy ręcznej lub podłogowej, w zależności, którą z nich mamy nałożoną i co chcemy wyczyścić.

 

P2: Parownica – jak używać?

Najważniejszą kwestią w pracy z urządzeniem jest bezpieczeństwo użytkownika, z tego względu, iż ma on do czynienia z bardzo wysoką temperaturą. Nie należy wkładać rąk, ani twarzy pod strumień pary. Przed przystąpieniem do działania, należy zapoznać się dokładnie z instrukcją obsługi, ponieważ nie wszystkie parownice umożliwiają czyszczenie niektórych powierzchni. Bardzo ważne jest wlewanie wody, która nie jest zanieczyszczona kamieniem. Jeżeli nie mamy takiej możliwości, trzeba pamiętać o regularnym odkamienianiu parownicy przy pomocy odpowiednich preparatów. Do każdej powierzchni przeznaczony jest inny model i inna końcówka. Do czyszczenia podłóg odpowiednia będzie dysza ze ściereczką, do fug bardzo dobrze nada się dysza lub szczoteczka zwiększająca ciśnienie pary.

P3: Parownica – jaka woda?

Parownica w bardzo dużym stopniu ułatwia i udoskonala czyszczenie powierzchni znajdujących się w domu. Umożliwia przede wszystkim naturalne i ekologiczne czyszczenie, bez dodatku detergentów i innych, szkodliwych dla naszego zdrowia środków. Aby parownica służyła nam długimi latami, bardzo ważne jest zapoznanie się z jej specyfikacją i instrukcją obsługi. Najważniejszą czynnością jest stosowanie czystej i odkamienionej wody. W innym przypadku w parownicy osiądzie kamień, który w dalszym etapie może doprowadzić do jej uszkodzenia. Nie zaleca się stosowania wody demineralizowanej, która może źle wpłynąć na wnętrze kotła parowego i na jakość pracy czujników. Jednakże w połączeniu z wodą wodociągową używanie wody demineralizowanej jest dopuszczalne. Należy wówczas zachować odpowiednią proporcję 1:1.

 

P4: Parownica – co to jest?

Parownicą nazywamy urządzenie wyposażone w specjalny pojemnik, do którego wlewamy wodę, która jest podgrzewana do bardzo wysokiej temperatury. Powstała para trafia do odpowiednich dyszy wskutek wysokiego ciśnienia. Parownica umożliwia czyszczenie różnego rodzaju powierzchni bez ich uszkadzania. Za sprawą sprzętu wyczyścimy podłogi bez użycia dodatkowych środków chemicznych. Możemy mówić, iż sprzęt umożliwia w znacznym stopniu dezynfekcję podłoża, gdyż pod wpływem gorącej temperatury pozbywamy się wszystkich bakterii i zanieczyszczeń. Parownica służy nie tylko do mycia standardowych powierzchni. Z powodzeniem wyczyścimy nią AGD, fugi w płytkach, dywany oraz większość tapicerowanych mebli. Należy jedynie pamiętać, aby urządzenia nie używać do lakierowanych podłóg.

 

P5: Co lepsze – mop parowy czy parownica?

Urządzenia parowe w znacznym stopniu ułatwiają domowe porządki. Do wyboru mamy mopy parowe lub większe parownice. To, który produkt zakupimy, zależy od naszych potrzeb i zasobności portfela. Mop ma mniejszą moc w odróżnieniu od parownicy oraz mniejsze wymiary. Wytwarza także mniejsze ciśnienie, które zazwyczaj wynosi 2-3 bary. Przyczynia się to do ich pracy, dlatego niekiedy nie dokładnie wyczyszczą daną powierzchnię, co zmniejsza komfort użytkowania. Parownica w swoim działaniu jest bardziej zaawansowana. Ma jednak większe gabaryty od mopa parowego, co może być problemem w przypadku niewielkich mieszkań. W przypadku parownicy mamy do czynienia z większym ciśnieniem, wynoszącym ok. 4-5 barów. Wpływa to na dokładniejsze czyszczenie powierzchni oraz trudno dostępnych miejsc.

 

P6: Parownica – jaka temperatura?

Czyszczenie domowych powierzchni przy pomocy pary wodnej jest nie tylko coraz bardziej powszechne, ale przede wszystkim dokładniejsze i nie wymaga użycia szkodliwych środków chemicznych oraz detergentów. Para w parownicy powstaje na skutek ogrzania wody znajdującej się w zbiorniku pod wpływem wysokiej temperatury. Następnie za pomocą wysokiego ciśnienia trafia do odpowiedniej dyszy, znajdującej się w urządzeniu. Woda jest podgrzewana w wytwornicy i osiąga temperaturę około 180 stopni Celsjusza, para, która trafia do dyszy ma od 80 do 120 stopni Celsjusza. Jej wartość zależy od temperatury panującej w pomieszczeniu oraz długości węża parowego. Nie bez znaczenia jest również jakość wytwornicy.

P7: Parownica – jaka moc?

Jednym z podstawowych parametrów podczas wyboru odpowiedniej parownicy jest jej moc. Przyjmuje się zasadę, że im ona wyższa, tym sprzęt dokładniej doczyści zabrudzone powierzchnie, w tym szpary i trudno dostępne miejsca. Kiedy para wydostaje się pod wpływem wysokiego ciśnienia, umożliwia nam usunięcie ciężkich i uporczywych plam po tłuszczu. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych możemy dokonać zakupu parownic o mocy od 1000 do 2000 W. Wybór zależy od naszych preferencji, jednak lepiej zdecydować się na bardziej wydajną parownicę o zwiększonej mocy. Nie należy również przesadzać, ponieważ do użytku domowego nie ma sensu kupować sprzętów o najwyższej mocy, z racji tego, że bardzo często pobierają sporo prądu.

 

P8: Co można myć parownicą?

Aby dokonać wyboru odpowiedniej parownicy, początkowo warto zastanowić się nad jej zastosowaniem. Jak wiadomo, umożliwia ona dokładne czyszczenie podłóg i to bez żadnych chemicznych dodatków. Powierzchnia umyta przy pomocy sprzętu jest w znacznym stopniu zdezynfekowana, ponieważ używamy do tego wysokiej temperatury. Parownice umożliwiają również dokładne umycie okien. Sprzęt bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku szklanych powierzchni o znacznie większych rozmiarach, gdzie nie można pozostawić żadnej smugi. Urządzenia bez problemu poradzą sobie z armaturą łazienkową oraz AGD. Coraz częściej za pomocą parownic producenci umożliwiają czyszczenie mebli tapicerowanych, co oznacza, że sprzęt sprawdzi się również w przypadku porządkowania samochodu.

 

 

Dodaj komentarz

2 KOMENTARZ

Zośka

April 29, 2023 at 9:20 pm

Ja mam u siebie myjkę od Ariete kurczę wszystko domyje 😉

Odpowiadać
Zespół SposóbNaCzystość

June 19, 2023 at 9:21 am

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.

Pozdrawiamy,
Zespół SposóbNaCzystość.com

Odpowiadać